SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Přes 120 publikací z oboru archeologie na Brepols Online 2. 6. 2023 - Brepols Publishers

V posledních několika letech si nakladatelství Brepols vybudovalo výbornou pověst díky vydávání monografií a sborníků esejů v široké škále oblastí archeologického výzkumu. Mnoho z těchto archeologických titulů je nyní k dispozici také v digitální podobě, včetně publikací vydaných v nových řadách, jako jsou Archive Archaeology, Jerash Papers nebo Studies in Palmyrene Archaeology and History.

Aktuální přehled titulů včetně URL odkazů a cen najdete na stránkách Brepols.

Nakladatelství Brepols nabízí u těchto (a dalších titulů) možnost flexibilního výběru. Vytvořte si vlastní seznam titulů a využijte speciální slevu pick-and-choose. Máte zájem o více informací? Kontaktujte Jakuba Petříka (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Více informací

Metriky z Journal Citation Reports integrovány do platformy ProQuest 1. 6. 2023 - ProQuest, Part of Clarivate

Aktuálně došlo k propojení funkcí platforem Web of Science (WoS) a ProQuest. Uživatelé tak přímo na platformě ProQuest najdou u časopisů klíčové metriky z Web of Science:

 • Web of Science Journal Citation Indicator se zobrazuje všem uživatelům platformy ProQuest
 • Web of Science Journal Impact Factor se zobrazuje uživatelům z institucí, které předplácejí Web of Science a zároveň některou z databází na platformě ProQuest

Pro bližší informace zhlédněte záznam webináře Web of Science Journal Citation Report Information in the ProQuest Platform a nahlédněte do nápovědy. Na straně institucí není třeba nic nastavovat, pokud je vaše instituce předplatitelem služeb ProQuest a Web of Science, máte tyto údaje u časopisů automaticky dostupné.

Již brzy budou na platformě ProQuest zpřístupněny také profily autorů z Web of Science, které pomohou vyhledat autory, kteří publikují na dané téma, a bude tak možné snadno identifikovat špičky v oboru a navázat spolupráci.

Další chystanou novinkou je zobrazení počtu citací z Web of Science přímo na platformě ProQuest. Bude tak možné snadno vyhledat klíčové články k tématům, která uživatele zajímají, a udržet si přehled o nejnovějším výzkumu.

Více informací

Zachytávanie, separácia a využívanie uhlíku a oxidu uhličitého v Knoveli 1. 6. 2023 - Elsevier | Knovel

Jednou z oblastí, ku ktorej nájdete informácie v Knoveli je zachytávanie, separácia a využívanie uhlíku a oxidu uhličitého. Pozrite do Knovelu, či už hľadáte zdroje pre svoju seminárnu, diplomovú alebo dizertačnú prácu, pre vedeckú činnosť alebo výučbu a štúdium.

Interaktívna schéma a slovný mrak vás dovedú na:

 • najčastejšie vyhľadávania
 • trendy vo výskume
 • nové a dôležité knihy

Viac o Knoveli:

Osobný účet vám umožní nielen rýchlo sa vrátiť k textom, rovniciam či tabuľkám, s ktorými pracujete, ale aj vytvárať a zdieľať zoznamy odporúčaných textov, tabuliek, grafov a rovníc, a vzdialený a off-line prístup cez mobil. Na registráciu použite emailovú adresu s doménou vašej organizácie.

Máte otázky ku Knovelu? Napíšte Lucii Poledníkovej (SR) alebo Vojtěchovi Karenovi (ČR).

Více informací

Nové interaktívne rovnice v Knoveli zo strojárstva 31. 5. 2023 - Elsevier | Knovel

Do Knovelu pribudli nové interaktívne rovnice zo strojárstva:

Všetky rovnice nájdete na stránke Interactive Equations. Nevyžadujú inštalovanie do počítača, pracujú vo webovom prehliadači.

Ako využívať rovnice sa dozviete vo video návodoch v slovenčine a angličtine.

Osobný účet vám umožní nielen rýchlo sa vrátiť k rovniciam, textom, či tabuľkám, s ktorými pracujete, ale aj vytvárať a zdieľať zoznamy odporúčaných rovníc, textov, tabuliek a grafov, a vzdialený a off-line prístup cez mobil. Na registráciu použite emailovú adresu s doménou vašej organizácie.

Chcete dohodnúť seminár pre vašu inštitúciu – či už online alebo na pôde vašej inštitúcie – v slovenčine alebo češtine? Napíšte Lucii Poledníkovej (SR) alebo Vojtechovi Karenovi (ČR).

Více informací

V databázi Lexicomp lze vyhledávat dle českých a slovenských názvů léčiv 30. 5. 2023 - Wolters Kluwer - UpToDate

Lexicomp přidává do své rozsáhlé mezinárodní databáze léků více než 500 000 meziná­rodních obchodních názvů léků z více než 150 zemí. Lékaři a lékárníci tak snadněji najdou léčiva např. i dle českého nebo slovenského názvu, což s sebou přinese zjednodušení ověřování léků, jejich přesné předepisování, snížení rizika chyb a naopak zvýšení bezpečnost pacientů.

Do vyhledávání v Lexicompu nyní můžete rovnou zadat u nás používané názvy léků, např. „Acylpyrin“. V jednotlivých lékových monografiích se také objevilo nové vyhledávací políčko v části Brand Names: International – zde stačí zadat kód země nebo její název (např CZ / SK nebo Czech Republic / Slovakia), a hned dostanete přehled všech používaných názvů.

Další novinka v části Trissel’s IV compatibility – pro lepší přístup k obsahu primární literatury jsou nyní v rámci výsledků k dispozici odkazy do databáze PubMed.

S databází Lexicomp se můžete seznámit během webináře 2.6. od 11 hod.

Více informací

Nejčastěji používané e-knihy v Academic Complete celosvětově a v Evropě 24. 5. 2023 - ProQuest, Part of Clarivate

V kolekci Academic Complete Ebooks od ProQuestu najdete aktuálně 229 684 e-knih. Celosvětově nejčastěji používanými tituly od začátku tohoto roku jsou:

v Evropě:

Těžisko Academic Complete tvoří knihy od Taylor & Francis, Wiley, Brill, Oxford University Press, Bloomsbury, De Gruyter, National Academies Press, Cambridge University Press, John Benjamins Publishing, Emerald, World Scientific, Cambridge Scholars Publishing, Elsevier, De Gruyter, Nova Science, American Mathematical Society a dalších – často univerzitních – vydavatelství. Nejvíce e-knih je v angličtině, francouzštině, němčině, španělštině, italštině, češtině, holandštině, čínštině, arabštině a portugalštině. Zastoupené jsou však tituly v desítkách dalších jazyků.

Knihy jsou dostupné na platformách ProQuest Ebook Central a ProQuest pro instituce s licencovaným přístupem přes konzorcium CzechElib. Pokud má Vaše instituce přístup k úžeji zaměřené knižní kolekci (např. Science & Technology Ebook Subscription nebo Business Ebook Subscription), budete mít přístup k plným textům jen u některých z výše uvedených top titulů.

Chcete mít k dispozici celý seznam 250 nejpoužíva­nějších knih celosvětově a v Evropě? Napište Lucii Poledníkové.

Více informací

Counter Code of Practice aktualizace 5.1 je na světě! 22. 5. 2023 - UKSG eNews

Iniciativa COUNTER 5. května uveřejnila aktualizaci verze COUNTER 5 Code of Practice s účinností od 1.1. 2025. Úplné znění Counter Code of Practice 5.1 je online k dispozici na stránkách COUNTER. Nová verze je koncipována tak, aby vyvážila měnící se potřeby reportování s potřebou zjednodušit věci tak, aby všichni poskytovatelé reportů mohli docílit shody s touto směrnicí, a na druhé straně aby knihovny mohly mít k dispozici statistiky, které jsou důvěryhodné, konzistentní a vzájemně porovnatelné.

Hlavní změny (oproti verzi 5):

 • zaměření se na Items (kapitoly, stati) jako na jednotku vykazování, namísto tradičního zaměření na metriky na úrovni titulů (u e-knih a reference works)
 • vylepšené definice typů přístupu (Controlled, Open, Free to Read)
 • rozšíření výčtu datových typů (Data Types)
 • několik významných vylepšení protokolu SUSHI a souvisejících struktur reportů JSON

Mnohé z těchto změn ovlivní atributy COUNTER, doporučuje se tedy prostudovat také The Friendly Guide to COUNTER Attributes.

Na adrese medialibrary.pro­jectcounter.org najdete zcela novou sadu vzdělávacích materiálů, včetně nových Friendly Guides, videokurzů a jednostránkových úvodů k různým aspektům systému COUNTER.

Projekt COUNTER usiluje o vytvoření mezinárodně uznávaných jednotných formátů pro konzistentní a kompatibilní statistiky (Code of Practice – CoP). První CoP vznikl v roce 2003 (elektronické časopisy a databáze). V roce 2006 byl rozšířen o kodex pro e-knihy a referenční díla.

Prakticky většina vydavatelů, se kterými spolupracujeme, nabízí stahování uživatelských statistik ve formátu COUNTER. Máte-li dotazy ke svým statistikám, obraťte se na naši podporu.

Více informací

Novinky od McGraw-Hill: kardiológia, farmácia, chirurgia a neurológia 22. 5. 2023 - McGraw-Hill Professional

Medzi májovými novinkami na portáloch vydavateľstva McGraw-Hill sú:

Aktualizované boli aj kapitoly v:

Chcete dohodnúť online školenie v češtine alebo slovenčine? Uvažujete o sprístupnení pre vašu inštitúciu? Napíšte Jane Machonskej (ČR) alebo Lucii Poledníkovej (SR).

Více informací

12. vydanie DiPiro´s Pharmacotherapy Handbook v AccessPharmacy 20. 5. 2023 - McGraw-Hill Professional

Májové novinky v AccessPharmacy:

Nové a aktualizované texty aj multimédiá, prípadové štúdie a nástroje sú automaticky dostupné v internetovej sieti inštitúcií s predplatným.

Máte otázky? Chcete dohodnúť školenie v češtine alebo slovenčine? Zabezpečiť prístup pre vašu inštitúciu? Napíšte Jane Machonskej (ČR) alebo Lucii Poledníkovej (SR).

Více informací

Výhody duálního přístupu do časopisů NEJM 17. 5. 2023 - Wolters Kluwer - Ovid

Vedle časopisu The New England Journal of Medicine (NEJM), který je považován za přední světový lékařský časopis, nabízí nyní společnost Ovid® exkluzivní přístup k dalším publikacím na své platformě, včetně NEJM Evidence, NEJM Catalyst, NEJM Journal Watch a NEJM Archive (články zpětně do roku 1812).

K dispozici je duální přístup na obou platformách – Ovid a NEJM.org:

 • snadné propojení mezi platformami
 • instruktážní videa, audio rozhovory s klinickými odborníky, výukové a studijní materiály a další multimédia na NEJM.org
 • analytické nástroje pro sledování využívání časopisu na stránkách NEJM.org i Ovid
 • křížové prohledávání všech zdrojů skupiny NEJM na platformě Ovid spolu s dalšími předplacenými e-zdroji
 • možnost nastavení alertů pro zasílání novinek a upozornění na nová čísla na Ovid
 • vyhledávání v přirozeném jazyce
 • nástroje pro správu, sdílení/export a anotování výsledků, které šetří čas
 • dostupnost článků ahead of print

Praktické ukázky viz nahrávka webináře Maximizing your research potential with dual access to NEJM Group Publications on Ovid® and NEJM.

Pro další informace k předplatnému kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací