SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Spuštění nové digitální platformy pro e-knihy z chemie 27. 1. 2023 - Royal Society of Chemistry

Royal Society of Chemistry představila novou publikační platformu pro elektronické knihy, kterou vytvořila společnost Silverchair, je výsledkem několikaměsíční spolupráce a testování, a je k dispozici na adrese books.rsc.org/bo­oks. Tato služba nabízí oproti předchozí platformě řadu vylepšení:

 • snadnější vyhledávání relevantního obsahu
 • vylepšený zážitek z digitálního čtení
 • přidané interaktivní funkce pro vědecké pracovníky
 • eknihy RSC si nyní mohou zakoupit i jednotlivci
 • možnost publikovat digitální verze všech RSC knih na nové platformě, včetně učebnic a populárně-naučných textů

Silverchair bude podle potřeby zavádět další vylepšení, jakmile RSC získá zpětnou vazbu od koncových uživatelů. V únoru bude také spuštěn nový portál pro knihovníky. Všechny stávající URL adresy e-knih a kapitol budou přesměrovány na novou platformu. K dispozici je přehled často kladených otázek.

RSC má v nabídce více než 2000 odborných publikací, které jsou určeny především doktorandům a vědeckovýzkumným pracovníkům, ale v nabídce jsou i učebnice pro studenty univerzit. Oborové zaměření: Analytical; Applied and industrial; Biomolecular; Environmental Food and nutrition; General chemistry; Inorganic; Materials and polymers; Nanoscienc; Organic; Physical. Instituce mohou eknihy získat trvalým nákupem (jednotlivě, v ročních nebo předmětových kolekcích) nebo cestou evidence-based acquisition. Novinkou je RSC eTextbook Collection.

Budete-li mít zájem o více informací k nákupu e-knih RSC, kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Nové archívy součástí Classiques Garnier Numerique 20. 1. 2023 - Classiques Garnier Publishers

Vydavatelství Classiques Garnier připravilo na začátek roku 2023 kompletní archívy renomovaných časopisů, které dosud nebyly dostupné online:

Zejména archív STFM patří k zásadním zdrojům primárních textů ve francouzštině. Archívy lze získat formou jednorázového nákupu trvalé licence. Bližší informace k novinkám naleznete na těchto odkazech:

Více informací

Nakupujte odbornou literaturu pro knihovníky z vydavatelství FACET Publishing 18. 1. 2023 - ProQuest LLC

Obvykle informujeme o nových kolekcích e-knih dostupných pro vaše uživatele, tentokrát přinášíme tipy na odbornou literaturu pro knihovníky a informační pracovníky z produkce vydavatelství FACET Publishing.

Vydavatelství Facet Publishing se specializuje na odbornou literaturu pro knihovníky a informační specialisty. Jeho nabídku naleznete jak na platformě ProQuest Ebook Central, tak na platformě Cambridge Core.

Zde přinášíme výběr zajímavých publikací, jejichž e-verze pořídíte na platformě ProQuest Ebook Central:

V případě zájmu o tituly FACET Publishing kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Ovid zpřístupní vlajkovou publikaci Americké společnosti pro výzkum kostí a minerálů 16. 1. 2023 - Wolters Kluwer - Ovid

Společnost Wolters Kluwer, Health, přední světový poskytovatel informací a řešení pro zdravotnictví, a American Society for Bone and Mineral Research (ASBMR) uzavřely dohodu o vydávání publikací. V únoru 2025 se tak 10. vydání publikace ASBMR Primer on the Metabolic Bone Diseases and Disorders of Mineral Metabolism objeví na platformě Ovid.

Od prvního vydání před 30 lety se publikace Primer on the Metabolic Bone Diseases and Disorders of Mineral Metabolism stala přední příručkou o zdraví kostí a minerálů. 10. vydání nabídne plně aktualizovaného, digitálně dynamického a komplexního průvodce zdravím kostí a minerálů. Text s příspěvky téměř 300 světových odborníků se zaměří na nejširší spektrum metabolických kostních onemocnění a poruch minerálního metabolismu.

Více informací

Novinka BioOne: ESA eBook Collection 12. 1. 2023 - BioOne

Společnost BioOne v letošním roce naváže na partnerství s Entomological Society of America (ESA) kolekcí nově digitalizovaných elektronických knih. ESA eBook Collection bude obsahovat více než 150 titulů, které poslouží vzdělávacím, odborným a vědeckým potřebám entomologů a vědců v příbuzných oborech. Kolekce nabídne řadu monografií, memoárů, příruček a referenčních děl a poskytne komplexní informace pro dlouhodobý entomologický výzkum.
Kolekce bude knihovnám k dispozici formou jednorázového nákupu a bude dostupná na platformě BioOne Complete.

Máte zájem o více informací? Kontaktujte Jakuba Petříka (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Více informací

UpToDate už 30 let pomáhá lékařům z celého světa 9. 1. 2023 - Wolters Kluwer - UpToDate

Wolters Kluwer slaví 30 let existence evidence-based databáze UpToDate, kterou v roce 1992 založil renomovaný nefrolog Burton „Bud“ Rose, s cílem zpřístupnit lékařům nejaktuálnější informace a pomoci jim při rozhodování o léčbě pacientů. Více než dva miliony lékařů ve více než 190 zemích důvěřují UpToDate. „UpToDate má pro nás lékaře hodnotu stetoskopu a teploměru. Tento nástroj nahradil poměrně hodně učebnic a časopisů.“ Dr. Michael Zeller, Klinikum Dritter Orden, Munich.

Aktuálně UpTodate nabízí přístup k 12 300 klinickým tématům s téměř 77 000 stranami textů a grafiky ve 25 specializacích, integrovanou databázi léčiv a lékových interakcí, klinické kalkulátory a nově také Patient Perspectives. Uživatelé si mohou vytvořit individuální účet a používat UpToDate online či offline v mobilní aplikaci. Chcete se seznámit se všemi možnostmi vyhledávání? Navštivte UpToDate User Academy!

Všechna témata jsou psána exkluzivně pro UpToDate (pro UpToDate pracuje téměř 7 400 odborníků, a to jako autoři textů, editoři a recenzenti). Novinky v jednotlivých specializacích jsou uveřejňovány v sekci What's New. Obsah je:

 • založený na důkazech,
 • komplexní,
 • s odkazy na prameny (např. PubMed, Cochrane library)
 • prochází rozsáhlým odborným recenzním hodnocením, doporučení jsou tedy přesná a spolehlivá

V ČR mají přístup do plné verze UpTodate studenti a lékaři z institucí, které jsou členy konzorcia CzechElib a také z řady nemocnic, které UpToDate předplácejí.

Síla UpToDate se projevila i v prvních dnech pandemie COVID-19, kdy bylo nezbytné, aby lékaři měli k dispozici nejnovější, ověřené a důvěryhodné informace pro léčbu pacientů. Na základě podnětů a pokynů světových odborníků v oblasti infekčních onemocnění se obsah v UpToDate rozšířil na 90 témat o této nemoci – a byl více než 2000krát aktualizován, aby syntetizoval nové poznatky tak rychle, jak byly publikovány.

Více informací

ScifFlow rozšířil nabídku šablon časopisů na více než 5000 6. 1. 2023 - SciFlow GmbH

Digitální publikační platforma SciFlow, která usnadňuje psaní kvalifikačních prací a vědeckých článků, rozšířila nabídku dostupných šablon časopisů na více než 5000. Uživatelé z institucí s licencí Campus k nim nyní mají přístup přímo v aplikaci, jedná se o šablony pro publikování v časopisech vyd. Springer, Taylor & Francis, Royal Society of Chemistry, IOP Publishing, Wiley, Nature, Elsevier. ad.
A buďte si jisti, že další šablony budou následovat!

SciFlow poskytuje velký výběr šablon časopisů a citačních stylů, které se při exportu dokumentu automaticky použijí pro formátování. V případě potřeby vám také usnadní přeformátování článku pro jiný časopis.

Naše společnost vám zajistí institucionální licence pro všechny pracovníky a studenty instituce nebo pro skupiny 5 – 50 uživatelů. Pro více informací anebo nastavení zkušebního přístupu, kontaktujte Vladimíra Karena nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Karger Fast Facts - novinky za rok 2022 4. 1. 2023 - S. Karger

Kolekci praktických příruček pro klinickou praxi Karger Fast Facts v roce 2022 rozšířily tituly:

Karger Fast Facts je soubor více než 100 praktických příruček pro lékaře, zdravotní sestry a studenty medicíny, kteří potřebují najít informace rychle. Každý z průvodců obsahuje ty nejlepší dostupné důkazy, náležitosti diagnostiky, léčby a péče o pacienty ve stručné a přehledné podobě. K některým příručkám jsou k dispozici také krátké kvízy (Karger Fast Tests).

Je vaše instituce zdravotnické zařízení? Vyžádejte si bezplatný přístup do celé kolekce Karger Fast Facts.

Více informací

Zvýhodněný nákup e-knih se zaměřením na udržitelnost a logistiku 3. 1. 2023 - ProQuest

Nakupte s 15% slevou e-knihy z produkce předních vydavatelů se zaměřením na logistiku, block chain technology, automatizaci, distribuci, kontrolu kvality anebo na udržitelnost. Přehled titulů zašleme na vyžádání.

Vedle toho ProQuest aktuálně nabízí produkci 35 vydavatelů, jejichž e-knihy lze zakoupit s 50% slevou, pokud je vaše knihovna již vlastní v tištěné podobě – např. American Mathematic Society, Edward Elgar Publishing, Human Kinetics, IGI Global, Liverpool University Press, Rowman & Littlefield, World Scientific & Imperial College Press, ad. E-knihy budete mít dostupné na platformě ProQuest Ebook Central.

Slevy platí do 30.6. 2023. Pro bližší informace a přehled titulů kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

8. ledna nebudou dostupné služby ProQuest 2. 1. 2023 - ProQuest

V neděli 8. 1. proběhne plánovaná technická odstávka online služeb ProQuest, a to v době od 04 do 14 hod.

Nedostupné v těchto časech budou:

 • databáze na platformě ProQuest (www.proquest.com)
 • e-knihy v rozhraní ProQuest Ebook Central (v době od 07 do 10 hod)
 • LibCentral pro knihovníky (v době od 07 do 10 hod)
 • admin.proquest.com
 • ProQuest Dialog (dialog.proqu­est.com/profes­sional)
 • databáze na platfomě Chadwyck-Healey
 • Books in Print (www.booksinprint.com)
 • databáze na platfomě Alexander Street Press (search.alexan­derstreet.com)

Detailní informace viz PQ Support center. Aktuální stav dostupnosti služeb ProQuest ověříte kdykoliv přes ProQuest Status page.

Více informací