SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Mrkněte se, co ukrývá náš AiP kanál na YouTube 31. 8. 2017 - Albertina icome Praha

Založili jsme na YouTube účet AiP podpora, abychom vám mohli na jednom místě zprostředkovat užitečná videa k e-zdrojům, které máte dostupné. Jedná se především o krátké tutorialy a zajímavé webináře v angličtině. Naleznete zde i zahajovací scénky z konference INFORUM a nahrávky webinářů v češtině.

Odkazy na další videa budou postupně přibývat, přihlašte se k odběru novinek z našeho kanálu, a nic vám neunikne.

Máte zájem o video tutoriál v češtině ke konkrétní databázi? Napište nám.

Více informací

Proběhla zásadní aktualizace CAB tezauru pro rok 2017 31. 8. 2017 - CABI Publishing

Počet termínů v největším tezauru zaměřeném na přírodní vědy a příbuzné obory – CAB Thesaurus, jehož tvůrcem je společnost CABI – po poslední aktualizaci čítá téměř 2,7 milionu.

Červencová aktualizace patří mezi ty nejrozsáhlejší, přidáno bylo dalších 800 taxonomických názvů invazních rostlin, 600 lékařských výrazů se zaměřením na novotvary, léčiva a metabolické markery související s onemocněním. Celkem bylo přidáno více než 14 700 nových termínů. Vylepšena byla také struktura tezauru – detaily viz CAB Thesaurus 2017 edition report.

CAB Thesaurus je klíčovým nástrojem pro akademické, korporátní a vládní knihovny, které potřebují vyhledávat a indexovat obrovské množství dat z oblasti zemědělství a lidského zdraví. S tezaurem často pracují také uživatelé databází CAB Abstracts, Global Health, ad.

CAB Thesaurus je k dispozici v angličtině, dánštině, holandštině, finštině, francouzštině, němčině, italštině, norštině, portugalštině, španělštině a švédštině.

Více informací

Staňte se autorem obálky endokrinologického časopisu 30. 8. 2017 - Society for Endocrinology

Society of Endocrinology vyhlašuje soutěž o nejlepší fotografii na obálky svých časopisů, které vydává ve spolupráci se společností BioScientifica. Podrobnější instrukce a kontakty na stránkách jednotlivých časopisů:

BioScientifica vydává řadu uznávaných a impaktovaných časopisů zaměřených na klinickou endokrinologii a metabolismus, reprodukci a onkologii.

Journal of Endocrinology má aktuálně nejvyšší impakt faktor za celou dobu své existence: 4.706. Je nejvýše hodnoceným časopisem základního výzkumu v kategorii Endocrinology and Metabolism. Také další tituly Bioscientifica zaznamenaly nárůst IF.

Více informací

Ve kterých kategoriích jsou LWW časopisy nejcitovanější na světě? 30. 8. 2017 - Wolters Kluwer - Ovid

Vyšší impakt faktor získalo 61% titulů vydavatele Lippincott Williams & Wilkins, z nichž 30 časopisů si dokonce IF vylepšilo o 25% a více (dle JCR 2016). Lippincott nabízí 201 impaktovaných titulů. Na prvních místech žebříčku figurují například v těchto kategoriích:

U časopisů MedKnow se nárůst IF týká 78% z celkového počtu 32 titulů, které figurují v JCR.

Společnost Ovid umožňuje předplatné jednotlivých titulů nebo cenově zvýhodněných kolekcí, a uživatelům dává možnost nastavit automatické zasílání upozornění na nová čísla a články, export záznamů do citačních manažerů, uložení/tisk/o­deslání výsledků vyhledávání, a sledování statistik ve formátu COUNTER. Časopisy je samozřejmě možné prohledávat společně s dalšími databázemi nebo e-knihami, které máte přes rozhraní Ovid dostupné.

Pro další informace k online předplatnému LWW časopisů na rok 2018 nás kontaktujte. Přehled všech LWW titulů.

Více informací

East View připravilo novou kolekci STM časopisů z Ruské akademie věd 28. 8. 2017 - East View Information Services Inc.

Společnost East View Information Services zpřístupnila novou kolekci prestižních online časopisů z vydavatelství Nauka, které je oficiálním vydavatelstvím Ruské akademie věd. Kolekce více než 130 časopisů je zaměřena na vědu, techniku a medicínu a přináší poznatky z nejnovějších vědeckých výzkumů realizovaných v Rusku.

Časopisy jsou nyní poprvé k dispozici mimo Rusko a lze je fulltextově prohledávat. Kolekce Nauka Journals Online on Science, Technology & Medicine je dostupná na platformě East View a dělí se na devět segmentů: STM Reports, Astronomy, Mathematics, Medicine, Physics, Energy and Natural Resources, Life Sciences, Chemistry, a Industry and Applied Sciences. Kompletní seznam titulů je dostupný zde.

Předplatit lze jednotlivé předmětové kolekce nebo celou kolekci s 15% slevou.

Více informací

Český časopis Folia Zoologica a 6 dalších se od ledna objeví v BioOne 24. 8. 2017 - BioOne

Kolekce časopisů BioOne se v roce 2018 rozroste o následující tituly:

 • Journal of Herpetological Medicine and Surgery, Association of Reptilian and Amphibian Veterinarians, v. 19 (2009) – do současnosti
 • Folia Zoologica, Ústav biologie obratlovců AV ČR, v. 59 (2010) – do současnosti
 • Bradleya, British Cactus and Succulent Society, n. 1 (1983) – do současnosti
 • Arachnologische Mitteilungen: Arachnology Letters, Arachnologische Gesellschaft e.V., v. 55 (2018) – do současnosti, v režimu Open Access
 • Lundellia, The Plant Resources Center, The University of Texas at Austin, v. 1 (1998) – do současnosti, v režimu Open Access
 • Bulletin of the British Ornithologists’ Club, British Ornithologists’ Club, v. 137 (2017) – do současnosti, v režimu Open Access
 • Lindbergia, Dutch Bryological and Lichenological Society and Nordic Bryological Society, v. 37 (2014) – do současnosti, v režimu Open Access

Přírůstky tak pokryjí nejen oblast zoologie a botaniky, ale také herpetologie, entomologie, ornitologie a bryologie.

 • Tituly Folia Zoologica a Bradleya jsou umístěny v žebříčku JCR (Journal Citation Reports).
 • Journal of Herpetological Medicine je vysoce uznávaným herpetologickým časopisem s přesahem i do veterinární vědy.
 • Pouze dva tituly pochazí z USA, další pak jsou z České republiky, Velké Británie, Německa a Nizozemí/Švédska.
 • Bradleya a Lundellia budou k dispozici už od svého prvního čísla.

Více informací

Videonávody laboratorních postupů pro chemiky a biology v JoVE 23. 8. 2017 - MyJoVE Corp.

Journal of Visualised Experiments rozšíří od poloviny září 2017 kolekci vzdělávacích videí Science Education o tři nové moduly pro chemii:

 • Essentials of Biochemistry
 • Essentials of Inorganic Chemistry I
 • Essentials of Organic Chemistry II

Chystanou novinkou jsou také dva nové moduly pro biologii:

 • Essentials of Lab Animal Research
 • Essentials of Lab Safety

Moduly budou dostupné od 15. září, zde malá ochutnávka.

Předplatíte-li si JoVE na rok 2018 již nyní, dostanete na zbývající část roku 2017 přístup zdarma. Pro více informací nás kontaktujte!

V polovině srpna JoVE představil nový responzivní web!

Více informací

OECD - aktuální trendy v energetice a v sektoru nerostných surovin 22. 8. 2017 - OECD Publishing

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

Více informací

Sprievodca pre literárnu vedu a kritiku od OUP 14. 8. 2017 - Oxford University Press

Oxford Bibliographies Online sprístupnila prvých 50 článkov zo sprievodcu najnovším výskumom Literary and Critical Theory. Od afrofuturizmu až po svetovú literatúru vrátane tém, ako sú semiotika, Sigmund Freud, Jacques Derrida, Michel Foucault, či štrukturalizmu.

Modul bude slúžiť ako sprievodca najdôležitejšími materiálmi pre výskum a štúdium za posledné desaťročia.

S Oxford Bibliographies Online sa jednoducho zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie.

Více informací

Proměna způsobu komunikace a mediálního výzkumu v digitální éře 11. 8. 2017 - SAGE Publishing

Jak ovlivňují technologie, jako jsou sociální média, blogování a textové zprávy, způsob komunikace a mediálního výzkumu? Dozvíte se v nejnovější enycyklopedii The SAGE Encyclopedia of Communication Research Methods, která popisuje celou řadu teorií a metodik používaných v komunikačním výzkumu, a také trendy ovlivňující budoucnost oboru.

Encyklopedie obsahuje více než 700 záznamů a zabývá se také současnými problémy, např. vlivy globalizace na výzkum nebo využitím nových metod pro shromažďování a analýzu dat. Dále se řeší otázky související se zodpovědností, autorskými právy, důvěrností informací, vlastnictvím dat a bezpečností dat, soukromím a etickými aspekty provádění výzkumu.

The SAGE Encyclopedia of Communication Research Methods je dostupná online na platformě SAGE Knowledge nebo na platformě ProQuest Ebook Central. Do encyklopedie můžete nahlédnout prostřednictvím Google Preview. Pro cenovou nabídku na online verzi nás kontaktujte.

Více informací