SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky » Průzkum ukázal, že uživatelé stále častěji využívají vzdálený přístup k e-zdrojům

Průzkum ukázal, že uživatelé stále častěji využívají vzdálený přístup k e-zdrojům

14. 1. 2019 - UKSG eNews

Dle výsledků průzkumu, které uveřejnila společnost OpenAthens, zkušenosti knihoven v poskytování přístupu k digitálnímu obsahu ukazují, že stále více studentů a vědeckých pracovníků pracuje vzdáleně a přes mobilní zařízení, roste tak zájem o vzdálený přístup ke knihovním zdrojům. 98 % knihovníků zapojených do studie zaznamenalo tento zvýšený požadavek a téměř dvě třetiny respondentů (62 %) uvedly, že očekávají, že poptávka bude ještě narůstat v příštích 12 měsících.

Knihovníci uvedli řadu důvodů pro tento trend – možnost flexibilní práce díky novým technologiím, nárůst distančního vzdělávání a dalších nových metod výuky a také časový tlak, který nutí studenty a vědce věnovat se studiu a výzkumu po večerech a o víkendech, kdy jsou doma.

Knihovníci (77 %) cítí, že se tomuto trendu musí přizpůsobit, což pro ně znamená řadu výzev, např. zlepšení technických znalostí. Stejně tak jsou kladeny ale vyšší nároky i na technickou zdatnost samotných uživatelů, aby efektivně mohli vzdáleně využívat předplacené zdroje. V komentářích knihovníci vyzdvihli potřebu pomoci uživatelům zlepšit jejich digitální dovednosti a gramotnost, spolu s rozšířenou online podporou.

Průzkum shromáždil informace od více než 900 knihovníků z celého světa a výsledky jsou k dispozici online – Librarians’ experiences in providing access to digital content.

Potřebujete poradit se vzdáleným přístupem do e-zdrojů, které Vaše knihovna předplácí? Obraťte se na naši podporu.