SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Symbol Palette pro uživatele Overleaf 20. 11. 2021 - Overleaf

V rámci prémiového předplatného služby Overleaf je nově k dispozci Symbol Palette! Ta uživatelům pomůže rychle najít běžně používané matematické symboly a vložit je do LaTex dokumentu. Více se dozvíte v aktuálním blogu.

Nápověda Using the Symbol Palette in Overleaf.

Jste uživatelem Overleaf a máte k Symbol Palette připomínky? Sdělte své postřehy prostřednictvím dotazníku.

Overleaf je nejpopulárnější online verze textového editoru LaTeX pro psaní a publikování článků, četnou uživatelskou základnu má i v ČR. Základní verze je k dispozici zdarma, institucionální verze Overleaf Commons umožňuje využívat velké množství šablon přizpůsobených nejrůznějším požadavkům, a to včetně požadavků jednotlivých vydavatelů odborných článků.

Více informací

Italské a maďarské univerzity zařadí PhD práce do ProQuest Dissertations & Theses Global 19. 11. 2021 - ProQuest

Další dvě evropské univerzity – italská LIUC-Università Carlo Cattaneo (zaměření na obchod a ekonomiku) a maďarská Budapest University of Technology – Faculty of Mechanical Engineering (strojní inženýrství) nově uveřejňují dizertační práce svých studentů v databázi ProQuest Dissertations & Theses Global™ (PQDT). Záznamy budou indexovány také v Google Scholar.

Valentina Lazzarotti, Director of the PhD Program na LIUC-Università Carlo Cattaneo k tomu uvedla: „Zařazení dizertačních prací našich studentů do kolekce ProQuest Dissertations & Theses Global pomůže podpořit naše začínající akademické pracovníky a zvýšit jejich globální prestiž spolu s prestiží univerzity. Otevře to potenciální možnosti spolupráce s dalšími institucemi, akademiky a organizacemi po celém světě“.

PQDT aktuálně poskytuje přístup k 2,8 milionům plných textů a 5 milionům abstraktů. Do databáze přispívá přes 4 200 světových univerzit, a to v různých jazycích. Obsah databáze lze křížově prohledávat s dalšími zdroji na platformě ProQuest, a PQDT je také součástí ProQuest One Academic.

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění svých disertací do programu Digital Archiving and Access. Participujícím školám je poskytován zdarma i přístup k jejich vlastním disertacím převedeným do elektronické podoby.

Více informací

Nákup e-knih pro chemii formou evidence-based acquisition 9. 11. 2021 - Royal Society of Chemistry

Vydavatelství Royal Society of Chemistry (RSC) nabízí nový cenový model pro nákup elektronických knih. Evidence-based acquisition (EBA) funguje na principu uhrazení depozitu a přístupu k plným textům všech RSC e-books po dobu 12 měsíců. Ještě před koncem ročního přístupu se instituce na základě statistik rozhodne, které e-knihy si pořídí natrvalo (až do výše uloženého depozitu).

RSC má v nabídce aktuálně více než 1 700 odborných publikací (z let 1968 – 2021). Je k dispozici online přístup pro neomezený počet současně pracujících uživatelů, MARC záznamy a COUNTER statistiky, DOI na úrovni kapitoly, texty ve formátu HTML a ePUB, bez DRM, a možnost stahovat kapitoly ve formátu PDF. Publikace jsou určeny především doktorandům a vědeckovýzkumným pracovníkům, ale v nabídce jsou i učebnice pro studenty univerzit. Oborové zaměření: Analytical; Applied and industrial; Biomolecular; Environmental Food and nutrition; General chemistry; Inorganic; Materials and polymers; Nanoscienc; Organic; Physical.

Při objednání do konce roku nabízí vydavatelství přístup na rok 2022 za zvýhodněnou cenu. Budete-li mít zájem o více informací, kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

World Scientific slaví 40. výročí a nabízí slevu na časopisy 19. 10. 2021 - World Scientific Publishing

U příležitosti 40. výročí nabízí vydavatelství World Scientific 40% slevu na roční předplatné kolekce matematických časopisů.

World Scientific Mathematics Journals Collection obsahuje 23 titulů z oborů albebra a teorie čísel, aplikovaná matematika, geometrie a topologie, matematická analýza, matematická fyzika, obecná matematika.

Nabídka je platná do konce roku 2021. Budete-li mít zájem o více informací, kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Lepší je se s vámi i vidět, než jen slyšet 18. 10. 2021 - Albertina icome Praha

Zdá se, že současná doba je (oproti jarním měsícům) alespoň trochu nakloněna setkávání se, a moc bychom si jistě všichni přáli, aby už žádná omezení nemusela být zavedena. Na obzoru je aktuálně jedna potkávací akce – na začátku listopadu se chystáme na konferenci Bibliotheca Academica 2021, kterou pořádá AKVŠ. Najdete nás na výstavním stánku, kde budeme spolu se zástupci společnosti ProQuest, a také vystoupíme v programu.

Vedle toho se během podzimu odehraje ale také celá řada online akcí, a my bychom vás rádi upozornili alespoň na některé z nich.

Nejvyšší sledovanost mají letos webináře o službě Writefull, která díky pomoci umělé inteligence zjednodušší život všem, kteří píší odborné články v angličtině. V ČR Writefull předplácí rostoucí počet vysokých škol, a pokud mezi ně ta vaše nepatří, využijte individuální předplatné se slevou.

Knižní veletrh ve Frankfurtu se koná tento týden. Kombinuje akce na místě s virtuálními setkáními. Doporučit můžeme například živý webinář vydavatelství Karger zaměřený na publikační činnost nebo diskusní setkání s hlavním ekonomem EIU What Does a Post-Covid Economy Mean for Work and Study?

Na konci října nebude chybět také tradiční Open Access Week (25.-29.10.), hlavním tématem letošního ročníku je It Matters How We Open Knowledge: Building Structural Equity. Webinář pro mladé vědce na téma open access pořádá v tomto týdnu například Charlesworth. O dalších zajímavých akcích Vás budeme rádi informovat v naší sekci Semináře a na Facebooku.

A pak je tu řada akcí a seminářů, které už se sice konaly, ale jsou pro vás dostupné ze záznamu. Ať už to byl webinář pro marketéry Library Brands and Branding nebo diskusní seminář Critical Thinking Bootcamp.

Těšíme se brzy na viděnou v Liberci!

Více informací

IOP Publishing rozšiřuje portfolio OA časopisů pro environmentální vědy 16. 10. 2021 - IOP Publishing

Vydavatelství IOP Publishing (IOPP) představilo tři nové open access časopisy se zaměřením na výzkum v environmentálních vědách:

Máte možnost publikovat v těchto titulech bez APC poplatků až do roku 2024.

Celá série Environmental Research už zahrnuje 6 interdiscipli­nárních titulů. Všechny zájemce o problematiku environmentálního výzkumu zve vydavatelství IOP Publishing na virtuální konferenci Environmental Research 2021 (15.11.-19.11.), registrace je zdarma.

Více informací

Nobelova cena za chemii 2021 15. 10. 2021 - Thieme Publishing Group

Letošní Nobelovu cenu za chemii získali Benjamin List a David W.C. MacMillan za výzkum takzvané organokatalýzy – nástroje pro přesnou stavbu molekul. První jmenovaný je šéfrefaktorem časopisu Synlett vydavatelství Thieme, a dále editorem časopisu Synfacts a též editorem Science of Synthesis (SOS). David W.C. MacMillan je autorem, který též přispívá do Science of Synthesis a je držitelem Thieme-IUPAC Prize.

Aktuálně jsou volně k dispozici publikované články obou laureátů v online zdrojích vyd. Thieme Chemistry:

Bližší informace k předplatnému Thieme časopisů pro chemii a referenční databáze Science of Synthesis Vám podají Jana Machonská nebo Miriam Suchoňová.

Více informací

IOP Publishing vydalo svou 600. knihu 24. 9. 2021 - IOP Publishing

Katalog e-knih z vydavatelství IOP Publishing již čítá 600 titulů, jubilejním titulem je Quantum Entanglement Engineering and Applications.

Nyní máte možnost získat tuto publikaci zdarma v elektronické podobě, stačí vyplnit online formulář.

Vydavatelství Institute of Physics vydává odborné časopisy, odborné monografie a vysokoškolské učebnice zaměřené na teoretické a aplikované fyzikální vědy. S obsahem publikací se seznámíte přes volně dostupné první kapitoly a e-knihy z edice Physics World Discovery, které si můžete zdarma přečíst a stáhnout celé.

E-knihy IOP jsou dostupné formou trvalého nákupu v kolekcích AAS-IOP Astronomy, Expanding Physics a Concise Physics. Rádi poskytneme bližší informace o možnostech zpřístupnění pro vaši instituci.

Více informací

Které články z časopisů pro stavební obory jsou nejčtenější? 23. 9. 2021 - ICE Publishing

Vydavatelství ICE Publishing zpřístupnilo všem zájemcům top 10 článků za rok 2021. Tematické zaměření: cirkulární ekonomika, stavebnictví, energetika, dopravní chudoba (transport poverty), geotechnologie, udržitelnost, ad.

ICE Virtual Library je největší kolekce publikací pro stavební inženýrství s impaktovanými časopisy, jako jsou Proceedings of the ICE – Civil Engineering, který vychází od r. 1836, dále Géotechnique, Magazine of Concrete Research nebo Structures and Buildings. Kromě časopisů zde vychází také průmyslové standardy, manuály, ověřené postupy (best practice), technické specifikace, projektová dokumentace, zprávy o nejnovějším výzkumu, příručky, učebnice, sborníky a případové studie. Publikují zde jak akademici, tak odborníci z praxe.

Má-li Vaše instituce zájem o předplatné některého z časopisů ICE, kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Vydavatelství Karger rozšiřuje OA program o další dva časopisy 22. 9. 2021 - S. Karger Publishers

Vydavatelství Karger přesouvá další dva odborné časopisecké tituly mezi Gold OA tituly, a to od ledna 2022:

Vydavatelství představilo také nové webové stránky zaměřené na OA a Open Science. OA časopisy tvoří cca třetinu z celkového portfolia vydavatelství Karger, všechny ostatní časopisy Karger Publishers jsou hybridní. Vydavatelství rozšířilo svou spolupráci se servery bioRxiv a medRxiv. Karger je zapojen do Iniciativy pro otevřené citace (I4OC), pro otevřené vědecké zdroje (I4OC) a otevřené abstrakty (I4OA).

Vydavatelství Karger se specializuje na časopisy a knihy pro výzkum a klinickou praxi v oblasti biomedicínckýh věd. Kompletní přehled všech kolekcí Karger naleznete v našem katalogu, stejně tak seznam open access časopisů.

Chcete vědět více o publikování v časopisech Karger? Zhlédněte prezentaci, prostudujte si návod Submission to a Karger Journal a/nebo si objednejte příručku How to get your biomedical paper published. Vítaným pomocníkem pro autory je také nástroj Journal Scout.

Korespondenční autoři z Univerzity Karlovy a Masarykovy Univerzity mají možnost publikování v titulech Karger v režimu OpenAccess bez nutnosti hradit poplatek za zpracování článku (Article Processing Charge, APC).

Více informací