SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Knovel od júla obohatený o 107 titulov pre inžinierov 31. 7. 2012 - Knovel

Od júla môžu používatelia Knovel Library využívať 107 nových titulov od vydavateľstiev John Wiley & Sons, Elsevier, Woodhead Publishing, Cambridge University Press, MIT Press, Society of Manufacturing Engineers (SME) a ďalších, predovšetkých v tematických kolekciách:

Více informací

Nové tituly pro laserovou fyziku od ledna 2013 u IoP 30. 7. 2012 - IOP Publishing

Institute of Physics (IoP) od ledna 2013 zařadí do svého portfolia dva nové časopisecké tituly pro laserovou fyziku: Laser Physics (dříve vyd. Springer, impakt faktor 1,3) a Laser Physics Letters (dříve vyd. Wiley, impakt faktor 6). éfredaktory obou titulů jsou odborníci z Ruské akademie věd P. Pashinin a A. Prokhorov.

Laser Physics je měsíčník zabývající se všemi aspekty moderní laserové fyziky a kvantové elektroniky, který nabízí komplexní pohled na teoretický a experimentální výzkum a aplikace v oblasti laserů. Laser Physics Letters je měsíčník zveřejňující nové a pozoruhodné vědecké výsledky ze všech oblastí laserové fyziky, zejména s ohledem na pevnolátkové a polovodičové lasery – čísla z roku 2012 (od května) jsou zdarma dostupná online až do konce letošního roku.

IoP již také zveřejnil analýzu aktuálních impakt faktorů svých časopiseckých titulů – naleznete zde.

Více informací

Manchester University Press publikuje na University Press Scholarship Online 26. 7. 2012 - Oxford University Press

Nová kolekcia Manchester Scholarship Online začína s 300 monogra­fiami rozdelenými do piatich odborov:

Vďaka nadviazanej spolupráci Oxford University Press a Manchester University Press, jedného z najväčších akademických vydavateľstiev vo Veľkej Británii, sú na platforme University Press Scholarship Online prvýkrát zastúpené aj tituly zamerané na imperializmus a kolonializmus.

Více informací

Knovel predstavil materiálovú databázu pre chemických inžinierov 24. 7. 2012 - Knovel

Najnovšia databáza Yaws' Critical Property Data for Chemical Engineers and Chemists na platforme Knovel je určená študentom a inžinierom v odbore. Poskytuje bezkonkurenčný prístup k širokému spektru látok, materiálov a ich vlastností v ľahko použiteľnom formáte.

Obsahuje vyše 290 000 dátových záznamov týkajúcich sa fyzikálnych, termofyzikálnych, termodynamických, dopravných, bezpečnostných a environmentálnych vlastností viac než 5000 anorganických a 35 000 organic­kých látok.

Více informací

Päť časopisov rozšíri BioOne od januára 2013 18. 7. 2012 - BioOne

Vydavateľstvo BioOne oznámilo rozšírenie rovnomennej časopiseckej kolekcie o nové tituly od 1. januára 2013:

  • Do BioOne.1 pribudne časopis Marine Resource Economics od MRE Foundation (USA) vysoko hodnotený ISI v kategórii Fisheries.
  • Súčasťou BioOne.2 budú tri tituly od nového publikačného partnera Association des Amis des Cryptogames (Francúzsko):
    • Cryptogamie, Algologie uvedený v kategórii Marine & Freshwater Science and Plant Sciences
    • Cryptogamie, Bryologie v kategórii Plant Sciences
    • Cryptogamie, Mycologie v kategórii Mycology
  • Súčasťou BioOne Open Access sa stane začínajúci OA časopis Applications in Plant Sciences od Botanical Society of America.

BioOne je nezisková organizácia, ktorá v spolupráci s vedeckými spoločnosťami, vydavateľstvami a knižnicami, poskytuje prístup k významným, recenzovaným vedeckým časopisom pre biologické, ekologické a environmentálne odbory.

Více informací

ebrary rozšiřuje nabídku ebooks pro vládní a armádní knihovny 17. 7. 2012 - ProQuest

Databáze Government Complete, dostupná u ebrary formou předplatného, nabízí nyní tisíce nových titulů od renomovaných vydavatelů, např. American Water Works Association, Cardiotext Publishing, a Urban Institute Press. Kolekce aktuálně obsahuje více než 76 000 titulů.

Kromě toho ebrary přidala i dalších 9 000 titulů z vydavatelství Astronautics (AIAA), Society of Photo-Optical Instrumentation Engineers (SPIE), Karger Publishers, ad., které jsou dostupné formou nákupu.

Pro armádní knihovny v ebrary přichystali dva nové balíčky e-books, dostupné formou nákupu. Jedná se o klíčové tituly týkající se traumatických poranění mozku a výzkumu v oblasti protetiky. Balíček Traumatic Brain Injury reflektuje toto téma z pohledu fyziologického i psychologického a nabízí tituly z produkce takových vydavatelství jako jsou Oxford University Press, Wiley-Blackwell, Cambridge University Press, Guilford Press, CRC Press a Springer (přehled titulů zde). Balíček Prosthetics Research zahrnuje témata jako biomedicínský materiál, amputace a robotika. Čerpá např. z produkce Cambridge University Press, Springer, Elsevier, a F.A. Davis (seznam titulů zde). Oba balíčky sestávají z více než 20 titulů, většina z nich byla publikována v posledních 3 letech.

Více informací

Novinky z OECD 17. 7. 2012 - OECD Publishing

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

Více informací

Deníky Josepha Goebbelse online 16. 7. 2012 - de Gruyter

Databáze Die Tagebücher von Joseph Goebbels Online (Diaries of Joseph Goebbels) nabízí deníky předního nacistického politika, obsahující přepis všech rukopisných záznamů z let 1923 až 1941 a následných diktovaných zápisů až do roku 1945, více než 6000 záznamů a cca 16800 stran.

Doposud byly deníky Josepha Goebbelse dostupné pouze jako součást rozsáhlé databáze Deutsche Geschichte Online (DGO), ale nyní jsou k dispozici formou trvalého nákupu jako samostatný online produkt.

Deníky byly nově zindexovány, badatelé tak mají poprvé možnost vyhledávat online podle klíčových slov, jmen a geografických názvů. Doposud byl rejstřík k dispozici pouze v tištěné formě. Za touto online verzí stojí Institut für Zeitgeschichte, který vycházel z reprodukcí původních deníků na skleněných mikrofiších, které byly objeveny historičkou Elke Fröhlich ve zvláštním archivu v Moskvě v roce 1992.

Více informací

Nejnovější referenční příručky v Gale Virtual Reference Library 16. 7. 2012 - Gale, a part of Cengage Learning

Gale Virtual Reference Library (GVRL) nabízí více než 9 300 plnotextových titulů z produkce vydavatelství Gale a 80 dalších vydavatelů. Aktuálně v nabídce přibyly tyto zajímavé tituly:

GVRL zveřejňuje i seznam 50 nejprodáva­nějších titulů.

Publikace z GVRL lze získat (i jednotlivě) formou jednorázového nákupu s možností online přístupu za malý roční paušální poplatek (hosting fee). V nabídce je i osm předmětových kolekcí dostupných formou ročního předplatného. Pro Vaše uživatele neomezený přístup 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Díky funkci Page Flipper mohou uživatelé prolistovat online knihu stejně jako tištěnou (efekt otáčení stránek). Knižní tituly je možné po částech stahovat v PDF formátu a následně nahrát do většiny čteček. Text je možné si pomocí technologie ReadSpeaker nechat přečíst a zvukové záznamy lze stahovat ve formátu MP3 a přehrávat v MP3 přehrávačích.

V lednu 2012 byla spuštěna nová podoba uživatelského rozhraní GVRL, která získala řadu velmi kladných recenzí, např. od Library Journal.

Více informací

Další produkty National Geographic budou online 11. 7. 2012 - Gale, a part of Cengage Learning

V červnu jsme vás informovali o zveřejnění archivu časopisu National Geographic z let 1888 – 1994 v online podobě, a to díky spolupráci National Geographic Society a vydavatelství Gale, které je součástí společnosti Cengage Learning.

Na podzim 2012 pak z této spolupráce vzejde celá řada dalších online produktů, které budou dostupné v rámci připravované National Geographic Virtual Library. Dostupná zde budou všechna čísla slavného časopisu National Geographic od roku 1995, dále kolekce knih, map, videí a obrázků z produkce National Geographic a také Traveler magazine (od roku 2010 po současnost) a samozřejmě i archiv čísel z let 1888 – 1994.

Poprvé v historii tak knihovny budou mít přístup k těmto zdrojům v digitální podobě s možností prohledávání. Všechny budou dostupné na stejné platformě, kde je již k dispozici National Geographic Magazine Archive. Profitovat z této nabídky mohou uživatelé na různých úrovních, studenti a vyučující zabývající se mnoha obory, např. lidé a kultura, životní prostředí, geografie, věda a technika, živočichové, fotografie a žurnalistika.

Více informací