SlovenskyEnglish

Nacházíte se zde: Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

ProQuest zpřístupní digitální archiv South China Morning Post 31. 1. 2014 - ProQuest LLC

Poprvé budou mít vědci a studenti možnost nahlédnout do archivu South China Morning Post v online podobě, a to v rámci kolekce ProQuest Historical Newspapers. Online archiv otevírá novou cestu k výzkumu historie Asie.

South China Morning Post je uznávaný a kritikou oceňovaný deník přinášející autoritativní a vlivné zprávy z Hong Kongu, Číny a dalších asijských zemí. Vychází již od roku 1903 a jeho zakladateli byli pánové Alfred Cunningham a Tse Tsan-tai (klíčová postava čínské revolty proti poslední císařské dynastii Čching na přelomu 20. století), noviny se tak staly platformou pro prosazování reformního hnutí v Číně.

V archivu budou dostupné plné texty z let 1903–1991, vyhledávat bude možné nejen v novinových článcích, ale také v reklamách, editorialech, kreslených komiksech a fotografiích. Pro nejrůznější historické analýzy bude samozřejmě možné křížově prohledávat obsah South China Morning Post i s dalšími historickými tituly, jako jsou The New York Times, The Guardian, Washington Post, Times of India, ad.

Více informací

Zajímavá fakta z nové studie k využití ebooks v jednotlivých oborech 31. 1. 2014 - ProQuest LLC | ebrary

Na poslední konferenci American Library Association byla na konci ledna prezentována prvotní studie Diving into E-book Usage; Assessing the Swell of Info zabývající se využitím elektronických knih v různých vědních oborech. Autorem je Michael Levine-Clark z University of Denver, který se ve svém příspěvku zaměřil na analýzu chování uživatelů ebrary a EBL – Electronic Book Library. Prezentace z konference je již dostupná prostřednictvím SlideShare.

Velmi zajímavé je zjištění, že pokud jde o elektronické knihy, společenské vědy daleko předčí humanitní a STM obory (přírodní vědy, technika, medicína) co se týká procentuálního využití titulů a průměrného počtu využití na jednu knihu. Na druhé straně uživatelé, kteří pracují s knihami z oborů STM, mají tendenci být více aktivní, tzn. více stahují nebo tisknou obsah. Průzkum také odhalil, že uživatelé kladou velký důraz na kvalitní obsah a preferují tituly z univerzitních vydavatelství na úkor jiných vydavatelů.

Anonymní data za poslední 3–4 roky byla předána autorovi studie v agregované podobě a týkají se více než 7 000 knihoven z celého světa (mezi nimi i institucí z ČR a SR) a více než půl milionu titulů. Levine-Clark zkoumal především jednotlivé uživatelské relace (sessions) a aktivitu uživatelů (prohlížení, tisk, kopírování a stahování dokumentů).

Kompletní závěrečná zpráva vyjde v březnu formou „white paper“ a bude dostupná na www stránkách ebrary a EBL.

Více informací

Služba UpToDate má nejvíce pozitivní dopad na péči o pacienta 30. 1. 2014 - UpToDate

Znalostní služba UpToDate, založená na principech evidence-based medicine, získala nejvyšší hodnocení ve své kategorii v nejnovější studii srovnávající klinické systémy pro podporu rozhodování v lékařské praxi Clinical Decision Support 2013: Sizing Up Point-of-Care Reference Tools.

V rámci kategorie „Disease Reference“ má služba UpToDate nejširší využití, je preferována 80% lékařů v ordinacích. Sami respondenti označili službu UpTodate jako nepostradetelnou, a kladně hodnotí také snadné vyhledávání.

V kategorii „Drug Reference“ získala nejvyšší hodnocení léková databáze Lexicomp – šetří lékařům čas, požadovanou informaci lze jednoduše najít, a získané poznatky pak snadno integrovat do pracovních postupů. Všichni stávající uživatelé Lexicomp uvedli, že ztráta přístupu k této refereční databázi by negativně ovlivnila jejich práci. Uživatelé oceňují, že jim Lexicomp pomáhá jít stále s dobou a mít přehled o nejaktuálnějších osvědčených postupech. Velmi dobře byl také hodnocen mobilní přístup k Lexicomp.

V roce 2013 vyhodnotila službu UpToDate jako nejpoužívanější klinický nástroj pro rozhodování také studie The value of library and information services in patient care: results of a multisite study publikovaná v časopise JMLA.

Více informací

ebrary Academic Complete prekročila sto tisícku 30. 1. 2014 - ProQuest | ebrary

ProQuest | ebrary rozšíril knižné kolekcie dostupné formou predplatného:

Viac než tretina nových kníh vyšla po roku 2009. Spolu majú používatelia prístup k 108 500 odborným knihám.

Nové tituly pribudli do portfólia e-kníh na trvalý nákup pre:

  • akademické knižnice od Oxford University Press a ABC-CLIO z odborov podnikanie a ekonomické vedy, medicína a humanity,
  • verejné knižnice od Zed Books, Career Press, ABC-CLIO zamerané na rodičovstvo, kariéru a výpočtovú techniku,
  • vládne organizácie a firmy od Business Expert Press a Bentham Science Publishers zamerané na podnikanie a etiku, počítače a inžinierstvo.

Mnohé z týchto kníh sú dostupné cez používateľom riadenú akvizíciu a krátkodobé pôžičky.

Více informací

Efektivní vyhledávání v dotačních výzvách z celého světa přes databázi Pivot 28. 1. 2014 - ProQuest | RefWorks-COS

Online služba Pivot, která umožňuje z jednoho místa snadno identifikovat vhodné dotační příležitosti, zařadila na konci roku do své databáze téměř 600 výzev z nového dotačního programu EU – Horizon 2020.

Celkem databáze Pivot nabízí cca 28 000 záznamů o aktuálně platných příležitostech, a to pro různé účely: výzkum, spolupráce, cestování, další vzdělávání, konference, stáže, nákup vybavení a další náklady související s vědou a výzkumem. Registrovaným uživatelům Pivot automaticky na základě zadaných profesních zájmů zobrazuje nabídku relevantních dotačních příležitostí, a umožňuje tyto informace ukládat, sdílet, přidávat interní termíny a poznámky a nastavit si zasílání novinek na e-mail.

Pivot je online služba určená pro vědecké pracovníky z akademické i soukromé sféry, postgraduální studenty a pracovníky projektových center/oddělení pro vědu a výzkum. Vědečtí pracovníci z těchto institucí mají možnost si v databázi vytvořit vlastní profil, který je dostupný všem uživatelům Pivot (více než 350 institucí z celého světa). Od ledna je k dispozici nový redakční systém pro aktualizice profilů, každý si může měnit údaje ve svém profilu dle potřeby (kontaktní údaje, afiliace, odkazy na externí www stránky, vzdělání, profesní zaměření, klíčová slova, atd.).

Více informací

Nová kolekce mapuje významné psychologické experimenty 27. 1. 2014 - Alexander Street Press

Psychological Experiments Online je nová multimediální kolekce z produkce Alexander Street Press zaměřená na psychologické experimenty 20. a 21. století. Popsáno je 30 největších experimentů, Ivanem Pavlovem počínaje, až po současné experimenty v oblasti sociální předpojatosti.

Aktuálně je k dispozici 16 000 stran textu z primárních dokumetů a 42 videí (25 hodin), odkazy na externí videa (YouTube a další zdroje) a 25 studijních aktivit. Brzy přibudou další video a audio záznamy a texty.

Psychological Experiments Online exkluzivně nabízí řadu archivních materiálů, které nenajdete v online podobě nikde jinde – čerpá např. z archivu Center for the History of Psychology, University of Akron a Yale University. Naleznete zde mix nejrůznějších dokumentů jako jsou poznámky účastníků experimentů, články, knihy, referenční příručky, terénní poznámky, dopisy vedoucích psychologů, modifikace originálních experimentů, a také kompletní dílo sociálních psychologů S. Milgrama a P. Zimbarda.

Obsah lze prohlížet dle mnoha kritérií – např. dle experimentu, psychologa nebo specializace. Součástí jsou také různé kvízy, úkoly a cvičení, které lze využít při výuce a zapojení studentů do diskuse.

Více informací

Springer zkompletoval archiv a v nabídce má přes osm milionů dokumentů 27. 1. 2014 - Springer

Springer zahájil rok 2014 vskutku impozantně – zkompletoval digitální kolekci svých tištěných knižních publikací z let 1840–2004 v rámci projektu Springer Book Archives (SBA), a díky tomu nyní na své platformě SpringerLink nabízí přes osm milionů dokumentů (časopisecké články, kapitoly z knih a referenčních příruček a protokoly).

Do Springer Book Archive bylo zařazeno více než 110 000 titulů v angličtině a němčině. Naleznete zde díla známých vědců a laureátů Nobelovy ceny, např. Wernera von Siemense, Rudolfa Diesela, Emila Fischera a Marie Curie. Informace o projektu a seznam titulů hledejte na www.springer.com/bookarchives.

Více informací

Vyhledávač obrázků z astronomických časopisů 27. 1. 2014 - IOP Publishing

IOP Publishing (IOP) ve spolupráci s American Astronomical Society (AAS) zpřístupnili Astronomy Image Explorer (AIE) – specializovaný online nástroj pro prohledávání stovek tisíc obrázků, ilustrací, grafů a videí, které byly (a jsou) publikovány v recenzovaných astronomických časopisech Astrophysical Journal a Astronomical Journal. Oba tituly vydává IOP Publishing.

Astronomy Image Explorer je dostupný pro každého zdarma, obrázky ve vysoké kvalitě je možné stahovat a využít pro akademické (nekomerční) účely a uložit je rovnou do PDF nebo PPT formátu. Nechybí údaje o copyrightu, citace zdrojového dokumentu a možnost sdílení přes sociální sítě. Vyhledávat lze kombinací několika kritérií – autor, časopis, citace, formát a klíčová slova.

Více informací

PF 2014 19. 12. 2013 - Albertina icome Praha / Albertina icome Bratislava

Přejeme Vám šťastné a klidné vánoční svátky a hodně zdraví, osobního štěstí a úspěchů v roce 2014.

Vaše AiP/AiB.

Ilustrace Eva Holická

Více informací

E-novinky

Sledujeme poctivě novinky ve světě elektronických informačních zdrojů.

Šetřte svůj čas. Dostávejte souhrn toho nejzajímavějšího do své schránky.

» Registrujte se «

Mějte přehled v e-zdrojích

Umožníme vašim uživatelům získat přehled v dostupných e-zdrojích.

Služba Infozdroje.cz umožňuje:

  • získat aktuální přehled dostupných IZ
  • najít doplňující materiály (návody, výuková videa, apod.)

Jak využít tuto službu?

Službu poskytujeme zákazníkům naší společnosti zdarma. Po přístupu automaticky zobrazí všechny aktuálně dostupné e-zdroje, poskytnuté naší společností.

Poznejte své Infozdroje.cz