SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Royal Society Publishing sprístupnil archív historických prameňov 27. 4. 2018 - Royal Society Publishing

Vydavateľstvo The Royal Society sprístupnilo archív ne-časopiseckých materiálov za 350 rokov existencie The Royal Society v rámci open access projektu Science in the Making. Archív poteší všetkých, čo sa venujú dejinám vedy alebo paleografii.

K dispozícii sú rukopisy, fotografie, vedecké ilustrácie a osobná korešpondencia, vrátane historických prameňov týkajúcich sa vzniku vedeckého recenzovania a interaktívnej mapy súvisiacej korešpondencie medzi vedcami.

Okrem samotných primárnych prameňov sú súčasťou životopisy vedcov a témy, ako napr. vedecké dejiny farieb, meteorologické pozorovania, objavy či zdravotná politika.

Archív je rozšírením archívu časopisov Royal Society z rokov 1665 až 1996, ktorý bol nanovo zdigitalizovaný minulý rok.

Více informací

Cambridge Elements: nový typ informačného zdroja 25. 4. 2018 - Cambridge University Press

Cambridge University Press popri časopisoch a knihách začal vydávať nový typ informačného zdroja – Cambridge Elements – ktorý je rozsahom medzi vedeckým článkom a knihou.

Texty v rozsahu krátkej monografie (20 000 až 30 000 slov) prechádzajú recenzným procesom. Zastúpené sú:

 • analytické prieskumy základných tém odboru
 • originálne pohľady na hraničné témy
 • „masterclasses“ a pokročilé tutoriály k novým témam
 • podrobné popisy nových technológií alebo protokolov v medicíne a technike

Tu nájdete prehľad všetkých edícií vrátane pripravovaných. Prvé elementy sú voľne dostupné do 31. 7. 2018:

Více informací

Oslavujeme týždeň akademických kníh 24. 4. 2018 - Albertina icome Bratislava

Od 23. do 28. apríla 2018 sa koná Academic Book Week s podtitulom Oslava rozmanitosti, inovácie a vplyvu akademických kníh. Počas týždňa bude vyhlásených 20 akademických kníh, ktoré zmenili svet a boli napísané ženami.

V tomto duchu sa nesie aj výber sprístupnených e-kníh:

Týždeň akademických kníh organizuje British Library v spolupráci s The British Academy, UCL, Research Libraries UK, Publishers Association, Booksellers Association a Association of Learned and Professional Society Publishers. Súvisiace novinky na Twitteri nájdete cez #AcBookWeek a #AcBooksWomen.

Novinku priebežne aktualizujeme. Keď sa vrátite, môžete tu nájsť niečo nové.

Více informací

Nové knihy v AccessMedicine 17. 4. 2018 - McGraw-Hill Professional

V apríli vydavateľstvo McGraw-Hill rozšírilo predovšetkým kolekciu AccessMedicine:

 • 9. vydanie Vander’s Renal Physiology (Douglas C. Eaton; John P. Pooler)
 • The Big Picture: Medical Biochemistry (Lee W. Janson; Marc E. Tischler)
 • 4. vydanie Graber and Wilbur's Family Medicine Examination & Board Review (Jason K. Wilbur; Mark A. Graber; Brigit E. Ray)
 • CURRENT Practice Guidelines in Inpatient Medicine 2018–2019 (Jacob A. David)

Aktualizované sú texty z farmakoterapie v AccessPharmacy:

 • Outcomes of Tisagenlecleucel (Kymriah®) Treatment for Acute Lymphoblastic Leukemia (Jordan Snyder, PharmD)
 • Targeting Systemic Inflammation to Lower Cardiovascular Risk (Stuart T. Haines, PharmD, BCPS, BCACP, BC-ADM)
 • Netarsudil (Rhopressa®), the First Rho Kinase Inhibitor for Treatment of Glaucoma (Terry L. Schwinghammer, PharmD, BCPS; Brian McMillan, MD)
 • 2017 Updated Guidelines for Clostridium difficile Infections (Joseph T. DiPiro, PharmD, Dean; Archie O. McCalley, Chair)

Nové kapitoly a knihy pribudli do špecializovaných kolekcií:

 • AccessEmergency Medicine – tri texty od Stephena Johna Cico, MD, MEd v To the Point: Clinical Reviews – Transferred to the "Ivory Tower” Only to be Discharged?, When should pediatric patients follow-up after ED visits? a You Make My Heart Beat Fast…and It’s OK!
 • AccessCardiology – Color Atlas and Synopsis of Interventional Cardiology (R. R. Baliga; Scott M. Lilly; William T. Abraham)
 • AccessObGyn – 5. vydanie Obstetric Intensive Care Manual (Michael R. Foley; Thomas H. Strong, Jr; Thomas J. Garite)
 • AccessPediatrics – The PICU Handbook (Ranna A. Rozenfeld)

Více informací

Pozvánka na 24. ročník konference INFORUM - co vás čeká a nemine 17. 4. 2018 - Albertina icome Praha, Albertina icome Bratislava

Registrace na konferenci INFORUM 2018 byla zahájena, zvýhodněné vstupné platí v případě přihlášení a zaplacení vložného do 4. 5. Kompletní program a další užitečné informace naleznete na www.inforum.cz. Těšíme se na Vás v termínu 29.-30. května na Vysoké škole ekonomické v Praze!

Během zahájení vystoupí Jan Holmquist z Guldborgsund Public Library, který bude hovořit o tom, proč jsou knihovny strategicky důležité pro moderní znalostní společnost a Marydee Ojala, šéfredaktorka časopisu Online Searcher, zamýšlející se nad měnící se rolí knihoven a dovednostmi knihovníků v dnešním světě všudypřítomného přístupu k informacím. Dalším zvaným přednášejícím je Will Prentice z British Library, který bude sdílet zkušenosti jak získat a udržovat archivní dovednosti potřebné pro péči a uchovávání zvukových sbírek, a to i na příkladu projektu Unlocking Our Sound Heritage.

Workshopy proběhnou již v pondělí 28. května pod vedením Marydee Ojaly a Willa Prentice. Během večerního Infomejdanu bude příležitost setkat se a pobavit s kolegy z oboru.

Mediálními partnery konference jsou časopisy ITlib, KNIHOVNA – knihovnická revue a Online Searcher. Součástí konference je také výstava domácích a zahraničních firem.

Aktuální informace jsou uveřejňovány na Facebooku. Oficiální hashtag konference #INFORUMprague.

Více informací

OASIS - vybírejte a nakupujte e-knihy různých vydavatelů z jednoho místa 10. 4. 2018 - ProQuest

Systém OASIS slouží k vyhledávání, výběru a akvizici tištěných a elektronických knih. Obsahuje metadata o knihách na platformách EBL, ebrary, MyiLibrary, ProQuest Ebook Central a EBSCO ebooks. Jedná se o bezplatnou online službu, která podporuje také různé způsoby získání e-knih včetně akvizice řízené uživateli (demand driven acqusition).

Na konci března se počet nabízených titulů rozrostl o 30 000 e-knih v 36 předmětových kategoriích. Nově můžete vyhledávat a objednávat přes OASIS např. e-knihy z platformy Cambridge Core.

Zastoupeni jsou i další vydavatelé: UPSO, Wiley Online Library, Info-Sci, Taylor & Francis, World Scientific, De Gruyter, Karger a R2 Digital Library

Chcete mít přístup do OASIS nebo detailnější informace k této službě? Kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Poslední verze Science of Synthesis představila inovované vyhledávací rozhraní 10. 4. 2018 - Thieme Publishing Group

Vydavatelství Thieme představilo nejnovější online verzi Science of Synthesis 4.10 (SOS), která je uznávanou referenční příručkou poskytující přístup k ověřeným informacím o organických syntetických metodách. Online verze 4.10 přináší změnu vyhledávacího rozhraní a nové SOS Knowledge Updates (500 stran). Nejnovějším přírůstkem do SOS Reference Library je příručka Catalytic Reduction in Organic Synthesis (Vol. 1), která mapuje aktuální vývoj v oblasti katalytických redukcí a selektivní pokrytí osvědčených metod.

V reakci na potřeby a priority uživatelů je nyní výchozím bodem vyhledávání jednoduché vyhledávací okénko s funkcí vyhledávání v textu (klíčová slova, jméno autora, DOI, apod.) a dle struktury/reakce. Pro efektivnější vyhledávání jsou nyní pod záložkou Explore Content zahrnuty grafické/textové abstrakty týkající se obsahu v Knowledge Updates a Reference Library. Nejvýraznější vizuální změnou nejnovější verze SOS je implementace modrobílých firemních barev společnosti Thieme.

Verze 4.10 přináší nový obsah v kapitolách:

 • silver-promoted coupling reactions
 • 1‑(organochal­cogeno)alkynes
 • arylphosphinic acids and derivatives
 • synthesis of heteroatom-substituted allenes
 • immobilised biocatalysts and their application in flow chemistry, ad.

Science of Synthesis je průběžně aktualizována, každý svazek je editován týmem odborníků, kteří dodržují přísná a jasně stanovená kritéria pro výběr metod a průběžně sledují nejnovější literaturu. Tento zavedený postup zaručuje, že informace v SOS vždy odráží současný stav poznání.

Více informací

Edícia Basilica dostupná online 9. 4. 2018 - Brill, Albertina icome Bratislava

Vydanie celej edície Basilica: Justinian's Corpus iuris in the Byzantine world v elektronickej podobe obsahuje texty všetkých 17 zväzkov a scholií, ktoré vyšli v rokoch 1945 až 1988 pod redakčným vedením H.J. Scheltema, D. Holwerda a N. van der Wal. Basilica je významným informačným zdrojom nielen pre výskum práva v Byzancii, ale aj spoločnosti Byzantskej ríše, stredovekého gréckeho jazyka, rímskeho a stredovekého práva.

Akademický úvod k online vydaniu napísal profesor Dr. B. H. Stolte. Rozsiahlu bibliografiu zostavil Dr. T. E. van Bochove. Obaja z University of Groningen.

Basilica Online umožňuje vyhľadávanie v latinských a gréckych textoch a prezeranie na úrovni zväzku (volumen), knihy (libe) a kapitoly (titulus). Súčasťou je celý kritický aparát tlačeného vydania a index k textom aj scholiám.

O vydavateľstve Brill a e-zdrojoch pre byzantológiu

Brill vydáva knižné edície Byzantina Australiensia, Brill's Companions to the Byzantine World, primárne pramene, napr. Supplementum Epigraphicum Graecum Online a ďalšie informačné zdroje pre byzantológov, historikov východných dejín a medievialistov. Z primárnych prameňov iných vydavateľstiev spomeňme digitálnu kolekciu Patrologia græca.

Více informací

V máji vyjde online History of Global Christianity 7. 4. 2018 - Brill

History of Global Christianity sa zaoberá históriou kresťanstva a jeho vývojom od začiatku 16. storočia po súčasnosť. Zastúpené nie sú nielen cirkevné dejiny, ale zaoberá sa aj vnútorným konfesionálnym vývojom, vzťahmi so spoločnosťami a civilizáciami, ako aj vplyvom kresťanstva na kultúru, politiku, ekonomiku, filozofiu a umenie.

Redaktormi sú Jens Holger Schjørring, Dr. Theol., emeritný profesor cirkevných dejín na Aarhus University v Dánsku a Norman A. Hjelm, Teol. Dr. (h.c.).

Referenčné dielo v elektronickej podobe vyjde v máji 2018.

Více informací

Knižné novinky z medzinárodného práva a ľudských práv od Brillu 6. 4. 2018 - Brill

Do knižnej kolekcie zameranej na medzinárodné právo a ľudské práva vydavateľstva Brill pribudnú monografie počas prvého polroku 2018:

 • Crimes against Humanity in the 21st Century
 • Justice Without Borders: Essays in Honour of Wolfgang Schomburg
 • Protecting Stateless Persons
 • The Estonian Straits
 • The Inter-State Application under the European Convention on Human Rights
 • Ethics in Counter-Terrorism

O vydavateľstve Brill

Medzinárodné právo a ľudské práva sú ťažiskovými odbormi v portfóliu vydavateľstva Brill a jeho imprintu Nijhoff. Okrem e-kníh vydáva aj časopisy, vrátane prehľadových, ako je tento rok prvýkrát vychádzajúci Brill Research Perspectives in International Investment Law and Arbitration. Ďalej referenčné diela, napr. Foreign Law Guide, primárne pramene, napr. Human Rights Documents Online a Climate Change and Law Collection.

Více informací