SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Brill připravuje dvě nové knižní série pro sociální vědy 23. 2. 2021 - Brill

Vydavatelství Brill rozšiřuje své portfolio v oblasti společenských věd přidáním dvou nových interdiscipli­nárních knižních sérií: International Studies in Maritime Sociology a Studies in Political Economy of Global Labor and Work.

International Studies in Maritime Sociology je recenzovaná, transdisciplinární série monografií, které shromažďují pohledy z různých společenskovědních oborů na témata práce na moři, sociologie využívání mořských zdrojů (např. rybářství a těžební průmysl), námořní migrační trasy, námořní turistika, ad.

Série Studies in Political Economy of Global Labor and Work zkoumá historický vývoj a transformaci dělnických organizací, odborů a třídní konflikty v širším kontextu měnící se globální kapitalistické politické ekonomiky.

Více informací

Přírůstky v Academic Complete za poslední rok 23. 2. 2021 - ProQuest

Instituce s předplatným kolekce ebooks Academic Complete mají přístup k těmto novinkám:

 • v roce 2020 přibylo 11 760 nových titulů, celkový počet tak dosahuje již 199 900 titulů
 • narůstající počet DRM-free titulů, aktuálně jich je přes 28 500
 • vzrůstající počet cizojazyčných titulů – aktuálně to je již přes 12 500 titulů ve francouzštině, němčině, italštině, češtině, španělštině, čínštině, a mnoha dalších
 • 50 titulů ze seznamu CHOICE Outstanding Academic Titles (OAT)
 • 45 titulů ze žebříčku Doody’s Core Titles
 • přírůstky v jednotlivých oborech: medicína 1420, náboženství 1065, sociální vědy 995, obchod a ekonomika 920, historie 760,
 • platforma pro elektronické knihy ProQuest Ebook Central získala ocenění ASPIRE Gold, informace o přístupnosti

Podrobnější informace viz aktuální infografika.

Academic Complete je polytematická kolekce více než 199 900 odborných elektronických monografií z produkce řady významných vydavatelů včetně univerzitních a akademických vydavatelství, jakož i malých, ale důležitých vydavatelů. Vybrány jsou především publikace, které obvykle nakupují akademické knihovny včetně titulů na seznamech Choice Magazine's Ou­tstanding Academic Titles a Doody's. Pokrývá obory ekonomie a obchod, humanitní vědy, biologie a fyzika, medicína, informační technologie, inženýrství a technologie, historie a politické vědy, právo, sociální vědy, náboženství a filosofie, literatura a jazykověda, umění a pedagogika.

Kolekce je dostupná formou předplatného pro akademické instituce pro neomezený počet současně pracujících uživatelů. Obsah lze číst online i offline, k dispozici jsou statistiky COUNTER i záznamy MARC 21.

Více informací

Tukydides v Oxford Scholarly Editions Online 20. 2. 2021 - Oxford University Press

V rámci Oxford Scholarly Editions Online teraz nájdete všetky kritické vydania Tukydidovho diela vrátane:

Prejdite si celý prehľad.

Vďaka Oxford Scholarly Editions Online môžete paralelne čítať texty a preklady celých Dejín Peloponézskej vojny, Voľne dostupné ukážky:

Více informací

ProQuest podporuje integraci s výukovým systémem Moodle 19. 2. 2021 - ProQuest

ProQuest představil nové možnosti propojení mezi platformou ProQuest a e-learningovými systémy, konkrétně Moodle a Canva (další systémy budou brzy následovat). Platforma ProQuest nyní splňuje standard IMS Global Learning Consortium v. 1.3 pro interoperabilitu výukových nástrojů (LTI). Je to další vylepšení ze strany ProQuestu, které usnadňuje a zefektivňuje přístup do předplacených e-zdrojů, zejména v době distanční výuky.

Jakmile je integrace mezi platformou ProQuest a Moodle nastavena (viz návody níže), vyučující mohou bez problémů vkládat odkazy na obsah z ProQuestu přímo do studijních materiálů v Moodle (bez nutnosti opustit prostředí kurzu). A studenti získají přímý přístup k obsahu, aniž by se museli samostatně přihlašovat do ProQuestu, uživatel je ověřen přímo v Moodle.

Dnes je kriticky důležité, aby studenti nejen získali snadný přístup k předplacenému obsahu, ale také aby čerpali ze spolehlivých a prověřených zdrojů, jako je např. ProQuest Central. Integrace s výukovými systémy je dalším způsobem, jak mohou akademické knihovny aktivně podporovat výzkum a výuku. Tato služba je stávajícím zákazníkům poskytována zdarma.

Návody pro integraci:

Více informací

BioScientifica představila nový časopis pro endokrinní onkologii 18. 2. 2021 - BioScientifica

Vydavatelství Bioscientifica představilo nový recenzovaný open access časopis Endocrine Oncology, jehož šéfredaktorem je Edward Gelmann z University of Arizona. Časopis dává možnost publikovat důležité výsledky a podporuje vědecký výzkum a klinickou praxi, témata pro první čísla jsou k dispozici zde.

BioScientifica vydává řadu uznávaných a impaktovaných časopisů zaměřených na klinickou endokrinologii a metabolismus, reprodukci a onkologii. Do portfolia vydavatelství patří např. Endocrine-Related Cancer, Journal of Endocrinology, Journal of Molecular Endocrinology, European Journal of Endocrinology, Reproduction nebo Echo Research and Practice (open access).

Obraťte se na Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú s požadavky na nastavení zkušebního přístupu nebo pro cenovou nabídku předplatného.

Více informací

Inspirujte se seznamem top publikací z ošetřovatelství za rok 2020 18. 2. 2021 - Wolters Kluwer

American Journal of Nursing (AJN), časopis vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins, zveřejnil vítěze prestižní soutěže Book of the Year Awards za rok 2020. AJN zveřejňuje tento seznam vybraných titulů pro ošetřovatelství každoročně již od roku 1969.

V jednotlivých kategoriích zvítězily tyto tituly:

 • Portable RN: The All in One Nursing Reference
 • Advanced Physiology and Pathophysiology: Essentials for Clinical Practice
 • Advanced Pediatric Assessment
 • Public/Community Health and Nursing Practice: Caring for Populations
 • The Caregiver’s Com­panion
 • Shining the Light on All the Right: Celebrating the Art of Nursing Around the World
 • Trauma Nursing: From Resuscitation Through Rehabilitation
 • Navigate 2 Premier Access for Advanced Health Assessment and Diagnostic Reasoning Featuring Kognito Simulations
 • Global Aging: Comparative Perspectives on Aging and the Life Course
 • Talking Therapy: Knowledge and Power in American Psychiatric Nursing
 • Emerging Technologies for Nurses: Implications for Practice
 • Handbook of Perinatal and Neonatal Palliative Care: A Guide for Nurses, Physicians, and Other Health Professionals
 • Wound Care Essentials: Practice Principles
 • The Successful Nurse Faculty Member: Tools of the Trade
 • Evidence-Based Leadership, Innovation, and Entrepreneurship in Nursing and Healthcare: A Practical Guide for Success
 • Translation of Evidence Into Nursing and Healthcare
 • Handbook of Perinatal and Neonatal Palliative Care: A Guide for Nurses, Physicians, and Other Health Professionals
 • Professional Nursing: Concepts and Challenges
 • Fast Facts for the Nurse Psychotherapist: The Process of Becoming edited

Kompletní seznam titulů za rok 2020 je k dispozici v aktuálním čísle časopisu. Řadu titulů z tohoto prestižního seznamu lze zakoupit i v elektronické podobě přes ProQuest Ebook Central, Ovid, a další online služby. Pro více informací kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Mezinárodní systém cytogenetické nomenklatury ISCN poprvé online 18. 2. 2021 - S. Karger Publishers

International System for Human Cytogenomic Nomenclature (Mezinárodní systém lidské cytogenetické nomenklatury) se dočkal nového vydání (ISCN 2020), které je zároveň poprvé dostupné i v online interaktivní podobě. Nová platforma iscn.karger.com zároveň umožňuje přístup i k rozšířené verzi nomenklatury Human Genome Variation Society (HGVS). Podle ISCN jsou tvořeny zápisy normálních i abnormálních cytogenetických nálezů. ISCN 2020 je nepostradatelný referenční zdroj pro odborníky na lidskou cytogenetiku, molekulární biology, techniky a studenty.

V roce 2021 vydavatelství Karger Publishers plánuje nabídnout uživatelům fórum pro navazování vzájemných kontaktů a pro diskusi o problémech, změnách a aktualizacích ISCN. Integrován bude také nástroj Mutalyzer, který se používá k ověření nomenklatury HGVS. Vydavatelství navíc nabídne vzdělávací kurzy o ISCN, HGVS a zajišťování kvality sekvenování.

Více informací

Průzkum uživatelů: jak vyhledávají a přistupují k online zdrojům 17. 2. 2021 - IOP Publishing

Aktuálně probíhá výzkum zaměřený na vědce, knihovníky, vyučující a studenty, který zjišťuje, jakými cestami se uživatelé dostávají k informacím v odborných online časopisech, a k jakým došlo v této oblasti změnám za posledních pár let. Průzkum How Readers Discover Content in Scholarly Journals: 2021 navazuje na předchozí průzkumy z let 2005, 2008, 2012, 2015 a 2018. Výsledky budou volně k dispozici.

Dotazník v angličtině je dostupný online, vyplnění by nemělo trvat déle než 7 minut. Všechny odpovědi jsou anonymní, na samostatných stránkách lze následně vstoupit do slosování o šanci vyhrát Amazon vouchery.

Průzkum podpořila řada velkých vydavatelů, např. APA, IOP Publishing, Royal Society of Chemistry, Taylor & Francis nebo Wiley.

Výsledky obdobného průzkumu z roku 2018 jsme shrnuli v této novince.

Ilustrace: Pixabay

Více informací

Kompletní nabídka databází od Americké psychologické asociace (APA) u ProQuestu 16. 2. 2021 - ProQuest

Na platformě Alexander Street Online je nově k dispozici databáze APA PsycTherapy, která nabízí možnost sledovat reálná videa z psychoterapií, vedených známými psychoterapeuty. V kolekci najdete přes 500 videí a více než 100 různých terapeutických přístupů. Tato osvědčená tréninková metoda je neocenitelným nástrojem, který studentům umožní držet krok s nejnovějšími psychoterapeu­tickými technikami.

ProQuest nabízí kompletní portfolio databází American Psychological Association (APA):

Budete-li mít zájem o více informací, kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Na světe je ProQuest One Business - obchodní a ekonomické informace na jednom místě 16. 2. 2021 - ProQuest

ProQuest One Business je nové řešení, které vzniklo ve spolupráci s akreditační organizací ekonomických škol AACSB – Association to Advance Collegiate Schools of Business, a přináší kombinaci praktického a teoretického obsahu pro ekonomické vědy v interaktivním rozhraní, které studentům pomáhá budovat dovednosti, které budou potřebovat pro úspěch ve svém studiu a kariéře.

ProQuest One Business poskytuje pedagogům i studentům od bakalářského stupně až po MBA kurzy přístup k širokému spektru informačních zdrojů na jednom místě, a ve známém moderním rešeršním prostředí kombinuje za zvýhodněnou cenu špičkové e-zdroje, které v řadě případů nejsou dostupné nikde jinde:

 • tisíce ekonomických analýz firem, zemí a jednotlivých odvětví od providerů jako jsou Economist Intelligence Unit (EIU) a Fitch Solutions, a také detailní analytické reporty z J.P. Morgan, profily více než 4 000 firem
 • odborné časopisy (více než 2 600) a e-books (přes 25 000) od renomovaných vydavatelů, včetně Emerald a Springer
 • plnotextové obchodní zpravodajství z The Wall Street Journal, The Economist a the Financial Times + další zpravodajské kanály
 • kolekce videí (přes 21 000), která zahrnuje rozhovory s obchodními lídry, případové studie nebo školení
 • relevantní dizertační práce (více než 55 000)
 • případové studie (přes 15 000)

Chcete se o ProQuest One Business dozvědět více? Prolistujte si brožuru, pusťte si krátké video na YouTube nebo se přihlaste na některý z chystaných webinářů Teaching and Learning with ProQuest One Business. Pro další informace anebo nastavení zkušebního přístupu kontaktujte Michaela Svobodu.

Vedle ProQuest One Business má již ProQuest v nabídce ProQuest One Academic a ProQuest One Literature.

Více informací