SlovenskyEnglish

Nacházíte se zde: Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Oxford Journals: čo bude nové v roku 2015 25. 9. 2014 - Oxford University Press

Oxford University Press predstavil portfólio časopisov na rok 2015. Pribudne 26 nových titulov, z toho tri úplne nové:

 • European Heart Journal – Cardiovascular Pharmacotherapy
 • Journal of Financial Regulation
 • Work, Aging and Retirement

Dva časopisy, ktoré vydával OUP, prechádzajú k iným vydavateľstvám:

Do archívu časopisov OUP od ich prvého vydania do roku 1995 pribudnú:

 • BioScience
 • Journal of Applied Poultry Research
 • Journal of Music Therapy
 • Medical Mycology
 • Music Theory Spectrum
 • Music Therapy Perspectives
 • Philosophical Quarterly, The
 • Poultry Science
 • Public Policy & Aging Report
 • Uniform Law Review

Pokiaľ vaša organizácia zakúpila archív do roku 2013 a máte záujem do fondu doplniť chýbajúce tituly, napíšte alebo zavolajte.

Více informací

Brill vydal kolekciu pre starozákonnú biblistiku 25. 9. 2014 - Brill

V elektronickej verzii vyšiela zbierka Vetus Testamentum Supplements. Pokrýva celé starozákonné štúdie, vrátane štúdií prekladu Starého zákona zo starohebrejčiny do gréčtiny, výskumu Ugaritu relevantného pre štúdium Starého zákona, hebraistiky, štúdií starovekej izraelskej histórie a spoločnosti, ako aj histórie výskumu Starého zákona.

K dispozícii sú monografie aj zborníky vrátane Proceedings of the Triennial International Congresses of the International Organization for the Study of the Old Testament. Kolekcia začína s 143 knihami, po dokončení bude obsahovať 159 publikácií vydaných v rokoch 1953 – 2014.

Více informací

Integrace platformy ProQuest a citačního manažeru Flow 8. 9. 2014 - ProQuest LLC

Po integraci citační služby Flow do vyhledávače Summon 2.0 došlo také k těsnějšímu propojení služeb ProQuest a Flow. V databázích, které jsou dostupné na platformě ProQuest, je nyní u jednotlivých záznamů v horní liště dostupné tlačítko Save to Flow, které jedním kliknutím zajistí uložení bibliografického záznamu (a případně i plného textu v PDF nebo HTML) do osobního účtu ve Flow.

Flow je nově na výběr také v rolovacím menu u funkce Save/Export.

ProQuest Flow je online služba pro ukládání a sdílení bibliografických záznamů a plných textů). Vytvořte si svůj bezplatný Flow účet a ukládejte a sdílejte si záznamy spolu s plnými texty, vytvářejte bibliografie nebo vkládejte citace přímo do vznikajícího odborného textu ve Wordu nebo v Google Docs.

Více informací

Personifikované zasílání novinek z transfuzní medicíny 3. 9. 2014 - Evidentia Publishing

Databáze Transfusion Evidence Library, která poskytuje snadný přístup k evidence-based informacím týkajícím se všech aspektů transfuzní medicíny, nabízí uživatelům nově adresné zasílání novinek (Personal Evidence Update). Každý uživatel si může vytvořit osobní účet a definovat oblasti a témata, které ho zajímají. Jakmile se v databázi objeví odpovídající záznam, je uživatel informován e-mailovou zprávou. Tuto funkci mohou využít instituce, které databázi předplácejí.

Vedle toho je každý měsíc rozesílán Transfusion Evidence Alert s přehledem nejnovějších a nejdůležitějších článků a systematických přehledů zařazených do databáze. K odběru se může přihlásit kdokoliv na evidentiapublishin­g.com

Cochrane Collaboration formálně potvrdila, že Transfusion Evidence Library uznává jako unikátní zdroj pro transfuzní lékařství, založený na důkazech (evidence-based medicine).

Více informací

Podzim ve znamení konferencí 3. 9. 2014 - Albertina icome Praha

Zatímco časopis IKAROS se v srpnovém čísle ohlíží za letošní konferencí INFORUM a za její dvacetiletou historií, na dveře už klepou chystané podzimní konference a semináře. Řady z nich se účastníme.

Hned v první polovině září se jako vystavovatelé objevíme na konferenci Knihovny současnosti (Olomouc, 9. – 11. 9. 2014). Jsme také jedním z hlavních partnerů mezinárodního semináře CASLIN 2014, který se uskuteční od 16. 9. na Slovensku, kde bychom se rádi aktivně podíleli na řešení témat „Knihovny pro digital natives“ a „E-knihy v knihovnách“.

Na začátku října se na knižním veletrhu ve Frankfurtu setkáme s partnery ze zahraničních vydavatelství, a přivezeme informace o novinkách z oblasti elektronických informačních zdrojů a služeb. Následovat bude konference Bibliotheca academica v Ústí nad Labem (14. a 15. 10. 2014). Najdete nás ve výstavním stánku, který máme společně s ProQuestem. Chystáme také vystoupení v programu.

Na Slovensku budeme v listopadu partnery konference Digitálna knižnica (10. – 12. 11.) a vystoupíme s přednáškou na téma E-zdroje na Slovensku a vo V4.

Pokud se na některou z těchto akcí chystáte, těšíme se na setkání. Zavolejte nebo napište, pokud si chcete dohodnout setkání předem.

Více informací

Učme sa s Knovelom 1. 9. 2014 - Knovel Corporation

Ako prepojiť vysokoškolské štúdium s praxou, aby študenti mali nielen teoretické znalosti, ale aj praktické zručnosti, riešia nielen slovenské a české vysoké školy. Skúsení inžinieri chýbajú firmám po celom svete.

Dôležitosť praxe si uvedomujú (aj) samotní študenti, aké z nej plynú úžitky zhrnul tento študent.

Jednou z ciest pre učiteľov, ako začleniť riešenie problémov zo skutočného sveta do výučby, učiť osvedčené postupy, či naučiť sa vyhľadávať materiály pre špecifické využitie podľa ich vlastností, je využívať Knovel Academy. Na jednom mieste tu nájdete najnovšie nástroje, videá, odborné webináre, prípadové štúdie, príbehy z praxe a mnohé ďalšie materiály.

Súčasťou sú aj kvízy a sprievodcovia štúdiom pre priemyselné inžinierstvo, strojárstvo, chemické technológie a stavebníctvo. Všetky sú preverené a schválené profesormi z akreditovaných inžinierskych študijných programov.

Ku Knovel Library má prístup väčšina verejných univerzít na Slovensku aj Česku.

Více informací

Integrace identifikátoru ORCID do databáze dotačních příležitostí 1. 9. 2014 - Knovel Corporation

Databáze Pivot, která vedle přehledu aktuálních dotačních příležitostí z celého světa umožňuje také vyhledávání potenciálních partnerů a spoluřešitelů, ohlásila integraci mezinárodního identifikátoru ORCID (Open Researcher & Contributor ID), který slouží k jednotné identifikaci autorů (výzkumníků). ORCID je identifikátor nezávislý na jakémkoliv producentovi, vydavateli či produktu, a zajišťuje prolinkování mezi autorem a jeho dílem.

V institucích, které databázi Pivot předplácejí, mají uživatelé možnost si v Pivotu vytvořit svůj osobní profil, ke kterému mají přístup ostatní uživatelé. Profil obsahuje jak kontaktní údaje a oborové zaměření, tak i přehled publikační aktivity a získaných grantů. Přiřazení identifikátoru ORCID k profilu zvyšuje správnost uváděných informací, a také zpřesňuje výběr relevantních možností financování, které systém generuje individuálně na základě údajů dostupných v profilu konkrétního uživatele. Na základě svolení uživatele bude Pivot v budoucnu získavat z ORCID automaticky aktualizovaná data ke každému profilu, což výrazně ušetří čas při editaci profilu.

V budoucnu chystá Pivot také integraci dalšího známého identifikátoru – ISNIs (International Standard Name Identifiers).

Seznamte se s databází Pivot v září na našem semináři v Praze.

Více informací

Nový časopis British Veterinary Association sa špecializuje na kazuistiky z veterinárneho lekárstva 25. 8. 2014 - BMJ Publishing Group

Po In Practice a Veterinary Record spoločnosť BMJ Publishing Group začala vydávať ďalší z oficiálnych časopisov British Veterinary Association.

Veterinary Record Case Reports sa zameriava na publikovanie recenzovaných prípadových štúdií zo všetkých oblastí veterinárneho lekárstva a chirurgie. Nájdete v ňom informácie o bežných i vzácnych zdravotných problémoch a stavoch pre klinickú prax z diagnostického, etického i manažerského hľadiska. Zastúpené sú kazuistiky z menej obvyklých oblastí praxe a od menších inštitúcií.

Více informací

Kompozitné materiály v Knovel Library 25. 8. 2014 - Knovel Corporation

Cieľom 35. tematickej sekcie Composites v Knovel Library je pomáhať materiálovým inžinierom a konštruktérom pri návrhu, výbere, analýze, testovaní, výrobe, údržbe a oprave kompozitných materiálov.

Sekcia začína so 120 titulmi od významných spoločností a vydavateľstiev, ako sú Michael Niu, American Institute of Aeronautics and Astronautics, ASM International, Cambridge University Press, CRC Press, DeGruyter, Destech, Dover, Elsevier, Hanser Publications, Oxford University Press, Smithers Rapra, Society of Automotive Engineers (SAE), Society of Manufacturing Engineers (SME), Trans Tech Publications, U.S. Department of Defense, William Andrew Publishing/Noyes, Woodhead Publishing a World Scientific.

Súčasťou sú aj interaktívne tabuľky s údajmi o únave kompozitov a ďalšími vlastnosťami od Sandia National Laboratories/Mon­tana State University.

Více informací

E-novinky

Sledujeme poctivě novinky ve světě elektronických informačních zdrojů.

Šetřte svůj čas. Dostávejte souhrn toho nejzajímavějšího do své schránky.

» Registrujte se «

Mějte přehled v e-zdrojích

Umožníme vašim uživatelům získat přehled v dostupných e-zdrojích.

Služba Infozdroje.cz umožňuje:

 • získat aktuální přehled dostupných IZ
 • najít doplňující materiály (návody, výuková videa, apod.)

Jak využít tuto službu?

Službu poskytujeme zákazníkům naší společnosti zdarma. Po přístupu automaticky zobrazí všechny aktuálně dostupné e-zdroje, poskytnuté naší společností.

Poznejte své Infozdroje.cz