SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Rostoucí počet záznamů v databázi seriálů Ulrichsweb 29. 10. 2013 - ProQuest | Serials Solutions

Ulrichsweb.com je týdně aktualizovaná elektronická verze databáze Ulrich’s Peri­odicals Directory™. Přináší detailní informace o seriálových publikacích a jejich vydavatelích. Zároveň informuje o tom, ve kterých databázích je daný titul indexován, kde je možné získat plný text (DDS) a zda je nabízena služba zasílání novinek o článcích pomocí RSS kanálů. Nechybí ani informace o agregátorech a jejich databázích, které daný titul obsahují. Rozhraní databáze existuje v několika jazycích, včetně češtiny. Počet titulů v databázi průběžně narůstá, aktuálně Ulrichsweb nabízí údaje o:

 • 382 543 periodikách
 • 133 581 titulech v jiném jazyce než je angličtina
 • 39 299 recenzo­vaných titulech
 • 9 534 open access časopisech
 • 616 abstraktových databázích
 • 105 868 aktivních a 64 930 neaktivních vydavatelích/pro­viderech

Databáze je neocenitelným zdrojem pro akvizitéry a katalogizátory časopiseckých titulů. Obsahuje především informace o zahraničních titulech, ale i záznamy českých titulů, vydavatelé mohou svůj časopis sami do databáze zdarma zaregistrovat.

Více informací

Populární chytré příručky online 14. 10. 2013 - Oxford University Press

Pod názvem Very Short Introductions (VSI) vychází v tištěné podobě již od roku 1995 velmi oblíbená série titulů, které nabízejí seriózní a čtivé úvody do širokého spektra témat/oborů. Jednotlivé tituly, které jsou něco mezi referenční příručkou a akademickou prací, mají průměrně 120–180 stran, jejich autory jsou experti v daném oboru, a doposud jich vydavatelství Oxford University Press vydalo přes 350.

Nyní jsou konečně Very Short Introductions dostupné online! Kombinují fakta, analýzy a nové myšlenky, a zároveň se snaží být čtivé a obsahově vyvážené. V online podobě je lze všechny křížově plnotextově prohledávat, sledovat statistiky (COUNTER), stahovat záznamy ve formátu MARC, a také vyzkoušet a následně předplatit pro celou instituci. Lze předplatit přístup ke všem modulům nebo si zvolit jen některý z nich:

 • umění a humanitní vědy
 • věda a matematika
 • sociální vědy
 • právo
 • medicína a zdraví

Rozhraní je optimalizováno i pro vyhledávání přes mobilní zařízení. Projít si obsah a funkce můžete také prostřednictvím guided tour. Abstrakty jsou dostupné zdarma, kompletní seznam titulů zde.

Více informací

Životné prostredie v Journal of Visualised Experiments 14. 10. 2013 - Journal of Visualized Experiments | My JoVE Corporation

Journal of Visualised Experiments: Environment je novou multidisciplinárnou sekciou prvého recenzovaného vedeckého video časopisu Journal of Visualised Experiments.

V sekcii uvidíte výskumné metódy využívané v environmentálnych vedách a zelených technológiách. Súčasťou sú témy:

 • obnoviteľné zdroje energie a udržateľné materiály
 • biopalivá
 • environmentálne inžinierstvo
 • základná a aplikovaná ekológia
 • ekotoxikológia a ekologické zdravie
 • biológia morí a oceánografia
 • pôda a poľnohospodárske vedy
 • lesníctvo a botanika
 • atmosférické vedy a modelovanie klímy
 • geovedy

prvými videami v JoVE Environment sa zoznámite cez voľne dostupné abstrakty a zoznamy citovanej literatúry.

Více informací

Beta verzia: Encyklopédia starogréčtiny on-line 9. 10. 2013 - Brill

Vydavateľstvo Brill spustilo beta verziu Encyclopedia of Ancient Greek Language and Linguistics Online. Vedcom a študentom gréčtiny, klasických a indoeurópskych jazykov, jazykovedcom a historikom poskytuje súhrn výsledkov najnovšieho výskumu z rôznych odborov, ktoré prispievajú k poznaniu starovekého Grécka.

Beta verzia obsahuje približne 50 % hesiel. Ostatné budú doplnené do konca roku 2013.

Více informací

Beta verzia: U.S. Intelligence on the Middle East 1945-2009 7. 10. 2013 - Brill

Nová zbierka primárnych prameňov vrhá svetlo na špionážne a analytické aktivity americkej výzvednej komunity v arabskom svete, vrátane Stredného východu, Blízkeho východu a severnej Afriky.

Sprístupňuje 2740 odtajnených vládnych dokumentov USA od konca druhej svetovej vojny po súčasnosť. Súčasťou sú aj materiály týkajúce sa zbraní hromadného ničenia (ZHN) v Iraku 2002–2003, globálnej vojny proti terorizmu, vojny v Iraku a iránskeho jadrového programu. Kolekcia je teraz k dispozícii v beta verzii.

Hlavným editorom je Matthew M. Aid – popredný expert na spravodajské záležitosti.

Více informací

Thieme eSpine - portál pro odborníky na operace páteře 7. 10. 2013 - Thieme Publishing Group

Vydavatelství Thieme Publishing Group představilo nový online zdroj Thieme eSpine, kde jsou na jednom místě dostupné všechny zdroje Thieme zaměřené na operace páteře. Získat klinické informace je tak nyní pro odborníky snažší, rychlejší a efektivnější, než kdy předtím.

Uživatelům je dostupný mix elektronických knih, 19 000 obrázků pro použití např. v prezentacích, klíčové operační techniky popsané „krok za krokem“ a vyhledávání současně v článcích v časopisech Thieme (Evidence-Based Spine Care Journal, Global Spine Journal) a v databázi PubMed.

Thieme eSpine bude zveřejňovat nejnovější poznatky ihned, jakmile budou dostupné.

Více informací

Nový klinický nástroj pro rozhodování v interní medicíně 4. 10. 2013 - Wolters Kluwer - Ovid

Ovid na své platformě OvidSP zpřístupnil novou databázi ACP Smart Medicine, která je zaměřena na vnitřní lékařství. Jejím producentem je American College of Physicians (ACP), která je také vydavatelem časopisu Annals of Internal Medicine (IF 13.976).

ACP Smart Medicine je online klinický nástroj založený na principech evidence based medicine a určený lékařům-internistům, sestrám a studentům. Obsahuje 500 klinických diagnóz a léčebných doporučení, dále informace pro pacienty a lékové informace, doplňkové informace z alternativní medicíny a z oblasti etické a právní.

Doporučení jsou prezentována v jednotné formě a poskytují klíčové informace, které internisté v ordinaci potřebují:

 • klíčové body pro identifikaci nemoci nebo potíží
 • instrukce pro určení diagnózy
 • rating důkazů
 • běžná a efektivní léčebná doporučení
 • tabulky léků na předpis pro specifické potíže
 • navazující procedury
 • informace pro pacienta
 • odkazy na nejnovější literaturu

Obsah je zaměřen na běžná onemocnění. Doporučení jsou pravidelně aktualizována experty z ACP. Rychlé určení diagnózy díky diferenciálním diagnostickým tabulkám. Také informace o lécích jsou prezentovány formou srovnávacích tabulek.

Více informací

Le Grand Ricci je on-line 3. 10. 2013 - Brill

Le Grand Dictionnaire Ricci de la langue chinoise – skrátene nazývaný Le Grand Ricci – je odborníkom dobre známy od prvého vydania v tlačenej podobe roku 2001.

Je najrozsiahlejším aktuálnym prekladovým slovníkom z čínštiny do západného jazyka. V slovníku nájdete celú históriu vývoja čínskeho jazyka. Väčšia časť popisuje používanie čínštiny v ranom a cisárskom období.

V rozhraní BrillOnline sa dá efektívne vyhľadávať vo všetkých 13 392 hlavných heslách (jednotlivé znaky) alebo 280 000 slovných spojeniach (čínské slová zložené z viacerých znakov). Vysvetlenia a preklady sú vo francúzštine.

Více informací

Více než 500 nových ebooks na platformě UPSO 30. 9. 2013 - Oxford University Press

University Press Scholarship Online (UPSO) zjednodušuje proces výzkumu tím, že zpřístupňuje tituly od různých vydavatelů a umožňuje jejich křížové prohledávání na jedné platformě. Uživatelé tedy nemusí brouzdat po různých webových stránkách, ale vše mají dostupné z jednoho vyhledávacího rozhraní.

Aktuálně se v UPSO objevilo více než 500 nových titulů z dvaceti oborů od třinácti různých vydavatelů (včetně titulů Oxford University Press).

Celkově se zde nabízí přes 13 000 titulů ve 28 předmětových sekcích. Seznam všech vydavatelů, jejichž tituly jsou dostupné přes tuto platformu, je dostupný zde. Všechny tituly disponují abstrakty a klíčovými slovy až na úroveň jednotlivých kapitol, jsou dostupné v XML formátu (s možností uložení do PDF), celý obsah je možné křížově prohledávat a přes citace v bibliografiích a poznámkách pod čarou se lze prokliknout na další dokumenty.

Uživatelské rozhraní je optimalizováno i pro chytré telefony a tablety.

Více informací