SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

BrillOnline: Le Grand Ricci aj East Asia Archive 23. 4. 2014 - Brill

Po Le Grand Ricci vydavateľstvo Brill sprístupnilo v elektronickej podobe pre začínajúcich aj pokročilých čitateľov klasických čínskych textov prvé referenčné diela o klasickej Číne

Ako prvé sú v Chinese Encyclopedic Reference:

Na rade sú:

 • A Biographical Dictionary of the Qin, Former Han and Xin Periods (221 BC–AD 24) od M. Loewe
 • A Biographical Dictionary of Later Han to the Three Kingdoms (23–220 AD) od R. de Crespigny

V rámci série East Asia Archive Online vydal Brill zdigitalizované historické periodiká Japan Chronicle Weekly (1902 – 1940) a The Chinese Students’ Monthly (1906 – 1931) pre štúdium/výskum dejín východnej Ázie 20. storočia.

Více informací

Více než 1000 e-knih od Lippincott Williams & Wilkins v ebrary 23. 4. 2014 - ProQuest | ebrary

Ebrary rozšiřuje svůj záběr elektronických knih pro medicínu. Téměř 1000 titulů z produkce vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins (LWW) je nově dostupných na platformě ebrary, a další budou brzy přibývat. E-knihy LWW jsou částečně dostupné jak v rámci předplatného (např. jako součást kolekce Academic Complete), tak i formou jednorázového nákupu jednotlivých publikací.

V Academic Complete uživatelé naleznou např:

 • Cardiac Nursing
 • Chapman's Ortho­paedic Surgery
 • Fast Facts for Nurses
 • Handbook of Diagnostic Tests
 • Lippincott Manual of Nursing Practice Handbook
 • Radiology 101: The Basics and Fundamentals of Imaging

Z nabídky titulů pro trvalý nákup vybíráme:

Prohlédněte si kompletní seznam titulů vydavatelství LWW na platformě ebrary.

V ebrary naleznete také klíčové publikace z Doody's Core Titles (každoroční seznam nejdůležitějších knižních titulů pro medicínu, který sestavuje více než 200 odborníků a lékařských knihovníků). Kolekce Academic Complete aktuálně zpřístupňuje více než 100 Doody's e-knih, to je třikát více než v jiných knižních kolekcích dostupných formou předplatného. Co se týká medicíny, v Academic Complete jsou bohatě zastoupeny tituly předních světových vydavatelů – Wolters Kluwer Health – LWW; Elsevier Health; American Academy of Pediatrics; Wiley-Blackwell; Slack; Oxford; Jones & Bartlett; American Psychiatric Press; F. A. Davis, American Society of Health System Pharmacists; a další.

Jednotlivé Doody's e-knihy jsou v nabídce ebrary k dispozici i pro jednorázový nákup – viz. kompletní seznam

Více informací

CABI představilo nové rozhraní a vylepšené funkce pro e-knihy a kompendia 14. 4. 2014 - CABI Publishing

Vydavatelství CABI Publishing inovovalo rozhraní pro práci s knižními kolekcemi CAB eBooks a databázemi CABI Compendia. Vylepšené funkce a příjemnější prostředí je optimalizováno i pro přístup přes mobilní zařízení.

Změny se týkají:

Co nového přináší vylepšené rozhraní?

 • Optimalizované pro přístup a využívání na mobilních zařízeních
 • Přehledné a uživatelsky přívětivé prostředí – nové funkce a jednodušší vyhledávání
 • Osobní uživatelské účty – možnost uchování rešeršních dotazů a vybraných záznamů
 • Inteligentní vyhledávání – předpřipravené rešeše založené na často hledaných tématech pro rychlý přístup k informacím
 • Rozšířená hledání – pro získání přesnějších výsledků je možno vyhledávat podle tématu a obsahu
 • Možnosti upřesnění – přehledné řazení a správa výsledků s využitím filtrovacích a upřesňovacích fun­kcí

Co mají udělat organizace s přístupem?
Nic. Nastavení účtů (včetně IP adres, přihlašovacích údajů, atd. . ) Bylo automaticky převedeny do nového systému.

Mění se přístupové adresy?
Ne, i nadále platí dosavadní URL odkazy . Aktualizace bude nutná pouze v případě, že jste si odkazy uložili do oblíbených položek ve vašem internetovém prohlížeči.

Chcete vědět víc?
Přihlašte se na některé ze školení, která pravidelně připravuje vydavatelství CABI nebo kontaktujte Michaela Svobodu (tel. 222 231 212) a dohodněte se na individuální online prezentaci.

Více informací

Prestižní encyklopedie novověké historie online německy i anglicky 14. 4. 2014 - Brill

Vydavatelství Brill představilo online verzi šesnáctisvazkové encyklopedie Enzyklopädie der Neuzeit (v tištěné podobě J.B. Metzler Verlag 2005–2012). Zároveň Brill přeloží toto referenční dílo z němčiny do angličtiny a zpřístupní pod názvem Encyclopedia of Early Modern History také v online podobě.

Prestižní encyklopedie zachycuje politickou, sociální, ekonomickou, náboženskou a kulturní historii raného novověku (1450–1850), a to především z evropské perspektivy. Odpovídá na klíčové otázky dějin – např. Které myšlenky, vynálezy a události změnily životy lidí? Jakým způsobem se změnily životní podmínky? Jak spolu vzájemně souvisí politický, sociální a ekonomický vývoj?

Na obsahu spolupracuje cca 1 300 expertů, aktuálně zde naleznete 3 500 hesel a 1 500 ilustrací. Německá online verze je dostupná na platformě BrillOnline Reference Works, kde je samozřejmě možné vyhledávat nejen přes klíčová slova, ale i v plných textech, a jednotlivá hesla jsou vzájemně prolinkována. Anglická online verze přijde později (přelom roku 2014/2015).

Online verze encyklopedie je dostupná formou ročního předplatného nebo trvalého nákupu. Cena vždy zahrnuje obě online verze (německou i anglickou), včetně všech aktualizací v průběhu příštích 10 let u trvalého nákupu.

Více informací

Články od Taylor & Francis vo vašom mobile 7. 4. 2014 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Časopisy vydavateľstva Taylor & Francis sú pre majiteľov mobilných zariadení iPhone, Android, BlackBerry, tablety vrátane iPad, s predplatným dostupné cez Taylor & Francis Mobile.

Majitelia týchto zariadení si môžu aplikáciu bezplatne stiahnuť podľa návodu na Taylor & Francis Online Mobile FAQs. Aplikácia umožňuje vyhľadávať, čítať a ukladať články.

Více informací

Karolinum: První český vydavatel v ebrary 7. 4. 2014 - Karolinum, ProQuest LLC

Karolinum, nakladatelství Univerzity Karlovy, od 1. dubna 2014 jako první domácí nakladatelství odborné literatury prodává své elektronické knihy prostřednictvím ebrary.

Mezi 67 aktuálně zpřístupněnými e-knihami (do konce roku by jejich počet měl vzrůst na 200) najdeme bestsellery Já. O mozku, vědomí a sebeuvědomování, Nejspanilejší ze všech bohů. Eseje a Před úsvitem, po ránu. Eseje o dětech a rodičích od Františka Koukolíka, Teorie regionálního rozvoje od Jiřího Blažka a Davida Uhlíře, Z dějin české každodennosti. Život v 19. století od Mileny Lenderové, Tomáše Jiránka a Marie Mackové.

Chcete vědět více o vydávání e-knih prostřednictvím ebrary nebo v repozitáři ebrary DASH? Napište nebo zavolejte.

Více informací

Na Gale Artemis pribudne osem zbierok historických prameňov 7. 4. 2014 - GALE, part of Cengage Learning

GALE digitalizuje vzácne historické materiály a sprístupňuje ich na novej platforme Gale Artemis.

Online už sú prvé dve zo štyroch zbierok materiálov americkej tlačovej agentúry Associated Press AP: News Features & Internal Communications a AP: U.S. City Bureaus Collection. Do konca roku 2014 chystá ešte AP: Washington, D.C. Bureau Collection. Dokumentujú americké aj všeobecné dejiny 20. storočia, životy významných osobností politiky, vedy, kultúry i športu a poskytujú vhľad do práce novinárov.

Projekt digitalizácie vzácnych primárnych dokumentov z 19. storočia pokračuje v roku 2014 štyrmi zbierkami:

 • Science, Technology and Medicine, Part II
 • Children’s Li­terature and Childhood
 • Maps and Travel Literature
 • Religion, Spirituality, Reform and Society

V archíve Indigenous Peoples: North America vedci nájdu historické pramene pre výskum politických, spoločenských a kultúrnych dejín domorodých národov Severnej Ameriky od 16. po 20. storočie.

Gale Artemis obohacuje prístup a vyhľadávanie v kolekciách historických prameňov, literárnych diel a referenčných dielach o nástroje na analýzu textov a vizualizáciu dát.

Více informací

První svazky z kolekce IOP Concise Physics jsou na světě 7. 4. 2014 - IOP Publishing

IOP Publishing (IOP) a Morgan & Claypool vydali první tituly z kolekce IOP Concise Physics collection, která je součástí nového IOP programu zaměřeného na produkci elektronických knih.

Jedná se o kratší texty (70–120 stran), které poskytují ve zhuštěné formě aktuální informace o rychle se rozvíjejících oblastech výzkumu, nebo mohou sloužit jako úvod do tématu. Konkrétně se jedná o tyto tituly:

V roce 2014 přibyde do této kolekce dalších 23 titulů. Druhou kolekcí elektronických knih je pak IOP Expanding Physics, kde vycházejí velmi kvalitní tituly (200–500 stran), jejichž autoři jsou uznávané kapacity v různých vědních oborech.

Obsah publikací je možné číst na různých zařízeních ve formátech HTML, PDF a ePub3, k dispozici je i multimediální obsah, interaktivní grafy a MathML.

Aktuálně je pět titulů dostupných zdarma ke stažení, a to na adrese http://iopscience.iop.org/books

Více informací

RSC sprístupnila MarinLit online 7. 4. 2014 - Royal Society of Chemistry

Royal Society of Chemistry odkúpila a sprístupnila online jedinú databázu kompletnej literatúry o morských prírodných produktoch. MarinLit vytvorili v 70. rokoch 20. storočia chemici John Blunt a Murray Munro pre potreby University of Canterbury na Novom Zélande.

Okrem obvyklých bibliografických údajov databáza obsahuje úplnú taxonómiu každého druhu, triviálne názvy chemických zlúčenín, UV údaje a 44 samostatne vyhľadávateľných polí s parametrami každej subštrukturálnej jednotky, ktorú možno pomocou 1H NMR spektroskopie rozlíšiť.

Více informací

Služba Summon 2.0 je responzívna 7. 4. 2014 - ProQuest LLC

Najnovšia verzia discovery služby Summon 2.0 umožňuje používateľom vyhľadávať z ľubovoľného zariadenia pripojeného k internetu.

Či už na mobilnom telefóne, tablete alebo notebooku, Summon sa automaticky prispôsobí veľkosti obrazovky vďaka responzívnemu dizajnu webu.

Více informací