SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Nová kolekce referenčních příruček z prestižních vydavatelství 7. 7. 2016 - ProQuest

Na platformách ebrary a ProQuest Ebook Central je k dispozici nová multioborová kolekce Reference Ebook Subscription, která obsahuje více než 500 příruček, encyklopedií, manuálů, návodů a slovníků. Je určená veřejným a akademickým knihovnám, a je spolehlivým a relevatním informačním zdrojem pro vědce, pedagogy i studenty.

Jak už název kolekce napovídá, přístup lze získat formou ročního předplatného, pro neomezený počet současně přistupujících uživatelů, řada titulů je takto zpřístupněna poprvé. Naleznete zde tituly od více než 50 renomovaných vydavatelů, včetně Oxford University Press, Palgrave, McFarland, Britannica Educational Publishing, Brill, Cambridge University Press, MIT Press, SAGE Publications, Springer či Wiley. Kolekce obsahuje 36 titulů ze seznamu Choice Outstanding Academic Titles a 4 tituly ze seznamu Doody Core, k dispozici jsou např. tyto publikace:

  • A Manual for Writers of Research Papers, Theses, and Dissertations
  • Phonetic Symbol Guide
  • Trick of the Trade: How To Think About Your Research While You Are Doing It
  • Writing Science in Plain English

Vhodně doplňuje stěžejní kolekce elektronických knih – např. Academic Complete™ a Public Library Complete™, s nimiž se obsahově nepřekrývá.

Uživatelé mají možnost číst publikace online i offline, stahovat jednotlivé kapitoly i kompletní obsah, nebo dopisovat vlastní poznámky.

Více informací

ProQuest dokončil digitalizáciu zákopových časopisov 1. svetovej vojny 7. 7. 2016 - ProQuest

ProQuest zdigitalizoval spolu 384 283 strán časopisov vydaných v rokoch 1914 až 1919 pre vojakov v zákopoch, jednotlivé ozbrojené jednotky a civilné spoločnosti. Časopisy sú najmä z knižníc – British Library (93 712), Imperial War Museum (95 373), SBB (68 523), Library of Congress (117 675) a Mary Evans Picture Library (9000).

Rozsiahla zbierka slúži na výskum 1. svetovej vojny. Vyše 1500 časopisov je zdigitalizovaných od prvej po poslednú stránku vo vysokom rozlíšení, vo farbe alebo sivej škále s možnosťou zväčšenia a s dôkladnou indexáciou a abstraktom každého článku.

Více informací

Impakt faktory časopisov Institute of Physics 4. 7. 2016 - IOP Publishing

IOP Publishing zverejnil impact faktory svojich časopisov z 2015 Journal Citation Reports. Vyše polovica má zvýšené hodnotenie. Pozoruhodné sú najmä výsledky časopisov:

Všetky impakt faktory nájdete na stránke IOP Publishing.

Více informací

Vyšlo prvé číslo JAMA Cardiology 3. 7. 2016 - Wolters Kluwer

Najnovší špecializovaný časopis Americkej lekárskej spoločnosti zverejňuje pôvodné články o všetkých aspektoch kardiológie vrátane epidemiológie, prevencie, diagnostiky, intervenčnej a farmakologickej liečbe, translačného výskumu, zdravotnej politiky, výsledkov a verejného zdravia. Cieľom je informovať kardiológov – vedcov, lekárov a pedagógov – o významnom klinickom výskume, vedeckých objavoch a zdravotnej starostlivosti.

Úplné texty článkov sú dostupné skôr online na platforme Ovid než v tlačenom vydaní.

Prvé číslo je počas júla 2016 dostupné bezplatne.

Více informací

Aktuálne analýzy a štúdie Svetovej banky 2. 7. 2016 - World Bank Group

World Bank v júni zverejnila publikácie – najmä výskumné štúdie – v edíciách:

Mimo edícií vyšli napr.:

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k World Bank eLibrary, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným publikáciám.

Více informací

Online výukový program pro endokrinologii a echokardiografii zdarma 1. 7. 2016 - BioScientifica

Společnost BioScientifica, vydavatel řady uznávaných a impaktovaných časopisů zaměřených na klinickou endokrinologii a metabolismus, reprodukci a onkologii, zpřístupnila dva e-learningové programy zaměřené a endokriologii a reprodukci, a na echokardiografii, vhodné pro začínající vědce, kteří dokončili PhD studium.

Zaregistrovat se lze bezplatně na www stránkách BioScientifica. Každý program se skládá z několika modulů, součástí jsou také testy, po úspěšném absolvování možnost získání certifikátu.

Do portfolia BioScientifica patří např. Journal of Endocrinology (aktuálně zvýšení impakt faktoru na IF 4.498), Journal of Molecular Endocrinology (IF 2.947), European Journal of Endocrinology (IF 3.892), Reproduction (IF 3.184) nebo Echo Research and Practice (open access). Obraťte se na nás s požadavky na nastavení zkušebního přístupu nebo pro cenovou nabídku předplatného.

Více informací

Krásné léto, krásné prázdniny! 23. 6. 2016 - Albertina icome Praha

Přejeme vám všem krásné léto plné odpočinku, pohody a sluníčka. Vaše AiP.

Více informací

Nové knižné edície Royal Society of Chemistry 23. 6. 2016 - Royal Society of Chemistry

RSC Publishing predstavilo dve nové knižné série:

  • Food Chemistry, Function and Analysis s prvou knihou Food Biosensors edície zameranej na chémiu potravín, funkcie potravín vo vzťahu k zdraviu a súvisiace analytické metódy.
  • Chemical Biology s referenčnými dielami pre hraničnú oblasť medzi chémiou a biológiou. Zastúpené budú analytické a výpočtové nástroje, zobrazovanie, chemické sondy, glykovedy, genomika a transkriptomika, chemická genetika a nástroje na úpravu génu a syntetická biológia.

Onedlho začnú vychádzať aj série:

Více informací

Novinky z OECD 23. 6. 2016 - OECD

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

Více informací

Právní důsledky Brexitu - volně dostupné informační zdroje 22. 6. 2016 - Oxford University Press

Tento týden se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Vydavatelství Oxford University Press ze svých právnických zdrojů vybralo a bezplatně zveřejnilo řadu materiálů.

K dispozici je také Brexit Debate Map, jejímž cílem je shromáždit právní analýzy důsledků Brexitu dle mezinárodního práva a práva EU.

Více informací