SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Miliony nových záznamů v indexu Summonu, tentokrát i z Čech a Slovenska 27. 4. 2012 - Ex Libris, a ProQuest company

Vyhledávač Summon v brzké době nabídne vyhledávání v kolekcích The European Library a Europeana, a to díky spolupráci s Conference of European National Librarians (CENL). Do indexu Summonu se tak dostanou i záznamy, dokumenty a objekty z českých a slovenských knihovních katalogů a sbírek.

The European Library zpřístupňuje záznamy, které pocházejí z kolekcí 48 evropských národních knihoven. Je zde více než 380 separátních kolekcí včetně vzácných dokumentů až z 8. století. Do kolekce jsou zařazeny katalog Národní knihovny ČR, souborný katalog ČR, dále kolekce Kramerius a Manuscriptorium, Česká národní bibliografie, a obsah portálů Slovenská knižnica a Memoria slovaca.

Europeana je repozitář digitalizovaných objektů z celé Evropy. Aktuálně obsahuje více než 23 milionů digitálních objektů z více než 1500 institucí z 33 zemí. Součástí repozitáře jsou i objekty ze Slovenského národného múzea a Schramovy sbírky portrétů.

V loňském roce přišel Summon s revoluční novinkou – uživatelé mají možnost vyhledávat nejen v záznamech, ale i v plných textech zdigitalizovaných knih volně dostupných v kolekci HathiTrust. Summon navíc umí záznamy z HathiTrust prolinkovat s lokačními údaji tištěných exemplářů. Uživatelé tak v podstatě mohou přes Summon prohledávat i plné texty dokumentů, které jejich knihovna vlastní jen v tištěné podobě. Stejná technologie bude aplikována i na metadata z The European Library.

Více informací

Archiv The Sunday Times z let 1822-2006 poprvé online 25. 4. 2012 - Gale, a part of Cengage Learning

Zahraniční a domácí zpravodajství z týdeníku The Sunday Times z let 1822–2006 bude již brzy dostupné v unikátním digitálním archivu, který připravuje společnost Gale. The Sunday Times Digital Archive umožní online přístup k téměř 600 000 stránkám z tohoto slavného týdeníku. Součástí archivu bude také The Sunday Times Magazine, který byl vůbec prvním novinovým magazínem, který se objevil na stáncích, a letos slaví 50leté výročí.

Sunday Times Digital Archive 1822–2006 je on-line digitální kolekce, která umožňuje uživatelům vyhledávat, stahovat a prohlížet články. Je to důležitý zdroj pro všechny humanitní a sociální obory, zejména pro oblast historie a kultury, médií, literatury a divadelních studií. Vyhledávat v archivu lze podle názvu článku, autora, čísla stránky, čísla vydání nebo klíčových slov. Uživatelé si mohou novinové články číst cover-to-cover a také si je ukládat, tisknout nebo posílat e-mailem.

Archiv je součástí programu Gale NewsVault a je možné jej křížově prohledávat s The Times Digital Archive, The Economist Historical Archive a the Financial Times Historical Archive.

Více informací

Nová séria e-prednášok Cells of the Innate Immune System v HSTalks 19. 4. 2012 - Henry Stewart Talks

Najnovšia séria e-prednášok v HSTalks Biomedical & Life Sciences – Cells of the Innate Immune System: Roles in health and disease – je určená špecialistom a postgraduálnym študentom z odborov imunológia, mikrobiológia, patológia, hematológia, molekulárna a bunková biológia, ako aj študentom medicíny a lekárom.

V súčasnosti obsahuje 13 e-prednášok zameraných na bunkové procesy, ako sú stresové rekacie, preoteolýzu, autofágiu a ich úlohu pri infekcii, alergii, metabolizme a fibróze. Redaktorom série je Prof. Siamon Gordon pôsobiaci na Sir William Dunn School of Pathology at University of Oxford.

Okrem toho boli doplnené nové e-prednášky do existujúcich sérií:

Používatelia s aktívnym predplatným majú prístup automaticky rozšírený o všetky nové e-prednášky.

Více informací

Academic Complete nabídne letos 4 100 nových titulů, především z vydavatelství Wiley 17. 4. 2012 - ProQuest

Polytematická kolekce odborných elektronických monografií z produkce řady významných vydavatelů – ebrary Academic Complete – v letošním roce výrazně navýší počet nabízených titulů.

Do kolekce budou zařazeny tituly z produkce vydavatelství Wiley (1 800 titulů) a dalších 2 300 titulů z nabídky dalších vydavatelství, např. Princeton University Press a World Scientific & Imperial College Press. K těmto publikacím budou mít přístup i všichni stávající předplatitelé Academic Complete. Počet titulů v kolekci celkově dosáhne 75 000.

Dalších 6 300 nových titulů z produkce takových vydavatelů jako je MIT Press, Oxford University Press a University of Illinois Press bude možné získat formou nákupu.

Více informací

BMJ Best Practice pre používateľov mobilných zariadení 13. 4. 2012 - BMJ

Vydavateľstvo BMJ Publishing Group predstavilo Best Practice Mobile pre majiteľov iPhone, iPad, iPod Touch, mobilné telefóny s internetovým pripojením a PDA s predplateným prístupom k BMJ Best Practice. Majitelia týchto zariadení si môžu aplikáciu bezplatne stiahnuť podľa návodov na stránke Flexible access to Best Practice.

BMJ Best Practice je ideálny znalostný nástroj pre klinickú prax, štúdium a výskum. Podporuje rozhodovanie poskytujúc rýchle a overené odpovede na otázky ohľadom diagnózy, spôsobov liečby, prognózy vývoja a prevencie. Cez Best Practice Mobile používatelia majú prístup ku všetkým informáciám v rámci predplatného BMJ Best Practice.

Více informací

Knovel rozšírený o vyše 80 titulov 12. 4. 2012 - Knovel

Od marca môžu používatelia Knovel Library využívať vyše 80 nových titulov od vydavateľstiev, ako sú Cambridge University Press, John Wiley & Sons, Elsevier, SciTech Publishing, Woodhead Publishing a ďalších, predovšetkých v tematických kolekciách:

Více informací

INFORUM 2012: v pátek třináctého odzvoní ranním ptáčatům 10. 4. 2012 - Albertina icome Praha

Upozorňujeme všechny zájemce o účast na INFORU 2012, že tento pátek (13.4.) končí možnost zaregistrovat se na konferenci se slevou pro ranní ptáčata. Proto s přihlašováním a platbou neváhejte!

Předběžný program a přihlášky na konferenci INFORUM 2012 naleznete na www stránkách konference www.inforum.cz

INFORUM proběhne jako každý rok na Vysoké škole ekonomické od22. do 24. května 2012. Doprovodné workshopy se uskuteční v pondělí21. května.

Pozvání na konferenci přijali Greg R. Notess z USA, Barbara Buckley Owen a Tim Buckley Owen z Velké Británie.

Více informací

British Academy Publications Online začína so 100 titulmi 9. 4. 2012 - Oxford University Press

Oxford University Press sprístupnil novú kolekciu British Academy Publications Online, ktorej súčasťou sú monografie, zborníky a ďalšie publikácie British Academy.

Kolekcia začína so 100 titulmi zameranými na spoločenské vedy a humanity.

Více informací

E-knihy zo CRCnetBASE dostupné cez chytré telefóny 9. 4. 2012 - CRC Press

Vydavateľstvo CRC Press sprístupnilo CRCnetBASE Mobile – optimalizovanú verziu stránok pre chytré telefóny pre predplatiteľov knižných kolekcií CRCnetBASE.

Cez chytré mobily (iPhone, iPad, iPod, Android, BlackBerry) sú dostupné všetky knihy z 37 tematických kolekcií pre techniku, prírodné vedy, medicínu a spoločenské vedy. Návody nájdete na stránkach CRCnetBASE Mobile.

Více informací

Monografie troch nových vydavateľstiev na platforme UPSO 8. 4. 2012 - Oxford University Press

Po nadviazaní spolupráce Oxford University Press s troma ďalšími univerzitnými vydavateľstvami – University of California Press, Edinburgh University Press a Policy Press – je na platforme University Press Scholarship Online (UPSO) sprístupnených vyše 900 nových monografií.

Okrem toho je UPSO rozšírené o nový tematický modul pre sociológov.

Více informací