SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Polovica časopisov Oxford University Press s vyšším impakt faktorom 20. 9. 2019 - Oxford University Press

Podľa 2018 Journal Citation Report® od Clarivate Analytics, impakt faktory časopisov Oxford University Press naďalej rastú. OUP vydáva 286 časopisov s impakt faktorom, z nich 144 titulov má zvýšený IF:

  • 20,6 % časopisov medzi top 10 % aspoň v jednej kategórii
  • 46,2 % časopisov medzi top 25 % aspoň v jednej kategórii
  • 50,3 % s vyšším impakt faktorom oproti JCR 2017
  • Jedenásť časopisov získalo impakt faktor po prvýkrát.

V ôsmych kategóriách sú časopisy OUP na prvom mieste:

Prehľad všetkých časopisov, ktoré majú vyšší IF alebo ho získali po prvýkrát je na web stránke Oxford University Press.

Více informací

Populární chytré příručky OUP i formou trvalého nákupu 20. 9. 2019 - Oxford University Press

Pod názvem Very Short Introductions (VSI) vychází v tištěné podobě již od roku 1995 velmi oblíbená série titulů, které nabízejí seriózní a čtivé úvody do širokého spektra témat/oborů. Jednotlivé tituly, které jsou něco mezi referenční příručkou a akademickou prací, mají průměrně 120–180 stran, jejich autory jsou experti v daném oboru, a doposud jich vydavatelství Oxford University Press vydalo přes 600.

Nyní jsou Very Short Introductions dostupné nejen formou ročního předplatného ale lze je zakoupit i natrvalo – jako celek nebo po disciplínách:

  • umění a humanitní vědy
  • věda a matematika
  • sociální vědy
  • právo
  • medicína a zdraví

Rozhraní je optimalizováno i pro vyhledávání přes mobilní zařízení. Projít si obsah a funkce můžete také prostřednictvím guided tour. Abstrakty jsou dostupné zdarma, kompletní seznam titulů zde.

Máte zájem o více informací, seznam/ceník, o zkušební přístup? Kontaktujte Filipa Vojtáška (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Více informací

McGraw-Hill Medical: novinky z bioštatistiky, farmácie a genetiky 18. 9. 2019 - McGraw-Hill Professional

Na platforme McGraw-Hill sú dostupné nové knihy, multimediálne a štúdijné materiály:

V AccessPharmacy:

V špecializovaných kolekciách:

Nové a aktualizované texty aj multimédiá, prípadové štúdie a nástroje pre klinickú prax a vzdelávanie sú automaticky dostupné v internetovej sieti inštitúcií s predplatným.

Máte otázky? Chcete dohodnúť školenie v češtine alebo slovenčine? Zabezpečiť prístup pre vašu inštitúciu? Kontaktujte nás.

Více informací

360-stupňové videá od The New York Times a RYOT v Academic Video Online 17. 9. 2019 - Alexander Street, a ProQuest Company

Kolekcia Academic Video Online je rozšírená o nové videá v 360-stupňovom spracovaní s prvkami virtuálnej reality:

Dostupné sú na novej video platforme rovnako ako napr. série Great Speeches pre komunikačné a mediálne štúdiá a Movie Talk pre filmové štúdiá.

Odkazy vedú priamo na platformu Alexander Street Video. Pokiaľ ste v internetovej sieti organizácie s prístupom, videá sa zobrazia celé. Ostatným sa zobrazia ukážky videí.

Školenie, propagačné materiály v slovenčine? Napíšte, radi dohodneme.

Více informací

Kvalita vědeckého recenzování tématem Peer Review Week 2019 17. 9. 2019 - různí

Odborné společnosti, vydavatelství a organizace hodnotící výzkum připravují pátý Peer Review Week (PRW). Koná se od 16. do 20. 9. 2019 s mottem Quality in Peer Review.

Mezi organizátory jsou FEMS, The Royal Society, SAGE Publishers, Taylor & Francis a Wiley. K oslavám přispěly i další.
Přečtěte, pusťte si:

O dalších aktivitách během týdne vědeckého recenzování se dozvíte na Twitteru a dalších sociálních sítích. Sledujte #PeerRevWk19 a #QualityinPeer­Review.

Novinku průběžně aktualizujeme. Když se vrátíte, můžete zde najít něco nového.

Více informací

CEEOL nově umožňuje vzdálený přístup k licencovanému obsahu přes Google Scholar 13. 9. 2019 - CEEOL - Central and Eastern European Online Library

Central and Eastern European Online Library (CEEOL), přední poskytovatel akademických časopisů pro humanitní a sociální vědy, e-knih a šedé literatury ze střední, východní a jihovýchodní Evropy, ve spolupráci s Google implementoval Campus Activated Subscriber Access (CASA), tzn. pohodlný přístup k licencovanému obsahu přes Google Scholar pro uživatele z institucí, které zdroje CEEOL přeplácejí, a to i mimo internetovou síť instituce nebo z mobilního zařízení.

CASA je rozšířením služby Subscriber Links a funguje následovně – jestliže autorizovaný uživatel přistupuje ke zdrojům CEEOL v počítačové síti svojí organizace, CASA si to zapamatuje a umožní mu přístup ze stejného zařízení během následujících 30 dní i mimo IP adresy instituce – z domova, na cestách, ap.

CASA usnadňuje studentům a vědcům přístup k obsahu dostupnému prostřednictvím repozitáře CEEOL odkudkoli bez nutnosti proxy / VPN nebo jiných autentizačních systémů. CASA pomáhá knihovnám poskytovat jejich uživatelům okamžitý přístup k zakoupenému obsahu a zároveň dodržovat licenční podmínky. Princip fungování CASA viz infografika.

Více informací

Nové databázy pre výskum staroveku, stredoveku, cirkevných dejín a starovekej filozofie 11. 9. 2019 - Brepols Publishers

Vydavateľstvo Brepols spustí do konca roku 2019 štyri nové databázy:

Databázy sú dostupné formou predplatného, až na slovník, ktorý je formou jednorazového nákupu.

Brepols Publishers sprístupňuje bibliografické a plnotextové databázy, encyklopédie a kolekcie primárnych prameňov pre výskum stredoveku, latinského jazyka a literatúry, cirkevných dejín a pre religionistiku.

Radi poskytneme bližšie informácie o možnostiach sprístupniť pre vedcov a študentov vašej inštitúcie.

Více informací

63 top technických kníh od Wiley v Knovel Library 10. 9. 2019 - Elsevier | Knovel

Knovel Library je rozšírená o vyše 50 významných kníh a 13 titulov pre najširšie využitie v inžinierskych odboroch od Wiley vrátane:

Tu sú:

Máte otázky? Chcete dohodnúť školenie v češtine alebo slovenčine? Zabezpečiť prístup pre vašu inštitúciu? Kontaktujte nás.

Více informací

V JoVE Core Bio padesátka nových videí a titulky ve třinácti jazycích 4. 9. 2019 - MyJoVE Corp.

JoVE Core Bio nabízí více než 400 videí se zaměřením na interaktivní výuku základů biologie.Videa jsou rozdělena do lekcí a kapitol, zastoupené jsou procesy v buňkách, genetika, lidská biologie, ekologie a evoluce. Aktuálně byly ke všem videím doplněny titulky v dalších 12 jazycích (kromě angličtiny tedy např. němčina, francouzština, španělština, ruština, ad.).
Videa byla také „namapována“ ke dvěma učebnicím: Campbell Biology a Openstax Biology.

Využijte volný přístup k JoVE Core Bio až do konce roku 2019! Přístup je funkční z jakéhokoliv zařízení (PC, tablet, mobil) s online připojením, videa lze sdílet, vkládat do www stránek (funkce embed). U všech videí je k dispozici obsah (table of contents), přepis mluveného komentáře (transcript) a možnost zapnutí titulků (CC).

Více informací

De Gruyter a Academic Studies Press se dohodli na spolupráci 26. 8. 2019 - de Gruyter GmbH & Co. KG

Renomovaná vydavatelství Academic Studies Press (ASP) a De Gruyter oznámila uzavření obchodního partnerství, jehož cílem je distribuce 360 e-knih z produkce ASP na platformě De Gruyter. ASP každoročně vydává 50 až 60 nových titulů v anglickém jazyce, především v oblasti židovských a slovanských studií. Šedesát titulů je dostupných v režimu open access. Vydává také tři časopisy.

Academic Studies Press (ASP) je nezávislý vydavatel se sídlem v Bostonu v Massachusetts. Vydavatelství bylo založeno v roce 2007 a zaměřuje se na židovská a slovanská studia, ale vydává i tituly z religionistiky a historie.

Více informací