SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

IOP spouští certifikační program pro začínající recenzenty 26. 9. 2020 - IOP Publishing

Recenzní řízení je kritickou součástí vědeckého publikování. I začínající vědci se mohou do tohoto procesu zapojit, ale jako méně zkušení recenzenti potřebují především posílit sebevědomí a naučit se poskytovat konstruktivní zpětnou vazbu. Nejen pro ně IOP od tohoto týdne spouští certifikační program Peer review excellence: IOP training and certification, který je zaměřen speciálně na fyzikální vědy.

Bezplatným živým online workshopům budou společně předsedat ambasadoři programu – špičkoví fyzici z celého světa. Status ‘IOP trusted reviewer’ mohou získat účastníci, kteří na základě odevzdání odborného recenzního posudku prokáží vysokou úroveň recenzování. Cílem programu je připravit budoucí generaci vynikajících recenzentů, která se bude podílet na zlepšování kvality vědeckých výstupů.

Peer review excellence: IOP training and certification bude kombinací online výuky a konzultací v reálném čase se zkušenými redaktory a recenzenty časopisů IOPP. Máte zájem? Přihlašte se.

Na stránkách IOPP dále najdete např. Peer Review Motivations Report 2020, a další související informace.

Více informací

BioOne Complete od roku 2021 přivítá nový titul 23. 9. 2020 - BioOne

Vydavatelství BioOne od ledna 2021 do své kolekce BioOne Complete zařadí časopis Aquatic Ecosystem Health & Management, za kterým stojí Aquatic Ecosystem Health & Management Society. K dispozici budou všechna čísla od roku 2019.

Pro rok 2021 nabídne BioOne Complete 215 plnotextových časopisů od předních vědeckých společností a nezávislých vydavatelů z celého světa. 80 % titulů je impaktovaných, včetně Aquatic Ecosystem Health & Management a 29 % publikací vychází mimo USA. Seznamy titulů pro rok 2021 a další knihovnické zdroje jsou k dispozici ke stažení na webu BioOne Complete.

Více informací

Podpora vědeckého výzkumu: příležitosti pro akademické knihovny 21. 9. 2020 - Choice

Choice, vydavatelská jednotka Association of College & Research Libraries (ACRL), vydala s podporou ProQuest v pořadí již šestý whitepaper určený akademickým knihovnám. Jedná se o výsledky průzkumu mezi řediteli akademických knihoven ve Spojených státech a v Kanadě letos v dubnu, který zkoumá nové aktivity (vyhledávání dotačních příležitostí, datové služby, publikační aktivity, metriky) akademických knihoven k prohloubení podpory výzkumných aktivit.

Autorkami Supporting Scholarly Research: Current and New Opportunities for Academic Libraries jsou Ngoc-Yen Tran a Emily K. Chan z San José State University.

Whitepaper byl zveřejněn pod licencí CC BY-NC 4.0 a je k dispozici ke stažení z webu Choice 360.

Více informací

Transparentnost a důvěra tématem letošního Peer Review Week 2020 19. 9. 2020 - Knowledgespeak

Odborné společnosti, vydavatelství a organizace hodnotící výzkum připravují šestý Peer Review Week (PRW). Koná se od 21. do 25. 9. 2020 s mottem Trust in Peer Review.

Pusťte si nebo si přečtěte:

O dalších aktivitách během týdne vědeckého recenzování se dozvíte na Twitteru a dalších sociálních sítích. Sledujte #PeerRevWeek20 a #TrustInPeerReview.

Novinku průběžně aktualizujeme. Když se vrátíte, můžete zde najít něco nového.

Více informací

Letní novinky v discovery službě Summon 18. 9. 2020 - Ex Libris, a ProQuest company

Discovery služba Summon™ je známá svým jednotným indexem, který umožňuje uživatelům prohledávat efektivně všechen obsah najednou a jednoduše najít relevantní výsledky. Od letošního roku Summon využívá Ex Libris Central Discovery Index (CDI), který vyšel ze všech nashromážděných zkušeností s discovery službami Summon a Primo Central. Další novinky letošního roku shrnul čtvrtletní přehledový webinář Summon Update and Q&A: July 2020:

  • integrace s WhatsApp pro chatování s uživateli
  • data knihovny indexovaná v Summonu jsou nyní viditelná i pro vyhledávače
  • noví poskytovatelé obsahu
  • možnost uploadovat vlastní JavaScript
  • možnost zobrazit u výsledků ikonku peer-review
  • u knih a e-knih se ve výsledcích vyhledávání nově zobrazuje také číslo vydání a rok vydání

Součástí webináře bylo také shrnutí letošního průzkumu mezi uživateli Summon, kteří kladně hodnotí širokou škálu vyhledávacích funkcí a možnosti přizpůsobení uživatelského rozhraní. Pozitivně je hodnocena také např. integrace chatovacího okénka.

Více informací

Vydavatelství Karger rozšiřuje OA program o sedm časopisů 18. 9. 2020 - Albertina icome Praha

Vydavatelství Karger podstatně zvýšilo podíl open access obsahu mezi časopisy, které publikuje, dále pokračuje v prosazování přechodu na OA a představuje svou proaktivní strategii „open for open“. Následujících šest časopisů je dostupných v režimu Gold OA:

V portfoliu vyd. Karger se navíc aktuálně objevil nový OA časopis Glomerular Diseases. V roce 2021 bude Karger vydávat 36 OA titulů z celkového počtu 106 časopisů.

Vydavatelství Karger se specializuje na časopisy a knihy pro výzkum a klinickou praxi v oblasti biomedicínckýh věd. Kompletní přehled všech kolekcí Karger naleznete v našem katalogu, stejně tak seznam open access časopisů.

Chcete vědět více o publikování v časopisech Karger? Zhlédněte prezentaci a/nebo si vyžádejte příručku How to get your biomedical paper published. Vítaným pomocníkem pro autory je také nástroj Journal Scout.

Více informací

McGraw-Hill: novinky z neurovedy, urgentnej medicíny a viac 16. 9. 2020 - McGraw-Hill Professional

Ťažisko noviniek vydavateľstva McGraw-Hill je tentokrát v špecializovanej AccessNeurology:

Nové kapitoly sú aj v To the Point: Clinical Reviews v AccessEmergency Medicine:

  • Strokes and Lawsuits in the Era of Intervention, Jno Disch, MD FACEP
  • Beware of Colonic Necrosis Associated with Kayexalate (Sodium Polystyrene Sulfate), Jno Disch, MD FACEP
  • Pretest Probability + Adjusted D-Dimer = Fewer Chest CTs and No Missed PEs, Sandra L. Werner, MD FACEP

V ďalších kolekciách pribudli knihy:

Více informací

Nová sada propagačních materiálů pro produkty OUP 14. 9. 2020 - Oxford University Press

Oxford University Press zpřístupnil v sekci Librarian Resource Center k jednotlivým online produktům nové propagační materiály zaměřené na propagaci e-zdrojů na sociálních sítích = příspěvky a obrázky pro Twitter, Facebook a Instagram. Projděte si stránku Promote Your Resources a vyzkoušejte je na svých vlastních kanálech!

Přímé odkazy pro zákazníky v ČR:

Více informací

University of Liverpool zařadí PhD práce do ProQuest Dissertations & Theses Global 11. 9. 2020 - ProQuest

University of Liverpool je další z řady univerzit, které se zapojily do publikačního programu ProQuest a uveřejňují závěrečné práce svých PhD studentů v databázi ProQuest Dissertations & Theses Global™ (PQDT). Už brzy tak uživatelé PQDT po celém světě budou mít dostupné tisíce závěrečných prací z jedné z nejvýznamnějších britských univerzit. Záznamy budou indexovány také v Google Scholar.

Dizertace jsou neocenitelným zdrojem informací o nově vznikajícím výzkumu, jsou v nich prezentovány nové myšlenky a trendy, a často obsahují data a výsledky laboratorních experimentů, terénních prací, průzkumů a statistik, které časopisy nezahrnují. Cenné jsou také rozsáhlé bibliografie. Pro výzkum využívá dizertace cca 73% vědců.

PQDT aktuálně poskytuje přístup k 2,7 milionům plných textů a 5 milionům abstraktů. Do databáze přispívá přes 4 200 světových univerzit, a to v různých jazycích. Obsah databáze lze křížově prohledávat s dalšími zdroji na platformě ProQuest, a PQDT je také součástí ProQuest One Academic.

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění svých disertací do programu Digital Archiving and Access. Participujícím školám je poskytován zdarma i přístup k jejich vlastním disertacím převedeným do elektronické podoby.

Více informací