SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

OvidMD - nejrychlejší cesta lékaře k relevantním informacím 29. 5. 2011 - Wolters Kluwer - Ovid

Společnost Ovid přichází s novou službou OvidMD, která lékařům umožňuje jednoduše a rychle vyhledávat medicínské informace. OvidMD je prvním nástrojem, který je určen přímo koncovým uživatelům (lékařům) a vznikl i na základě testování lékaři samotnými. Přes jednoduché vyhledávací rozhraní mají kliničtí lékaři možnost vyhledávat v kolekci známých zdrojů Ovid a rychle získat relevantní a komplexní odpovědi na otázky, které řeší ve své každodenní praxi. OvidMD klade důraz na medicínu založenou na důkazech a snaží se tak lékařům přinášet smyslupné informace využitelné pro jejich praxi.

OvidMD je také prvním nástrojem, který umožňuje propojení na databázi UpToDate®.

OvidMD je nabízen ve 2 úrovních – OvidMD a OvidMD Plus. Základní verze OvidMD nabízí tyto zdroje:

 • kolekci 11 nejžádanějších titulů Current Opinion
 • Ovid MEDLINE
 • Evidence-Based Guidelines, které zpracovali lékaři
 • lékařské kalkulátory (Medical Calculators)
 • informace o lécích (A to Z Drug Facts)
 • informace pro pacienty ze zdrojů UpToDate a RelayHealth
 • další zdroje Ovid, které instituce již předplácí (databáze, knihy, časopisy)
 • National Guidelines Clearinghouse
 • prohledávání obsahu UpToDate a propojení do tohoto zdroje (pro zobrazení plných textů je však třeba být předplatitelem UTD)

OvidMD Plus kromě výše zmíněných zdrojů nabízí i:

 • elektronické příručky 5-Minute Clinical Consult ebooks
 • Alternative Medicine (nejobsáhlejší dílo zaměřené na přírodní produkty)
 • Transplant Library (databáze s evidence-based medicine informacemi týkajícími se transplantace orgánů)

Ukázky OvidMD jsou k nahlédnutí zde. Základní informační materiály jsou již dostupné v rámci OvidMD Resource Center.

Více informací

Alexander Street spřístupní videa na výuku a studium ošetřovatelství 23. 5. 2011 - Alexander Street Press

Výsledkem spolupráce Alexander Street PressMedcom-Trainex, jedného z největších poskytovatelů vzdělávacích video programů pro zdravotní sestry a ošetřovatele na světě, je Nursing Education in Video.

Kolekce poskytne učitelům a studentům zdravotnických fakult neomezený přístup ke knihovně školících video programů s pokročilými funkcemi, které zprostředkují poznatky těžko zdělitelné textem. Nursing Education in Video začne s 300 tituly a každý rok bude rozšírena 30–50 nových titulů.

Více informací

IHS koupilo Chemical Market Associates, Inc. 23. 5. 2011 - IHS Jane's

Společnost IHS oznámila akvizi Chemical Market Associates, Inc. (CMAI), předního poskytovatele poradenských služeb pro petrochemický průmysl, průmysl speciálních chemikálií, hnojiv, plastů, vláken a elektrolytické chemie (chlor-alkali).

Kromě CMAI se IHS věnovalo v roce 2011 i dalším akvizicím, např. ODS-Petrodata a Dyadem International, Ltd., EIATrack (www.eiatrack.org), CSM South America.

Více informací

OECD slaví 50 let 23. 5. 2011 - OECD Publishing

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) slaví v letošním roce 50 let své existence. V rámci OECD Week (24. – 26. května) se uskuteční setkání světových osobností a ministrů Ministerial Council Meeting 2011 a také OECD Forum.

Ke svému výročí OECD vydalo barevnou brožuru mapující historii organizace a její činnost. Ke stažení zde.

Více informací

Plnotextové vyhľadávanie v HathiTrust cez službu Summon 23. 5. 2011 - ProQuest | Serials Solutions, HathiTrust

Serials Solutions a HathiTrust uzavreli zmluvu, vďaka ktorej budú mať používatelia služby Summon od leta 2011 jedinečnú možnosť vyhľadávať nielen v záznamoch, ale aj úplných textoch zdigitalizovaných vedeckých kníh z celej kolekcie HathiTrust.

HathiTrust v súčasnosti obsahuje 8,4 milióna publikácií, vrátane 4,6 milióna knižných titulov a vyše 200 000 periodík.

Více informací

Novinky pro odběrarele Cambridge Alerts 22. 5. 2011 - Cambridge University Press

Vydavatelství Cambridge University Press představilo svoji vylepšenou službu pro zasílání novinek o nových titulech – Cambridge Alerts.

Nově je možné vybírat celkem ze 400 předmětových skupin. Informace o nových titulech pak přichájejí pravidelně každý měsíc e-mailem.

Pro odběr novinek je třeba se zaregistrovat, a to platí i pro uživatele, kteří se ke službě Cambridge Alerts registrovali v minulosti.

Více informací

OECD se ptá, co potřebujete pro lepší život 22. 5. 2011 - OECD Publishing

Na 24. května 2011 chystá OECD zveřejnění Better Life Index – interaktivního srovnávacího nástroje, který ukáže, na čem obyvatelům jednotlivých zemí OECD záleží. Výsledky budou vycházet z hlasování obyvatel 34 zemí OECD.

I Vy se můžete zapojit a hlasovat, co podle Vás přispívá k lepšímu životu (máte na výběr z 11 ukazatelů – bydlení, finanční příjem, zaměstnání, společnost, vzdělání, životní prostředí, spokojenost s vlastním životem, rovnováha mezi pracovním a soukromým životem).

Více informací

Statistiky ukazují, že tištěné produkci se stále daří 22. 5. 2011 - ProQuest

Vydavatelství Bowker zveřejnilo svoji nejnovější výroční zprávu týkající se roční produkce tištěných knih v USA. A i když popularita e-books rychle stoupá, statistiky ukazují, že v USA v roce 2010 o 5% vzrostl počet vydaných tištěných knih. Čísla vycházejí z údajů v databázi Books In Print.

Kompletní statistiku naleznete na stránkách Bowkeru.

Více informací

Irish Veterinary Journal ako open access časopis 17. 5. 2011 - BioMed Central

Irish Veterinary Journal, oficiálny časopis spoločnosti Veterinary Ireland, je opäť dostupný ako open access časopis na platforme BioMed Central.

Viac informácií a prvé články sú na http://www.irishvetjournal.org/.

Více informací

DSI Data Service & Information aktualizuje ponuku štatistických databáz 16. 5. 2011 - DSI Data Service & Information

Vydavateľstvo DSI Data Service & Information predstavilo aktualizované a nové zdroje medzinárodných štatistických informácií zo svojho portfólia:

Více informací