SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Do CAB Abstracts přibylo více než 150 000 nových záznamů 20. 11. 2017 - CABI Publishing

Databáze CAB Abstracts, která existuje od roku 1973, aktuálně obsahuje přes 8,8 milionu záznamů. Obsahově je zaměřena např. na oblast přírodních věd, zemědělství, zahradnictví, trvale udržitelný cestovní ruch a veterinární medicínu, a je pravidelně aktualizována. Od začátku letošního června se počet záznamů v databází navýšil o 150 576 nových záznamů, z toho 68 832 nabízí odkaz na plný text v repozitáři CABI Full Text nebo v časopisech s otevřeným přístupem.

Více informací

Knihy ocenené Medical Book Awards 2017 18. 11. 2017 - British Medical Association

Ocenenie kniha roku od Britskej lekárskej asociácie – BMA Medical Book of the Year 2017 – získalo 6. vydanie Neinstein’s A­dolescent and Young Adult Health Care: A Practical Guide, 6th Edition vydavateľstva Lippincott Williams & Wilkins pre inštitúcie dostupná na platforme Ovid.

V kategóriách jednotlivých odborov sa umiestnili knihy od Cambridge University Press (najmä v anestéziológii a psychiatrii), CRC Press (najmä zdravotníctvo a chirurgia), Elsevier, McGraw-Hill, Oxford University Press, Thieme (chirurgia a neurológia), S. Karger (pediatria a interná medicína), Wiley-Blackwell, Wolters Kluwer / LWW a ďalších vydavateľstiev. Prvú cenu vo svojej kategórii získali napr.:

 • Returning to Work in Anaesthesia: Back on the Circuit (CUP)
 • Medical Law: Text, Cases, and Materials, 4th Edition (OUP)
 • Moss & Adams' Heart Disease in Infants, Children, and Adolescents, Including the Fetus and Young Adult, 9th Edition (WK)
 • Ernsting's Aviation and Space Medicine, 5th Edition (CRC Press)
 • Oxford Textbook of Cognitive Neurology and Dementia
 • Modern Soft Tissue Pathology: Tumors and Non-Neoplastic Conditions, 2nd Edition (CUP)
 • Eyelid & Periorbital Surgery, 2nd Edition (Thieme)

Väčšina z ocenených kníh je dostupná v elektronickej podobe na platformách vydavateľstiev alebo ProQuest Ebook Central. Chcete získať prístup? Kontaktujte Filipa Vojtáška (ČR) alebo Luciu Poledníkovú (SR).

Více informací

14. vydanie Basic & Clinical Pharmacology a ďalšie novinky na McGraw-Hill Medical 17. 11. 2017 - McGraw-Hill Global Education Holdings

Vydavateľstvo McGraw-Hill rozšírilo AccessMedicine o knihu Medical Genetics: An Integrated Approach, 14. vydanie Basic & Clinical Pharmacology a aktualizovalo kapitoly v Harrison’s Prin­ciples of Internal Medicine. AccessPharmacy je okrem nového vydania Basic & Clinical Pharmacology rozšírená aj o knihu Quick Answers: Pharmacy.

Do špecializovaných kolekcií pribudli:

 • AccessPhysiot­herapy – nová kniha Neuroscience for Rehabilitation a 5. vydanie Therapeutic Modalities in Rehabilitation
 • AccessObGyn – 8. vydanie Fleischer's So­nography in Obstetrics and Gynecology: Textbook and Teaching Cases
 • AccessCardiology – 2. vydanie Interventional Cardiology
 • AccessHemOnc – nové knihy Williams Hematology Malignant Lymphoid Diseases a Williams Hematology Hemostasis and Thrombosis
 • F.A. Davis PT Collection – 23. vydanie Taber's® Cyclopedic Medical Dictionary

Medicínske knihy vydavateľstva McGraw-Hill sú v elektronickej podobe dostupné pre organizácie len v kolekciách Access…. Okrem samotných textov obsahujú aj multimédiá a nástroje pre klinickú prax a vzdelávanie.

Více informací

Personalizovaný výukový nástroj pro novou generaci studentů medicíny 16. 11. 2017 - Wolters Kluwer - Ovid

Součástí portálu LWW Health Library je nyní vylepšený nástroj pro vytvoření personalizovaných testů na míru studijním potřebám konkrétního studenta a pro získání zpětné vazby v podobě statistik úspěšnosti a analýz v části Self-Assessment. Každý student si sám za sebe volí, na jaké obory a témata má být jeho test zaměřen, a z výsledků si může snadno udělat obrázek, které téma potřebuje procvičovat více, a sledovat své zlepšení. Konkrétní ukázky v krátkém videu.

LWW Health Library je výukový portál kombinující přístup do široké škály evidence-based učebnic, případových studií a multimediálních materiálů pro lékařské, farmaceutické a ošetřovatelské obory. Stránky jsou optimalizovány i pro mobilní zařízení.

Více informací

ProQuest LibGuides - šikovné návody pro začátečníky i knihovníky 16. 11. 2017 - ProQuest

Produktové informace, tipy na vyhledávání, videotutoriály a mnoho dalšího lze pohromadě najít v tzv. LibGuides (online stránky s komplexními informacemi o produktu, pro všechny uživatelské úrovně).

ProQuest aktuálně zveřejnil LibGuides zaměřené především na antropologické a etnografické videokolekce z nabídky Alexander Street:

Rozcestník ke všem ProQuest LibGuides se nachází na adrese proquest.libgu­ides.com.

Více informací

Brill: nové časopisy od roku 2018 15. 11. 2017 - Brill

Od roku 2018 rozšíri vydavateľstvo Brill portfólio vo svojich tradičných odboroch – ázijské štúdiá, biblistika, klasické štúdiá, medzinárodné právo, religionistika a teológia, literatúra a kultúrne štúdiá, spoločenské vedy a biológia.

Začínajúce časopisy:

Do kolekcie Brill Research Perspectives pribudnú:

 • Ancient History
 • Greek History (14th-20th C.)
 • International Legal Theory and Practice
 • Quaker Studies

Na platformu BrillOnline od iných vydavateľstiev prešli časopisy:

Časopisy budú dostupné formou predplatného samostatne alebo ako súčasť časopiseckých kolekcií na rok 2018.

Více informací

IOP zvěřejňuje altmetrics údaje také u e-knih 15. 11. 2017 - IOP Publishing

IOP Publishing je dalším z vydavatelů, který uveřejňuje alternativní metriky nejen u článků, ale také u e-knih, na své vlastní platformě IOPscience. Autoři, editoři a čtenáři tak mohou v reálném čase sledovat, kde je kniha recenzována, začleněna do sylabů nebo diskutována na sociálních sítích. Zde ukázka u konkrétního titulu.

IOP vydává především odborné monografie a vysokoškolské učebnice. Jednotlivé roční kolekce lze získat formou jednorázového nákupu. V nabídce jsou následující kolekce:

 • IOP Expanding Physics
 • IOP Concise Physics
 • AAS-IOP Astronomy
 • Physics World Discovery

Více informací

Poptávka po diverzitě informačních zdrojů roste 15. 11. 2017 - ProQuest

Není pochyb o tom, že pro vědeckou práci jsou zatím stále stěžejní recenzované články v odborných časopisech a tištěné knihy. Aktuální průzkumy mezi vědci na univerzitách ale ukazují nastupující trend diverzity (= rozmanitosti) zdrojů, a potřebu čerpat také z dalších informačních zdrojů jako jsou e-knihy, multimedia, working papers, dizertace, konferenční sborníky, novinové články nebo blogy.

Oproti článkům, kde recenzní řízení může trvat i 2–3 roky, jsou ve working papers nebo dizertacích publikovány nové informace bezprostředně, a umožňují vědecké komunitě seznámit se s nejnovějším výzkumem.

Velký nárůst zájmu vědců zaznamenaly především videa a blogy, zatímco v roce 2015 sledovalo blogy jen 37 % respondentů nedávného průzkumu, nyní je to 61 %. U multimediálních zdrojů je nárůst ještě dramatičtější, z 39 % na 71 %. Žádané jsou také odborné časopisy v jiném jazyce než je angličtina a open access zdroje. Vyšší poptávka po e-knihách je důsledkem nástupu nových technologií, v dnešní době e-knihy používá 80 % respondentů průzkumu. Oproti tomu tištěné knihy zaznamenaly mírný pokles – zatímco dříve je používalo 95 % respondentů, dnes je to 83 %.

Kompletní výsledky průzkumu, který provedla v letech 2014 a 2017 společnost ProQuest, jsou k dispozici formou whitepaper.

Více informací

Aktuálne analýzy a štúdie World Bank 7. 11. 2017 - World Bank Group

World Bank v septembri a októbri zverejnila správu World Development Report 2018: Learning to Realize Education's Pro­mise v edícii World Development Report a štúdiu o mobilite a migrácii v edícii Europe and Central Asia Economic Update. Ďalšie publikácie najmä v edícii Policy Research Working Papers, ďalej v edíciách:

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k World Bank eLibrary, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným publikáciám.

Více informací