SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

100 let Vogue aneb data mining je v módě 6. 11. 2014 - ProQuest

Časopis Vogue nemusí být jen zdroj nejnovějších módních, kosmetických nebo společenských trendů, ale dostane-li se do rukou knihovníků, je možné z něj vydolovat řadu zajímavých analýz. Knihovna Yale univerzity, která má přístup do online verze Vogue Archive (všechna čísla od roku 1892 až po současnost), za pomoci nástroje Bookworm došla ke zjištění, že zatímco v polovině 20. století Vogue častěji hovořil o „dívkách (girls)“ než o „ženách (women)“, kolem roku 1980 „dívky“ ze stránek časopisu téměř vymizely.

Zajímavě vyšel i pokus „poskládat“ na sebe obálky ze všech čísel jednoho ročníku, kde se ukázalo, že obálky ve 20. letech byly tak různorodé a kreativní, že výsledný obrázek je kaleidoskop barev. Z obálek ze 70. a 80. let je naopak vidět, že nejčastěji se na nich objevovaly obličeje modelek ve velmi podobnývch pozicích, což je znát i na výsledném obrázku.

V dalších grafech je vidět, jak často a kdy která firma v časopise inzerovala. Slovní analýza prozradila, jak často se konkrétní slova objevují ve vzájemné blízkosti, včetně odkazů na články, kde se v určitém období objevila nejčastěji. Sledoval se i poměr cena/číslo, počet stránek za rok, poměr článků vůči reklamám, ad.

Informace o projektu a další zajímavosti naleznete na stránkách knihovny Yale.

Více informací

Brill vydal kolekciu entomologických kníh 4. 11. 2014 - Brill

Brill prevzal vydávanie vybraných monografií v angličtine vydavateľstva Apollo books. Výsledkom je špeciálna kolekcia 13 e-kníh zameraných na entomológiu z rokov 2007 – 2012.

Zoznam titulov

Více informací

Videosoutěž pro lékařské knihovny má své vítěze 4. 11. 2014 - Wolters Kluwer - Ovid

Na konci června jsme vás upozornili na videosoutěž, kterou pro všechny lékařské knihovny vyhlásila společnost Wolters Kluwer Health.

Pro účast v soutěži bylo třeba natočit 1–3 minutové video, které popíše, jak knihovna motivuje lékaře k používání evidence-based informací v praxi, jaké marketingové fígle pro propagaci evidence-based zdrojů zafungovaly, jak efektivně školit uživatele – začátečníky i pokročilé, ad.

Vítězové byli vyhlášeni, oceněná videa naleznete na YouTube, vítězné video například popisuje celý proces spuštění a propagace databáze JBI (Joanna Briggs Institute) v Scotiabank Health Sciences Library.

Více informací

Volně dostupné články a publikace laureátů Nobelovy ceny 4. 11. 2014 - Wiley

U příležitosti vyhlášení Nobelových cen za rok 2014 zpřístupnilo vydavatelství Wiley výběr článků těchto oceněných autorů, volně dostupné jsou až do konce roku:

Více informací

Články laureátů Nobelovy ceny volně dostupné 2. 11. 2014 - IOP Publishing

Vydavatelství IOP Publishing gratuluje letošním laureátům Nobelovy ceny za fyziku, vědcům Isamu Akasaki, Hiroshi Amano a Shuji Nakamura, a do konce prosince 2014 zpřístupňuje kolekci vybraných článků z časopisů Japanese Journal of Applied Physics, Applied Physics Express, Journal of Physics D: Applied Physics, Reports on Progress in Physics a Semiconductor Science and Technology volně na webu.

V nejnovějším žebříčku citovanosti (2013 Impact Factors) zaznamenaly tituly vydavatelství IOP Publishing (IOP) výrazný posun nahoru. Mezi časopisy s nejprogresiv­nějším nárůstem impakt faktoru patří: Biofabrication (IF 4.302), Environmental Research Letters (IF 4.090), Journal of Breath Research increased (IF 3.590), Nuclear Fusion (IF 3.243), Physical Biology (IF 3.140), Plasma Sources Science and Technology (IF 3.056), Reports on Progress in Physics increased (IF 15.633) a Semiconductor Science and Technology increased (IF 2.206).

Časopisy dostupné na platformě IOPscience mohou být předplaceny jednotlivě nebo v rámci předmětových kolekcí, počet současně přistupujících uživatelů je neomezený, vedle aktuálního ročníku je částečně dostupný i archiv, lze nastavit zasílání novinek na e-mail, na vyžádání jsou dostupné uživatelské statistiky, atd.

Více informací

Nový prohlížeč elektronických knih ebrary a jeho výhody 2. 11. 2014 - ProQuest

Elektronické knihy na platformě ebrary si stávající uživatelé již mohou číst ve zbrusu novém prohlížeči ebrary online Reader, jehož podoba vznikala na základě odezvy od uživatelů, kteří prohlížeč testovali. Využívá moderní www technologie a nabízí intuituvní ovládání, vyšší kvalitu a čitelnost textů, rychlý přístup ke kopírování, tisku, stahování a vyhledávání v obsahu, a přístup ke knihám odkudkoliv a kdykoliv z různých zařízení. Pro jednotlivé instituce bude nový reader implementován postupně. Podívejte se na krátké video.

Prohlížeč je určen jak pro stolní počítače, tak i pro čtení v tabletech a v chytrých telefonech. Uživatelům mobilních zařízení doporučujeme si stáhnout populární aplikaci Bluefire app pro stahování elektronických knih a offline čtení na zařízeních Apple (iPad a iPhone) a Android. Bluefire nabízí celou řadu funkcí včetně vytváření záložek, zapisování poznámek, barevného označování textu, kontextuálního vyhledávání, sdílení, a mnoho dalších funkcí.

Pro uživatele ebrary je k dispozici prezentace všech funkcí nového prohlížeče a aktualizovány byly také stránky ebrary LibGuides, kde jsou k dispozici i obrázkové návody, jak knihy stahovat na počítač nebo do mobilního zařízení.

Nový prohlížeč je kompatibilní s operačními systémy Windows 7, 8 a 8.1 a OS X: 10.8 a 10.9, s nejnovějšími verzemi internetových prohlížečů Chrome, Firefox, Safari a Internet Explorer, detailní info naleznete na stránkách ebrary support center.

Více informací

Brill kúpil Arkyves: online referenčný nástroj pre dejiny kultúry 23. 10. 2014 - Brill

Brill kúpil Arkyves kolekciu kolekcií, ktorá jednotne popisuje vyše 500 000 malieb, kresieb, fotografií a textov z knižníc a múzeí vo viacerých krajinách, medzi nimi Rijksmuseum in Amsterdam, Netherlands Institute for Art History (RKD), Herzog August Bibliothek a univerzitné knižnice v Miláne, Utrechte, Glasgowe či Illinois.

Vďaka štandardizovaným metadátam ilustrácií, ktoré využívajú multilingválny klasifikačný systém Iconclass, sa dajú jednoducho vyhľadať a filtrovať materiály z rôznych zdrojov k jednej téme, či už je to objekt, človek, udalosť alebo abstraktná myšlienka. Databázu využívajú vedci zameraní na kulturológiu, históriu, dejiny umenia a knižnej kultúry, a tiež kurátori v galériách a múzeách.

Tvorcami Arkyves, ktorí stoja aj za systémom Iconclass, sú Hans Brandhorst a Etienne Posthumus. Hans Brandhorst je historikom umenia z Leidenskej univerzity, publikuje o iluminovaných rukopisoch, emblémoch, ikonografii, klasifikácii a digitálnych humanitách. Etienne Posthumus je softvérový vývojar špecializujúci sa na digitálne humanity, metadáta a klasifikačné systémy.

Více informací

Databázi Literature Online doporučil časopis CHOICE 23. 10. 2014 - ProQuest

V zářijovém čísle časopisu CHOICE vyšla recenze databáze Literature Online, která je určena především specialistům v oblasti anglické a americké literatury, a také učitelům a studentům angličtiny na pokročilých úrovních.

Databáze nabízí tisíce primárních děl (poezie, drama, próza), miliony bibliografických citací, tisíce plných textů časopiseckých článků a unikátní multimediální (audio a video) a referenční nástroje (kritiky, biografie, bibliografie, encyklopedie).

Autor recenze, John Novak z University of Nevada-Las Vegas, udělil databázi doporučení „highly recommended“ a ocenil především moderní a uživatelsky intuitivní rozhraní databáze, které je k dispozici od loňského listopadu, a možnosti pokročilého vyhledávání.

Více informací

Klasické arabské texty Futuh al-Buldan a Taʾrikh al-rusul wa l-muluk vyšli online 23. 10. 2014 - Brill

Vyšla online verzia diela perzského historika Ahmada Ibn Yahya al-Baladhuriho – Futuh al-Buldan. The Origins of the Islamic State sú jedným z najdôležitejších zdrojov pre štúdium počiatkov islámskeho zriadenia.

Na platforme BrillOnline Discovery je štandardné arabské znenie z vydania De Goejeho a anglický preklad od F. Cl. Murgottena a Ph. K. Hittiho, vrátane pôvodného arabsko-latinského glosára a indexu od De Goejeho. Vyhľadávať sa dá v arabských i anglických textoch s možnosťou plynule prechádzať z arabského textu do anglického a naopak.

Dostupné je samostatne alebo ako súčasť Classic Arabic Texts Online 1 súčasne s De Goejeho vydaním Dejín panovníkov a kráľov (Taʾrikh al-rusul wa l-muluk) od perzského historika al-Tabariho a dielom Bibliotheca Geographorum Arabicorum.

Více informací