SlovenskyEnglish

Nacházíte se zde: Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Nezmeškejte volný přístup ke všem časopisům DeGruyter 30. 8. 2013 - DeGruyter

Vydavatelství De Gruyter na 30 dní zpřístupňuje více než 650 titulů ze své produkce, včetně 132 impaktova­ných, jedná se např. o:

De Gruyter vydává řadu velmi kvalitních titulů z oblasti humanitních a sociálních věd, medicíny, práva, ekonomie a dalších vědních oborů. E-časopisy je možné předplácet jednotlivě nebo si vybrat z nabízených balíčků, po ukončení předplatného zůstává přístup k předplacenému ročníku.

Více informací

Springer povolil stahování celých titulů 27. 8. 2013 - Springer

Aktuální trendy ukazují, že využití tabletů a chytrých telefonů pro prohlížení obsahu na platformě SpringerLink rychle narůstá. A uživatelé preferují stahování celého textu konkrétní knihy. Proto Springer nyní přichází s novou funkcí, která umožňuje stažení celého textu ve formátu PDF, anebo zobrazení obsahu elektronické knihy přes funkci LookInside, a stažení jednotlivých kapitol v HTML nebo PDF.

Platí však několik omezení – uživatel musí mít k danému titulu přístup na základě předplatného, nesmí se jednat o referenční příručku a publikace nesmí mít více než 100 kapitol. Takto získané plné texty mohou samozřejmě sloužit pouze pro osobní potřebu oprávněného uživatele.

Vydavatelství Springer v tuto chvíli zpřístupňuje více než 140 000 elektro­nických knih na platformě SpringerLink. Knihovny, které koupí některou z kolekcí, získávají trvalá práva na přístup k obsahu.

Více informací

Je tu nová mobilní aplikace s interaktivními anatomickými modely 26. 8. 2013 - Wolters Kluwer - Ovid

Interaktivní databáze Anatomy and Physiology Online (APO) je nyní kompatibilní s Apple iPad. Všichni stávající uživatelé APO a APO Extended si tak mohou na svém tabletu pohybem prstu prohlížet 3D modely, otáčet je, přidávat a ubírat jednotlivé vrstvy. Součástí jsou samozřejmě pro jednotlivé moduly i všechny texty, ilustrace, animace a videa. Připojen je také rejstřík a průvodce správnou výslovností.

S Anatomy & Physiology Online jsou aktuálně spojeny ještě další novinky:

 • v nabídce se objevil nový modul – Chemistry
 • nová funkce Create Weblink – vytvoří přímý www odkaz na konkrétní téma, který je možné vložit do prezentací, testů, učebních plánů a dalších materiálů
 • Lab Activities byly přejmenovány na Interactive Learning Activities, a nabízejí řadu materiálů pro samostudium a aktivity ve stylu „learning by doing“

Anatomy & Physiology Online je zdroj určený zdravotnickým školám, vyšším odborným školám a bakalářským studijním programům.

Přehled knižních, časopiseckých a multimediálních titulů na platformě OvidSP pro anatomii a fyzilogii naleznete v online letáku.

Více informací

Soutěž s finanční odměnou pro lékařské knihovny 26. 8. 2013 - Wolters Kluwer Health

Společnost Wolters Kluwer Health vyhlašuje videosoutěž pro VŠECHNY lékařské knihovny. WWW stránky soutěže najdete na www.ovid.com/videocontest13. První tři ocenění získávají zajímavé finanční částky (vítěz dostane USD 5000), které mohou knihovny použít dle svých potřeb, např. na nákup databází, elektronických časopisů, knih nebo vybavení.

Pro účast v soutěži je třeba natočit 1–3 minutové video, kde popíšete, jak knihovna výběrem zdrojů (databáze, e-journals, e-books, multimediální zdroje, ap.) ovlivnila např. poskytování péče, výuku studentů, napomohla publikování odborného článku, urychlila klinické pokusy nebo vývoj nového produktu, ap. Můžete to pojmout seriózně, i s humorem. Hodnotí se obsah sdělení, kreativita a originalita. Detailní informace a pravidla soutěže naleznete na výše uvedené www stránce.

Soutěž je určena pro knihovníky a informační profesionály z akademických lékařských knihoven, nemocničních knihoven, NLK, SZ , VOŠ, farmaceutických firem, ap. Uzávěrka je 27. září.

Přejeme hodně štěstí a zábavy! Budete-li potřebovat pomoc, ozvěte se nám.

Společnost Wolters Kluwer Health je předním světovým poskytovatelem medicínských informačních zdrojů – časopisů, referenčních příruček, bibliografických a lékových databází, znalostního systému pro klinickou péči, ad. Do jejího portfolia patří např. produkty společností Lippincott Williams & Wilkins, Ovid, Lexicomp a UpToDate.

Více informací

Online vzdělávání radiologů na platformě Medlantis 26. 8. 2013 - Thieme

medlantis.org je nový online nástroj pro odborníky, vyučující a studenty v oboru radiologie. Stojí za ním vydavatelství Thieme a University Health Network of Toronto. Obsah je zorganizován do jednotlivých modulů a dostupný přes PC, tablety nebo chytré telefony:

Videa

 • více než 100 videonahrávek, kde vystupují přední odborníci, další budou přibývat
 • k videím je připojen obsah z knižních titulů vydavatelství Thieme a případových studií ze série RadCases

E-Books

 • přímý přístup do kolekce ebooks (z vyd. Thieme) pro radiologii
 • více než 43 000 stránek, a obsah se bude dále rozšiřovat
 • vyhledávání v celé kolekci dle specifického termínu nebo fráze

Obrázky

 • více než 86 000 obrázků, které se dají lehce stáhnout a použít pro nekomerční účely
 • vyhledávání dle klíčového slova
 • včetně popisků a odkazů na původní zdroj

Thieme RadCases

 • databáze téměř 2200 top případových studií, pokrývající široké spektrum radiologických specializací
 • připravuje budoucí lékaře na praxi a na zkoušky

Více informací

Čtyři nové učebnice součástí Thieme E-book Library 23. 8. 2013 - Thieme Medical Publishers, Inc.

Kolekce učebnic, referenčních děl a atlasů Thieme E-book Library byla obohacena o následující tituly:

Thieme E-book Library umožňuje přístup do kolekce kvalitně ilustrovaných, plnobarevných učebnic medicíny. Pokrývá všechny předměty vyučované na lékařských a zdravotně sociálních fakultách, jedná se tedy o jedinečný zdroj pro výuku, studium a výzkum v medicíně a ošetřovatelství.

Celkový počet učebnic obsažených v kolekci aktuálně čítá 73 titulů.

Více informací

Detailní analýza patentové aktivity za rok 2012 23. 8. 2013 - Thomson Reuters

Společnost Thomson Reuters už počtvrté publikovala State of Innovation report (ke stažení v PDF), kde podrobně analyzuje patentovou aktivitu za rok 2012 ve 12 klíčových technologických oblastech, včetně seznamu top přihlašovatelů. Analýza vychází z dat dostupných v mezinárodní patentové databázi Derwent World Patents Index (DWPI), která letos slaví 50. výročí.

DWPI je nejznámější a nejspolehlivější zdroj patentových informací. Zprostředkovává informace o více než 23 milionech vynálezů, popsaných ve více než 50 milionech patentových dokumentů. Databázi používá přes 40 patentových úřadů po celém světě.

Více informací

Nový web pro klíčovou matematickou databázi Zentralblatt MATH 21. 8. 2013 - Springer

Nejznámější databáze pro matematické obory, Zentralblatt MATH (zbMATH), představila nové uživatelské rozhraní, které uživatelům umožní intuitivní práci s tímto zdrojem a nabídne nové funkce.

Hlavní změny se týkají vylepšení možností vyhledávání a filtrování výsledků (např. možnost kombinace několika vyhledávacích kritérií, možnost modifikovat rešešní dotaz, jednoduché přepínání mezi hlavními kategoriemi, dokumenty, autory nebo časopisy; a integrované odkazy mezi zindexovanými články a novou databází swMATH). Ke změnám došlo na základě výsledků průzkumu mezi uživateli. Do budoucna se počítá i se zpřístupněním zbMATH na mobilních zařízeních.

Producenty online databáze zbMATH jsou FIZ Karlsruhe – Leibniz Institute for Information Infrastructure, Heidelberg Academy of Sciences and Humanities a European Mathematical Society (EMS). Existuje od roku 1931, a je považována za nejstarší a nejkomplexnější přehledový časopis pro matematiku, v současné online podobě zprostředkovává také mezinárodní kontakty mezi odborníky z celého světa.

Databáze pokrývá téměř veškerou odbornou literaturu, obsahuje aktuálně tři miliony citací z 3 500 časopisů a více než 1 100 knižních edicí a 170 000 monografií, a odráží tak současný stav výzkumu v oboru a jeho vývoj za posledních 150 let.

Více informací

Knižné kolekcie LWW pre klinickú medicínu s novým obsahom 20. 8. 2013 - Wolters Kluwer - Ovid

Ovid pokračuje v aktualizovaní knižných kolekcií pre jednotlivé lekárske špecializácie vydavateľstva Lippincott, Williams & Wilkins.

Kolekcie odborných kníh:

Kolekcie príručiek na rýchle vyhľadanie informácií:

Knihy vydavavateľstva LWW sú pre organizácie dostupné len na platforme OvidSP.

Více informací

Knižní novinky vydavatelství Birkhäuser pro architekturu a design 19. 8. 2013 - De Gruyter

Vydavatelství De Gruyter, které od roku 2012 nabízí tituly Birkhäuser zaměřené na architekturu, umění a design, zveřejnilo podzimní katalog titulů. Publikace vydavatelství Birkhäuser se vyznačují nejen zajímavým poutavým obsahem, ale také unikátním grafickým zpracováním. V produkci tohoto vydavatelství naleznete monografie, příručky, slovníky, kolekce esejů a učebnice pro teorii i praxi.

Všechny elektronické knihy jsou dostupné přes platformu De Gruyter Online. E-knihy je možné kupovat jednotlivě nebo si vybrat z nabízených balíčků, např. Arts and Architecture, incl. Birkhäuser (78 titulů) nebo Arts and Architecture, incl. Birkhäuser – Titles in English (30 titulů).

Více informací

E-novinky

Sledujeme poctivě novinky ve světě elektronických informačních zdrojů.

Šetřte svůj čas. Dostávejte souhrn toho nejzajímavějšího do své schránky.

» Registrujte se «

Mějte přehled v e-zdrojích

Umožníme vašim uživatelům získat přehled v dostupných e-zdrojích.

Služba Infozdroje.cz umožňuje:

 • získat aktuální přehled dostupných IZ
 • najít doplňující materiály (návody, výuková videa, apod.)

Jak využít tuto službu?

Službu poskytujeme zákazníkům naší společnosti zdarma. Po přístupu automaticky zobrazí všechny aktuálně dostupné e-zdroje, poskytnuté naší společností.

Poznejte své Infozdroje.cz