SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Nejvlivnější egyptský deník Al-Ahram online 17. 11. 2019 - UKSG eNews

East View Information Services oznámilo zpřístupnění digitálního archivu nejvlivnějšího egyptského Al-Ahram (الأهرام, „Pyramidy“), který byl založen v roce 1875 a je jedním z nejvýznamnějších na Blízkém východě. Al-Ahram pokrývá celou řadu egyptských zpráv, včetně ekonomiky, politiky, sociálních témat, sportu a umění. Digitální archiv poskytuje čtenářům takové funkce, jako je digitalizace na úrovni stránky, kompletní původní grafika a možnost plnotextově prohledávat text.

Digitální archiv Al-Ahram je součástí Global Press Archive East View, který je výsledkem iniciativy Stanford University Libraries a Hoover Institution Library & Archives, které usillují o digitální uchovávání a zpřístupnění tisíců původních tištěných novinových titulů.

Více informací

Tipy a triky, jak vytěžit maximum ze statistik COUNTER 5 v Excelu 16. 11. 2019 - UKSG eNews

V rámci série Foundation Class vydala iniciativa COUNTER nový bezplatný online tutoriál, který je praktickou ukázkou toho, jak pracovat se statistickými výstupy COUNTER 5 v Excelu. Vysvětluje, jak vytvořit kontingenční tabulku, aby bylo možné provést podrobnou analýzu statistických ukazatelů, jak vytvořit součty nebo přizpůsobit sestavy vašim vlastním specifikacím.

Tento tutoriál vytvořila pro komunitu COUNTER Kornelia Junge ze společnosti Wiley, která je členkou výkonného výboru COUNTER. Její tutoriál obsahuje tipy a triky, jak vytěžit maximum ze statistik COUNTER pomocí Excelu.

Tutorial je k dispozici na YouTube kanálu COUNTER, kde najdete i další užitečné tutoriály.

Řada vydavatelů, se kterými spolupracujeme, již nabízí stahování uživatelských statistik ve formátu COUNTER 5 (např. Royal Society of Chemistry, Brill, Oxford University Press, ProQuest, Ovid, Taylor & Francis, Royal Society Publishing, ad.). Máte-li dotazy ke svým statistikám, obraťte se na naši podporu.

Více informací

Tematicky zaměřené seznamy e-knih vám usnadní výběr titulů pro vaše uživatele 15. 11. 2019 - ProQuest

Pro instituce, které využívají platformu pro elektronické knihy ProQuest Ebook Central, jsou nově připraveny předvybrané seznamy e-knih na konkrétní témata. Tzv. curated topic lists mohou knihovníkům významně ušetřit práci s vyhledáváním relevantních titulů a sloužit jim jako vodítko pro výběr titulů.
Nové seznamy jsou přidávány každý měsíc, a na každém seznamu je cca 50 titulů. Aktuálně dostupné se zaměřují např. na Women in STEM, Smart Cities, Artificial Intelligence, Data Science, Cybersecurity, Research & Study Skills, LGBTQ Studies, Reconstructive Surgery, a mnoho dalších témat. K seznamům se dostanete po přilogování do LibCentral, zobrazují se přímo na titulní stránce po pravé straně.

Chcete-li navrhnout další téma, zadejte jej prostřednictvím ProQuest Idea Exchange.

Více informací

Nové knižní kolekce Routledge a CRC Press 8. 11. 2019 - Taylor & Francis Group

S ohledem na své uživatele vydavatelství Routledge a CRC Press připravilo nové interdisciplinární a oborové knižní kolekce, které lze nyní zakoupit se 40% slevou (do 20.12.). Kolekce pokrývají témata jako umělá inteligence a strojové učení, terorismus, zelená technologie & energetika, genderová studia, ad. Nové oborové kolekce jsou zaměřené na gramotnost, průmysl 4.0, kognitivní psychologii, urbanistiku nebo středověkou historii. Pokud už některou z publikací vlastní vaše knihovna v elektronické nebo tištěné podobě, má nárok na další slevu.

Přehled nových kolekcí s odkazy na seznamy titulů. Budete-li mít o některou z kolekcí zájem, kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

50% sleva na nákup e-knih z vydavatelství Springer, které máte v tištěné podobě 7. 11. 2019 - ProQuest

Šetřte místo na regálech a nabídněte vašim uživatelům snadný online přístup k nejžádanějším titulům vydavatelství Springer a Palgrave Macmillan! ProQuest nabízí u knižních titulů z tohoto vydavatelství, které již vaše knihovna vlastní v tištěné podobě, slevu na online verzi. E-knihy budete mít dostupné na platformě ProQuest Ebook Central, kde je k dispozici cca 150 000 titulů od Springera.

50% slevu můžete získat do 10.12. 2019. Stačí zaslat seznam tištěných knih z Vašeho katalogu, připravíme pro Vás ceník jejich e-verzí. Pro bližší informace kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Human Anatomy Atlas - co je nového ve verzi pro rok 2020? 6. 11. 2019 - Wolters Kluwer - Ovid

Human Anatomy Atlas je anatomický atlas obsahující interaktivní trojrozměrné modely všech systémů lidského těla. Slouží nejen jako příručka, ale také jako nástroj pro výuku a samostudium, či vzdělávání pacientů. Jaké novinky a vylepšení najdete ve verzi pro rok 2020?

 • další nervy, tepny a žíly v oblasti hlavy a krku
 • nová 3D anatomie mozku: vylepšený model mozku, nové motorické a smyslové mapy a nové dermatomy
 • přidané a vylepšené anatomické modely pro oblast hrudníku, břicha a pánve
  • vylepšené 3D modely plic nyní zahrnují pohrudnici a možnost studovat a pitvat každou plíci dle bronchopulmonálních segmentů
  • vylepšení u modelů velkého prsního svalu, mezižeberních svalů a chrupavek, které připevňují žebra k hrudní kosti
  • vylepšené modely ledvin nyní se zobrazením detailů z hrubé anatomie
  • nová podrobná mikroanatomie tenkého střeva a klků
 • 3D štítky pro označování struktur – pomocí této funkce lze na obrazovce zobrazit názvy více struktur, užitečné pro interaktivní prezentace
 • nová funkce Draw and Notepad pro interaktivní 3D přednášky a psaní poznámek!
  • během přednášky je možné kreslit v 3D prostoru kolem každého modelu
  • pomocí nového poznámkového bloku lze označit nebo přidat popisný text k libovolnému obrázku

Chcete-li pro Vaši instituci nastavit zkušební přístup, kontaktujte Janu Machonskou. Individuálně lze atlas testovat v průběhu celého listopadu. Přístup lze získat formou předplatného nebo jednorázového nákupu. Do konce prosince 2019 nákup všech modulů Visible Body s 25% slevou.

Využití interaktivních technologií ilustruje např. webinář How Interactive Technology Helps Students Succeed: A Webinar With Prof. Cindy Harley.

Více informací

V Academic Complete přibyly DRM-Free tituly 6. 11. 2019 - ProQuest

Databáze elektronických knih Academic Complete aktuálně nabízí knihovnám a jejich uživatelům přes 20 000 titulů bez ochrany DRM (Digital Right Management). U titulů bez DRM odpadá nutnost použití speciálního software na jejich načtení ve formátu PDF nebo EPUB. Není u nich omezení pro tisk, kopírování nebo stahování. Stahovat je možné kapitoly i celé knihy, ať už do počítače, na tablet nebo do čtečky.

Chcete vidět seznam Top 10 nejžádanějších titulů z Academic Complete nebo zjistit, kteří vydavatelé a které obory jsou nejčetněji zastoupeni? Prohlédněte si nejnovější infografiku. Z pohledu našich knihoven je určitě zajímavé, že v kolekci je 532 titulů v češtině. Celkový přírůstek za letošní rok je přes 8 700 titulů.

Academic Complete je polytematická kolekce více než 162 000 odborných elektronických monografií z produkce řady významných vydavatelů včetně univerzitních a akademických vydavatelství, jakož i malých, ale důležitých vydavatelů. Vybrány jsou především publikace, které obvykle nakupují akademické knihovny včetně titulů na seznamech Choice Magazine's Ou­tstanding Academic Titles a Doody's. Pokrývá obory ekonomie a obchod, humanitní vědy, biologie a fyzika, medicína, informační technologie, inženýrství a technologie, historie a politické vědy, právo, sociální vědy, náboženství a filosofie, literatura a jazykověda, umění a pedagogika.

Kolekce je dostupná formou předplatného pro akademické instituce pro neomezený počet současně pracujících uživatelů. Obsah lze číst online i offline, k dispozici jsou statistiky COUNTER i záznamy MARC 21.

Hodil by se Vám seznam nově přidaných titulů? Kontaktujte Filipa Vojtáška a Miriam Suchoňovú.

Více informací

Sledujte náš YouTube kanál, a nic vám neunikne 5. 11. 2019 - Albertina icome Praha

Náš YouTube účet AiP podpora vám na jednom místě přináší užitečná videa k e-zdrojům, především krátké tutorialy a zajímavé webináře v angličtině. Pravidelně přidáváme to nejzajímavější, co uveřejní vydavatelé na svých kanálech.

Aktuálně si tak můžete pustit záznam panelové diskuse o kritickém myšlení Promote Critical Thinking & Make Courses More Engaging (and Affordable!), dále záznamy webinářů na téma akviziční modely pro získávání videokolekcí Video Access Models – Opportunities and Risks nebo primární zdroje v éře dezinformací Scholarship Versus Secrecy and Fake News, seznámit se s novou funkcí Readspeaker, která uživatelům Taylor & Francis Online umožní nechat si text článku přehrát jako zvukovou nahrávku nebo si stáhnout MP3 pro poslech offline, projít si základní i pokročilé funkce citačního manažeru RefWorks nebo se naučit používat různé způsoby vyhledávání v časopisech na platformě Journals@Ovid.

Chcete-li mít informace o nových videích z první ruky, přihlašte se k odběru novinek z našeho kanálu kliknutím na červené tlačítko Odebírat. Máte zájem o video tutoriál v češtině ke konkrétní databázi? Napište nám!

Více informací

Specializovaný impaktovaný časopis pro refrakční chirurgii od ledna u vydavatelství LWW 5. 11. 2019 - Wolters Kluwer - Ovid

Lippincott Williams & Wilkins (LWW) se od ledna 2020 stane vydavatelem časopisu Journal of Cataract and Refractive Surgery (JCRS) z produkce American Society of Cataract and Refractive Surgery (ASCRS) a European Society of Cataract and Refractive Surgeons (ESCRS), .

Journal of Cataract and Refractive Surgery publikuje recenzované články o všech aspektech chirurgie předního segmentu oka. Časopis bude od ledna 2020 součástí kolekce LWW High Impact Collection, a lze jej předplatit také samostatně.

Rozhraní Ovid umožňuje uživatelům nastavit automatické zasílání upozornění na nová čísla a články, export záznamů do citačních manažerů, uložení/tisk/o­deslání výsledků vyhledávání, a sledování statistik ve formátu COUNTER. Časopis JCRS bude samozřejmě možné prohledávat společně s dalšími časopisy a databázemi, které máte přes Ovid dostupné.

Ovid má v nabídce řadu dalších klíčových titulů pro oftalmologii – e-časopisy, e-knihy a tematické kolekce.

Pro další informace k předplatnému na rok 2020 kontaktujte Janu Machonskou. Vydavatel nabízí 13 měsíců za cenu 12 (od 1.12. 2019 do 31.12. 2020) a zvýhodněnou cenu pro neomezený počet současně pracujících uživatelů pro přístup k ročníkům od roku 1990 až po současnost.

Více informací