SlovenskyEnglish

Úvod » Články a triky » Rozloučili jsme se se starým Dialogem

Rozloučili jsme se se starým Dialogem

5. 3. 2014 - Lucia Poledníková

Ještě jedno ohlédnutí za rokem 2013. Svoji více než 40letou historii na Silvestra roku 2013 ukončila nejstarší online databázová centrála Dialog, která vznikla ještě v době, kdy internet ani neexistoval. Nástupcem je nová platforma ProQuest Dialog, která vznikla po sjednocení Dialogu a DataStaru.

Jednou mi někdo řekl, že není možné mít citovou vazbu k informačním zdrojům a platformám. Minulý rok jsem zjistila, že ji mám a nejsem sama. A nejsme ani jediní, kdo vzpomínáme. Jak si pamatují Dialog informační specialisté ve světě a u nás? Přečtěte si vzpomínky doc. Rudolfa Vlasáka a dr. Jiřího Kadlečka.

doc. PhDr. Rudolf Vlasák, Ústav informačních studií a knihovnictví (Ú­ISK)

Psal se rok 1964, kdy mladý americký programátor Dr. Roger Summit přesvědčil vedení firmy Lockheed Missiles and Space Company, aby zakoupila tehdy revoluční novinku ve výpočetní technice – IBM 360/30 s 32 kB RAM! – a založila Laboratory for Information Science.

To se stalo a v roce 1969, vznikla zcela provozuschopná verze aplikačního software využívající tehdy revolučního režimu pro rešerše, nazvaného případně „Dialog“. Stal se modelem pro vznik dalších obdobných systémů, jako např. BRS či ESA-IRS, které už v minulosti zanikly, nebo Lexis-Nexis či STN, které jsou dodnes v plné síle.

Dialog byl ale mezi těmito pilíři světového informačního průmyslu výjimečný svojí univerzálností oborového zaměření i počtem zpřístupňovaných databází. A byl jedním z nejvýznamnějších informačních zdrojů už od začátku 80. let i pro vědeckovýzkumnou sféru naší země, která se díky tehdy vzniklému rešeršnímu pracovišti SAVI v UVTEI-ÚTZ k němu jako jediná z tehdejšího sovětského bloku on-line připojila. S Dialogem končí jedna velká etapa vývoje našeho informačního světa.

RNDr. Jiří Kadleček, Albertina icome Praha

Bye bye Dialog!

Je rok 1969, můj rok maturitní, ještě jsem ani neviděl pořádnou elektronickou kalkulačku, to až rok dva poté, na vysoké škole. V naší zemi začíná tuhá normalizace a hranice přestávají být „korzo“.

O nějakých 10 000 km západním směrem, v kalifornském Palo Altu v té době, před více než půl stoletím (!), je Rogerem Summitem položen základ prvního e-shopu, v čase kdy bude internet ještě dlouho na houbách. Prodávají se odborné informace. Vzniká totiž zárodek pozdější obří informační centrály Dialog, která nakonec bude na komerční bázi nabízet okolo 600 databází.

Vzdálení uživatelé se připojují z telefonních aparátů, přes modemy velikosti krabice od bot (po letech se zmenší do dnešního téměř mikroskopického rozměru). Informace přitékají v podobě zelených písmenek, která k sobě pomalu na řádky usedají jako vlaštovky na drát. Za padesát let rychlost přenosu postupně vzroste více než 300 000×.

Ke konci 70. let informační nouze socialismu nutí establishment, již zviklaný osvícenými promotory počítačové informatiky, k určitým změnám a ledy se lehce pohnou. Nejprve putují technické informace do socialistického Československa na magnetických páskách a až začátkem 80. let vzniká oficiální připojení na počítač Dialogu. Přístup je silně centralizovaný, komunikace se zlotřilým Západem silně monitorovaná.

Vybraní uživatelé rituálně přicházejí do budovy na Žižkově a ujímají se jich specialisté rešeršéři, kteří jediní umí a hlavně smí ťuknout do kláves terminálu a optat se Dialogu např. na chemický článek anebo nějaký strojírenský fígl. Dialog vyjeví odpověď a do Prahy putují nejen vytištěné nalezené informace, ale i náležitá faktura, kterou resortní fond proplatí. A tak to jde až do roku 1989…

Boří se zdi a uživatelé si Dialog přivádějí až na své klávesnice a obrazovky osobních počítačů. Postupně mizí spojení přes specializované datové sítě a vše nahrazuje globální internetová dálnice. Ve finále se i Dialog stává webovou službou.

V roce 2008 se Dialog dostal pod střechu firmy ProQuest a téměř okamžitě začaly plány a zanedlouho i práce na spojení Dialogu se sesterskou centrálou DataStar a na integraci na platformě ProQuest. Dílo se zdařilo a 31. 12. 2013 obrazně řečeno kdosi zmáčkl vypínač a původní Dialog se odebral do historie. Vyrostly na něm i u nás desítky informačních specialistů, odbornými informacemi po 30 let zásoboval akademické i komerční uživatele a my pamětníci na něj nikdy nezapomeneme.

Používali jste starý Dialog? Jak na něj vzpomínáte? Podělte se o své postřehy. Chcete se podívat, jak vypadá nový ProQuest Dialog?

Chcete vědět víc?
Pište a volejte, Lucia Poledníková má odpovědi na všechny vaše dotazy.