SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Nová videokolekce pro fyzioterapii, ergoterapii a logopedii 20. 6. 2012 - Alexander Street Press

Vydavatelství Alexander Street Press zveřejnilo informaci o zpřístupnění nové videokolekce Rehabilitation Therapy in Video, která je určena studentům univerzit a postgraduálních programů zaměřených na fyzioterapii, ergoterapii, vady řeči, sportovní medicínu, ad.

Aktuálně je v kolekci více než 140 videí (239 hodin) se zaměřením na fyzickou léčbu pacientů s vrozenými vadami, chronickými zdravotními problémy a traumatickými zraněními. Další videa budou postupně přidávána, ve finále kolekce nabídne 750 hodin videa. Vystupují zde světově uznávaní odborníci (např. Mary Benbow, Christine A. Nelson a Josephine C. Moore) a vysvětlují základní anatomické a neurologické problémy u specifických skupin pacientů, včetně demonstrování efektivních postupů a metod pro jejich léčbu.

Videa lze také jednoduše sdílet, zařadit do výuky a prohlížet v mobilních telefonech. Ukázková videa z této kolekce si můžete prohlédnout zde.

Více informací

Archiv časopisu National Geographic v celé své kráse online 19. 6. 2012 - Gale, a part of Cengage Learning

Vydavatelství Gale, součást Cengage Learning, se dohodlo s organizací National Geographic na zveřejnění archivu časopisu National Geographic z let 1888 – 1994 v online podobě – National Geographic Magazine Archive, 1888–1994. Archiv je již dostupný, obsahuje kompletně všechna čísla, stránky a fotografie publikované do roku 1994, v obsahu lze plnotextově vyhledávat.

National Geographic je oficiálním časopisem National Geographic Society, patřil mezi první časopisy, které otiskly barevné fotografie, a je znám pro vysokou kvalitu a autentičnost publikovaných snímků. Ačkoli šlo původně o časopis (bez fotografií!) pro úzce profilovanou čtenářskou základnu, dnes každý měsíc čte National Geographic 60 milionů lidí po celém světě a mnoho otištěných fotografií se stalo legendárními. V archivu naleznou uživatelé i všechny mapy, které byly součástí článků.

Přístup do archivu mohou instituce získat formou ročního předplatného nebo formou jednorázového nákupu.

Více informací

OvidMD - vyhledávání v UpToDate v reálném čase 19. 6. 2012 - Wolters Kluwer - Ovid

OvidMD nabízí nyní uživatelům vyhledávání v UpToDate v reálném čase, a také zobrazení výsledků vyhledávání přesně v tom pořadí podle relevance, jak se řadí v UpToDate. Pokud uživatel zároveň není předplatitelem UpToDate, zobrazí se mu prvních 5 odstavců textu. Předplatitelé UpToDate se mohou prokliknout přímo do UpToDate na plný text.

OvidMD jednoduchou cestou umožňuje lékařům vyhledávat v kolekci známých zdrojů Ovid a rychle získat relevantní a komplexní odpovědi na otázky, které řeší lékaři ve své každodenní praxi. OvidMD tedy nabízí unikátní možnost vyhledávat najednou v OVID Medline, v 11 nejpopulár­nějších časopisech z edice Current Opinion, v Evidence-Based Guidelines, v kalkulátorech, v lékových monografiích, v informacích pro pacienty a v klinických tématech v UpTodate.

Online systém UpTodate je špičkovým znalostním informačním zdrojem pro lékařskou praxi založenou na důkazech (Evidence-Based Medicine). Poskytuje rychlé odpovědi na klinické otázky a syntetická doporučení k léčbě a péči o pacienta.

Součástí UpToDate je přes 9000 klinických témat v 19 speciali­zacích.

Více informací

V ebrary nové tituly zaměřené na vizuální umění 18. 6. 2012 - ProQuest

V nabídce ebrary se nově objevily tituly z vydavatelství AVA Publishing, které se specializuje na tituly zaměřené na užité vizuální umění (design, fotografie, móda, digitální média, architektura, atd.). Celkem je v nabídce 127 titulů, které lze získat (i jednotlivě) formou trvalého nákupu. 25 titulů je zároveň dostupných i v kolekci Academic Complete.

Autory jednotlivých publikací jsou renomovaní odborníci z akademického sféry, texty prochází recenzním řízením a dalšími konzultacemi, tak aby co nejlépe odpovídaly potřebám dnešního studenta. Stovky škol a univerzit z celého světa zařadily tituly tohoto vydavatelství do svých výukových kurzů a programů.

Další novinkou v nabídce ebrary je první speciální balíček e-books sestavený pro veřejné knihovny – Public Pack: Career Development. Je zde celkem 48 titulů s tematikou profesního rozvoje, hledání zaměstnání, kvality pracovního života, atd. Dostupné formou trvalého nákupu.

Více informací

LWW Doody's Core Title a Essential Book Collections pro rok 2012 15. 6. 2012 - Wolters Kluwer - Ovid

Na platformě OvidSP jsou dostupné nejnovější verze knižních kolekcí 2012 LWW Doody’s Core Title Collection (výběr kolekce se řídí doporučením knihovníků z lékařských knihoven a odborníků z akademické sféry) a 2012 LWW Doody’s Essential Collection (výběr titulů provádí nezávisle knihovníci z lékařských knihoven).

Kolekce LWW Doody's nabízejí výběr nejdůležitějších titulů z produkce vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins, které byly ohodnoceny Doody's Review Service™. Nejnovější Doody’s Core Title Collection obsahuje více než 200 titulů pro medicínu a ošetřovatelství (a z toho 140 titulů obdrželo hodnocení 2,5 a více, 13 titulů nejvyšší možné hodnocení 3), Doody’s Essential Collection pak 44 titulů.

Více informací

Příručka přežití pro manažery v technických oborech 15. 6. 2012 - Knovel

Společnost Knovel během června uveřejní v online podobě příručku Engineering Manager's Survival Guide, autorem je Chad Jackson. Chcete-li ji zdarma získat, zaregistrujte se.

Tato nepostradatelná příručka je určena především inženýrům na mažerských pozicích, kteří se zde dozví např. jaké trendy v oblasti managementu hýbou moderními inženýrskými obory, jak pěstovat silné stránky týmu a jak se nejlépe vypořádat s nabitým pracovním programem.

Více informací

INFORUM 2012 - výsledky ankety zveřejněny 13. 6. 2012 - Albertina icome Praha

Na stránkách konference INFORUM 2012 jsou již zveřejněny výsledky ankety účastníků letošního ročníku a seznam vylosovaných výherců.

Zajímá-li Vás, jak byly hodnoceny jednotlivé sekce, postery a moderátoři, a jaká témata a přednášející by si účastníci přáli mít na konferenci příští rok, začtěte se do krátkého shrnutí letošních odpovědí.

Hlasování o nejlepšího přednášejícího bylo letos těsné. A v top žebříčku se objevila i přednášející, která se sice Infora zúčastnit nemohla, ale její prezentace v podání kolegy sklidila velký ohlas. Najdete ji spolu s dalšími prezentacemi v konferenčním sborníku.

Více informací

Sprievodca najdôležitejšími materiálmi pre výskum a štúdium ekológie 13. 6. 2012 - Oxford University Press

Spoločnosť Oxford University Press rozšírila Oxford Bibliographies o nový modul Ecology. Hlavným redaktorom modulu je prof. David Gibson z Center for Ecology na Southern Illinois University Carbondale.

Modul v sebe spája to najlepšie z anotovanej bibliografie a kvalitnej encyklopédie s doporučenými titulmi kníh, kapitol, článkov, webstránok a ďalších zdrojov pre odborníkov i študentov zameraných na ekológiu a interdisciplinárne odbory ako humánna ekológia, agroekológia, či chemická ekológia.

Nové články pribudli aj do existujúcich modulov Oxford Bibliographies:

Více informací

Nová verzia rozhrania UpToDate zrýchľuje prístup k súhrnom a odporúčaniam 12. 6. 2012 - Wolters Kluwer - UpToDate

Ste používateľom UpToDate a máte málo času? Jednoducho kliknite na nové tlačidlo Summary alebo Summary and Recommendations. Dostanete sa priamo do uvedenej časti témy. Odkaz je umiestnený v navigácii naľavo hneď pod nadpisom Topic outline.

K ďalším drobnejším vylepšeniam rozhrania UpToDate 20.4 patria:

  • Topic Feedback – na odoslanie komentára, pripomienky či otázky tvorcom témy – premiestnený na obrazovke vpravo
  • nový štýl tlačidla Did this answer…
  • zmena písma z fontu Verdana na Arial v celom rozhraní
  • zväčšené okraje na stránke témy
  • zľahka upravená navigačná lišta

Více informací