SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Všechny publikace OECD bude možné číst na mobilních zařízeních 11. 7. 2012 - OECD Publishing

Vybrané publikace OECD (např. OECD Economic Outlook) je možné nyní číst i na mobilních zařízeních a každá další publikace vydaná od července 2012 již verzi pro mobilní zařízení bude nabízet automaticky. Do konce roku se navíc objeví možnost čtení z mobilních zařízení u všech již vydaných publikací. K plné verzi publikace se dostanou předplatitelé.

Více informací

Vylepšená platforma pro Thieme E-journals 11. 7. 2012 - Thieme Publishing Group

Německé vydavatelství Thieme Publishing Group nabídlo uživatelům vylepšenou verzi rozhraní pro práci s elektronickými časopisy Thieme E-Journals. Vyhledávání by tak nyní mělo být uživatelsky přívětivější a změny se promítly také do zjednodušení navigace – k abstraktům, plným textům, obrázkům a videím se lze jednoduše dostat na jedno kliknutí myší. Intuitivní ikony nabízejí funkce jako je vytvoření záložky (bookmark) nebo stažení bibliografických informací.

Velké změny se týkají především vyhledávacích funkcí, nová platforma integrovala např. fasetové vyhledávání. Volba image view pomáhá uživatelům zobrazit si u vybraných článků pouze ilustrace – to se hodí v mnoha oborech, např. v radiologii.

Lékaři, vědci, fyzioterapeuti a další profesionálové si mohou nově články číst i ve svých chytrých telefonech a dalších mobilních zařízeních. Mají tak přístup ke kolekci 150 elektronických časopisů odkudkoliv – z knihovny, ze své kanceláře anebo na cestách. Thieme E-journals nenabízí jen plné texty článků (pro předplatitele), ale také videa, podcasty a audio nahrávky.

Nejaktuálnější přehled impaktovaných časopisů z kolekce Thieme je zveřejněn zde.

Více informací

Kolekce World eBook Library o milion titulů bohatší 10. 7. 2012 - World Public Library Association

Jedna z největších světových multioborových databází World eBook Library (WEL) aktuálně zpřístupňuje více než 2 miliony titulů (ebooks v PDF a audio books v MP3) v mnoha jazycích, na podzim 2012 se ale tento počet zvýší na 3 miliony. Do roku 2015 by pak kolekce měla nabídnout až 10 milionů titulů.

World eBook Library nabízí institucím s předplatným neomezený přístup a možnost číst, tisknout a stahovat tituly pro osobní potřebu. Navíc víc než 1 mil. titulů již byl „re-masterován“ týmem WEL, tzn. tyto tituly již obsahují textová data z OCR a lze proto plnotextově vyhledávat v jejich obsahu. Nově je možné i stahování titulů na čtečky a tablety Kindle (Kindle 2,3 a Fire), Sony a iPad.

Více informací

Aktuální impact factory pro tituly Lippincott Williams & Wilkins 4. 7. 2012 - Wolters Kluwer - Ovid

Potvrzením kvality titulů, které jsou dostupné v rámci kolekcí z vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins (LWW), je vedle spokojenosti konečných uživatelů také zvyšující se hodnota jejich impact factoru. Podle aktuálního přehledu hodnocení časopisů za rok 2011, který byl aktuálně zveřejněn v databázi Journal Citation Report, došlo oproti předchozímu roku ke zvýšení hodnoty impact factoru u 57% z celkového počtu titulů od Lippincott Williams & Wilkins. U 26 titulů byl nárůst impact factoru oproti minulému roku dokonce více než 25%.

Nově impact factor získalo 8 dalších titulů LWW – Advances in Skin & Wound Care; Current Opinion in HIV and AIDS; Dermatitis; International Journal of Rehabilitation Research; Holistic Nursing Practice; Journal of Hospice & Palliative Nursing; Journal of Nursing Research; a Ultrasound Quarterly.

Titul Circulation (IF 14.739) zůstává držitelem první pozice v kategorii Cardiac and Cardiovascular Systems. Stejně tak je na prvním místě ve své kategorii časopis Annals of Surgery (IF 7.492), a na první místo se dostal i časopis Academic Medicine (IF 3.524).

Více informací

E-knihy od ebrary s aplikací pro Android 4. 7. 2012 - ProQuest

V reakci na stále rostoucí oblibu chytrých telefonů, tabletů a dalších zařízení, společnost ebrary nabízí pro své uživatele novou aplikaci pro všechna zařízení s OS Android. Umožňuje online i offline čtení titulů z bohaté nabídky e-knih na platformě ebrary, jednoduché i pokročilé vyhledávání, pohodlné stahování e-knih, možnost přihlášení uživatelským jménem a heslem z Facebooku atd.

Od listopadu loňského roku ebrary lze ukládat offline kopie pro čtečky a další mobilní zařízení (Kindle Fire, Nook, Sony aj.). Na začátku roku 2012 pak zveřejnila aplikaci pro iPad, iPhone a iPod Touch.

Více informací

Vyzkoušejte si exkluzivní databáze dostupné pouze u Knovelu 4. 7. 2012 - Knovel

Na období od 3. do 13. července 2012 Knovel zpřístupnil v rámci Knovel Featured Titles of the Week dva unikátní referenční zdroje, které nenajdete nikde jinde:

Obě specializované databáze obsahují informace, jejichž získání je velmi obtížné nebo zdlouhavé. Jsou dostupné exkluzivně na platformě Knovel a uživatelé v nich naleznou interaktivní tabulky a grafy z důvěryhodných zdrojů.

Přes Knovel Data Search nabízí informace, které nejsou dostupné v žádném jiném referenčních zdroji. Databáze napomáhají při výběru materiálu v produktovém designu.

Více informací

Nová videokolekce pro fyzioterapii, ergoterapii a logopedii 20. 6. 2012 - Alexander Street Press

Vydavatelství Alexander Street Press zveřejnilo informaci o zpřístupnění nové videokolekce Rehabilitation Therapy in Video, která je určena studentům univerzit a postgraduálních programů zaměřených na fyzioterapii, ergoterapii, vady řeči, sportovní medicínu, ad.

Aktuálně je v kolekci více než 140 videí (239 hodin) se zaměřením na fyzickou léčbu pacientů s vrozenými vadami, chronickými zdravotními problémy a traumatickými zraněními. Další videa budou postupně přidávána, ve finále kolekce nabídne 750 hodin videa. Vystupují zde světově uznávaní odborníci (např. Mary Benbow, Christine A. Nelson a Josephine C. Moore) a vysvětlují základní anatomické a neurologické problémy u specifických skupin pacientů, včetně demonstrování efektivních postupů a metod pro jejich léčbu.

Videa lze také jednoduše sdílet, zařadit do výuky a prohlížet v mobilních telefonech. Ukázková videa z této kolekce si můžete prohlédnout zde.

Více informací

Archiv časopisu National Geographic v celé své kráse online 19. 6. 2012 - Gale, a part of Cengage Learning

Vydavatelství Gale, součást Cengage Learning, se dohodlo s organizací National Geographic na zveřejnění archivu časopisu National Geographic z let 1888 – 1994 v online podobě – National Geographic Magazine Archive, 1888–1994. Archiv je již dostupný, obsahuje kompletně všechna čísla, stránky a fotografie publikované do roku 1994, v obsahu lze plnotextově vyhledávat.

National Geographic je oficiálním časopisem National Geographic Society, patřil mezi první časopisy, které otiskly barevné fotografie, a je znám pro vysokou kvalitu a autentičnost publikovaných snímků. Ačkoli šlo původně o časopis (bez fotografií!) pro úzce profilovanou čtenářskou základnu, dnes každý měsíc čte National Geographic 60 milionů lidí po celém světě a mnoho otištěných fotografií se stalo legendárními. V archivu naleznou uživatelé i všechny mapy, které byly součástí článků.

Přístup do archivu mohou instituce získat formou ročního předplatného nebo formou jednorázového nákupu.

Více informací

OvidMD - vyhledávání v UpToDate v reálném čase 19. 6. 2012 - Wolters Kluwer - Ovid

OvidMD nabízí nyní uživatelům vyhledávání v UpToDate v reálném čase, a také zobrazení výsledků vyhledávání přesně v tom pořadí podle relevance, jak se řadí v UpToDate. Pokud uživatel zároveň není předplatitelem UpToDate, zobrazí se mu prvních 5 odstavců textu. Předplatitelé UpToDate se mohou prokliknout přímo do UpToDate na plný text.

OvidMD jednoduchou cestou umožňuje lékařům vyhledávat v kolekci známých zdrojů Ovid a rychle získat relevantní a komplexní odpovědi na otázky, které řeší lékaři ve své každodenní praxi. OvidMD tedy nabízí unikátní možnost vyhledávat najednou v OVID Medline, v 11 nejpopulár­nějších časopisech z edice Current Opinion, v Evidence-Based Guidelines, v kalkulátorech, v lékových monografiích, v informacích pro pacienty a v klinických tématech v UpTodate.

Online systém UpTodate je špičkovým znalostním informačním zdrojem pro lékařskou praxi založenou na důkazech (Evidence-Based Medicine). Poskytuje rychlé odpovědi na klinické otázky a syntetická doporučení k léčbě a péči o pacienta.

Součástí UpToDate je přes 9000 klinických témat v 19 speciali­zacích.

Více informací

V ebrary nové tituly zaměřené na vizuální umění 18. 6. 2012 - ProQuest

V nabídce ebrary se nově objevily tituly z vydavatelství AVA Publishing, které se specializuje na tituly zaměřené na užité vizuální umění (design, fotografie, móda, digitální média, architektura, atd.). Celkem je v nabídce 127 titulů, které lze získat (i jednotlivě) formou trvalého nákupu. 25 titulů je zároveň dostupných i v kolekci Academic Complete.

Autory jednotlivých publikací jsou renomovaní odborníci z akademického sféry, texty prochází recenzním řízením a dalšími konzultacemi, tak aby co nejlépe odpovídaly potřebám dnešního studenta. Stovky škol a univerzit z celého světa zařadily tituly tohoto vydavatelství do svých výukových kurzů a programů.

Další novinkou v nabídce ebrary je první speciální balíček e-books sestavený pro veřejné knihovny – Public Pack: Career Development. Je zde celkem 48 titulů s tematikou profesního rozvoje, hledání zaměstnání, kvality pracovního života, atd. Dostupné formou trvalého nákupu.

Více informací