SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Netřeba lovit olympijské medaile ze zeleného bazénu - JoVE představuje pH metr 17. 8. 2016 - MyJoVE Corp.

Olympiáda v Riu hostí ty nejlepší sportovce světa, ovšem zelenající voda vyvolává obavy jak u plavců, tak i diváků. Ještě, že máme od JoVE návodné video z laboratoře doktora Zhongqi He, Ministerstva zemědělství USA, který nás naučí:

» kterak používat pH metr. «

Recenzovaný vědecký video-časopis JoVE (Journal of Visualized Experiments) obsahuje instruktážní nahrávky vědeckých pokusů s odborným komentářem jednotlivých částí. Pokrývá oblasti biologie, fyziky, chemie, medicíny, neurověd a životního prostředí.

Jak praví japonské přísloví: Jednou sám vidět je lepší než stokrát slyšet.

Více informací

Nová videokolekce pro diagnostiku duševních poruch 16. 8. 2016 - Alexander Street, a ProQuest Company

Alexander Street oznámil zpřístupnění nové videokolekce Diagnosing Mental Disorders: DSM-5® and ICD-10, která ilustruje a vysvětluje formou videí nejčastější duševní poruchy a jejich klasifikaci. Základem jsou Diagnostic and Statistical Manual for Mental Disorders (Diagnostický a statistický manuál duševních /mentálních poruch, 5. vyd.) – mezinárodně používaná příručka Americké psychiatrické společnosti (APA) pro klasifikaci a statistiku mentálních poruch, a International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems (10th revision).

Kolekce nabízí 21 videí, ve kterých profesionální herci demonstrují příznaky dvaceti nejčastěji diagnostikovaných duševních chorob, videa zahrnují také rozhovory s odborníky na duševní zdraví.

Více informací

AccessCardiology pro intervenční kardiologii a elektrofyziologii 15. 8. 2016 - McGraw-Hill Professional

McGraw-Hill Education zpřístupnil nový specializovaný informační portál pro kardiologii AccessCardiology, kde jsou na jednom místě dostupné všechny zdroje pro tento obor, a to jak pro studenty, tak pro zkušené lékaře.

Nabízí se nejžádanější referenční příručky a atlasy (např. Hurst's The Heart, Color Atlas and Synopsis of Echocardiography a Harrison's Car­diovascular Medicine), zvuková kolekce Heart Sounds Collection, rozsáhlá multimediální knihovna (videa, echokardiogramy), obrázky ve vysokém rozlišení, 2 Minute Medicine (rychlé přehledy a souhrny z nových lékařských studií), kalkulátory, Hurst's Imaging Cases, integrovaná databáze léčiv (dávkování, indikace, nežádoucí účinky) a informace pro pacienty

Dostupné formou předplatného. Portál je optimalizován pro prohlížení v mobilních zařízeních.

Více informací

Nový portál pro hematoonkologii v praxi i ve výuce 11. 8. 2016 - McGraw-Hill Professional

McGraw-Hill Education zpřístupnil na své platformě AccesMedicine nový specializovaný informační portál pro hemato-onkologii HemOnc Collection, kde jsou na jednom místě dostupné všechny zdroje pro tento obor, a to jak pro studenty, tak pro zkušené lékaře.

Nabízí se nejžádanější referenční příručky (např. Williams Hematology and Hematology-Oncology Therapy a The MD Anderson Manual of Oncology), klinické texty, které pomohou rychle diagnostikovat tři hlavní nádorová onemocnění krve – leukemie, lymfom a myelom. Dále kalkulátory a možnost vytvořit si vlastní testy.

Dostupné formou předplatného, podmínkou je být také předplatitelem AccessMedicine. Portál je optimalizován pro prohlížení v mobilních zařízeních.

Více informací

Mobilní aplikace s interaktivním anatomickým atlasem pro Apple 9. 8. 2016 - Visible Body

Human Anatomy Atlas je nejznámější a nejpoužívanější online program od Visible Body. Anatomický atlas obsahuje 3D modely všech systémů lidského těla. Slouží nejen jako příručka, ale také jako skvělá pomůcka pro výuku a samostudium, či vzdělávání pacientů.

Verze Human Anatomy Atlas 2017 Edition pro iPad/iPhone nabízí rychlé vyhledávání, kvízy, detailní definice, latinské termíny a jejich výslovnost, dále interaktivní animované modely svalů a kostí, fyziologické animace, srovnání příčných řezů s výstupy z magnetické rezonance a fotografiemi z kadaverů, a mnoho dalšího! Prohlédněte si ukázku.

Pro získání přístupovách údajů do mobilní aplikace je třeba, aby instituce byla zároveň předplatitelem online verze Human Anatomy Atlas.

Více informací

OUP nabídne prestižní časopisecké tituly pro endokrinologii 8. 8. 2016 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press (OUP) na základě spolupráce s americkou Endocrine Society zařadí od roku 2017 do svého portfolia čtyři klíčové tituly pro endokrinologii:

 • The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism – klíčový recenzovaný časopis pro klinický výzkum a klinickou praxi
 • Endocrinology – časopis v roce 2017 slaví sté výročí, bude sloučen s časopisem Molecular Endocrinology, a stane se tak nepostradatelným zdrojem pro oblast základního a translačního výzkumu
 • Endocrine Reviews – publikuje přehledové články pro experimentální i klinickou endokrinologii
 • Journal of the Endocrine Society – nový open access titul, který bude publikovat nejnovější informace o pokrocích v základním výzkumu, klinické vědě a praxi

Časopisy bude možné získat jednotlivě formou ročního předplatného, dostupné budou také v kolekcích Medicine a Life Sciences. Rozhraní oxfordjournals.org je optimalizováno i pro mobilní telefony a tablety, a knihovníci mají k dispozici statistiky využití ve formátu COUNTER.

Více informací

Vylepšené stránky a Bulletin de la Société Géologique de France 4. 8. 2016 - GeoScienceWorld

Mezi nová, ale zdaleka ne poslední vylepšení platformy GeoScienceWor­ld patří:

 • Rozšířené možnosti u podmíněného vyhledávání
 • U rozšířeného vyhledávání – tlačítko „Search“ na začátku i konci stránky
 • Nové možnosti u vyhledávání citací

Na youtube kanál GSW přibyla nová instruktážní demo videa – podívejte se! Další informace můžete získat na stránce FAQ. A pokud máte něco ohledně GSW na srdci, můžete zanechat zpětnou vazbu.

Milou novinkou je i Bulletin de la Société Géologique de France (součást GSW), který přidal další archivní čísla – nový obsah se týká let 1940 až 1968, máte tedy k dispozici 28 let navíc.

Více informací

Začtěte se do posledních novinek Network Science 4. 8. 2016 - Cambridge University Press

Cambridge zveřejňuje nový titul Network Science a po omezenou dobu nabízí celé číslo zdarma.

Vzhledem k rostoucímu pochopení provázanosti a globalizace světa jsou síťová paradigmata stále více uznáváným způsobem, jak zkoumat aspekty moderní společnosti spolu s jednotlivci, organizacemi a dalšími aktéry. Jsou základnou pro výzkum, metodologii a aplikace pro oblast přírodních, společenských, technických a v neposlední řadě také informačních věd. Časopis proto vítá příspěvky vědců ze všech oborů, kteří se problematice sítí věnují.

V březnovém čísle najdete články:

 • Selection and influence in cultural dynamics
 • Influence of „traveling“ youth and substance use behaviors in the social networks of homeless youth
 • Mixed-membership of experts stochastic blockmodel
 • Homophily, influence, and the decay of segregation in self-organizing networks
 • An improved MCMC algorithm for generating random graphs from constrained Distributions

Za titulem stojí silný mezinárodní tým editorů.

Více informací

SAGE se rozrůstá o Public Health Reports 3. 8. 2016 - SAGE Publishing

Před několika dny začalo SAGE Publishing ve spolupráci s US Public Health Service, U.S. Surgeon General a Association of Schools and Programs of Public Health (ASPPH) vydávat časopis Public Health Reports. Tento významný zdroj informací vychází již od roku 1878 a věnuje se problematice veřejného zdraví a souvisejícímu výzkumu, odborným názorům a komentářům.

Public Health Reports je vydáván jednou za dva měsíce a soustředí se na hlavní témata v oblasti veřejného zdraví, jako je problematika konzumace tabákových výrobků, infekční choroby a imunizace, násilí u dospívajících nebo nemoci z povolání. Supplementa vycházejí 2–5krát ročně.

Více informací

Novinky z OECD 2. 8. 2016 - OECD Publishing

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

Více informací