SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Knovel Interactive Equations podporujú formát MathML 26. 3. 2015 - Knovel

Pokiaľ pracujete s rovnicami vo formáte MathML, odteraz sa dajú nahrať priamo do Knovel Equation Solver a nemusíte ich písať od piky. Viac sa dozviete v tomto jednominútovom videu.

Čo sú Knovel Interactive Equations Sú jedným z nástrojov na online platforme Knovel s 500 overenými interaktívnymi rovnicami pre inžinierov a vedcov. Dostupný je bezplatne, či už má vaša organizácia prístup ku Knovelu alebo nie.

Čo je Equation Solver Kalkulačný program je súčasťou Interactive Equations. Slúži na zápis vlastných rovníc a riešení. Okrem vlastného formátu Knovelu podporuje import vo formáte MathML a export do PDF, Mathcad, HTML alebo ako obrázky.

Čo je MathML Mathematical Markup Language je XML aplikácia pre zápis matematickej symboliky zachytávajúca jej štruktúru aj obsah.

Ako si uložíte vlastné rovnice a výpočty Prihláste sa do svojho osobného účtu My Knovel alebo si ho najprv vytvorte v rámci internetovej siete vašej organizácie, ktorá má prístup ku Knovelu. Použite e-mailovú adresu s doménou vašej organizácie. Osobný účet potom môžete využívať aj mimo internetovej siete vašej inštitúcie a budete mať prístup k celému predplatenému obsahu a nástrojom.

Ako zistím, či mám prístup ku Knovelu V rámci internetovej siete alebo vzdialeného prístupu vašej organizácie na Knovel Browse kliknite na My Subscription vpravo hore a zobrazí sa vám len to, čo máte dostupné.

Více informací

Online atlas pro diagnostiku zneužívání dětí 24. 3. 2015 - Evidentia Publishing

Pro pediatry, soudní lékaře, sexuology, sociální pracovníky, kriminalisty a všechny další zainteresované odborníky, zabývající se zneužíváním dětí a mladistvých, je určen nový online atlas The Child Abuse Atlas, který je online verzí známého CD The Anatomy of Child and Adolescent Sexual Abuse (autoři John J. McCann, David L. Kerns).

Atlas je unikátním a uceleným zdrojem informací pro tuto problematiku – obsahuje fotografie, video animace, klinické popisy a slovníček pojmů. V tuto chvíli je zaměřen na sexuální zneužívání, ale brzy zde budou dostupné i informace k fyzickému týrání. Atlas může sloužit ke studijním i výukovým účelům, je možné přidat a popsat vlastní případy a sdílet je, a chystá se také modul s testy.

Součástí atlasu je Child Sexual Abuse Evidence database, která nabízí přehled aktuální literatury (články, případové studie).

Vážní zájemci z řad odborníků mohou požádat o 30tidenní zkušební přístup.

Více informací

Statistiky ProQuest pro rok 2015 kompatibilní s COUNTER 4 24. 3. 2015 - ProQuest

Standardizované uživatelské statistiky jsou pro knihovny klíčové pro sledování uživatelských potřeb, deklarování efektivnosti využití předplacených zdrojů a pro rozhodování o dalším profilování jejich kolekcí. Platforma ProQuest obdržela i pro rok 2015 certifikaci kompatibility se standardy COUNTER 4 (agregátoři podstupují tento audit každoročně), konkrétně se jedná o tyto statistické výstupy:

  • e-časopisy: JR1, JR1 GOA, JR2, JR5
  • databáze: DB1, DB2, PR1
  • e-knihy: BR2, BR3
  • multimedia: MR1

Přístup ke statistikám mají administrátoři prostřednictvím ProQuest Admin Module (PAM). Detailní informace k jednotlivým reportům naleznete v Support Center. V případě dotazů nás kontaktujte.

Více informací

Věda ze stříbrného plátna se stává realitou 21. 3. 2015 - IOP Publishing

Jak technika rychle kráčí kupředu, každodenní praktické výsledky vědy začínají dohánět fikci z filmového plátna.

Michael Bishop z IOP Publishing přibližuje poznatky, které se objevily ve filmech na vědecká témata a sklidily ohlas na letošních Oscarech.

Chci si přečíst celý článek

Více informací

Encyclopedia of Hinduism komplet v digitální podobě 20. 3. 2015 - Brill

Brill zkompletoval online verzi rozsáhlého encyklopedického díla Encyclopedia of Hinduism, všechny svazky lze nyní plnotextově prohledávat. Zobrazují se i ilustrace, mapy a fotografie. Jedná se o tematicky zaměřenou encyklopedii představující nejnovější výzkum všech hlavních aspektů hinduistických tradic formou původních esejů napsaných předními odborníky na hinduismus z celého světa. Index obsahuje zhruba 20 000 termínů, pojmů a osobních jmen a místních názvů.

Encyklopedie se snaží o interdiscipli­nární a pluralistický přístup, a termín „hinduismus“ používá s vědomím, že většina z těchto tradic, které dnes tvoří hinduismus, je mnohem starší, než samotný termín. Editory jsou Knut A. Jacobsen, Helene Basu, Angelika Malinar a Vasudha Narayanan.

Přístup do encyklopedie lze získat na základě ročního předplatného nebo jednorázového nákupu. Zainteresované instituce mají možnost požádat o zkušební přístup.

Více informací

Chystá se videoarchiv známého publicistictého pořadu 60 MINUTES 12. 3. 2015 - Alexander Street Press

Společnost Alexander Street Press (ASP) chystá ke zveřejnění novou exkluzivní videokolekci (cca 350 hodin videonahrávek) s reportážemi z jednoho z nejúspěšnějších amerických publicistických pořadů 60 MINUTES (vysílá televize CBS). Velká část obsahu z let 1997–2014 je ke shlédnutí pouze u ASP.

Obsahově se zaměřuje na širokou škálu témat, např. historie, obchod a ekonomika, zdravotnictví, právo, mezinárodní vztahy, psychologie, sociologie a kultura, umění, afro-americká studia, politika, ad. Dále kolekce obsahuje i bonusy z populárního zpravodajského pořadu CBS Sunday Morning.

Kolekce bude dostupná formou předplatného nebo trvalého nákupu. V případě zájmu o zkušební přístup nás kontaktujte.

Více informací

V Knovel Academic Challenge zabodovali študenti z Košíc a Brna 11. 3. 2015 - Knovel

Medzi priebežnými víťazmi súťaže Knovel Academic Challenge sú študenti Dominik Ferencsik z Technickej univerzity v Košiciach a Adam Gálik z Masarykovej univerzity v Brne. Medzi prvými päťdesiatimi vysokými školami z celého sveta s najvyššou účasťou sa umiestnili Univerzita Komenského (12.), Technická univerzita v Košiciach (18.), Slovenská poľnohospodárska univerzita (31.), Katolícka univerzita v Ružomberku (43.) a Slovenská technická univerzita v Bratislave (48.). Blahoželáme!

Súťaž pokračuje do 31. 3. Každý týždeň sú vyhlásené nové otázky a študenti majú príležitosť vyhrať čiastkové ceny. Pedagógovia a knihovníci sa môžu i naďalej zapojiť do súťaže a navrhovať súťažné otázky.

Neváhajte a zapojte sa. Držíme palce!

Více informací

Specializovaná databáze pro polymerní kompozity 3. 3. 2015 - Knovel

Databáze Knovel Polymer Matrix Composites Database přináší inženýrům komplexní data týkající se kompozitů s polymerní matricí. To ocení např. společnosti, které hledají náhradu stávajících materiálů nebo vybírají nové kompozitní materiály v průběhu výzkumného a designerského procesu.

Databáze tak může pomoci snížit náklady na testování a údržbu, a zvýšit efektivitu týmu v ranné fázi výběru materiálu. Data jsou strukturována do interaktivních tabulek, jejichž obsahem jsou mechanické a tepelně fyzikální vlastnosti kompozitů: pevnost v tahu, ve smyku, a v ohybu, tlakové a únavové vlastnosti, a informace o bezpečnosti.

Více informací

Zbývá týden na přihlášení příspěvku na konferenci INFORUM 3. 3. 2015 - Albertina icome Praha

Možnost zaregistrovat odborný příspěvek do programu konference INFORUM 2015 byla prodloužena do 8. 3. 2015! Pokyny pro registraci příspěvku, včetně témat a online formuláře naleznete na stránce Call for Papers.

Konference proběhne 26. – 27. května v Praze na Vysoké škole ekonomické. Původní příspěvky a prezentace budou po ukončení konference dostupné online v konferenčním sborníku.

Přednášející odborného příspěvku získává vstup na konferenci zdarma, včetně účasti na Infomejdanu.

Více informací

Bibliografie španělské literatury online v novém rozhraní 2. 3. 2015 - ProQuest

Bibliografía de la Literatura Española (BLE) je základním bibliografickým informačním zdrojem pro vědce z celého světa, kteří se zabývají španělským jazykem, literaturou a kulturou.

Indexována jsou díla, která souvisí se španělskou literaturou (a jsou publikována v různých jazycích), především monografie, články v časopisech, kritická vydání literárních děl, knižní recenze, bibliografie, příspěvky z konferencí, ad., a pokrývají širokou škálu témat: literární teorie, literární žánry, populární literatura, hispanistika, autoři (v databázi jsou informace nejen o originálních dílech autora, ale také o překladech a kritických studiích), ad.

V únoru 2015 se veškerý obsah databáze přesunul na platformu ProQuest, kde uživatelům nabízí moderní a intuitivní dvojjazyčné rozhraní, rychlé vyhledávání a samozřejmě všechny specifické rešeršní funkce, na které jsou zvyklí. Rozhraní je uzpůsobeno i pro vyhledávání prostřednictvím mobilních zařízení.

Snažší tak bude prohledávat abstraktovou databázi BLE současně spolu s dalšími zdroji, které instituce na platformě ProQuest předplácí – především s databází PRISMA, což je databáze plných textů z cca 500 časopisů vydávaných v Latinské Americe a Karibské oblasti ve španělštině, portugalštině i angličtině.

Více informací