SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Učte sa z chýb iných: Engineering Case Studies Online 7. 4. 2014 - Alexander Street Press

Prvá kolekcia od Alexander Street Press zameraná na techniku Engineering Case Studies Online zoznamuje s pozoruhodnými neúspechmi z mnohých inžinierskych odborov – od Titaniku cez raketoplán Challenger až po jadrovú elektráreň vo Fukušime.

Stovky hodín video nahrávok a tisíce stránok materiálov pochádzajú od Národnej rady pre bezpečnosť dopravy, BBC, Future Media, ABC, National Geographic a inžinierskych asociácií, ako je American Society of Civil Engineers a National Society of Professional Engineers.

Analyzovaním a študovaním technických chýb sa môžu inžinieri a študenti naučiť, čo nerobiť, a ako vytvoriť úspešné návrhy.

Více informací

UpToDate: príbeh dievčaťa z Guatemaly 7. 4. 2014 - UpToDate

Čo majú spoločné odhodlanie, spolupráca, mobilný telefón a informácie z UpToDate? Dozviete sa v „príbehu dievčaťa a lekárky z Guatemaly“: http://youtu.be/eHk5OFxYk-U.

Více informací

Nepostradatelný Merck Index v nové online podobě s rozšířeným obsahem 2. 4. 2014 - Royal Society of Chemistry

Přes 120 let je Merck Index nepostradatelnou příručkou pro všechny vědce a profesionály, kteří ke své práci potřebují spolehlivé informace o chemikáliích, léčivech a biologických látkách. Za nejnovějším 15. vydáním (březen 2014) této příručky stojí Royal Society of Chemistry.

Obsah byl revidován (aktualizace je průběžná, v tuto chvíli je zaktualizováno 35% obsahu) a nově přidáno na 500 monografií a 1 300 nových struktur. Naleznete zde celý obsah tištěné verze a navíc i historické svazky – dohromady 11 500 monografií.

Každá monografie popisuje jednu látku nebo skupinu látek a obsahuje i údaje o chemických, triviálních, generických a obchodních názvech, molekulovou hmotnost a vzorec, fyzikální a toxikologické údaje a samozřejmě i odkazy na vědeckou literaturu a patenty. Dále databáze obsahuje více než 500 jmenovitých reakcí v organické chemii a referenční tabulky.

Online verze The Merck Index Online nabízí uživatelsky přívětivé rozhraní s řadou funkcí:

 • jednoduché vyhledávání
 • kombinace řady parametrů a vlastností v pokročilém vyhledávání
 • vyhledávání dle chemických struktur, včetně použití nástrojů JSDraw nebo JChemPaint
 • stahování obrázků a MOL souborů
 • uložení záznamů a rešeršního dotazu
 • odkazy na externí zdroje
 • statistiky ve formátu COUNTER

Merck Index Online je pro instituce k dispozici formou předplatného nebo jednorázového nákupu. Jedná se o klíčový informační zdroj pro chemiky, biochemiky, farmaceuty, farmakology, toxikology, studenty, pedagogy, akademické knihovny, vědecko-výzkumné pracovníky, informační profesionály, právníky, novináře a vládní agentury.

Více informací

Nové tituly a edice v Thieme E-Book Library 2. 4. 2014 - Thieme Publishing Group

Do kolekce učebnic, referenčních děl a atlasů Thieme E-book Library byly nově zařazeny následující tituly:

Předplatitelům je k dispozici aplikace na prohlížení e-knih v režimu online i offline, a to na PC, v iPadu nebo v tabletech s operačním systémem Android.

Thieme E-book Library umožňuje přístup do kolekce kvalitně ilustrovaných, plnobarevných učebnic medicíny. Pokrývá všechny předměty vyučované na lékařských a zdravotně sociálních fakultách, jedná se tedy o jedinečný zdroj pro výuku, studium a výzkum v medicíně a ošetřovatelství. Aktuální počet učebnic je 74 titulů.

Více informací

Science of Synthesis verze 4.0 - nové rozhraní, nové funkce a obsah 2. 4. 2014 - Thieme Publishing Group

Vydavatelství Thieme představilo nejnovětší online verzi Science of Synthesis 4.0 (SOS), která vedle nového uživatelského rozhraní nabízí i řadu nových vyhledávacích funkcí a možnost personifikace. Přesvědčit se můžete prostřednictvím série video tutorialů.

Science of Synthesis je uznávaná referenční příručka poskytující přístup k ověřeným informacím o organických syntetických metodách. V online verzi je nově k dispozici Reference Library, kde je obsah editován týmem špičkových odborníků na organickou chemii, kteří vybírají nejlepší a nejspolehlivější metody v jednotlivých specializacích. Reference Library poukazuje na nové přístupy v organické syntéze. SOS 4.0 nyní obsahuje všechny svazky Stereoselective Synthesis, Asymmetric Organocatalysis a Water in Organic Synthesis.

Science of Synthesis je průběžně aktualizována, každý svazek je editován týmem odborníků, kteří dodržují přísná a jasně stanovená kritéria pro výběr metod a průběžně sledují nejnovější literaturu. Tento zavedený postup zaručuje, že informace v SOS vždy odráží současný stav poznání.

Více informací

V ebrary nové tituly pro vládní, akademické a veřejné knihovny 2. 4. 2014 - ProQuest | ebrary

V uplynulých dvou měsících ebrary zařadila do své nabídky tisíce titulů pro různé typy institucí určené k jednorázovému nákupu:

 • pro veřejné knihovny, např. z vydavatelství Oxford University Press, New Page Books, Cengage Learning
 • pro akademické instituce (pro inženýrské obory, ekonomii a biologii), např. z vydavatelství Oxford University Press, University of California Press, SAGE
 • pro vládní instituce (pro oblast konstrukce, technologie a inženýrské obory), např. z vydavatelství Momentum Academic Press, RAND, Corporation

Přehled nových titulů je dostupný v katalogu ebrary. Počet všech titulů, které jsou v ebrary k dispozici formou trvalého nákupu se přiblížil půl milionu.

Více informací

Altmetrika v článkoch na BioOne 11. 3. 2014 - BioOne

BioOne oznámil, že počas nasledujúcich mesiacov bude rozhranie BioOne obohatené o metriku na úrovni článku (article-level metrics, ALM). Vďaka altmetrike používatelia uvidia, koľkokrát bol článok zobrazený alebo spomenutý na sociálnych sietiach Twitter a Facebook. Po zadaní e-mailovej adresy automaticky príde správa, ak bol článok zdieľaný. Altmetrika dopĺňa súčasné citačné nástroje na hodnotenie vplyvu vedeckých článkov v akademickej komunite.

Administrátori prístupu už teraz majú dostupné štatistiky využívania vo formáte podľa najnovšieho 4. vydania štandardu COUNTER na meranie využitia elektronických informačných zdrojov.

Více informací

Studia Historica Nitriensia v C.E.E.O.L. 11. 3. 2014 - Central and Eastern European Online Library

Studia Historica Nitriensia začali vychádzať v elektronickej podobe v Central and Eastern European Online Library, vydávaný Katedrou histórie a Katedrou archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, vychádza dvakrát ročne.

Obsahuje historické, archeologické a muzeologické štúdie.

Více informací

ProQuest History Vault s novými kolekciami archívnych materiálov 5. 3. 2014 - ProQuest LLC

Projekt ProQuest History Vault sprístupnil dva nové moduly:

ProQuest History Vault umožňuje vyhľadávať na jednom mieste listy, písomnosti, fotografie, výstrižky, finančné záznamy, denníky a mnoho ďalších historických prameňov z 18. až 20. storočia. Sú zaujímavé pre všetkých, čo sa zaoberajú americkými i všeobecnými dejinami, afro-americkými štúdiami, ženskými otázkami, či politológiou.

Počas roku 2014 budú zverejnené:

 • NAACP Papers: Special Subjects
 • NAACP Papers: Branch Department, Branch Files, and Youth Department Files
 • U.S. Military Intelligence Reports, 1911–1944
 • Thomas A. Edison Papers
 • Black Freedom Struggle of the 20th Century: Organizational Records and Personal Papers, Part 2
 • U.S. Diplomatic Post Records, 1914–1945

Více informací