SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Mezinárodní průzkum OECD pro vědecké pracovníky 7. 5. 2021 - OECD Publishing

OECD spustilo mezinárodní průzkum pro vědce – International Survey of Science (ISSA), jehož cílem je shromáždit důkazy o pracovních podmínkách vědců, o interakci vědy a výzkumu se společností a o přínosu k cílům udržitelného rozvoje, a zároveň také o dopadu pandemie COVID-19 na práci vědců a jejich kariérní vyhlídky. Průzkum, který je v současné době k dispozici v 10 jazycích, zůstane otevřený do června 2021. První výsledky budou zveřejněny v září 2021.
OECD se nově stalo členem koncorcia ORCID, pro registraci do průzkumu je tedy možné použít i své ORCID ID.

První OECD ISSA průzkum proběhl v roce 2015, a následně v letech 2018 a 2020.

Více informací

Už Brzy! PQDT Open se přesune na www.proquest.com 7. 5. 2021 - ProQuest

Během května 2021 se databáze PQDT Open přesune ze své stávající adresy na platformu www.proquest.com. PQDT Open poskytuje volný přístup k plným textům disertačních a diplomových prací autorů, kteří se rozhodli svou práci publikovat formou open access a volně tak zveřejnit výsledky svého výzkumu. Pro uživatele to znamená, že na www.proquest.com budou mít možnost volně v dizertacích vyhledávat (i bez registrace) a stahovat si plné texty OA prací. PQDT Open aktuálně obsahuje více než 50 000 závěrečných prací z celého světa.

Více informací viz ProQuest Support Center.

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění svých disertací a diplomových prací do programu Digital Archiving and Access. Participujícím školám je poskytován zdarma přístup k jejich vlastním disertacím převedeným do elektronické podoby včetně odkazu na univerzitní repozitář, indexace obsahu, MARC záznamů a vizuální analýzy využití přes ETD Dashboard. Zveřejněním závěrečných prací může univerzita snadno dosáhnout šíření povědomí o svých výzkumných aktivitách, navázat nové mezinárodní spolupráce a zvýšit svou prestiž. Sklízení dat probíhá obvykle automatizovaně, ale univerzita má plnou kontrolu nad celým procesem a autorská práva zůstávají autorovi práce.

Více informací

Writefull nabízí širší škálu akademických frází a automatický generátor názvu 6. 5. 2021 - Digital Science | Writefull

Služba Writefull, která poskytuje pokročilou korekturu odborných textů v angličtině, rozšířila škálu akademických frází v rámci nástroje Sentence Pallete, počet vzrostl ze 180 na téměř 600 vět. Přibyly nové části „Abstract“ a „Statements“ a řada podsekcí byla obohacena o desítky nových vět extrahovaných z frekvenčních analýz v databázi vědeckých textů. Sentence Palette je k dispozici ve verzi Writefull for Word a nově také ve Writefull for Overleaf.

Sentence Pallete je soubor vět a frází, které se v akademickém textu velmi často používají. Nabídka je členěna na sekce, které odpovídají struktuře akademického textu (Abstract, Introduction, Literature, Methods, Results, Discussion, Conclusion, Statements, Connectors). Fráze a věty lze procházet a použít přímo v textu. Vzhledem k obecné povaze těchto vět nehrozí při jejich kopírování do textu riziko plagiátorství. Snahou je pomoci začínajícím, mladým či jiným autorům s menšími publikačními zkušenostmi v angličtině.

Writefull for Overleaf nyní nově kromě Sentence Pallete nabízí také Language Search – tato funkce umožňuje prohledávat databázi milionů vědeckých publikací z různých oblastí výzkumu a prozkoumat akademické jazykové vzorce v odborných textech. Nejste si jisti, jak v textu použít konkrétní slovo nebo frázi, nebo zda existují lepší alternativy? Vezměte si na pomoc Language Search!

Pro autory odborných publikací je klíčové zvolit co nejvýstižnější název článku, který přitáhne pozornost, a i tato disciplína má svá specifika a zákonitosti. Pro tyto účely Writefull představil automatický generátor názvu, který pracuje s abstraktem. Aktuálně je dostupný k testování online, tak neváhejte, a vyzkoušejte Title Generator!

Více informací

20 let e-novinek 29. 4. 2021 - Albertina icome Praha

E-novinky ze světa informačních zdrojů už rozesíláme do vašich e-mailových schránek 20 let. Přinášejí nejen zajímavosti týkající se odborných informačních zdrojů a ochutnávky nových online databází, kolekcí a služeb, ale také informace o volných přístupech, užitečných návodech a nástrojích, a v neposlední řadě s Vámi prostřednictvím e-novinek sdílíme pozvánky na zajímavé webináře a online konference.

Obsah e-novinek si lze jednoduše upravit „na míru“, a nechat si zasílat novinky jen z oborů, které Vás zajímají. Vybírat lze z téměř 120 vědních disciplín. Chcete si Vaše nastavení aktualizovat? Klikněte v doručené zprávě vpravo nahoře na odkaz „Úprava profilu“ a nastavte si, jaké informace a z kterých oborů od nás chcete dostávat.

Ještě naše novinky neodebíráte? Zaregistrujte se na našich www stránkách a nezapomeňte zaškrtnout volbu „novinky z mých oborů“ a zaklikat příslušné vědní disciplíny. Váš výběr lze kdykoliv aktualizovat nebo se z odběru e-novinek odhlásit.

Průběžně také publikujeme a sdílíme zprávy prostřednictvím Facebooku, a praktické videonávody z naší dílny či od vydavatelů, se kterými spolupracujeme, najdete na našem YouTube kanálu.

Ilustrace: Eva Holická

Více informací

Zkratkou do Knovelu z vyhledávačů Google a Bing 28. 4. 2021 - Knovel | Elsevier

Vyhledávání informací technického rázu přes volně dostupné internetové vyhledávače může být zdlouhavé a s nejistým výsledkem. Uživatelé z institucí, které předplácejí službu Knovel, se nyní mohou snadno a rychle dostat k ověřeným informacím v Knovel, stačí si jen nainstalovat doplněk do prohlížeče Chrome nebo Edge.

Knovel Browser Extension funguje na stránkách Google (včetně Google Scholar) a Bing. Např. po zobrazení výsledků vyhledávání přes Google se vpravo objeví ikonka Knovel, na kterou stačí kliknout pro zobrazení relevantních odkazů v Knovelu, nebo se kliknutím rovnou přenést do Knovelu a zahájit vyhledávání. Doplněk zafunguje také v případě, že jakékoliv slovo nebo slovní spojení ve výsledcích vyhledávání přes Google označíte, kliknete pravým tlačítkem myši a z nabídky v menu vyberete Search Knovel for.

Knovel je interaktivní faktografická databáze, která obsahuje elektronické knihy, příručky, encyklopedie a další referenční zdroje pro široké spektrum technických věd.

Výhody Knovel:

Více informací

Journal Finder - pomocník pro vyhledání vhodného časopisu pro publikování 22. 4. 2021 - The Charlesworth Group

Obrací se na vaši knihovnu uživatelé s žádostí o pomoc s vytipováním vhodného časopisu pro publikování odborného článku? Doporučte jim bezplatný nástroj Journal Finder, který vznikl ve spolupráci Charlesworth Author Services a Researcher.

Jak na to ve třech krocích:

 1. Na www.cwauthors.com/Journal-Finder se do vyhledávacího pole zadává informace o článku, nejlépe abstrakt.
 2. Journal Finder prohledává 20 000 předem prověřených časopisů od předních vydavatelů pro vědu, techniku a medicínu.
 3. Journal Finder vygeneruje přehled 10 nejvhodnějších časopisů, kde byly v posledních třech letech publikovány články s podobným zaměřením.

Více informací

Encyclopedia of Philosophy slaví 20 let a nabízí část obsahu zdarma 21. 4. 2021 - Routledge, Taylor & Francis Group

Routledge Encyclopedia of Philosophy je nejobsáhlejší a nejkomplexnější dostupný zdroj pro obor filozofie. Je také ideálním referenčním zdrojem pro ty, kteří studují související obory jako jsou politika, psychologie, ekonomie, antropologie, náboženství a literatura. Při zpracování encyklopedie byl kladen důraz na interdisciplinární přístup. V roce 2018 časopis Choice označil encyklopedii ve své recenzi jako Highly recommended.

V letošním roce Routledge Encyclopedia of Philosophy (REP) slaví 20 let, a až do 30. 4, 2021 jsou v online podobě zdarma dostupná všechna hesla, která byla součástí verze 1 (označení odemčeným zámečkem). To znamená více než 2 000 článků z prvního vydání v roce 1998, např.:

Po omezenou dobu jsou také volně dostupná hesla související se 100. výročím narození filosofa Johna Rawlse (1921–2002).

Více informací

Další z řady Oxford Open journals pro energetiku 20. 4. 2021 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press představilo další časopisecký titul z nové řady Oxford Open. Jde o Oxford Open Energy, kde budou publikovány články napříč různými obory, od fyzikálních po sociáln vědy.

Doposud byly představeny časopisy Oxford Open Immunology, Oxford Open Materials Science a Oxford Open Climate Change.

Série Oxford Open se postupně rozšíří a zahrne špičkový výzkum v celé řadě oborů. Pokryje oblasti, v nichž je publikování formou OA již zavedenou cestou pro vědeckou komunikaci, ale bude se snažit začlenit i do jiných oblastí a zvýšit podporu publikování OA. Celá řada bude založena na zásadách otevřeného výzkumu, včetně open dat a open peer review. Oxford Open usnadní větší otevřenost nejen v obsahu, ale ve všech aspektech šíření výzkumu.

Více informací

Specializované online výukové portály pro kardiologii a pediatrii 14. 4. 2021 - Wolters Kluwer - Ovid

Na platformě LWW Health Library budou již brzy vyučujícím a rezidentům (lékaři v tréninku) k dispozici na jednom místě klíčové učebnice a odborné publikace, multimediální obsah, případové studie a kvízy pro další vzdělávání v oborech kardiologie (LWW Health Library: Cardiology) a pediatrie (LWW Health Library: Pediatrics).

Portál LWW Health Library nabízí:

 • odborné publikace a učebnice z vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins (LWW), které jsou průběžně aktualizovány
 • obrázky, které se dají stahovat do PowerPointu
 • databázi otázek a odpovědí, které se dají využít ve výuce, při přípravě na písemné i ústní zkoušky a v dalším vzdělávání
 • videa znázorňující důležité techniky
 • klinické studie
 • instruktážní PowerPointy, laboratorní manuály a pracovní listy
 • responzivní design rozezná zařízení, z kterého uživatel přistupuje na portál, a přizpůsobí se PC i mobilnímu zařízení
 • možnost vytvoření osobního účtu pro vzdálený přístup a tisk/stahování kapitol

Mí-li vaše instituce zájem o vyzkoušení LWW Health Library: Cardiology či LWW Health Library: Pediatrics, kontaktujte Janu Machonskou (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Více informací

Výzkum rakoviny prsu nově v Encyclopedia of Experiments 14. 4. 2021 - JoVE

JoVE Encyclopedia of Experiments, která je první online videoencyklopedií pokročilých výzkumných experimentů na světě, představila nový modul, tentokrát se zaměřením na výzkum rakoviny, a první série 21 videí je věnována výzkumným technikách pro studie týkající se rakoviny prsu (Procedures and techniques a In vitro studies). Zahrnuty jsou různé postupy, metody, postupy pro kultivaci buněk a studie odpovědi rakovinných buněk. Sloužit mají především k lepšímu porozumění strategiím prevence, detekce a léčby rakoviny prsu.

JoVE Encyclopedia of Experiments umožňuje vědcům z akademické a biotechnologické sféry učit se nové experimenty a výzkumné technologie. Aktuálně je kromě Cancer Research k dispozici ještě modul Biology.

Více informací