SlovenskyEnglish

Nacházíte se zde: Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

MARC záznamy pro tituly Cambridge University Press 27. 11. 2012 - Cambridge University Press

Od listopadu 2012 začíná Cambridge University Press spolupracovat s OCLC při vytváření MARC záznamů pro své elektronické knihy. OCLC bude nyní produkovat MARC záznamy pro celou řadu e-book produktů: Cambridge Histories Online, Cambridge Companions Online, Cambridge Histories Online, Shakespeare Survey Online a University Publishing Online.

University Publishing Online (UPO) existuje od října 2011 a umožňuje přístup k e-books z produkce Cambridge University Press a dalších partnerských univerzitních vydavatelství. V nabídce jsou všechny obory od vědy, techniky a medicíny až po humanitní a sociální vědy.

Více informací

Oxford Scholarly Editions Online začína hneď s ocenením 26. 11. 2012 - Oxford University Press

Oxford University Press začal zverejňovať významné diela britskej poézie, drámy a prózy ako aj dôležité primárne texty pre humanitné odbory, najmä filozofiu, históriu a religionistiku. V prvej fáze projektu Oxford Scholarly Editions Online je sprístupnených vyše 170 vedeckých vydaní diel napísaných v rokoch 1485 až 1660. Predstavuje to takmer 12 000 rôznych diel v rozsahu 82 000 tlačených strán. Všetky materiály sú dostupné online po prvýkrát.

Oxford Scholarship Editions Online získal – necelé dva mesiace od sprístupnenia – ocenenie „runner-up“ v kategórii Best Database 2012 od Library Journal.

Více informací

Nádielka e-zdrojov od Brillu pre humanitné a spoločenské vedy 25. 11. 2012 - Brill

Vydavateľstvo BRILL publikuje primárne pramene, referenčné diela, knihy a časopisy zamerané predovšetkým na humanitné a spoločenské vedy. Zoznámte sa s novými a rozšírenými e-zdrojmi.

Nové primárne pramene a referenčné diela pre dejiny, religionistiku, orientalistiku a afrikanistiku:

Nové referenčné diela pre medzinárodné právo:

Referenčné diela s rozšíreným obsahom:

Více informací

Nástroje na využívanie medicíny založenej na dôkazoch v praxi na OvidSP 24. 11. 2012 - Ovid

Po Joanna Briggs Institute EBP Database a knižnej kolekcii sú na platformách OvidSP a Nursing@Ovid sprístupnené aj všetky nástroje Joanna Briggs Institute pre prax založenú na dôkazoch (EBP).

Sady nástrojov sú navrhnuté tak, aby pomáhali lekárom, zdravotným sestrám, manažérom zdravotnej strarostlivosti vo veľkých i malých zdravotníckych zariadeniach, ako aj vysokoškolským učiteľom a študentom efektívne implementovať do praxe medicínu založenú na dôkazoch a poskytovať pacientom najlepšiu možnú starostlivosť:

Více informací

Nové: The Ottoman Legacy of Levinus Warner pre orientalistov 24. 11. 2012 - Brill

Výsledkom spolupráce Leiden University Library, ktorá vlastní významné zbierky rukopisov pre výskum a štúdium Blízkeho východu, a vydavateľstva BRILL je zdigitalizovanie a sprístupnenie ďalšej časti primárnych prameňov Middle Eastern Manuscripts Online – The Ottoman Legacy of Levinus Warner.

Súčasťou je 140 dielov Warner Collection, celkom 45 809 strán textov v osmanskej turečtine, arabštine a perzštine. Všetky rukopisy získal učenec Levinus Warner počas svojho pobytu v Istanbule od roku 1644 do svoje smrti v roku 1665.

The Ottoman Legacy of Levinus Warner nadväzuje na online kolekcie primárnych prameňov, časopisov, kníh a referenčné diela pre orientalistiku, islamistiku, turkológiu a blízkovýchodné štúdie vydavateľstva BRIL­L.

Více informací

Beta verzia Chinese Research Perspectives Online 23. 11. 2012 - Brill

Vydavateľstvo „Brill“: spustilo beta verziu Chinese Research Perspectives Online. Súčasťou sú ročenky Čínskej akadémie sociálnych vied (CASS) vydávaných na platforme BrillOnline.

Vedci, študenti a politici získajú prehľad o aktuálnom dianí v Číne v šiestich okruhoch: ekonómia, výchova, životné prostredie, legislatíva, spoločnosť, populácia a práca.

Více informací

Počet záznamov v službe CAB Direct prekročil 10 miliónov 22. 11. 2012 - CABI Publishing

Na elektronickej platforme CAB Direct vydavateľstva CABI Publishing presiahol počet záznamov 10 miliónov. Ťažisko tvoria dve medzinárodné bibliografické a abstraktové databázy CAB Abstracts a Global Health s archívmi. Obe sú ťažiskovými referenčnými zdrojmi pre poľnohospodárstvo, lesníctvo, cestovný ruch, rozvoj vidieka, veterinárske lekárstvo, verejné zdravotníctvo a súvisiace odbory. Počet záznamov v samotnej databáze CAB Abstracts prekročil 7 miliónov.

Na platforme sú okrem záznamov a abstraktov z časopiseckých článkov, monografií, konferenčných zborníkov, patentov, oficiálnych dokumentov a ďalších druhov šedej literatúry, dostupné aj úplné texty 164 000 článkov.

Více informací

Rozšířený přístup k časopisu NEJM v databázích ProQuest 22. 11. 2012 - ProQuest

Společnost ProQuest rozšířila dlouhodobou spolupráci s jedním z předních medicínských časopisů New England Journal of Medicine (NEJM). Uživatelé mnoha databází (např. ProQuest Hospital Collection, ProQuest Health and Medical Complete, ProQuest Central, ad.) tak budou mít přístup k článkům od roku 1990 až po nejnovější vydání (plné texty dostupné tři měsíce od vydání). ProQuest získal i práva na obrázky a ilustrace, na které nyní může aplikovat vlastní patentovanou technologii deep indexing = hloubkovou indexaci grafických objektů. Díky ProQuest Deep Indexing mohou uživatelé snadněji nalézt informace často skryté v tabulkách a grafech, ilustracích (včetně chemických vzorců, schémat a biologických struktur), mapách a fotografiích publikovaných v odborných článcích.

Na základě této spolupráce ProQuest nabízí také přístup do Journal Watch – série newsletterů pokrývající 13 klinických oborů. Journal Watch sleduje medicínskou literaturu, vybírá nejpodstatnější výsledky vědeckého výzkumu a hlavní směry, publikuje je ve formě přehledových článků a zasazuje je do klinického kontextu. Zveřejňuje také nejdůležitější zprávy z medicíny, informace o lécích, ad. Jedná se o unikátní zdroj informací o všem novém pro profesionály ve zdravotnictví.

V oblasti medicínských titulů letos ProQuest rozšířil spolupráci s vydavatelstvími Elsevier, Springer, Cambridge University Press, Slack Publishing a Karger.

Více informací

Zapojte se do studentské soutěže Knovelu o ceny 21. 11. 2012 - Knovel Corporation

Poslední týden mají studenti šanci zapojit se do mezinárodní studentské soutěže Knovelu – Knovel University Challenge. Soutěž končí 1. prosince 2012 a zúčastnit se jí může každý student školy, která má aktivní předplatné (nebo zkušební přístup) Knovelu. Hlavní cenou je nový iPad, jeho majitel bude vylosován 2. prosince. Letos se navíc soutěží i o týdenní cenu – Western Digital HD TV Live Streaming Media Player (losuje se každé pondělí).

Vybízíme i posluchače českých a slovenských V , které mají přístup do Knovelu, aby se účastnili. Jděte na http://www.knoveluniversitychallenge.com/, kde naleznete i podrobná pravidla soutěže, jména vítězů a přehled nejaktivnějších univerzit.

Zda Vaše škola má aktivní předplatné Knovelu, si můžete ověřit snadno např. na adrese www.infozdroje.cz. Tak neváhejte a zkuste svoje štěstí!

Více informací

E-novinky

Sledujeme poctivě novinky ve světě elektronických informačních zdrojů.

Šetřte svůj čas. Dostávejte souhrn toho nejzajímavějšího do své schránky.

» Registrujte se «

Mějte přehled v e-zdrojích

Umožníme vašim uživatelům získat přehled v dostupných e-zdrojích.

Služba Infozdroje.cz umožňuje:

  • získat aktuální přehled dostupných IZ
  • najít doplňující materiály (návody, výuková videa, apod.)

Jak využít tuto službu?

Službu poskytujeme zákazníkům naší společnosti zdarma. Po přístupu automaticky zobrazí všechny aktuálně dostupné e-zdroje, poskytnuté naší společností.

Poznejte své Infozdroje.cz