SlovenskyEnglish

Nacházíte se zde: Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Nádielka e-zdrojov od Brillu pre humanitné a spoločenské vedy 25. 11. 2012 - Brill

Vydavateľstvo BRILL publikuje primárne pramene, referenčné diela, knihy a časopisy zamerané predovšetkým na humanitné a spoločenské vedy. Zoznámte sa s novými a rozšírenými e-zdrojmi.

Nové primárne pramene a referenčné diela pre dejiny, religionistiku, orientalistiku a afrikanistiku:

Nové referenčné diela pre medzinárodné právo:

Referenčné diela s rozšíreným obsahom:

Více informací

Nástroje na využívanie medicíny založenej na dôkazoch v praxi na OvidSP 24. 11. 2012 - Ovid

Po Joanna Briggs Institute EBP Database a knižnej kolekcii sú na platformách OvidSP a Nursing@Ovid sprístupnené aj všetky nástroje Joanna Briggs Institute pre prax založenú na dôkazoch (EBP).

Sady nástrojov sú navrhnuté tak, aby pomáhali lekárom, zdravotným sestrám, manažérom zdravotnej strarostlivosti vo veľkých i malých zdravotníckych zariadeniach, ako aj vysokoškolským učiteľom a študentom efektívne implementovať do praxe medicínu založenú na dôkazoch a poskytovať pacientom najlepšiu možnú starostlivosť:

Více informací

Nové: The Ottoman Legacy of Levinus Warner pre orientalistov 24. 11. 2012 - Brill

Výsledkom spolupráce Leiden University Library, ktorá vlastní významné zbierky rukopisov pre výskum a štúdium Blízkeho východu, a vydavateľstva BRILL je zdigitalizovanie a sprístupnenie ďalšej časti primárnych prameňov Middle Eastern Manuscripts Online – The Ottoman Legacy of Levinus Warner.

Súčasťou je 140 dielov Warner Collection, celkom 45 809 strán textov v osmanskej turečtine, arabštine a perzštine. Všetky rukopisy získal učenec Levinus Warner počas svojho pobytu v Istanbule od roku 1644 do svoje smrti v roku 1665.

The Ottoman Legacy of Levinus Warner nadväzuje na online kolekcie primárnych prameňov, časopisov, kníh a referenčné diela pre orientalistiku, islamistiku, turkológiu a blízkovýchodné štúdie vydavateľstva BRIL­L.

Více informací

Beta verzia Chinese Research Perspectives Online 23. 11. 2012 - Brill

Vydavateľstvo „Brill“: spustilo beta verziu Chinese Research Perspectives Online. Súčasťou sú ročenky Čínskej akadémie sociálnych vied (CASS) vydávaných na platforme BrillOnline.

Vedci, študenti a politici získajú prehľad o aktuálnom dianí v Číne v šiestich okruhoch: ekonómia, výchova, životné prostredie, legislatíva, spoločnosť, populácia a práca.

Více informací

Počet záznamov v službe CAB Direct prekročil 10 miliónov 22. 11. 2012 - CABI Publishing

Na elektronickej platforme CAB Direct vydavateľstva CABI Publishing presiahol počet záznamov 10 miliónov. Ťažisko tvoria dve medzinárodné bibliografické a abstraktové databázy CAB Abstracts a Global Health s archívmi. Obe sú ťažiskovými referenčnými zdrojmi pre poľnohospodárstvo, lesníctvo, cestovný ruch, rozvoj vidieka, veterinárske lekárstvo, verejné zdravotníctvo a súvisiace odbory. Počet záznamov v samotnej databáze CAB Abstracts prekročil 7 miliónov.

Na platforme sú okrem záznamov a abstraktov z časopiseckých článkov, monografií, konferenčných zborníkov, patentov, oficiálnych dokumentov a ďalších druhov šedej literatúry, dostupné aj úplné texty 164 000 článkov.

Více informací

Rozšířený přístup k časopisu NEJM v databázích ProQuest 22. 11. 2012 - ProQuest

Společnost ProQuest rozšířila dlouhodobou spolupráci s jedním z předních medicínských časopisů New England Journal of Medicine (NEJM). Uživatelé mnoha databází (např. ProQuest Hospital Collection, ProQuest Health and Medical Complete, ProQuest Central, ad.) tak budou mít přístup k článkům od roku 1990 až po nejnovější vydání (plné texty dostupné tři měsíce od vydání). ProQuest získal i práva na obrázky a ilustrace, na které nyní může aplikovat vlastní patentovanou technologii deep indexing = hloubkovou indexaci grafických objektů. Díky ProQuest Deep Indexing mohou uživatelé snadněji nalézt informace často skryté v tabulkách a grafech, ilustracích (včetně chemických vzorců, schémat a biologických struktur), mapách a fotografiích publikovaných v odborných článcích.

Na základě této spolupráce ProQuest nabízí také přístup do Journal Watch – série newsletterů pokrývající 13 klinických oborů. Journal Watch sleduje medicínskou literaturu, vybírá nejpodstatnější výsledky vědeckého výzkumu a hlavní směry, publikuje je ve formě přehledových článků a zasazuje je do klinického kontextu. Zveřejňuje také nejdůležitější zprávy z medicíny, informace o lécích, ad. Jedná se o unikátní zdroj informací o všem novém pro profesionály ve zdravotnictví.

V oblasti medicínských titulů letos ProQuest rozšířil spolupráci s vydavatelstvími Elsevier, Springer, Cambridge University Press, Slack Publishing a Karger.

Více informací

Zapojte se do studentské soutěže Knovelu o ceny 21. 11. 2012 - Knovel Corporation

Poslední týden mají studenti šanci zapojit se do mezinárodní studentské soutěže Knovelu – Knovel University Challenge. Soutěž končí 1. prosince 2012 a zúčastnit se jí může každý student školy, která má aktivní předplatné (nebo zkušební přístup) Knovelu. Hlavní cenou je nový iPad, jeho majitel bude vylosován 2. prosince. Letos se navíc soutěží i o týdenní cenu – Western Digital HD TV Live Streaming Media Player (losuje se každé pondělí).

Vybízíme i posluchače českých a slovenských V , které mají přístup do Knovelu, aby se účastnili. Jděte na http://www.knoveluniversitychallenge.com/, kde naleznete i podrobná pravidla soutěže, jména vítězů a přehled nejaktivnějších univerzit.

Zda Vaše škola má aktivní předplatné Knovelu, si můžete ověřit snadno např. na adrese www.infozdroje.cz. Tak neváhejte a zkuste svoje štěstí!

Více informací

AiP/AiB oficiálne zastupujú Amirsys 21. 11. 2012 - AiP/AiB a Amirsys

Albertina icome Praha a Albertina icome Bratislava sa stali oficiálnymi zástupcami Amirsys pre Českú a Slovenskú republiku, významného poskytovateľa online zdravotníckych riešení pre lekárov, vysokoškolských učiteľov a študentov. Online znalostné systémy Amirsysu na klinickú diagnostiku a podporu výučby anatómie, radiológie, patológie a chirurgie využíva 99 % akademických lekárskych centier v Severnej Amerike:

 • PathIQ ImmunoQuery – znalostný systém založený na dôkazoch na podporu patologickej diagnostiky v imunohistochemii
 • STATdx – znalostný systém na podporu diagnostiky pre radiológov v ich každodennnej praxi
 • RADPrimer – online vzdelávací systém pre radiológov
 • AnatomyOne – onlina vzdelávací systém zameraný na anatómiu
 • medicínske diagnostické príručky pre radiológov a patológov

Pri tvorbe znalostných systémov Amirsys využíva vlastné technológie spolu s grafickými informáciami založenými na dôkazoch a obsah tvorený tímom vyše 300 popredných radiológov, patológov a anatómov.

Více informací

Nové videokolekce pro etnologii, stomatologii a další obory 21. 11. 2012 - Alexander Street Press

Vydavatelství Alexander Street Press (ASP) zpřístupnilo v posledních týdnech nové videokolekce a řadu dalších chystá. Mezi nejnovější kolekce patří:

 • Ethnographic Video Online, Volume II – nová kolekce navazující na oceněnou kolekci Ethnographic Video Online, Volume I. Dalších 500 hodin dokumentárních videí, tentokrát např. z archivu Royal Anthropological Institute (RAI) a dalších nezávislých producentů a distributorů. Společně obě kolekce nabízejí více než 1 200 hodin filmů.
 • Dental Education in Video – unikátní online kolekce 174 videí z produkce Global Institute for Dental Education (gIDE) zaměřených na stomatologii a dentální hygienu. Zachyceni jsou zde experti na tuto problematiku při práci na komplikovaných případech u skutečných pacientů. Chystá se další rozšíření této kolekce.
 • Counseling and Therapy in Video: Volume III – nejnovější videokolekce obsahuje více než 300 hodin video nahrávek renomovaných psychiatrů, psychologů a sociálních pracovníků. Rozšiřuje Volume I a Volume II
 • LGBT Thought and Culture – online kolekce, která bude obsahovat klíčové a archivní materiály spojené s hnutím gayů, lesbiček, bisexuálů a transsexuálů v průběhu 20. století
 • LGBT Studies in Video – filmový náhled do života lesbiček, gayů a transsexuálů a na GLBT komunitu v kulturním a politickém kontextu. Jedná se o první videokolekci tohoto zaměření, obsahuje oceněné dokumentární snímky, interview, archivní záběry a vybrané celovečerní filmy zachycující historický vývoj, kulturu a subkulturu gayů, občanská práva, rovnoprávnost uzavírání registrovaného partnerství, rodinný život, AIDS, transgenderovou problematiku, náboženský pohled na homosexualitu, globální srovnání zkušeností, a další témata

Více informací

Štvrtá kolekcia Early European Books online 20. 11. 2012 - ProQuest

ProQuest sprístupnil štvrtú kolekciu Early European Books. Má rovnako široký záber ako predchádzajúce kolekcie. Zdigitalizované tlačené diela spred roku 1700 pochádzajú zo zbierok:

 • Wellcome Library
 • Národná knižnica vo Florencii
 • Holandská národná knižnica
 • Kráľovská knižnica v Kodani

Súčasťou sú významné diela prírodných vied, umenia, lekárstva, ale aj zborníky z ciest a pre pobavenie. Poskytujú vhľad do poznania a myslenia raného novoveku.

Více informací

E-novinky

Sledujeme poctivě novinky ve světě elektronických informačních zdrojů.

Šetřte svůj čas. Dostávejte souhrn toho nejzajímavějšího do své schránky.

» Registrujte se «

Mějte přehled v e-zdrojích

Umožníme vašim uživatelům získat přehled v dostupných e-zdrojích.

Služba Infozdroje.cz umožňuje:

 • získat aktuální přehled dostupných IZ
 • najít doplňující materiály (návody, výuková videa, apod.)

Jak využít tuto službu?

Službu poskytujeme zákazníkům naší společnosti zdarma. Po přístupu automaticky zobrazí všechny aktuálně dostupné e-zdroje, poskytnuté naší společností.

Poznejte své Infozdroje.cz