SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Vydavatelství SAGE vyhrálo 6 ocenění 21. 1. 2019 - SAGE Publishing

Vydavatelství SAGE Publishing získalo cenu Modern Library Award (MLA) za svoji službu SAGE Video a 5 ocenění Choice Outstanding Academic Title.

Modern Library Award (MLA) se uděluje elitním produktům a službám, které jsou hodnoceny na základě kvality, funkčnosti, hodnoty, zkušeností se zákaznickou podporou a dle celkové spokojenosti knihovníků, kteří daný produkt nebo službu využívají. Služba SAGE Video, která obsahuje vzdělávací videa pro výzkum a výuku v klíčových společenskovědních oborech, získala Gold Award (celkem 8,15 bodu z 10).

Seznam titulů Choice Outstanding Academic Title je každoroční výběr top akademických titulů (cca 10 % z celkových asi 6 000 děl). V letošním roce získalo toto ocenění 5 databází a titulů vyd. Sage:

Máte-li zájem některý z těchto zdrojů vyzkoušet nebo získat informace o cenách, kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Najdôležitejšie články z transfúziológie: december 2018 17. 1. 2019 - Evidentia Publishing

Článkom mesiaca podľa NHS Blood and Transplant Systematic Review Initiative bol v decembri 2018 Randomized Trial of Platelet-Transfusion Thresholds in Neonates.

Celý prehľad top článkov si prečítate v Transfusion Evidence Alert.

Máte prístup v internetovej sieti vašej organizácie k ProQuest Central, Knovel Library alebo Academic Video Online? Pozrite sa, aké informácie máte k dispozícii z transfúziológie a hematológie.

Více informací

Academic Video Online nabídne více než 1000 videí z BBC Studios 16. 1. 2019 - Alexander Street, a ProQuest Company

Na základě rozšířené dohody mezi společností ProQuest a BBC Learning, mohou nyní knihovny prostřednictvím předplatného Academic Video Online získat přístup k více než 1 500 edukačních, dokumentárních a zpravodajských videí z produkce BBC Studios.

„BBC Learning je již dlouho považován za zlatý standard kvalitního video obsahu pro akademickou sféru ve vysoce kvalitním streamingovém formátu“, řekl Matt Gallagher, odborný asistent informační vědy a knihovník na University of the Sciences ve Philadelphii. V nadcházejících měsících přidá ProQuest více než 1 500 videí a nabídku bude v příštích letech dále rozšiřovat. Výběr bude realizován ve spolupráci s odborníky na obsah a archivaci z BBC Studios, v řadě případů půjde o dříve nedostupný obsah z 80leté historie BBC. Tematicky se výběr zaměří na vědu, techniku, divadlo, literaturu a další oblasti akademického zájmu. Část titulů bude k dispozici pro trvalý přístup prostřednictvím programu Build by Choice, což umožní knihovnám rozšiřovat své videokolekce bez dodatečných nákladů.

Academic Video Online aktuálně nabízí více než 65 000 filmů, dokumentů a vzdělávacích videí. Máte zájem o zkušební přístup nebo detailnější informace k této službě? Kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Transplantácie orgánov: top klinické testy v roku 2018 16. 1. 2019 - Evidentia Publishing

Počas roku 2018 Peter Morris Centre for Evidence in Transplantation vybralo 120 článkov, ktoré považuje za najdôležitejšie pre svoj klinický význam a metodologickú kvalitu z pohľadu medicíny založenej na dôkazoch v oblasti transplantácie orgánov.

Najčastejšie zobrazovanými prehľadmi z 22 000 záznamov, ktoré sú v Transplant Library, boli v roku 2018:

 • Treatment of chronic antibody mediated rejection with intravenous immunoglobulins and rituximab: A multicenter, prospective, randomized, double-blind clinical trial
 • Belimumab in kidney transplantation: an experimental medicine, randomised, placebo-controlled phase 2 trial
 • Prospective randomized study of conversion from tacrolimus to cyclosporine A to improve glucose metabolism in patients with posttransplant diabetes mellitus after renal transplantation

Celý prehľad top 10 článkov je v decembrovom Transplant Evidence Alert. Prehľady sú voľne dostupné do 31. 1. 2019.

Více informací

Průzkum ukázal, že uživatelé stále častěji využívají vzdálený přístup k e-zdrojům 14. 1. 2019 - UKSG eNews

Dle výsledků průzkumu, které uveřejnila společnost OpenAthens, zkušenosti knihoven v poskytování přístupu k digitálnímu obsahu ukazují, že stále více studentů a vědeckých pracovníků pracuje vzdáleně a přes mobilní zařízení, roste tak zájem o vzdálený přístup ke knihovním zdrojům. 98 % knihovníků zapojených do studie zaznamenalo tento zvýšený požadavek a téměř dvě třetiny respondentů (62 %) uvedly, že očekávají, že poptávka bude ještě narůstat v příštích 12 měsících.

Knihovníci uvedli řadu důvodů pro tento trend – možnost flexibilní práce díky novým technologiím, nárůst distančního vzdělávání a dalších nových metod výuky a také časový tlak, který nutí studenty a vědce věnovat se studiu a výzkumu po večerech a o víkendech, kdy jsou doma.

Knihovníci (77 %) cítí, že se tomuto trendu musí přizpůsobit, což pro ně znamená řadu výzev, např. zlepšení technických znalostí. Stejně tak jsou kladeny ale vyšší nároky i na technickou zdatnost samotných uživatelů, aby efektivně mohli vzdáleně využívat předplacené zdroje. V komentářích knihovníci vyzdvihli potřebu pomoci uživatelům zlepšit jejich digitální dovednosti a gramotnost, spolu s rozšířenou online podporou.

Průzkum shromáždil informace od více než 900 knihovníků z celého světa a výsledky jsou k dispozici online – Librarians’ experiences in providing access to digital content.

Potřebujete poradit se vzdáleným přístupem do e-zdrojů, které Vaše knihovna předplácí? Obraťte se na naši podporu (ČR) a Ladislava Svrška (SR).

Více informací

BBC Ladmark Video exkluzívne na platforme Alexander Street 12. 1. 2019 - Alexander Street, a ProQuest Company

BBC Landmark Video predstavuje exkluzívny HD pohľad na krásu prírody okolo nás. Ideálny pre výučbu prírodných vied, biológie, geografie, geológie, náuky o Zemi, environmentalis­tiky, klimatológie a ďalších. Video kolekcia začína s 67 videami zo sérií Planet Earth, Blue Planet, Nature’s Great Events, Frozen Planet, Life Story, Africa a Spy in the Wild. V nasledujúcich rokoch budú pridané ďalšie.

Exkluzívne len u ProQuestu. Dostupná je formou predplatného alebo jednorazového nákupu. Inštitúcie s prístupom k Academic Video Online majú prístup automaticky rozšírený o BBC Landmark Video.

Více informací

Výběr toho nejlepšího z literatury pro ošetřovatelství za rok 2018 8. 1. 2019 - Wolters Kluwer

American Journal of Nursing (AJN), časopis vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins, zveřejnil vítěze prestižní soutěže Book of the Year Awards za rok 2018. AJN zveřejňuje tento seznam vybraných titulů pro ošetřovatelství každoročně již od roku 1969.

V jednotlivých kategoriích zvítězily tyto tituly:

 • Building Motivational Interviewing Skills: A Practitioner Workbook
 • Population Health and Its Integration into Advanced Nursing Practice Edited by Mary A. Bemker and Christine
 • Guided Participation in Pediatric Nursing Practice: Relationship–Based Teaching and Learning With Parents, Children, and Adolescents
 • LGBTQ Cultures: What Health Care Professionals Need to Know About Sexual and Gender Diversity
 • Emergency Nursing: AACN Core Curriculum for Pediatric High Acuity, Progressive, and Critical Care Nursing
 • Lippincott Clinical Experiences: Community, Public, and Population Health Nursing
 • Children and Environmental Toxins: What Everyone Needs to Know
 • Aging with Care: Your Guide to Hiring and Managing Caregivers at Home
 • History of Professional Nursing in the United States: Toward a Culture of Health
 • Applied Clinical Informatics for Nurses
 • Maternal, Fetal, and Neonatal Physiology: A Clinical Perspective
 • Nursing: A Concept-Based Approach to Learning, Volumes 1 and 2; Clinical Nursing Skills: A Concept-Based Approach to Learning, Volume 3 Volumes 1 and 2
 • Teaching in Nursing and Role of the Educator: The Complete Guide to Best Practice in Teaching, Evaluation, and Curriculum Development
 • Health Policy and Advanced Practice Nursing: Impact and Implications
 • Statistics for Nursing: A Practical Approach
 • Palliative Care Nursing: Quality Care to the End of Life Edited
 • Quality Caring in Nursing and Health Systems: Implications for Clinicians, Educators, and Leaders
 • Behavioral Pediatric Healthcare for Nurse Practitioners: A Growth and Developmental Approach to Intercepting Abnormal Behaviors

Kompletní seznam titulů za rok 2018 je k dispozici v aktuálním čísle časopisu. Řadu titulů z tohoto prestižního seznamu lze zakoupit i v elektronické podobě přes ProQuest Ebook Central, Ovid, a další online služby. Pro více informací kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

American Journal of Nursing je nejstarší a nejváženější časopis pro ošetřovatelství na světě. Je recenzovaný a založený na principech evidence-based medicine.

Více informací

BioOne na novej platforme 4. 1. 2019 - BioOne

Od nového roku má BioOne rozhranie, ktoré vzniklo v spolupráci so SPIE, the international society for optics and photonics. Zohľadňuje trendy v sprístupňovaní e-zdrojov a súčasne zachováva nástroje, ktoré od nej používatelia očakávajú:

 • Prezerať časopisy podľa názvu, vydavateľstiev a najnovšie podľa odborov.
 • Pokročilé vyhľadávanie je na každej webovej stránke v pravom hornom rohu:
 • Osobný účet umožňuje ukladať obsah do osobnej knižnice a nastaviť si e-mailové alerty k novým vydaniam obľúbených časopisov alebo k vyhľadávaniam. Ak už ste účet mali na bývalej platforme, vašej prihlasovacie zostali rovnaké.
 • Vylepšený prístup cez mobilné zariadenia a mimo internetovú sieť organizácie s predplatným.

Správcovia prístupu zbystrite pozornosť:

BioOne je neziskové vydavateľstvo, ktoré sprístupňuje 208 časopisov z biologických, ekologických a environmentálnych vied.

Otázky? Školenie? Napíšte Kláre Loukotovej (ČR) alebo Lucii Poledníkovej (SR).

Více informací