SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Mezinárodní systém cytogenetické nomenklatury ISCN poprvé online 18. 2. 2021 - S. Karger Publishers

International System for Human Cytogenomic Nomenclature (Mezinárodní systém lidské cytogenetické nomenklatury) se dočkal nového vydání (ISCN 2020), které je zároveň poprvé dostupné i v online interaktivní podobě. Nová platforma iscn.karger.com zároveň umožňuje přístup i k rozšířené verzi nomenklatury Human Genome Variation Society (HGVS). Podle ISCN jsou tvořeny zápisy normálních i abnormálních cytogenetických nálezů. ISCN 2020 je nepostradatelný referenční zdroj pro odborníky na lidskou cytogenetiku, molekulární biology, techniky a studenty.

V roce 2021 vydavatelství Karger Publishers plánuje nabídnout uživatelům fórum pro navazování vzájemných kontaktů a pro diskusi o problémech, změnách a aktualizacích ISCN. Integrován bude také nástroj Mutalyzer, který se používá k ověření nomenklatury HGVS. Vydavatelství navíc nabídne vzdělávací kurzy o ISCN, HGVS a zajišťování kvality sekvenování.

Více informací

Průzkum uživatelů: jak vyhledávají a přistupují k online zdrojům 17. 2. 2021 - IOP Publishing

Aktuálně probíhá výzkum zaměřený na vědce, knihovníky, vyučující a studenty, který zjišťuje, jakými cestami se uživatelé dostávají k informacím v odborných online časopisech, a k jakým došlo v této oblasti změnám za posledních pár let. Průzkum How Readers Discover Content in Scholarly Journals: 2021 navazuje na předchozí průzkumy z let 2005, 2008, 2012, 2015 a 2018. Výsledky budou volně k dispozici.

Dotazník v angličtině je dostupný online, vyplnění by nemělo trvat déle než 7 minut. Všechny odpovědi jsou anonymní, na samostatných stránkách lze následně vstoupit do slosování o šanci vyhrát Amazon vouchery.

Průzkum podpořila řada velkých vydavatelů, např. APA, IOP Publishing, Royal Society of Chemistry, Taylor & Francis nebo Wiley.

Výsledky obdobného průzkumu z roku 2018 jsme shrnuli v této novince.

Ilustrace: Pixabay

Více informací

Kompletní nabídka databází od Americké psychologické asociace (APA) u ProQuestu 16. 2. 2021 - ProQuest

Na platformě Alexander Street Online je nově k dispozici databáze APA PsycTherapy, která nabízí možnost sledovat reálná videa z psychoterapií, vedených známými psychoterapeuty. V kolekci najdete přes 500 videí a více než 100 různých terapeutických přístupů. Tato osvědčená tréninková metoda je neocenitelným nástrojem, který studentům umožní držet krok s nejnovějšími psychoterapeu­tickými technikami.

ProQuest nabízí kompletní portfolio databází American Psychological Association (APA):

Budete-li mít zájem o více informací, kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Na světě je ProQuest One Business - obchodní a ekonomické informace na jednom místě 16. 2. 2021 - ProQuest

ProQuest One Business je nové řešení, které vzniklo ve spolupráci s akreditační organizací ekonomických škol AACSB – Association to Advance Collegiate Schools of Business, a přináší kombinaci praktického a teoretického obsahu pro ekonomické vědy v interaktivním rozhraní, které studentům pomáhá budovat dovednosti, které budou potřebovat pro úspěch ve svém studiu a kariéře.

ProQuest One Business poskytuje pedagogům i studentům od bakalářského stupně až po MBA kurzy přístup k širokému spektru informačních zdrojů na jednom místě, a ve známém moderním rešeršním prostředí kombinuje za zvýhodněnou cenu špičkové e-zdroje, které v řadě případů nejsou dostupné nikde jinde:

  • tisíce ekonomických analýz firem, zemí a jednotlivých odvětví od providerů jako jsou Economist Intelligence Unit (EIU) a Fitch Solutions, a také detailní analytické reporty z J.P. Morgan, profily více než 4 000 firem
  • odborné časopisy (více než 2 600) a e-books (přes 25 000) od renomovaných vydavatelů, včetně Emerald a Springer
  • plnotextové obchodní zpravodajství z The Wall Street Journal, The Economist a the Financial Times + další zpravodajské kanály
  • kolekce videí (přes 21 000), která zahrnuje rozhovory s obchodními lídry, případové studie nebo školení
  • relevantní dizertační práce (více než 55 000)
  • případové studie (přes 15 000)

Chcete se o ProQuest One Business dozvědět více? Prolistujte si brožuru, pusťte si krátké video na YouTube nebo se přihlaste na některý z chystaných webinářů Teaching and Learning with ProQuest One Business. Pro další informace anebo nastavení zkušebního přístupu kontaktujte Michaela Svobodu.

Vedle ProQuest One Business má již ProQuest v nabídce ProQuest One Academic a ProQuest One Literature.

Více informací

Migrace ebooks na platformu Oxford Academic 13. 2. 2021 - Oxford University press

Na rok 2021 je plánována migrace knižních kolekcí vydavatelství Oxford University Press na platformu Oxford Academic. Bude tak možné z jednoho místa vyhledávat v časopisech i v e-knihách. Přesun se týká 36 000 titulů ze současných platforem Oxford Scholarship Online, University Press Scholarship Online, Very Short Introductions, Oxford Medicine Online, Oxford Clinical Psychology a Oxford Handbooks Online.

E-knihy z produkce OUP jsou dostupné nejen formou ročního předplatného (kolekce) ale lze je zakoupit i natrvalo nebo formou evidence-based acquisition. Prohlédněte si kompletní katalog online produktů OUP na rok 2022. Bližší informace Vám podají Filip Vojtášek nebo Miriam Suchoňová.

Více informací

51. vydání SIPRI Yearbook Online 6. 2. 2021 - Oxford University Press

Na konci roku 2020 byla zpřístupněna online verze nejnovějšího vydání SIPRI Yearbook Online, kterou vydávají Oxford University Press a Stockholmský mezinárodní institut pro mírový výzkum (SIPRI, zal. 1966). Ročenka poskytuje data a analýzy v oblasti bezpečnosti a konfliktů, vojenských výdajů, kontroly zbraní a odzbrojení. Nahlédnout je možné do obsahu a krátkého abstraktu ke každé kapitole.

Ročenky v elektronické podobě existují od roku 2010, předplatitelé online verze mají k dispozici pokročilé vyhledávání ve všech online edicích, sdílení obsahu na sociálních sítích a ukládání výsledků vyhledávání a rešeršních dotazů.

SIPRI Yearbook je celosvětově známý nezávislý zdroj pro politiky, diplomaty, novináře a analytiky se zaměřením na problematiku zbraní a kontroly zbrojení, ozbrojených konfliktů a řešení konfliktů, bezpečnostních opatření a odzbrojení, a kteří sledují nejpodstatnější dlouhodobé trendy v mezinárodní bezpečnosti. Autory ročenek jsou mezinárodně uznávaní odborníci.

Více informací

Archiv deníku Le Monde bude k dispozici na platformě ProQuest 4. 2. 2021 - ProQuest

Vědci budou mít brzy díky historickému archivu Le Monde v digitální podobě k dispozici nový a neocenitelný zdroj pro poznávání historie a kultury Francie v letech 1944 až 2000. Le Monde je považován za významný proevropský liberálně orientovaný list a za jednu z nejznámějších a nejvlivnějších publikací na světě. Deník založil na žádost vůdce francouzského odporu za druhé světové války Charlese de Gaulla francouzský novinář Hubert Beuve-Méry, první výtisk vyšel 19. prosince 1944.

Na platformě ProQuest bude od března archiv Le Monde dostupný v celostránkovém formátu v digitální podobě, a to pro akademické a veřejné knihovny. Le Monde je znám svou vyvážeností v pokrytí, hloubkovou analýzou historických událostí a zaměřením na novinářskou kvalitu a vysoké intelektuální standardy. Vždy byl také ceněn pro svou politickou nezávislost.

Najdete zde všechny stránky ve vysokém rozlišení, a díky indexaci na úrovni článků a plnotextovému vyhledávání bude možné se v archivu Le Monde na platformě ProQuest dostat ke zpravodajským článkům, fotografiím, reklamám, nekrologům, karikaturám, a dalším typům obsahu. Vyhledávání v Le Monde bude možné kombinovat s hledáním v dalších e-zdrojích na stejné platformě.

Aktuální články z Le Monde jsou dostupné pro uživatele z institucí s předplatným ProQuest Central.

Více informací

Další porce JoVE videí pro výuku chemie v bakalářských oborech 27. 1. 2021 - MyJoVE Corp.

Dalších 11 kapitol nově přibylo do JoVE Core Chemistry. Tato videokolekce prostřednictvím stručných a snadno pochopitelných animovaných videolekcí vysvětluje klíčové pojmy a koncepty oboru (Key Terms and Concepts), videa jsou vytvořena formou 3D animací. V dalších videích jsou pak demonstrovány klasické a původní výzkumné experimenty prováděné v laboratoři (Scientists in Action).

Jde o 170 nových videí se zaměřením na:

  • Liquids, Solids, and Intermolecular Forces
  • Solutions and Colloids
  • Chemical Kinetics
  • Chemical Equilibrium
  • Acids and Bases
  • Acid-base and Solubility Equilibria
  • Thermodynamics
  • Electrochemistry
  • Radioactivity and Nuclear Chemistry
  • Transition Metals and Coordination Complexes
  • Biochemistry

Videa lze sdílet, vkládat do webových stránek. U všech videí je k dispozici obsah, přepis mluveného komentáře a možnost zapnutí titulků v angličtině.

Videa ocení studenti bakalářských oborů a vyučující. Máte-li zájem o více informací o předplatném, napište nám (ČR nebo SR).

Více informací

Ktoré knihy a vydavateľstvá sa dostali medzi finalistov ocenenia PROSE 2021 27. 1. 2021 - Association of American Publishers

Asociácia amerických vydavateľstiev oznámila 130 finalistov ocenenia Professional and Scholarly Excellence (PROSE) 2021.

Cenu získavajú mimoriadne vedecké diela a referenčné zdroje. Medzi finalistami sú s monografiami, e-zdrojmi a učebnicami univerzitné a vedecké vydavateľstvá Harvard, Princeton, Cambridge, Oxford, Toronto, MIT, Elsevier a mnoho ďalších. Víťazi budú vyhlásení vo februári.

Více informací

Nejdiskutovanější vědecké výzkumy roku 2020 - Altmetric Top 100 je zde! 21. 1. 2021 - Altmetrics

Už po osmé je k dispozici přehled top 100 akademických článků, které byly celosvětově nejčastěji sdíleny a diskutovány v roce 2020.

Pořadí vychází z alternativních metrik (altmetrics), které zaznamenávají sdílení prostřednictvím mainstreamových sdělovacích prostředků, blogů, Wikipedie, YouTube, online citačních manažerů, sociálních sítí (Twitter, Facebook, ad.), registrovaných patentů a vládních dokumentů, a vědeckých diskusních fór.

Žebříčku nejdiskutovanějších článků z Altmetric Top 100 za rok 2020 vévodí (očekávaně) články spojené s Covid-19, ale témata dalších článků jsou jako vždy velmi pestrá, z přírodovědných a inženýrských, uměleckých i humanitních oborů. Publikovány byly v 67 různých časopisech, nejčastěji v časopise Nature (12).

Zde je Top 5 článků:

  1. The proximal origin of SARS-CoV-2 (Nature Medicine, March 2020) – dle výsledků žebříčku bylo o tomto výzkumu publikováno 649 novinových článků a 85 blogů a na Twitteru jej zmínilo přes 72 tisíc uživatelů.
  2. Effectiveness of Adding a Mask Recommendation to Other Public Health Measures to Prevent SARS-CoV-2 Infection in Danish Mask Wearers (Annals of Internal Medicine, Nov 2020)
  3. Dying in a Leadership Vacuum (NEJM, Oct 2020)
  4. Aerosol and Surface Stability of SARS-CoV-2 as Compared with SARS-CoV-1 (NEJM, Apr 2020)
  5. RETRACTED: Hydroxychloroquine or chloroquine with or without a macrolide for treatment of COVID-19: a multinational registry analysis (The Lancet, May 2020)

Seznam všech článků lze prohledávat dle témat, názvu časopisu, afiliace, vydavatele nebo dle přístupového modelu (zdarma, OA, placený), výsledky pak lze řadit dle několika kritérií. Je zde i možnost stažení primárních dat a provádění vlastních analýz.

Více informací