SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

INFORUM 2011 - přihlášení příspěvku a nominace na Infoceny 21. 1. 2011 - Albertina icome Praha

Dovolujeme si Vás upozornit, že na stránce www.inforum.cz jsou zveřejněny aktuální informace k již 17. ročníku konference o profesionálních informačních zdrojích INFORUM 2011. Na těchto stránkách naleznete vedle vyhlášení témat konference především:

Přihlášky pro účastníky budou zveřejněny v průběhu března. Chcete-li být informováni o zahájení registrace, na stránkách konference Vám tuto možnost nabízíme. Věříme, že Vás témata konference zaujmou, a těšíme se na Vaši účast.

Více informací

Nová verze ACM Digital Library pro počítačové odborníky 20. 1. 2011 - ACM - Association for Computing Machinery

Association for Computing Machinery (ACM) představila novou verzi ACM Digital Library, která nabízí jednodušší práci s tímto renomovaným repozitářem a rozšířený obsah díky novým nástrojům a vlastnostem. Uživatelé např. mohou prohlížet (Browse) obsah podle autora, typu publikace, místa konání konference a podle ACM Special Interest Group (SIG). Konference jsou nyní uváděny v přehledu abecedně i chronologicky s přímými odkazy na sborník, přehled přednášejících, informace o stahování příspěvků a historii ke každé konferenci.

V nové verzi ACM DL se také objeví citace knižních publikací od nejlepších autorů z oboru informační technologie a interaktivní nástroje jako RSS, export bibliografický záznamů a propojení na sociální sítě.

ACM Digital Library představuje rozsáhlou webovou knihovnu plných textů dokumentů vydávaných Association for Computing Machinery (Journals, Magazines, Transactions, Proceedings, Newsletters a další) od 50. let 20. století i příbuznými organizacemi oboru od 80. let. K ACM Digital Library má přístup více než 1,5 milionu uživatelů z více než 190 zemí, kteří ročně stáhnou cca 13–15 milionu plných textů.

Více informací

Springer začne vydávat dva časopisy pro intenzivní péči 20. 1. 2011 - Springer

Vydavatelství Springer oznámilo spolupráci s Francouzskou společností pro intenzivní péči (Société de Réanimation de Langue Française (SRLF). Na základě této spolupráce od roku 2011 začíná Springer vydávat dva tituly:

  • Réanimation (dříve vyd. Elsevier)
  • nový open access časopis v angličtině Annals of Intensive Care (AIC).

Réanimation je vydáván ve francouzštině každé dva měsíce. I nadále budou publikovány přehledové články týkající se vzdělávání lékařů, nově přibydou i původní články.

Annals of Intensive Care je open access časopisem, který bude vycházet pouze elektronicky. Je tak dalším open access titulem, který Springer zpřístupňuje v rámci iniciativy SpringerOpen.

Více informací

Vydavatelství RSC Publishing zpřístupnilo online již milion dokumentů 20. 1. 2011 - Royal Society Publishing

Vydavatelství RSC Publishing, které spadá pod Royal Society of Chemistry, oznámilo, že počet online dokumentů, které nabízí, přesáhl 1 milion. RSC Publishing zpřístupňuje na své nové online platformě recenzované časopisy, knižní publikace a databáze pro chemii, a v posledních třech letech v podstatě zdvojnásobilo svou produkci.

Jubilejním dokumentem je článek „Controlled assembly of plasmonic colloidal nanoparticle clusters“ z časopisu Nanoscale.

RSC Publishing patří mezi špičku ve svém oboru (chemie), což potvrzuje např. i fakt, že více než 90% časopisů z nabídky tohoto vydavatelství má impakt faktor vyšší než 3.0.

Více informací

Aktualizace databáze Literature Online 17. 1. 2011 - Chadwyck-Healey

Do nejnovější verze databáze Literature Online bylo zařazeno 6 nových fulltextových časopisů (jedná se o Book History, Cahiers Victoriens & Édouardiens, Eudora Welty Review, Fantasy Commentator, Mythlore a JASAL: Journal of the Association for the Study of Australian Literature). Celkový počet časopiseckých titulů v Literature Online tak dosáhl počtu 326.

V sekci biografií se objevilo 58 nových a revidovaných záznamů (např. Simon Gray, David Hare, Salman Rushdie, Vikram Seth, Tom Sharpe, Wole Soyinka, Hannah Weiner a Richard Wilbur). Literature Online nyní obsahuje přes 4 500 biografií.

Více informací

British Medical Journal nyní jako iPad aplikace 17. 1. 2011 - BMJ

British Medical Journal je prvním časopisem pro praktické lékaře, který má svou verzi pro iPad od Apple. Aplikace kombinuje to nejlepší z tištěné a online verze časopisu – nejdůležitější obsah z tištěného vydání a aktuální novinky, blogy, podcasty a videa z bmj.com.

Aplikace je zdarma dostupná ke stažení přes iTunes Store spolu s ukázkovým číslem. Na základě 4-týdenního předplatného pak mohou zájemci získat přístup k aktuálnímu číslu a k dalším třem následujícím číslům. Zakoupit lze také jednotlivě předcházející čísla za paušální poplatek.

Více informací

Cambridge University Press zpřístupnil časopis pro medicínu katastrof 17. 1. 2011 - Cambridge University Press

Cambridge University Press (CUP), divize University of Cambridge, uzavřelo spolupráci se Světovou asociací pro urgentní a katastrofickou medicínu (World Association for Disaster and Emergency Medicine (WADEM), na základě které bude od ledna 2011 vydávat časopis Prehospital and Disaster Medicine.

Tento titul je jedním z nejznámějších vědeckých časopisů zaměřených na urgentní medicínu a medicínu katastrof. Jedná se o mezinárodní recenzovaný časopis, který vychází 6× ročně.

Prehospital and Disaster Medicine se objeví na platformě Cambridge Journals Online (journals.cam­bridge.org/pdm), kompletní archiv od ročníku 1 bude zařazen do Cambridge Digital Archive v průběhu roku 2011.

Více informací

Interface Focus se stává samostatným titulem 17. 1. 2011 - Royal Society Publishing

Vydavatelství Royal Society Publishing oznámilo, že časopis Interface Focus, který byl dosud vydáván jako supplement k časopisu Journal of the Royal Society Interface, se stává od roku 2011 samostatným titulem. První číslo Interface Focus vyšlo v srpnu 2008 a každý rok se pak objevilo 6 úzce specializovaných čísel (fyzika a přírodní vědy).

Všechen obsah z období srpen 2008 – prosinec 2010 zůstává dostupný zdarma, první číslo roku 2011 bude dostupné zdarma pouze do konce ledna 2011.

Více informací

OECD: jak firmy využívají nanotechnologie 17. 1. 2011 - OECD Publishing

OECD vydala specializovanou publikaci s názvem The Impacts of Nanotechnology on Companies (Policy Insights from Case Studies). Publikace se zabývá např. těmito tématy: jaký je potenciální ekonomický vliv nanotechnologií, jak firmy využívají nanotechnologie pro inovace, a jaké jsou hlavní problémy komercializace.

Analýzy publikované v této publikaci vycházejí z případových studií mnoha firem z různých zemí.

Více informací

SAGE rozšiřuje nabídku časopisů pro ergonomii 17. 1. 2011 - SAGE Publications

Vydavatelství SAGE bude od roku 2011 výhradním distributorem všech časopiseckých titulů, za kterými stojí Human Factors and Ergonomics Society (HFES). Jedná se o:

  • Human Factors: The Journal of the Human Factors and Ergonomics Society
  • Ergonomics in Design: The Quarterly of Human Factors Applications
  • Journal of Cognitive Engineering and Decision Making
  • Reviews of Human Factors and Ergonomics
  • Proceedings of the HFES Annual Meeting

Všechny tyto tituly se objeví na platformě SAGE Journals Online, archivní články z předchozích ročníků pak budou přesunuty do kolekce SAGE v prvních měsících roku 2011.

Více informací