SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Efektivní vyhledávání v dotačních výzvách z celého světa přes databázi Pivot 28. 1. 2014 - ProQuest | RefWorks-COS

Online služba Pivot, která umožňuje z jednoho místa snadno identifikovat vhodné dotační příležitosti, zařadila na konci roku do své databáze téměř 600 výzev z nového dotačního programu EU – Horizon 2020.

Celkem databáze Pivot nabízí cca 28 000 záznamů o aktuálně platných příležitostech, a to pro různé účely: výzkum, spolupráce, cestování, další vzdělávání, konference, stáže, nákup vybavení a další náklady související s vědou a výzkumem. Registrovaným uživatelům Pivot automaticky na základě zadaných profesních zájmů zobrazuje nabídku relevantních dotačních příležitostí, a umožňuje tyto informace ukládat, sdílet, přidávat interní termíny a poznámky a nastavit si zasílání novinek na e-mail.

Pivot je online služba určená pro vědecké pracovníky z akademické i soukromé sféry, postgraduální studenty a pracovníky projektových center/oddělení pro vědu a výzkum. Vědečtí pracovníci z těchto institucí mají možnost si v databázi vytvořit vlastní profil, který je dostupný všem uživatelům Pivot (více než 350 institucí z celého světa). Od ledna je k dispozici nový redakční systém pro aktualizice profilů, každý si může měnit údaje ve svém profilu dle potřeby (kontaktní údaje, afiliace, odkazy na externí www stránky, vzdělání, profesní zaměření, klíčová slova, atd.).

Více informací

Nová kolekce mapuje významné psychologické experimenty 27. 1. 2014 - Alexander Street Press

Psychological Experiments Online je nová multimediální kolekce z produkce Alexander Street Press zaměřená na psychologické experimenty 20. a 21. století. Popsáno je 30 největších experimentů, Ivanem Pavlovem počínaje, až po současné experimenty v oblasti sociální předpojatosti.

Aktuálně je k dispozici 16 000 stran textu z primárních dokumetů a 42 videí (25 hodin), odkazy na externí videa (YouTube a další zdroje) a 25 studijních aktivit. Brzy přibudou další video a audio záznamy a texty.

Psychological Experiments Online exkluzivně nabízí řadu archivních materiálů, které nenajdete v online podobě nikde jinde – čerpá např. z archivu Center for the History of Psychology, University of Akron a Yale University. Naleznete zde mix nejrůznějších dokumentů jako jsou poznámky účastníků experimentů, články, knihy, referenční příručky, terénní poznámky, dopisy vedoucích psychologů, modifikace originálních experimentů, a také kompletní dílo sociálních psychologů S. Milgrama a P. Zimbarda.

Obsah lze prohlížet dle mnoha kritérií – např. dle experimentu, psychologa nebo specializace. Součástí jsou také různé kvízy, úkoly a cvičení, které lze využít při výuce a zapojení studentů do diskuse.

Více informací

Springer zkompletoval archiv a v nabídce má přes osm milionů dokumentů 27. 1. 2014 - Springer

Springer zahájil rok 2014 vskutku impozantně – zkompletoval digitální kolekci svých tištěných knižních publikací z let 1840–2004 v rámci projektu Springer Book Archives (SBA), a díky tomu nyní na své platformě SpringerLink nabízí přes osm milionů dokumentů (časopisecké články, kapitoly z knih a referenčních příruček a protokoly).

Do Springer Book Archive bylo zařazeno více než 110 000 titulů v angličtině a němčině. Naleznete zde díla známých vědců a laureátů Nobelovy ceny, např. Wernera von Siemense, Rudolfa Diesela, Emila Fischera a Marie Curie. Informace o projektu a seznam titulů hledejte na www.springer.com/bookarchives.

Více informací

Vyhledávač obrázků z astronomických časopisů 27. 1. 2014 - IOP Publishing

IOP Publishing (IOP) ve spolupráci s American Astronomical Society (AAS) zpřístupnili Astronomy Image Explorer (AIE) – specializovaný online nástroj pro prohledávání stovek tisíc obrázků, ilustrací, grafů a videí, které byly (a jsou) publikovány v recenzovaných astronomických časopisech Astrophysical Journal a Astronomical Journal. Oba tituly vydává IOP Publishing.

Astronomy Image Explorer je dostupný pro každého zdarma, obrázky ve vysoké kvalitě je možné stahovat a využít pro akademické (nekomerční) účely a uložit je rovnou do PDF nebo PPT formátu. Nechybí údaje o copyrightu, citace zdrojového dokumentu a možnost sdílení přes sociální sítě. Vyhledávat lze kombinací několika kritérií – autor, časopis, citace, formát a klíčová slova.

Více informací

PF 2014 19. 12. 2013 - Albertina icome Praha, Albertina icome Bratislava

Přejeme Vám šťastné a klidné vánoční svátky a hodně zdraví, osobního štěstí a úspěchů v roce 2014.

Vaše AiP/AiB.

Ilustrace Eva Holická

Více informací

SIIA oznámila finalistov Content CODiE 2014 17. 12. 2013 - Software & Information Industry Association

Software & Information Industry Association oznámila finalistov cien Content CODiE 2014 v 26 kate­góriách. Finalistami sú najlepšie produkty, technológie a služby vytvorené médiami, vydavateľstvami a poskytovateľmi informačných služieb alebo pre nich.

Tento rok boli zaradené nové kategórie, ktoré zohľadňujú najnovšie trendy: Best Scholarly Publishing Information Solutions a Best Content Analytics Solution.

Medzi 91 finalistami sú aj informačné zdroje a nadstavbové nástroje našich partnerov:

Best General Reference Service
ProQuest Statistical Abstract of the United States, ProQuest

Best Scholarly Publishing Information Solution
Encyclopedia of Social Work, Oxford University Press
ProQuest ETD Administrator, ProQuest

Best Science and Technology Information Solution
Knovel, Knovel Corporation

Best Search Technology Solution
Summon, ProQuest
The ProQuest Dialog Service, ProQuest

Best Service Using Aggregated Content
Knovel, Knovel Corporation

Ceny CODiE Awards každoročne udeľuje Software & Information Industry Association od roku 1986 najlepším produktom, technológiám a službám informačného priemyslu v oblastiach obsah, softvér a vzdelávanie. V prvom kole zo všetkých nominovaných vyberajú finalistov významní predstavitelia médií, vydavateľstiev a informačných služieb. Členovia SIIA následne hlasujú o víťazoch. Výsledky z oboch kôl určia víťazov.

30. 1. 2014 uvidíme, kto sa stane víťazom v kategóriách Content CODiE 2014. Držíme palce našim partnerom.

Více informací

Archívy časopisov OUP už aj jednotlivo 16. 12. 2013 - Oxford University Press

Oxford University Press odteraz poskytuje archívne čísla časopisov nielen ako celok, či tematické kolekcie, ale aj ako archívy jednotlivých titulov, aby si inštitúcie mohli vybrať podľa svojich potrieb.

Archív obsahuje 203 časopisov od ich prvého vydania do roku 1995. V roku 2014 bude rozšírený o 10 nových titulov:

 • Journal of Applied Poultry Research (1992+)
 • Journal of Music Therapy (1964+)
 • Medical Mycology – Sabouraudia (1962–1985) a Journal of Medical and Veterinary Mycology (1986–1997)
 • Music Theory Spectrum (1979+)
 • Music Therapy Perspectives (1982+)
 • Philosophical Quarterly, The (1950+)
 • Poultry Science (1908+)
 • Public Policy & Aging Report (1990+)
 • Uniform Law Review (1973+)

Více informací

BrillOnline Discovery: Nájsť na jedno vyhľadávanie 16. 12. 2013 - Brill

Za každým, keď sa pozriem na platformu BrillOnline, vidím, ako pribúdajú nielen kolekcie historických prameňov na BrillOnline Primary Sources, ale aj nové funkcie rozhrania.

Decembrovou novinkou je jedno vyhľadávanie vo všetkých knihách, časopisoch, primárnych dokumentoch a bibliografiách akademického vydavateľstva Brill, ktoré už sú na platforme. Výsledky sa dajú ďalej zúžiť podľa odboru alebo druhu dokumentu. V Search help hneď pod vyhľadávacím oknom sú tipy, ako vyhľadávať pomocou booleovských a proximitných operátorov, divokých kariet, či využiť fuzzy vyhľadávanie.

Zmeny sú aj pri vyhľadávaní na platformách pre jednotlivé druhy dokumentov. Vo výsledkoch vyhľadávania napr. v referenčných dielach sa zobrazí aj počet a odkaz na výsledky v knihách a časopisoch, bibliografiách a primárnych prameňoch.

Více informací

Video školenia pre zdravotné sestry 16. 12. 2013 - Alexander Street Press

Alexander Street spustil dve video kolekcie určené na vzdelávanie zdravotných sestier. Producentom videí je Medcom, jeden z najväčších tvorcov vzdelávacích video programov pre zdravotné sestry, ošetrovateľov a zdravotných asistentov na svete.

Nursing Assistant Education in Video je 37 video školení, ktoré sprostredkúvajú základné zručnosti starostlivosti o pacienta, ktoré sú ťažko zdeliteľné textom. Súčasťou sú napríklad:

 • Moving and Turning Skills
 • Pressure Ulcer Prevention
 • Ostomy, Urinary Drainage, and Catheter Care

Nursing Assessment in Video obsahuje 14 videí z rokov 2012 – 2013. Zamerané sú na vyšetrovacie metódy a postupy, ako napr.:

 • The Integumentary System
 • Head to Toe Assessment
 • The Nervous System: Anatomy and Subjective Data

Více informací