SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Vyhledávač Summon s integrací alternativních metrik Altmetric 27. 1. 2016 - ProQuest

Vyhledávač Summon nyní umožňuje zobrazení alternativních metrik z altmetric.com. Uživatelé tak mají rychlý přehled o tom, které články si získaly pozornost v online vědeckém světě, tzn. jak často jsou čteny, sdíleny a citovány. Sleduje se aktivita na online zpravodajských serverech, na sociálních sítích (např. Twitter), v online encyklopedii Wikipedia, v akademických sociálních sítích, a dále jsou data získávána z blogů, z online citačních manažerů, z YouTube, ad. Platí to samozřejmě pouze pro články, kde existuje shoda přes indentifikátor DOI nebo PMID, a u kterých je Altmetric skóre vyšší než 0. Údaje jsou prezentovány v přehledné vizuální formě.

Zobrazení Altmetric v Summonu je bezplatné, je však třeba tuto funkci aktivovat v admin modulu. Aktivovat lze zobrazení Altmetric u výsledků vyhledávání a v postranním panelu s detailními informacemi k záznamu. Registrovaní uživatelé najdou podrobné info v Support Center.

Konkrétní příklad zobrazení Altmetric v prostředí Summon si lze prohlédnout například u UNC-Chapel Hill.

Více informací

Na vašem názoru záleží! 26. 1. 2016 - Albertina icome Praha

Již tuto neděli, 31. ledna, uzavíráme naši anketu k patnáctiletému výročí e-novinek.

Nestyďte se a povězte nám, jak vám e-novinky slouží. Naši autoři už se probírají došlými odpověďmi a přemýšlejí, co pro vás můžeme dělat lépe.

Připomínáme, že na tři vylosované čeká volná vstupenka na květnové INFORUM.

Více informací

Videonávody laboratórnych postupov pre environmentálne vedy v JoVE 26. 1. 2016 - MyJoVE Corp.

Journal of Visualised Experiments rozšíril kolekciu vzdelávacích videí Science Education o moduly pre environmentálne vedy:

 • Essentials of Environmental Sciences
 • Essentials of Environmental Microbiology
 • Pripravuje Essentials of Earth Sciences

V Science Education boli doteraz zastúpené videonávody pre biologické a behaviorálne vedy, v ktorých pribudol modul Essentials of Developmental Psychology. Slúžia na výučbu základov laboratórnych postupov a pokusov pomocou ľahko pochopiteľných videonávodov.

Více informací

Z Ex Libris Group se stala Ex Libris, a ProQuest Company 22. 1. 2016 - ProQuest

V úterý 15. 12. 2015 bylo oznámeno, že Ex Libris Group se stala oficiální součástí společnosti ProQuest. V rámci ProQuestu tak vznikla nová obchodní divize ProQuest – Ex Libris, a ProQuest Company – která nadále podporuje široké portfolio produktů včetně Alma, Aleph, bX, Intota, Primo, Rosetta, SFX, SIPX, Summon, 360 Link, Voyager, nově spuštěné řešení pro vytváření seznamů doporučené literatury Leganto a mobilní řešení campusM.

Divizi Ex Libris řídí Matti Shem-Tov, je podřízena CEO ProQuestu Kurtu Sanfordovi a její součástí je nově vytvořený tým specialistů Ex Libris a ProQuest Workflow Solutions.

Cílem nové divize je urychlit vývoj produktů a služeb, které umožňují knihovnám využít příležitosti poskytované novými technologiemi, elektronickým obsahem a uživatelskými prostředími.

Více informací

Časopis Choice ocenil tri knihy vydavateľstva Brill 20. 1. 2016 - Brill

Tri knihy vydavateľstva Brill zaradili recenzenti časopisu Choice: Current Reviews for Academic Libraries na zoznam Outstanding Academic Titles za rok 2015. Za minulý rok hodnotili 7000 publikácií, z toho desatinu zaradili medzi mimoriadne akademické publikácie.

Medzi ocenenými zdrojmi pre akademické knižnice sú:

Časopis Choice vydáva Association of College & Research Libraries, divízia Americkej asociácie knižníc (ALA).

Více informací

Brill vydavateľom časopisu Scrinium 19. 1. 2016 - Brill

Brill začal vydávať časopis Scrinium: Journal of Patrology and Critical Hagiography. Vznikol v roku 2005 ako medzinárodný vedecký časopis venovaný patristike, kritickej hagiografii a cirkevným dejinám.

Zameraný je na starovekú a stredovekú kresťanskú cirkev, najmä na počiatky kresťanstva, východné a orientálne kresťanstvo.

Na platforme Brill Online Books and Journals je dostupný aktuálny ročník formou predplatného samostatne, ako súčasť Religious Studies Journal Collection alebo Humanities & Social Sciences Collection.

Více informací

UpToDate Talk - novinky v medicíně formou audio rozhovorů s předními odborníky 19. 1. 2016 - Wolters Kluwer

Editoři UpToDate, špičkového znalostního informačního zdroje pro lékařskou praxi založenou na důkazech (Evidence-Based Medicine), zveřejňují klíčové novinky v medicíně již nejen formou What’s New a Practice Changing UpDates, ale také jako podcasty (zvukové záznamy) pod názvem UpToDate Talk. Každý klinický podcast obsahuje nejnovější poznatky založené na publikovaných článcích, které analyzuje odborník na daný obor, a hodnotí jejich dopad na klinickou praxi.

Podcasty jsou zveřejňovány bezplatně přes iTunes nebo na stránkách UpToDate. První je zaměřen na vliv empagliflozinu na diabetes, pneumokokové vakcíny a protilátky PCSK9. Pokud chcete být upozorněni na další podcasty, zaregistrujte se přes iTunes.

Více informací

Další plnotextové časopisy v umělecko-literárních databázích ProQuest 18. 1. 2016 - ProQuest

Společnost ProQuest představila nově zařazené plnotextové časopisy ve svých databázích zaměřených na literaturu a umění.

Arts & Humanities Full Text jsou nově dostupné:

 • Aperture (fotografie)
 • Museum Worlds (muzea a galerie)
 • European Comic Art (umění, komiks)

Literature Online nově uživatelé najdou:

 • Journal of Romance Studies
 • European Comic Art
 • Spenser Studies
 • Emblematica
 • Literature in the Early American Republic
 • Resources for American Literary Study
 • Ibsen News and Comment

International Index of Music Periodicals (IIMPA) nově nabízí:

 • CBMR Digest (Online)
 • Empirical Musicology Review
 • Journal of Science and Technology of the Arts
 • Journal of the American Musical Instrument Society
 • Music Week

Více informací

IOP představuje nový časopis pro kvantovou vědu 14. 1. 2016 - IOP Publishing

Kvantová informatika se stala jedním z nejrychleji rostoucích oblastí výzkumu, charakteristickou svou skutečně multidisciplinární povahou a významným potenciálem pro rozsáhlé technologické inovace. Vydavatelství IOP Publishing tedy představilo nový, impaktovaný časopis Quantum Science and Technology, jehož šéfredaktorem se stal Dr. Robert Thew z University of Geneva. Časopis bude v roce 2016 volně dostupný pro individuální uživatele, univerzity a akademické výzkumné ústavy.

Více informací