SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Týdeník BMJ slaví 20 let online 2. 6. 2015 - BMJ

Časopis The BMJ (dříve British Medical Journal), který patří k nejčtenějším lékařským časopisům na světě, byl vůbec prvním všeobecným medicínským časopisem, který měl od roku 1995 své webové stránky. Klíčové momenty digitální historie The BMJ jsou zobrazeny ve speciální infografice.

Od roku 1998 je časopis dostupný přes plaformu HighWire Press, je zde k dispozici kompletní archiv zpětně až do roku 1840. Kromě článků zde nalezente také komentáře, blogy, videa a zvukové záznamy ve formě podcast. Obsah je aktualizován denně. Vydavatelem týdeníku je společnost BMJ Publishing Group Ltd, která je dceřinnou společností British Medical Association. Hlavní editorkou je Fiona Godlee. Aktuální impakt faktor časopisu je 16.3 (ISI Web of Science, 2014).

V červenci 2008 The BMJ získal ocenění Medical Publication of the Year během předávání cen Medical Journalist Association a americká asociace speciálních knihoven (US Specialist Libraries' Association) ve stejném roce týdeník The BMJ zařadila mezi top 100 nejvlivnějších časopisů pro medicínu a biologii za posledních 100 let.

Více informací

Rozmarné zahájení konference INFORUM 2015 30. 5. 2015 - Albertina icome Praha

Předkonferenčními workshopy, zaměřenými na novinky v oblasti internetových vyhledávačů a na různorodé metody akvizice e-knih, odstartoval v pondělí 25. května v Praze již 21. ročník konference INFORUM.

Vlastní konference začala v úterý 26.5. na Vysoké škole ekonomické, úvodní příspěvky přednesli zvaní přednášející Michael Levine-Clark, Lyn Robinson a Pål Hermod Bakka. Účastníci zahájení se dočkali i Rozmarného kurzu reedukačního, videozáznam je k dispozici ke shlédnutí:

Téměř všechny příspěvky a prezentace jsou již dostupné v online sborníku. Mediální partneři konference chystají reportáže a rozhovory s přednášejícími. Letošní Cenu INFORUM 2015 si odnesla Národní knihovna ČR za inovace služby Ptejte se knihovny a doc. Milan Špála za dlouholetý přínos konferenci.

Rádi bychom poděkovali všem, kdo se zúčastnili konference jako přednášející, vystavovatelé a účastníci, a sdíleli s námi své odborné i osobní zkušenosti. Těšíme se, že se setkáme i u následujícího ročníku konference INFORUM 2016, který se bude konat ve dnech 24.-25. 5. 2016.

Více informací

Sprievodca pre environmentálne vedy 30. 5. 2015 - Oxford University Press

Oxford Bibliographies Online sprístupnila prvé články zo sprievodcu najnovším výskumom o environmentál­nych vedách. Od antropocénu až po bezpečnosť vodných zdrojov vrátane najnovšej témy venovanej zvýšenej morskej hladine.

Modul bude slúžiť ako sprievodca najdôležitejšími materiálmi pre výskum a štúdium za posledné desaťročia.

S Oxford Bibliographies Online sa jednoducho zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie.

Více informací

Beta verzia Christian-Muslim Relations 1500 - 1914 23. 5. 2015 - Brill

Brill spustil beta verziu databázy Christian-Muslim Relations 1500 – 1914, ktorá chronologicky nadväzuje na Christian-Muslim Relations 600 – 1500.

Všeobecné dejiny vzťahov medzi dvoma vierami, ako ich zachytávajú diela písané kresťanmi a muslimami o druhom vierovyznaní a proti nemu. V beta verzii je 250 článkov pokrývajúcich Španielsko, Portugalsko, Taliansko, Maltu, Francúzsko a severnú Európu v 16. storočí. Dostupné sú už aj tri celé eseje z tlačeného vydania.

Zoznámte sa s obsahom cez voľne dostupné vyhľadávanie. Radi zabezpečíme pre organizácie skúšobný prístup aj k úplným textom.

Více informací

Beta verzia Dead Sea Scrolls Electronic Library 19. 5. 2015 - Brill

Na vyskúšanie je dostupná beta verzia príručky Dead Sea Scrolls Study Edition.

Online vydanie uľahčuje prístup ku zbierke Kumránskych zvitkov od Mŕtveho mora. Obsahuje všetky na novo upravené prepisy v hebrejčine a aramejčine a preklady nebiblických rukopisov do angličtiny. Okrem toho poskytuje zhrnutia obsahu biblických zvitkov z Kumránu a obrázky vo vysokom rozlíšení.

Príručka je predovšetkým nástrojom pre študentov a pre odborníkov z iných odborov, ktorí potrebujú spoľahlivé kompendium ku všetkým nájdeným materiálom. Užitočná je aj pre tých, ktorí študujú pôvodné rukopisy na mikrofišiach alebo CD-ROM.

Základ anglického prekladu tvorí The Dead Sea Scrolls Translated od Wilfreda G. E. Watsona skontrolovaný a opravený autormi online verzie.

Více informací

Knižné kolekcie 2015 pre biblistiku 19. 5. 2015 - Brill

Vydavateľstvo Brill predstavilo knižné kolekcie na rok 2015 pre výskum a štúdium biblistiky:

Novinkou je mimoriadna kolekcia monografií a príručiek z rokov 1974 – 2014 Compendia Rerum Iudaicarum ad Novum Testamentum o „veciach židovských“ objasňujúcich vznik kresťanstva.

Více informací

ProQuest digitalizuje americký fashion magazín Harper's Bazaar 18. 5. 2015 - ProQuest

Poprvé v historii budou mít módní nadšenci online přístup ke kompletnímu archivu amerického magazínu Harper's Bazaar, který je vůbec prvním lifestylovým časopisem, který začal v Americe vycházet, a to již před 150 lety. V Harper's Bazaar Archive najdete každé číslo od roku 1867 až po nejnovější vydání. Vyhledávat bude možné plnotextově a dle mnoha dalších specifických kritérií. Na své si tak přijdou nejen milovníci módy, ale i vědci zaměření na genderová studia, marketing, reklamu, design, módu, umění, kulturu, ad.

Archiv bude dostupný na konci roku 2015 na plaformě ProQuest. Bude obsahovat na 350 000 stran (v databázi naleznou uživatelé každou stránku z časopisu i fotografie a ilustrace ve vysokém rozlišení). Vyhledávání v Harper's Bazaar bude možné kombinovat s hledáním ve Vogue Archive a Women’s Wear Daily archives na stejné platformě.

Více informací

AiP a AiB zastupují předního vydavatele časopisů pro endokrinologii 12. 5. 2015 - Albertina icome Praha, Albertina icome Bratislava

Albertina icome Praha a Albertina icome Bratislava se staly oficiálními exkluzivními partnery společnosti BioScientifica, která těsně spolupracuje se Society for Endocrinology, European Society for Endocrinology, Society for Reproduction and Fertility, ad. a nabízí širokou škálu produktů a služeb pro lékařské a vědecké komunity, a pro farmaceutický průmysl. Vydává především řadu uznávaných a impaktovaných časopisů zaměřených na klinickou endokrinologii a metabolismus, reprodukci a onkologii:

  • Journal of Endocrinology IF 3.718
  • Journal of Molecular Endocrinology IF 3.081
  • Endocrine-Related Cancer IF 4.805
  • European Journal of Endocrinology IF 4.069
  • Reproduction IF 3.174

Časopisy jsou dostupné formou ročního předplatného, přístup je k aktuálnímu ročníku a zpětně až do roku 1997. Zároveň je možné jednorázovým nákupem získat dva archivy:

Obraťte se na nás s požadavky na nastavení zkušebního přístupu nebo pro cenovou nabídku předplatného.

Více informací

Vyhľadávajte v Knoveli z aplikácií Excel, Revit, Inventor a AutoCAD 12. 5. 2015 - Knovel

Ako východiskový bod k textovému vyhľadávaniu priamo v Knoveli slúži Basic Search. Od teraz môžete vyhľadávať v Knoveli aj bez toho, aby ste museli opustiť aplikácie Excel, Revit, Inventor, či AutoCAD.

Knovel v MS Excel Po nainštalovaní bezplatnej aplikácie Excel Add-In budete mať v Exceli na samostatnej karte vyhľadávacie okno a odkazy na Data Search, Unit Converter a My Knovel. Inštalácia zaberie menej ako 5 minút.

Knovel v aplikáciách Autodesk Podobne si stiahnete a nainštalujete plug-in na rýchle vyhľadávanie v Knoveli do nástrojov Inventor®, Revit® a AutoCAD®.

Viac sa dozviete počas 30-minútového webinára vo štvrtok 14. 5. o 17 h., kde bude predstavený Knovel Quick Search plug-in aj s praktickými ukážkami, ako sa dostať k obsahu Knovelu priamo z aplikácií Autodesk. Pokiaľ sa chcete zúčastniť alebo pozrieť si webinár zo záznamu, zaregistrujte sa.

Více informací

IET.TV na nové platformě 28. 4. 2015 - Institution of Engineering and Technology (IET)

IET (The Institution of Engineering and Technology) se svou IET.TV pokračuje ve stěžejní roli autoritativního informačního zdroje pro moderní inženýry a techniky. Jde o jednu z nejrozsáhlejších sbírek video dokumentů z mnoha oblastí souvisejících s technikou. V současnosti tvoří obsah přes 6500 videí, přičemž ročně přibývá 1000 dalších.

Je ověřeno průzkumy, že v našem multimediálním věku dává 60% uživatelů přednost vizuální informaci před textovou. Kromě toho výzkum ukazuje, že 53% lidí si zapamatuje viděné, zatímco jen 22% přečtené.

Nová platforma IET.TV poskytuje uživateli veškerý komfort jak pro vyhledávání a procházení videí, tak i pro jejich další využití, včetně stahování, sdílení a provázání na další obsah IET. Prezentace informací je připravena na mobilní zařízení, vč. chytrých telefonů a tabletů. Samozřejmostí je institucionální přístup přes Shibboleth a Athens.

Zájemcům nabízíme kromě detailních informací i bezplatné a nezávazné vyzkoušení pro celou instituci.

Více informací