SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Summon od dubna podporuje nová pravidla RDA 29. 4. 2013 - Ex Libris, a ProQuest company

K 1. dubnu 2013 došlo ke změně v katalogizační praxi Library of Congress a dalších národních knihoven, nová pravidla jsou pojmenována Resource Description and Access (RDA).

Společnost Serials Solutions od tohoto data poskytuje podporu zákazníkům, kteří používají formát MARC 21 a službu Summon.

Popis změn v záznamu viz tisková zpráva.

Více informací

Summon nabídne vyhledávání ve zdrojích Lippincott Williams & Wilkins 19. 4. 2013 - Ex Libris, a ProQuest company

Společnost Serials Solutions, součást ProQuest LLC, uzavřela spolupráci se společností Wolters Kluwer Health. Cílem spolupráce je zpřístupnit uživatelům služby Summon vyhledávání v obsahu časopisů vydavatelství LWW (Lippincott Williams & Wilkins – 280 titulů), které jsou dostupné na platformě Ovid. Kolekce LWW časopisů patří ve světě mezi nejrespektovanější recenzované zdroje informací pro medicínu a ošetřovatelství.

Discovery systém Summon využívá již více než 500 knihoven ve 40 zemích, jedná se o jediné řešení discovery postavené na unifikovaném indexu a využívající vlastní technologii slučování metadat a plných textů z různých zdrojů do jednoho záznamu. Počet položek v jednotném indexu se za poslední roky zvýšil několikanásobně – v průběhu tří let z 200 milionů až na 1 miliardu. Na léto letošního roku Serials Solutions plánují představení nové verze Summon 2.0.

Více informací

Vyhledávání v ebrary a databázích ProQuest z jednoho místa 19. 4. 2013 - ProQuest

Obsah elektronických knih ebrary a obsah databází ProQuest je nyní možné prohledávat najednou zadáním dotazu na platformě ProQuest. Lze vyhledávat samostatně v databázi elektronických knih ebrary (výběrem ebrary e-books v nabídce dostupných databází) nebo zvolit křížové vyhledávání společně s dalšími zdroji, které má uživatel dostupné na platformě ProQuest.

Ve výsledcích vyhledávání se následně zobrazí extra záložka se všemi relevantními výsledky z ebrary. Kliknutím na název elektronické knihy se uživatel ihned dostane na relevantní část plného textu, který se mu zobrazí již v rozhraní ebrary. Zde mají uživatelé dostupné funkce Bookshelf, InfoTools, ad.

Informace k této novince naleznete na webu ProQuestu, včetně krátké video ukázky.

Tato nabídka je relevantní pro všechny instituce, které předplácejí některou z databází na platformě ProQuest a zároveň mají předplacenou kolekci/zakoupeny tituly ebrary. Všechny tituly ebrary jsou také zindexovány ve vyhledávači Summon.

Více informací

INFORUM 2013: v pátek devatenáctého odzvoní ranním ptáčatům 15. 4. 2013 - Albertina icome Praha

Upozorňujeme všechny zájemce o účast na INFORU 2013, že tento pátek (19.4.) končí možnost zaregistrovat se na konferenci se slevou pro ranní ptáčata. Proto s přihlašováním a platbou neváhejte!

INFORUM proběhne jako každý rok na Vysoké škole ekonomické, letos bude konference dvoudenní od21. do 22. května 2013. Doprovodné workshopy, zaměřené na discovery systémy a budoucnost elektronických knih, se uskuteční v pondělí20. května.

Pozvání na konferenci přijali Stephen Abram z Kanady, Aki Lassila z Finska a Thomas Mutschler z Německa. Na výstavě v předsálí se bude možné setkat se zástupci domácích a zahraničních vystavujících firem.

Těšíme se na setkání s vámi a vy se můžete těšit na zajímavý odbornýspolečenský program!

Více informací

ProQuest digitalizuje dizertace z předních evropských univerzit 15. 4. 2013 - ProQuest

Společnost ProQuest v současné chvíli digitalizuje více než 15 000 diplomových prací a dizertací z předních evropských univerzit (University College London, University of Aberdeen, Cardiff University, University of Leicester, University of Bath a University of Valencia), a nabídne tak poprvé online přístup k absolventským pracím těchto prestižních univerzit.

Všechny práce budou dostupné na konci roku 2013 a stanou se součástí PQDT Global – nového zdroje absolventských prací ze světových top univerzit. V roce 2015 by databáze PQDT Global měla nabídnout více než 2 miliony plných textů a 3,5 milionu záznamů s abstraktem. Každý následující rok se pak v databázi objeví více než 90 000 nových prací, včetně 15 000 z konti­nentální Evropy, a to v různých jazycích.

Více informací

Dizajn historických záhrad online 5. 4. 2013 - Brill

Vydavateľstvo Brill sprístupnilo kolekciu primárnych prameňov zaoberajúcich sa záhradami, ich architektúrou a umením tvorby zo 16. až 19. storočia.

Historical Garden Design Online obsahuje 178 úplných textov s ilustráciami, ktoré sa týkajú teórie i praxe zahradníčenia, návrhu záhrad, doplnkov, záhradných budov a skleníkov, či použitia stromov. Súčasťou sú diela významných záhradníkov svojej doby.

Více informací

Pramene o Hitlerovi online 3. 4. 2013 - de Gruyter

Vydavateľstvo De Gruyter sprístupnilo databázu Hitler. Quellen 1924–45. Na jednom mieste je teraz dostupných takmer 9000 strán pôvodných troch tlačených prameňov, ktoré dokumentujú celé spektrum Hitlerovho pohľadu na svet a približujú prerod NSDAP v jeho stranu:

  • Hitler – Speeches, Writings, Proclamations (1925–33) od Institute of Contemporary History (IFZ)
  • Hitler: Speeches and Proclamations – Max Domarus edition (1932–1945)
  • dokumenty zo súdneho konania kvôli vlastizrade v roku 1924

Dokumenty boli zindexované, aby vedci mohli jednoducho vyhľadávať slová v textoch a názvoch dokumentov, podľa dátumu, osoby, miesta, predmetu, roku a publikácie.

Více informací

Vypočujte si e-prednášku zo série o podnikaní v Číne 3. 4. 2013 - Henry Stewart Talks

Henry Stewart Talks rozšírili kolekciu Marketing and Management o sériu 12 e-prednášok podnikaní v Číne od popredných svetových odborníkov.

So sériou Doing Business in China sa môžete zoznámiť cez krátke ukážky z každej e-prednášky alebo si vypočuť a pozrieť do 30. apríla 2013 voľne dostupnú celú e-prednášku The landscapes of China: past and present influences on society and politics.

Používatelia s aktívnym predplatným majú prístup automaticky rozšírený o novú sériu a e-prednášky doplnené do existujúcich sérií.

Více informací

ebrary nabízí novou kolekci německých titulů 2. 4. 2013 - ProQuest

ebrary zpřístupnila novou kolekci elektronických knih v němčině, která je dostupná pro akademické knihovny formou předplatného – ebrary Deutsche Sammlung. Kolekce obsahuje tituly z těchto oborů: věda, technika a medicína, humanitní vědy a umělecké disciplíny.

Aktuálně je dostupých více než 4500 titulů z vydavatelství jako jsou De Gruyter, Aarhus University Press, International Monetary Fund, Ohne Verlag, a Frank & Timme GmbH. Kolekci je možné si předplatit samostatně nebo spolu s Academic Complete, která byla v roce 2012 oceněna jako nejlepší databáze elektronických knih.

Další tituly v němčině, tentokrát dostupné formou nákupu, si lze jednoduše vyhledat dle vydavatele nebo oboru zde.

Více informací

Kolekce eknih vydavatelství De Gruyter pro letošní rok 2. 4. 2013 - de Gruyter

Vydavatelství De Gruyter již zveřejnilo informace o chystaných kolekcích elektronických knih na letošní rok (produkce za kalendářní rok 2013). Nově nabízí balíčky elektronických knih se zaměřením na lingvistiku / literaturu / umění a architekturu. Novinkou jsou tituly vydavatelství Birkhäuser. Balíčky obsahují také tituly partnerských vydavatelství Harvard University Press, Detail, Verlag Dr. Otto Schmidt a Böhlau Verlag.

Přehled všech balíčků pro rok 2013 je dostupný v našem katalogu. Všechny elektronické knihy jsou dostupné přes platformu De Gruyter Online. E-knihy je možné kupovat jednotlivě nebo si vybrat z nabízených balíčků. Např. Library and Information Science obsahuje Handbook of Information Science, Open Access and Digital Libraries (publikace IFLA) a the Publishers International ISBN Directory 2014.

Lze uplatnit množstevní slevy a při nákupu kompletního balíčku všech publikací pro rok 2013 získáte tituly o 20% levněji. Tituly vydané v letech 2005–2012 lze také zakoupit ve formě kompletních a tematických kolekcí.

Více informací