SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Časopisy LWW zostávajú na špičke v klinickej medicíne 9. 9. 2016 - Wolters Kluwer - Ovid

Päť časopisov Lippincott Williams & Wilkins (LWW) sa umiestnilo v 2015 Journal Citation Reports na prvom mieste vo svojej kategórii:

Časopisy LWW sú výrazne zastúpené medzi prvými desiatimi v kategóriách:

Po dvoch časopisoch sú v prvej desiatke v kategóriách:

Do prvej desiatky vo svojej kategórii sa dostali aj Neurology (Clinical Neurology), Critical Care Medicine (Critical Care), Obstetrics & Gynecology, American Journal of Surgical Pathology (Pathology), Ear and Hearing (Otorhinolaryn­gology) a Current Opinion in Rheumatology (Rheumatology).

Více informací

Deväť nových časopisov v BioOne od roku 2017 9. 9. 2016 - BioOne

Štyri novinky od BioOne:

1. Tento rok 75 % časopisov – 143 zo 191 titulov – v BioOne Complete je zaradených v Journal Citation Reports (JCR). V ťažiskových odboroch tejto časopiseckej kolekcie sa to prejavilo:

 • Ornithology – 10 časopisov z 24 zaradených v JCR (41,7 %)
 • Entomology – 23 časopisov z 94 (24,5 %)
 • Biodiversity Conservation – 11 časopisov zo 48 (22,9 %)
 • Paleontology – 10 časopisov z 54 (18,5 %)
 • Zoology – 27 časopisov zo 160 (16,9 %)
 • Ecology – 25 časopisov zo 149 (16,8 %)
 • Plant Sciences – 27 časopisov zo 209 (12,9 %)

2. Od roku 2017 budú v BioOne sprístupnené nové časopisy, takmer 40 000 strán:

 • The Bulletin of Zoological Nomenclature od International Commission on Zoological Nomenclature, UK (vol. 65, 2008-súčasnosť) je uznávanou publikáciou vo svojom odbore. V elektronickej podobe dostupný po prvýkrát a len na platforme BioOne.
 • Canadian Journal of Animal Science, Canadian Journal of Plant Science a Canadian Journal of Soil Science – všetky od Canadian Science Publishing, Canada (vol. 91, 2011 po súčasnosť)
 • Australian Journal of Zoology (vol. 60, 2012-súčasnosť), Wildlife Research (vol. 39, 2012-súčasnosť), Australian Systematic Botany (vol. 25, 2012-súčasnosť), Invertebrate Systematics (vol. 26, 2012-súčasnosť) a Crop and Pasture Science (vol. 63, 2012-súčasnosť) – všetky od CSIRO v Austrálii

3. Po troch rokoch od vzniku open access transdiscipli­nárneho časopisu Elementa: Science of the Anthropocene prevezme od BioOne jeho vydávanie University of California Press.

4. Od 1. 1. 2017 začne vydávať časopis Biology of Reproduction Oxford University Press. Na BioOne zostane archív vydaní z rokov 2000–2016. Máte záujem o prístup k tomuto časopisu? Dajte nám vedieť.

Více informací

Periodicals Index Online s 22 miliónmi záznamov 8. 9. 2016 - ProQuest

Periodicals Index Online (PIO) vznikla v roku 1991 a stala sa východiskovou bibliografiou pre výskum v humanitných a spoločenských vedách. Jej retrospektíva siaha do r. 1665 a v súčasnosti obsahuje 22 miliónov záznamov.

PIO indexuje všetky vydania časopisov, ktoré sú zaradené do databázy. Vďaka tomu je dostupný výskum, ktorý by inak zostal neviditeľný.

Najnovší Segment 49 v PIO obsahuje:

 • 246 739 nových záznamov článkov.
 • U 298 sledovaných titulov pribudli záznamy po rok 2000.
 • 66 úplne nových časopisov vrátane titulov Home Office Research Study a Journal of Chinese Linguistics and Wire.
 • Spolu 7836 jednotlivých publikácií.
 • Rozšírená dostupnosť písmen/znakov s diakritikým znamienkom.

Více informací

Vyšla Brill's Encyclopedia of the Middle Ages Online 8. 9. 2016 - Brill

Brill's Encyclo­pedia of the Middle Ages Online zahŕňa dejiny, kultúru, náboženský a intelektuálny život ako aj technológie stredovekej Európy v období 400–1500 n. l.

Články sú usporiadané tématicky s rozsiahlou bibliografiou a indexom. Témy súčasného výskumu – vrátane umenia a architektúry, medicíny, práva, archeológie, cirkevných dejín, jazykov a literatúry – sú v interdiscipli­nárnom a nadnárodnom duchu. Nezameriavajú sa na dejiny „udalostí“, ale na komparatívne štúdie rozsiahlejších procesov a problémov.

Encyklopédia je anglickým prekladom aktualizovaného vydania známej nemeckej Enzyklopädie des Mittelalters pôvodne vydanej Primus Verlag / Wissenschaftliche Buchgesellschaft v roku 2013. Je súčasťou Brill's Medieval Reference Library Online.

Tento rok chystá Brill aktualizácie ďalších referenčných diel, ktoré sú súčasťou Brill's Medieval Reference Library Online:

 • Do Encyclopedia of Medieval Dress and Textiles of the British Isles c. 450–1450 pribudne počas septembra 2016 približne 30 000 slov.
 • Encyclopedia of the Medieval Chronicle bude v decembri 2016 rozšírená o približne 60 000 slov.

Více informací

175 rokov Royal Society of Chemistry 7. 9. 2016 - Royal Society of Chemistry

Tento rok oslavuje najstaršia chemická spoločnosť na svete – Royal Society of Chemistry – 175. výročie. Od svojho vzniku ako The Chemical Society v roku 1841 mala táto vedecká spoločnosť 54 000 členov z 125 krajín.

Tento rok oslávila aj rozšírenie bezplatnej databázy ChemSpider na 50 miliónov chemických štruktúr. Okrem vydávania časopisov, kníh a databáz, RSC podporuje výučbu chémie.

Pri príležitosti 175. výročia RSC vyzvala svojich členov, aby venovali 175 minút chémii a podelili sa o svoje príbehy.

Více informací

Visual History Archive přináší výpovědi svědků holocaustu a genocid 7. 9. 2016 - ProQuest

ProQuest ve spolupráci s Nadací šoa Univerzity Jižní Kalifornie (USC Shoah Foundation Institute for Visual History and Education) zpřístupní videoarchiv vizuální historie s více než 53 000 výpověďmi očitých svědků, včetně přeživších Holokaustu a dalších genocid. Jedná se o neocenitelný informační zdroj pro studenty a vědce, vyhledávat lze mimo jiné dle 60 000 klíčových slov a téměř dvou milionů jmen. Podívejte se na krátkou ukázku nebo na detailní webinář z konce srpna The Power of Video Testimonies: The Visual History Archive.

Visual History Archive (VHA) obsahuje více než 112 000 hodin výpovědí přeživších svědků Holokaustu a dalších genocid, včetně Arménie, Rwandy a masakru v Nankingu. Rozhovory byly vedeny v 63 zemích a ve 40 jazycích, a mapují život před, během a po genocidě. V letošním roce bude přidáno 1 000 svědectví z kambodžské a guatemalské genocidy, a také z období Holokaustu. Zařazeny jsou i rozhovory s badateli, kteří se genocidě věnovali ve své akademické práci. K dispozici je přes 683 000 obrázků.

USC Shoah Foundation natočila 567 interview v České republice a 566 v češtině. Dalších 664 na Slovensku a 573 ve slovenštině.

Na konci roku 2017 bude možné křížově prohledávat obsah tohoto archivu s dalšími databázemi z nabídky ProQuest (Historical Newspapers, Historical Periodicals, ProQuest Dissertations and Theses Global, ad.).

Více informací

Responzivní web pro časopisy Taylor & Francis 6. 9. 2016 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Vydavatelství Taylor & Francis zveřejnilo novou podobu uživatelského rozhraní Taylor & Francis Online pro časopisy, a to na základě odezvy a požadavků od samotných uživatelů. Nové rozhraní je velmi přehledné, se zvýrazněním klíčových funkcí a optimalizované i pro prohlížení na mobilních zařízeních.

Při vyhledávání lze využít řadu faset, a výsledky lze následně třídit pomocí několika filtrů. Změnil se i vzhled domovských stránek časopisů a zobrazení jednotlivých článků. Uživatelé mají nyní snadný přehled o tom, do kterých článků má jejich instituce přístup.

Podívejte se na nové rozhraní v krátkých ukázkách:

Knihovníci mají možnost přes admin modul nahrát logo knihovny. Kromě časopisů jsou na platformě Taylor & Francis Online dostupné také referenční příručky a databáze.

Více informací

Nové časopisy vydavatelství Karger na rok 2017 5. 9. 2016 - S. Karger Publishers

Vydavatelství Karger, které se specializuje na časopisy a knihy pro výzkum a klinickou praxi v oblasti biomedicínckýh věd, zveřejnilo chystané novinky na rok 2017. Od ledna začne vydávat 5 nových časopiseckých titulů: Aesthetics in Dermatology and Surgery, Annals of Neurosciences, Case Reports on Headache, Digital Biomarkers a GE – Portuguese Journal of Gastroenterology.

Z online časopisů a knih je možné si libovolně vybírat, všechny tituly jsou dostupné na stejné platformě. Archivní práva na 5 let s možností obnovy, neomezený počet současně pracujících uživatelů, statistiky COUNTER, záznamy ve formátu MARC 21, Shibboleth, množstevní slevy.

Přístup lze získat i k archivním číslům, dostupná je kolekce 63 časopisů Karger Journal Backfiles Collection, kde najdete čísla z let 1998–2013 – lze koupit jako celek nebo po jednotlivých titulech. Ještě starší obsah je pak k dispozici v Karger Journal Archive Collection (od prvního čísla až po rok 1997). Jedná se o 64 titulů, v nabídce je pět tematických balíčků.

Pro nemocnice je v nabídce balíček vybraných časopisů a knih Karger Hospital Collection.

Kompletní přehled všech kolekcí Karger naleznete v našem katalogu.

Více informací

Aktuálne analýzy a štúdie World Bank 2. 9. 2016 - World Bank Group

World Bank v auguste zverejnila publikácie – najmä výskumné štúdie – v edíciách:

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k World Bank eLibrary, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným publikáciám.

Více informací

Už zase je prvního září? 1. 9. 2016 - Albertina icome Praha

Listí ještě neopadává, ale již brzy se o slovo přihlásí babí léto a podzim. Po prázdninové odmlce pro Vás máme opět souhrn novinek a pozvánek na několik akcí, které Vám začátek podzimu jistě zpříjemní.

Ilustrace Eva Holická

Více informací