SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Nový projekt usiluje o identifikaci a přiřazení chybějících čísel ISSN 17. 2. 2016 - ProQuest

ProQuest a International Standard Serial Number (ISSN) International Centre spojili své síly v projektu, který si klade za cíl kontrolu aktivních seriálů bez přiděleného čísla ISSN a přiřazení správného identifikátoru k těmto publikacím. Navazovat bude aktualizace záznamů v databázích ISSN International Register, Ulrich's Peri­odicals Directory® a Ulrichsweb™. Výstupy projektu mají velký význam pro knihovníky, vydavatele a vendory, protože budou mít k dispozici kompletnější data k aktivně vydávaným seriálům.

ISSN je nejdůležitější prostředek pro identifikaci seriálových publikací, který se používá pro efektivní řízení jejich distribuce, objednávání a katalogizaci v mezinárodním měřítku.

Více informací

Největší kolekce videí pro veřejné knihovny a jejich uživatele 16. 2. 2016 - Alexander Street

Společnost Alexander Street představila největší multidisciplinární kolekci videí určenou primárně pro veřejné knihovny a jejich uživatele. Public Library Video Online: Premium obsahuje 42 800 videí – dokumentů, rozhovorů, vystoupení, televizních a zpravodajských pořadů, instruktáží, reklam, ad. Jsou mezi nimi také snímky ověnčené cenami Academy®, Emmy® a Peabody®.

Více než polovina obsahu je zcela unikátní (jinde nedostupná) a obsah pochází od více než 1 500 distributorů, producentů a filmových tvůrců, např. CBS / 60 MINUTES, PBS, BBC, NBC, Berkut Dance International, Broadway Theater Archive, First Run Films, Zeitgeist Films, Fashion News World, Research Methods, The Great Speeches Collection, Meet the Press, Documentary Educational Resources, Stanford Prison Experiment, Bloomberg, The Open University, ad.

Přístup ke kolekci formou předplatného. Na konci každého ročního období si knihovna navíc dle výše předplatného vybírá videa, ke kterým získá trvalá archivní práva.

Více informací

Časopis Pain Medicine od ledna pod vydavatelstvím OUP 15. 2. 2016 - Oxford University Press

Oxford University Press (OUP) se od ledna 2016 stal vydavatelem časopisu Pain Medicine (1526–4637), který je oficiálním časopisem American Academy of Pain Medicine, Spine Intervention Society, a Faculty of Pain Medicine of the Australian and New Zealand College of Anaesthetists.

Zabývá se bolestí z pohledu mnoha lékařských disciplín a dalších oborů (medicína bolesti, anesteziologie, vnitřní lékařství, neurologie, neurochirurgie, ortopedická chirurgiie páteře, psychiatrie, rehabilitační medicína, psychologie, neurovědy, ošetřovatelství, ad.) a je určen lékařům v klinické praxi, pedagogům i výzkumným pracovníkům. Časopis vychází 12× ročně a jeho aktuální impakt faktor je 2.339.

V časopise naleznete sekce zaměřené na problematiku bolestí páteře, bolesti a stárnutí, primární péče a zdravotnických služeb, neuropatické bolesti, paliativní péče, opioidů, zneužívání návykových látek a závislosti, translačního výzkumu, akutní & perioperační bolesti, rehabilitace, bolesti svalů a kostí, etiky a forenzní medicíny bolesti. Dále každé číslo nabízí kazuistiky, recenze, výsledky klinických zkoušek, ad.

První číslo roku 2016 je volně k dispozici do 31. 12. 2016.

Více informací

Publikácie OSN prvýkrát online na jednom mieste 12. 2. 2016 - OECD Publishing

OECD Publishing sprístupnilo online na jednom mieste publikácie, časopisy, údaje a knižné edície vydávané sekretariátom Organizácie Spojených národov, jeho fondami a programami. 70 % materiálov v United Nations iLibrary je v angličtine. Zamerané sú na:

 • Agriculture Rural Development and Forestry
 • Children and Youth
 • Democracy and Governance
 • Disarmament
 • Drugs, Crime and Terrorism
 • Economic and Social Development
 • Environment and Climate Change
 • Human Rights and Refugees
 • Human Settlements and Urban Issues
 • International Law and Justice
 • International Trade and Finance
 • Migration
 • Natural Resources, Water and Energy
 • Peacekeeping and Security
 • Population and Demography
 • Public Health
 • Transportation and Public Safety
 • United Nations
 • Women and Gender Issues

UN iLibrary začína so 700 publikáciami od roku 1996 po súčasnosť, ďalších 1000 pribudne najbližší mesiac. Každý rok knižnica bude rozšírená o približne 500 publikácií. Systém funguje na osvedčenej platforme OECD iLibrary.

Více informací

Volně dostupné zdroje pro zdravotníky zabývající se virem zika 12. 2. 2016 - BMJ

V reakci na epidemii viru zika ve střední a jižní Americe zpřístupnilo vydavatelství BMJ bezplatně online zdroje pro lékaře, sestry a další zdravotnický personál. Cílem je informovat o globálním nebezpečí, které tento virus představuje, a poskytnout informace těm, kteří diagnostikují a léčí pacienty.

K dispozici je interaktivní zpravodajství, novinky a články z The BMJ a také informace a doporučení WHO a dalších světových organizací. Kolekce volně dostupných zdrojů je průběžně aktualizována. Pro kompletní informace navštivte stránky www.bmj.com/…ikaresources.

Více informací

Blahopřejeme výhercům! 9. 2. 2016 - Albertina icome Praha

Děkujeme všem účastníkům naší e-novinkové ankety za čas a zajímavé odpovědi. Odpovědi jsme prošli a přemýšlíme, jak s výsledky co nejlépe naložit.

1. února jsme z došlých odpovědi vylosovali tři výherce. Tři volné vstupenky na konferenci INFORUM získávají:

 • Drahomíra Škrabalová
 • Martina Machátová
 • Sylvie Sommerová

Blahopřejeme a těšíme se, že se v květnu v Praze uvidíme.

Více informací

INFORUM 2016 - Call for Papers do 7. března 8. 2. 2016 - Albertina icome Praha

Máte co říci k tématu elektronických informačních zdrojů? Pokud ano, pak čtěte dále.

V květnu pořádáme ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou 22. ročník konference INFORUM. Konference, jejíž součástí jsou workshopy, odborné přednášky, doprovodná výstava a večerní společenský program, se uskuteční 24.-25. května 2016 v Praze.

Podrobnosti o konferenci a jejích hlavních tématech pro rok 2016 naleznete na www.inforum.cz. Nabídky prezentací je možné podávat přes online přihlášku, a to do 7. března 2016.

Máte tip na zajímavý projekt, který vás zaujal? Nominujte ho na Cenu konference INFORUM.

Těšíme se na vaše návrhy!

Více informací

Zajistěte si přístup k e-books Cambridge University Press a pak nakupte ty nejžádanější 3. 2. 2016 - Cambridge University Press

Vydavatelství Cambridge University Press (CUP) nabízí nový cenový model pro nákup elektronických knih. Evidence-based acquisition funguje na principu přístupu ke všem titulům nebo k vybrané kolekci e-knih (humanitní a sociální vědy, věda, technika, medicína) z produkce CUP a partnerských vydavatelství po dobu šesti nebo dvanácti měsíců. Na základě statistik využití jsou následně indikovány nejoblíbenější tituly, a instituce si je vybere pro trvalý nákup.

EBA model slouží především k výběru monografií, ale zahrnuty mohou být také učebnice a referenční příručky. Uživatelé mají k dispozici široké spektrum publikací, ze kterých mohou vybírat, a knihovna se pro nákup konkrétních titulů rozhoduje na základě deklarovaného zájmu uživatelů.

Další informace viz průvodce pro knihovníky a video na YouTube.

Více informací

Encyklopédia prvej svetovej vojny 30. 1. 2016 - Brill

Vydavateľstvo Brill vydalo online ecyklopédiu prvej svetovej vojny so 700 heslami a 250 recenzovanými časopiseckými článkami. Brill's Digital Library of World War I má nadnárodný a globálny pohľadom na významné témy prvej svetovej vojny.

Články sú zamerané nielen na ťažiskové témy z politickej, historickej a kultúrnej perspektívy, ale aj úzko zamerané témy ako ženy pred, počas a po vojne, či pamäť.

Súčasťou je Brill’s Encyclo­pedia of the First World War rozšírená o 26 esejí o hlavných bojujúcich stranách, vojnovej spoločnosti a kultúre, diplomatických a vojenských akciách a historiografii Veľkej vojny. Autormi sú odborníci z 15 krajín.

Více informací

Časopis specializovaný na cestovní medicínu je novinkou u Oxfordu 28. 1. 2016 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press (OUP) a International Society of Travel Medicine oznámili, že OUP se stalo vydavatelem časopisu Journal of Travel Medicine. Je zaměřen na výzkum v oblasti cestovní medicíny, články reflektují témata jako je prevence a léčba nemocí, vzdělávání pacientů a personálu, imunizace, dopad cestování na hostitelské země, vojenské lékařství, problematika uprchlíků, nemoci jako je malárie, průjmy, hepatitida, TBC, HIV a jiné sexuálně přenosné nemoci, jet lag, vysokohorská medicína a trauma.

Aktuální impakt faktor je 1.579, časopis vychází 6× ročně a nyní bude dostupný jen ve formě online. Pro další informace k předplatnému na rok 2016 nás kontaktujte.

Více informací