SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

PF 2019 17. 12. 2018 - Albertina icome Praha

K přání příjemného prožití vánočních svátků a mnoha úspěchů v novém roce 2019, připojujeme poděkování za Vaši důvěru a těšíme se na další úspěšnou spolupráci.

Vaše AiP.

Ilustrace Eva Holická

Více informací

E-prednášky z projektového manažmentu 15. 12. 2018 - Henry Stewart Talks

Do HSTalks Business & Management pribudla nová séria Project Management: Concepts and Good Practice. Začína s e-prednáškami:

 • Classic and agile project management
 • Program communication
 • High-performance teams

Kolekcia HSTalks Business & Management sprístupňuje stovky animovaných audiovizuálnych prezentácií popredných svetových odborníkov. Počas roku 2018 bola kolekcia rozšírená aj o série Management Accounting, China’s Belt and Road Initiative, Introduction to Microeconomics a Practical Cybersecurity.

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné ku kolekcii, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným sériám a e-prednáškam.

Více informací

O kterých článcích se nejvíce diskutovalo na sociálních sítích a v médiích v roce 2018? 14. 12. 2018 - Altmetric

K dispozici je přehled top 100 akademických článků, které byly celosvětově nejčastěji sdíleny a diskutovány na sociálních sítích v roce 2018. Pořadí vychází z alternativních metrik (altmetrics), které zaznamenávají sdílení prostřednictvím mainstreamových sdělovacích prostředků, blogů, Wikipedie, YouTube, online citačních manažerů, sociálních sítí (Twitter, Facebook, ad.) a vědeckých diskusních fór.

Žebříčku nejdiskutovanějších článků z Altmetric Top 100 vévodí články o důsledcích změny klimatu na životní prostředí, o souvislosti mezi mentálním zdravím a tělesnou zdatností a o šíření dezinformací na internetu. Témata dalších článků jsou ale jako vždy velmi pestrá, publikovány byly ve 42 různých časopisech, nejčastěji v časopise Science (11).

Zde je Top 5 článků:

 1. Mortality in Puerto Rico after Hurricane Maria (New England Journal of Medicine, 07/2018)
 2. The spread of true and false news online (Science, 03/2018)
 3. Alcohol use and burden for 195 countries and territories, 1990–2016: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2016 (The Lancet, 09/2018)
 4. Trajectories of the Earth System in the Anthropocene (PNAS, 08/2018)
 5. Association between physical exercise and mental health in 1·2 million individuals in the USA between 2011 and 2015: a cross-sectional study (The Lancet Psychiatry, 09/2018)

Seznam všech článků lze prohledávat dle témat, názvu časopisu, instituce, země nebo dle přístupového modelu (zdarma, OA, placený). Pod záložkou Explore the data je dostupná také mapa zemí, ze kterých pocházejí autoři a spoluautoři článků, z České republiky to jsou dva spoluautoři. Je zde i možnost stažení primárních dat a provádění vlastních analýz.

Vedle toho byl zveřejněn i seznam Top 20 books of 2018. Dominantním tématem v případě knih, z nichž některé bychom klasifikovali spíše jako šedou literaturu, byla politika a polarizace, řada publikací se zabývá např. současnou americkou a britskou politikou, včetně Brexitu a prezidenta Trumpa. Dvanáct knih z Top 20 je dostupných v režimu open cccess – to je trend, který se liší od seznamu Top 100 článků, který obvykle obsahuje pouze 30–40 % OA.

Více informací

Palliative Care Formulary na platforme MedicinesComplete 14. 12. 2018 - Pharmaceutical Press

Od januára 2019 vyjde v elektronickej podobe špičkový zdroj informácií o liečivách pre paliatívnu a hospicovú starostlivosť. Poskytuje zdravotným pracovníkom podrobné a praktické odporúčania ohľadom liekov a liečebných režimov, ktoré pomáhajú zlepšiť kvalitu života ľudí v terminálnej fáze.

Formulár je jedným z e-zdrojov o liečivých látkach pre klinickú prax, výskum a štúdium od Pharmaceutical Press, ktoré sú dostupné na platforme MedicinesComplete.

Více informací

Sage začne vydávat Journal of Modern European History 14. 12. 2018 - SAGE Publishing

Vydavatelství SAGE Publishing začne od února 2019 vydávat čtvrtletník Journal of Modern European History se zaměřením na různá historická témata posledních tří století, články budou publikovány v angličtině, němčině a francouzštině. Časopis je otevřen všem metodologickým a teoretickým přístupům a považuje se za fórum pro historiky z celého světa, kteří sdílejí společný zájem o dějiny Evropy.

Více informací

Royal Society of Chemistry představila nové stránky pro knihovníky 12. 12. 2018 - Royal Society of Chemistry

Royal Society of Chemistry spustila Librarian Hub – specializovaný portál pro knihovníky a informační specialisty, kteří zde najdou vše potřebné a užitečné k produktům Royal Society of Chemistry. Většina materiálů je volně k dispozici, ale některé jsou dostupné jen pro aktivní předplatitele po vytvoření účtu (Librarians' portal account).

Web je rozdělen přehledně do třech sekcí:

 • product information (nabídka produktů RSC, info o OA, licenční podmínky,
 • support and services (nástroje pro administrátory, MARC záznamy, URL odkazy, propagační materiály, uživatelské statistiky, OpenURL, Shibboleth
 • insights and resources (novinky, katalogy, tipy pro sociální média, průvodce a letáky, www bannery, ad.)

Průběžně bude obsah aktualizován a nabídka rozšířena o videa, případové studie a white papers, rozhodně se tedy vyplatí si odkaz na tyto stránky uložit a pravidelně je navštěvovat.

Více informací

Co přibyde do Oxford Journals Archive v roce 2019? 7. 12. 2018 - Oxford University Press

Oxford University Press poskytuje archivní čísla časopisů prostřednictvím kolekce Oxford Journals Archive. Instituce si mohou vybrat dle svých potřeb přístup (předplatné nebo jednorázový nákup) do celého archivu, do tematických kolekcí (Medicine, Science, Humanities, Social Sciences a Law) nebo do archivu jednotlivých titulů.

Archiv pro rok 2019 nabídne 255 časopisů s články z období 1791–1995, mezi nově zařazené tituly patří:

V archivu je možné vyhledávat zdarma (až po úroveň abstraktu), plné texty jsou k dispozici institucím, které si archiv předplatily/za­koupily. Kompletní seznam všech časopiseckých titulů viz. The 2019 Oxford Journals Archive.

V časopisech OUP publikovala řada významných osobností a více než 250 držitelů Nobelových cen, jejich přehleh viz blog.

Více informací

Podívejte se, co skrývá speciální Human Rights month calendar 6. 12. 2018 - Oxford University Press

Netradiční adventní kalendář s tematikou lidských práv nachystalo na svých stránkách vydavatelství Oxford University Press.

Human Rights month calendar ukrývá v jednotlivých okénkách vybrané kapitoly z online referenčních zdrojů Max Planck Encyclopedia of Comparative Constitutional Law nebo Max Planck Encyclopedia of Public International Law, dále kapitoly z Oxford Public International Law (OPIL) a Oxford Constitutional Law (OXCON).

Více informací

Astronauti NASA se ve vesmíru spoléhají na UpToDate 5. 12. 2018 - Wolters Kluwer - UpToDate

UpToDate je první systém pro podporu klinického rozhodování, který testují kosmonauti během vesmírných expedic na mezinárodní stanici ISS.

UpToDate je zdroj pro podporu klinického rozhodování založený na důkazech, který přináší nejaktuálnější lékařské informace, včetně doporučení expertů. Vzhledem k tomu, že připojení k internetu je na palubě ISS omezeno, je veškerý obsah UpToDate stažen na iPadu, a kosmonauti tak mají bezproblémový přístup offline k nejnovějšímu komplexnímu klinickému obsahu, který zahrnuje více než 11 000 klinic­kých témat.

Více informací

Ve fotografické soutěži Royal Society zvítězil Čech Petr Horálek 5. 12. 2018 - Royal Society Publishing

Aktuálně byli vyhlášeni vítězové letošní fotografické soutěže Royal Society Publishing Photography competition 2018, která je určena pro vědce.

Petr Horálek, český astronom, jehož snímek v roce 2017 získal čestné uznání, letos se svou fotografií zatmění slunce Three diamonds in the sky zvítězil nejen v kategorii Astronomie, ale je i celkovým vítězem letošní soutěže! Gratulujeme!

Všechny oceněné snímky si můžete prohlédnout na stránkách Royal Society nebo výběr toho nejlepšího ve videu na YouTube.

Více informací