SlovenskyEnglish

Úvod » Semináře

Semináře a školení

Chcete vědět:

 • jak získat co nejvíce z dostupných elektronických informačních zdrojů,
 • jak využívat nástroje na jejich správu, integraci a efektivnější využívání,
 • co je nového ve světě elektronických informačních zdrojů a nástrojů?

Vyberte si z vypsaných seminářů:

Online ProQuest Books: Year-end Purchasing Options

Kdy: 3. 5. 2017, 17:00 – 17:45
Vložné: zdarma, nutná registrace

V průběhu webináře se dozvíte více o možnostech nákupu/předplatného e-knih, které nabízí ProQuest. Představen bude také nástroj Title Matching Fast (TMF), který dokáže porovnat váš fond tištěných knih s nabídkou online titulů v ProQuestu. Do konce roku 2017 lze na e-knihy, které již knihovna vlastní v tištěné podobě, získat 50% slevu.

Školení bude v angličtině. Účast je bezplatná, stačí se jen zaregistrovat.

Chcete se dozvěte více o různých metodách akvizice elektronických knih nebo využít nabídku 50% slevy? Kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Webinář bude probíhat přímo ve vašem internetovém prohlížeči a pro přenos zvuku postačí, abyste měli k počítači připojené reproduktory nebo sluchátka.

Online ProQuest OASIS - Overview and live Demo

Kdy: 3. 5. 2017, 17:00 – 18:00
Vložné: zdarma, nutná registrace

ProQuest OASIS (Online Acquisitions and Selection Information System) je bezplatná online služba na vyhledávání, výběr a objednávání tištěných a elektronických knih pro akademické a vědecké knihovny.

V průběhu webináře se dozvíte více o službě OASIS, představeno bude také uživatelské rozhraní a ukázky objednávání knih přes OASIS.

Školení bude v angličtině. Účast je bezplatná, stačí se jen zaregistrovat.

Chcete mít přístup do OASIS nebo detailnější informace k této službě? Kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Webinář bude probíhat přímo ve vašem internetovém prohlížeči a pro přenos zvuku postačí, abyste měli k počítači připojené reproduktory nebo sluchátka.

Podívejte se na záznam webináře z 2.2. 2017.

Online University Press Scholarship Online / Oxford Scholarship Online

Kdy: 5. 5. 2017, 12:30 – 13:30
Vložné: zdarma, nutná registrácia

Zaregistrujte sa na webinár.

Zoznámte sa s monografiami a nástrojmi na platforme University Press Scholarship Online. Seminár povedie oficiálny školiteľ OUP. Je určený knihovníkom a používateľom z inštitúcií s prístupom, aj záujemcom.

Cez University Press Scholarship Online sú dostupné knihy Oxford University Press, British Academy a ďalších univerzitných vydavateľstiev.

Webinár je v angličtine online priamo vo vašom internetovom prehliadači a na prenos zvuku stačí, aby ste mali k počítaču pripojené reproduktory alebo slúchadlá.

Nevyhovuje vám čas seminára? Vypýtajte si záznam webinára alebo si dohodnite seminár u vás či online v slovenčine alebo češtine.

Online ProQuest Ebook Central/LibCentral for ebrary Librarians

Kdy: 9. 5. 2017, 18:00 – 19:00
Vložné: zdarma, nutná registrace

Webinář, který je určen především knihovníkům, jejichž instituce přechází z platformy ebrary na plaformu ProQuest Ebook Central, představí ProQuest LibCentral™ – portál pro knihovníky, kde probíhá vyhledávání, výběr a akvizice e-knih, dále administrace nákupů, statistiky a analýzy využití.

Detailněji bude představeno vyhledávání, různé způsoby akvizice e-knih, nastavení oprávnění pro různé uživatelské skupiny, nastavení alertů, reporty, ad. Prostor bude také na otázky účastníků webináře.

Školení bude v angličtině. Účast je bezplatná, stačí se jen zaregistrovat.

Nevyhovuje vám čas? Dohodněte si školení ve slovenštině nebo češtině u vás či online.

Webinář bude probíhat přímo ve vašem internetovém prohlížeči a pro přenos zvuku postačí, abyste měli k počítači připojené reproduktory nebo sluchátka.

Online ProQuest Ebook Central Overview

Kdy: 17. 5. 2017, 17:00 – 18:00
Vložné: zdarma, nutná registrácia

Zoznámte sa s novou platformou ProQuest Ebook Central – nástupkyňou ebrary a EBL. Počas hodinového webinára v angličtine sa dozviete:

 • ako prispôsobiť domovskú stránku
 • nastaviť oprávnenia a popisy kníh pre používateľov
 • aké nástroje môžete využiť pri prezeraní a čítaní textov
 • ako citovať, kopírovať, tlačiť či uložiť celú knihu a kapitoly
 • ako jednoducho využívať záznamy, poznámky a anotácie
 • usporiadať a zdieľať e-knihy cez virtuálnu poličku [Bookshelf]

Zaregistrujte sa.

Nevyhovuje vám čas? Dohodnite si školenie v slovenčine alebo češtine u vás či online.

Webinár je online priamo vo vašom internetovom prehliadači a na prenos zvuku stačí, aby ste mali k počítaču pripojené reproduktory alebo slúchadlá.

Online Engaging Students in Science Using the 2017 Solar Eclipse

Kdy: 18. 5. 2017, 20:00 – 21:00
Vložné: zdarma, nutná registrácia

Zaregistrujte sa na webinár.

Dr. Jay Psachoff ukáže, ako vo výučbe využiť aktuálne udalosti – akým je úplné zatmenie Slnka, ktoré bude 12. 8. 2017 – vo výučbe na objasnenie vedeckých teórií a na aktívne zapojenie študentov.

Dr. Jay Pasachoff je riaditeľom Hopkins Observatory naWilliams College.

Webinár ACRL Choice je v angličtine online priamo vo vašom internetovom prehliadači a na prenos zvuku stačí, aby ste mali k počítaču pripojené reproduktory alebo slúchadlá.

Chcete sa zoznámiť s AccessScience cez skúšobný prístup pre vašu organizáciu? Napíšte Lucii Poledníkovej.

Praha Chce to změnu! Jak rozvinout dovednosti potřebné k proměně vaší knihovny (workshop, Praha 29.5.)

Kdy: 29. 5. 2017, 10:00 – 13:30
Vložné: 699 Kč pro účastníky konference,1099 Kč samostatně

Workshop se uskuteční v rámci konference INFORUM 2017, přihláška je k dispozici online. Tento workshop povede Carl Grant z University of Oklahoma Libraries (USA). Bez tlumočení do češtiny.

Pokud knihovníci překonají způsob myšlení, který je a jejich čtenáře drží zpátky, mohou ve své práci dosáhnout mnohem lepších výsledků. Tento workshop se zaměří na základní dovednosti potřebné k této změně, včetně schopnosti pozorně poslouchat, představovat si možné i nemožné a výsledné nápady uplatňovat, aniž bychom přestali brát v úvahu aktuální stav věcí. Workshop bude interaktivní a poutavý a účastníci si z něj odnesou spoustu nových nápadů potřebných k reformaci vlastních knihoven.

Workshop je pořádán ve spolupráci s CERGE-EI.

Praha Archivace sociálních médií (workshop, Praha 29.5.)

Kdy: 29. 5. 2017, 13:00 – 16:00
Vložné: 699 Kč pro účastníky konference,1099 Kč samostatně

Workshop se uskuteční v rámci konference INFORUM 2017, přihláška je k dispozici online. Tento workshop povede Yvonne Ng, která je archivářkou v mezinárodní neziskové organizaci WITNESS, a angažuje se také v Community Archiving Workshop, XFR Collective a Association of Moving Image Archivists. Bez tlumočení do češtiny.

Sociální média se stala středem našich životů – můžeme díky nim živě sledovat převratné historické momenty po celém světě, využíváme je ke komunikaci s rodinou, přáteli a kolegy. Na těchto platformách vznikají a žijí celá společenství. O co přijdou naše dějiny, pokud nebudeme sociální média archivovat a chránit? A zároveň jaké praktické, etické a právní problémy v této nové situaci vzniknou? Workshop se bude zabývat těmito otázkami v participativní a interaktivní podobě. Účastníci nepotřebují žádné předchozí znalosti v oboru archivace sociálních médií, stačí zájem poznávat nové a ochotu účastnit se diskuse na toto téma.

Workshop je pořádán ve spolupráci s Národní technickou knihovnou.

Praha Konference INFORUM 2017 "Jdeme do hloubky"

Kdy: 30. 5. – 31. 5. 2017, 10:00 – 15:30
Vložné: viz www stránky konference

23. ročník konference o profesionálních informačních zdrojích se bude opět konat v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze v termínu 30.-31. května 2017.

Napsali o konferenci INFORUM 2016:

Praha Alexander Street – nadšení pro video (Praha, 30.5.)

Kdy: 30. 5. 2017, 15:00 – 16:30
Vložné: zdarma, nutná registrace
Volná místa: 20

úterý 30. května 2017 od 15 do 16:30 hod se v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze uskuteční nejen ochutnávka videokolekcí společnosti Alexander Street, ale také lahodných vín a znamenitých sýrů. Hostitelem bude zástupce společnosti Adam Gardner.

Součástí setkání je prezentace v délce cca 30 minut a dále neformální diskuse s občerstvením:

 • role videa v akademické sféře, ve výuce a samostudiu
 • nová metrika pro multimediální obsah – detailní statistiky využití a hodnocení videí samotnými uživateli
 • akvizice řízená uživateli (patron-driven acquisition) a akvizice založená na důkazech (evidence-based acquisition)
 • novinky a chystané kolekce pro letošní rok

Místo na semináři je potřeba si předem rezervovat – prostřednictvím přihlašovacího formuláře níže, kapacita je omezena.

Účast je ZDARMA a NENÍ PODMÍNĚNA účastí na konferenci INFORUM 2017, která probíhá paralelně v tuto dobu na VŠE. Bližší informace podá Filip Vojtášek.

Alexander Street zpřístupňuje rozsáhlé digitální sbírky video a audio nahrávek, notových zápisů a plných textů primárních pramenů pro výzkum, výuku a studium. Kolekce pokrývají stále větší spektrum oborů, včetně humanitních, sociálních a uměleckých (divadlo, tanec, film, hudba, literatura), historie, psychologie a terapie, ošetřovatelství, antropologie a etnologie, ženských, minoritních a genderových studií, trestního práva, stomatologie, rehabilitace, religionistiky, sociální práce, veterinářství a dalších.

K dispozici jsou synchronizované, prohledávatelné přepisy textů ke každému videu, možnost zpřístupnit videa na zabezpečených webových stránkach přes e-learningové systémy a lokální katalogy, a také sledování videí na mobilních zařízeních. Uživatelé mohou vytvářet, komentovat a uspořádat videa, a též vkládat odkazy na související obsah. Kolekce se dají integrovat a zpřístupnit přes discovery služby. Pro knihovníky jsou k dispozici MARC záznamy, statistiky COUNTER4 a detailní přehled o tom, proč si uživatelé video prohlédli a jak jej hodnotí.

Přihláška a podrobnější informace