SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Ebrary a EBL nabízí tisíce nových e-knih pro jednorázový nákup 22. 9. 2015 - ProQuest

V nabídce ebrary naleznete přes 5 000 nových e-knih, ze kterých lze jednoltivě vybírat tituly pro trvalý nákup. Převažují tituly z vydavatelství SAGE Publications (cca 700) a National Academies Press (cca 400), dále je zde k dispozici nabídka ze Stanford University Press, Springer Publishing a Emerald Insight. Oborové pokrytí je rozmanité, od IT a zdraví až po politiku a náboženství. Nejstarší je z roku 1886, nejnovější jsou chystané tituly pro rok 2017.

Prohlédněte si kompletní seznam novinek.

Na platformě EBL přibylo více než 9 000 nových titulů, zastoupena jsou např. vydavateství Taylor & Francis, SAGE Publications a Wiley. Tematicky se týkají např. literatury, sociálních věd a technických oborů. Projděte si nabídku novinek dle oborů. Upozorňujeme na nové tituly vyd. Karolinum:

 • Jean-Jacques Rousseau: od „Rozpravy o původu nerovnosti“ ke „Společenské smlouvě“
 • Filologické studie 2014. Canon. Otázky kánonu v literatuře a vzdělávání
 • Gerulata : The Lamps

Již brzy se můžete těšit na novou platformu ProQuest Ebook Central™, která spojí nabídku ebrary a EBL, a bude zde možné vybírat z téměř 700 000 titulů od 600 vydavatelů, a také z různých cenových modelů (předplatné, nákup, výpůjčka, PDA).

Více informací

Norden iLibrary: informácie o spolupráci severských krajín 12. 9. 2015 - OECD Publishing

OECD Publishing sprístupnil digitálnu knižnicu analýz a výskumných štúdií severského regiónu. Štúdie sú výsledkom mnohých projektov a aktivít – financovaných Norden co-operation, Severskou radou ministrov a Severskou radou – zameraných na:

 • podnebie a životné prostredie
 • biohospodárstvo
 • udržateľný rozvoj
 • zdravie a sociálna starostlivosť
 • vzdelávanie a výskum
 • práca a zamestnanie
 • Arktída

Knižnica začína s 500 publikáciami, každý rok pribudne približne 100. 65 % textov je v angličtine, ostatné v severských jazykoch a ruštine. Medzi nimi sú napr.:

 • New Policies to Promote Youth Inclusion: Accommodation of diversity in the Nordic Welfare States
 • A Nordic textile strategy: Part II: A proposal for increased collection, sorting, reuse and recycling of textiles
 • Future Opportunities for Bioeconomy: Focus on the West Nordic Region
 • Food Redistribution in the Nordic Region: Experiences and results from a pilot study
 • Arctic Social Indicators

Publikácie tvoria základ pre politické rozhodovanie spolupracujúcich krajín Dánska, Švédska, Nórska, Fínska, Islandu a autonómnych oblastí Grónska, Faerských a Alandských ostrovov.

Více informací

Dostaňte svou fotku na obálku National Geographic Traveler! 11. 9. 2015 - National Geopgraphic Society

Sníte o tom, že se Vámi pořízená fotografie dostane na obálku prestižního časopisu? National Geographic vyhlásil soutěž o nejlepší cestovatelskou fotografii pro obálku prosincovo-lednového čísla magazínu National Geographic Traveler, které přinese přehled nejlepších cestovatelských destinací (Best of the World).

I Váš snímek by tedy měl zobrazovat Vaše nejoblíbenější místo. Termín odeslání do 22. září, propozice, již přihlášené snímky a registrační formulář naleznete na www stránkách National Geographic.

Všechna čísla cestovatelského magazínu National Geographic Traveler jsou součástí online databáze National Geographic: People, Animals, and the World, kterou zpřístupňuje společnost Cengage Gale. V nabídce má též světově známý měsíčník National Geographic (online kompletní retrospektiva od roku 1888 po současnost).

Více informací

HeritageQuest Online: odhalte svůj příběh! 9. 9. 2015 - ProQuest

Jedna z největších genealogických databází HeritageQuest Online vás nyní potěší dvěma miliardami nových záznamů z více než 60 zemí světa.

Nový obsah tohoto oblíbeného zdroje zahrnuje:

 • více než miliardu záznamů o narozeních, křtech, sňatcích, úmrtích a záznamy z jednotlivých sčítání lidu v USA, Kanadě, Evropě, Africe i Asii
 • 915 milionů amerických veřejných záznamů, včetně záznamů Social Security Death Index
 • 133 milionů záznamů o pohřbech z USA, Kanady, Evropy a Austrálie
 • více než 7 milionů jmen identifikováno v nové kolekci map
 • 600 000 snímků z kolekce fotografií Library of Congress z let 1840 až 2000

HeritageQuest Online pomáhá v badatelské práci rostoucí komunitě profesionálních i zájmových genealogů. Rešerše usnadní nastavitelné filtry jako je například hledání dle přesné shody, fonetického znění, místa a mnoho dalších.

V případě zájmu o zkušební přístup či cenovou nabídku pište Kláře Loukotové nebo Miriam Suchoňové.

Více informací

Na světě je další kolekce vzácných historických svazků z evropských knihoven 9. 9. 2015 - ProQuest

ProQuest zpřístupnil v rámci programu Early European Books (EEB) další kolekci 7 450 zdigita­lizovaných historických svazků.

Collection 7 vznikla ve spolupráci s Koninklijke Bibliotheek v Haagu, Det Kongelige Bibliotek v Kodani a The Wellcome Library v Londýně. K dispozici jsou faksimile z obrázků naskenovaných přímo z originálních děl (barevně ve vysokém rozlišení), a stejně tak jsou pro prohlížení dostupné obálky a vazby.

Projekt Early European Books nabízí již kompletní kolekce 1–6. Aktuálně je v programu 40 000 titulů, tzn. 14 milionů stran. O celém projektu se dozvíte bližší informace v ProQuest LibGuides.

Více informací

Atlas oftalmologie s multimediálním obsahem 8. 9. 2015 - DeGruyter

Online atlas oftalmologie vydavatelství De Gruyter nabídne již v roce 2016 fotografické a multimediální materiály k běžným i vzácným očním onemocněním, zobrazovacím technikám a léčebným zákrokům.

Konkrétně Atlas of Ophthalmology Online odborníkům i studentům zprostředkuje:

 • více než 3 800 klinických fotografií, které zahrnují celé spektrum očních nemocí (více než 500 z nich i s detailními kazuistikami)
 • přes 30 videí
 • vyhledávání dle anatomických struktur, nemoci, kódu ICD, autora, foto nebo video obsahu a dle modality (např. zobrazovací technologie)
 • všechny příspěvky procházejí recenzním řízením mezinárodní ediční rady
 • uživatelské rozhraní v angličtině a němčině
 • čtvrtletní aktualizace
 • online přístup pro celou instituci

Více informací

BioOne v roce 2016 nabídne novinky pro entomologii a akarologii 7. 9. 2015 - BioOne

Do kolekce BioOne Complete přibyde od ledna 2016 sedm nových titulů:

 • Caribbean Journal of Science (2007-souč.)
 • Journal of Entomological Science (2010-souč.)
 • Journal of the Lepidopterists’ Society (2010-souč.)
 • Systematic and Applied Acarology(1996-souč.)
 • Paleontological Contributions (2009-souč.)
 • Palaeodiversity (novinka 2016)
 • Stuttgarter Beiträge zur Naturkunde A (novinka 2016)

Celkem tak BioOne Complete nabídne 191 titulů – 130 aktuálních, 43 pouze s archivem a 18 open access časopisů, kompletní seznam ke stažení zde. 78% časopisů je v Journal Citation Reports, 25% je publikovaných mimo USA a 73% je dostupných v plném textu jen přes BioOne.

K 31. 12. 2015 přestanou na platformě vycházet časopisy Entomological Society of America a American Society of Mammalogists, ale v BioOne zůstanou plné texty z let 2000–2015.

Více informací

Volání podzimních knihovnických konferencí 3. 9. 2015 - Albertina icome Praha

Přestože závěr léta byl mimořádně slunečný, je všem podle kalendáře jasné, že léto pomalu končí a brzy dorazí podzim. A také to znamená, že nás čeká řada tradičních odborných konferencí, kde se budeme těšit na setkání s vámi.

Hned v první polovině září se objevíme na konferenci Knihovny současnosti (Olomouc, 8. – 10. 9. 2015). A v Liptovskom Jáne se zúčastníme celoslovenské konference Knižnice 2015 (29. – 30. 9. 2015).

Následovat bude v říjnu konference Bibliotheca academica v Ostravě (13. a 14. 10. 2015). Najdete nás u výstavního stánku, který máme společně s ProQuestem. Mimo jiné zde bude příležitost představit nové rozhraní pro elektronické knihy ProQuest Ebook Central.

Pokud se na některou z těchto akcí chystáte, zavolejte nebo napište, chcete-li si dohodnout setkání předem. Ozvěte se, i pokud budete chtít v zimním semestru společně realizovat školení šité na míru pro vaše uživatele. Rádi za vámi přijedeme.

Více informací

28. 9. vypukne jesenná súťaž Knovel Academic Challenge 2. 9. 2015 - Knovel

Súťaž Knovel Academic Challenge je určená pre poslucháčov vysokých škôl, ktoré majú prístup k službe Knovel. Cieľom je odpovedať na otázky s využitím vyhľadávania v Knoveli.

Víťazi budú odmenení – v hre je napr. Apple iPad Air with Wi-Fi, reproduktor SONOS, darčekové poukážky Amazon a ďalšie. V minulých ročníkoch sa dobre umiestnili aj študenti z Českej a Slovenskej republiky.

Súťaž potrvá dva mesiace, podmienkou je registrácia študenta. Registrovať sa – a tiež získať zaujímavé ceny – môžu počas súťaže aj vyučujúci a knihovníci, a to na základe zaslania návrhov na súťažné otázky.

Súťažné otázky a celú súťaž sa dá vhodne zakomponovať do výučby.

Viac sa dozviete v súťažných podmienkach. Či má vaša škola prístup ku Knovelu, si overíte jednoducho napr. na www.infozdroje.sk a www.infozdroje.cz.

Neváhajte a zapojte sa. Držíme palce!

Více informací

Oxford Reports on International Law s dvoma novými modulmi 2. 9. 2015 - Oxford University Press

Oxford University Press rozšíril Oxford Reports on International Law o moduly, ktoré kompilujú a analyzujú významné rozhodnutia súdnych dvorov Európskej únie a medzinárodných a regionálnych obchodných organizácií, ako je NAFTA, EFTA, ASEAN a MERCOSUR z hľadiska medzinárodného prá­va.

Správy – písané a aktualizované tímami odborníkov na európske právo a medzinárodné obchodné právo – vysvetľujú význam každého prípadu a jeho dopad. Cez Oxford Law Citator sú prepojené so správami iných jurisdikcií, primárnymi materiálmi.

Více informací