SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Rozhraní vyhledávače Summon v češtině! 16. 3. 2012 - Albertina icome Praha

Uživatelé v institucích, které používají vyhledávač Summon, si mohou nově přepnout vyhledávací rozhraní i do češtiny. Serials Solutions podporují celou řadu dalších jazyků (angličtina, francouzština, španělština, ruština, čínština, ad) – celkem již více než 25 jazyků.

Administrátoři jednotlivých předplatitelských institucí mají možnost v rámci Client Center zvolit, jaký výběr jazykových verzí rozhraní se bude uživatelům služby Summon zobrazovat.

České rozhraní je novinkou, narazíte-li proto v českém překladu na nějakou nesrovnalost, dejte nám, prosím, vědět.

Více informací

Časopis pro nemocniční lékárníky od ledna u BMJ 15. 3. 2012 - BMJ

BMJ Group je od ledna 2012 vydavatelem časopisu European Journal of Hospital Pharmacy: Science and Practice, který je oficiálním časopisem European Association of Hospital Pharmacists (EAHP). Existuje již od roku 1995, v roce 2002 byl rozdělen do dvou samostaných titulů. Nyní došlo opět ke sloučení obou titulů.

Jedná se o prestižní recenzovaný časopis pokrývající problematiku nemocničního lékárenství z vědeckého i praktického hlediska. Časopis si mimo jiné klade za cíl upozornit na inovace a vývoj v oblasti farmaceutických a biomedicínských věd.

Více informací

Gale chystá zveřejnění digitalizovaných dokumentů z 19. století 15. 3. 2012 - Gale, a part of Cengage Learning

Vydavatelství Gale chystá na letošní jaro zveřejnění prvních modulů v rámci Nineteenth Century Collections Online:

Nineteenth Century Collections Online je několikaletý digitalizační projekt, který si klade za cíl digitalizaci vzácných primárních dokumentů z 19. století (monografie, pamflety, mapy, rukopisy, osobní dopisy, fotografie, noviny a časopisy, ad.), většina dokumentů nebyla nikdy dříve zdigitalizována a ani dostupná na mikrofiších. K dokumentům tak bylo možné se dostat jen v knihovně nebo archivu, kde jsou součástí fondu.

Do projektu jsou zapojeny např. knihovny The British Library, the National Archives (USA), the National Archives at Kew (Velká Británie) the Bodleian Library – University of Oxford, Castle Corvey in North Rhine-Westphalia (Německo) a mnoho dalších z celého světa. Letos bude v rámci Nineteenth Century Collections Online zdigitalizováno více než 150 kolekcí z participujících institucí.

Více informací

Přidaná hodnota patentové databáze DWPI 15. 3. 2012 - Dialog

V roce 2011 bylo do databáze Derwent World Patents Index® DWPI vloženo 3,3 milionů záznamů, z toho 1,5 milionu nových záznamů, to je o 10,5% více než v roce předešlém. Zpracování takového objemu dat je poměrně náročné, a to zejména proto, že původní data mohou obsahovat chyby v bibliografických údajích, které mohou ovlivnit přesnost vyhledávání.

Takových chyb a nepřesností jsou každý měsíc tisíce a oprava chyb v původních patentových dokumentech je tak klíčem k nejkomplexnější a nejpřesnější celosvětové databázi Derwent World Patents Index. V následujícím článku se dočtete jaké jsou typické chyby a jakými mechanismy jsou vyhledávány a opravovány (strojově i ručně).

Více informací

Novinky z Ovidu 14. 3. 2012 - Wolters Kluwer - Ovid

Ovid do své kolekce elektronických knih nejnověji zařadil 33 nových titulů z produkce vydavatelství Future Medicine a World Scientific Press a 5 nových edic z produkce LWW a Jones and Bartlett.

Pro uživatele OvidSP je aktuálně dostupná možnost vytvářet search widget (vyhledávací okénko pro rychlé zadání dotazu), kde lze zadat hledaná klíčová slova i vybrat databázi, ve které má vyhledávání proběhnout. Podrobnosti v Ovid Librarian Toolkit.

Čtyři tituly z produkce Lippincott Williams & Wilkins získaly ocenění AJN Book of the Year, které uděluje každoročně časopis American Journal of Nursing. Mezi oceněné tituly patří:

  • Community and Public Health Nursing: Evidence for Practice
  • Quick Reference to Critical Care
  • Lippincott’s Nur­sing Health Assessment Video Series
  • Nursing Research: Generating and Assessing Evidence for Nursing Practice

Více informací

Summon Search widget – dokonalé vyhledávací okénko 14. 3. 2012 - Ex Libris, a ProQuest company

Serials Solutions již zveřejnili nástroj pro vytváření search box a search widget pro službu Summon. Možnosti nastavení parametrů vyhledávání jsou opravdu zajímavé, posuďte sami: přes search box (jednoduché vyhledávací okénko) i search widget (vyhledávací okénko, kde se zároveň přímo zobrazí i výsledky vyhledávání) lze nastavit přesné vyhledávání v určitém oboru / oborech / předmětových heslech / typu obsahu nebo třeba jen v recenzovaných publikacích, limitovat vyhledávání pouze na záznamy s plným textem dostupným online nebo pouze na záznamy v němčině, atd.

Všechna kritéria lze vzájemně kombinovat. Dále je možné měnit barvy a texty, aby vyhledávací okénko bylo na www stránkách nepřehlédnutelné. Po nastavení všech parametrů stačí vygenerovat html kód a vložit jej do jakékoliv www stránky, kde se má vyhledávací okénko zobrazovat.

Nástroj pro vytvoření search box a search widget naleznete na adrese <MyDomain>.sum­mon.serialsso­lutions.com/wid­gets/, kdy místo <MyDomain> uvedete prefix, který používá vaše knihovna pro přístup do samotného Summonu. Další nápověda je dostupná na stránkách Summonu.

Více informací

Nové časopisy a referenční příručky u Wileyho 13. 3. 2012 - Wiley

Vydavatelství Wiley na rok 2012 přichystalo řadu novinek ve své nabídce referenčních příruček v online podobě. Mezi nové tituly patří:

Od 1. ledna je na základě předplatného dostupných 18 časopiseckých titulů, které byly dosud dočasně dostupné zdarma, např. WIREs Nanomedicine and Nanobiotechnology, WIREs Systems Biology and Medicine, Wildlife Society Bulletin, Journal of Diabetes Investigation, ad. Řada z nich je vydávána ve spolupráci s některou z odborných společností.

Více informací

ebrary nabízí 2011 CHOICE Outstanding Academic Titles 8. 3. 2012 - ProQuest

ebrary aktuálně nabízí v elektronické podobě tituly ze seznamu 2011 CHOICE Outstanding Academic Titles (OAT). Jedná se celkem o více než 300 titulů z vydavatelství Cambridge University Press, Wiley, Princeton University Press, Oxford University Press, atd., které lze získat formou nákupu.

Časopis CHOICE každý rok v lednu publikuje seznam význačných odborných titulů, které vzešly z recenzí v předchozím roce, nazvaný CHOICE Outstanding Academic Titles.

Více informací

Nové tituly v kolekci Thieme E-Book Library 8. 3. 2012 - Thieme Publishing Group

Vydavatelství Thieme Publishing rozšířilo nabídku titulů v rámci online kolekce Thieme E-Book Library. Nově byly zařazeny tituly pro anatomii, alternativní medicínu, dermatologii, neurologii a toxikologii – viz přehled. Kolekce nyní obsahuje celkem 60 titulů.

Thieme E-book Library umožňuje studentům, vědeckým pracovníkům a klinickým pracovníkům přístup do online kolekce kvalitně ilustrovaných, plnobarevných učebnic ze série Color Atlases a Flexibook. Kolekce pokrývá všechny předměty vyučované na lékařských fakultách, jedná se tedy o jedinečný zdroj pro výuku, studium a výzkum v medicíně a přírodních vědách. Každou knihu je možné stáhnout na svůj počítač a prohlížet si ji i offline (platí pro uživatele z předplatitelských institucí).

Více informací

HSTalks rozšírené o sériu e-prednášok Good Laboratory Practice 7. 3. 2012 - Henry Stewart Talks

Vydavateľstvo Henry Stewart Talks rozšírilo kolekciu Biomedical & Life Sciences o sériu animovaných audiovizuálnych prednášok poprednýchch svetových odborníkov Good Laboratory Practice: Principles, Compliance and Mutual Recognition.

Redaktorom série je Dr. Dian Turnheim z OECD a v súčasnosti obsahuje 16 e-prednášok.

Více informací