SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Nejnovější referenční příručky v Gale Virtual Reference Library 16. 7. 2012 - Gale, a part of Cengage Learning

Gale Virtual Reference Library (GVRL) nabízí více než 9 300 plnotextových titulů z produkce vydavatelství Gale a 80 dalších vydavatelů. Aktuálně v nabídce přibyly tyto zajímavé tituly:

GVRL zveřejňuje i seznam 50 nejprodáva­nějších titulů.

Publikace z GVRL lze získat (i jednotlivě) formou jednorázového nákupu s možností online přístupu za malý roční paušální poplatek (hosting fee). V nabídce je i osm předmětových kolekcí dostupných formou ročního předplatného. Pro Vaše uživatele neomezený přístup 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Díky funkci Page Flipper mohou uživatelé prolistovat online knihu stejně jako tištěnou (efekt otáčení stránek). Knižní tituly je možné po částech stahovat v PDF formátu a následně nahrát do většiny čteček. Text je možné si pomocí technologie ReadSpeaker nechat přečíst a zvukové záznamy lze stahovat ve formátu MP3 a přehrávat v MP3 přehrávačích.

V lednu 2012 byla spuštěna nová podoba uživatelského rozhraní GVRL, která získala řadu velmi kladných recenzí, např. od Library Journal.

Více informací

Další produkty National Geographic budou online 11. 7. 2012 - Gale, a part of Cengage Learning

V červnu jsme vás informovali o zveřejnění archivu časopisu National Geographic z let 1888 – 1994 v online podobě, a to díky spolupráci National Geographic Society a vydavatelství Gale, které je součástí společnosti Cengage Learning.

Na podzim 2012 pak z této spolupráce vzejde celá řada dalších online produktů, které budou dostupné v rámci připravované National Geographic Virtual Library. Dostupná zde budou všechna čísla slavného časopisu National Geographic od roku 1995, dále kolekce knih, map, videí a obrázků z produkce National Geographic a také Traveler magazine (od roku 2010 po současnost) a samozřejmě i archiv čísel z let 1888 – 1994.

Poprvé v historii tak knihovny budou mít přístup k těmto zdrojům v digitální podobě s možností prohledávání. Všechny budou dostupné na stejné platformě, kde je již k dispozici National Geographic Magazine Archive. Profitovat z této nabídky mohou uživatelé na různých úrovních, studenti a vyučující zabývající se mnoha obory, např. lidé a kultura, životní prostředí, geografie, věda a technika, živočichové, fotografie a žurnalistika.

Více informací

Skladba Leoše Janáčka tento týden zdarma ke stažení 11. 7. 2012 - Alexander Street Press

V rámci Classical Music Library Free Download of the Week je v tomto týdnu k dispozici zdarma ke stažení skladba Leoše Janáčka Smyčcový kvartet č. 2 ‚Listy důvěrné‘, JW VII/13.

Classical Music Library je databáze hudebních nahrávek klasické hudby předních světových renomovaných vydavatelství (včetně EMI). Uživatelé mohou neomezeně poslouchat tyto nahrávky online, vytvářet si vlastní playlisty a stahovat skladby do mobilních telefonů. K jednotlivým skladbám je k dispozici větší počet nahrávek různými tělesy, což umořňuje porovnávat jejich provedení.

Skvělá pomůcka pro vyučující a studenty. Od léta 2012 jsou uživatelům k dispozici dvě novinky: Custom Audio Clips (vytváření a sdílení klipů ze všech audio stop) a Embeddable Audio (všechny audio nahrávky mohou být sdíleny na www stránkách třetích stran).

Více informací

Summon podporuje zobrazování dat z lokálních a konzorciálních katalogů 11. 7. 2012 - Ex Libris, a ProQuest company

Vyhledávač Summon nyní umožňuje přímé zobrazení dat z OPAC katalogu u jednotlivých titulů v rozhraní Summon. Uživatelé se tak rychle dostanou k dalším údajům, které knihovna u titulu ve svém OPAC katalogu uvádí, např.:

  • kompletní bibliografický záznam
  • obsah publikace (výčet kapitol a stránkování)
  • shrnutí obsahu
  • recenze
  • odkazy na recenze
  • výpůjční podmínky

Dále lze nastavit, aby přes tlačítko Reserve bylo možné daný titul v knihovně rezervovat k vypůjčení anebo vyžádat kopii článku (tlačítko Request). Přes odkaz View in Classic Catalog se uživatel dostane přímo na daný záznam v OPAC katalogu.

Nová „detail page“ umožňuje zobrazit položky nejen z lokálního OPAC katalogu, ale i z konzorciálních katalogů, které jsou indexovány v Summonu, a zároveň je tato stránka optimalizovaná i pro zobrazení obsahu ze služeb Syndetic Solutions (obálka knihy, obsah, ad.) a LibraryThing (recenze a hodnocení).

Ukázka těchto novinek na konkrétním záznamu zde.

Nová „detail page“ je také prvním krokem podporujícím knihovny, které uvažují o nahrazení jejich stávajícího OPAC katalogu službou Summon. Otevřená architektura služby Summon a v podstatě neomezené možnosti úprav „detail page“, představují optimální front-end discovery nástroj pro jakoukoliv knihovnickou platformu nebo službu typu web-scale management (jako je např. Intota – nový produkt Serials Solutions).

Služba Summon dále nově nabízí unikátní schopnost indexace souborných a různorodých katalogů, a díky tomu uživatelé mohou zacílit své vyhledávání pomocí faset na určitou knihovnu nebo skupinu knihoven, např. na skupinu knihoven v konzorciu. Lze tak navolit různé kombinace kolekcí pro vyhledávání a pro získání co nejrelevantnějších výsledků.

V administrátorské části se proto objevuje celá řada nových možností pro nastavení mapování záznamů z OPAC katalogu v souladu s požadavky knihovny a pro optimalizaci zobrazení těchto záznamů. Díky novým funkcím knihovníci přímo uvidí, jak mapování funguje a na základě toho se budou rozhodovat o případných úpravách.

Více informací

Všechny publikace OECD bude možné číst na mobilních zařízeních 11. 7. 2012 - OECD Publishing

Vybrané publikace OECD (např. OECD Economic Outlook) je možné nyní číst i na mobilních zařízeních a každá další publikace vydaná od července 2012 již verzi pro mobilní zařízení bude nabízet automaticky. Do konce roku se navíc objeví možnost čtení z mobilních zařízení u všech již vydaných publikací. K plné verzi publikace se dostanou předplatitelé.

Více informací

Vylepšená platforma pro Thieme E-journals 11. 7. 2012 - Thieme Publishing Group

Německé vydavatelství Thieme Publishing Group nabídlo uživatelům vylepšenou verzi rozhraní pro práci s elektronickými časopisy Thieme E-Journals. Vyhledávání by tak nyní mělo být uživatelsky přívětivější a změny se promítly také do zjednodušení navigace – k abstraktům, plným textům, obrázkům a videím se lze jednoduše dostat na jedno kliknutí myší. Intuitivní ikony nabízejí funkce jako je vytvoření záložky (bookmark) nebo stažení bibliografických informací.

Velké změny se týkají především vyhledávacích funkcí, nová platforma integrovala např. fasetové vyhledávání. Volba image view pomáhá uživatelům zobrazit si u vybraných článků pouze ilustrace – to se hodí v mnoha oborech, např. v radiologii.

Lékaři, vědci, fyzioterapeuti a další profesionálové si mohou nově články číst i ve svých chytrých telefonech a dalších mobilních zařízeních. Mají tak přístup ke kolekci 150 elektronických časopisů odkudkoliv – z knihovny, ze své kanceláře anebo na cestách. Thieme E-journals nenabízí jen plné texty článků (pro předplatitele), ale také videa, podcasty a audio nahrávky.

Nejaktuálnější přehled impaktovaných časopisů z kolekce Thieme je zveřejněn zde.

Více informací

Kolekce World eBook Library o milion titulů bohatší 10. 7. 2012 - World Public Library Association

Jedna z největších světových multioborových databází World eBook Library (WEL) aktuálně zpřístupňuje více než 2 miliony titulů (ebooks v PDF a audio books v MP3) v mnoha jazycích, na podzim 2012 se ale tento počet zvýší na 3 miliony. Do roku 2015 by pak kolekce měla nabídnout až 10 milionů titulů.

World eBook Library nabízí institucím s předplatným neomezený přístup a možnost číst, tisknout a stahovat tituly pro osobní potřebu. Navíc víc než 1 mil. titulů již byl „re-masterován“ týmem WEL, tzn. tyto tituly již obsahují textová data z OCR a lze proto plnotextově vyhledávat v jejich obsahu. Nově je možné i stahování titulů na čtečky a tablety Kindle (Kindle 2,3 a Fire), Sony a iPad.

Více informací

Aktuální impact factory pro tituly Lippincott Williams & Wilkins 4. 7. 2012 - Wolters Kluwer - Ovid

Potvrzením kvality titulů, které jsou dostupné v rámci kolekcí z vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins (LWW), je vedle spokojenosti konečných uživatelů také zvyšující se hodnota jejich impact factoru. Podle aktuálního přehledu hodnocení časopisů za rok 2011, který byl aktuálně zveřejněn v databázi Journal Citation Report, došlo oproti předchozímu roku ke zvýšení hodnoty impact factoru u 57% z celkového počtu titulů od Lippincott Williams & Wilkins. U 26 titulů byl nárůst impact factoru oproti minulému roku dokonce více než 25%.

Nově impact factor získalo 8 dalších titulů LWW – Advances in Skin & Wound Care; Current Opinion in HIV and AIDS; Dermatitis; International Journal of Rehabilitation Research; Holistic Nursing Practice; Journal of Hospice & Palliative Nursing; Journal of Nursing Research; a Ultrasound Quarterly.

Titul Circulation (IF 14.739) zůstává držitelem první pozice v kategorii Cardiac and Cardiovascular Systems. Stejně tak je na prvním místě ve své kategorii časopis Annals of Surgery (IF 7.492), a na první místo se dostal i časopis Academic Medicine (IF 3.524).

Více informací

E-knihy od ebrary s aplikací pro Android 4. 7. 2012 - ProQuest

V reakci na stále rostoucí oblibu chytrých telefonů, tabletů a dalších zařízení, společnost ebrary nabízí pro své uživatele novou aplikaci pro všechna zařízení s OS Android. Umožňuje online i offline čtení titulů z bohaté nabídky e-knih na platformě ebrary, jednoduché i pokročilé vyhledávání, pohodlné stahování e-knih, možnost přihlášení uživatelským jménem a heslem z Facebooku atd.

Od listopadu loňského roku ebrary lze ukládat offline kopie pro čtečky a další mobilní zařízení (Kindle Fire, Nook, Sony aj.). Na začátku roku 2012 pak zveřejnila aplikaci pro iPad, iPhone a iPod Touch.

Více informací

Vyzkoušejte si exkluzivní databáze dostupné pouze u Knovelu 4. 7. 2012 - Knovel

Na období od 3. do 13. července 2012 Knovel zpřístupnil v rámci Knovel Featured Titles of the Week dva unikátní referenční zdroje, které nenajdete nikde jinde:

Obě specializované databáze obsahují informace, jejichž získání je velmi obtížné nebo zdlouhavé. Jsou dostupné exkluzivně na platformě Knovel a uživatelé v nich naleznou interaktivní tabulky a grafy z důvěryhodných zdrojů.

Přes Knovel Data Search nabízí informace, které nejsou dostupné v žádném jiném referenčních zdroji. Databáze napomáhají při výběru materiálu v produktovém designu.

Více informací