SlovenskyEnglish

Nacházíte se zde: Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Články laureátů Nobelovy ceny volně dostupné 2. 11. 2014 - IoP Publishing

Vydavatelství IOP Publishing gratuluje letošním laureátům Nobelovy ceny za fyziku, vědcům Isamu Akasaki, Hiroshi Amano a Shuji Nakamura, a do konce prosince 2014 zpřístupňuje kolekci vybraných článků z časopisů Japanese Journal of Applied Physics, Applied Physics Express, Journal of Physics D: Applied Physics, Reports on Progress in Physics a Semiconductor Science and Technology volně na webu.

V nejnovějším žebříčku citovanosti (2013 Impact Factors) zaznamenaly tituly vydavatelství IOP Publishing (IOP) výrazný posun nahoru. Mezi časopisy s nejprogresiv­nějším nárůstem impakt faktoru patří: Biofabrication (IF 4.302), Environmental Research Letters (IF 4.090), Journal of Breath Research increased (IF 3.590), Nuclear Fusion (IF 3.243), Physical Biology (IF 3.140), Plasma Sources Science and Technology (IF 3.056), Reports on Progress in Physics increased (IF 15.633) a Semiconductor Science and Technology increased (IF 2.206).

Časopisy dostupné na platformě IOPscience mohou být předplaceny jednotlivě nebo v rámci předmětových kolekcí, počet současně přistupujících uživatelů je neomezený, vedle aktuálního ročníku je částečně dostupný i archiv, lze nastavit zasílání novinek na e-mail, na vyžádání jsou dostupné uživatelské statistiky, atd.

Více informací

Nový prohlížeč elektronických knih ebrary a jeho výhody 2. 11. 2014 - ProQuest LLC

Elektronické knihy na platformě ebrary si stávající uživatelé již mohou číst ve zbrusu novém prohlížeči ebrary online Reader, jehož podoba vznikala na základě odezvy od uživatelů, kteří prohlížeč testovali. Využívá moderní www technologie a nabízí intuituvní ovládání, vyšší kvalitu a čitelnost textů, rychlý přístup ke kopírování, tisku, stahování a vyhledávání v obsahu, a přístup ke knihám odkudkoliv a kdykoliv z různých zařízení. Pro jednotlivé instituce bude nový reader implementován postupně. Podívejte se na krátké video.

Prohlížeč je určen jak pro stolní počítače, tak i pro čtení v tabletech a v chytrých telefonech. Uživatelům mobilních zařízení doporučujeme si stáhnout populární aplikaci Bluefire app pro stahování elektronických knih a offline čtení na zařízeních Apple (iPad a iPhone) a Android. Bluefire nabízí celou řadu funkcí včetně vytváření záložek, zapisování poznámek, barevného označování textu, kontextuálního vyhledávání, sdílení, a mnoho dalších funkcí.

Pro uživatele ebrary je k dispozici prezentace všech funkcí nového prohlížeče a aktualizovány byly také stránky ebrary LibGuides, kde jsou k dispozici i obrázkové návody, jak knihy stahovat na počítač nebo do mobilního zařízení.

Nový prohlížeč je kompatibilní s operačními systémy Windows 7, 8 a 8.1 a OS X: 10.8 a 10.9, s nejnovějšími verzemi internetových prohlížečů Chrome, Firefox, Safari a Internet Explorer, detailní info naleznete na stránkách ebrary support center.

Více informací

Brill kúpil Arkyves: online referenčný nástroj pre dejiny kultúry 23. 10. 2014 - Brill

Brill kúpil Arkyves kolekciu kolekcií, ktorá jednotne popisuje vyše 500 000 malieb, kresieb, fotografií a textov z knižníc a múzeí vo viacerých krajinách, medzi nimi Rijksmuseum in Amsterdam, Netherlands Institute for Art History (RKD), Herzog August Bibliothek a univerzitné knižnice v Miláne, Utrechte, Glasgowe či Illinois.

Vďaka štandardizovaným metadátam ilustrácií, ktoré využívajú multilingválny klasifikačný systém Iconclass, sa dajú jednoducho vyhľadať a filtrovať materiály z rôznych zdrojov k jednej téme, či už je to objekt, človek, udalosť alebo abstraktná myšlienka. Databázu využívajú vedci zameraní na kulturológiu, históriu, dejiny umenia a knižnej kultúry, a tiež kurátori v galériách a múzeách.

Tvorcami Arkyves, ktorí stoja aj za systémom Iconclass, sú Hans Brandhorst a Etienne Posthumus. Hans Brandhorst je historikom umenia z Leidenskej univerzity, publikuje o iluminovaných rukopisoch, emblémoch, ikonografii, klasifikácii a digitálnych humanitách. Etienne Posthumus je softvérový vývojar špecializujúci sa na digitálne humanity, metadáta a klasifikačné systémy.

Více informací

Klasické arabské texty Futuh al-Buldan a Taʾrikh al-rusul wa l-muluk vyšli online 23. 10. 2014 - Brill

Vyšla online verzia diela perzského historika Ahmada Ibn Yahya al-Baladhuriho – Futuh al-Buldan. The Origins of the Islamic State sú jedným z najdôležitejších zdrojov pre štúdium počiatkov islámskeho zriadenia.

Na platforme BrillOnline Discovery je štandardné arabské znenie z vydania De Goejeho a anglický preklad od F. Cl. Murgottena a Ph. K. Hittiho, vrátane pôvodného arabsko-latinského glosára a indexu od De Goejeho. Vyhľadávať sa dá v arabských i anglických textoch s možnosťou plynule prechádzať z arabského textu do anglického a naopak.

Dostupné je samostatne alebo ako súčasť Classic Arabic Texts Online 1 súčasne s De Goejeho vydaním Dejín panovníkov a kráľov (Taʾrikh al-rusul wa l-muluk) od perzského historika al-Tabariho a dielom Bibliotheca Geographorum Arabicorum.

Více informací

Databázi Literature Online doporučil časopis CHOICE 23. 10. 2014 - ProQuest LLC

V zářijovém čísle časopisu CHOICE vyšla recenze databáze Literature Online, která je určena především specialistům v oblasti anglické a americké literatury, a také učitelům a studentům angličtiny na pokročilých úrovních.

Databáze nabízí tisíce primárních děl (poezie, drama, próza), miliony bibliografických citací, tisíce plných textů časopiseckých článků a unikátní multimediální (audio a video) a referenční nástroje (kritiky, biografie, bibliografie, encyklopedie).

Autor recenze, John Novak z University of Nevada-Las Vegas, udělil databázi doporučení „highly recommended“ a ocenil především moderní a uživatelsky intuitivní rozhraní databáze, které je k dispozici od loňského listopadu, a možnosti pokročilého vyhledávání.

Více informací

Vydavateľstvá M.E. Sharpe a Landes Bioscience súčasťou Taylor & Francis Group 23. 10. 2014 - Taylor & Francis Group

V roku 2015 rozšíri Taylor & Francis portfólio o 100 časopisov. Novinkou sú tituly vydavateľstva M.E. Sharpe, ktoré sa stalo súčasťou Taylor & Francis Group počas leta 2014. Časopisy sú zamerané na ázijské, ruské a východoeurópske štúdie, ekonomické vedy, podnikanie a marketing.

Pribudli aj vedecké časopisy od Landes Bioscience – Autophagy, Cell Adhesion & Migration, Cell Cycle, Channels, Epigentics, Fly, Plant Signaling & Behavior, Prion a RNA Biology – známe prísnym recenzným procesom a medzinárodným zameraním.

Taylor & Francis Library bude budúci rok obsahovať 1 700 časopisov, z toho vyše 950 titulov je vo Web of Science v citačnom indexe za rok 2013 (Thomson Reuters) a 80 titulov je medzi prvými desiatimi vo svojej kategórii.

Více informací

Nový portál pro neurologii v praxi i ve výuce 23. 10. 2014 - McGraw-Hill

McGraw-Hill Medical zpřístupnil na své platformě AccesMedicine nový specializovaný informační portál pro neurologii Neurology Collection, kde jsou na jednom místě dostupné všechny zdroje pro tento obor, a to jak pro studenty, tak pro zkušené lékaře.

Nabízí se nejžádanější učebnice (např. Principles Of Neural Science a Adams and Victor's Principles of Neurology), unikátní videa (zachycují neurologická vyšetření a EEG monitoring), vyhledávání dle názvu léčiv a interaktivní testy. Pravidelná aktualizace obsahu pod vedením redakční rady složené z předních odborníků.

Portál je optimalizován pro prohlížení v mobilních zařízeních.

Více informací

Mediae Latinitatis Lexicon Minus vyšiel online 9. 10. 2014 - Brill

Po prvýkrát vychádza online najnovšia verzia tlačeného vydania Mediae Latinitatis Lexicon Minus od J. F. Niermeyera. Poteší všetkých vedcov, pedagógov a študentov medievialistiky.

Obsahuje francúzsky, anglický a nemecký preklad pre každé heslo v stredovekej latinčine. Niermeyer Online umožňuje vyhľadávať lemmy a v úplných textoch so spresnením, v ktorom storočí bola používaná. Všetky heslá obsahujú súvisiace textové pasáže.

Více informací

The Edison Papers: ako sa robil výskum a inovácie v 19. a začiatkom 20. storočia 9. 10. 2014 - ProQuest LLC

ProQuest pokračuje v digitalizácii primárnych dokumentov pre výskum hnutia za občianske práva v USA a všeobecných dejín. V spolupráci s Rutgers University zdigitalizoval 175 000 labora­tórnych poznámkových kníh, denníkov, obchodných záznamov, korešpondenciu a ďalších dokumentov Thomasa A. Edisona.

Poskytujú pohľad na život, prácu a vízie Thomasa A. Edisona, ktorý spájal svety vedy, technológií, filmu, podnikania a financií. V piatich kolekciách sú materiály dokumentujúce jeho život a prácu od roku 1850 do 1919. Dokumentujú aj ďalšie osobnosti, akými boli Jay Gould, J. P. Morgan a Henry Ford. Šiesta kolekcia obsahuje filmy z Motion Picture Catalogs zaznamenávajúce industrializáciu, technologické inovácie, postavenie žien v spoločnosti, rasové otázky, vznik nových komunikačných technológií a masmédií. Na svoje si prídu vedci zameraní na dejiny vedy, spoločnosti, kultúry, filmu, ekonomiky aj práce.

V ProQuest History Vault sú okrem toho ešte tri nové moduly:

Do konca roku 2014 budú do ProQuest History Vault doplnené aj moduly:

  • Black Freedom Struggle of the 20th Century: Organizational Records and Personal Papers, Part 2
  • U.S. Diplomatic Post Records, 1914–1945

Více informací

E-novinky

Sledujeme poctivě novinky ve světě elektronických informačních zdrojů.

Šetřte svůj čas. Dostávejte souhrn toho nejzajímavějšího do své schránky.

» Registrujte se «

Mějte přehled v e-zdrojích

Umožníme vašim uživatelům získat přehled v dostupných e-zdrojích.

Služba Infozdroje.cz umožňuje:

  • získat aktuální přehled dostupných IZ
  • najít doplňující materiály (návody, výuková videa, apod.)

Jak využít tuto službu?

Službu poskytujeme zákazníkům naší společnosti zdarma. Po přístupu automaticky zobrazí všechny aktuálně dostupné e-zdroje, poskytnuté naší společností.

Poznejte své Infozdroje.cz