SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Archív antropologičky Margaret Mead v Anthropological Fieldwork Online 2. 11. 2016 - Alexander Street, a ProQuest Company

Alexander Street v spolupráci s Library of Congress zdigitalizuje výber z Margaret Mead Papers a South Pacific Ethnographic Archive. 30 000 strán vrátane záznamov práce v teréne antropologičky Margaret Mead z Admiralitných ostrovov, Samoi a Papui-Novej Guinei. Stanú sa súčasťou kolekcie Anthropological Fieldwork Online.

Více informací

Ashgate Publishing je nyní součástí Taylor & Francis Group 24. 10. 2016 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Součástí Taylor & Francis Group se stalo vydavatelství Ashgate Publishing, které existuje již více než půl století a je předním vydavatelem odborných publikací zaměřených na dějiny umění, hudbu, historii, sociální práce, politiku, literární vědy, a mnoho dalších oborů. V elektronické podobě na platformě www.tandfebooks.com je aktuálně dostupných 4 800 e-knih z produkce tohoto vydavatele, a další budou postupně přibývat. Využijte slevu 10%, která platí do konce listopadu při objednání e-books Ashgate publikovaných před rokem 2015.

Součástí Taylor & Francis Group je nyní také vydavatelství Gower Publishing, které se specializuje na publikace pro obchod a management.

Více informací

Aké časopisy, sivá literatúra a aktuálne spravodajstvo pribudli do ProQuestu 22. 10. 2016 - ProQuest

Od januára do októbra 2016 do ProQuest Central pribudlo vyše 1800 publikácií s aktuálnymi plnými textami. Z toho 1200 vedeckých časopisov. Čo to znamená z pohľadu jednotlivých odborov?

Pokiaľ máte prístup k ProQuest Central alebo databázam z daných odborov, názvy publikácií a vydavateľstiev slúžia na prístup k nim. Stačí kliknúť v internetovej sieti vašej organizácie alebo cez vzdialený prístup na ich názov.

Ekonomické vedy

277 publikácií rozšírilo ekonomické databázy, napr. ABI/INFORM Collection. Pribudlo 226 správ od Plunkett Research, nové hospodárske výhľadové správy od Oxford Economics a vedecké časopisy od českého International Institute of Social and Economic Sciences a vydavateľstiev zo 16 krajín.

Prírodné vedy a technika

Okrem už spomínaných 55 časopisov od Springer Nature je v ProQueste dostupný aj Scientific Reports – jeden z najcitovanejších mnohoodborových časopisov podľa impakt faktoru (Thomson Reuters, 2015) a ďalšie tituly z techniky, vied o živej a neživej prírode.

Medicína

Vyše 150 publikácií od Springer, BioMed Central, BMJ, RCNi, Springer Nature a 18 ďalších vedeckých vydavateľstiev. Viacero časopisov je z psychológie, endokrinológie a lekárskej biológie.

Spoločenské vedy a umenie

Medzi 50 novými časopismi sú Campbell Systematic Reviews s článkami založenými na dôkazoch z pedagogiky, trestného práva a sociálnej starostlivosti, ďalej od nezávislého vedeckého vydavateľstva Berghahn Books a študentmi vydávaný časopisy InVisible Culture zameraný na vizuálnu kultúru do Arts & Humanities a Arts Premium Collection.

Aktuálne spravodajstvo

Novinkou v databázach s aktuálnym spravodajstvom sú noviny PAP English News Service, Planet Money a Project Syndicate, ďalej spravodajstvo a transkripty obchodných a politických noviniek Lou Dobbs Tonight a National Public Radio's.

Ktoré všetky publikácie máte k dispozícii na platforme ProQuest zistíte cez záložku Publications. Vyhľadávať môžete podľa slova v názve titulu, odborného zamerania a bibliografických údajov.

Více informací

Karger ve Frankfurtu představil tematicky zaměřené kolekce a oznámil spolupráci s Altmetrics 21. 10. 2016 - S. Karger Publishers

Vydavatelství Karger, které se letos již po 54. účastní veletrhu ve Frankfurtu, přichází s novým produktem – Topic Article Packages. Jedná se o řadu „balíčků“, které obsahují mix článků a kapitol z knih na určité téma, a jsou sestavovány s pomocí sémantického vyhledávání z nabídky časopisů a knih vydavatelství Karger. Obsah balíčku tak lze sestavovat na základě potřeb uživatelů, a nabídnout jim jen výběr relevantních článků a kapitol z knih zaměřených na konkrétní problematiku. Aktuálně jsou formou jednorázového nákupu k dispozici tyto balíčky:

Karger navázal spolupráci také s Altmetrics a u článků dostupných na své plaformě nově zobrazuje alternativní ukazatele čtenosti, sdílení a citovanosti (tzv. altmetric). Uživatelé získají komplexnější obrázek o tom, kolikrát byl konkrétní článek zobrazený nebo citovaný v tradičních (zpravodajství) nebo sociálních médiích (Twitter, Facebook, Google+, Wikipedia, ad.), zmíněný na blogu nebo uložený v online citačních manažerech.

Více informací

Jak se proměňují rodinné vztahy a jak je můžeme zlepšit? 20. 10. 2016 - SAGE Publishing

Vydavatelství SAGE Publishing přichází s novou encyklopedií The SAGE Encyclopedia of Marriage, Family, and Couples Counseling, která obsahuje více než 500 hesel od odborníků v dané oblasti. Je zaměřená na rodinnou terapii, a zahrnuje témata jako pracovní / životní problémy, jejich zvládání, různorodost, komunikace, sexualita, a další.

The SAGE Encyclopedia of Marriage, Family, and Couples Counseling je dostupná online na platformě SAGE Knowledge nebo na platformě ebrary.

Více informací

De Gruyter zpřístupní e-publikace Yale University Press a Princeton Annals of Mathematics 19. 10. 2016 - de Gruyter GmbH & Co. KG

Akademické vydavatelství De Gruyter a Yale University Press (YUP) se dohodli na spolupráci týkající se prodeje e-publikací YUP. Portfolio De Gruyter tak obohatí řada jedinečných akademických publikací z produkce YUP, jedná se jak o tituly aktuální a chystané, tak i o archivní.

De Gruyter aktuálně také zpřístupnil na své platformě De Gruyter Online jednu z nejstarších a nejrespektova­nějších edic Princeton Annals of Mathematics Studies. De Gruyter je jediný vendor, který prodává tuto edici jako celek, k dispozici bude celkem více než 180 svazků. Annals of Mathematics Studies publikuje Princeton University Press již od roku 1940, edice obsahuje řadu stěžejních matematických děl 20. století. Dostupné jsou i další matematické edice: De Gruyter Expositions in Mathematics, De Gruyter Studies in Mathematics, Princeton Mathematical Notes, a Princeton Mathematical Series.

Více informací

Další generace nástrojů pro obohacení knihovního katalogu. Představujeme Syndetics Unbound! 18. 10. 2016 - ProQuest LLC

Služba Syndetics Unbound slouží k obohacení katalogu knihovny podrobnými informacemi o jednotlivých titulech. Kombinuje prvky ze dvou oblíbených služeb Syndetic Solutions a LibraryThing for Libraries.

Služba obohacuje záznamy knih, e-knih, CD, DVD, audio knih a dalších jednotek v knihovním katalogu o další informace, například obálku, obsah, anotaci, recenzi, informace o autorovi, úryvky z textu, prolinkování na podobné/oblíbené tituly, odborné a čtenářské recenze, udělená ocenění, tagy, ad. Dále umožňuje interaktivní a dynamické zobrazení vybraných titulů na www stránkách, v online katalogu, na blogu, na Facebooku, ap.

Syndetics Unbound nabízí responzivní uživatelské rozhraní pro fungování na mobilních zařízeních, a je kompatibilní s většinou knihovních systémů a vyhledávacích služeb typu discovery.

Konfigurace je velice jednoduchá, nastavení lze optimalizovat přes admin modul. Detailní statistiky ukazují, které prvky jsou pro uživatele nejužitečnější, a které přispívají k vyššímu využití zdrojů z fondu knihovny.

Více informací

Taylor & Francis vydal encyklopédiu feminizmu 19. storočia 16. 10. 2016 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Vydavateľstvo Taylor & Francis predstavilo prvú časť online programu Routledge Historical Resources s primárnymi a sekundárnymi prameňmi pre výskum 19. storočia. History of Feminism sprístupňuje knihy, kapitoly, články a ilustrácie pre výskum a štúdium feminizmu v rokoch 1776 až 1928.

Více informací

Moderna má svoju encyklopédiu 15. 10. 2016 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Vydavateľstvo Taylor & Francis vydalo interdisciplinárnu Routledge Encyclopedia of Modernism zameranú na modernu vrátane abstraktného expresionizmu, Bauhaus, kubizmu, dadaizmu, expresionizmu, futurizmu, či sociálneho realizmu.

Encyklopédia je priebežne aktualizovaná odborníkmi na literatúru, architektúru, výtvarné umenie, hudbu, tanec, divadlo, film a filozofiu. Hlavným redaktorom je Stephen Ross, prezident Modernist Studies Association.

Více informací