SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Knižná kolekcia pre vzdelávanie v ošetrovateľstve 18. 5. 2013 - Wolters Kluwer - Ovid

Na platforme OvidSP je sprístupnená rozšírená kolekcia elektronických kníh pre vzdelávanie zdravotných sestier od vydavateľstva Springer.

Obsahuje 34 e-kníh na podporu výučby ošetrovateľov a zdravotníckych pracovníkov vrátane vysoko hodnotenej The Doctor of Nursing Practice and Clinical Nurse Leader: Essentials of Program Development and Implementation for Clinical Practice.

Více informací

Využite voľný prístup k 123 umenovedným časopisom 13. 5. 2013 - ProQuest

Do konca mája máte možnosť vyskúšať International Index to Performing Arts Full Text, online databázu 295 časopisoch zameraných na divadlo, tanec, film, televíziu, bábkarskú tvorbu a súvisiace témy. 123 periodík je dostupných s úplnými textami článkov, vrátane:

 • Cinema
 • Dance Chronicle
 • Film Criticism
 • Journal of Popular Film & Television

Skúšobný prístup si aktivujte registráciou do ProQuest Discover More Corps. Stačí vľavo vyplniť jednoduchý formulár a počkať, až vám prídu e-mailom prihlasovacie údaje. Hneď potom môžete databázu voľne využívať do 30. mája 2013.

Více informací

V ebrary Academic Complete tisíce nových titulů od Wileyho 9. 5. 2013 - ProQuest

ebrary i nadále rozšiřuje obsah své vlajkové databáze ebrary Academic Complete, nejnověji bylo zařazeno 1 500 titulů z prestižního vydavatelství John Wiley & Sons.

Jedná se především o publikace, které vycházejí pod hlavičkou Bloomberg Press, Josey-Bass, Wiley, Wiley-Blackwell, Wrox, Sybex, ad. Tato polytematická databáze tak v současné době nabízí již více než 86 300 odborných elektronických knih.

Více informací

376 plnotextových titulů v Literature Online 3. 5. 2013 - ProQuest

Do nejnovější verze databáze Literature Online bylo zařazeno 5 nových plnotextových časopiseckých titulů – jedná se o Early English Studies, German Studies Review, Literator, Moreana a Wieloglos. Celkový počet časopiseckých titulů v Literature Online tak dosáhl počtu 376.

Literature Online nyní obsahuje 21 000 záznamů o autorech, každý takový záznam nabízí alespoň něco z následujícího: biografii, plné texty autorových děl, úplnou bibliografii základních děl nebo přehled plných textů kritik a referenčních materiálů.

Více informací

Prosopografia stredobyzantského obdobia online 1. 5. 2013 - de Gruyter

Prosopographie der mittelbyzanti­nischen Zeit Online je jediný biografický slovník dokumentujúci vyše 20 000 osôb žijúcich v Byzantskej ríši počas raného stredoveku (641 – 1025 n. l.).

PMBZ Online je založený na tlačenom vydaní Prosopographie der Zeit mittelbyzanti­nischen, ktoré bolo vydané v dvoch častiach v rokoch 1998 a 2013. PMBZ Online dokumentuje všetky osoby uvedené:

 • menom alebo anonymne v relevantných byzantských a nebyzantských prameňoch,
 • v byzantských prameňoch zo západnej Európy, arabských a slovanských oblastí, ako aj kresťanského Východu.

Jednotlivé články poskytujú používateľom:

 • súhrnný osobný životopis (keď je to možné), vrátane údajov, ako sú meno v preklade a grécky, titul/povolanie, miesto, obdobie, pohlavie, duchovný/laik, život, práca
 • prehľad všetkých prameňov vzťahujúcich sa k tejto osobe,
 • odkazy na relevantný výskum.

Více informací

Knovel navázal spolupráci s šesti novými vydavateli 29. 4. 2013 - Knovel

Knovel aktuálně spolupracuje s více než 100 odbornými společnostmi a vydavateli. Nově navázal spolupráci s těmito partnery:

 • American Industrial Hygiene Association (AIHA) Publications – základní literatura pro bezpečnost práce a zdravé životní prostředí
 • Analytics Press – knihy, zprávy a studijní materiály zaměřené na aplikovanou obchodní analýzu a kritické myšlení
 • CBS Press – specializované vydavatelství pro knihy o managementu a ekonomii
 • Cengage Learning – vzdělávací produkty pro akademické instituce
 • Dover Publications – knihy o matematice, vědě, architektuře, astronomii, šachách, výtvarném umění, řemeslech, histori, literatuře, hudbě, dále dětské publikace a tituly od laureátů Nobelovy ceny
 • Maritime and Coastguard Agency – tato agentura realizuje vládní politiku námořní bezpečnosti ve Velké Británii

Více informací

Prohlížejte ekonomické časopisy do konce května zdarma 29. 4. 2013 - de Gruyter

Vydavatelství De Gruyter nabízí 22 online titulů pro obor ekonomie (v angličtině), které se zabývají širokým spektrem témat z makro- i mikroekonomie. Všechny tituly jsou dobře známé v odborných kruzích a nyní je možné až do konce května 2013 využít bezplatný přístup do těchto titulů. Jedná se např. o časopisy:

 • Business and Politics
 • Global Economy Journal
 • Journal of Agricultural & Food Industrial Organization
 • Journal of Time Series Econometrics
 • Journal des Économistes et des Études Humaines
 • Review of Law & Economics
 • Review of Network Economics
 • Review of Marketing Science
 • ad.

Je třeba se individuálně zaregistrovat a použít přístupový kód ECONOMICS.

Více informací

Projekt Springer Book Archives nabízí již 72 000 titulů 29. 4. 2013 - Springer

V lednu jsme vás informovali, že vydavatelství Springer spustilo nový projekt Springer Book Archives, který si klade za cíl zpřístupnit v digitální podobě prakticky všechny tituly, které Springer vydal od svého založení v roce 1842.

Aktuálně kolekce obsahuje již 72 000 titulů, do konce roku 2013 by jich mělo být 100 000, v angličtině a němčině. Naleznete zde díla známých vědců a laureátů Nobelovy ceny, např. Wernera von Siemense, Rudolfa Diesela, Emila Fischera a Marie Curie.

Více informací

Summon od dubna podporuje nová pravidla RDA 29. 4. 2013 - Ex Libris, a ProQuest company

K 1. dubnu 2013 došlo ke změně v katalogizační praxi Library of Congress a dalších národních knihoven, nová pravidla jsou pojmenována Resource Description and Access (RDA).

Společnost Serials Solutions od tohoto data poskytuje podporu zákazníkům, kteří používají formát MARC 21 a službu Summon.

Popis změn v záznamu viz tisková zpráva.

Více informací

Summon nabídne vyhledávání ve zdrojích Lippincott Williams & Wilkins 19. 4. 2013 - Ex Libris, a ProQuest company

Společnost Serials Solutions, součást ProQuest LLC, uzavřela spolupráci se společností Wolters Kluwer Health. Cílem spolupráce je zpřístupnit uživatelům služby Summon vyhledávání v obsahu časopisů vydavatelství LWW (Lippincott Williams & Wilkins – 280 titulů), které jsou dostupné na platformě Ovid. Kolekce LWW časopisů patří ve světě mezi nejrespektovanější recenzované zdroje informací pro medicínu a ošetřovatelství.

Discovery systém Summon využívá již více než 500 knihoven ve 40 zemích, jedná se o jediné řešení discovery postavené na unifikovaném indexu a využívající vlastní technologii slučování metadat a plných textů z různých zdrojů do jednoho záznamu. Počet položek v jednotném indexu se za poslední roky zvýšil několikanásobně – v průběhu tří let z 200 milionů až na 1 miliardu. Na léto letošního roku Serials Solutions plánují představení nové verze Summon 2.0.

Více informací