SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Historické texty ranného novověku v režimu open access 28. 2. 2015 - ProQuest

Texty prvních tištěných vydání Shakespeara, Chaucera, Miltona a dalších méně známých autorů z ranného novověku jsou nyní volně dostupné na internetu.

Celkem se jedná o 25 000 knižních titulů z renomované databáze Early English Books Online (EEBO) z let 1473–1700. Přístup k textům je ze stránek University of Michigan Library a Bodleian Libraries (University of Oxford).

Za projektem stojí iniciativa Text Creation Partnership (EEBO-TCP), jejíž dlouholetou snahou je transkripce (přepis) textů děl přístupných v databázi EEBO – producentem je společnost ProQuest, která se na projektu také finančně podílí. Mezi klenoty patří několik vydání díla G. Chaucera z dílny Williama Caxtona, první překlad Homéra od George Chapmana a Newtonovo dílo Philosophiae naturalis principia mathematica.

Více informací

Šesť kníh zo série Lippincott's Illustrated Reviews pribudlo do LWW Health Library 28. 2. 2015 - Wolters Kluwer - Ovid

Používatelia LWW Health Library: Basic and Anatomical Sciences Premium Collection majú od teraz prístup rozšírený o šiesť kníh zo série Lippincott's I­llustrated Reviews:

 • Biochemistry, 6th Edition
 • Cell and Molecular Biology, 1st Edition
 • Microbiology, 3rd Edition
 • Neuroscience
 • Pharmacology, 6th Edition
 • Physiology, 1st Edition

Stovky farebných ilustrácií, súhrny, kontrolné otázky a klinické prípadové štúdie robia z Lippincott's I­llustrated Reviews obľúbený zdroje pre študentov teoretických medicínskych odborov.

Více informací

Gale chystá mobilní rozhraní pro elektronické knihy 26. 2. 2015 - Gale, a part of Cengage Learning

Od dubna 2015 se předplatitelé elektronických knih na platformě GVRL (Gale Virtual Reference Library) mohou těšit na nové www rozhraní, které bude optimalizováno s ohledem na nárůst přístupů přes nejrůznější mobilní zařízení a také na potřeby slabozrakých. Změní se především navigace – přibudou barevně kontrastní bannery a tlačítka, snadno identifikovatelné ikonky, nejpoužívanější funkce na hlavní liště, hlavní obsah se bude zobrazovat na levé straně obrazovky, atd.

Díky responzivnímu web designu se stránky přizpůsobí velikosti obrazovky – mobilního telefonu, tabletu nebo notebooku, a nebude třeba stahovat si žádnou aplikaci.

Chystané změny jsou podrobně popsány na stránkách Gale nebo v infografice.

Více informací

Jak najít videa k článkům v PubMedu snadno a rychle 26. 2. 2015 - MyJoVE Corp.

JoVE Visualize je nový vyhledávač vytvořený na pomoc vědcům, výzkumníkům a akademikům, a určený k vyhledávání videí souvisejících s vědeckými články indexovanými v PubMedu.

V jednom rozhraní tak probíhá křížové vyhledávání ve 4,5 milionech článků z PubMedu (které byly publikovány v posledních pěti letech), a ve více než 4000 video protokolech z časopisu JoVE. V režimu pokročilého vyhledávání lze dotaz omezit dle autora, názvu časopisu, časového období nebo klíčových slov. U vyhledaných článků je ihned vidět datum publikování, abstrakt z PubMedu a odkazy na relevantní videa.

Vyzkoušet JoVE Visualize si může každý! Přístup k videím je možný pro předplatitele JoVE.

Více informací

Nezávislý pohled na budoucnost discovery systémů 26. 2. 2015 - National Information Standards Organization (NISO)

Aktuální přehled discovery služeb a zhodnocení jejich adaptace na potenciální budoucí změny přináší nejnovější zpráva (white paper) vydaná pod hlavičkou National Information Standards Organization (NISO). Autorem The Future of Library Resource Discovery je nezávislý konzultant Marshall Breeding.

Součástí zprávy jsou samozřejmě i informace o službě Summon, která je jedinečná v tom, že nabízí řešení postavené na unifikovaném indexu a využívá vlastní technologii slučování metadat a plných textů z různých zdrojů do jednoho záznamu.

Obsah indexu je aktualizován denně, aktuální počet záznamů v indexu je 1,5 miliardy – z toho 33% je obsah z knihovních katalogů a institucionálních repozitářů, 44% je komerční obsah od vydavatelů a agregátorů a 23% pokrývá open access repozitáře, open web stránky, rejstříkové databáze, ad. – k dispozici je podrobnější analýza obsahu.

Více informací

Kompletní kolekce e-knih z psychologie v němčině 25. 2. 2015 - Springer

Vydavatelství Springer představilo pro rok 2015 jedinečnou kolekci svých knižních titulů z psychologie, publikovaných v němčině. Do konce roku se počítá zhruba se stovkou titulů. Již nyní kolekce obsahuje např. tituly z edice Wirtschaftspsycho­logie, a dále učebnice, odborné knihy, svépomocné (self-help) příručky, a klíčové tituly z řady Essentials se zaměřením na vybrané téma.

Součástí balíčku bude také řada Springer Reference pro psychologii. Knihy na platformě SpringerLink jsou dostupné ve formátu PDF nebo HTML a je možné je stahovat nebo prohlížet na nejrůznějších mobilních zařízeních.

Během roku 2015 se v kolekci objeví například tyto nové e-knihy:

 • Döring/Bortz: Forschungsmethoden und Evaluation in den Sozial- und Humanwissen-schaften (5. vyd)
 • Lohaus/Vierhaus: Entwicklungspsycho­logie des Kindes- und Jugendalters für Bachelor (3. vyd.)
 • Asendorpf: Persönlichkeit­spsychologie für Bachelor (3. vyd.)
 • Schmithüsen: Lernskript Psychologie

Pokud vás zaujala aktuální nabídka titulů, kontaktujte nás pro bližší informace.

Více informací

Nová série video článků pro vývojovou biologii 25. 2. 2015 - MyJoVE Corp.

Journal of Visualised Experiments: Developmental Biology je již desátou sekcí recenzovaného vědeckého video časopisu Journal of Visualised Experiments, který je indexován i v PubMedu. Je zaměřena na vývojovou biologii, konkrétně na témata jako:

 • gametogeneze a fertilizace
 • embryogeneze
 • morfogeneze a organogeneze
 • biologie kmenových buněk a přeprogramování jádra
 • regenerace a opravy
 • mechanismy diferenciace
 • genetické a epigenetické regulace vývoje
 • evoluční vývojová biologie
 • stárnutí a senescence

WWW stránky JoVE byly aktuálně optimalizovány pro mobilní zařízení. Pokud vaše instituce předplácí JoVE a chcete si do svého mobilu nebo tabletu ukládat oblíbená videa nebo sdílet obsah přes Twitter a Facebook, stáhněte si zdarma mobilní aplikaciGoogle Play nebo iTunes App Store.

Více informací

Kolekce Doody's od významných vydavatelů exkluzivně na OvidSP 10. 2. 2015 - Wolters Kluwer - Ovid

Doody's Review Service do značné míry usnadňuje lékařským knihovnám akvizici zahraničních knižních publikací. Každoročně zveřejňuje žebříček klíčových knižních titulů pro medicínu, na výběru a hodnocení se podílí i samotní knihovníci.

V online podobě jsou Doody’s kolekce zpřístupněny v rozhraní OvidSP, kde jsou vedle tradičních Doody's kolekcí složených z knižních titulů vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins (LWW), dostupné také cenově zvýhodněné Doody’s kolekce z nabídky významných vydavatelů – Jones& Bartlett, CRC Press, Springer Publishing, Wiley, Taylor & Francis, ad.

Formou jednorázového nákupu si tak do svého fondu můžete vybrat tituly, které získaly vysoké hodnocení (4 nebo 5 hvězdiček) od Doody's Review Service:

Online přístup k vybraným kolekcím má řadu výhod: úsporu místa v knihovnách, finanční úsporu, přístup do plného textu odkudkoliv a kdykoliv, přístup pro neomezený počet uživatelů ze stejné instituce, plnotextové vyhledávání v publikacích a prohledávání spolu s dalším předplaceným obsahem na OvidSP (e-časopisy, e-knihy, databáze).

Více informací

INFORUM 2015 - Call for Papers 9. 2. 2015 - Albertina icome Praha

Konference INFORUM 2015 hledá své přednášející. Máte co říci k tématu profesionálních informačních zdrojů? Pojďte se s námi podělit o své znalosti a zkušenosti!

Vaším letošním kolegou bude například Michael Levine-Clark z University of Denver Libraries nebo Lyn Robinson z City University London. INFORUM 2015 – to jsou dva dny plné zajímavých setkání, přednášek a workshopů. To vše (a nejen to) ve dnech 26. – 27. 5. 2015 v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze.

Máte tip na zajímavý projekt, který vás zaujal? Nominujte ho na Cenu konference INFORUM.

Těšíme se na vaše přednášky!

Více informací

Knovel odstartoval další ročník studentské soutěže o ceny 3. 2. 2015 - Knovel

2. února 2015 byla opět zahájena soutěž Knovel Academic Challenge určená pro posluchače vysokých škol majících přístup ke službě Knovel. Cílem je zodpovědět dotazy s využitím vyhledávání v Knovelu.

Vítězové budou odměněni – ve hře je např. Apple iPad Air II, sluchátka Bose QC 20i Acoustic Noise Canceling, dárkové poukazy Amazon, ad. V minulých ročnících se dobře umístili i studenti z České a Slovenské republiky.

Soutěž potrvá dva měsíce (do konce března), podmínkou je předchozí registrace účastníka. Vstup do soutěže (a registrace) je na adrese knovelac.com.

Registrovat se (a rovněž získat zajímavé ceny) mohou v průběhu soutěže i vyučující a knihovníci, a to na základě zaslání návrhů na soutěžní otázky.

Více informací viz detailní soutěžní propozice. Zda má vaše škola předplatné Knovelu, si můžete ověřit snadno např. na adrese www.infozdroje.cz.

Neváhejte, a zapojte se. Držíme palce!

Více informací