SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Science of Synthesis verze 4.0 - nové rozhraní, nové funkce a obsah 2. 4. 2014 - Thieme Publishing Group

Vydavatelství Thieme představilo nejnovětší online verzi Science of Synthesis 4.0 (SOS), která vedle nového uživatelského rozhraní nabízí i řadu nových vyhledávacích funkcí a možnost personifikace. Přesvědčit se můžete prostřednictvím série video tutorialů.

Science of Synthesis je uznávaná referenční příručka poskytující přístup k ověřeným informacím o organických syntetických metodách. V online verzi je nově k dispozici Reference Library, kde je obsah editován týmem špičkových odborníků na organickou chemii, kteří vybírají nejlepší a nejspolehlivější metody v jednotlivých specializacích. Reference Library poukazuje na nové přístupy v organické syntéze. SOS 4.0 nyní obsahuje všechny svazky Stereoselective Synthesis, Asymmetric Organocatalysis a Water in Organic Synthesis.

Science of Synthesis je průběžně aktualizována, každý svazek je editován týmem odborníků, kteří dodržují přísná a jasně stanovená kritéria pro výběr metod a průběžně sledují nejnovější literaturu. Tento zavedený postup zaručuje, že informace v SOS vždy odráží současný stav poznání.

Více informací

V ebrary nové tituly pro vládní, akademické a veřejné knihovny 2. 4. 2014 - ProQuest | ebrary

V uplynulých dvou měsících ebrary zařadila do své nabídky tisíce titulů pro různé typy institucí určené k jednorázovému nákupu:

  • pro veřejné knihovny, např. z vydavatelství Oxford University Press, New Page Books, Cengage Learning
  • pro akademické instituce (pro inženýrské obory, ekonomii a biologii), např. z vydavatelství Oxford University Press, University of California Press, SAGE
  • pro vládní instituce (pro oblast konstrukce, technologie a inženýrské obory), např. z vydavatelství Momentum Academic Press, RAND, Corporation

Přehled nových titulů je dostupný v katalogu ebrary. Počet všech titulů, které jsou v ebrary k dispozici formou trvalého nákupu se přiblížil půl milionu.

Více informací

Altmetrika v článkoch na BioOne 11. 3. 2014 - BioOne

BioOne oznámil, že počas nasledujúcich mesiacov bude rozhranie BioOne obohatené o metriku na úrovni článku (article-level metrics, ALM). Vďaka altmetrike používatelia uvidia, koľkokrát bol článok zobrazený alebo spomenutý na sociálnych sietiach Twitter a Facebook. Po zadaní e-mailovej adresy automaticky príde správa, ak bol článok zdieľaný. Altmetrika dopĺňa súčasné citačné nástroje na hodnotenie vplyvu vedeckých článkov v akademickej komunite.

Administrátori prístupu už teraz majú dostupné štatistiky využívania vo formáte podľa najnovšieho 4. vydania štandardu COUNTER na meranie využitia elektronických informačných zdrojov.

Více informací

Studia Historica Nitriensia v C.E.E.O.L. 11. 3. 2014 - Central and Eastern European Online Library

Studia Historica Nitriensia začali vychádzať v elektronickej podobe v Central and Eastern European Online Library, vydávaný Katedrou histórie a Katedrou archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, vychádza dvakrát ročne.

Obsahuje historické, archeologické a muzeologické štúdie.

Více informací

ProQuest History Vault s novými kolekciami archívnych materiálov 5. 3. 2014 - ProQuest LLC

Projekt ProQuest History Vault sprístupnil dva nové moduly:

ProQuest History Vault umožňuje vyhľadávať na jednom mieste listy, písomnosti, fotografie, výstrižky, finančné záznamy, denníky a mnoho ďalších historických prameňov z 18. až 20. storočia. Sú zaujímavé pre všetkých, čo sa zaoberajú americkými i všeobecnými dejinami, afro-americkými štúdiami, ženskými otázkami, či politológiou.

Počas roku 2014 budú zverejnené:

  • NAACP Papers: Special Subjects
  • NAACP Papers: Branch Department, Branch Files, and Youth Department Files
  • U.S. Military Intelligence Reports, 1911–1944
  • Thomas A. Edison Papers
  • Black Freedom Struggle of the 20th Century: Organizational Records and Personal Papers, Part 2
  • U.S. Diplomatic Post Records, 1914–1945

Více informací

Rozloučili jsme se se starým Dialogem 5. 3. 2014 - Albertina icome Praha

Ještě jedno ohlédnutí za rokem 2013. Svoji více než 40letou historii na Silvestra roku 2013 ukončila najstarší online databázová centrála Dialog, která vznikla ještě v době, kdy internet ani neexistoval. Nástupcem je nová platforma ProQuest Dialog, která vznikla po sjednocení Dialogu a DataStaru.

Jednou mi někdo řekl, že není možné mít citovou vazbu k informačním zdrojům a platformám. Minulý rok jsem zjistila, že ji mám a nejsem sama. A nejsme ani jediní, kdo vzpomínáme. Jak si pamatují Dialog informační specialisté ve světě a u nás? Přečtěte si vzpomínky doc. Rudolfa Vlasáka a dr. Jiřího Kadlečka.

Používali jste starý Dialog? Jak na něj vzpomínáte? Podělte se o své postřehy. Chcete se podívat, jak vypadá nový ProQuest Dialog?

Chci si přečíst celý článek

Více informací

Svet novej latinčiny 5. 3. 2014 - Brill

V júni 2014 vyjde v elektronickej podobe Brill’s Encyclo­paedia of the Neo-Latin World. Sleduje rozsiahle dejiny a kultúrny vplyv novej latinčiny, formu latinského jazyka, ktorá vznikla počas talianskej renesancie a pretrváva do modernej doby. Vďaka pôvodným príspevkom významných vedcov, toto komplexné referenčné dielo skúma každý aspekt civilizovaného sveta od literatúry, práva a filozofie až po prírodné vedy.

Více informací

Poslední týden pro přihlášení příspěvku na konferenci INFORUM 4. 3. 2014 - Albertina icome Praha

Možnost zaregistrovat odborný příspěvek do programu konference INFORUM 2014 byla prodloužena do 9. 3. 2014! Pokyny pro registraci příspěvku, včetně témat a online formuláře naleznete na stránce Call for Papers. Po dohodě s redakcí budou letos poprvé vybrané příspěvky publikovány v odborném recenzovaném časopise ProInflow.

Konference proběhne 27. – 28. května v Praze na Vysoké škole ekonomické. Původní příspěvky a prezentace budou po ukončení konference dostupné online v konferenčním sborníku.

Přednášející odborného příspěvku získává vstup na konferenci zdarma, včetně účasti na Infomejdanu.

Věříme, že Vás témata konference zaujmou, a těšíme se na Vaše příspěvky! V případě dotazů či návrhů na přednášející nás neváhejte kontaktovat.

Více informací

Nominujte zajímavé projekty a služby na Cenu INFORUM 2014 3. 3. 2014 - Albertina icome Praha

Dejte knihovnickému světu vědět o zajímavém projektu, produktu nebo službě, které souvisí s elektronickými informačními zdroji, a byly představeny v roce 2013 nebo 2014. Nominujte je do soutěže o Cenu INFORUM 2014, prostřednictvím online formuláře lze zadávat nominace z ČR a SR, a to až do poloviny března.

Přehled již došlých nominací viz web INFORUM.

O vítězi rozhodnou hlasováním v přihláškách sami účastníci konference. Cena bude předána během společenského večera v úterý 27. května.

Vítězové z minulých let jsou zveřejněni u každého z předchozích ročníků – viz archiv.

Více informací