SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Co takhle dát si čokoládu? Aneb přeslazený úvodník 1. 10. 2015 - Albertina icome Praha

Bílá, mléčná, hořká, oříšková, s chilli – každá si najde své příznivce. Řeč je o čokoládě, a o České republice by se dalo říci, že je zemí čokoládě zaslíbenou. Podle nejnovější studie Euromonitoru Češi čím dál více sahají po kvalitních čokoládách s vysokým obsahem kakaa a s nižším obsahem cukru. Podporují je v tom i vědci, nejnovější bádání prokázala, že čokoláda má pozitivní vliv na lidský mozek a snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.

Kakao a čokoláda proslavily říši Inků a Kryštova Kolumba, ale historie sahá ještě mnohem dál (projděte se kakaovo-čokoládovou historií ve stručné infografice nebo po detailní časové ose).

Výroba čokolády je docela věda, a řadou procesů, např. konšováním čokolády, se zabývá i moderní fyzika. Navíc se největší výrobci, mezi kterými už přes 150 let zuří tvrdý konkurenční boj, musí neustále přizpůsobovat mlsným jazýčkům svých konzumentů.

Čokoholici jsou samozřejmě vděčné téma pro psychology. A asi nás to ani nepřekvapí, ale studenti, kterým byla před vyplněním dotazníků nabídnuta čokoláda, se klonili jednoznačně více k pozitivním odpovědím. Myslete na to, až budete připravovat uživatelský průzkum.

Největší závisláci věnují téma své diplomové/dizer­tační práce čokoládě nebo o ní napíší rovnou celou knihu. Odbornou publikaci o kakau a čokoládě může napsat jedině Ghaňan, ale nejenom odbornou literaturou je student živ, a občas by se hodila i e-kniha receptů pro povzbuzení mozkových závitů.

A co Vy, nepřepadla Vás právě chuť trochu zhřešit? Mezinárodní den čokolády (13. září) je už sice za námi, ale důvod pro čokoládový doping se najde lehce. Je to přeci dobré pro Váš mozek. :)

Více informací

Filmové databáze se příští rok blýsknou v novém rozhraní ProQuest 29. 9. 2015 - ProQuest

Společnost ProQuest oznámila, že nejžádanější filmové databáze se od začátku příštího roku přestěhují na novou platformu ProQuest. Uživatelé tak budou mít k dispozici moderní a intuitivní rozhraní, a možnost kombinovat vyhledávání ve filmových zdrojích i s dalšími databázemi. Dalším pozitivem bude sofistikovanější vzájemné prolinkování filmových zdrojů.

ProQuest nabízí celou řadu informačních zdrojů pro film a umění, přechod na novou platformu se bude týkat následujících:

Současné stránky jednotlivých databází budou paralelně funkční ještě 3 měsíce, poté budou uživatelé již automaticky přesměrováni do rozhraní ProQuest. Pro stávající zákazníky budou k dispozici uživatelské příručky a manuály k migraci. Všechny aktuální informace jsou dostupné v support center. S dotazy se obracejte na Kláru Loukotovu (ČR) a Ladislava Svrška (SR).

Více informací

Literatúra, religionistika a geografia v Routledge Handbooks 27. 9. 2015 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Rok od spustenia portál s príručkami vydavateľstva Routledge sprístupňuje 524 kníh a pribudli nové kolekcie:

Dohodnite si 30-dňový skúšobný prístup pre vašu organizáciu.

Více informací

Nejčtenější časopis pro ortopedii od ledna u vydavatelství Wolters Kluwer 25. 9. 2015 - Wolters Kluwer

Wolters Kluwer se od ledna 2016 stane vydavatelem časopisu The Journal of Bone & Joint Surgery (0021–9355), který vychází již 126 let. Jedná se o recenzovaný čtrnáctideník, s impakt faktorem 5.28 (podle JCR na prvním místě v oboru ortopedie).

V rozhraní Ovid je dostupná částečná retrospektiva v plných textech až po nejnovější čísla. Plné texty jsou k dispozici ve formátu PDF.

Časopis je v nabídce i jako součást balíčku spolu s dalšími časopisy – JBJS Case Connector a JBJS Essential Surgical Techniques.

Rozhraní Ovid umožňuje uživatelům nastavit automatické zasílání upozornění na nová čísla a články, export záznamů do citačních manažerů, uložení/tisk/o­deslání výsledků vyhledávání, a sledování statistik ve formátu COUNTER.

Ovid má v nabídce řadu dalších titulů pro ortopedii – např. celou kolekci klíčových knižních titulů LWW Health Library: Orthopaedic Surgery Collection.

Pro další informace k předplatnému na rok 2016 nás kontaktujte v České republice nebo na Slovensku.

Více informací

Ebrary a EBL nabízí tisíce nových e-knih pro jednorázový nákup 22. 9. 2015 - ProQuest

V nabídce ebrary naleznete přes 5 000 nových e-knih, ze kterých lze jednoltivě vybírat tituly pro trvalý nákup. Převažují tituly z vydavatelství SAGE Publications (cca 700) a National Academies Press (cca 400), dále je zde k dispozici nabídka ze Stanford University Press, Springer Publishing a Emerald Insight. Oborové pokrytí je rozmanité, od IT a zdraví až po politiku a náboženství. Nejstarší je z roku 1886, nejnovější jsou chystané tituly pro rok 2017.

Prohlédněte si kompletní seznam novinek.

Na platformě EBL přibylo více než 9 000 nových titulů, zastoupena jsou např. vydavateství Taylor & Francis, SAGE Publications a Wiley. Tematicky se týkají např. literatury, sociálních věd a technických oborů. Projděte si nabídku novinek dle oborů. Upozorňujeme na nové tituly vyd. Karolinum:

 • Jean-Jacques Rousseau: od „Rozpravy o původu nerovnosti“ ke „Společenské smlouvě“
 • Filologické studie 2014. Canon. Otázky kánonu v literatuře a vzdělávání
 • Gerulata : The Lamps

Již brzy se můžete těšit na novou platformu ProQuest Ebook Central™, která spojí nabídku ebrary a EBL, a bude zde možné vybírat z téměř 700 000 titulů od 600 vydavatelů, a také z různých cenových modelů (předplatné, nákup, výpůjčka, PDA).

Více informací

Norden iLibrary: informácie o spolupráci severských krajín 12. 9. 2015 - OECD Publishing

OECD Publishing sprístupnil digitálnu knižnicu analýz a výskumných štúdií severského regiónu. Štúdie sú výsledkom mnohých projektov a aktivít – financovaných Norden co-operation, Severskou radou ministrov a Severskou radou – zameraných na:

 • podnebie a životné prostredie
 • biohospodárstvo
 • udržateľný rozvoj
 • zdravie a sociálna starostlivosť
 • vzdelávanie a výskum
 • práca a zamestnanie
 • Arktída

Knižnica začína s 500 publikáciami, každý rok pribudne približne 100. 65 % textov je v angličtine, ostatné v severských jazykoch a ruštine. Medzi nimi sú napr.:

 • New Policies to Promote Youth Inclusion: Accommodation of diversity in the Nordic Welfare States
 • A Nordic textile strategy: Part II: A proposal for increased collection, sorting, reuse and recycling of textiles
 • Future Opportunities for Bioeconomy: Focus on the West Nordic Region
 • Food Redistribution in the Nordic Region: Experiences and results from a pilot study
 • Arctic Social Indicators

Publikácie tvoria základ pre politické rozhodovanie spolupracujúcich krajín Dánska, Švédska, Nórska, Fínska, Islandu a autonómnych oblastí Grónska, Faerských a Alandských ostrovov.

Více informací

Dostaňte svou fotku na obálku National Geographic Traveler! 11. 9. 2015 - National Geopgraphic Society

Sníte o tom, že se Vámi pořízená fotografie dostane na obálku prestižního časopisu? National Geographic vyhlásil soutěž o nejlepší cestovatelskou fotografii pro obálku prosincovo-lednového čísla magazínu National Geographic Traveler, které přinese přehled nejlepších cestovatelských destinací (Best of the World).

I Váš snímek by tedy měl zobrazovat Vaše nejoblíbenější místo. Termín odeslání do 22. září, propozice, již přihlášené snímky a registrační formulář naleznete na www stránkách National Geographic.

Všechna čísla cestovatelského magazínu National Geographic Traveler jsou součástí online databáze National Geographic: People, Animals, and the World, kterou zpřístupňuje společnost Cengage Gale. V nabídce má též světově známý měsíčník National Geographic (online kompletní retrospektiva od roku 1888 po současnost).

Více informací

HeritageQuest Online: odhalte svůj příběh! 9. 9. 2015 - ProQuest

Jedna z největších genealogických databází HeritageQuest Online vás nyní potěší dvěma miliardami nových záznamů z více než 60 zemí světa.

Nový obsah tohoto oblíbeného zdroje zahrnuje:

 • více než miliardu záznamů o narozeních, křtech, sňatcích, úmrtích a záznamy z jednotlivých sčítání lidu v USA, Kanadě, Evropě, Africe i Asii
 • 915 milionů amerických veřejných záznamů, včetně záznamů Social Security Death Index
 • 133 milionů záznamů o pohřbech z USA, Kanady, Evropy a Austrálie
 • více než 7 milionů jmen identifikováno v nové kolekci map
 • 600 000 snímků z kolekce fotografií Library of Congress z let 1840 až 2000

HeritageQuest Online pomáhá v badatelské práci rostoucí komunitě profesionálních i zájmových genealogů. Rešerše usnadní nastavitelné filtry jako je například hledání dle přesné shody, fonetického znění, místa a mnoho dalších.

V případě zájmu o zkušební přístup či cenovou nabídku pište Kláře Loukotové nebo Miriam Suchoňové.

Více informací

Na světě je další kolekce vzácných historických svazků z evropských knihoven 9. 9. 2015 - ProQuest

ProQuest zpřístupnil v rámci programu Early European Books (EEB) další kolekci 7 450 zdigita­lizovaných historických svazků.

Collection 7 vznikla ve spolupráci s Koninklijke Bibliotheek v Haagu, Det Kongelige Bibliotek v Kodani a The Wellcome Library v Londýně. K dispozici jsou faksimile z obrázků naskenovaných přímo z originálních děl (barevně ve vysokém rozlišení), a stejně tak jsou pro prohlížení dostupné obálky a vazby.

Projekt Early European Books nabízí již kompletní kolekce 1–6. Aktuálně je v programu 40 000 titulů, tzn. 14 milionů stran. O celém projektu se dozvíte bližší informace v ProQuest LibGuides.

Více informací

Atlas oftalmologie s multimediálním obsahem 8. 9. 2015 - DeGruyter

Online atlas oftalmologie vydavatelství De Gruyter nabídne již v roce 2016 fotografické a multimediální materiály k běžným i vzácným očním onemocněním, zobrazovacím technikám a léčebným zákrokům.

Konkrétně Atlas of Ophthalmology Online odborníkům i studentům zprostředkuje:

 • více než 3 800 klinických fotografií, které zahrnují celé spektrum očních nemocí (více než 500 z nich i s detailními kazuistikami)
 • přes 30 videí
 • vyhledávání dle anatomických struktur, nemoci, kódu ICD, autora, foto nebo video obsahu a dle modality (např. zobrazovací technologie)
 • všechny příspěvky procházejí recenzním řízením mezinárodní ediční rady
 • uživatelské rozhraní v angličtině a němčině
 • čtvrtletní aktualizace
 • online přístup pro celou instituci

Více informací