SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Nové časopisy Cambridge University Press v roku 2018 23. 9. 2017 - Cambridge University Press

Cambridge University Press v roku 2018 sprístupní 12 nových časopisov, z toho jeden úplne nový, dva otvorené a deväť od vedeckých a odborných spoločností. Na platforme Cambridge Core bude dostupných vyše 370 periodík.

Okrem už spomínaných piatich časopisov od Royal College of Psychiatry bude vydávať:

Více informací

Knovel: súťaž pre študentov vysokých škôl od 18. 9. 2017 9. 9. 2017 - Knovel | Elsevier

Jesenná súťaž Engineering Academic Challenge určená študentom vysokých škôl, ktoré majú prístup ku Knovel Library začne 18. septembra 2017 a potrvá päť týždňov do 22. októbra. Každý pondelok bude zverejnená jedna „výzva“ a do ďalšieho pondelka možno odpovedať.

Otázky sú z piatich interdiscipli­nárnych tematických okruhov:

  • Engineer the Tools of Scientific Discovery
  • Restore and Improve Urban Infrastructure
  • Provide Access to Clean Water
  • Engineer Virtual Reality
  • Engineer Better Robots

Podmienkou účasti je predchádzajúca registrácia, či už ste študent, pedagóg alebo knihovník. Podrobnosti o súťaži nájdete v otázkach a odpovediach. K dispozícii je plagát v slovenčine.

Prajeme veľa zdaru všetkým študentom z českých a slovenských vysokých škôl!

Více informací

Druhý štvrťrok v ProQuest Central a prémiových kolekciách 8. 9. 2017 - ProQuest

Od apríla do júna 2017 do ProQuest Central pribudlo vyše 350 recezovaných časopisov s úplnými textami vrátane 11 časopisov vydavateľstva Dustri-Verlag, s ktorým nadviazal ProQuest spoluprácu. Ďalej nové časopisy od vydavateľstiev, s ktorými už spolupracuje – 9 časopisov od Springer, 5 časopisov od Nature (spolu je teraz na platforme ProQuest 118 titulov), od Cambridge University Press, Emerald, Oxford University Press a Palgrave Macmillan.

Odkazy vydavateľstiev a publikácií slúžia používateľom s aktívnym prístupom, vedú priamo do služby ProQuest, pokiaľ ste v internetovej sieti vašej organizácie alebo využívate vzdialený prístup. Všetky uvedené publikácie sú s aktualizovanými úplnými textami.

Medicína a zdravie Do medicínskych databáz pribudlo 42 publikácií vrátane impaktovaných časopisov od vydavateľstiev S. Karger, Dustri-Verlag a Oxford University Press, napr. Ca: a Cancer Journal for Clinicians, Clinical Neuropathology, International Journal of Clinical Pharmacology and Therapeutics a Clinical Nephrology.

Umenie a literatúra V umenovedných databázach je 34 nových titulov s vydavateľstiev ako Sage Publications, Cambridge University Press, Taylor & Francis a Inanna Publications. Napr. Journal of Historical Research in Music Education, CINEJ Cinema Journal, Muzikoloski Zbornik, Romanic Review a Revue de Philologie, de Littérature et d'Histoire Anciennes.

Spoločenské vedy Pribudlo 131 časopisov, z toho 31 vedeckých, na­pr.:

Ekonomické vedy

Prírodné vedy a technika Pribudlo 48 publikácií od Society for In Vitro Biology, Palgrave Macmillan, Dustri-Verlag, Organisation for Economic Cooperation and Development a ďalších:

Aktuálne spravodajstvo a noviny

Chcete dohodnúť školenie u vás alebo online? Kontaktujte Kláru Loukotovú (ČR) a Ladislava Svrška (SR).

Více informací

Peer Review Week 2017: transparentnost 8. 9. 2017 - Albertina icome Praha

Zatímco Peer Review Week 2016 se věnoval důležitosti práce recenzentů vědeckých článků a významu recenzování pro zachování vědecké kvality, tento rok je zaměřený na transparentnost recenzních činností.

Vybíráme z článků, materiálů a akcí s mottem Transparency in Review, které chystají odborné společnosti, vydavatelé a organizace hodnotící výzkum v týdnu od 11. do 17. 9. 2017:

Odkazy průběžně doplňujeme a aktualizujeme.

Na oficiální stránce Peer Review Week najdete pozvánky na akce a webináře, a také tutoriály a návody, které slouží ostříleným recenzentům i mladým vědcům, kteří se chtějí pustit do hodnocení vědeckých prací.

Více informací

Stiahnite si zdarma knihu o misii sondy Cassini 7. 9. 2017 - IOP Publishing

Kniha Joshuu Colwella The Ringed Planet: Cassini’s Voyage of Discovery at Saturn sa venuje 13-ročnej misii vesmírnej sondy k planéte Saturn. Bohato ilustrované dielo je napísané tak, aby oslovilo každého milovníka astronómie a techniky.

Knihu si môžete zdarma stiahnuť vo formátoch Kindle, ePub a PDF alebo prečítať online od 15. 9. do 15. 10. 2017 na IOPscience.

Více informací

Aktuálne analýzy a štúdie World Bank 6. 9. 2017 - World Bank Group

World Bank v auguste zverejnila publikácie v edíciách:

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k World Bank eLibrary, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným publikáciám.

Více informací

U McGraw Hill vybírejte medicínské a inženýrské databáze se slevou 6. 9. 2017 - McGraw-Hill Professional

Při objednávce do poloviny prosince 2017 mohou noví předplatitelé získat k vybrané medicínské databázi z produkce McGraw-Hill na rok další databázi zdarma. Nabídka se týká specializovaných zdrojů AccessCardiology, AccessAnesthe­siology, AccessEmergency Medicine, AccessPediatrics, AccessPhysiot­herapy, AccessSurgery, ClinicalAccess, JAMAevidence, Neurology Collection, ObGyn Collection, HemOnc Collection a Scriver’s OMMBID (genetika/geno­mika).

Ke stěžejním produktům AccessMedicine, AccessPharmacy a Access Biomedical Science lze také získat některou z výše uvedených databází na rok zdarma. Nabídka je určena novým zakazníkům.

Předplatí-li vaše instituce současně přístup do AccessEngineering a AccessScience, bude mít nárok na 20% slevu z obou předplatných (platí do 15.12. 2017).

Pro více informací nás kontaktujte!

Více informací

Kde na světě se nejvíce pije čaj, káva nebo rum? 4. 9. 2017 - Euromonitor International

Česká i Slovenská republika se za rok 2016 dostaly do žebříčku Top 25 zemí ve spotřebě rumu na jednoho obyvatele. Žebříček vedou Dominikánská republika (2,9 litru na osobu) a Filipíny (1,4 litru), celosvětově se v roce 2016 vypilo 1,3 bilionu litrů rumu a nejoblíbenějšími značkami jsou McDowell, Bacardi a Tanduay.

Oproti tomu v pití čaje naše země nebodují, na světě se ročně zkonzumuje 2,9 milionu tun čaje (údaj za rok 2016), a více než polovina z toho v asijských zemích, nejvíce v Číně, Indii a Pákistánu.

Kávy se pije ještě více – prognózy společnosti Euromonitor uvádějí, že v roce 2021 bude konzumace kávy (6,2 milionu tun) v podstatě dvojnásobná oproti konzumaci čaje (3,3 milionu tun).

Všechny tyto údaje pocházejí z databáze Passport (původně GMID – Global Market Information Database) společnosti Euromonitor, která je ideálním zdrojem pro globální analýzy trhu, zprostředkovává informace o jednotlivých průmyslových odvětvích, zemích a konzumentech.

Více informací

Mrkněte se, co ukrývá náš AiP kanál na YouTube 31. 8. 2017 - Albertina icome Praha

Založili jsme na YouTube účet AiP podpora, abychom vám mohli na jednom místě zprostředkovat užitečná videa k e-zdrojům, které máte dostupné. Jedná se především o krátké tutorialy a zajímavé webináře v angličtině. Naleznete zde i zahajovací scénky z konference INFORUM a nahrávky webinářů v češtině.

Odkazy na další videa budou postupně přibývat, přihlašte se k odběru novinek z našeho kanálu, a nic vám neunikne.

Máte zájem o video tutoriál v češtině ke konkrétní databázi? Napište nám.

Více informací

Proběhla zásadní aktualizace CAB tezauru pro rok 2017 31. 8. 2017 - CABI Publishing

Počet termínů v největším tezauru zaměřeném na přírodní vědy a příbuzné obory – CAB Thesaurus, jehož tvůrcem je společnost CABI – po poslední aktualizaci čítá téměř 2,7 milionu.

Červencová aktualizace patří mezi ty nejrozsáhlejší, přidáno bylo dalších 800 taxonomických názvů invazních rostlin, 600 lékařských výrazů se zaměřením na novotvary, léčiva a metabolické markery související s onemocněním. Celkem bylo přidáno více než 14 700 nových termínů. Vylepšena byla také struktura tezauru – detaily viz CAB Thesaurus 2017 edition report.

CAB Thesaurus je klíčovým nástrojem pro akademické, korporátní a vládní knihovny, které potřebují vyhledávat a indexovat obrovské množství dat z oblasti zemědělství a lidského zdraví. S tezaurem často pracují také uživatelé databází CAB Abstracts, Global Health, ad.

CAB Thesaurus je k dispozici v angličtině, dánštině, holandštině, finštině, francouzštině, němčině, italštině, norštině, portugalštině, španělštině a švédštině.

Více informací