SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

OECD: jak firmy využívají nanotechnologie 17. 1. 2011 - OECD Publishing

OECD vydala specializovanou publikaci s názvem The Impacts of Nanotechnology on Companies (Policy Insights from Case Studies). Publikace se zabývá např. těmito tématy: jaký je potenciální ekonomický vliv nanotechnologií, jak firmy využívají nanotechnologie pro inovace, a jaké jsou hlavní problémy komercializace.

Analýzy publikované v této publikaci vycházejí z případových studií mnoha firem z různých zemí.

Více informací

SAGE rozšiřuje nabídku časopisů pro ergonomii 17. 1. 2011 - SAGE Publications

Vydavatelství SAGE bude od roku 2011 výhradním distributorem všech časopiseckých titulů, za kterými stojí Human Factors and Ergonomics Society (HFES). Jedná se o:

  • Human Factors: The Journal of the Human Factors and Ergonomics Society
  • Ergonomics in Design: The Quarterly of Human Factors Applications
  • Journal of Cognitive Engineering and Decision Making
  • Reviews of Human Factors and Ergonomics
  • Proceedings of the HFES Annual Meeting

Všechny tyto tituly se objeví na platformě SAGE Journals Online, archivní články z předchozích ročníků pak budou přesunuty do kolekce SAGE v prvních měsících roku 2011.

Více informací

Služba Summon nyní nabízí i výsledky z Credo Reference 17. 1. 2011 - Ex Libris, a ProQuest company

Společnost Serials Solutions, součást ProQuest LLC a Credo Reference oznámily, že uživatelé budou mít velmi brzy možnost přes vyhledávací službu Summon vyhledat obsah zdrojů z nabídky Credo Reference (Credo General Reference, Publisher Collections, Subject Collections).

Credo Reference je online knihovna referenčních příruček od cca 70 nejznámějších akademických vydavatelů z celého světa a nabízí více než 500 titulů (encyklopedie, slovníky, biografie, citáty, dvojjazyčné slovníky, ad.)

Summon je vyhledávací službou nové generace pro profesionální použití, aktuálně obsahuje data od více než 6 800 providerů a celkově více než 600 milionů záznamů.

Na rozdíl od dnes již běžných služeb typu „federativní vyhledávač“ služba Summon™ indexuje metadata i plné texty přímo na serverech jednotlivých vydavatelů, takže odezva na zadání vyhledávacích termínů je téměř okamžitá a lze zpracovávat naráz všechny nalezené záznamy ze všech zdrojů.

Více informací

Wiley e-books - 10 let existence, 10 000 titulů 17. 1. 2011 - Wiley

V roce 2001 vydavatelství Wiley s online knihami začínalo, v roce 2011 už má v nabídce téměř 10 000 titulů (monografie, příručky, referenční díla) se zaměřením na medicínu, přírodní vědy, sociální a humanitní vědy.

Všechny své e-books nabízí Wiley-Blackwell na platformě Wiley Online Library, každý měsíc je zařazeno více než 200 nových titulů, knihovníkům jsou k dispozici MARC záznamy a statistiky ve formátu COUNTER.

V roce 2011 Wiley-Blackwell nabízí 67 nově aktualizovaných knižních kolekcí, kde jsou tituly publikované v roce 2009 a dříve.

Více informací

CRCnetBASE eBook platform získala cenu časopisu CHOICE 15. 1. 2011 - CRC Press

Vydavatelství CRC Press, součást Taylor & Francis Group, získalo cenu časopisu CHOICE (CHOICE Outstanding Academic Resource award), a to za svůj portál el. knih CRCnetBASE.

CRCnetBASE nabízí předplatné nebo trvalý nákup více než 7 000 vědeckých a technických publikací ze 40 oborů. Uživatelé si mohou vytvářet své osobní účty, ukládat rešeršní strategii, ukládat si vybrané tituly do virtuální knihovničky, koupit si jednotlivé kapitoly nebo knihy.

Nová verze platformy CRCnetBASE získala již jedno ocenění v roce 2010 – Best eBook Publisher 2010.

Více informací

IoP představilo poslední verzi svých iPhone aplikací 15. 1. 2011 - IOP Publishing

Vydavatelství Institute of Physics (IOP) představilo nejnovější verze svých aplikací pro iPhone – IOPscience express a physicsworld.com newsflash. U obou aplikací došlo k výrazným vylepšením na základě požadavků od uživatelů. Zdarma si je můžete stáhnout přes iTunes nebo App Store.

IOPscience express uživatelům umožní bezplatně stáhnout až 20 článků každý měsíc (z obsahu cca 40 časopiseckých titulů za poslední 2 roky). Nově teď mohou uživatelé najít články podle autora, názvu nebo abstraktu.

physicsworld.com newsflash umožní uživatelům vyhledávat a stahovat nejnovější novinky z portálu physicsworld.com. Nová verze aplikace nabízí jednodušší navigaci a čtení článků ve vašem iPhonu. Uživatelé také mohou články sdílet přes Facebook, Twitter a e-mail.

Více informací

Knovel's Search Widget - vyhledávejte v Knovelu přímo ze svých stránek 15. 1. 2011 - Knovel

Díky zajímavé funkci Knovel's Search Widget mohou nyní knihovny (a jejich uživatelé) předplácející Knovel vkládat do svých www stránek vyhledávací formulář, přes který lze rychle zadat dotaz do Knovelu (spustí se tak vyhledávání v technických příručkách, databázích a interaktivních nástrojích, které Knovel nabízí).

Je to vítaný způsob, jak např. začlenit vyhledávání v Knovelu do stránek knihovny, materiálů k výuce, do vlastních blogů, atd.

Knovel's Search Widget po vložení do libovolné www stránky zobrazí miniaturní vyhledávací okénko, díky němuž mohou uživatelé stránek vyhledávat v Knovelu bez použití standardního vyhledávacího rozhraní.

Více informací

Kolekce biografických databází WBIS Online je kompletní 15. 1. 2011 - de Gruyter

Do databáze World Biographical Information System (WBIS) Online byla přidána poslední aktualizace – digitalizované záznamy z „Biographical Archive of Christianity (BAChr)“. Celkově tak nyní WBIS Online nabízí 57 biografických archivů (jejich přehled zde), to jsou údaje o více než šesti milionech lidí.

WBIS Online je nejrozsáhlejší světový zdroj biografických informací online – obsahuje informace o osobách, rodinách v nejširším rozsahu – uvádí jejich historické role, význam a biografická data (jméno, data narození, úmrtí, rok zmínky o osobě, zaměstnání a vzdělání, titul zdroje informací a další). Zahrnuje spektrum mnoha povolání, regionů (Afrika, Austrálie, Asie, Evropa, Latinská Amerika, Severní Amerika – USA a Kanada), historické období až od 4. tisíciletí před Kr. po současnost.

WBIS je digitalizovanou verzí původních biografických archívů vydavatelství K. G. Saur Verlag v mikroformátech.

Více informací

Socialsciencespace - online síť pro diskusi o sociálních vědách 15. 1. 2011 - SAGE Publications

Vydavatelství SAGE spustilo novou komunitní síť pro sociální vědy – Socialsciences­pace. Diskutovat zde mohou společně všichni, kteří jsou angažováni ve společenských vědách – vědci, odborné společnosti, výzkumné týmy, politici a představitelé vlády, ad.

Na spuštění Socialsciencespace spolupracovaly nejdůležitější učené společnosti a profesní organizace z celého světa. Všechen obsah je zdarma dostupný a také registrace je bezplatná.

Více informací

Veterinary Research nyní jako open access časopis 15. 1. 2011 - BioMed Central

Časopis Veterinary Research rozšířil nabídku titulů pro veterinární medicínu u BioMed Central. První číslo tohoto open access časopisu se objevilo právě nyní, časopis má impakt faktor 3,58 a je jedničkou v kategorii Veterinary Sciences (Journal Citation Report).

Veterinary Research publikuje originální odborné články a recenze se zaměřením na infekce u zvířat (bakteriologie, parazitologie, virologie, imunologie a epidemiologie).

Více informací