SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

MedicinesComplete: nové a aktualizované informácie o liečivách v marci 21. 3. 2017 - Pharmaceutical Press

Počas marca 2017 boli v MedicinesComplete doplnené a aktualizované publikácie:

 • AHFS Drug Information – 8 nových monografií: Atezolizumab; Antihemophilic Factor (Recombinant), Porcine Sequence; Ivabradine Hydrochloride; Avanafil; Brexpiprazole; Patiromer; Ixekizumab; Sofosbuvir and Velpatasvir a 48 revidovaných monografií
 • BNF – 17 dôležitých zmien, 1 zmena dávkovania a 10 nových príprav
 • BNF for Children – 1 dôležitá zmena: Acetylcysteine for paracetamol overdose [MHRA advice], 1 zmena dávkovania: Nystatin, 1 nová príprava: Repatha® [evolocumab]
 • Martindale – 5 nových monografií: Clostridium Difficile Antibodies, Etelcalcetide, Eteplirsen, Olaratumab, Umifenovir a 21 aktualizovaných monografií
 • Stockley's Drug Interactions – 49 nových a 111 aktualizovaných alertov

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k MedicinesCom­plete alebo niektorej z publikácií, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným monografiám.

Více informací

SynOpen – nový open access časopis pro chemiky 17. 3. 2017 - Thieme Publishing Group

Vydavatelství Thieme začíná s vydáváním nového open access časopisu SynOpen, který informuje o aktuálních výsledcích výzkumu v oblasti chemické syntézy.

Další časopisecké tituly z produkce Thieme zaměřené na chemii jsou Synthesis, Synlett a Synfacts. Kompletní přehled všech referenčních příruček, encyklopedií, monografií a časopisů viz katalog Thieme Chemistry 2017/2018.

K dispozici je také interaktivní mapa, která Vám představí komunitu autorů vydavatelství Thieme Chemistry – více než 1600 renomovaných chemiků ze 46 zemí.

Budete-li mít zájem o bližší informace k těmto časopisům, kontaktujte nás.

Více informací

Všechny informace k zahradnickým plodinám najdete v Horticulture Compendium 16. 3. 2017 - CABI Publishing

Už velmi brzy bude k dispozici cenný informační zdroj, který shrnuje poznatky týkající se zahradnických plodin z mírného podnebného pásu, z tropů a subtropů. V sérii CABI Compendia vychází Horticulture Compendium, které obsahuje strukturované záznamové listy zahradnických plodin (zelenina, ovoce, ořechy, bylinky / koření a komoditní plodiny), s těmito sekcemi: taxonomie, růstová fáze, biologie a ekologie, genetika / hlavní kultivary, klíčoví škůdci / neinfekční choroby, množení, pěstování, sklizeň, posklizňové ošetření, nutriční hodnota, výroba a obchod, fytosanitární otázky a bezpečnost potravin. Dále nabízí recenzované tematické listy zaměřené na témata obecného zájmu, např. bezpečnost potravin, sklizeň, posklizňové uskladnění, kultivační techniky, systémy pro podporu rozhodování.

Jednotlivé listy jdou doplněny daty ze specializovaných organizací, obrázky (více než 1000 obrázků), bibliografickou databází a plnými texty.

Pro vyhledávání je k dispozici také interaktivní rejstřík. Kompendium má celosvětový záběr a bude nadále aktualizováno a doplňováno. Nezabývá se řezanými květinami, trávami, okrasnými rostlinami, terénními úpravami ani zahradnictvím.

Má-li vaše instituce zájem o zkušební přístup, neváhejte nás kontaktovat.

Více informací

Archives of Sexuality and Gender oceněny jako nejlepší e-zdroj v kategorii humanitní vědy 15. 3. 2017 - Gale, a part of Cengage Learning

Archives of Sexuality and Gender získaly ocenění 2017 Best Humanities EProduct v rámci letošních PROSE Awards.

Archives of Sexuality and Gender je unikátní kolekce zhruba 1,5 milionu stránek z primárních zdrojů (mikrofilm, digitální a analogový obsah, včetně newsletterů, vládních dokumentů, manuscriptů, pamfletů, ad.) zaměřených na sociální, politické, zdravotní a právní otázky ovlivňující LGBTQ komunitu po celém světě. Kolekce vrhá světlo na hnutí za práva homosexuálů, aktivismus, HIV / AIDS krizi a další témata. První část – LGBTQ History and Culture Since 1940, Part I – nabízí historické dokumenty publikované ve více než 35 zemích a více než 15 jazycích.

Dokumenty pocházejí z top knihoven a archivů, např. z Canadian Lesbian and Gay Archives, GLBT Historical Society, New York Public Library, Lesbian Herstory Educational Foundation, ad. Kolekce je určena všem, kteří studují nebo bádají v oborech jako genderová studia, gay a lesbická studia, queer teorie, dějiny sexuality, sociologie, historie, psychologie, kulturologie, politologie, a dalších.

PROSE uděluje každoročně ceny v několika desítkách kategorií jako uznání nejlepším odborným a vědeckým publikacím – knihám, časopisům a elektronickým zdrojům.

Více informací

JoVE slaví 10 let s vědci i knihovníky - nejsledovanější videa, soutěže, novinky 13. 3. 2017 - MyJoVE Corp.

Journal of Visualized Experiments (JoVE) se v roce 2006 stal prvním recenzovaným odborným video časopisem, jehož cílem je vědcům pomáhat zvyšovat produktivitu, efektivitu a reprodukovatelnost výzkumu. Po prvním roce existence již měl 100 video článků, od roku 2008 je indexován v Pubmed. Mezi první předplatitele patřily univerzity Harvard a MIT.

V roce 2010 už počet videí přesáhl 500 a vznikly první sekce (Immunology a Neuroscience), o rok později se počet videí ještě zdvojnásobil. V roce 2013 spatřila světlo světa databáze Science Education, která je určena pro výuku základů práce v laboratoři a vytvoření kvízů.

Po první dekádě nabízí JoVE 6 000 videí ve 13 sekcích, časopis předplácí více než 1000 institucí z celého světa a databáze Science Education má více než 600 předplatitelů. Svou historii časopis mapuje, jak jinak, formou krátkého videa – 10 Years of JoVE in 4 Minutes.

Chcete-li si udělat představu o obsahu JoVE, podívejte se třeba na 10 nejpopulár­nějších videí a prohlédněte si uživatelskou příručku v češtině.

V roce 2017 probíhají následující soutěže:

Novinkou je JoVE Unlimited = veškerý obsah JoVE Video Journal a JoVE Science Education za jedno předplatné. K dispozici jsou všechna publikovaná videa, i nový obsah (měsíčně cca 100 nových videí). Součástí JoVE Unlimited budou také letošní novinky v databázi Science Education pro biologii, chemii, fyziku, klinickou medicínu, ošetřovatelství, psychologii a elektroinženýrství.

Více informací

Nové videokolekce SAGE pro sociologii a kriminologii 10. 3. 2017 - SAGE Publishing

Vydavatelství SAGE představilo na své platformě SAGE Video dvě nové videokolekce pro akademické instituce, které obsahují více než 115 hodin videa (65% exkluzivně pouze u SAGE):

 • Sociology – kolekce pokrývá například tato témata: sociální interakce a každodenní život, životní prostředí, městská a regionální sociologie, gender a sexualita, politická sociologie; etnický původ a migrace, sociální změny a transformace, sociální politika, sociální stratifikace a třídy, zločin a deviace, sociální / sociologické teorie, umění a kultura, rodina, náboženství, ad.
 • Criminology & Criminal Justice – kolekce se zaměřením na penologii, kriminologické teorie, forenzní vědy a vyšetřování, metodiku výzkumu, bezpečnost a trestné činy, mezinárodní trestnou činnost, typy trestné činnosti a násilí a násilné zločiny.

Platforma SAGE Video vloni obdržela cenu APEX Award v kategorii Electronic Media – Multimedia. Nabízí intuitivní webové rozhraní a řadu užitečných funkcí pro akademiky – vyhledávat lze i v přepisech textu, k dispozici je html kód pro vložení videa do výukových systémů nebo možnost vytvářet své vlastní krátké klipy.

Více informací

Porce aktuální četby pro knihovníky 9. 3. 2017 - Albertina icome Praha, Albertina icome Bratislava

Obvykle informujeme o nových kolekcích e-knih dostupných pro vaše uživatele, tentokrát přinášíme tipy na odbornou literaturu pro knihovníky a informační pracovníky z produkce vydavatelství FACET Publishing.

Následující publikace (a mnohé další) jsou dostupné online na platformě ProQuest Ebook Central:

 • The Special Collections Handbook
 • E-books in Libraries
 • Altmetrics
 • Managing Digital Cultural Objects
 • Dynamic Research Support in Academic Libraries
 • Managing Metadata in Web-scale Discovery Systems
 • Practical Tips for Facilitating Research
 • The Innovative School Librarian
 • Practical Tips for Developing Your Staff
 • Library Analytics and Metrics
 • Organizing Exhibitions: A handbook for museums, libraries and archives
 • Introduction to Information Science (Bawden/Robinson)

Přes ProQuest Ebook Central lze publikace jednotlivě zakoupit, číst obsah online i offline, stahovat jednotlivé kapitoly i kompletní obsah nebo dopisovat vlastní poznámky.

Pro informace o cenách kontaktujte Filipa Vojtáška a Miriam Suchoňovú.

Více informací

Alexander Street spustil jedinečný zdroj pre štúdium sociálnej práce 8. 3. 2017 - Alexander Street, a ProQuest Company

Social Work Online začína s 50 % zo 100 hodín videí a 50 000 strán textov. Vo videách sa odborníci zaoberajú základnými teóriami sociálnej práce, základmi vedenia prípadu, ako komunikovať a správať sa ku klientovi, ako viesť stretnutia skupín a komunikovať s agentúrami poskytujúcimi sociálne služby.

Zastúpené sú témy deti a rodiny, starší ľudia, zneužívanie návykových látok, trestné súdnictvo, duševné zdravie, zdravotná starostlivosť, chudoba, sociálna práca na školách, kríza a trauma, diverzita, sociálne zabezpečenie a dejiny sociálnej práce.

Videá sú najmä z dielne Missouri Institute of Mental Health, Educational Video Center, Microtraining, Filmakers Library a Berkeley Media. Dokumentárne filmy dopĺňajú vzdelávacie videá. Texty sú z publikácií Jessica Kingsley Publishers, Council on Social Work Education, Cambridge University Press, Columbia University Press, ale aj časopisu Clinical Social Work and Health Intervention.

Vyhľadávanie, kontrolované slovníky a sémantické fazety sú prispôsobené odboru. Samozrejmosťou sú synchronizované, prehľadávateľné prepisy textov ku každému videu, možnosť sprístupniť videá na zabezpečených webových stránkach cez e-learningové systémy a lokálne katalógy, ako aj sledovanie videí cez mobilné zariadenia. Používatelia môžu vytvárať, komentovať a usporiadať klipy a vkladať odkazy na ďalší obsah. Ďalšie funkcie pre výučbu a štúdium.

Více informací

Encyklopedie online vzdělávání 8. 3. 2017 - SAGE Publishing

Vydavatelství SAGE Publishing přichází s novou encyklopedií The SAGE Encyclopedia of Online Education, která obsahuje více než 400 hesel týkajících se těchto témat:

 • technologie využívané v online výuce
 • pedagogické základy a strategie online výuky
 • efektivita a hodnocení
 • různé typy online výuky a dobrá praxe
 • měnící se role online výuky v globálním vzdělávacím systému

Encyklopedie obsahuje i přílohy s demografickými údaji o distanční vzdělávání, s názory akademiků na tento způsob vzdělávání a seznam online knih a časopisů.

The SAGE Encyclopedia of Online Education je dostupná online na platformě SAGE Knowledge nebo na platformě ProQuest Ebook Central. Do encyklopedie můžete nahlédnout prostřednictvím Google Preview.

Více informací

Classiques Garnier: knihy vydané vo februári 2017 7. 3. 2017 - Classiques Garnier Publishers

V online kolekciách francúzskeho vydavateľstva Classiques Garnier vyšli knihy:

 • Pseudo-Bède – De mundi caelestis terrestrisque constitutione liber – La création du monde céleste et terrestre (éd. Béatrice Bakhouche, Mylène Pradel-Baquerre, Cécile Biasi, Amand Gévaudan) v kolekcii Textes littéraires du Moyen Âge
 • McKenna (Antony) – Pascal et son libertin v kolekcii Lire le XVIIe siècle
 • Siess (Jürgen), Vers un nouveau mode de relations entre les sexes – Six correspondances de femmes des Lumières v kolekcii Masculin/féminin dans l’Europe moderne
 • Baldassare Galuppi – L'œuvre opératique, instrumental et religieux (dir. Émilie Corswarem, Christophe Pirenne) v kolekcii Musicologie
 • Wang (Yu) – La Réception des anthologies de poésie chinoise classique par les poètes français (1735–2008) v kolekcii Études de littérature des XXe et XXIe siècles
 • Dictionnaire économique de l'entrepreneur (dir. André Tiran, Dimitri Uzunidis) v kolekcii Bibliothèque de l'économiste

Knižné kolekcie sú dostupné formou trvalého nákupu. Pokiaľ má vaša organizácia zakúpenú niektorú tohtoročnú kolekciu, automaticky získavate prístup ku všetkým novým knihám vydaným v r. 2017.

Více informací