SlovenskyEnglish

Nacházíte se zde: Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Alexander Street chystá videokolekciu pre veterinárov 23. 3. 2013 - Alexander Street Press

Alexander Street Press pripravuje kolekciu Veterinary Education in Video pre vysokoškolských učiteľov a študentov zameraných na veterinárne vedy. Zbierka bude obsahovať viac ako 500 postupov a techník od Animal Care Technologies a DoveLewis Emergency Animal Hospital. Vzhľadom na vysokú kvalitu videí kolekcia poskytne aj vhľad do zvieracích reakcií a ďalších detailov, ktoré sú často stratené v čisto textových materiáloch.

Více informací

Nové tituly v Literature Online 23. 3. 2013 - ProQuest

Do nejnovější verze databáze Literature Online bylo zařazeno 5 nových fulltextových časopisů – jedná se o The Cormac McCarthy Journal, Hispanic Review, Journal of Children's Li­terature, Tydskrif vir Letterkunde a Sidney Journal. Celkový počet časopiseckých titulů v Literature Online tak dosáhl počtu 371.

V sekci biografií se objevilo 38 nových a revidovaných záznamů (např. George Cavendish, Tom Kettle, Terrence McNally, Katherine Pierpoint, George Augustus Simcox a Joseph Spence). Literature Online nyní obsahuje přes 5 000 biografií.

Více informací

Databáze Derwent slaví výročí a rozšíření obsahu 23. 3. 2013 - Thomson Reuters

Společnost Thomson Reuters v letošním roce slaví 50. výročí existence datáze Derwent World Patents Index (DWPI). Je to nejznámější a nejspolehlivější zdroj patentových informací. Obsah databáze byl navíc rozšířen o informace z Indonésie, nabízí tak patentové informace ze 48 národních patentových úřadů a dvou zdrojů odborné literatury.

DWPI zprostředkovává informace o více než 23 milionech vynálezů, popsaných ve více než 50 milionech patentových dokumentů. Databázi používá přes 40 patentových úřadů po celém světě.

Nejnověji jsou v databázi dostupné všechny patentové přihlášky a krátkodobé patenty publikované od ledna 2011 do současnosti patentovým úřadem Indonésie.

Více informací

Wiley nabízí 66 nových časopiseckých titulů 23. 3. 2013 - Wiley

Vydavatelství John Wiley & Sons oznámilo, že pro rok 2013 zařadilo do nabídky online časopisů 66 nových titulů. Jedná se o 14 zcela nových titulů, dalších 52 pak k Wileymu přechází od jiných vydavatelů.

Mezi nimi jsou např. Journal of Geophysical Research, Water Resources Research a Reviews of Geophysics, Clinical Pharmacology in Drug Development, The Journal of Clinical Pharmacology, Journal of Applied Behavior Analysis, Journal of the Experimental Analysis of Behavior, Obesity, British Educational Research Journal a Review of Education. Zcela nové tituly jsou např. Advanced Optical Materials a Stat.

Více informací

Serials Solutions ohlašují Summon 2.0 22. 3. 2013 - Serials Solutions

Čtyři roky po uvedení převratné služby Summon, která odstartovala éru tzv. „web scale discovery služeb“, ohlašují Serials Solutions na letošní léto příchod druhé generace: Summon 2.0. Nová verze je vyvíjena na základě zpětné vazby více než 570 předplatitelů a ve spolupráci s řadou institucí, které stály již u zrodu systému Summon. Nová verze zohlední všechen technologický i teoretický vývoj, k němuž došlo od uvedení Summonu na trh, a nabídne uživatelům vylepšené i zcela nové funkce, k nimž bude mj. patřit:

  • nové uživatelské prostředí – nabídne vedle pohodlnější práce také více příležitostí ke zviditelnění knihovny a knihovníků
  • Topic Explorer™ – dynamicky zobrazí referenční informace k více než 50 000 často vyhledávaným tématům
  • Summon Scholar Profiles™ – umožní přístup k informacím o více než 3 milionech předních světových vědců a výzkumníků z databáze ProQuest Scholar Universe
  • Automated Query Expansion™ – zkvalitní výsledky běžných tematických dotazů díky automatickému rozšíření o další vyhledávané termíny. Dotaz zadaný v běžném jazyce např. “heart attack” bude doplněn také o výsledky obsahující odborný termín “myocardial infarction”, který se častěji používá v odborných publikacích, je součástí tezaurů (v tomto případě MeSH) a podobně.
  • a další

A to nejlepší nakonec: jak je u Summonu obvyklé, všichni předplatitelé Summon získají všechny novinky v rámci svých stávajících smluv, a tedy bez jakýchkoli dalších nákladů.

Více informací

Periodicals Archive Online a Periodicals Index Online nově na platformě ProQuest 21. 3. 2013 - ProQuest

Obě unikátní databáze zpřístupňující citace/plné texty historických časopisů z oblasti sociálních a humanitních věd – Periodicals Index Online (PIO) a Periodicals Archive Online (PAO) jsou nyní dostupné na platformě ProQuest. Běžní uživatelé i zkušení rešeršéři tak mají možnost při vyhledávání využít všech předností platformy ProQuest a také řadu specifických funkcí např.:

  • filtrování výsledků vyhledávání podle Zdroje (Source) = můžete z výsledků jednoduše vyfiltrovat např. pouze články z odborných časopisů nebo jen z populárně-naučných časopisů
  • možnost zobrazení plných textů pomocí Flash Player s nabídkou plynulého zvětšování nebo zmenšování a posouvání
  • možnost omezit vyhledávání pouze na recenzované články nebo pouze na časopisy s určitou periodicitou, ad.

Velkým přínosem pro všechny knihovny a instituce, využívající databáze PAO a PIO, bude možnost křížově vyhledávat také v dalších časopiseckých kolekcích na stejné platformě (v případě, že je také předplácejí), jmenovitě např. v ProQuest Central, v uměleckých zdrojích jako jsou Vogue Archive, dále International Index to Music Periodicals a International Index to Performing Arts.

Pro obě databáze byly vytvořeny také nové LibGuides – stránky s tipy pro vyhledávání, popisem vyhledávacích polí, odkazy na webináře, atd.

Více informací

Březen patří ženám 10. 3. 2013 - ProQuest

Zatímco u nás slavíme pouze MDŽ, v Americe, v Británii a v Austrálii se slaví celý měsíc – březen je prohlášen za Women's History Month. Při té příležitosti společnost ProQuest nabídla zkušební přístup ke zdrojům, které větší či menší měrou s dějinami žen, s feminismem a právy žen souvisí. Jedná se o tyto databáze:

Za relevatní zdroje lze považovat také:

Zapomenout nemůžeme ani na elektronické knihy zaměřené na gender a feminismus, které nabízí společnost ebrary – aktuálně více než 9000 titulů pro jednorázový nákup.

Více informací

V ebrary kultovní díla science fiction 10. 3. 2013 - ebrary

ebrary aktuálně nabízí nové cenově zvýhodněné balíčky elektronických knih z nabídky RosettaBooks, se zaměřením na science fiction a úspěšné knižní tituly, podle kterých byly natočeny slavné filmy.

První novinkou je Kurt Vonnegut Package – Vonnegut je považován za jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů 20. století. Balíček obsahuje stěžejní díla (18 titulů) včetně Jatek č. 5, Kolíbky a Mechanického piana.

Dalším kultovním spisovatelem, jehož tituly ebrary nabízí, je Arthur C Clarke – nabízený balíček je první digitální kolekcí jeho nejznámějších prací a krátkých povídek (35 titulů).

Poslední novinkou je pak balíček nezapomenutelných knižních titulů, které se staly předlohou pro neméně úspěšná filmová zpracování (30 titulů). Obsahuje tituly jako Konec civilizace, Cesta do Indie, Absolvent, Půlnoční kovboj a V žáru noci.

Více informací

Přes 100 abstraktových databází zindexováno ve vyhledávači Summon 8. 3. 2013 - Serials Solutions

Summon aktuálně umožňuje vyhledávání v obsahu více než 100 abstraktových databází. Na rozdíl od jiných vyhledávačů využívá Summon vlastní technologii slučování metadat a plných textů z různých zdrojů do jednoho záznamu optimalizovaného pro vyhledávání. V jednom jediném záznamu jsou pak obsažena všechna metadata – abstrakty, předmětová hesla, deskriptory z tezauru a řízených slovníků, počty citací a další údaje. Summon tedy dokáže šikovně maximalizovat využití abstraktových databází, v jejichž obsahu si nyní bude moci vyhledávat více uživatelů a v případě, že má jejich instituce přístup k plnému textu, rovnou si ho zobrazit.

Služba Summon podporuje vyhledávání v abstraktových databázích bez ohledu na to, u koho je knihovna předplácí nebo na jaké platformě jsou dostupné. Tento přístup zajišťuje, že relevantní výsledky nejsou zkreslené a neupřednostňují konkrétního poskytovatele nebo dodavatele.

Mezi zindexované zdroje patří např. the MLA International Bibliography, Thomson Reuters Web of Science(SM), Aquatic Sciences & Fisheries Abstracts (ASFA), ARTbibliographies Modern (ABM), British Humanities Index (BHI), British Nursing Index (BNI), ESPM: Environmental Sciences & Pollution Management, International Bibliography of the Social Sciences (IBSS), International Index to Music Periodicals, International Index to Performing Arts, Sociological Abstracts, ad.

Více informací

Kolekce ASP patří mezi nejlepší referenční zdroje za rok 2012 8. 3. 2013 - Alexander Street Press

Časopis Library Journal jako každoročně zveřejnil seznam nejlepších referenčních zdrojů za minulý rok (Best References of 2012). Letos se může radovat společnost Alexander Street Press (ASP), která má na seznamu hned tři své produkty:

Další zdroj, Filmakers Library Online, je nominován na cenu Learning On Screen Award.

Více informací

E-novinky

Sledujeme poctivě novinky ve světě elektronických informačních zdrojů.

Šetřte svůj čas. Dostávejte souhrn toho nejzajímavějšího do své schránky.

» Registrujte se «

Mějte přehled v e-zdrojích

Umožníme vašim uživatelům získat přehled v dostupných e-zdrojích.

Služba Infozdroje.cz umožňuje:

  • získat aktuální přehled dostupných IZ
  • najít doplňující materiály (návody, výuková videa, apod.)

Jak využít tuto službu?

Službu poskytujeme zákazníkům naší společnosti zdarma. Po přístupu automaticky zobrazí všechny aktuálně dostupné e-zdroje, poskytnuté naší společností.

Poznejte své Infozdroje.cz