SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Zverejnený Doody's Core Titles in the Health Sciences na rok 2013 17. 6. 2013 - Wolters Kluwer - Ovid

Doody's Review Service™ zverejnil zoznam Doody's Core Titles in the Health Sciences na rok 2013. Je vo svete kníh pre medicínu to isté, čo Journal Citation Reports vo svete časopisov – poskytuje prehľad najdôležitejších knižných titulov.

Medzi knihami odporučenými odborníkmi z akademickej sféry, knihovníkmi a informačnými špecialistami z lekárskych knižníc na rok 2013 sú:

  • Acute Care Surgery (LWW)
  • Advanced Practice Psychiatric Nursing: Integrating Psychopharmacot­herapy, Psychotherapy and CAM into Practice (Springer Publishing)
  • Manual of Adult Structural Heart Disease Interventions (LWW)
  • Stell and Maran's Textbook of Head and Neck Surgery and Oncology (CRC Press)
  • 2013 Oncology Nursing Drug Handbook (Jones & Bartlett)
  • a mnohé ďalšie

Na platforme OvidSP sú elektronické knihy zo zoznamu Doody's Core Titles dostupné jednotlivo alebo v kolekciách popredných vydavateľstiev:

Více informací

Sedem e-prednášok o strategickom manažmente 16. 6. 2013 - Henry Stewart Talks

Vydavateľstvo Henry Stewart Talks sprístupnilo sériu siedmych e-prednášok o strategickom manažmente v kolekcii Marketing and Management.

Používatelia s aktívnym predplatným majú prístup automaticky rozšírený o novú sériu a e-prednášky doplnené do existujúcich sérií.

Více informací

Novinky z OECD 12. 6. 2013 - OECD Publishing

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

Získat přístup je možné také do online databáze OECD Health Data 2013. Dostupné jsou stručné přehledy pro ČR a SR.

Více informací

AiP a AiB zastupujú Journal of Visualized Experiments v ČR a SR 9. 6. 2013 - MyJoVE Corp.

Albertina icome Praha a Albertina icome Bratislava sa stali oficiálnymi partnermi Journal of Visualized Experiments, prvého recenzovaného vedeckého video časopisu, pre Českú a Slovenskú republiku. JoVE v súčasnosti obsahuje 2458 video článkov zameraných na zvýšenie efektivity vedeckého výskumu, laboratórnych postupov a experimentov v biológii, medicíne, chémii a fyzike. Rozdelené sú do sekcií:

JoVE využívajú najmä vysoké školy, akadémie vied, výskumné ústavy a farmaceutické spoločnosti. Video články šetria čas a peniaze potrebné na sledovanie, reprodukovanie a naučenie sa nových laboratórnych a experimentálnych postupov.

V JoVE publikujú odborníci z akademických a výskumných inštitúcií z celého sveta. Časopis vychádza mesačne od roku 2006 a je indexovaný v MEDLINE/PubMED. Neoficiálny dvoj-ročný impact factor je 1,19. Videá a sprievodné texty sú v angličtine. JoVE je dostupný formou predplatného pre inštitúcie na jeden a viac rokov k celému časopisu, biomedicínskym sekciám, alebo jednotlivým sekciám.

JoVE síce neposkytuje skúšobný prístup, no voľne sú dostupné:

Vítaní sú všetci, ktorí chcú publikovať v JoVE video články vizualizujúce experimenty a postupy vo vedeckom výskume a pri vývoji liekov.

Více informací

Nové databáze od De Gruytera - aktivujte si zkušební přístup! 5. 6. 2013 - de Gruyter

Vydavatelství De Gruyter na 30 dní zpřístupňuje dva zcela nové informační zdroje ze své nabídky:

A na červenec 2013 chystá De Gruyter spuštění Historisches Wörterbuch der Rhetorik, což je elektronická verze mnohadílného slovníku vytvořeného na Universitě v Tübingenu.

Pro získání přístupu je třeba se zaregistrovat na stránkách De Gruyter Online, následně se přilogovat a v části „My De Gruyter“ vyplnit tzv. Token – pro Hitler. Quellen 1924–45 použijte HITQ2013, pro PMBZ Online pak PMBZ2013.

Více informací

Deníky královny Viktorie v červnu volně dostupné 4. 6. 2013 - ProQuest

Před rokem, 24. května 2012, zpřístupnila královna Alžběta II. jedinečný online zdroj Queen Victoria’s Jou­rnals. U příležitosti výročí narození královny Viktorie je nyní obsah volně k dispozici, a to až do 23. června 2013.

Deníky královny Viktorie z let 1832 – 1901 jsou významným zdrojem primárních materiálů především pro historiky specializující se na britské koloniální dějiny 19. století. Všech 141 deníků v elektronické podobě je dostupných díky spolupráci společnosti ProQuest s Bodleian Libraries, Oxford University a Royal Archives v Londýně.

Více informací

Týdeník Newsweek v tištěné podobě skončil, pokračuje dál elektronicky 4. 6. 2013 - ProQuest

Známý americký časopis Newsweek je od letošního roku k mání pouze v digitální podobě, jeho tištěná verze po 80 letech přestala vycházet. Newsweek patří ke špičce zpravodajských týdeníků ve světě a jeho digitální verze se jmenuje Newsweek Global.

Přečíst si aktuální čísla mohou všichni uživatelé služby ProQuest Central a/nebo ABI/INFORM Global, kde je dostupná plnotextová verze Newsweek Global. Zároveň je k dispozici i archiv článků Newsweek z let 1998–2012.

Jak vyhledávat v časopisech na platformě ProQuest se dozvíte např. v uživatelské příručce, a na stejném místě naleznete i návod pro nastavení alertů nebo RSS kanálů pro pravidelné zasílání upozornění na nové číslo.

Více informací

Multimediální kolekce zmapuje psychologické experimenty 20. a 21. století 3. 6. 2013 - Alexander Street Press

Nová multimediální kolekce z produkce Alexander Street Press se zaměří na psychologické experimenty 20. a 21. století a poskytne k nim veškeré video a audio záznamy (75 hodin) a 40 000 stran z primárních dokumentů.

Psychological Experiments Online exkluzivně nabídne těžko dostupné materiály jako jsou poznámky účastníků experimentů, články, knihy, terénní poznámky, dopisy vedoucích psychologů, modifikace originálních experimentů, ad.

Kolekce bude obsahovat řadu archivních materiálů, které nenajdete nikde jinde – čerpá např. z archivu Center for the History of Psychology a Yale University. Tyto vzácné materiály vrhají nové světlo na studie, které formovaly moderní chápání klíčových psychologických problémů, jako jsou konformita, moc, poslušnost, zodpovědnost, agrese, předpojatost, předsudky, etika, motivace, vnímání, atd. Součástí budou také různé kvízy, úkoly a cvičení, které lze využít při výuce a zapojení studentů do diskuse.

Více informací

ebrary rozšiřuje nabídku ebooks pro vládní a armádní knihovny 31. 5. 2013 - ProQuest

Pro armádní knihovny v ebrary přichystali dvě nové kolekce e-books dostupné formou předplatného. V prvé řadě je nyní v nabídce Military Complete, která nabízí tisíce titulů s tematikou věda a technika, z produkce vydavatelství Springer, Wiley, MIT Press a další.

Další novinkou je kolekce Project Management, kde naleznete téměř 200 titulů na téma risk management, strategické plánování, IT aspekty projektového managementu, ap., od prestižních vydavatelů jako jsou CRC Press, AMACOM/American Management Association a Butterworth-Heinemann.

A databáze Government Complete, dostupná u ebrary formou předplatného, nabízí nyní více než 4 900 nových titulů. Kolekce aktuálně obsahuje téměř 84 000 titulů.

Více informací

INFORUM 2013 za námi 27. 5. 2013 - Albertina icome Praha

Předkonferenčními workshopy, zaměřenými na discovery systémy a budoucnost elektronických knih, odstartoval v pondělí 20. května v Praze již 19. ročník konference INFORUM. Vlastní konference začala v úterý 21.5. na Vysoké škole ekonomické tradičním zahájením, úvodní příspěvek byl zamyšlením nad tím, jak zlepšit obraz knihovníka a knihovny v očích veřejnosti, zakončený motivační písní – text naleznete zde.

Příspěvky v letošním programu byly věnovány především elektronickým knihám, komfortnímu vyhledávání informací na univerzitách, marketingu knihoven v oblasti informačních zdrojů, digitalizaci, budoucím trendům a dalším tématům, součástí konference byla i posterová sekce. Téměř všechny příspěvky a prezentace jsou již dostupné v online sborníku.

Konference se zúčastnilo cca 500 účastníků, přednášejících a vystavovatelů. V roli zvaných řečníků letos vystoupili Karen Blakeman z Velké Británie, Thomas Mutschler z Německa a Aki Lassila z Finska.

Letošní Cenu INFORUM 2013 získal systém Kramerius 4, k vyhlášení došlo během večerního Infomejdanu.

Děkujeme všem, kteří se na konferenci podíleli, a pevně věříme, že pro všechny účastníky kromě samotných přednášek a workshopů byla velkým přínosem také vzájemná výměna zkušeností v neformální atmosféře. Příští INFORUM 2014 se bude konat ve dnech 27.-28. 5. 2014.

Více informací