SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Knižní tituly předních čínských vydavatelů nyní elektronicky 14. 4. 2016 - ProQuest

ProQuest podporuje knihovny, které se specializují na asijská studia nebo mají zájem obohatit svůj fond o stěžejní odborné knižní tituly z produkce renomovaných čínských vydavatelů a univerzitních vydavatelství.

Aktuálně ProQuest navázal spolupráci s těmito vydavateli:

 • Science & Technology Press (HUSTP)
 • Peking University Press (zal. 1902, publikuje v celé řadě oborů, včetně humanitních, společenských a přírodních věd a informačních technologií)
 • China Intercontinental Press (vydává tituly v oblasti umění, kultury, literatury, filozofie, náboženství, a cestování)
 • China Economic Science Press (patří pod Ministerstvo financí, specializuje se na ekonomii)
 • Hong Kong University Press (ročně vydává více než 50 titulů v čínštině i angličtině)
 • China Translation Publishing House (vydavatelství zaměřené na sociální vědy, literaturu, umění, vzdělání a dětskou literaturu)

Tituly z čínské produkce budou dostupné na plaformách Ebook Central (nabízí i vyhledávací rozhraní v čínštině), EBL a ebrary. Všechny budou k dispozici formou jednorázového nákupu.

Více informací

Inspec zpřístupněn akademickým institucím v rozhraní ProQuest 13. 4. 2016 - ProQuest

Společnost ProQuest nyní univerzitám nabízí přístup do renomované databáze Inspec na platformě ProQuest. Inspec je stěžejní abstraktovou databází pro strojírenství a fyziku, jejím producentem je Institution of Engineering and Technology (IET). Obsahuje aktuálně více než 16 milionů abstraktů a indexovaných záznamů.

Kromě fyziky, elektrotechniky, elektroniky, komunikace, výpočetní techniky, informačních technologií, výroby a strojírenství databáze pokrývá i příbuzné obory, jako je nauka o materiálech, oceánografie, jaderné strojírenství, geofyzika, biomedicínské inženýrství a mnoho dalších.

Na platformě ProQuest lze nyní Inspec křížově prohledávat s dalšími zdroji, které univerzita na této platformě předplácí. Vhodným doplňkem k Inspec jsou např. plnotextové databáze ProQuest Dissertations & Theses Global a SciTech Premium Collection.

Inspec pro korporátní sféru je nadále dostupný na platformě ProQuest Dialog.

Více informací

Jak uživatelé vyhledávají a přistupují k online zdrojům - srovnání průzkumu z let 2005 až 2015 11. 4. 2016 - Albertina icome Praha

V říjnu 2015 jsme informovali o probíhajícím online průzkumu zaměřeném na vědce, knihovníky, vyučující a studenty, který si kladl za cíl zjistit, jakými cestami se uživatelé dostávají k odborným online časopisům a knihám, ap.

Nyní jsou již volně k dispozici výsledky průzkumu v detailní zprávě How Readers Discover Content in Scholarly Publications, kde jsou nově získaná data porovnávána i s průzkumy v letech 2012, 2008 a 2005. Sešlo se celkem 40 000 odpovědí.

Výběr některých poznatků:

 • abstraktové databáze jsou na ústupu, stále ale zůstávají klíčovým startovacím bodem pro vyhledávání
 • PubMedCentral je velmi populární ve zdravotnickém sektoru
 • akademičtí pracovíci z vyspělých zemí hodnotí akademické vyhledávače jako klíčový nástroj pro vyhledávání informací
 • způsoby vyhledávání elektronických knih se výrazně liší v závislosti na oboru
 • vyhledávání přímo ze stránek vydavatelů se stává stále populárnější
 • v akademické sféře je častěji využíván Google Scholar než samotný Google
 • přístup z mobilních telefonů k odbornému obsahu představuje jen asi 10% z celkových statistik využití

Více informací

Přichází jaro a ... INFORUM! 11. 4. 2016 - Albertina icome Praha

Od minulého týdne se mohou zájemci registrovat na konferenci INFORUM 2016, jejímž hlavním tématem jsou elektronické informační zdroje, a která proběhne v termínu 24.-25. května na Vysoké škole ekonomické v Praze. Více informací, včetně kompletního programu a seznamu hostů, naleznete na stránkách konference.

Během zahájení vystoupí Daniel Albertsson ze Swedish University of Agricultural Sciences, který se ve svém příspěvku zamyslí nad možnými následky narůstajících digitálních kolekcí na úkor tištěného fondu pro akademické knihovny a jejich uživatele. Mezi dalšími zvanými řečníky se objeví Dietrich Schüller, který se dlouhodobě zabývá uchováváním audiovizuálních dokumentů pro budoucí generace, Nazlin Bhimani z Velké Británie, která nastíní způsoby, jak zajistit úspěšné poskytování informačního servisu v e-learningovém prostředí jednadvacátého století a Helle Lauridsen, jejíž příspěvek se zaměří na proměny knihovnických systémů a jejich budoucí vývoj.

Workshopy proběhnou již v pondělí 23. května pod vedením Dietricha Schüllera a Nazlin Bhimani. Na úterním večerním Infomejdanu pak bude předána letošní Cena INFORUM.

Mediálními partnery konference jsou časopisy IKAROS, ITlib a KNIHOVNA – knihovnická revue. A opět to žije i na Facebooku, kde jsou zveřejňovány nejčerstvější novinky.

Více informací

Videonávody laboratórnych postupov pre chemikov v JoVE 11. 4. 2016 - MyJoVE Corp.

Journal of Visualised Experiments rozšíril kolekciu vzdelávacích videí Science Education o tri moduly pre chémiu:

V Science Education boli doteraz zastúpené videonávody pre biologické a behaviorálne vedy. Slúžia na výučbu základov laboratórnych postupov a pokusov pomocou ľahko pochopiteľných videonávodov.

Více informací

Science of Synthesis verze 4.3 8. 4. 2016 - Thieme Publishing Group

Vydavatelství Thieme představilo nejnovější online verzi Science of Synthesis 4.3 (SOS), která je uznávanou referenční příručkou poskytující přístup k ověřeným informacím o organických syntetických metodách. Online verze 4.3 obsahuje nové SOS Knowledge Updates (500 stran).

V rámci Reference Library přibyly dva nové svazky Catalytic Transformations via C—H Activation, Volumes 1 a 2, na kterých se podílelo 40 autorů (1042 stran).

Science of Synthesis je průběžně aktualizována, každý svazek je editován týmem odborníků, kteří dodržují přísná a jasně stanovená kritéria pro výběr metod a průběžně sledují nejnovější literaturu. Tento zavedený postup zaručuje, že informace v SOS vždy odráží současný stav poznání.

Více informací

K dispozici jsou kompletní archivy LWW časopisů Pain a JBJS 6. 4. 2016 - Wolters Kluwer Health Learning, Research & Practice

Patří-li Vaše instituce k pravidelným předplatitelům časopisů jako je The PAIN, Journal of Bone and Joint Surgery (JBJS), Anesthesiology nebo Annals of Surgery, zvažte i přístup do online archivů s retrospektivou od prvního čísla až po rok 2012.

Archivy jsou dostupné formou jednorázového nákupu po jednoltivých časopiseckých titulech nebo v kolekci 280 časopisů LWW Comprehensive Archive Collection 2016.

Kompletní archiv obsahuje více než 1,7 milionu článků, více než 5 milionů stran, včetně článků laureátů Nobelovy ceny a dalších světově uznávaných odborníků. Pro uživatele jsou k dispozici texty, obrázky, fotografie, ilustrace, tabulky a grafy. Prohledávat lze křížově spolu s dalšími zdroji, které máte dostupné na platformě Ovid.

Více informací

COUNTER zveřejnil průvodce pro knihovníky 5. 4. 2016 - UKSG eNews

Teprve se seznamujete se statistikami COUNTER pro sledování využití online zdrojů nebo si potřebujete vyjasnit jen některé části? Pak jsou právě pro vás určeny nové COUNTER guides pro knihovníky, osvětlující, jak reporty COUNTER fungují:

Aktuálně iniciativa COUNTER představila také nový COUNTER report pro sledování využití elektronických knih BR7.

Projekt COUNTER usiluje o vytvoření mezinárodně uznávaných jednotných formátů pro konzistentní a kompatibilní statistiky (Code of Practice – CoP). První CoP vznikl v roce 2003 (elektronické časopisy a databáze). V roce 2006 byl rozšířen o kodex pro e-knihy a referenční díla.

Prakticky většina vydavatelů, se kterými spolupracujeme, nabízí stahování uživatelských statistik ve formátu COUNTER. Máte-li dotazy ke svým statistikám, obraťte se na naši podporu.

Více informací

Bezkonkurenční online referenční zdroj pro studium antiky 4. 4. 2016 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press oznámilo, že Oxford Classical Dictionary (OCD) je nyní k dispozici online. Jedná se o referenční zdroj zaměřený na studium řecko-římského světa, který je pravidelně každý měsíc aktualizován.

V tištěné podobě vychází od roku 1949 a aktuálně obsahuje cca 6 500 hesel. Nabízí i multimediální obsah – obrázky, interaktivní mapy a audio soubory.

Více informací

Art and Architecture Archive je kompletný 3. 4. 2016 - ProQuest

ProQuest dokončil digitalizáciu najvýznamnejších umeleckých a architektonických časopisov 20. storočia v anglickom jazyku. Časopisy slúžia pre výskum aj inšpiráciu v oblasti výtvarného a úžitkového umenia, vrátane interiérového dizajnu, priemyselného dizajnu, záhradníctva a krajinného inžinierstva.

Súčasťou sú plné texty časopisov od prvého vydania po rok 2005. Samozrejmosťou je vyhľadávanie v plných textoch a zobrazenie článkov aj ilustrácií, fotografií a technických plánov vo vysokom rozlíšení a vo farbe:

 • American Craft (1965–2005)
 • Apollo (1925–2005)
 • Architectural Review (1896–2005)
 • Architects’ Journal (1895–2005)
 • ArtAsiaPacific (1993–2005)
 • Art Monthly (1976–2005)
 • British Journal of Photography (1854–2005)
 • C Magazine (1983–2005)
 • Canadian Architect (1955–2005)
 • Ceramics Technical (1995–2005)
 • Craft Horizons (1941–1965)
 • Eye (1990–2005)
 • Graphis (1944–2005)
 • Ornament (1974–2005)
 • Print (1940–2005)
 • Sculpture (1982–2005)
 • Southwest Art (1971–2005)

Více informací