SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

COS Pivot - novinky pro administrátory 22. 3. 2012 - ProQuest | RefWorks-COS

V uplynulých týdnech se v admin modulu databáze COS Pivot objevila řada nových zajímavých funkcí a vylepšení:

 • administrátoři mohou v průběhu procesu sdílení přidat finanční příležitost uživatelům rovnou do složky Tracked a uloženou rešeršní strategii přímo do složky Searches
 • administrátoři mohou vytvořit hromadnou poznámku, která se zobrazí u všech finančních příležitostí (vedle toho mají možnost zapsat individuální poznámku a interní termín(y) k jednotlivým příležitostem); nově je možné v poznámkách používat html tagy
 • statistiky zaměřené na uživatelské účty a možnost vytvořit v admin části účet pro nového uživatele nebo nové heslo v případě zapomenutí; administrátoři mají nově i právo propojit uživatelův účet s jeho odborným profilem (Claim profile)
 • balíček marketingových materiálů pro propagaci Pivotu

Další novinky se týkají všech uživatelů COS Pivot:

 • uživatelé mohou v jednom kroku přidat příležitost do složky Active nebo Tracked a zároveň zaškrtnout žádost o zasílání upozornění v případě, že daná příležitost bude aktualizována
 • byla přidána nová kategorie v poli Requirements – New Faculty/New Investigator
 • vytvoření skupiny adresátů (Group) nebo přidání jména do již existující skupiny je nyní možné nejen během procesu sdílení nebo přes odkaz New Group, ale také zaškrtnutím jmen ve výsledcích vyhledávání v odborných profilech
 • přímo v rozhraní Pivotu se jako pomůcka objeví odkazy na stručná tréninková videa na YouTube, která předvádějí všechny nástroje a postupy, které Pivot nabízí

Více informací

Další část Companions to Literature součástí Literature Online 21. 3. 2012 - ProQuest

V databázi Literature Online (LION) bylo zpřístupněno dalších 116 svazků z uznávané edice kritických textů Companions to Literature z vydavatelství Cambridge University Press. Aktuálně je to více než 1 700 jednotlivých esejů, které je nyní možné prohledávat spolu s rozsáhlou kolekcí plnotextových časopisů v Literature Online.

Tyto publikace formou esejů poskytují základní informace k nejvýznamějším světovým spisovatelům, literárním tématům a literárním obdobím a hnutím (a to jak k těm současným, tak i historicky významným). Companions to Literature jsou určené především studentům, protože každý svazek zprostředkovává jasnou a zasvěcenou analýzu a kritické zhodnocení daného tématu.

Mezi zpřístupněné svazky patří např. Companions to Caryl Churchill, Mark Twain, Old English Literature, Ralph Waldo Emerson a Literature of the First World War.

Do nejnovější verze databáze Literature Online byly zařazeny 3 nové fulltextové časopisy – jedná se o Milton and Melville Review, Kashmir Journal of Language Research a Ibsen News and Comment. Celkový počet časopiseckých titulů v Literature Online tak dosáhl počtu 350.

Součástí databáze LION je také 35 nových a revidovaných biografických záznamů (např. Guillaume Apollinaire, Aleister Crowley, Winston Graham, Sean Mathias, Michele Roberts a Gillian Tindall). Literature Online nyní obsahuje přes 4 500 biografií.

Více informací

INFORUM 2012 - program zveřejněn a spuštěna registrace účastníků! 21. 3. 2012 - Albertina icome Praha

Na www.inforum.cz byl zveřejněn předběžný program a přihlášky pro účastníky.

18. ročník konference INFORUM proběhne tradičně na Vysoké škole ekonomické v Praze od22. do 24. května 2012. Doprovodné workshopy se uskuteční v pondělí21. května.

Pozvání na konferenci přijali Greg R. Notess z USA, Barbara Buckley Owen a Tim Buckley Owen z Velké Británie. Na výstavě v předsálí se bude možné setkat se zástupci domácích a zahraničních vystavujících firem. Mediálními partnery konference jsou Ikaros (online zpravodajství) a studentské rádio LibRa (zvukové zpravodajství).

Při přihlášení a úhradě vložného do 13. dubna získáte slevu pro ranní ptáčata! Členové SSK/SAK ze Slovenska mohou požádat o finanční příspěvek.

Součástí konference bude také večerní Infomejdan, kde bude předána Cena INFORUM. Těšíme se na setkání s Vámi v květnu!

Více informací

RefWorks - možnost vytváření citací a bibliografií podle aktuální verze normy ČSN ISO 690:2010 20. 3. 2012 - Albertina icome Praha

Uživatelé systému pro tvorbu a správu osobních bibliografií RefWorks mají nyní možnost využít výstupní bibliografický formát podle aktuální normy ČSN ISO 690:2010 vycházející z výkladu Olgy Biernátové a Jana Skůpy. Česká verze této mezinárodní normy byla zveřejněna na jaře 2011 a až do podzimu pracoval tým expertů na její interpretaci.

Betaverzi tohoto výstupního stylu nabízíme v současné době v rámci RefWorks k testování.

Více informací

Vyše 450 e-časopisov a e-kníh pre neurológiu na OvidSP 20. 3. 2012 - Wolters Kluwer - Ovid

Ovid poskytuje výber z viac než 450 elektronických zdrojov so zameraním na neurológiu od popredných spoločností a vydavateľstiev pre klinických lekárov a odborníkov. Knihy a časopisy sprístupňujú informácie o najnovšom výskume a možnostiach prevencie, diagnostiky a liečby neurologických porúch:

 • online zdroje od The American Academy of Neurology ako aj 17 vedeckých, medicínskych a zdravotníckych vydavateľstiev
 • 15 e-kníh zo zoznamu Doody's Core Titles™
 • vyše 100 e-kníh na platforme OvidSP bolo ocenených Doody's Star Rating®

Do konca marca máte možnosť oboznámiť sa s novou kolekciou Neurology® and Neurology® Clinical Practice Bundle, ktorá rozšírila ponuku špecializovaných časopiseckých i knižných kolekcií pre neurológiu:

Více informací

Absolventské práce poprednej izraelskej univerzity v PQDT 19. 3. 2012 - ProQuest

Významná izraelská Ben-Gurion University of the Negev sa pridala k tisícom akademických inštitúcií z celého sveta a začala uverejňovať práce svojich absolventov v ProQuest® Dissertations and Theses.

Více informací

Britannica v tištěné podobě končí, online verze na týden zdarma 19. 3. 2012 - Encyclopaedia Britannica

Encyclopædia Britannica se chystá ukončit vydávání tištěné verze své stěžejní 32-svazkové encyklopedie. Online verze, které se v uplynulých letech staly velmi populární, pokračují samozřejmě dál.

Tištěná verze Encyclopædia Britannica vychází již 244 let (od r. 1768), první digitální verze se objevila v roce 1981 (LexisNexis), první CD-ROM v roce 1989 a na internetu byla encyklopedie zpřístupněna v roce 1994. Online verzi Encyclopædia Britannica využívá 100 milionů lidí na celém světě, a nedávno byla zveřejněna i aplikace pro iPad, iPhone a iPod Touch.

Na obsahu encyklopedie Britannica spolupracují tisíce expertů z celého světa a více než stovka editorů. Mezi přispěvovatele patří řada významných osobností, nositelů Nobelovy ceny, ap., např. Bill Clinton, Madeleine Albright, Desmond Tutu, Ian Rankin, Francisco Jose? Ayala, Jody Williams, Chris Evert a Tony Hawk, více zde.

U příležitosti ukončení tištěné verze encyklopedie je v týdnu od 13. března zpřístupněn zdarma obsah na portále Britannica.com.

Více informací

The Economist exkluzívne v ProQuest ABI/INFORM a ProQuest Central 19. 3. 2012 - ProQuest

Renomovaný týždenník The Economist bude od 30. júna 2012 online dostupný exkluzívne v databázach ProQuest ABI/INFORM a ProQuest Central a to bez oneskorenia sprístupnenia úplných textov (časového embarga) pre všetky typy organizácií.

The Economist prináša nezávislé medzinárodné aktuálne spravodajstvo vrátane reportáží, komentárov a analýz svetovej politiky, obchodu, finančníctva, vedy, technológií, kultúry, spoločnosti, médií a umenia. Z platforiem ostatných agregátorov bude The Economist postupne stiahnutý najneskôr do polovice roku 2012.

Více informací

CEEOL odporúčanou databázou na publikovanie poľských periodík 16. 3. 2012 - CEEOL - Central and Eastern European Online Library

Po Rumunsku a Bulharsku získalo status odporúčanej databázy na publikovanie časopisov pre spoločenské vedy Central and Eastern European Online Library aj v Poľsku. Prvým viditeľným výsledkom spolupráce s poľskými vydavateľstvami je rozšírenie databázy o 50 poľských titulov.

Online archív C.E.E.O.L. poskytuje prístup k úplným textom v súčasnosti už vyše 154 000 článkov z 735 vedeckých časopisov a dokumentov zameraných na humanitné a spoločenskovedných vedy ako aj venovaných témam zo strednej, východnej a juhovýchodnej Európy.

CEEOL sprístupňuje 25 časopisov zo Slovenska a 41 časopisom z Českej republiky. Aktuálny zoznam všetkých titulov i mesačný prehľad nových titulov nájdete tu.

Více informací

Nejlepší referenční zdroje roku 2011 dle Library Journal 16. 3. 2012 - Albertina icome Praha

Časopis Library Journal každoročně zveřejňuje přehled referenčních zdrojů (tištěných i elektronických), které na svých stránkách recenzoval a následně byly vybrány mezi top produkty uplynulého roku. Mezi Best Reference 2011 patří i řada zdrojů, které AiP nabízí:

Více informací