SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Konference INFORUM už má dvacítku na krku 5. 2. 2014 - Albertina icome Praha

Zveme vás na jubilejní 20. ročník konference INFORUM, která se bude konat 27.-28. května na Vysoké škole ekonomické v Praze. Jedná se o tradiční akci zaměřenou na elektronické informační zdroje a jejich akvizici, správu a propagaci, na aktuální trendy ve vyhledávání a discovery systémy, na digitalizační projekty kulturního dědictví, na využití mobilních technologií a cloudových služeb, a další témata.

Do 28. února je otevřená výzva k přihlašování odborných příspěvků/posterů. Konference již tradičně proběhne paralelně ve dvou sálech s rozdílným programem. Navíc jsou pro účastníky připravovány praktické pondělní workshopy a úterní večerní Infomejdan s možností neformálního navazování kontaktů a výměny zkušeností.

Od této chvíle je již také odstartována soutěž o Cenu INFORUM 2014, která bude udělena nejvýznamnějšímu českému nebo slovenskému produktu, službě nebo projektu spojenému s elektronickými informačními zdroji.

Více informací o konferenci včetně přehledu zvaných přednášejících, výše účastnického poplatku a informací pro účastníky ze Slovenska najdete na www.inforum.cz. Zde je také dostupný archiv minulých ročníků včetně sborníků, fotogalerií, reportáží a dalších užitečných informací.

Věříme, že si tuto akci nenecháte ujít a těšíme se na setkání s vámi.

Více informací

ProQuest Flow: bezplatná služba pro sdílení citací a plných textů 5. 2. 2014 - ProQuest | RefWorks-COS

Píšete odborný článek nebo svou absolventskou práci a potřebujete snadno a rychle shromáždit bibliografické údaje k citovaným dokumentům? Chcete mít na jednom místě i plné texty a mít k nim přístup ze všech mobilních zařízení, která používáte? Uvítali byste nástroj, který umí vkládat citace do textu a následně vytvořit bibliografii v požadovaném citačním stylu? Pracujete ve výzkumném týmu a chcete sdílet nejnovější články a další práce ve svém oboru?

Všechny tyto funkce a ještě mnohem více vám nabízí nová online cloudová služba Flow. Má jednoduché uživatelské rozhraní, nabízí dostatečnou kapacitu a funguje na PC, v chytrých telefonech i v tabletech.

Flow začněte používat hned – založte si zdarma osobní účet, nebo si vyžádejte zkušební přístup pro celou instituci. Osobní účet Flow nabízí 2GB prostor pro ukládání plných textů a sdílení složek (s omezeným sdílením plných textů) s deseti dalšími uživateli Flow. Placená institucionální licence pak nabízí každému uživateli ještě větší prostor, neomezené možnosti sdílení a administrátorům řadu dalších nadstavbových služeb.

Více informací

ACM začalo vydávať knihy 3. 2. 2014 - ACM - Association for Computing Machinery

Association for Computing Machinery začala vydávať elektronické knihy zamerané na počítačovú vedu. ACM Books dopĺňajú časopisy a zborníky z konferencií na platforme ACM Digital Library. Určené sú rozrastajúcej sa IT komunite vrátane autorov, vedcov, lekárov, učiteľov a študentov.

Kolekcia I obsahuje 25 monografií a vysokoškolských učebníc vzťahujúcich sa k celej škále tém o informatike vrátane jej dejín a sociálneho vplyvu. Všetky knihy sú „born digital“ a budú stiahnuteľné na tablety, chytré telefóny a ďalšie mobilné zariadenia.

Témy zahŕňajú informačné technológie, vrátane softvérového inžinierstva, multimediálnych systémov, cloud computing, mobilnej výpočtovej technike, strojového učenia a data mining, bezpečnosti a súkromia, vyhľadávania informácií a digitálnych knižníc, ako aj správy údajov, bioinformatiky, počítačovej grafiky a paralelných výpočtov.

Více informací

ProQuest a jeho aktivity na poli open access 3. 2. 2014 - ProQuest

Společnost ProQuest se stala členem Open Access Scholarly Publishers Association (OASPA), která reprezentuje zájmy vydavatelů open access (OA) časopisů v různých vědních disciplínách.

ProQuest do řady svých databází a informačních řešení integruje a agreguje open access obsah. Je také od roku 2005 vydavatelem recenzovaného open access časopisu zaměřeného na podporu výzkumu v oblasti životního prostředí.

Časopis je vydáván pod názvem Sustainability: Science, Practice, & Policy .Sustainability (SSPP): Science, Practice, & Policy.

Více informací

Renomovaná databáze INSPEC má čtrnáct milionů záznamů 3. 2. 2014 - Institution of Engineering and Technology

Bibliografická databáze Inspec společnosti Institution of Engineering and Technology (IET) dosáhla významného milníku – v současnosti nabízí již 14 milionů záznamů. Inspec je nejkomplexnější databáze zaměřená především na výzkum v oblasti inženýrských oborů (elektrotechnika a elektronika, fyzika, počítače a výpočetní technika, ad.).

Indexovány jsou časopisecké články, konferenční sborníky a technické zprávy.

Více informací

Najnovší výskum o evolučnej biológii 31. 1. 2014 - Oxford University Press

Oxford Bibliographies Online sprístupnila sprievodcu najnovším výskumom o evolučnej biológii.

Modul slúži ako sprievodca najdôležitejšími materiálmi pre výskum a štúdium v danom odbore za posledné desaťročia.

S Oxford Bibliographies Online sa jednoducho zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie.

Více informací

Novinka v Ulrichsweb zefektivní akvizici časopisů 31. 1. 2014 - ProQuest

V databázi Ulrichsweb se objevilo (v režimu pokročilého vyhledávání) nové vyhledávací kritérium „Full Text Sources“. Tato funkce ušetří výrazně čas v případě, že potřebujete zjistit, které časopisecké tituly jsou součástí konkrétní plnotextové databáze nebo provést rychlou analýzu překrytí mezi plnotextovými a abstraktovými databázemi. Tato nová funkce je k dispozici díky kombinaci dat z Ulrichsweb (informace o dostupnosti titulů v bibliografických a abstraktových zdrojích) a Serials Solutions® knowledgeworks (informace o dostupnosti plných textů).

Uživatelé tak získávají rychle přehled o dostupnosti konkrétních časopisů, magazínů, open access publikací a dalších periodik v plnotextových databázích. Výstupem srovnávací analýzy je pak podrobný seznam titulů, které jsou dostupné současně ve dvou (nebo více) plnotextových zdrojích, a/nebo současně dostupné v plnotextových i abstraktových zdrojích, a to včetně údajů o dostupných a chybějících ročnících).

Předplatitelé Ulrichsweb tuto novinku najdou přes odkaz Advanced Search – z rolovacího menu vyberou Full Text Sources a do vyhledávacího pole zadají např. ProQuest Central – jako výsledek vyhledávání dostanou seznam všech plnotextových titulů, které jsou dostupné v databázi ProQuest Central. Stejnou cestou lze provést i srovnávací analýzu dvou a více databází, při zadávání dotazu je třeba kliknout ještě na odkaz Add Term, aby se objevil další řádek pro zadání názvu dalšího plnotextového zdroje.

Více informací

ProQuest zpřístupní digitální archiv South China Morning Post 31. 1. 2014 - ProQuest

Poprvé budou mít vědci a studenti možnost nahlédnout do archivu South China Morning Post v online podobě, a to v rámci kolekce ProQuest Historical Newspapers. Online archiv otevírá novou cestu k výzkumu historie Asie.

South China Morning Post je uznávaný a kritikou oceňovaný deník přinášející autoritativní a vlivné zprávy z Hong Kongu, Číny a dalších asijských zemí. Vychází již od roku 1903 a jeho zakladateli byli pánové Alfred Cunningham a Tse Tsan-tai (klíčová postava čínské revolty proti poslední císařské dynastii Čching na přelomu 20. století), noviny se tak staly platformou pro prosazování reformního hnutí v Číně.

V archivu budou dostupné plné texty z let 1903–1991, vyhledávat bude možné nejen v novinových článcích, ale také v reklamách, editorialech, kreslených komiksech a fotografiích. Pro nejrůznější historické analýzy bude samozřejmě možné křížově prohledávat obsah South China Morning Post i s dalšími historickými tituly, jako jsou The New York Times, The Guardian, Washington Post, Times of India, ad.

Více informací

Zajímavá fakta z nové studie k využití ebooks v jednotlivých oborech 31. 1. 2014 - ProQuest | ebrary

Na poslední konferenci American Library Association byla na konci ledna prezentována prvotní studie Diving into E-book Usage; Assessing the Swell of Info zabývající se využitím elektronických knih v různých vědních oborech. Autorem je Michael Levine-Clark z University of Denver, který se ve svém příspěvku zaměřil na analýzu chování uživatelů ebrary a EBL – Electronic Book Library. Prezentace z konference je již dostupná prostřednictvím SlideShare.

Velmi zajímavé je zjištění, že pokud jde o elektronické knihy, společenské vědy daleko předčí humanitní a STM obory (přírodní vědy, technika, medicína) co se týká procentuálního využití titulů a průměrného počtu využití na jednu knihu. Na druhé straně uživatelé, kteří pracují s knihami z oborů STM, mají tendenci být více aktivní, tzn. více stahují nebo tisknou obsah. Průzkum také odhalil, že uživatelé kladou velký důraz na kvalitní obsah a preferují tituly z univerzitních vydavatelství na úkor jiných vydavatelů.

Anonymní data za poslední 3–4 roky byla předána autorovi studie v agregované podobě a týkají se více než 7 000 knihoven z celého světa (mezi nimi i institucí z ČR a SR) a více než půl milionu titulů. Levine-Clark zkoumal především jednotlivé uživatelské relace (sessions) a aktivitu uživatelů (prohlížení, tisk, kopírování a stahování dokumentů).

Kompletní závěrečná zpráva vyjde v březnu formou „white paper“ a bude dostupná na www stránkách ebrary a EBL.

Více informací

ebrary Academic Complete prekročila sto tisícku 30. 1. 2014 - ProQuest

ProQuest | ebrary rozšíril knižné kolekcie dostupné formou predplatného:

Viac než tretina nových kníh vyšla po roku 2009. Spolu majú používatelia prístup k 108 500 odborným knihám.

Nové tituly pribudli do portfólia e-kníh na trvalý nákup pre:

  • akademické knižnice od Oxford University Press a ABC-CLIO z odborov podnikanie a ekonomické vedy, medicína a humanity,
  • verejné knižnice od Zed Books, Career Press, ABC-CLIO zamerané na rodičovstvo, kariéru a výpočtovú techniku,
  • vládne organizácie a firmy od Business Expert Press a Bentham Science Publishers zamerané na podnikanie a etiku, počítače a inžinierstvo.

Mnohé z týchto kníh sú dostupné cez používateľom riadenú akvizíciu a krátkodobé pôžičky.

Více informací