SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Počet e-kníh na trvalý nákup v ebrary prekročil pol milióna 24. 4. 2014 - ProQuest

Počet elektronických kníh na trvalý nákup na platfome ebrary presiahol 500 000.

Okrem trvalého nákupu, ebrary sprístupňuje jednotlivé e-knihy aj formou krátkodobých pôžičiek alebo ako kolekcie odborných a vedeckých kníh formou predplatného.

Více informací

Pozvánka na 20. ročník konference INFORUM - co vás čeká a nemine 24. 4. 2014 - Albertina icome Praha

Ve dnech 27.-28. května 2014 se v Praze uskuteční konference INFORUM 2014 pořádaná Albertinou icome Praha ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze a dalšími subjekty.

Konference je zaměřena na elektronické informační zdroje a jejich akvizici, správu a propagaci, na aktuální trendy ve vyhledávání a discovery systémy, na digitalizační projekty kulturního dědictví, na využití mobilních technologií a cloudových služeb, a další témata.

20. ročník odstartuje pondělními workshopy. Lektorkami na prvním z nich budou Linda Vidlund a Cecilia Petersson ze Švédska, a účastníci si z něj odnesou praktické tipy a strategie pro zviditelnění elektronických informačních zdrojů. Na druhém workshopu Dave Pattern z Velké Británie spolu s Helle Lauridsen provedou úskalími výběru, implementace a propagace discovery systému.

Dave a Linda spolu s Cecilií vystoupí se svými příspěvky i v rámci zahájení konference INFORUM, kde nebude chybět ani Peter Gilliver, významný lexikograf a editor Oxford English Dictionary.

Kompletní program konference INFORUM 2014 a přihlášky pro účastníky naleznete na www.inforum.cz. Do 28. dubna platí sleva pro ranní ptáčata.

20 let, to už je důvod pro pořádnou oslavu, a tak účastníky konference zveme i na tradiční Infomejdan, kde dojde zároveň k předání Ceny INFORUM 2014. Mediálními partnery konference jsou IKAROS, Inflow a ProInflow. Součástí dvoudenní akce je také možnost setkat se v předsálí se zástupci domácích a zahraničních firem.

Jsou-li vám témata konference blízká, neváhejte a přihlaste se. V květnu se těšíme na shledanou.

Více informací

Psychologové zbystřete, sebrané spisy C.G. Junga v digitální podobě 24. 4. 2014 - ProQuest

Poprvé jsou v digitální podobě dostupné sebrané spisy švýcarského psychologa a psychoteraupeuta Carla Gustava Junga, a to na platformách ebrary a EBL.

The Collected Works of C.G. Jung: Complete Digital Edition (vyd. Princeton University Press) je stěžejním studijním materiálem pro studenty psychologie a příbuzných oborů, kteří díky převedení do digitální podoby mohou ve všech svazcích plnotextově vyhledávat.

C.G. Jung je zakladatelem analytické psychologie. Jeho přínos psychologii spočívá v pochopení lidské psychiky na pozadí světa snů, umění, mytologie, náboženství a filosofie. Má významný podíl na zkoumání příčin a léčbě schizofrenie.

The Complete Digital Edition obsahuje svazky 1–18 a svazek 19 (bibliografie). Přístup lze získat na základě jednorázového nákupu.

Více informací

Ťažko dostupné analýzy od J.P. Morgan na platforme ProQuest 24. 4. 2014 - ProQuest

J.P. Morgan a ProQuest spojili svoje sily, aby mohli vzdelávacie a výskumné inštitúcie využívať finančné a ekonomické analýzy firiem doteraz dostupné len pre kľúčových klientov a investorov obsiahnuté v Morgan Markets, a vytvorili databázu J.P. Morgan Research.

Obsahuje znalosti o vyše 3000 spoločnostiach z celého sveta a všetkých hlavných ekonomikách. Súčasťou sú informácie o trendoch, predpovede, makro analýzy spoločností a globálnej ekonomiky. Každý mesiac pribudne približne 1500 nových správ zverejňovaných spoločnosťou J.P. Morgan a výber z archívnych materiálov.

Analytické správy za sa dajú vyhľadávať súčasne s obchodnými správami, analýzami trhov a vedeckými článkami z ostatných databáz predplatených na platforme ProQuest.

Více informací

Využite Knovel na tablete 24. 4. 2014 - Knovel

Všetci používatelia služby Knovel odteraz môžu využívať väčšinu funkcií Knovelu – od základného vyhľadávania cez vyhľadávanie údajov až po My Knovel – na tabletoch s internetovým pripojením. Knovel sa tak stáva dostupným odkiaľkoľvek a kedykoľvek.

Nie je potrebné si stiahnuť žiadnu aplikáciu ani čokoľvek inštalovať do vlastného zariadenia. Pri použití tabletu stačí zadať adresu app.knovel.com/web/, či už používate IOS7 [iPad], IOS6 [iPad mini], Google Chrome [Google Nexus 7, Samsung Galaxy], Android Browser, Firefox on Android alebo Opera Mini.

Návody k jednotlivým operačným systémom, prehliadačom a zariadeniam nájdete v Knovel Support Center.

Více informací

BrillOnline: Le Grand Ricci aj East Asia Archive 23. 4. 2014 - Brill

Po Le Grand Ricci vydavateľstvo Brill sprístupnilo v elektronickej podobe pre začínajúcich aj pokročilých čitateľov klasických čínskych textov prvé referenčné diela o klasickej Číne

Ako prvé sú v Chinese Encyclopedic Reference:

Na rade sú:

 • A Biographical Dictionary of the Qin, Former Han and Xin Periods (221 BC–AD 24) od M. Loewe
 • A Biographical Dictionary of Later Han to the Three Kingdoms (23–220 AD) od R. de Crespigny

V rámci série East Asia Archive Online vydal Brill zdigitalizované historické periodiká Japan Chronicle Weekly (1902 – 1940) a The Chinese Students’ Monthly (1906 – 1931) pre štúdium/výskum dejín východnej Ázie 20. storočia.

Více informací

Více než 1000 e-knih od Lippincott Williams & Wilkins v ebrary 23. 4. 2014 - ProQuest

Ebrary rozšiřuje svůj záběr elektronických knih pro medicínu. Téměř 1000 titulů z produkce vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins (LWW) je nově dostupných na platformě ebrary, a další budou brzy přibývat. E-knihy LWW jsou částečně dostupné jak v rámci předplatného (např. jako součást kolekce Academic Complete), tak i formou jednorázového nákupu jednotlivých publikací.

V Academic Complete uživatelé naleznou např:

 • Cardiac Nursing
 • Chapman's Ortho­paedic Surgery
 • Fast Facts for Nurses
 • Handbook of Diagnostic Tests
 • Lippincott Manual of Nursing Practice Handbook
 • Radiology 101: The Basics and Fundamentals of Imaging

Z nabídky titulů pro trvalý nákup vybíráme:

Prohlédněte si kompletní seznam titulů vydavatelství LWW na platformě ebrary.

V ebrary naleznete také klíčové publikace z Doody's Core Titles (každoroční seznam nejdůležitějších knižních titulů pro medicínu, který sestavuje více než 200 odborníků a lékařských knihovníků). Kolekce Academic Complete aktuálně zpřístupňuje více než 100 Doody's e-knih, to je třikát více než v jiných knižních kolekcích dostupných formou předplatného. Co se týká medicíny, v Academic Complete jsou bohatě zastoupeny tituly předních světových vydavatelů – Wolters Kluwer Health – LWW; Elsevier Health; American Academy of Pediatrics; Wiley-Blackwell; Slack; Oxford; Jones & Bartlett; American Psychiatric Press; F. A. Davis, American Society of Health System Pharmacists; a další.

Jednotlivé Doody's e-knihy jsou v nabídce ebrary k dispozici i pro jednorázový nákup – viz. kompletní seznam

Více informací

CABI představilo nové rozhraní a vylepšené funkce pro e-knihy a kompendia 14. 4. 2014 - CABI Publishing

Vydavatelství CABI Publishing inovovalo rozhraní pro práci s knižními kolekcemi CAB eBooks a databázemi CABI Compendia. Vylepšené funkce a příjemnější prostředí je optimalizováno i pro přístup přes mobilní zařízení.

Změny se týkají:

Co nového přináší vylepšené rozhraní?

 • Optimalizované pro přístup a využívání na mobilních zařízeních
 • Přehledné a uživatelsky přívětivé prostředí – nové funkce a jednodušší vyhledávání
 • Osobní uživatelské účty – možnost uchování rešeršních dotazů a vybraných záznamů
 • Inteligentní vyhledávání – předpřipravené rešeše založené na často hledaných tématech pro rychlý přístup k informacím
 • Rozšířená hledání – pro získání přesnějších výsledků je možno vyhledávat podle tématu a obsahu
 • Možnosti upřesnění – přehledné řazení a správa výsledků s využitím filtrovacích a upřesňovacích fun­kcí

Co mají udělat organizace s přístupem?
Nic. Nastavení účtů (včetně IP adres, přihlašovacích údajů, atd. . ) Bylo automaticky převedeny do nového systému.

Mění se přístupové adresy?
Ne, i nadále platí dosavadní URL odkazy . Aktualizace bude nutná pouze v případě, že jste si odkazy uložili do oblíbených položek ve vašem internetovém prohlížeči.

Chcete vědět víc?
Přihlašte se na některé ze školení, která pravidelně připravuje vydavatelství CABI nebo kontaktujte Michaela Svobodu (tel. 222 231 212) a dohodněte se na individuální online prezentaci.

Více informací

Prestižní encyklopedie novověké historie online německy i anglicky 14. 4. 2014 - Brill

Vydavatelství Brill představilo online verzi šesnáctisvazkové encyklopedie Enzyklopädie der Neuzeit (v tištěné podobě J.B. Metzler Verlag 2005–2012). Zároveň Brill přeloží toto referenční dílo z němčiny do angličtiny a zpřístupní pod názvem Encyclopedia of Early Modern History také v online podobě.

Prestižní encyklopedie zachycuje politickou, sociální, ekonomickou, náboženskou a kulturní historii raného novověku (1450–1850), a to především z evropské perspektivy. Odpovídá na klíčové otázky dějin – např. Které myšlenky, vynálezy a události změnily životy lidí? Jakým způsobem se změnily životní podmínky? Jak spolu vzájemně souvisí politický, sociální a ekonomický vývoj?

Na obsahu spolupracuje cca 1 300 expertů, aktuálně zde naleznete 3 500 hesel a 1 500 ilustrací. Německá online verze je dostupná na platformě BrillOnline Reference Works, kde je samozřejmě možné vyhledávat nejen přes klíčová slova, ale i v plných textech, a jednotlivá hesla jsou vzájemně prolinkována. Anglická online verze přijde později (přelom roku 2014/2015).

Online verze encyklopedie je dostupná formou ročního předplatného nebo trvalého nákupu. Cena vždy zahrnuje obě online verze (německou i anglickou), včetně všech aktualizací v průběhu příštích 10 let u trvalého nákupu.

Více informací

Články od Taylor & Francis vo vašom mobile 7. 4. 2014 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Časopisy vydavateľstva Taylor & Francis sú pre majiteľov mobilných zariadení iPhone, Android, BlackBerry, tablety vrátane iPad, s predplatným dostupné cez Taylor & Francis Mobile.

Majitelia týchto zariadení si môžu aplikáciu bezplatne stiahnuť podľa návodu na Taylor & Francis Online Mobile FAQs. Aplikácia umožňuje vyhľadávať, čítať a ukladať články.

Více informací