SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

IOP Publishing představuje novou sérii environmentálních časopisů s otevřeným přístupem 2. 12. 2020 - IOP Publishing

Vydavatelství IOP Publishing (IOPP) chystá novou sérii Environmental Research, která nabídne odborné časopisy pro environmentální vědy v režimu OA. Prvním titulem je Environmental Research: Infrastructure and Sustainability (ERIS), který doplňuje již zavedené OA tituly Environmental Research Letters (ERL) a Environmental Research Communication­s (ERC).

ERIS, který nyní přijímá příspěvky, je multidisciplinární časopis zabývající se důležitými výzvami týkajícími se všech aspektů rozvoje infrastruktury a udržitelnosti.

Série Environmental Research se rozroste v průběhu roku 2021 o další tituly a obsahově bude pokrývat všechny hlavní oblasti výzkumu životního prostředí. Všechny časopisy budou plně OA a budou vedeny specializovanou redakční radou.

Více informací

Nestihli jste miniINFORUM? Pusťte si záznam. 25. 11. 2020 - Albertina icome Praha / Albertina icome Bratislava

Ve čtvrtek 19. 11. proběhla v naší režii virtuální konference miniINFORUM 2020. Počet účastníků z ČR a SR se vyšplhal k číslu 150, a tento zájem nás rozhodně velmi potěšil. Příspěvky seznamující s novinkami byly proloženy dvěma videopříspěvky.
Neměli jste v uvedený den možnost program sledovat? To v případě virtuální konference nevadí, protože kouzelné tlačítko Record zaznamenalo průběh celé akce, viz www.miniinforum.cz.

miniINFORUM 2020 se zaměřilo na e-knihy, portál JoVE, který kombinuje odborné články a výukové lekce s praktickými videi, a na antiplagiátorský systém Urkund by Ouriginal. miniAnketa mezi akademickými knihovnami z různých koutů republiky poodhalila, jak knihovny, jejich uživatelé a vedení univerzit spolupracují v době koronavirové. A namísto tradičně netradičního zahájení došlo tentokrát až zcela na závěr na pozvání do AiP Wellness.

Více informací

Novinky a nástroje pre materiálových inžnierov v Knovel Library 21. 11. 2020 - Knovel | Elsevier

V Knovel Library je viacero sekcií, ktoré obsahujú príručky k rozmanitým technickým materiálom. Od keramiky, kovov, textílií a plastov až po kompozitné materiály. Zamerané sú na technológie výroby a spracovania, vrátane ťažby, zvárania, povrchovej úpravy materiálov, nedeštruktívnych skúšok a priemyslnej bezpečnosti.

Zastúpené sú knihy od Elsevier, Nickel Institute, Hanser Publishers, Woodhead Publishing, American Welding Society, ASM International, SME, Wiley, Society of Plastics Engineers, TMS a ďalších spoločností. Z najnovších:

Podstatou Knovel Library sú interaktívne a analytické nástroje:

Osobný účet umožňuje nielen rýchlo sa vrátiť k textom, rovniciam či tabuľkám, s ktorými pracujete, ale aj vzdialene pristupovať do Knovel Library. Na registráciu použite emailovú adresu s doménou vašej organizácie.

Máte otázky? Chcete dohodnúť online školenie v slovenčine alebo češtine? Napíšte Lucii Poledníkovej.

Více informací

Oxford Handbooks v online podobě nově zakoupíte i jednotlivě 18. 11. 2020 - Oxford University Press

Populární e-knihy z kolekcí Oxford Handbooks lze nyní koupit i jednotlivě, s přístupem natrvalo, v neomezené licenci a bez ročního poplatku za platformu.

Přehled a anotace všech Oxford Handbooks jsou k dispozici na www.oxfordhandbooks.com. Tematické zaměření: archeologie, obchod a management, klasická studia, kriminologie, ekonomie a finance, historie, právo, lingvistika, literatura, hudba, neurovědy, filozofie, polititologie, psychologie, náboženství, sociologie, fyzikální vědy. Každá příručka seznamuje s tématem, zkoumá hlavní problémy a významné diskuze, kriticky nahlíží na bádání v daném vědním oboru s výhledem na možný další vývoj.

Další možností, jak Oxford Handbooks získat do svého fondu, je předplatné jednotlivých kolekcí nebo akvizice založená na zájmu uživatelů (EBA).

Pro bližší informace o možnostech pořízení kontaktujte Filipa Vojtáška (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Využijte aktuální nabídku vydavatelství Oxford University Press, které v rámci programu Clear Your Shelves nabízí 75% slevu z ceny e-knih, které již vaše instituce vlastní v tištěné podobě.

Více informací

ProQuest Ebook Central rozšiřuje nabídku o digitální učebnice z McGraw Hill 18. 11. 2020 - ProQuest

Více než 800 digitálních učebnic z vydavatelství McGraw Hill je nově k dispozici akademickým knihovnám na platformě ProQuest Ebook Central. Tematicky se jedná zejména o tituly pro ekonomii, pedagogiku, IT, psychologii, aj.

Přes ProQuest Ebook Central lze publikace jednotlivě zakoupit, číst online i offline, stahovat jednotlivé kapitoly i kompletní obsah nebo dopisovat vlastní poznámky.

Celkově již Ebook Central zpřístupňuje více než 1,5 milionu eBooks (včetně učebnic) od více než 950 vydavatelů.

Pro seznam titulů kontaktujte Filipa Vojtáška a Miriam Suchoňovú.

Více informací

Kde hledat nejnovější klinické informace ke COVID-19? 17. 11. 2020 - Wolters Kluwer - UpToDate

Potřebujete mít k dispozici nejnovější klinické informace ke COVID-19? Jsou volně dostupné v UpToDate, stejně tak jako informace pro pacienty, odpovědi odborníků na nejčastější dotazy a doporučené postupy odborných společností. Odkazy najdete hned na úvodní stránce www.uptodate.com/contents/search nebo do vyhledávání zadejte COVID 19.

UpToDate je špičkovým znalostním informačním zdrojem pro lékařskou praxi založenou na důkazech (Evidence-Based Medicine). Poskytuje rychlé odpovědi na klinické otázky a syntetická doporučení k léčbě a péči o pacienta.

Volně byly přístupněny také lékové monografie, informace k laboratorním testům a informace pro pacienty z databáze Lexicomp, a to na adrese go.woltersklu­wer.com/lc-covid-19.html.

Všechny volně dostupné informace ze zdrojů Wolters Kluwer najdete na portálu Wolters Kluwer COVID-19 Resources & Tools (Coronavirus Resources) .

Více informací

University of Johannesburg zařadí PhD práce do ProQuest Dissertations & Theses Global 16. 11. 2020 - ProQuest

University of Johannesburg je další z řady univerzit, které se zapojily do publikačního programu ProQuest a uveřejňují závěrečné práce svých PhD studentů v databázi ProQuest Dissertations & Theses Global™ (PQDT). Už brzy tak uživatelé PQDT po celém světě budou mít dostupné tisíce závěrečných prací z této jihoafrické univerzity. Záznamy budou indexovány také v Google Scholar.

Dizertace jsou neocenitelným zdrojem informací o nově vznikajícím výzkumu, jsou v nich prezentovány nové myšlenky a trendy, a často obsahují data a výsledky laboratorních experimentů, terénních prací, průzkumů a statistik, které časopisy nezahrnují. Cenné jsou také rozsáhlé bibliografie. Pro výzkum využívá dizertace cca 73% vědců.

PQDT aktuálně poskytuje přístup k 2,7 milionům plných textů a 5 milionům abstraktů. Do databáze přispívá přes 4 200 světových univerzit, a to v různých jazycích. Obsah databáze lze křížově prohledávat s dalšími zdroji na platformě ProQuest, a PQDT je také součástí ProQuest One Academic.

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění svých disertací do programu Digital Archiving and Access. Participujícím školám je poskytován zdarma i přístup k jejich vlastním disertacím převedeným do elektronické podoby.

Více informací

Kazuistiky z rodinného lekárstva, hematológie a psychiatrie od McGraw-Hill 14. 11. 2020 - McGraw-Hill Professional

Vydavateľstvo McGraw-Hill predstavilo nové knihy v lekárskych portáloch, tentokrát sú to najmä aktualizované vydania kazuistík. V AccessMedicine

V špcializovaných portáloch:

Více informací

Novinky a nástroje pre chemikov a chemických inžinierov v Knovel Library 14. 11. 2020 - Knovel | Elsevier

Ťažisko sekcie Chemistry & Chemical Engineering tvoria knihy Elsevier, Wiley, Royal Society of Chemistry, De Gruyter a ďalších vydavateľstiev. Z najnovších sú to:

Podstatou Knovel Library sú interaktívne a analytické nástroje:

Osobný účet umožňuje nielen rýchlo sa vrátiť k textom, rovniciam či tabuľkám, s ktorými pracujete, ale aj vzdialene pristupovať do Knovel Library. Na registráciu použite emailovú adresu s doménou vašej organizácie.

Máte otázky? Chcete dohodnúť online školenie v slovenčine alebo češtine? Napíšte Lucii Poledníkovej.

Více informací