SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

AiP a AiB zastupujú ICE Publishing 9. 11. 2016 - Albertina icome Praha/Bratislava, ICE Publishing

Albertina icome Praha a Albertina icome Bratislava se stali oficiálnymi partnermi ICE Publishing pre Českú a Slovenskú republiku. Vydáva časopisy, knihy a zborníky Institution of Civil Engineers.

ICE Virtual Library je najväčšia kolekcia publikácií pre stavebné inžnierstvo s impaktovanými časopismi, ako sú Proceedings of the ICE – Civil Engineering, ktorý vychádza od r. 1836, ďalej Géotechnique, Magazine of Concrete Research a Structures and Buildings. Okrem časopisov v nej nájdete aj priemyselné štandardy, manuály, overené postupy (best practice), technické špecifikácie, projektová dokumentácia, správy o najnovšom výskume, príručky, učebnice, zborníky a prípadové štúdie.

Zastúpené sú témy zamerané na budovy a štruktúry, rozvoj, plánovanie a urbanizmus, energiu, geológiu a geotechniku, materiály, zdravie a bezpečnosť, právo a zmluvy, manažment, odborný rozvoj, vedu, dopravu, vodné a odpadové hospodárstvo.

S publikáciami sa môžete zoznámiť cez voľne dostupné vyhľadávanie, open access časopis Geotechnical Research a prípadové štúdie Monuments of Modern Engineering.

Více informací

Otevřený přístup hýbe světem 9. 11. 2016 - Albertina icome Praha

Devátý ročník mezinárodního open access týdne s mottem Open in Action uplynul, ale otevřený přístup a informace o open access zůstávají. Vybíráme z článků o aktivitách a názorech na otevřený přístup od zahraničných vydavatelství:

Více informací

Nové časopisy Cambridge University Press od roku 2017 5. 11. 2016 - Cambridge University Press

Od roku 2017 začne Cambridge University Press vydávať časopisy:

Na plne open access časopisy sa zmenia British Actuarial Journal a Journal of Pacific Rim Psychology.

Cambridge University Press od r. 2017 prestane vydávať Reviews in Clinical Gerontology a Animal Genetic Resources/Resources génétiques animales/Recursos genéticos animals.

Časopisy budú dostupné na novej platforme Cambridge Core, ktorá nahradila dve hlavné platformy – Cambridge Journals Online a Cambridge Books Online. Na jednom mieste je dostupných 360 časopisov a 30 000 e-kníh od Cambridge University Press a tiež obsah z Cambridge Histories Online, Cambridge Companions Online, Shakespeare Survey Online a spolupracujúcich vydavateľstiev z University Publishing Online.

Více informací

Aktuálne analýzy a štúdie World Bank 2. 11. 2016 - World Bank Group

World Bank v októbri zverejnila publikácie v edíciách:

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k World Bank eLibrary, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným publikáciám.

Více informací

Archív antropologičky Margaret Mead v Anthropological Fieldwork Online 2. 11. 2016 - Alexander Street, a ProQuest Company

Alexander Street v spolupráci s Library of Congress zdigitalizuje výber z Margaret Mead Papers a South Pacific Ethnographic Archive. 30 000 strán vrátane záznamov práce v teréne antropologičky Margaret Mead z Admiralitných ostrovov, Samoi a Papui-Novej Guinei. Stanú sa súčasťou kolekcie Anthropological Fieldwork Online.

Více informací

Ashgate Publishing je nyní součástí Taylor & Francis Group 24. 10. 2016 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Součástí Taylor & Francis Group se stalo vydavatelství Ashgate Publishing, které existuje již více než půl století a je předním vydavatelem odborných publikací zaměřených na dějiny umění, hudbu, historii, sociální práce, politiku, literární vědy, a mnoho dalších oborů. V elektronické podobě na platformě www.tandfebooks.com je aktuálně dostupných 4 800 e-knih z produkce tohoto vydavatele, a další budou postupně přibývat. Využijte slevu 10%, která platí do konce listopadu při objednání e-books Ashgate publikovaných před rokem 2015.

Součástí Taylor & Francis Group je nyní také vydavatelství Gower Publishing, které se specializuje na publikace pro obchod a management.

Více informací

Aké časopisy, sivá literatúra a aktuálne spravodajstvo pribudli do ProQuestu 22. 10. 2016 - ProQuest

Od januára do októbra 2016 do ProQuest Central pribudlo vyše 1800 publikácií s aktuálnymi plnými textami. Z toho 1200 vedeckých časopisov. Čo to znamená z pohľadu jednotlivých odborov?

Pokiaľ máte prístup k ProQuest Central alebo databázam z daných odborov, názvy publikácií a vydavateľstiev slúžia na prístup k nim. Stačí kliknúť v internetovej sieti vašej organizácie alebo cez vzdialený prístup na ich názov.

Ekonomické vedy

277 publikácií rozšírilo ekonomické databázy, napr. ABI/INFORM Collection. Pribudlo 226 správ od Plunkett Research, nové hospodárske výhľadové správy od Oxford Economics a vedecké časopisy od českého International Institute of Social and Economic Sciences a vydavateľstiev zo 16 krajín.

Prírodné vedy a technika

Okrem už spomínaných 55 časopisov od Springer Nature je v ProQueste dostupný aj Scientific Reports – jeden z najcitovanejších mnohoodborových časopisov podľa impakt faktoru (Thomson Reuters, 2015) a ďalšie tituly z techniky, vied o živej a neživej prírode.

Medicína

Vyše 150 publikácií od Springer, BioMed Central, BMJ, RCNi, Springer Nature a 18 ďalších vedeckých vydavateľstiev. Viacero časopisov je z psychológie, endokrinológie a lekárskej biológie.

Spoločenské vedy a umenie

Medzi 50 novými časopismi sú Campbell Systematic Reviews s článkami založenými na dôkazoch z pedagogiky, trestného práva a sociálnej starostlivosti, ďalej od nezávislého vedeckého vydavateľstva Berghahn Books a študentmi vydávaný časopisy InVisible Culture zameraný na vizuálnu kultúru do Arts & Humanities a Arts Premium Collection.

Aktuálne spravodajstvo

Novinkou v databázach s aktuálnym spravodajstvom sú noviny PAP English News Service, Planet Money a Project Syndicate, ďalej spravodajstvo a transkripty obchodných a politických noviniek Lou Dobbs Tonight a National Public Radio's.

Ktoré všetky publikácie máte k dispozícii na platforme ProQuest zistíte cez záložku Publications. Vyhľadávať môžete podľa slova v názve titulu, odborného zamerania a bibliografických údajov.

Více informací

Karger ve Frankfurtu představil tematicky zaměřené kolekce a oznámil spolupráci s Altmetric 21. 10. 2016 - S. Karger Publishers

Vydavatelství Karger, které se letos již po 54. účastní veletrhu ve Frankfurtu, přichází s novým produktem – Topic Article Packages. Jedná se o řadu „balíčků“, které obsahují mix článků a kapitol z knih na určité téma, a jsou sestavovány s pomocí sémantického vyhledávání z nabídky časopisů a knih vydavatelství Karger. Obsah balíčku tak lze sestavovat na základě potřeb uživatelů, a nabídnout jim jen výběr relevantních článků a kapitol z knih zaměřených na konkrétní problematiku. Aktuálně jsou formou jednorázového nákupu k dispozici tyto balíčky:

Karger navázal spolupráci také s Altmetric a u článků dostupných na své plaformě nově zobrazuje alternativní ukazatele čtenosti, sdílení a citovanosti (tzv. altmetrics). Uživatelé získají komplexnější obrázek o tom, kolikrát byl konkrétní článek zobrazený nebo citovaný v tradičních (zpravodajství) nebo sociálních médiích (Twitter, Facebook, Google+, Wikipedia, ad.), zmíněný na blogu nebo uložený v online citačních manažerech.

Více informací

Jak se proměňují rodinné vztahy a jak je můžeme zlepšit? 20. 10. 2016 - SAGE Publishing

Vydavatelství SAGE Publishing přichází s novou encyklopedií The SAGE Encyclopedia of Marriage, Family, and Couples Counseling, která obsahuje více než 500 hesel od odborníků v dané oblasti. Je zaměřená na rodinnou terapii, a zahrnuje témata jako pracovní / životní problémy, jejich zvládání, různorodost, komunikace, sexualita, a další.

The SAGE Encyclopedia of Marriage, Family, and Couples Counseling je dostupná online na platformě SAGE Knowledge nebo na platformě ebrary.

Více informací

De Gruyter zpřístupní e-publikace Yale University Press a Princeton Annals of Mathematics 19. 10. 2016 - de Gruyter GmbH & Co. KG

Akademické vydavatelství De Gruyter a Yale University Press (YUP) se dohodli na spolupráci týkající se prodeje e-publikací YUP. Portfolio De Gruyter tak obohatí řada jedinečných akademických publikací z produkce YUP, jedná se jak o tituly aktuální a chystané, tak i o archivní.

De Gruyter aktuálně také zpřístupnil na své platformě De Gruyter Online jednu z nejstarších a nejrespektova­nějších edic Princeton Annals of Mathematics Studies. De Gruyter je jediný vendor, který prodává tuto edici jako celek, k dispozici bude celkem více než 180 svazků. Annals of Mathematics Studies publikuje Princeton University Press již od roku 1940, edice obsahuje řadu stěžejních matematických děl 20. století. Dostupné jsou i další matematické edice: De Gruyter Expositions in Mathematics, De Gruyter Studies in Mathematics, Princeton Mathematical Notes, a Princeton Mathematical Series.

Více informací