SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Učebnicový základ pro studenty zemědělství, veteriny a environmentalistiky 31. 8. 2015 - CABI Publishing

Vydavatelství CABI představilo na konci července online kolekci vybraných učebnic určenou akademickým institucím a zaměřenou na výuku v předmětech zemědělství, veterinářství, životní prostředí, zahradnictví, lidské zdraví, věda o půdě a cestovní ruch. Aktuálně je v kolekci CABI Choice eTextBooks 44 titulů a další budou průběžně přibývat.

E-knihy jsou ve formátu HTML a PDF s možností texty anotovat a tisknout. Dostupné jsou jednotlivě na platformě ProQuest (online i offline čtení) formou jednorázového nákupu, kompletní seznam titulů je k dispozici.

Více informací

Z Google Scholar nyní prolinkováno přímo do ProQuestu 31. 8. 2015 - ProQuest LLC

Uživatelé Google Scholar již v tuto chvíli ve výsledcích vyhledávání (pod odkazem Všechny verze) vidí přímé odkazy na plné texty v kolekcích na platformě proquest.com. Zindexovány byly odborné časopisy, materiály z konferencí a working papers v těchto oborech:

 • Business (Accounting & Tax, Banking Information, Career and Technical Education, Asian Business, European Business, a Entrepreneurship)
 • Social Science (Criminal Justice, Education, Library Science, Political Science, Psychology, Religion, Social Science, a Sociology)
 • Healthcare (Family Health, Health and Medical, Health Management, Nursing & Allied Health, a Public Health)
 • Technology (Engineering, Pharmaceutical, Telecommunications, Advanced Technologies & Aerospace, a Military)
 • Science (Agriculture, Aquatic Science, Atmospheric Science, Biological Science, Computer Science, Earth Science, Environmental Science, Materials Science, a Science)
 • Humanities (Music, Performing Arts, a Arts & Humanities)

Tato novinka by měla usnadnit uživatelům přístup k předplacenému obsahu a podpořit využití. Autorizovaní uživatelé ProQuest budou na základě IP adres automaticky rozpoznáni, a dostanou se k plnému textu, uživatelům bez předplatného se zobrazí citace a abstrakt nebo první strana dokumentu.

Více informací

Brill predstavil časopisy a kolekcie na rok 2016 28. 8. 2015 - Brill

Vydavateľstvo Brill bude od roku 2016 vydávať 21 nových časopisov. Medzi novými titulmi sú:

 • Bulletin of Chinese Linguistics
 • Frontiers of Law in China
 • International Labor Rights Case Law
 • Islamic Africa
 • Journal of the Humanities of Indonesia
 • Journal of Youth and Theology
 • Philosophia Reformata
 • Scrinium
 • The Dostoevsky Journal
 • Transcultural Studies
 • Wacana

Ako časopisy začnú od budúceho roku vychádzať aj pôvodne knižné edície imprintu Rodopi:

 • Amsterdamer Beiträge zur Älteren Germanistik
 • Grazer Philosophische Studien
 • Matatu
 • Samuel Beckett Today / Aujourd'hui

doterajším kolekciám pribudnú dve:

Celá kolekcia bude obsahovať 243 vedeckých časopisov zameraných predovšetkým na medzinárodné právo, dejiny, islamistiku, ázijské štúdiá, ďalšie spoločenské vedy a biológiu. 116 časopisov je indexovaných v Scopuse, 50 vo Web of Science.

Více informací

Klasické i súčasné divadlo 27. 8. 2015 - Alexander Street Press

Druhá kolekcia Theatre in Video začína so 115 hodinami video záznamov nových, medzinárodných a súčasných predstavení, dokumentárnych filmov a inštruktážnych materiálov.

Väčší dôraz je na súčasnú a medzinárodnú produkciu. Používatelia tu nájdu diela známych dramatikov a divadelníkov z celého sveta od producentov ako Opus Arte, Image Entertainment, Sound Venture a TMW Media.

Po dokončení bude obsahovať 400 hodín video nahrávok, vrátane mnohých nových predstavení z Shakespeare's Glo­be Theatre.

Více informací

Knovel ToGo bezplatne pre používateľov cez tablety s Androidom a iOS 27. 8. 2015 - Knovel

Používatelia Knovel Library môžu od 8. 9. 2015 využívať technické informácie, ktoré si uložili do osobného účtu My Knovel ToGo, online aj offline na tabletoch s operačným systémom Android a iOS. Aplikácie sú bezplatné.

Aplikácia umožňuje študentom, učiteľom a vedcom:

 • sťahovať max. 3 celé príručky súčasne z Knovel Library, celkom max. 9 kníh za mesiac
 • čítať ich aj offline bez pripojenia k internetu a
 • vyhľadávať v úplných textoch stiahnutých titulov.

Viac sa o My Knovel ToGo a osobnom účte dozviete počas 30-minútového webinára vo štvrtok 17. 9. o 17 h. Pokiaľ sa chcete zúčastniť alebo pozrieť si webinár neskôr, zaregistrujte sa.

Více informací

Thieme je nově vydavatelem časopisů World Society of Child Science 27. 8. 2015 - Thieme Publishing Group

Thieme se stal oficiálním vydavatelem sedmi časopisů z produkce World Society of Child Science, které se tematicky zabývají širokým spektrem témat pro pediatry, jako např. biochemie, epilepsie, genetika, infekční choroby, intenzivní péče, neuroradiodiag­nostika, neurologie a psychologie. Jedná se o tituly:

Do portfolia Thieme patří také časopisy European Journal of Pediatric Neurosurgery, EJPS-Reports a Neuropediatrics.

Časopisy jsou k dispozici formou ročního předplatného pro neomezený počet současně pracujících uživatelů, články lze číst i v chytrých telefonech a dalších mobilních zařízeních.

Více informací

Arabské texty z 15.-19. století poprvé online 26. 8. 2015 - GALE, part of Cengage Learning

Vydavatelství Gale se v tomto roce pustilo do projektu digitalizace primárních arabských textů, které postupně zpřístupní ve třech online kolekcích:

 • Module 1: islámská literatura, křesťanská literatura a islámské právo (prosinec 2015)
 • Module 2: Věda, dějepis, zeměpis a časopisy (březen 2016)
 • Module 3: Literatura, gramatika, jazyk, katalogy a referenční díla (prosinec 2016)

Early Arabic Printed Books nabídnou historické novinové články a časopisy, tištěné knihy a rukopisy s kvalitní kaligrafi z různých časových období a proveniencí. Jedná se o knihy vytištěné v arabském písmu, i o překlady do evropských a asijských jazyků, které jsou určeny pro výuku a výzkum zaměřený na náboženství, historii, jazyk, literaturu, filosofii a vědu.

Více informací

Edícia Religions in the Graeco-Roman World na BrillOnline 25. 8. 2015 - Brill

Brill vydal online knižnú kolekciu Religions in the Graeco-Roman World. Edícia – pôvodne známa ako Études Préliminaires aux Religions Orientales dans l'Empire Romain – je fórom pre výskum spoločenských a kultúrnych funkcií náboženstva v gréckom a rímskom svete cca od 400 p. n. l. do 700 n. l. A to samotných náboženstiev aj ich interakcií s raným kresťanstvom, judaizmom a islamom.

Online kolekcia obsahuje aj 7 zväzkov Studies in Greek and Roman Religion (1980–1990) zameraných na helénsku a rímsku teológiu.

Více informací

Slovník renesančnej latinčiny 25. 8. 2015 - Brill

Po encyklopédii dejín a kultúrneho vplyvu novej latinčiny Brill vydal online verziu prvého slovníka renesančnej latinčiny. Založená je na 2. revidovanom tlačenom vydaní Lexique de la prose latine de la Renaissance.

Zaznamenáva slovnú zásobu vyše 230 autorov latinskej prózy západnej a strednej Európy, ktorí písali medzi rokmi 1300 a 1600, napr. Budé, Calvin, Erasmus, Ficino, Lipsius, Luther, Melanchthon, Thomas More, Petrarca, Pica della Mirandola, Poliziano, Valla, Vives a Zwingli. Medzi prameňmi sú nielen literárne diela, ale aj korešpondencia a odborné texty z histórie, práva, filozofie, teológie a prírodných vied.

Slovník je štandardným nástrojom nielen pre výskum klasickej latinčiny a neo-latinčiny, ale aj pre historikov, filozofov, teológov, historikov práva a vedcov, ktorí skúmajú humanizmus, renesanciu, raný novovek, reformáciu a protireformáciu.

Více informací