SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Online výukový program pro endokrinologii a echokardiografii zdarma 1. 7. 2016 - BioScientifica

Společnost BioScientifica, vydavatel řady uznávaných a impaktovaných časopisů zaměřených na klinickou endokrinologii a metabolismus, reprodukci a onkologii, zpřístupnila dva e-learningové programy zaměřené a endokriologii a reprodukci, a na echokardiografii, vhodné pro začínající vědce, kteří dokončili PhD studium.

Zaregistrovat se lze bezplatně na www stránkách BioScientifica. Každý program se skládá z několika modulů, součástí jsou také testy, po úspěšném absolvování možnost získání certifikátu.

Do portfolia BioScientifica patří např. Journal of Endocrinology (aktuálně zvýšení impakt faktoru na IF 4.498), Journal of Molecular Endocrinology (IF 2.947), European Journal of Endocrinology (IF 3.892), Reproduction (IF 3.184) nebo Echo Research and Practice (open access). Obraťte se na nás s požadavky na nastavení zkušebního přístupu nebo pro cenovou nabídku předplatného.

Více informací

Krásné léto, krásné prázdniny! 23. 6. 2016 - Albertina icome Praha

Přejeme vám všem krásné léto plné odpočinku, pohody a sluníčka. Vaše AiP.

Více informací

Nové knižné edície Royal Society of Chemistry 23. 6. 2016 - Royal Society of Chemistry

RSC Publishing predstavilo dve nové knižné série:

Onedlho začnú vychádzať aj série:

 • Inorganic Materials
 • Biomaterials Science
 • Molecular Engineering

Více informací

Novinky z OECD 23. 6. 2016 - OECD

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

Více informací

Právní důsledky Brexitu - volně dostupné informační zdroje 22. 6. 2016 - Oxford University Press

Tento týden se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Vydavatelství Oxford University Press ze svých právnických zdrojů vybralo a bezplatně zveřejnilo řadu materiálů.

K dispozici je také Brexit Debate Map, jejímž cílem je shromáždit právní analýzy důsledků Brexitu dle mezinárodního práva a práva EU.

Více informací

Impact factory časopisov Royal Society of Chemistry 21. 6. 2016 - Royal Society of Chemistry

Royal Society of Chemistry zverejnilo impact faktory svojich časopisov z 2015 Journal Citation Reports. Za všetky vyberáme:

Prvý impact faktor dostali časopisy:

Tri z časopisov sú medzi najlepšie hodnotenými vo svojej kategórii – Energy & Environmental Science, Natural Product Reports a Green Chemistry. Osem z časopisov RSC (tvoria 22 % z portfólia) sú medzi hornými 5 % v kategóriách JCR, čo je o 3 časopisy viac oproti minulému roku (9 % portfólia).

Více informací

Historický archiv dalšího významného britského deníku je online 20. 6. 2016 - Gale, a part of Cengage Learning

Každodenní život a všechny důležité události dvacáteho a druhé poloviny devatenáctého století zachycuje historický archiv britského deníku The Telegraph Historical Archive. Prohledávat lze až 1 milion stránek od prvního vydání z roku 1855 až po rok 2000, včetně článků ze Sunday Telegraph od roku 1961.

The Telegraph nabízí osobní příběhy vedle břitkých analýz, dopisy z války mladého Winstona Churchila a také reportáže z celého světa od proslulého žurnalisty George Augusta Saly.

Archiv podporuje výzkum napříč různými obory, včetně obchodu, umění, mezinárodních vztahů, vědy nebo filozofie. Vyhledávat v archivu lze podle názvu článku, autora, čísla stránky, čísla vydání nebo klíčových slov. Uživatelé si mohou novinové články číst cover-to-cover a také si je ukládat, tisknout nebo posílat e-mailem.

Archiv je součástí programu Gale NewsVault a je možné jej křížově prohledávat např. s archivy The Times nebo Daily Mail.

Dalšími novinkami z Gale jsou:

Více informací

Všetky rukopisy od Mŕtveho mora po prvýkrát online 18. 6. 2016 - Brill

Po biblických textoch, ktoré Brill vydal online v roku 2015, vydavateľstvo sprístupnilo všetky nebiblické texty. The Dead Sea Scrolls Electronic Library Non-Biblical Texts je rozsiahlym nástrojom pre výskum nebiblických textov z Judskej púšte **s transkripciami textov, prekladmi, ilustráciami a indexom. Obrázky vo vysokej kvalite s možnosťou zväčšenia. V oboch databázach sa dá vyhľadávať súčasne.

Více informací

CAB Direct - nové rozhraní již v červenci 17. 6. 2016 - CABI Publishing

Na začátku července bude představena nová verze rozhraní CAB Direct s řadou nových funkcí a vylepšení:

 • vylepšený systém vyhledávání v kombinaci s limitními funkcemi, přímými odkazy na podobné články, atd.
 • nový osobní účet My CABI pro správu řešerší a uložených záznamů a jejich zařazení pod názvy příslušných projektů
 • analytické nástroje pro zpřesnění výsledků vyhledávání, vč. vizualizací
 • možnost vkládání vlastních poznámek a zvýraznění vybraných částí textů
 • přímé procházení termínů v rámci CAB thesauru

Nové funkce názorně ukazují příklady, které jsou uvedeny v rámci sekce Promotional Materials. Obě rozhraní (původní i nové) ještě nějakou dobu poběží současně, nicméně obsah bude aktualizován jen v rámci nové verze.

Více informací

Nejstarší odborná biologická společnost navázala spolupráci s OUP 17. 6. 2016 - Oxford University Press

Na základě aktuální dohody s The Linnean Society of London začne od ledna 2017 vydavatelství Oxford University Press (OUP) vydávat tři stěžejní tituly této společnosti a zpřístupní také archivy dvou historických titulů:

 • Biological Journal of the Linnean Society
 • Botanical Journal of the Linnean Society
 • Zoological Journal of the Linnean Society
 • Proceedings of the Linnean Society of London (archiv)
 • Transactions of the Linnean Society of London (archiv)

Časopisy tematicky pokrývají evoluční a systematickou biologii a botaniku. Biological Journal je přímý následovník nejstaršího biologického časopisu na světě, který publikoval průlomové články o evoluci od Darwina a Wallace. Transactions of the Linnean Society začal být vydáván již v roce 1791.

Více informací