SlovenskyEnglish

Nacházíte se zde: Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Nová encyklopedie pro sociální práce přes léto volně k dispozici 12. 7. 2013 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press ve spolupráci s National Association of Social Workers (NASW Press) zveřejnilo online verzi Encyclopedia of Social Work, která je oproti tištěné verzi každý měsíc aktualizována a zprostředkovává i odkazy na další zajímavé online zdroje pro sociální pracovníky.

Zpřístupňuje přes 400 přehledových článků na klíčová a aktuální témata tohoto oboru (stárnutí a senioři, děti a mládež, závislosti a návykové látky, páry a rodiny, trestní soudnictví, náboženství a spiritualita, sociální spravedlnost a lidská práva, profese sociálního pracovníka, chudoba, gender a sexualita, postižení, zdravotní péče a nemoc, ad.) a životopisy více než 200 významných osobností z oboru.

Více informací

Lexicomp již i v češtině 11. 7. 2013 - Wolters Kluwer Health

Farmaceutický-farmakologický-klinický systém Lexicomp je nyní ve verzi online nabízen i s uživatelským základním rozhraním v češtině. Zákazníci si mohou jazyk nastavit hned na úvodní obrazovce. Je dobré připomenout, že se počítá s převedením do češtiny i určitých segmentů bohatého obsahu Lexicompu – konkrétně modulu Drug Interactions.

Lexicomp se dodává ve variantě online pro vstup do centrální databáze webovým prohlížečem, ale i pro mobilní zařízení (iPad, iPhone, zařízení s OS Android a Blackberry) a také jako blok pro zabudování do nemocničních a lékárenských programových systémů. Mobilní verze nevyžaduje trvalé připojení k síti (wifi nebo GSM), ale pouze na aktualizaci obsahu, který je trvale uložen v zařízení uživatele.

Hlavními moduly Lexicompu jsou lékové interakce, identifikace léků podle vzhledu, léková toxicita, intravenózní kompatibilita, pacientské informace a lékárenské kalkulace a přepočty.

Lexicomp je nesmírně důležitá a zásadní pomůcka pro každého klinického farmaceuta, pro pracovníky nemocničních lékáren, ale i lékaře, lékařské fakulty, farmakology i zdravotní pojišťovny. Je to základní prostředek pro ověření správné medikace a lékové administrace, zjm. ve smyslu nežádoucích a nebezpečných interakcí a vedlejších reakcí.

Zájemci samozřejmě mají možnost si Lexicomp předem vyzkoušet. Jednoduchá ukázka je k dispozici zde.

Více informací

O prázdninách si potrénujte románské jazyky 9. 7. 2013 - De Gruyter

Vydavatelství DeGruyter nabízí studentům a badatelům v oboru romanistiky celou řadu zdrojů – elektronické časopisy, elektronické knihy a online databáze, a až do konce října 2013 zpřístupnilo tři z nich pro vyzkoušení:

Prolistujte si i kompletní katalog, kde naleznete podrobné info k dalším online časopisům a knihám se zaměřením na romanistiku.

Více informací

Rozšíření možností přímého exportu z ProQuest do RefWorks 4. 7. 2013 - ProQuest

Od června mají uživatelé v institucích, které předplácejí některou z databází na platformě ProQuest, možnost vybrat si pole, která chtějí exportovat do RefWorks (online služba pro správu bibliografických citací).

Přes tlačítko Export/Save je třeba u položky Content zvolit Custom a na další stránce pak zaškrtnutím vybrat pole pro export. Přímý export do RefWorks funguje za předpokladu, že instituce současně předplácí také tuto službu.

Uživatelský účet My Research (ProQuest) lze propojit s osobním účtem v RefWorks, a mít tak přímo v rozhraní ProQuest synchronizovaný přístup k záznamům uloženým v RefWorks.

Nově je také možné záznamy z ProQuestu uložit do formátu .xls pro otevření v MS Excel.

Více informací

INFORUM 2013 - výsledky ankety a ohlasy na konferenci 28. 6. 2013 - Albertina icome Praha

Na stránkách konference INFORUM 2013 jsou již zveřejněny výsledky ankety účastníků letošního ročníku.

Zajímá-li vás, jak byly hodnoceny jednotlivé sekce a workshopy, a jaká témata a přednášející by si účastníci přáli mít na konferenci příští rok, začtěte se do krátkého shrnutí. Hlasování o nejlepšího přednášející mělo letos jasnou vítězku, ale vaší pozornosti by neměly uniknout ani plné texty a prezentace dalších přednášejících, které naleznete v konferenčním sborníku.

Časopis Ikaros v červnovém čísle uveřejnil ohlédnutí za letošní konferencí a také podrobnou reportáž z workshopu, který vedl seth Cayley a pojednával o budoucnosti elektronických knih.

Budeme velmi rádi i za Vaše další postřehy a náměty pro další ročník konference (27.-28. 5. 2014). Poslat nám je můžete kdykoliv.

Více informací

Rozhraní ProQuest optimalizováno pro tablety a chytré telefony 28. 6. 2013 - ProQuest

Všichni uživatelé některé z databází na platformě ProQuest nyní mohou vstupovat do databáze/databází, vyhledávat, ukládat a sdílet výsledky vyhledávání i prostřednictvím svého chytrého telefonu nebo tabletu. Zdroje ProQuest se tak pro ně stávají dostupné odkudkoliv a kdykoliv.

Není třeba si stahovat žádnou aplikaci, ani cokoli do vlastního zařízení instalovat, při použití tabletu stačí zadat adresu search.proques­t.com, pro přístup přes iPhone®, iPod touch®, zařízení Android™ nebo BlackBerry® pak použít adresu m.search.proqu­est.com. Pro ukázku se podívejte na krátké video.

ProQuest Mobile podporuje autentizaci přes proxy server nebo lze pro přihlášení použít přihlašovací údaje do My Research.

Více informací

Gale zpřístupnil další archivy vzácných primárních dokumentů z 19. století 27. 6. 2013 - CENGAGE Gale

Společnost Gale, součást Cengage Learning, zpřístupnila další archivy v rámci digitalizačního programu Nineteenth Century Collections Online.

Projekt si klade za cíl digitalizaci vzácných primárních dokumentů z let 1789–1914 (monografie, pamflety, mapy, rukopisy, osobní dopisy, fotografie, noviny a časopisy, ad.), většina dokumentů nebyla nikdy dříve zdigitalizována a ani dostupná na mikrofiších.

V tuto chvíli jsou pro uživatele nově dostupné archivy se zaměřením na Evropu a Afriku, fotografii, ženské hnutí a vědu, techniku a medicínu:

Celkem je v tuto chvíli dostupných 8 archivů, tzn. 170 kolekcí. Na obsahu Gale spolupracuje s více než 80 institucemi z celého světa – detailní obrázek o všech zdrojích, obsahu a počtu uživatelů nabízí aktuální infografika. V nabídce Gale je také Eighteenth Century Collections Online (ECCO).

Více informací

Horká novinka pro lingvisty - nová encyklopedie starořečtiny 26. 6. 2013 - Brill

Na podzim 2013 chystá vydavatelství Brill zpřístupnění unikátní Encyclopedia of Ancient Greek Language and Linguistics (EAGLL) v online podobě.

Přináší souhrn výsledků nejnovějšího výzkumu z celé řady různých oborů, které přispívají k poznání starověkého Řecka. Určena je především vědcům a studentům řečtiny, lingvistiky a dalších indo-evropských jazyků.

Jazykovými aspekty se zabývá z několika hledisek – historie, struktura, sociolingvistické problémy, dialekty, didaktika, vztah řečtiny k jiným jazykům, ad., a na všech úrovních analýzy – fonetika, fonologie, morfologie, syntax, sémantika, lexikon, stylistika, ad. Encyklopedie bude obsahovat více než 500 hesel.

Více informací

Springer nabízí kolekce eknih ve francouzštině a italštině 21. 6. 2013 - Springer

Vedle kolekce elektronických knih v němčině nyní vydavatelství Springer nabízí také samostatné kolekce v italštině (400 titulů) a francouzštině (330 titulů) s retrospektivou 2005–2013. Obsah je zaměřen na medicínu, matematiku, výpočetní techniku a další obory.

Vydavatelství Springer v tuto chvíli zpřístupňuje více než 100 000 elektro­nických knih na platformě SpringerLink. Po finalizaci projektu Springer Book Archives se tento počet navýší na 150 000 titulů, s retrospektivou již od roku 1840.

Knihy jsou dostupné ve formátu PDF nebo HTML, je možné je tisknout, stahovat nebo prohlížet na nejrůznějších mobilních zařízeních. Knihovny, které koupí některou z kolekcí, získávají trvalá práva na přístup k obsahu.

Více informací

Vyzkoušejte časopisy Royal Society of Medicine na platformě SAGE 21. 6. 2013 - SAGE

Všechny časopisy (28 titulů) z produkce Royal Society of Medicine (RSM) nyní přecházejí na platformu SAGE Journals, kde budou k dispozici čísla od roku 1999 a zároveň SAGE ještě letos dokončí digtalizaci starších ročníků.

Do konce července je možné si dostupný obsah prohlédnout zdarma – www odkazy na jednotlivé tituly.

Více informací

E-novinky

Sledujeme poctivě novinky ve světě elektronických informačních zdrojů.

Šetřte svůj čas. Dostávejte souhrn toho nejzajímavějšího do své schránky.

» Registrujte se «

Mějte přehled v e-zdrojích

Umožníme vašim uživatelům získat přehled v dostupných e-zdrojích.

Služba Infozdroje.cz umožňuje:

  • získat aktuální přehled dostupných IZ
  • najít doplňující materiály (návody, výuková videa, apod.)

Jak využít tuto službu?

Službu poskytujeme zákazníkům naší společnosti zdarma. Po přístupu automaticky zobrazí všechny aktuálně dostupné e-zdroje, poskytnuté naší společností.

Poznejte své Infozdroje.cz