SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Biblistika a islamistika v Oxford Reference Premium 25. 5. 2022 - Oxford University Press

Vydavateľstvo Oxford University Press sa rozhodlo k 21. 6. 2022 ukončiť platformy Oxford Biblical Studies Online a Oxford Islamic Studies Online.

Obsah bude dostupný v kolekciách Oxford Reference Library, Oxford Handbooks Online, Oxford Scholarship Online alebo What Everyone Needs to Know. Nasledujúce referenčné diela už sú dostupné pre inštitúcie s licencovaným prístupom k Oxford Reference Premium:

Více informací

CABI Digital Library - nový domov pro zdroje CABI 25. 5. 2022 - CABI Publishing

Společnost CABI oznámila, že v polovině roku 2022 bude spuštěna CABI Digital Library. Jedná se o novou platformu, která se stane domovem veškerého obsahu CABI na jednom místě a v moderním rozhraní. Platforma nabídne vylepšené uživatelské prostředí, výkonné vyhledávání a pokročilé možnosti vyhledávání.

Chcete nahlédnout do CABI Digital Library před jejím spuštěním? Můžete se přidat k výzkumnému panelu a poskytnout vydavateli zpětnou vazbu!

Které zdroje budou migrovat na novou platformu?

Ale to není vše. Digitální knihovna CABI bude také domovem řady nových zajímavých zdrojů, které se brzy objeví:

Pro další informace navštivte stránky www.cabi.org/…ital-library.

Více informací

A nejžádanějšími tituly na platformě ProQuest se stávají... 24. 5. 2022 - ProQuest

ProQuest sestavil seznam 1000 celosvětově nejžádanějších titulů za rok 2021, jsou mezi nimi publikace z nejrůznějších oborů z produkce mnoha vydavatelů. Celkový počet e-knih na platformě ProQuest Ebook Central je aktuálně 1,8 milionu.

Tento výběr může sloužit jako inspirace pro akvizici nových titulů do Vaší knihovny. Kompletní seznam na vyžádání u Filipa Vojtáška a Miriam Suchoňové.

Dalšími pomocníky akvizitérů jsou pak předpřipravené seznamy e-knih na konkrétní témata. tzv. curated topic lists. A stále také platí sleva 50 % na e-verze publikací, které vaše knihovna již vlastní v tištěné podobě. Aktuálně se nabídka týká produkce více než 40 vydavatelů např. Bloomsbury Publishing, Humman Kinetics, Springer, Oxford University Press (tituly před rokem 2020), Taylor & Francis (tituly do roku 2021), World Scientific, ad.

Více informací

SciFlow se rozbíhá po Česku i po česku 24. 5. 2022 - SciFlow, Albertina icome Praha s.r.o.

Tento týden probíhají zkušební přístupy nástroje SciFlow už na pěti českých vysokých školách. Poskytovatel velmi operativně zpřístupnil 3 varianty citačních stylů na základě ČSN ISO 690–2 (s odkazy v kulatých nebo hranatých závorkách anebo číslované). Uživateli se tyto styly nabídnou po výběru formátu práce „Theses and assignments“ a jazyka „Czech“. Uživatelé tak mohou používat SciFlow také pro formátování kvalifikačních prací, kde bývá vyžadováno použití české citační normy. Dále byl ověřen import bibliografických záznamů z českého citačního manažeru Citace Pro ve formátu .bib a jejich použití a sdílení ve skupině uživatelů oprávněných pracovat s konkrétním dokumentem SciFlow.

SciFlow nyní nově nabízí i sérii 12ti krátkých videonávodů v angličtině určených pro rychlou orientaci nových uživatelů. Odkaz na tyto návody se zakrátko objeví i na institucionálních portálech všech testujících vysokých škol.

Digitální publikační platforma SciFlow je online textový editor určený vědcům a studentům, který usnadňuje psaní a formátování vědeckých článků a kvalifikačních pra­cí.

Více informací

Tři nové časopisy RSC v režimu gold open access 19. 5. 2022 - Royal Society of Chemistry

Vydavatelství Royal Society of Chemistry představuje tři nové gold open access časopisy. Až do poloviny roku 2025 jsou autoři osvobozeni od poplatků za publikování (APC).

 • RSC Sustainability – interdisciplinární časopis pro výzkum ze všech oborů, které se věnují řešení problémů udržitelnosti pro lepší a zelenější budoucnost
 • Sustainable Food Technology – se zaměřuje na potravinářské inženýrství a technologie a řeší např. jak zajistit globální potravinovou bezpečnost nebo jak vyrábět potraviny udržitelnějším způsobem
 • EES Catalysis – se bude zabývat katalýzou napříč chemií, materiálovou vědou, inženýrstvím a dalšími obory

Royal Society of Chemistry (RSC) je nejstarší chemická společnost na světě. Kromě vydávání časopisů, knih a databází (přehled v našem katalogu), RSC podporuje také výuku chemie a aktualizuje bezplatnou databázi chemických struktur ChemSpider (open access).

Více informací

Karger Campus 5. 5. 2022 - S. Karger Publishers

Příprava a publikování výzkumné práce může být složitý proces. Na pomoc nejen začínajícím vědcům připravilo vydavatelství Karger kolekci 10ti online kurzů Karger Campus, vytvořených a recenzovaných odborníky na jednotlivá témata a podávaných poutavou formou. Kurzy provedou vědce a akademiky celým publikačním procesem, pomohou jim dosáhnout publikačního úspěchu a maximalizovat dopad jejich výzkumu.

Jednotlivé kurzy obsahují texty, multimediální obsah a kvízy, a absolventi obdrží certifikát. Karger Campus představí chystaný webinář 19.5. od 9 hod.

Tematicky jsou jednotlivé kurzy zaměřeny na:

 1. How to Conduct Ethically Sound Research
 2. How to Avoid Your Paper Being Rejected
 3. How to Write a Compelling Case Report
 4. How to Write a Clinical Research Paper
 5. How to Review a Clinical Research Paper
 6. How to Choose a Target Journal
 7. How to Review a Systematic Review Paper
 8. How to Conduct a Systematic Review
 9. How to Decide on Preprints and Open Access
 10. How to Get Your Paper Noticed following Publication

Kromě angličtiny jsou kurzy dostupné i v dalších jazycích. Kurzy lze nakupovat individuálně online nebo lze předplatit neomezený přístup pro celou instituci .

Pro více informací kontaktujte Vladimíra Karena nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Jaké novinky najdete v ProQuest One Business? 4. 5. 2022 - ProQuest

Do databáze ProQuest One Business přibylo více než 150 nových časopisů , např. European Journal of Management and Business Economics, Organization Management Journal, nebo Journal of Tourism Futures. Dále business zpravodajství včetně The Conversation a Dow Jones’ Private Equity News, a Financial News. Obohacen byl také obsah pro výuku – stovky obchodních případů od poskytovatelů jako jsou MIT, Darden, Anderson School of Management a IE Business School; více než 1 300 nových elektronických knih od vydavatelů, jako jsou Emerald, Sage, Business Expert Press, Society for Human Resource Management a Kogan Page; videa a podcasty z časopisu The Economist; stovky nových reportů od společnosti Plunkett Research a dalších providerů jako jsou OECD, Oxford Economics a The Economist intelligence Unit.

Procházení dle průmyslových oborů (Industries) je nově intuitivnější a transparentnější, a studentům pomáhá i hierarchická struktura NAICS kódů. Napřímo jsou prolinkovány reporty a další obsah související s vybraným oborem, viz přehled novinek.

Procházet obsah lze nově i dle konkrétních témat (Subject) a tato funkce se dočká ještě dalších vylepšení v roce 2022.

Company Overviews, které studentům pomáhají najít a rychle prohledat obsah týkající se téměř 4 000 světových společností, nyní zjednodušují přístup k informacím o fúzích a akvizicích, k finančním údajům z odvětví a analytickým zprávám společnosti J. P. Morgan z jednoho místa.

Charleston Advisor v loňské recenzi ohodnotil ProQuest One Business známkou 4.75 (z 5.0). Chcete se dozvědět o ProQuest One Business více? Přihlašte se na některý z chystaných webinářů a/nebo si vyžádejte zkušební přístup pro vaši instituci.

Více informací

Co nového v Oxford English Dictionary? 2. 5. 2022 - Oxford University Press

Online verze akademického výkladového slovníku Oxford English Dictionary (OED) je aktualizována 4× ročně. Během poslední aktualizace OED přibylo do slovníku téměř 700 nových slov, významů a frází, např. dinosaur hunter, vaccine passport nebo what’s up, doc?.
Vedle toho nově v OED najdete také desítky slov z irské angličtiny.

Uživatelé mají k dispozici nový návod k vyhledávání.

Pro knihovníky – chcete OED propagovat mezi Vašimi uživateli? Využijte sadu propagačních materiálů.

Více informací

Embase umožňuje vyhledávání v preprintech z biomedicínských serverů 30. 4. 2022 - Wolters Kluwer - Ovid

Databáze Embase na platformě Ovid nově umožňuje vyhledávat v preprintech z MedRXiv a BioRXiv (preprintové servery pro lékařské a biologické informace). Vyhledávání lze zacílit přes Limits / Additional Limits / Publication Type – Preprint (non-published, non-peer reviewed).

Díky dostupnosti preprintů mají uživatelé okamžitý přístup k biomedicínským informacím, včetně randomizovaných kontrolovaných studií (užitečných pro systematické přehledy), mohou identifikovat Key Opinion Leaders prostřednictvím šedé literatury a competitive intelligence. Na základě čísel z loňského roku se dá očekávat, že měsíčně přibyde 1 000 až 15 000 nových záznamů z těchto serverů.

Více informací