SlovenskyEnglish

Nacházíte se zde: Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Unikátní učebnice anatomie Andrease Vesalia vyšla v angličtině 11. 11. 2013 - S. Karger

Vydavatelství Karger v říjnu vydalo unikátní velkoformátovou tištěnou publikaci The Fabric of the Human Body, která je anglickým překladem latinského díla De humani corporis fabrica významného renesančního anatoma Andrease Vesalia.

Jedná se o anotovaný překlad jeho epochálního díla z roku 1543 a 1555, součástí jsou i poznámky autora (objevené teprve v roce 2012) určené pro nikdy nevydané 3. vydání. Publikace je určena historikům vědy a medicíny, lékařům, anatomům, chirurgům, studentům medicíny, historikům umění, bibliofilům i veřejnosti.

Na překladu z latiny do angličtiny se pracovalo 20 let. Součástí díla jsou samozřejmě také slavné ilustrace. Informace o tomto projektu naleznete na www.vesalius-fabrica.com.

Více informací

Literature Online od 20. 11. v novom rozhraní 11. 11. 2013 - ProQuest

Od 20. novembra 2013 bude databáza Literature Online sprístupnená na úplne novej platforme. Okrem moderného vzhľadu poskytne aj rýchlejšie vyhľadávanie, či už z počítača alebo mobilného zariadenia. Všetky rešeršné funkcie, na ktoré sú literárni vedci a študenti zvyknutí, zostanú zachované.

Na rozdiel od iných informačných zdrojov od ProQuestu, Literature Online má samostatnú platformu. Dôvodom sú špecifické funkcie. Nové rozhranie ale umožní väčšie prepojenie s ostatnými platformami.

Prístup cez terajšie rozhranie lion.chadwyck­.co.uk zostane až do konca marca 2014, aby mali používatelia dostatok času zoznámiť sa s novým rozhraním, vytvoriť si osobné účty a uložiť si vyhľadávania. Potom budú používatelia automaticky presmerovaní na nové stránky.

Více informací

Thieme E-Book Library bezplatne pre používateľov cez tablety s Androidom 11. 11. 2013 - Thieme

Predplatitelia kolekcie Thieme E-Book Library odteraz môžu využívať bezplatnú aplikáciu na prezeranie všetkých e-kníh v tejto kolekcii on-line aj off-line na tabletoch s operačným systémom Android. Aplikáciu iPublishCentral Reader si stiahnete zdarma v Google Play.

Aplikácia umožňuje študentom, učiteľom a vedcom:

 • sťahovať všetky e-knihy z Thieme E-Book Library,
 • čítať ich aj off-line bez pripojenia k internetu,
 • vyhľadávať v úplných textoch stiahnutých titulov a
 • jednoducho si zobraziť poznámky, záložky, nastavenia a prehľad obsahu.

Publikácie stiahnuté na tablet sú k dispozícii jeden rok, potom musia byť znova uložené (predpokladom je aktívne predplatné inštitúcie).

Více informací

Nová brána k primárnym prameňom od Brillu 11. 11. 2013 - Brill

Brill vytvoril novú platformu na prístup k vzácnym a primárnym prameňom pre historické vedy a tiež slavistiku, ázijské štúdiá, religionistiku, islamistiku, judaistiku a umenovedné odbory.

V súčasnosti je na platforme BrillOnline Primary Sources 27 zbierok historických prameňov z toho tri sú sprístupnené prvýkrát:

BrillOnline Primary Sources poskytne:

 • jeden vstupný bod ku všetkým kolekciám primárnych materiálov od Brillu
 • ideálne miesto pre začiatok vedeckého výskumu
 • vysoko kvalitné snímky vrátane plnofarebných obrázkov
 • zväčšenie v rozsahu od 25 % do 300 % originálu
 • precízne vyhľadávanie na úrovni kolekcií aj dokumentov
 • ľahké prezeranie vyše 6 milionov snímiek
 • prehľad súvisiacich časopiseckých článkov, kapitol z kníh, bibliografických záznamov a hesiel z referenčných diel od Brillu

S novým rozhraním sa zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie a popisy prameňov.

Více informací

Knižní novinky pro literární vědy 8. 11. 2013 - De Gruyter

Vydavatelství De Gruyter zveřejnilo aktuální katalog titulů pro literárněvědní obory. Naleznete zde více než 150 nových titulů, včetně:

 • další svazky ze série Companions to Contemporary German Culture
 • “Escape to Life”: kompendium německých intelektuálů žijících v exilu v New Yorku po roce 1933
 • The Handbook of Narratology
 • Fetishism and Culture: A Different Theory of Modernity
 • první svazky nové série Handbücher zur kulturwissenschaf­tlichen Philologie (Handbooks of Cultural Philology)
 • Symbolism – An International Annual of Critical Aesthetics

Všechny elektronické knihy jsou dostupné přes platformu De Gruyter Online.

Více informací

Videosoutěž pro lékařské knihovny má své vítěze 8. 11. 2013 - Ovid Technologies

Na konci srpna jsme vás upozornili na videosoutěž, kterou pro všechny lékařské knihovny vyhlásila společnost Wolters Kluwer Health.

Pro účast v soutěži bylo třeba natočit 1–3 minutové video, které popíše, jak knihovna výběrem zdrojů (databáze, e-journals, e-books, multimediální zdroje, ap.) ovlivnila např. poskytování péče, výuku studentů, napomohla publikování odborného článku, urychlila klinické pokusy nebo vývoj nového produktu, ap.

Vítězové byli vyhlášeni tento týden, oceněná videa z knihoven v USA a ve panělsku naleznete na stránkách soutěže.

Více informací

Volně dostupné články a publikace laureátů Nobelovy ceny 8. 11. 2013 - Wiley

Více než 450 laureátů Nobelovy ceny publikovalo doposud své dílo v časopisech a knižních publikacích vydavatelství Wiley. U příležitosti vyhlášení Nobelových cen za rok 2013 zpřístupnilo vydavatelství Wiley výběr článků těchto autorů.

Na zvláštních stránkách jsou do konce roku 2013 volně dostupné články a kapitoly z knižních publikací z posledních i dřívějších let.

Vydavatelství Wiley má v nabídce odborné časopisy, monografie, referenční příručky a encyklopedie, které lze získat formou předplatného i trvalého nákupu. Přístup je umožněn neomezenému počtu uživatelů z Vaší instituce, k dispozici jsou statistiky ve formátu COUNTER a záznamy ve formátu MARC, dále vzdálený přístup, Open URL a tisk a stahování bez omezení (pro oprávněné uživatele).

Více informací

Nové rozhranie Alexander Street: sémantické vyhľadávanie, streamované videá a audio 6. 11. 2013 - Alexander Street Press

Tridsať vývojárov za 18 mesiacov úplne prerobilo Alexander Street Online. Cez nové rozhranie sa dá vyhľadávať naraz vo všetkých videách, audio nahrávkach, primárnych prameňoch a partitúrach. Sématické fazetové vyhľadávanie zobrazuje výsledky v kontexte, aby ste si jednoducho a rýchlo upresnili, čo hľadáte.

Učiť, študovať a zdieľať

 • Odborové stránky zobrazujú nahrávky a texty odporúčané editormi a playlisty od odborníkov.
 • Celé rozhranie a všetky prepisy video nahrávok si preložíte do češtiny, slovenčiny alebo iného jazyka.
 • Vo video a audio prehrávači si vytvoríte vlastné klipy a playlisty.
 • Všetky prepisy sú synchronizované s video nahrávkami.

Do konca roku 2014 pribudnú ďalšie funkcie ako:

 • integrácia zdrojov do e-learningových systémov,
 • vytváranie on-line študijných pomôcok,
 • optimalizované zobrazovanie na mobilných zariadeniach.

V novom rozhraní už sú dostupné VAST: Academic Video Online, partitúry, audio a video hudobné kolekcie. Do konca roku 2014 pribudnú všetky kolekcie.

Více informací

Programátoři v ebrary nově najdou tituly O’Reilly Media 5. 11. 2013 - ProQuest | ebrary

Akademické a veřejné knihovny nyní mohou získat přístup k 2 500 e-knihám z produkce vydavatelství O’Reilly Media, Microsoft Press, Maker Media, Rocky Nook, Rosenfeld Media, JIST, TIDBits, XML Press, ad. Obsahově jsou tituly zaměřeny na programování, open source software, operační systémy, big data, interface design, ad. Všechny jsou dostupné formou jednorázového nákupu.

Pro IT obory má ebrary v nabídce také kolekci ebrary Computers & IT, která je dostupná formou předplatného.

Více informací

Zajistěte si na půl roku přístup ke všem Gale e-books a pak nakupte ty nejžádanější 4. 11. 2013 - GALE, A Cengage Learning Company

Vydavatelství Gale, součást Cengage Learning, představilo zcela nový model nákupu elektronických knih – Usage-Driven Acquisition (UDA) – pro svoji platformu Gale Virtual Reference Library (GVRL). Na rozdíl od modelů, které nabízejí jiní vydavatelé, tento způsob nákupu umožní knihovnám nakupovat elektronické knihy dle skutečného využití.

Princip modelu UDA je následující – instituce složí dopředu finanční deposit a získá tak na dobu 6 měsíců přístup ke všem titulům vydavatelství Gale (téměř 2000 titulů). Následně bude z nejpoužívanějších titulů automaticky vytvořena kolekce, která zůstane instituci natrvalo dostupná. Velikost kolekce se odvíjí od výše depozitu, ke všem titulům má pak přístup neomezený počet uživatelů. V současné chvíli jedná Gale s dalšími vydavateli o zařazení jejich titulů do tohoto programu. K depositu, který si u Gale uložíte, lze získat ještě řadu finančních bonusů:

 • 300 USD na nákup titulů za upload MARC záznamů
 • 300 USD na nákup titulů za umístění GVRL widgetu (vyhledávací okénko) na vaše www stránky
 • 300 USD na nákup titulů za umístění odkazu do GVRL na homepage vaší knihovny
 • finanční bonus 15%-25% dle výše vašeho depositu

GVRL získala v roce 2012 od čtenářů Library Journal magazine ocenění Best Overall Database. Nabízí uživatelsky přívětivé rozhraní ve více než třiceti jazycích (včetně češtiny), díky funkci Page Flipper mohou uživatelé prolistovat online knihu stejně jako tištěnou (efekt otáčení stránek). Knižní tituly je možné po částech stahovat v PDF formátu a následně nahrát do většiny čteček. Text je možné si pomocí technologie ReadSpeaker nechat přečíst a zvukové záznamy lze stahovat ve formátu MP3 a přehrávat v MP3 přehrávačích.

Více informací

E-novinky

Sledujeme poctivě novinky ve světě elektronických informačních zdrojů.

Šetřte svůj čas. Dostávejte souhrn toho nejzajímavějšího do své schránky.

» Registrujte se «

Mějte přehled v e-zdrojích

Umožníme vašim uživatelům získat přehled v dostupných e-zdrojích.

Služba Infozdroje.cz umožňuje:

 • získat aktuální přehled dostupných IZ
 • najít doplňující materiály (návody, výuková videa, apod.)

Jak využít tuto službu?

Službu poskytujeme zákazníkům naší společnosti zdarma. Po přístupu automaticky zobrazí všechny aktuálně dostupné e-zdroje, poskytnuté naší společností.

Poznejte své Infozdroje.cz