SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Databáze PsycINFO má už více než 3 miliony záznamů 4. 1. 2011 - American Psychological Association

American Psychological Association (APA) oznámila, že její vlajková databáze PsycINFO obsahuje aktuálně více než 3 miliony bibliografických záznamů. Databáze už existuje více než 80 let (od roku 1927, nejprve jako Psychological Abstracts), indexuje mezinárodní literaturu v oblasti psychologie a příbuzných disciplín. Jubilejním záznamem se stal článek z časopisu Neuropsychology ‚Rehabilitating patients with left spatial neglect by prism exposure during a visuomotor activity‘.

PsycINFO nabízí informace o dokumentech (knižní publikace, časopisy a dizertace) s retrospektivou od 16. století až dodnes. Obsah byl později rozšířen i o granty a stipendia, testy, supplementa, a také o více než 45 milionů citací.

Více informací

Gale chystá digitalizaci materiálů o holocaustu ze sbírek McMaster University 4. 1. 2011 - Gale, a part of Cengage Learning

Společnost Gale, součást Cengage Learning, a McMaster University oznámily společný úmysl zdigitalizovat kolekci materiálů spojených s holocaustem, propagandou a židovským odbojem za 2. světové války.

Sbírky McMaster University obsahují dopisy z koncentračních táborů, undergroundovou odbojovou literaturu a nacistickou propagandu z let 1933 až 1945, a jedná se o jeden z největších archivů holokaustu a židovského odboje na světě.

2 000 dopisů, které archiv ukrývá, bylo napsáno v několika jazycích, a odesláno z/do koncentračních táborů Dachau, Buchenwald a Auschwitz, v mnoha případech zde nalezneme i 20 dopisů od stejného vězně. Dále kolekce nabízí knihy, plakáty, časopisy, noviny, letáky, ad.

Gale se chystá také zdigitalizovat kolekci týkající se židovského odboje, včetně dokumentů z osobní sbírky Davida Diamanta (převážně ve francouzštině a jidiš). Badatelé tak budou moci nahlédnout do dokumentů o vězních a deportacích, a také do písní a básní od vězňů.

Digitalizace započala v listopadu 2010 a první část sbírky by měla být zveřejněna na jaře 2011 v rámci Archives Unbound.

Více informací

Knižní tituly Cambridge University Press bodují v oblasti muzikologie 4. 1. 2011 - Cambridge University Press

Knižní tituly vydavatelství Cambridge University Press získaly několik odborných cen v oboru hudební věda. American Musicological Society (AMS) udělila cenu titulům Music and the Myth of Arcadia in Renaissance Italy/Giuseppe Gerbino (Lewis Lockwood Award) a Portrait of a Castrato: Politics, Patronage, and Music in the Life of Atto Melani/Roger Freitas (Philip Brett Award)

Další titul Liszt as Transcriber/Jo­nathan Kregor pak získal ocenění Alan Walker Book Award od American Liszt Society.

Přehled všech titulů pro muzikologii, které Cambridge University Press vydává, naleznete zde.

Více informací

Nové rozhraní ProQuest New Platform bude spuštěno v průběhu února 4. 1. 2011 - ProQuest, Albertina icome Praha

Během února budou sloučeny databáze z platformy ProQuest, CSA Illumina a některé databáze Chadwyck-Healey do nového společného rozhraní. Z jediného místa budou moci uživatelé prohledávat široké spektrum informačních zdrojů, které ProQuest nabízí – počínaje prestižními vědeckými časopisy přes novinové články, archiválie, disertace, výzkumné zprávy až po elektronické knihy a multimediální materiály.

Řada nových funkcí uživatelům napomůže vytvářet komplexnější, přesnější rešerše a efektivně uspořádat své poznatky:

 • pro lepší orientaci jsou databáze uspořádány do oborových skupin, které lze samostatně prohledávat
 • kromě klasických režimů vyhledávání (jednoduché, pokročilé) je k dispozici prohledávání netextových informací, jako jsou např. tabulky, schémata, grafy, ilustrace a diagramy
 • další novinkou je možnost zadání dotazu v přirozeném jazyce, tzn. v běžné angličtině
 • uživatelé znalí konstrukce hledání pomocí Booleovských operátorů i kódu jednotlivých polí záznamu mohou provádět hledání pomocí příkazové řádky
 • nově lze také po zadání několika slov, vět či delšího textu vyhledávat podobné dokumenty
 • osobní účet My Research umožní přístup do databáze odkudkoliv
 • uživatelé mohou libovolně vytvářet vyhledávací boxy, tzv. search widgets a umístit je na své webové stránky

Více informací

Knovel Library obohatená o Optics & Photonics 3. 1. 2011 - Knovel

Spoločnosť Knovel Corporation rozšírila Knovel Library o tematickú sekciu Optics & Photonics, v rámci ktorej majú používatelia prístup k e-knihám o „klasickej“ i „modernej“ optike ako aj aplikovaných a multidiscipli­nárnych aspektoch optiky a fotoniky.

Súčasťou je momentálne 54 e-kníh v podkategóriách:

 • Biomedical Optics
 • Communications
 • Geometric & Physical Optics
 • Information Processing
 • Microfabrication & Photolithography
 • Nanophotonics
 • Optical Materials
 • Optoelectronics
 • Optomechanics
 • Quantum Optics
 • Signal and Image Processing & Sensors
 • Vision Science

Jadro kolekcie Optics & Photonics tvoria zknovelizované tituly od medzinárodnej spoločnosti pre optiku a fotoniku SPIE a viacero monografií od vydavateľstiev Cambridge University Press, Elsevier a ďalších.

Více informací