SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Index Summonu atakuje hranici tří miliard záznamů 4. 3. 2016 - ProQuest

Discovery služba Summon™ je známá svým jednotným indexem, který umožňuje uživatelům prohledávat efektivně všechen obsah najednou a jednoduše najít relevantní výsledky. Index pokrývá více než 90 typů obsahu, tzn. nejenom e-časopisy a e-knihy, ale také filmy a videa, novinové články, disertace, konferenční sborníky, a mnoho dalších.

Jen za rok 2015 do indexu přibylo 450 milionů nových záznamů, což představuje nárůst 28%, a celkový počet unikátních záznamů se tak blíží 3 miliardám. Společnost ProQuest průběžně pokračuje v indexaci metadat dalších zdrojů, aktuálně se jedná např. o:

 • BookCube
 • Cognitive Sciences ePrint Archive
 • Duke University Press
 • Cambridge University Press – Cambridge Books Online, UPO
 • McGraw-Hill Access Case Files
 • Oxford University Press – Law
 • The European Library
 • Knovel (2009)
 • Palgrave Macmillan (2009)
 • SAE International – Technical Papers
 • SAGE Video, Sage Research Methods Databases
 • Toyo Keizai – Journals

Více informací

Záznamy britské tajné služby z období světových válek zveřejněny 3. 3. 2016 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Taylor & Francis Group představuje nový online zdroj Secret Files from World Wars to Cold War: Intelligence, Strategy and Diplomacy, který odtajňuje více než 147 000 stran týkajících se britské vládní tajné zpravodajské a zahraniční politiky z let 1873 až 1953, se zvláštním zaměřením na vnitřní fungování britských zpravodajských služeb. Materiály pocházejí z UK National Archives.

Naleznete zde např. dokumenty k válečnému věznění Rudolfa Hesse, k britsko-sovětským válečným vztahům, nebo materiály ke zběhnutí sovětskéhoho agenta, Igora Gouzenka, do Kanady. Další soubory obsahují zápisy z jednání Joint Intelligence Sub-Committee (JIC), War Cabinet a Ministry of Defence. Součástí jsou také tisíce zpráv tajných služeb zasílaných šéfem MI6 Winstonu Churchillovi každý den během druhé světové války.

Více informací

Ukážky, ako môžu vedci využiť ProQuest 2. 3. 2016 - ProQuest

Hľadáte príklady, ako sa dajú využiť e-zdroje ProQuestu vo výskume? Tu je zopár vážnych aj odviazaných príkladov z ProQuest Dissertations and Theses Global, ProQuest Historical Newspapers, History Vault a Digital National Security Archive.

ProQuest Historical Newspapers

History Vault

Digital National Security Archive

ProQuest Dissertations and Theses Global

Více informací

Nové učebnice v Thieme E-Book Library 1. 3. 2016 - Thieme Publishing Group

Do kolekcie učebníc, referenčných diel a atlasov Thieme E-book Library boli zaradené knihy:

E-knihy môžete prezerať pomocou aplikácie v režime online aj offline na počítači, v iPade alebo na tabletoch s operačným systémom Android.

V súčasnosti Thieme E-book Library obsahuje 81 ilustrovaných, plnofarebných učebníc medicíny.

Více informací

Obsáhlá databáze mezinárodních neziskových organizací aktualizována 29. 2. 2016 - Brill

Yearbook of International Organizations (YBIO) nabízí nejobsáhlejší přehled mezivládních a mezinárodních neziskových organizací. Online verze existuje od roku 2010 a je obdobou tištěné šestisvazkové publikace. Aktuálně nabízí údaje o 67 000 nezis­kových organizacích (IGOs a INGOs) z 300 zemí. Databáze je aktualizována každých 6–8 týdnů, každoročně přibývá 1 200 nových záznamů.

Online verze nabízí plnotextové vyhledávání, grafické znázornění sítě mezinárodních organizací, detailní popis u každé organizace (historie, struktura, zaměstnanci, cíle, aktivity, publikace, ad.), biografie klíčových pracovníků, přímé odkazy na www stránky a kontaktní údaje, a v neposlední řadě také statistické informace a analýzy.

Více se dozvíte v promo videu.

Více informací

EIU dává firmám do rukou nástroj pro identifikaci příležitostí na mezinárodním trhu 24. 2. 2016 - Economist Intelligence Unit (EIU)

Economist Intelligence Unit (EIU) představila unikátní online nástroj Market Explorer, který firmám umožňuje rychlou a efektivní analýzu trhu, vyhledávání nových potenciálních zemí a trhů pro konkrétní výrobky a služby, a strategické plánování až do roku 2030. Vyvinut odborníky na ekonomické modelování a prognostiku, zahrnuje více než 90 zemí a 200 měst.

K dispozici je webinář s ukázkami vyhledávání a analýz.

Více informací

Rozhraní ProQuest i v češtině! 24. 2. 2016 - ProQuest, Albertina icome Praha

Uživatelské rozhraní ProQuest je od konce února k dispozici i v češtině! Čeština se primárně zobrazí všem uživatelům z České a Slovenské republiky (za předpokladu, že i v jejich www prohlížeči je nastavena čeština), jinou jazykovou mutaci (angličtina, francouzština, španělština, ruština, italština, němčina, ad.) si lze nastavit hned na úvodní stránce vpravo nahoře nebo v rámci osobního účtu My Research (Předvolby).

Možnost volby jazykové verze pro celou instituci mají také administrátoři v rámci administrátorského modulu PAM.

Beta verze českého rozhraní je novinkou, narazíte-li proto v překladu na nějakou nesrovnalost, dejte nám, prosím, vědět.

Více informací

Publikace Columbia University Press součástí UPSO 22. 2. 2016 - Oxford University Press

Columbia University Press se stává v pořadí dvacátým vydavatelem, který právě zpřístupnil své tituly na platformě University Press Scholarship Online (UPSO). V nabídce je téměř 390 titulů v osmnácti předmětových kategoriích, např. ekonomika a finance, filosofie a politické vědy.

Vydavatelství Columbia University Press bylo založeno v roce 1893 a jedná se o čtvrté nejstarší univerzitní vydavatelství v USA. U příležitosti spuštění Columbia Scholarship Online jsou vybrané kapitoly z několika klíčových titulů tohoto vydavatelství volně dostupné:

 • Avatar (2009) z The Cinema of James Cameron: Bodies in Heroic Motion
 • The Yeti: The Abominable Snowman z Abominable Science!: Origins of the Yeti, Nessie, and Other Famous Cryptids
 • Beyond the Death of Philosophy z The Death of Philosophy: Reference and Self-reference in Contemporary Thought
 • The Case for Mars z Mankind Beyond Earth: The History, Science, and Future of Human Space Exploration
 • To Clone or not to Clone: That is the Question z Stem Cell Dialogues: A Philosophical and Scientific Inquiry Into Medical Frontiers

K dispozici je také nové promo video How University Press Scholarship Online can benefit your studies.

Více informací

Gastroturistika hýbe cestovním ruchem i žebříčky knih 18. 2. 2016 - CABI Publishing

Gastroturistika v sobě spojuje hned dvě příjemné aktivity – cestování a kulinářské zážitky, zaslouženě je to tedy nejrychleji rostoucí odvětví cestovního ruchu. Vydavatelství CABI Publishing vydalo obsáhlou publikaci, která pojednává o rozvoji gastroturistiky, marketingových strategiích a o budoucích trendech Food Tourism: A Practical Marketing Guide.

Tato publikace aktuálně získala v Austrálii ocenění Nejlepší kulinářská cestovatelská kniha v rámci Gourmand World Cookbook Awards, a půjde do boje o Best Culinary Travel book in the World.

Food Tourism: A Practical Marketing Guide je dostupná i online, u CABI Publishing je součástí kolekce Tourist Behaviour and Experiences, anebo samostatně v ebrary.

Více informací