SlovenskyEnglish

Nacházíte se zde: Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Za akých podmienok vznikne dobrý tím? 8. 8. 2013 - Henry Stewart Talks

Henry Stewart Talks sprístupnilo sériu ôsmych e-prednášok o efektívnych tímoch v kolekcii Marketing & Management.

Úvodná prednáška, aké sú predpoklady, aby vznikol dobrý tím (61 min.), je voľne dostupná do konca augusta 2013:

Pokiaľ máte aktívne predplatné, váš prístup je automaticky rozšírený o novú sériu a e-prednášky doplnené do existujúcich sérií.

Navyše môžete využiť novú funkciu, ktorá vám uľahčí sprístupňovanie e-prednášok priamo na e-learningových portáloch, web stránkach s odporúčanou literatúrou, či iným spôsobom zdieľať e-prednášky so študentami. Stačí pod e-prednáškou kliknúť na tlačidlo EMBEDED: HTML a/alebo WORD a skopírovať odkaz na vaše stránky.

Více informací

Android aplikace pro uživatele SpringerLink 1. 8. 2013 - Springer

Vydavatelství Springer představilo SpringerLink mobile app pro Android. Uživatelé si mohou aplikaci zdarma stáhnout v Google Play. Mají pak možnost vyhledávat v nabídce elektronických časopisů a knížek dostupných na platformě SpringerLink.

Už v lednu 2012 Springer zpřístupnil aplikaci pro iPhone a iPad a letos v červnu ji aktualizoval. Stáhnout lze v iTunes App Store.

V roce 2012 nabízel Springer více než 2 200 časopisů a 8000 nových knih z nejrůznějších o­borů.

Více informací

Před 75 lety vstoupil mikrofilm do služeb knihoven 29. 7. 2013 - ProQuest LLC

Přesně před 75 lety si Eugene Power položil zásadní otázku: „Jak všechny ty dokumenty uchováme pro budoucnost?“ A přišel s revoluční myšlenkou ukládat a uchovávat dokumenty metodou mikrofilmování.

Ke slavnému výročí vyšel nyní poutavý komiks Wild Beginnings of UMI, mapující založení společnosti UMI – University Microfilms Inc. (dnes ProQuest) Eugenem Powerem v roce 1938 a počátky mikrofilmování.

První mikrofilmy E. Power vyvolával v pohřebním ústavu, během války ale začal být zájem o jeho služby, který ještě více vzrostl po válce. Byl to významný milník i pro knihovny, které mohly začít uchovávat a sdílet své rozsáhlé sbírky.

Mikrofilm hraje svoji roli i nadále, v éře digitalizace, jeho nespornou výhodou je totiž dlouhověkost, cenová dostupnost a snadná reprodukce. Díky mikrofilmu a digitalizaci dnes mají uživatelé možnost nahlédnout do výtisku starých novin nebo do vzácných knižních sbírek.

Více informací

Časopisy o architektúre a umení od roku 1854 do 2005 25. 7. 2013 - ProQuest LLC

ProQuest zdigitalizoval významné časopisy 20. storočia v angličtine zamerané na výtvarné a úžitkové umenie, interiérový a priemyselný dizajn, záhradníctvo a krajinné inžinierstvo:

 • Apollo
 • Architectural Review
 • Architects' Journal
 • ArtAsia Pacific
 • Art Monthly
 • C Magazine
 • Canadian Architect
 • Ceramics Technical
 • Country Life
 • Eye
 • Graphis
 • Ornament
 • Print
 • Sculpture
 • Southwest Art

Časopisy – v elektronickej podobe dostupné prvýkrát – sú zdigitalizované od prvého vydania po rok 2005. Celé čísla sú naskenované vrátane obálky v plnej farbe s vyhľadávaním v úplných textoch a popisoch článkov.

V roku 2014 kolekciu rozšíri British Journal of Photography (1854 – 2005). Časopis vydávaný väčšinou týždenne zaznamenáva históriu fotografovania takmer od počiatkov. Je cenným prameňom pre umenovedné a sociálne dejiny.

Více informací

Nové série e-prednášok v HSTalks pre lekárov a farmaceutov 25. 7. 2013 - Henry Stewart Talks

Kolekcia HSTalks Biomedical & Life Sciences je rozšírená o dve série:

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné ku kolekcii HSTalks Biomedical & Life Sciences, automaticky získavate prístup ku všetkým novým sériám a e-prednáškam.

Více informací

Knižné kolekcie ebrary Complete s novými e-knihami 25. 7. 2013 - ProQuest | ebrary

ebrary aktualizovalo mnohoodborové kolekcie dostupné formou predplatného. Môžete sa tešiť na:

Více informací

3D anatomie pro audiologii a ultrazvukovou diagnostiku končetin 24. 7. 2013 - Primal Pictures

Primal Pictures je detailní multimediální a interaktivní 3D atlas lidské anatomie dostupný v elektronickém formátu. Nabízí celou řadu modulů se zaměřením na regionální a systémovou anatomii, a také řadu speciálních modulů pro různé medicínské obory. Nejnovějšími moduly jsou:

 • 3D Anatomy for Musculoskeletal Ultrasound: Upper and Lower Limb
 • Audiology: Anatomy and Physiology of Hearing

Modul 3D Anatomy for Musculoskeletal Ultrasound: Upper and Lower Limb může významně pomoci studentům a lékařům interpretovat ultrazvukové snímky horních a dolních končetin. Znalost anatomie je velmi podstatná pro správné využití ultrazvuku. Lékaři mají možnost porovnat sonografické snímky s 3D anatomickými průřezy. Součástí jsou také klinické texty popisující běžné potíže a možnosti léčby. Samozřejmě nechybí interaktivní anatomický atlas s 3D modely kolena, boku, kotníku a nohy, ramene, lokte, zápěstí a ruky včetně nervů. Mezi spolupracující autory patří např. dr. Elias, dřívější předseda British Medical Ultrasound Society.

Audiology: Anatomy and Physiology of Hearing je modul zabývající se normálním i poškozeným sluchem. Nabízí 3D pohledy na vnější, střední a vnitřní ucho, hlemýždě, sluchové a obličejové nervy, centrální sluchové dráhy, a ilustruje přenos zvuku ve vnějším a středním uchu.

Více informací

V ebrary více než 3 000 nových titulů pro trvalý nákup 22. 7. 2013 - ProQuest | ebrary

Během července přibylo v nabídce ebrary více než 3 000 nových e-books, které jsou dostupné formou trvalého nákupu. jedná se o tituly z produkce vydavatelství Institution of Engineering and Technology, Mac Keith Press, Smithers Rapra a dalších významných vydavatelů.

Celkově ebrary nabízí pro trvalý nákup již okolo 424 000 titulů, které je možné i stahovat na mobilní zařízení a číst offline.

Mezi nově zařazené tituly pro trvalý nákup patří např.:

Více informací

Historický slovník rétoriky online 20. 7. 2013 - De Gruyter

Vydavateľstvo DeGruyter sprístupnilo databázu Historisches Wörterbuch der Rhetorik Online, jediné komplexné referenčné dielo svojho druhu.

Rôzne kritériá – lemma, kľúčové slovo, osoba, literatúra, autor atď. – umožňujú cielené vyhľadávanie v 1300 článkoch špecialistom na rétoriku, lingvistiku, literárne vedy a kultúrne dejiny.

Více informací