SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Blahopřejeme výhercům! 9. 2. 2016 - Albertina icome Praha

Děkujeme všem účastníkům naší e-novinkové ankety za čas a zajímavé odpovědi. Odpovědi jsme prošli a přemýšlíme, jak s výsledky co nejlépe naložit.

1. února jsme z došlých odpovědi vylosovali tři výherce. Tři volné vstupenky na konferenci INFORUM získávají:

  • Drahomíra Škrabalová
  • Martina Machátová
  • Sylvie Sommerová

Blahopřejeme a těšíme se, že se v květnu v Praze uvidíme.

Více informací

INFORUM 2016 - Call for Papers do 7. března 8. 2. 2016 - Albertina icome Praha

Máte co říci k tématu elektronických informačních zdrojů? Pokud ano, pak čtěte dále.

V květnu pořádáme ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou 22. ročník konference INFORUM. Konference, jejíž součástí jsou workshopy, odborné přednášky, doprovodná výstava a večerní společenský program, se uskuteční 24.-25. května 2016 v Praze.

Podrobnosti o konferenci a jejích hlavních tématech pro rok 2016 naleznete na www.inforum.cz. Nabídky prezentací je možné podávat přes online přihlášku, a to do 7. března 2016.

Máte tip na zajímavý projekt, který vás zaujal? Nominujte ho na Cenu konference INFORUM.

Těšíme se na vaše návrhy!

Více informací

Zajistěte si přístup k e-books Cambridge University Press a pak nakupte ty nejžádanější 3. 2. 2016 - Cambridge University Press

Vydavatelství Cambridge University Press (CUP) nabízí nový cenový model pro nákup elektronických knih. Evidence-based acquisition funguje na principu přístupu ke všem titulům nebo k vybrané kolekci e-knih (humanitní a sociální vědy, věda, technika, medicína) z produkce CUP a partnerských vydavatelství po dobu šesti nebo dvanácti měsíců. Na základě statistik využití jsou následně indikovány nejoblíbenější tituly, a instituce si je vybere pro trvalý nákup.

EBA model slouží především k výběru monografií, ale zahrnuty mohou být také učebnice a referenční příručky. Uživatelé mají k dispozici široké spektrum publikací, ze kterých mohou vybírat, a knihovna se pro nákup konkrétních titulů rozhoduje na základě deklarovaného zájmu uživatelů.

Další informace viz průvodce pro knihovníky a video na YouTube.

Více informací

Encyklopédia prvej svetovej vojny 30. 1. 2016 - Brill

Vydavateľstvo Brill vydalo online ecyklopédiu prvej svetovej vojny so 700 heslami a 250 recenzovanými časopiseckými článkami. Brill's Digital Library of World War I má nadnárodný a globálny pohľadom na významné témy prvej svetovej vojny.

Články sú zamerané nielen na ťažiskové témy z politickej, historickej a kultúrnej perspektívy, ale aj úzko zamerané témy ako ženy pred, počas a po vojne, či pamäť.

Súčasťou je Brill’s Encyclo­pedia of the First World War rozšírená o 26 esejí o hlavných bojujúcich stranách, vojnovej spoločnosti a kultúre, diplomatických a vojenských akciách a historiografii Veľkej vojny. Autormi sú odborníci z 15 krajín.

Více informací

Časopis specializovaný na cestovní medicínu je novinkou u Oxfordu 28. 1. 2016 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press (OUP) a International Society of Travel Medicine oznámili, že OUP se stalo vydavatelem časopisu Journal of Travel Medicine. Je zaměřen na výzkum v oblasti cestovní medicíny, články reflektují témata jako je prevence a léčba nemocí, vzdělávání pacientů a personálu, imunizace, dopad cestování na hostitelské země, vojenské lékařství, problematika uprchlíků, nemoci jako je malárie, průjmy, hepatitida, TBC, HIV a jiné sexuálně přenosné nemoci, jet lag, vysokohorská medicína a trauma.

Aktuální impakt faktor je 1.579, časopis vychází 6× ročně a nyní bude dostupný jen ve formě online. Pro další informace k předplatnému na rok 2016 nás kontaktujte.

Více informací

Starovekí grécki gramatici 27. 1. 2016 - Brill

Starovekí gramatici učili filológiu, textovú kritiku a rétoriku, základné zručnosti v oblasti vzdelávania, kariéry a verejného života starovekých Grékov a Rimanov. Nová príručka Lexicon of Greek Grammarians of Antiquity (LGGA) slúži ako prvý zdroj informácií o gramatikoch pre vedcov skúmajúcich grécky a latinský starovek, predovšetkým dejiny filológie, gramatiky a antickej vedy.

Heslá sú zoradené abecedne podľa latinského mena. Každé heslo obsahuje:

  • úvod so životopisnými informáciami a diskusiu o jeho diele a zachovaných fragmentoch
  • texty v gréčtine
  • relevantná bibliografia spolu so zoznamom vydaní a štúdií

Po dokončení v roku 2019 bude obsahovať heslá 570 gramatikov. Súčasťou prvého vydania je 300 gramatikov. Každé heslo bude v taliančine a angličtine.

Více informací

Vyhledávač Summon s integrací alternativních metrik Altmetric 27. 1. 2016 - ProQuest

Vyhledávač Summon nyní umožňuje zobrazení alternativních metrik z altmetric.com. Uživatelé tak mají rychlý přehled o tom, které články si získaly pozornost v online vědeckém světě, tzn. jak často jsou čteny, sdíleny a citovány. Sleduje se aktivita na online zpravodajských serverech, na sociálních sítích (např. Twitter), v online encyklopedii Wikipedia, v akademických sociálních sítích, a dále jsou data získávána z blogů, z online citačních manažerů, z YouTube, ad. Platí to samozřejmě pouze pro články, kde existuje shoda přes indentifikátor DOI nebo PMID, a u kterých je Altmetric skóre vyšší než 0. Údaje jsou prezentovány v přehledné vizuální formě.

Zobrazení Altmetric v Summonu je bezplatné, je však třeba tuto funkci aktivovat v admin modulu. Aktivovat lze zobrazení Altmetric u výsledků vyhledávání a v postranním panelu s detailními informacemi k záznamu. Registrovaní uživatelé najdou podrobné info v Support Center.

Konkrétní příklad zobrazení Altmetric v prostředí Summon si lze prohlédnout například u UNC-Chapel Hill.

Více informací

Na vašem názoru záleží! 26. 1. 2016 - Albertina icome Praha

Již tuto neděli, 31. ledna, uzavíráme naši anketu k patnáctiletému výročí e-novinek.

Nestyďte se a povězte nám, jak vám e-novinky slouží. Naši autoři už se probírají došlými odpověďmi a přemýšlejí, co pro vás můžeme dělat lépe.

Připomínáme, že na tři vylosované čeká volná vstupenka na květnové INFORUM.

Více informací

Videonávody laboratórnych postupov pre environmentálne vedy v JoVE 26. 1. 2016 - MyJoVE Corp.

Journal of Visualised Experiments rozšíril kolekciu vzdelávacích videí Science Education o moduly pre environmentálne vedy:

  • Essentials of Environmental Sciences
  • Essentials of Environmental Microbiology
  • Pripravuje Essentials of Earth Sciences

V Science Education boli doteraz zastúpené videonávody pre biologické a behaviorálne vedy, v ktorých pribudol modul Essentials of Developmental Psychology. Slúžia na výučbu základov laboratórnych postupov a pokusov pomocou ľahko pochopiteľných videonávodov.

Více informací

Z Ex Libris Group se stala Ex Libris, a ProQuest Company 22. 1. 2016 - ProQuest

V úterý 15. 12. 2015 bylo oznámeno, že Ex Libris Group se stala oficiální součástí společnosti ProQuest. V rámci ProQuestu tak vznikla nová obchodní divize ProQuest – Ex Libris, a ProQuest Company – která nadále podporuje široké portfolio produktů včetně Alma, Aleph, bX, Intota, Primo, Rosetta, SFX, SIPX, Summon, 360 Link, Voyager, nově spuštěné řešení pro vytváření seznamů doporučené literatury Leganto a mobilní řešení campusM.

Divizi Ex Libris řídí Matti Shem-Tov, je podřízena CEO ProQuestu Kurtu Sanfordovi a její součástí je nově vytvořený tým specialistů Ex Libris a ProQuest Workflow Solutions.

Cílem nové divize je urychlit vývoj produktů a služeb, které umožňují knihovnám využít příležitosti poskytované novými technologiemi, elektronickým obsahem a uživatelskými prostředími.

Více informací