SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Encyklopedie slovanských jazyků online 30. 5. 2020 - Brill

Vydavatelství Brill představilo online verzi Encyclopedia of Slavic Languages and Linguistics Online. Jedná se o nejkomplexnější referenční dílo zaměřené na slovanské jazyky, které kdy bylo publikováno, s celkem cca 400 články. Ročně bude do encyklopedie přibývat 100 článků, dokončena bude v roce 2023.

Obsahuje informace o všech důležitých aspektech slovanských jazyků od jejich indo-evropských kořenů až po současnost, jakožto i o interakcích s jinými jazyky. Do encyklopedie přispěli přední slavisté z celého světa. Součástí jsou i interdiscipli­nární články spojující výzkum z lingvistiky, archeologie a genetiky.

Encyklopedie je dostupná formou trvalého nákupu, pro zájemce je k dispozici zkušební přístup. Kontaktujte Jakuba Petříka (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Více informací

Využití e-knih dramaticky vzrostlo, nákup neomezených licencí nyní s 50% slevou 29. 5. 2020 - ProQuest

V minulých týdnech se zavřely dveře většiny knihoven po celém světě, a uživatelé tak ve větší míře začali využívat elektronické knihy. V Evropě vzrostlo využití e-knih na platformě ProQuest Ebook Central o 132%, v Asii o 154%, a v Latinské Americe dokonce o 193%. Napomohla tomu i inciativa ProQuest, která umožnila, po dohodě s více než 220 vydavateli, využívat neomezené licence u již zakoupených titulů – prodlouženo až do 30. června 2020 a bez dalších poplatků.

Zvýšený zájem o konkrétní tituly se pravděpodobně promítl i do statistik využití. V případě, že uvažujete o navýšení licence u nejpopulárnějších titulů, vězte, že až do 31.8. máte možnost ušetřit, protože ProQuest po dohodě s řadou vydavatelů nabízí upgrade licence pro jednoho uživatele na neomezený přístup s 50% slevou. Jedná se např. o e-knihy vyd. Brill, Emerald, Sage Publications, Taylor & Francis, Packt Publishing, Wolters Kluwer, seznam participujících vydavatelů (bude rozšiřován).

Jsme tu, abychom vám pomohli. Máte-li jakékoli dotazy nebo byste chtěli získat více informací o neomezeném přístupu, kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Český výzkum v časopisech IOPP 28. 5. 2020 - IOP Publishing

Online přístup do časopisů vydavatelství IOP Publishing (IOPP) si předplácí řada českých univerzit, ústavů AV ČR a Národní technická knihovna. České výzkumné instituce se významně zapojují i do publikování odborných článků v těchto časopisech.
Zde je výběr článků za rok 2020 s českou účastí:

Další články publikováné českými vědci najdete přímo v rozhraní IOPscience.

V roce 2020 jsou autoři článků osvobozeni od APC poplatků u vybraných OA časopisů. Užitečné rady a návody pro autory článků jsou k dispozici pod Publishing Support. Pro mladé, začínající vědce je pak určena IOP Publishing Academy.

IOP Publishing je vydavatelskou odnoží Institute of Physics, který letos slaví 100 let existence.

Více informací

Nové encyklopedie a slovníky v Oxford Reference - stomatologie, literatura, žurnalistika, ad. 28. 5. 2020 - Oxford University Press

Oxford Reference je platformou vydavatelství Oxford University Press na zpřístupňování slovníků a encyklopedií ze všech oblastí lidského poznání. Slouží jako mnohostranný referenční zdroj pro uživatele veřejných knihoven, střední a vysoké školy, akademické instituce či média. Skládá se z Oxford Quick Reference a Oxford Reference Library.

Mezi letošními novými referenčními díly zařazenými do Oxford Quick Reference jsou:

Oxford Reference Library je rozšířena o:

S obsahem se seznámíte přes volně dostupné prohlížení. Rádi poskytneme bližší informace o předplatném Oxford Reference Premium a trvalém nákupu specializovaných encyklopedií z Oxford Reference Library.

Více informací

Vesalius Innovation Award 27. 5. 2020 - S. Karger Publishers

Vydavatelství Karger vyhlásilo Vesalius Innovation Award, kterou v letošním roce získá nově vznikající projekt (early-stage startup) v oblasti moderního publikování se zaměřením na zdravotnické vědy. Přihlášky do 21.6. 2020, více informací na www.karger.com/via.
Celkový vítěz získá výhru 15 000 USD a dva další finalisté po 5 000 USD. Pět finalistů bude moci profitovat z mediální publicity, mentoringu členů poradní rady a přítomnosti na slavnostním ceremoniálu.

Andreas Vesalius způsobil revoluci v anatomii, když v roce 1543 publikoval své dílo De humanis corporis fabrica. Jeho práce navíc posunula typografii a ilustraci na novou úroveň a položila základ pro zcela nový pohled na lidské tělo pro mnoho dalších generací. V roce 2020 jsme připraveni na novou revoluci. Posun směrem k otevřenému výzkumu a větší míře využívání digitálních technologií ve zdravotnictví zásadně mění způsob, jakým vědci, lékaři a pacienti vytvářejí a „konzumují“ znalosti.

Více informací

Šetřte místo na regálech a nakupte online verze titulů OUP s významnou slevou 22. 5. 2020 - Oxford University Press

Výuka se čím dál více přesouvá do online prostředí, a knihovny tak mění své akviziční priority a zaměřují se více na digitální zdroje. Využijte aktuální nabídku vydavatelství Oxford University Press, které v rámci programu Clear Your Shelves nabízí 75% slevu z ceny e-knih, které již vaše instituce vlastní v tištěné podobě (netýká se OUP textbooks).

Publikace Oxford University Press jsou online dostupné na těchto platformách:

Slevu můžete získat v průběhu celého roku až do 31.12. 2020. Stačí zaslat seznam tištěných knih z vašeho katalogu, připravíme pro vás ceník jejich e-verzí. Pro bližší informace kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

McGraw-Hill Medical: 25. vydanie Current Diagnosis & Treatment: Pediatrics a ďalšie novinky 21. 5. 2020 - McGraw-Hill Professional

Do AccessMedicine pribudli:

AccessPharmacy sú nové:

V špecializovaných portáloch:

Nové a aktualizované texty aj multimédiá, prípadové štúdie a nástroje pre klinickú prax a vzdelávanie sú automaticky dostupné v internetovej sieti inštitúcií s predplatným.

Máte otázky? Chcete dohodnúť online školenie v češtine alebo slovenčine? Zabezpečiť prístup pre vašu inštitúciu? Napíšte..

Více informací

Tri novinky v CEEOL: knihy Masarykovej univerzity, European Stability Initiative a začína CEEOL Press 21. 5. 2020 - CEEOL - Central and Eastern European Online Library

Central and Eastern European Online Library začala ako platforma na sprístupňovanie časopisov z humanitných a spoločenských vied strednej, východnej a juhovýchodnej Európy. Zámerom CEEOL je sprístupňovať aj relevantné, ale ťažko dostupné vedecké knihy a sivú literatúru.

  • Nakladatelství Masarykovej univerzity, ktoré patrí k najväčším akademickým vydavateľstvám v ČR, začalo sprístupňovať vybrané vedecké knihy zamerané na umenie a humanity na platforme Central and Eastern European Online Library. Dostupné sú formou trvalého nákupu, niektoré sú otvorené.
  • V rámci kolekcie CEEOL´s Grey Literature sú v režime open access sprístupnené ESI Reports. European Stability Initiative (ESI) je think tank zameraný na juhovýchodnú Európu a rozšírenie Európskej únie.
  • Treťou novinkou je začínajúce vydavateľstvo CEEOL Press. Zastreší spoluprácu s akademickými vydavateľstvami a publikovanie vedeckých kníh autorov zo strednej a východnej Európy, ktorí chcú zviditeľniť svoju prácu v medzinárodnom merítku. Zameria sa na historické, politické a kultúrne otázky tohto regiónu.

Chcete prístup k e-knihám a sivej literatúre v CEEOL? Ste autor alebo vydavateľstvo a chcete vedieť viac o vydávaní kníh, sivej literatúry a časopisov na CEEOL?

Více informací

Nová řada OA časopisů u Oxford University Press 20. 5. 2020 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press představilo první dva časopisecké tituly z nové řady Oxford Open. Jsou to Oxford Open Immunology a Oxford Open Materials Science.

V průběhu příštích několika let se série postupně rozšíří a zahrne špičkový výzkum v celé řadě oborů. Pokryje oblasti, v nichž je publikování formou OA již zavedenou cestou pro vědeckou komunikaci, ale bude se snažit začlenit i do jiných oblastí a zvýšit podporu publikování OA. Celá řada bude založena na zásadách otevřeného výzkumu, včetně open dat a open peer review. Oxford Open usnadní větší otevřenost nejen v obsahu, ale ve všech aspektech šíření výzkumu.

Více informací

20 let Science of Synthesis 19. 5. 2020 - Thieme Publishing Group

Online verze Science of Synthesis (SoS) slaví 20 let! SoS je uznávanou referenční příručkou ověřených informací o organických syntetických metodách.

Na oslavu 20. výročí Thieme Chemistry zpřístupňuje vybrané SoS reviews zdarma, a v průběhu roku budou přibývat další, sledujte Facebook a Twitter, nebo se přihlašte k odběru newsletteru.

Seznamte se se Science of Synthesis prostřednictvím nejnovějšího webináře.

Více informací