SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Arabské texty z 15.-19. století poprvé online 26. 8. 2015 - Gale, a part of Cengage Learning

Vydavatelství Gale se v tomto roce pustilo do projektu digitalizace primárních arabských textů, které postupně zpřístupní ve třech online kolekcích:

 • Module 1: islámská literatura, křesťanská literatura a islámské právo (prosinec 2015)
 • Module 2: Věda, dějepis, zeměpis a časopisy (březen 2016)
 • Module 3: Literatura, gramatika, jazyk, katalogy a referenční díla (prosinec 2016)

Early Arabic Printed Books nabídnou historické novinové články a časopisy, tištěné knihy a rukopisy s kvalitní kaligrafi z různých časových období a proveniencí. Jedná se o knihy vytištěné v arabském písmu, i o překlady do evropských a asijských jazyků, které jsou určeny pro výuku a výzkum zaměřený na náboženství, historii, jazyk, literaturu, filosofii a vědu.

Více informací

Edícia Religions in the Graeco-Roman World na BrillOnline 25. 8. 2015 - Brill

Brill vydal online knižnú kolekciu Religions in the Graeco-Roman World. Edícia – pôvodne známa ako Études Préliminaires aux Religions Orientales dans l'Empire Romain – je fórom pre výskum spoločenských a kultúrnych funkcií náboženstva v gréckom a rímskom svete cca od 400 p. n. l. do 700 n. l. A to samotných náboženstiev aj ich interakcií s raným kresťanstvom, judaizmom a islamom.

Online kolekcia obsahuje aj 7 zväzkov Studies in Greek and Roman Religion (1980–1990) zameraných na helénsku a rímsku teológiu.

Více informací

Slovník renesančnej latinčiny 25. 8. 2015 - Brill

Po encyklopédii dejín a kultúrneho vplyvu novej latinčiny Brill vydal online verziu prvého slovníka renesančnej latinčiny. Založená je na 2. revidovanom tlačenom vydaní Lexique de la prose latine de la Renaissance.

Zaznamenáva slovnú zásobu vyše 230 autorov latinskej prózy západnej a strednej Európy, ktorí písali medzi rokmi 1300 a 1600, napr. Budé, Calvin, Erasmus, Ficino, Lipsius, Luther, Melanchthon, Thomas More, Petrarca, Pica della Mirandola, Poliziano, Valla, Vives a Zwingli. Medzi prameňmi sú nielen literárne diela, ale aj korešpondencia a odborné texty z histórie, práva, filozofie, teológie a prírodných vied.

Slovník je štandardným nástrojom nielen pre výskum klasickej latinčiny a neo-latinčiny, ale aj pre historikov, filozofov, teológov, historikov práva a vedcov, ktorí skúmajú humanizmus, renesanciu, raný novovek, reformáciu a protireformáciu.

Více informací

Již brzy citujte a sdílejte s RefWorks 3. Zn. snadno a efektivně 19. 8. 2015 - ProQuest

Nová online služba pro správu bibliografických záznamů a plných textů RefWorks 3 v sobě spojí oblíbené funkce ze starší verze RefWorks a vlastnosti cloudové služby ProQuest Flow.

Vedle běžných funkcí, které očekáváte od citačního manažeru, jsou specifikem RefWorks 3 především intuitivní uživatelské rozhraní, možnosti práce s plným textem, spolupráce v týmu, doplněk pro Google Docs a MS Word, integrace do vyhledávače Summon 2.0, propojení se službou DropBox a statisticko-analytické výstupy pro administrátory.

Vlastnosti RefWorks 3:

 • cloudová služba (nové funkce budou dostupné okamžitě, bez nutnosti stahovat a instalovat nové verze)
 • responzivní rozhraní pro PC, tablety, chytré telefony a jiná mobilní zařízení
 • správa bibliografických záznamů a plných textů a jejich sdílení (veřejné a privátní)
 • automatická kontrola správnosti a úplnosti metadat
 • vyhledávání v záznamech, plných textech a vlastních klíčových slovech
 • tisíce citačních stylů a snadná editace stávajících stylů nebo vytvoření zcela nových, podpora ČSN ISO 690
 • sdílení složek, plných textů a poznámek v týmu
 • spolupráce na společných textech, včetně citování přes aplikaci pro Google Docs
 • psaní textů, vkládání citací a vytvoření bibliografie v MS Word
 • doplněk do prohlížečů pro snadný import záznamů z navštívených www stránek
 • snadný import záznamů z online databází a jiných citačních manažerů
 • snadný export záznamů, i do formátu BibTex
 • neomezený prostor pro citace a plné texty
 • vícejazyčné rozhraní
 • podpora Shibboleth, ad.

Stávající uživatelé RefWorks budou mít na podzim možnost novou verzi 3 testovat, na začátku roku 2016 pak bude dostupná pro další zájemce. Všechny aktuální informace jsou dostupné v support center. S dotazy a žádostmi o školení se obracejte na Janu Machonskou (ČR) a Ladislava Svrška (SR).

Více informací

Nové e-knihy vydavatelství Brill a Elsevier v ProQuest ebrary 18. 8. 2015 - ProQuest

V ebrary se během prázdnin objevilo přes 6 100 nových titulů v angličtině, němčině, španělštině a francouzštině určených pro jednorázový nákup. Jedná se například o tituly vydavatelství Brill, ASCE Press, Elsevier Science, Birkhäuser, Walter De Gruyter, ad. Oborové pokrytí je rozmanité, od práva a životního prostředí až po vědu a techniku.

Prohlédněte si kompletní seznam novinek.

Na platformě EBL naleznete více než 21 000 nových titulů, z nichž je např. 1 600 zaměřeno na literaturu, více než 1 300 na právo a přes 1 900 na obchod a management. Projděte si nabídku novinek dle oborů. K dispozici jsou i zajímavé e-knihy pro knihovnictví:

 • Collection Evaluation in Academic Libraries: A Practical Guide for Librarians
 • Digital Futures: Expert Briefings on Digital Technologies for Education and Research
 • Creating Online Tutorials: A Practical Guide for Librarians
 • Data Information Literacy: Librarians, Data and the Education of a New Generation of Researchers
 • Managing Scientific Information and Research Data
 • Marketing the 21st Century Library: The Time Is Now
 • What Happened to the Ancient Library of Alexandria?, ad.

ProQuest aktuálně pracuje na spojení platforem ebrary a EBL – Ebook Library (je součástí skupiny ProQuest od roku 2013) do jedné platformy optimalizované pro všechny elektronické knihy (více než 600 000 titulů od 600 vydavatelů), která bude pojmenována ProQuest Ebook Central™.

Více informací

Nový časopis JAMA Oncology 14. 8. 2015 - Wolters Kluwer - Ovid

Najnovší špecializovaný časopis Americkej lekárskej spoločnosti zverejňuje pôvodné články, názory a recenzie z oblasti klinickej, radiačnej a chirurgickej onkológii a jej odnoží. Cieľom je informovať onkológov – vedcov, lekárov a pedagógov – o významnom klinickom výskume, vedeckých objavoch a zdravotnej starostlivosti.

Úplné texty článkov sú dostupné skôr online na platforme Ovid než v tlačenom vydaní.

Více informací

Nejznámější slovník starověké řečtiny v anglickém překladu 10. 8. 2015 - Brill

Vydavatelství Brill právě představilo nový online slovník pro studium starověké řečtiny. Vychází kompletně z 3. italského vydání Vocabolaria della Lingua Greca od Franca Montanariho. Supervizorem pro překlad do angličtiny bylo Center for Hellenic Studies of Harvard University. Online verze je dostupná v předstihu před vydáním tištěné verze slovníku (září 2015).

The Brill Dictionary of Ancient Greek patří k nejdůležitějším moderním slovníkům starověké řečtiny. Obsahuje 140 000 hesel z literatury, papyrů, nápisů, a z dalších zdrojů od archaického období až po 6 století n.l.

Slovník lze získat formou ročního předplatného pro celou instituci. K dispozici jsou ukázky a zkušební přístupy na 30 dní.

Pod hlavičkou vydavatelství Brill vychází také Encyclopedia of Ancient Greek Language and Linguistics Online.

Více informací

Science of Synthesis verze 4.1 - nový obsah a prolinkování 7. 8. 2015 - Thieme Publishing Group

Vydavatelství Thieme představilo nejnovější online verzi Science of Synthesis 4.1 (SOS), která vedle vylepšeného uživatelského rozhraní nabízí i novinky v obsahu a prolinkování na primární dokumenty prostřednictvím DOI. Přesvědčit se můžete prostřednictvím série video tutorialů.

Science of Synthesis je uznávaná referenční příručka poskytující přístup k ověřeným informacím o organických syntetických metodách. Online verze 4.1 obsahuje nové SOS Knowledge Updates (500 stran). V rámci Reference Library přibyla dvousvazková příručka C-1 Building Blocks in Organic Synthesis, na které se podílelo 54 expertů (1168 stran).

Science of Synthesis je průběžně aktualizována, každý svazek je editován týmem odborníků, kteří dodržují přísná a jasně stanovená kritéria pro výběr metod a průběžně sledují nejnovější literaturu. Tento zavedený postup zaručuje, že informace v SOS vždy odráží současný stav poznání.

Více informací

Ušetřete 50% na e-knihách od Taylor & Francis 6. 8. 2015 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Pořiďte si v online verzi tituly Taylor & Francis, které už vlastníte v tištěné podobě, a nabídněte vašim uživatelům snadný přístup k nejžádanějším titulům tohoto vydavatelství. Po omezenou dobu můžete získat 50% slevu na tituly vydané v roce 2013 a dříve, které již máte ve fondu Vaší knihovny.

Pro více informací se obracejte na Filipa Vojtáška.

Více informací