SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Taylor & Francis Online podporuje propojení na klinická hodnocení 23. 2. 2020 - Taylor & Francis Group

Taylor & Francis Online (tandfonline.com) nově propojuje údaje z klinických hodnocení s publikovanými články a tyto údaje automaticky ukládá do Crossref a PubMed, za předpokladu, že autoři zadají čísla klinických studií ve svém rukopisu.

Aktuálně Taylor & Francis vydává více než 250 časopisů v oboru medicíny a zdraví, a publikované články jsou často spojeny s registrovaným klinickým hodnocením. Pro přístup k údajům z klinického hodnocení stačí u konkrétního článku kliknout na tlačítko Check for updates (vyzkoušejte např. u tohoto článku). Pokud existují nějaké související údaje z klinických hodnocení, objeví se to v rozbalovacím seznamu Crossmark spolu s odkazy na další články, které se přímo vztahují k těmto klinickým hodnocením.

Klinické studie jsou registrovány v patnácti veřejných registrech schválených WHO nebo na clinicaltrials.gov (tyto stránky provozuje National Library of Medicine). Po registraci je studii přiděleno Clinical Trial Number (CTN), které je následně použito k identifikaci této studie ve všech publikacích, které o ní informují.

Více informací

Brill představil referenční příručku o historii medicíny v režimu OA 22. 2. 2020 - Brill

Ve spolupráci s Oxford University a Wellcome Trust zpřístupnilo vydavatelství Brill novou online referenční příručku A Literary History of Medicine – The ʿUyūn al-anbāʾ fī ṭabaqāt al-aṭibbāʾ of Ibn Abī Uṣaybiʿah Online (LHOM). Jedná se o nejstarší ucelenou historii medicíny. Obsahuje biografie více než 432 lékařů, od starověkého Řecka až po současníky autora – syrského lékaře Ibn Abī Uṣaybiʿah, součástí jsou také básně a anekdoty. Díky velkorysé podpoře Wellcome Trust je příručka volně dostupná pod licencí CC-BY-NC 4.0.

Více informací

ProQuest Central: co je nové za rok 2019? 20. 2. 2020 - ProQuest

Přinášíme přehled pro uživatelé ProQuest Central – co nového se v databázi objevilo za posledních 12 měsíců.

Na úrovni publikací přibylo do ProQuest Central 1 500 odborných časopisů v plných textech včetně:

Více zpravodajství, blogů a magazínů:

  • 100 novinových titulů z různých částí světa, např. New Delhi Times nebo La Republica
  • nejnovější příspěvky z více než 400 blogů z Newstex
  • více než 80 trade journals včetně tří z WSJ Pro series se zaměřením na kybernetickou bezpečnost, centrální bankovnictví a finanční regulaci
  • 80 nových publikací, např. z vydavatelství Kogan Page

Nejnovější výzkum:

  • průběžně přibývají working papers od providerů jako jsou arXiv a RePEc
  • další plnotextové dizertace, aktuálně jich je v databázi přes 295 000
  • 70 nových sborníků z konferencí

Více zdrojů pro výuku a praxi:

Odkazy slouží uživatelům s aktivním přístupem k ProQuest Central, prémiovým kolekcím a oborovým databázím. Vedou přímo do služby ProQuest, pokud jste v internetové síti vaší organizace nebo využíváte vzdálený přístup.

Hodil by se vám kompletní seznam titulů? Chcete dohodnout školení u vás nebo online? Kontaktujte Michaela Svobodu (ČR) nebo Lucii Poledníkovou (SR).

Více informací

Přírůstky v Academic Complete za poslední rok 17. 2. 2020 - ProQuest

Instituce s předplatným kolekce ebooks Academic Complete mají přístup k těmto novinkám:

  • v roce 2019 přibylo 27 000 nových titulů, celkový počet tak dosahuje již 175 000 titulů
  • narůstající počet DRM-free titulů, aktuálně jich je přes 25 000
  • přibylo 9 000 cizojazyč­ných titulů ve francouzštině, němčině, italštině, češtině, španělštině, čínštině, a mnoha dalších
  • 13 titulů ze seznamu CHOICE Outstanding Academic Titles (OAT), v kolekci jich tak nyní najdete přes 2000
  • 14 titulů z žebříčku Doody’s Core Titles, a celkem jich je v kolekci 275
  • bezplatné obohacení záznamů elementy z Syndetics Unbound

Academic Complete je polytematická kolekce více než 175 000 odborných elektronických monografií z produkce řady významných vydavatelů včetně univerzitních a akademických vydavatelství, jakož i malých, ale důležitých vydavatelů. Vybrány jsou především publikace, které obvykle nakupují akademické knihovny včetně titulů na seznamech Choice Magazine's Ou­tstanding Academic Titles a Doody's. Pokrývá obory ekonomie a obchod, humanitní vědy, biologie a fyzika, medicína, informační technologie, inženýrství a technologie, historie a politické vědy, právo, sociální vědy, náboženství a filosofie, literatura a jazykověda, umění a pedagogika.

Kolekce je dostupná formou předplatného pro akademické instituce pro neomezený počet současně pracujících uživatelů. Obsah lze číst online i offline, k dispozici jsou statistiky COUNTER i záznamy MARC 21.

Více informací

Gale uvádí druhou část Women’s Studies Archive 14. 2. 2020 - Gale, a part of Cengage Learning

Gale, a Cengage company, zveřejnila druhou část série Women’s Studies Archive: Voice and Vision. Tento nový archiv, který vychází z první části série „Issues and Identity“, zkoumá vývoj feminismu v 19. a 20. století (1780–2000). Nepostradatelný zdroj pro vědce zabývající se historií žen, studiem genderu a sociální historií. Databáze čerpá zdroje z: The British Library, Swarthmore College, American Antiquarian Society, New York University, The National Archives, University of California.

Voice and Vision nabízí:

  • přístup k více než 800 000 stránkám unikátního obsahu v 15 sbírkách psaných ženami, což z něj činí nejkomplexnější zdroj pro ženská studia
  • rozmanité pokrytí témat: hlasovací právo, antikoncepce, pacifismus, občanská práva, zdraví a hygiena, rozvody, sociální reformy, ad.
  • velké množství primárních zdrojů od roku 1780 do roku 2000 s širším geografickým záběrem; rozmanitý globální pohled na zkušenosti žen a jejich dopad na společnost
  • křížové vyhledávání a textovou analýzu v rámci platforem Gale Digital Scholar Lab a Gale Primary Sources

V archivu jsou dostupné kolekce zaměřené výhradně na ženské autorky, a na časopisy a magazíny vytvořené ženami. Vědci mají nyní přístup k periodikům psaným, ilustrovaným a vydávaným ženami, a představujícím jejich práci, obavy a názory. Více si přečtěte v blogu nebo shlédněte video s editorkou.

Více informací

ProQuest Ebook Central získal cenu ASPIRE Gold za přístupnost svého obsahu 14. 2. 2020 - ProQuest

V nedávném auditu získala platforma pro elektronické knihy ProQuest Ebook Central ocenění ASPIRE Gold, protože se snaží v maximální míře o přístupnost obsahu i všech funkčností pro rozmanité skupiny uživatelů. K dispozici je prohlášení o přístupnosti a další informace o přístupnosti Ebook Central.

Accessibility mode lze v aplikaci Ebook Central zapnout, když máte vytvořen vlastní uživatelský účet a používáte čtečku obrazovky, jako je JAWS nebo VoiceOver. S pomocí čtečky si uživatelé se zrakovým postižením mohou „číst“ text na obrazovce a ovládat navigaci. Ukázka zde.

Pokud se chcete dozvědět více o ASPIRE, a jak byly hodnoceny jiné platformy a vydavatelé, navštivte ASPIRE.

Více informací

AiP a AiB nyní nabízejí antiplagiátorský software Urkund 13. 2. 2020 - Albertina icome Praha / Albertina icome Bratislava

Švédská společnost Prio Infocenter AB a AiP/AiB uzavřely smlouvu o distribuci antiplagiátorského řešení Urkund v České republice a na Slovensku. Uznávaný a oceňovaný software Urkund patří ke světové špičce v oblasti odhalování plagiátorství, jak již několik let dokazují nezávislé výzkumy, které probíhají i u nás. K nejsilnějším stránkám Urkund patří m.j. zahrnutí obsahu řady předních světových vydavatelů a zejména kontrola překladů, v budoucnosti včetně češtiny a slovenštiny. Řešení lze integrovat se systémy LMS včetně u nás velmi populárního Moodle. Uživatelské rozhraní Urkund je k dispozici v několika jazycích včetně češtiny.

Urkund byl označen za nejpřesnější antipagiátorský software v rozsáhlé studii Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin v roce 2013 a v roce 2019 byl součástí další velké srovnávací studie ENAI, jejíž výsledky by měly být v dohledné době publikovány. Je rovněž velmi dobře hodnocen v čerstvé bakalářské práci vzniklé na Mendelově univerzitě v Brně.

Více informací

Top články z časopisů pro stavebnictví za rok 2019 volně k dispozici 13. 2. 2020 - ICE Publishing

Vydavatelství ICE Publishing zpřístupnilo všem zájemcům top 10 článků za rok 2019.

ICE Virtual Library je největší kolekce publikací pro stavební inženýrství s impaktovanými časopisy, jako jsou Proceedings of the ICE – Civil Engineering, který vychází od r. 1836, dále Géotechnique, Magazine of Concrete Research nebo Structures and Buildings. Kromě časopisů zde vychází také průmyslové standardy, manuály, ověřené postupy (best practice), technické specifikace, projektová dokumentace, zprávy o nejnovějším výzkumu, příručky, učebnice, sborníky a případové studie. Publikují zde jak akademici, tak odborníci z praxe.

K dispozici je i přehled nejpopulárnějších knižních titulů za rok 2019 z produkce tohoto vydavatelství.

Data z Altmetric pak napoví, o jakých článcích a e-knihách z ICE se v loňském roce nejvíce diskutovalo na sociálních sítích.

Má-li Vaše instituce zájem o předplatné některého z časopisů ICE, kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Datové sady jsou nyní vyhledavatelné v Dimensions, včetně 10 000 pocházejících z ČR 11. 2. 2020 - Digital Science

Databáze Digital Science Dimensions nyní zpřístupňuje více než 1,4 milionu datových sad (datasets), a to včetně více než 10 000 pocháze­jících z České republiky. Datové sady jsou k dispozici všem uživatelům – včetně těch, kteří používají bezplatnou verzi Dimensions.

Zdrojem jsou data z figshare.com, která zahrnují datové sady uploadované do cloudového úložiště Figshare, jakož i z jiných úložišť, např. Dryad, Zenodo, Pangea, a hostovaných repozitářů včetně ACS a NIH. Datové sady jsou definovány jako položky sdílené v repozitářích, které jsou kategorizovány jako datasets – nepatří sem tedy preprinty, postery, obrázky a software. Datové sady budou denně aktualizovány a postupně budou přibývat data z dalších úložišť. Po grantech, publikacích, citacích, alternativních metrikách, klinických zkouškách a patentech se datové sady stanou šestým typem obsahu přidaným do Dimensions.

Zpřístupnění datových sad umožní institucím objevovat a analyzovat trendy ve veřejně dostupných údajích na institucionální úrovni a zpřístupňuje na platformě Dimensions ještě více navzájem propojených informací.

Zhlédněte záznam webináře Introducing datasets as a new content type in Dimensions, který proběhl 18. 2. 2020.

Více informací