SlovenskyEnglish

Nacházíte se zde: Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Programátoři v ebrary nově najdou tituly O’Reilly Media 5. 11. 2013 - ProQuest | ebrary

Akademické a veřejné knihovny nyní mohou získat přístup k 2 500 e-knihám z produkce vydavatelství O’Reilly Media, Microsoft Press, Maker Media, Rocky Nook, Rosenfeld Media, JIST, TIDBits, XML Press, ad. Obsahově jsou tituly zaměřeny na programování, open source software, operační systémy, big data, interface design, ad. Všechny jsou dostupné formou jednorázového nákupu.

Pro IT obory má ebrary v nabídce také kolekci ebrary Computers & IT, která je dostupná formou předplatného.

Více informací

Zajistěte si na půl roku přístup ke všem Gale e-books a pak nakupte ty nejžádanější 4. 11. 2013 - GALE, A Cengage Learning Company

Vydavatelství Gale, součást Cengage Learning, představilo zcela nový model nákupu elektronických knih – Usage-Driven Acquisition (UDA) – pro svoji platformu Gale Virtual Reference Library (GVRL). Na rozdíl od modelů, které nabízejí jiní vydavatelé, tento způsob nákupu umožní knihovnám nakupovat elektronické knihy dle skutečného využití.

Princip modelu UDA je následující – instituce složí dopředu finanční deposit a získá tak na dobu 6 měsíců přístup ke všem titulům vydavatelství Gale (téměř 2000 titulů). Následně bude z nejpoužívanějších titulů automaticky vytvořena kolekce, která zůstane instituci natrvalo dostupná. Velikost kolekce se odvíjí od výše depozitu, ke všem titulům má pak přístup neomezený počet uživatelů. V současné chvíli jedná Gale s dalšími vydavateli o zařazení jejich titulů do tohoto programu. K depositu, který si u Gale uložíte, lze získat ještě řadu finančních bonusů:

 • 300 USD na nákup titulů za upload MARC záznamů
 • 300 USD na nákup titulů za umístění GVRL widgetu (vyhledávací okénko) na vaše www stránky
 • 300 USD na nákup titulů za umístění odkazu do GVRL na homepage vaší knihovny
 • finanční bonus 15%-25% dle výše vašeho depositu

GVRL získala v roce 2012 od čtenářů Library Journal magazine ocenění Best Overall Database. Nabízí uživatelsky přívětivé rozhraní ve více než třiceti jazycích (včetně češtiny), díky funkci Page Flipper mohou uživatelé prolistovat online knihu stejně jako tištěnou (efekt otáčení stránek). Knižní tituly je možné po částech stahovat v PDF formátu a následně nahrát do většiny čteček. Text je možné si pomocí technologie ReadSpeaker nechat přečíst a zvukové záznamy lze stahovat ve formátu MP3 a přehrávat v MP3 přehrávačích.

Více informací

Nové prestižní tituly součástí medicínských databází na platformě ProQuest 4. 11. 2013 - ProQuest

ProQuest pokračuje v zařazování dalších zajímavých zdrojů do svých medicínských databází. V nabídce se na jaře 2014 objeví nově 16 titulů z vydavatelství Elsevier (75% těchto titulů je indexováno v databázi Medline) s průměrným impakt faktorem 7.9 a embargem 60 dní. Mezi nově zařazené tituly patří např. Immunity, Neuron, Journal of the American College of Cardiology, Journal of Allergy and Clinical Immunology, Trends in Biotechnology, Trends in Immunology a American Heart Journal. Úplný seznam zde.

Brzy se uživatelé mohou těšit také na nový časopis Annals of the American Thoracic Society. ProQuest nabízí i další dva tituly stejného vydavatele – American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine a American Journal of Respiratory Cell and Molecular Biology (bez embarga).

V medicínských databázích u ProQuestu naleznete také více než 600 nových videí zaměřených na zdravotnictví a psychologii z produkce INTELECOM. Celkově tak mají uživatelé k dispozici již více než 1700 videí. Obsahově jsou videa zaměřena na zdravotní potíže jako jsou závislosti, rakovina, srdeční choroby, výživa, stres, ap., a dále na vývojovou psychologii, manželské a rodinné poradenství, psychologii stárnutí a sociální psychologii.

Více informací

Pozrite si Knovel Virtual Conference zo záznamu 30. 10. 2013 - Knovel Corporation

Nevyšiel vám čas ísť na virtuálnu konferenciu Knovel? Nevadí, všetky príspevky sú dostupné do 15. 12. 2013. Jednoducho sa zaregistrujte na stránke virtuálnej konferencie a pozrite si príspevky, ktoré vás zaujímajú. Okrem workshopov k novému rozhraniu Knovel, uvidíte prednášky:

 • „Success Strategies for Introverted Leaders“ od Lisy Petrilli, CEO, C-Level Strategies, Inc. a autorky e-knihy „The Introvert’s Guide to Success in Business and Leadership“
 • „Engineering in Sustainable Human Development: Challenges and Opportunities“ od Bernarda Amadeia, profesora stavebného inžinierstva, University of Colorado at Boulder a zakladajúci prezident Engineers Without Borders.
 • Priemyselné trendy, manažerské zručnosti, tipy ako prezentovať výsledky výskumu a ako pripravovať študentov inžinierskych odborov do praxe

Pokiaľ už ste registrovaní, stačí sa prihlásiť na 2013 Knovel Virtual Conference.

Více informací

Rostoucí počet záznamů v databázi seriálů Ulrichsweb 29. 10. 2013 - ProQuest | Serials Solutions

Ulrichsweb.com je týdně aktualizovaná elektronická verze databáze Ulrich’s Peri­odicals Directory™. Přináší detailní informace o seriálových publikacích a jejich vydavatelích. Zároveň informuje o tom, ve kterých databázích je daný titul indexován, kde je možné získat plný text (DDS) a zda je nabízena služba zasílání novinek o článcích pomocí RSS kanálů. Nechybí ani informace o agregátorech a jejich databázích, které daný titul obsahují. Rozhraní databáze existuje v několika jazycích, včetně češtiny. Počet titulů v databázi průběžně narůstá, aktuálně Ulrichsweb nabízí údaje o:

 • 382 543 periodikách
 • 133 581 titulech v jiném jazyce než je angličtina
 • 39 299 recenzo­vaných titulech
 • 9 534 open access časopisech
 • 616 abstraktových databázích
 • 105 868 aktivních a 64 930 neaktivních vydavatelích/pro­viderech

Databáze je neocenitelným zdrojem pro akvizitéry a katalogizátory časopiseckých titulů. Obsahuje především informace o zahraničních titulech, ale i záznamy českých titulů, vydavatelé mohou svůj časopis sami do databáze zdarma zaregistrovat.

Více informací

Nové: Veterinary Education in Video 29. 10. 2013 - Alexander Street Press

Alexander Street Press spustil v novom rozhraní novú kolekciu Veterinary Education in Video. Zbierka začína s 308 videami určenými na vzdelávanie veterinárov a veterinárnych technikov. Všetkých 600 videí od Animal Care Technologies a DoveLewis Emergency Animal Hospital bude dostupných do konca roku 2013.

Vysvetľujú viac ako 500 postupov a techník, ako sa starať o vtáky, exotické, malé a veľké zvieratá vrátane psov, mačiek, koní, kráv, kôz a hadov.

Více informací

Životné prostredie v Journal of Visualised Experiments 14. 10. 2013 - Journal of Visualized Experiments | My JoVE Corporation

Journal of Visualised Experiments: Environment je novou multidisciplinárnou sekciou prvého recenzovaného vedeckého video časopisu Journal of Visualised Experiments.

V sekcii uvidíte výskumné metódy využívané v environmentálnych vedách a zelených technológiách. Súčasťou sú témy:

 • obnoviteľné zdroje energie a udržateľné materiály
 • biopalivá
 • environmentálne inžinierstvo
 • základná a aplikovaná ekológia
 • ekotoxikológia a ekologické zdravie
 • biológia morí a oceánografia
 • pôda a poľnohospodárske vedy
 • lesníctvo a botanika
 • atmosférické vedy a modelovanie klímy
 • geovedy

prvými videami v JoVE Environment sa zoznámite cez voľne dostupné abstrakty a zoznamy citovanej literatúry.

Více informací

Populární chytré příručky online 14. 10. 2013 - Oxford University Press

Pod názvem Very Short Introductions (VSI) vychází v tištěné podobě již od roku 1995 velmi oblíbená série titulů, které nabízejí seriózní a čtivé úvody do širokého spektra témat/oborů. Jednotlivé tituly, které jsou něco mezi referenční příručkou a akademickou prací, mají průměrně 120–180 stran, jejich autory jsou experti v daném oboru, a doposud jich vydavatelství Oxford University Press vydalo přes 350.

Nyní jsou konečně Very Short Introductions dostupné online! Kombinují fakta, analýzy a nové myšlenky, a zároveň se snaží být čtivé a obsahově vyvážené. V online podobě je lze všechny křížově plnotextově prohledávat, sledovat statistiky (COUNTER), stahovat záznamy ve formátu MARC, a také vyzkoušet a následně předplatit pro celou instituci. Lze předplatit přístup ke všem modulům nebo si zvolit jen některý z nich:

 • umění a humanitní vědy
 • věda a matematika
 • sociální vědy
 • právo
 • medicína a zdraví

Rozhraní je optimalizováno i pro vyhledávání přes mobilní zařízení. Projít si obsah a funkce můžete také prostřednictvím guided tour. Abstrakty jsou dostupné zdarma, kompletní seznam titulů zde.

Více informací

Beta verzia: Encyklopédia starogréčtiny on-line 9. 10. 2013 - Brill

Vydavateľstvo Brill spustilo beta verziu Encyclopedia of Ancient Greek Language and Linguistics Online. Vedcom a študentom gréčtiny, klasických a indoeurópskych jazykov, jazykovedcom a historikom poskytuje súhrn výsledkov najnovšieho výskumu z rôznych odborov, ktoré prispievajú k poznaniu starovekého Grécka.

Beta verzia obsahuje približne 50 % hesiel. Ostatné budú doplnené do konca roku 2013.

Více informací

E-novinky

Sledujeme poctivě novinky ve světě elektronických informačních zdrojů.

Šetřte svůj čas. Dostávejte souhrn toho nejzajímavějšího do své schránky.

» Registrujte se «

Mějte přehled v e-zdrojích

Umožníme vašim uživatelům získat přehled v dostupných e-zdrojích.

Služba Infozdroje.cz umožňuje:

 • získat aktuální přehled dostupných IZ
 • najít doplňující materiály (návody, výuková videa, apod.)

Jak využít tuto službu?

Službu poskytujeme zákazníkům naší společnosti zdarma. Po přístupu automaticky zobrazí všechny aktuálně dostupné e-zdroje, poskytnuté naší společností.

Poznejte své Infozdroje.cz