SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Jak vnímáte vydavatelství Cambridge University Press? 24. 1. 2020 - Cambridge University Press

Do 26. ledna jsou knihovníci a uživatelé přizváni k vyplnění online dotazníku, který zveřejnilo vydavatelství Cambridge University Press. Vyplnění zabere jen cca 10 minut a je možné se zapojit i do losování o peněžité ceny GBP 250.

Více informací

Japonský deník The Japan News v angličtině 24. 1. 2020 - East View Information Services Inc.

Digitální archiv deníku The Japan News, který vychází v angličtině v Japonsku, je nyní k dispozici na platformě East View Global Press Archive. Vydavatelem je The Yomiuri Shimbun.

Japan News Digital Archive (1955–2019) obsahuje 300 000 stránek, zdigitalizovány byly celé stránky s původní grafikou a textem (včetně reklam), obsah lze plnotextově prohledávat. Deník dokumentuje dramatické změny, kterými prošlo poválečné Japonsko a je vynikajícím zdrojem domácích i zahraničních zpráv v oblasti politiky, ekonomiky, sportu a kultury.

Více informací

Historické obchodně-ekonomické informace z Rakouska a střední Evropy až do roku 1789 23. 1. 2020 - Compass-Verlag

ZEDHIA je online databáze zpřístupňující historické obchodně-ekonomické informace pokrývající teritorium Rakouska a střední Evropy. V roce 2019 se v databázi objevila celá řada nových, zajímavých dokumentů, např. obchodní kalendáře z 18. a 19. století, vydání centrálních registrů z roku 1903 a 1908 (obsahují i informace o majitelích malých podniků ve všech státech rakouské poloviny říše) a tištěné kopie Export Compass, cenných papírů a finanční ročenky Saling.

Nejstarší publikací v současném inventáři ZEDHIA je Kalender des Handelsstandes in Wien von 1789 z roku 1789, který obsahuje spoustu informací a jmen vídeňských obchodníků. Pro rok 2020 jsou plánovány nové přírůstky do inventáře ZEDHIA, chystá se např. uveřejnění Německého císařského věstníku (Deutscher Reichsanzeiger), což uživatelům umožní komplexní vyhledávání německých podnikových a ekonomických údajů až do konce II. světové války. Aktualizovanou bibliografii najdete zde.

Více informací

Představte svůj výzkum formou video abstraktu 23. 1. 2020 - The Charlesworth Group

Charlesworth Group poskytuje služby pro komplexní podporu publikování pro akademické pracovníky. Novinkou v nabídce služeb je vytvoření video abstraktu, tzn. 2–3 minutového videa, které shrnuje klíčové myšlenky vašeho výzkumu.

Video je velmi účinným způsobem, jak rychle předat výsledky výzkumu širšímu publiku. Můžete jej jako autor odeslat spolu s článkem vydavateli, nebo ho použít jako součást mediální kampaně, jakmile máte potvrzeno, že váš článek bude přijat. A proč nezahrnout krátký videoklip také do vaší žádosti o grant? Sdělte jasně a stručně své poselství hodnotitelům a maximalizujte své šance na zajištění finanční podpory. Video abstrakty jsou také skvělým způsobem, jak přilákat návštěvníky na webové stránky vašeho výzkumného týmu.

Charlesworth nabízí profesionální psaní skriptů na základě vašeho rukopisu, vytvoření animovaného videa včetně hlasového doprovodu ve formátu mp4, na vyžádání lze přidat i hudbu nebo titulky. Prohlédněte si ukázky.

Více informací

McGraw-Hill Medical: 8. vydanie Gomella's Neonatology a videá pre urgentnú medicínu 17. 1. 2020 - McGraw-Hill Professional

Začiatkom roku do kolekcií na platforme McGraw-Hill Medical pribudli:

Nové a aktualizované texty aj multimédiá, prípadové štúdie a nástroje pre klinickú prax a vzdelávanie sú automaticky dostupné v internetovej sieti inštitúcií s predplatným.

Máte otázky? Chcete dohodnúť školenie v češtine alebo slovenčine? Zabezpečiť prístup pre vašu inštitúciu? Dajte vedieť.

Více informací

Přelomová smlouva o přístupu a OpenAccess publikování v časopisech Karger 15. 1. 2020 - Albertina icome Praha s.r.o.

Odbor CzechELib Národní technické knihovny a společnost Albertina icome Praha s.r.o. v roli zástupce švýcarského vydavatelství Karger Publishers uzavřely koncem minulého roku přelomovou smlouvu typu „publish-and-access“, která v letech 2020 až 2022 poskytuje uživatelům z Univerzity Karlovy a Masarykovy Univerzity přístup k plným textům téměř 80 odborných časopisů Karger a zároveň korespondenčním autorům z těchto institucí zajistí možnost publikování v titulech Karger v režimu OpenAccess bez nutnosti hradit poplatek za zpracování článku (Article Processing Charge, APC). Tato smlouva se tak stává významným milníkem na cestě k otevřenému přístupu v souladu s doporučeními Evropské komise a Národní strategií otevřeného přístupu ČR k vědeckým informacím.

Karger Publishers je nezávislé světové vydavatelství odborné literatury zaměřené na medicínské obory. Vydavatelství je rodinná firma sídlící ve švýcarské Basileji a v letošním roce oslaví již 130 let existence. Karger zaměstnává přes 240 lidí v 15 zemích světa.

Více informací

Další rozhovory na téma "osobnosti, které formovaly dějiny vědy" 14. 1. 2020 - Royal Society Publishing

Royal Society uveřejnila na svém YouTube účtu druhou sérii #PeopleOfScience 2, která vypráví příběhy mimořádných vědců/vědkyň z pohledu osobností současného vědeckého světa. Profesor Brian Cox vyzpovídal šest členů Královské společnosti, včetně prof. Martina Reese nebo prof. Julie Higgins.

Více informací

Co se ve vědeckém světě nejvíce přetřásalo a sdílelo v roce 2019? 13. 1. 2020 - Altmetric

K dispozici je přehled top 100 akademických článků, které byly celosvětově nejčastěji sdíleny a diskutovány na sociálních sítích v roce 2019.

Pořadí vychází z alternativních metrik (altmetrics), které zaznamenávají sdílení prostřednictvím mainstreamových sdělovacích prostředků, blogů, Wikipedie, YouTube, online citačních manažerů, sociálních sítí (Twitter, Facebook, ad.) a vědeckých diskusních fór.

Žebříčku nejdiskutovanějších článků z Altmetric Top 100 vévodí články o světové klimatické krizi, nezbytnosti vakcinace pro veřejné zdraví, a o vývoji umělé inteligence. Jegor Zacharov a Viktor Lempickij jsou autoři nejdiskutovanější akademické práce loňského roku, která se zaměřuje na vytváření systémů, které dokáží syntetizovat realistické videosekvence řeči a výrazů napodobujících konkrétního jednotlivce.

Témata dalších článků jsou ale jako vždy velmi pestrá, publikovány byly ve 43 různých časopisech, nejčastěji v časopise Nature (12).

Zde je Top 5 článků:

Seznam všech článků lze prohledávat dle témat, názvu časopisu, afiliace, vydavatele nebo dle přístupového modelu (zdarma, OA, placený), výsledky pak lze řadit dle několika kritérií.

Více informací

Podpora vědy a výzkumu v akademických knihovnách: jaký je současný stav? 12. 1. 2020 - Choice

Choice, vydavatelská jednotka Association of College & Research Libraries (ACRL), vydala v pořadí již pátý whitepaper určený akademickým knihovnám. Jedná se o výsledky průzkumu mezi řediteli akademických knihoven ve Spojených státech a v Kanadě z roku 2019, který hodnotí služby na podporu vědy a výzkumu (RDS – research data services). Do jaké míry se změnily nové technologie, nové nástroje a nové pohledy na správu a přístup k datům za posledních 7 let (předchozí průzkum proběhl v roce 2012)?

Autory Research Data Services in Academic Libraries: Where are We Today? jsou Carol Tenopir, Jordan Kaufman, Robert Sandusky a Danielle Pollock.

Whitepaper byl zveřejněn pod licencí CC BY-NC 4.0 a je k dispozici ke stažení z webu Choice 360.

Více informací

IOP Publishing představuje nový OA časopis pro nanovědy 11. 1. 2020 - IOP Publishing

Vydavatelství IOP Publishing zařadilo do svého portfolia Nano Express, nový multidiscipli­nární open access časopis. Časopis přijímá nové články bez poplatku (APC) až do odvolání. Nano Express doplňuje další dva časopisy z nabídky IOP zaměřené na nanotechnologie – Nanotechnology a Nano Futures.

Více informací