SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Alexander Street spustí novú integrovanú platformu Academic Video Online 1. 4. 2011 - Alexander Street Press

Alexander Street Press ohlásil spustenie novej platformy Academic Video Online, ktorá integruje vyhľadávanie a prístup ku všetkým video kolekciám. Vydavateľstvo sprístupní počas roku 2011 prvých 8 500 video nahrávok, do konca roku 2013 bude postupne sprístupnených celkom 20 000 videí od BBC, PBS, Arthaus, CBS, Kino International, Documentary Educational Resources, California Newsreel, Opus Arte, The Cinema Guild, Pennabaker Hegedus Films, Psychotherapy.net a ďalších producentov videí.

Platforma umožní používateľom súčasne vyhľadávať vo všetkých predplatených kolekciách video nahrávok vrátane ich prepisov a záznamov pomocou nástrojov vytvorených špeciálne pre vedecký výskum a výučbu. koly a knižnice budú môcť predplatiť či jednorazovo zakúpiť celú kolekciu Academic Video Online Complete, alebo si vybrať z jednotlivých špecializovaných kolekcií.

V súčasnosti je dostupných 10 kolekcií.

O spustení platformy Academic Video Online a sprístupnení ďalších desiatich odborných video kolekcií, ktoré majú pribudnúť počas roku 2011, budeme priebežne informovať.

Více informací

Counseling and Therapy in Video: Volume II je online 1. 4. 2011 - Alexander Street Press

Najnovšia video kolekcia vydavateľstva Alexander Street Press Counseling and Therapy in Video obsahuje 300+ hodín video nahrávok renomovaných psychiatrov, psychológov a sociálnych pracovníkov.

Counseling and Therapy in Video: Volume II súčasne aktualizuje a rozširuje Counseling and Therapy in Video: Volume I s dôrazom na súčasné témy, ako sú rodinná terapia, liečba dieťaťa, geriatrická terapia, terapia hrou, kontrola hmotnosti a poruchy príjmu potravy, post-traumatický stres, kognitívno-behaviorálna terapia a ďalšie.

Více informací

Drug and Therapeutics Bulletin - nový vzhľad, nový obsah 1. 4. 2011 - BMJ

Drug and Therapeutics Bulletin od BMJ Publishing Group teraz zahŕňa DTB Select – zbierku stručných súhrnov nedávno zverejnených usmernení, liečebných pokynov, bezpečnostných upozornení a ďalších dôležitých informácií pre medicínu založenú na dôkazoch (EBM).

Novinkou sú aj moduly CME/CPD vytvorené na základe článkov v Drug and Therapeutics Bulletin v spolupráci s BMJ Learning.

Více informací

Kolekcie BioOne rozšírené o sedem časopisov 1. 4. 2011 - BioOne

Vydavateľstvo BioOne rozšírilo časopisecké kolekcie o šesť nových titulov.

BioOne.1:

  • Ardea (Netherlands Ornithologists' Union)
  • Evansia (American Bryological and Lichenological Society)

BioOne.2:

Aktuálne zoznamy titulov: BioOne Title Lists

Více informací

Důchodové systémy v zemích OECD a G20 29. 3. 2011 - OECD Publishing

Tématem čtvrtého vydání zprávy Pensions at a Glance 2011 jsou důchody, odchod do penze a průměrná délka života, což je téma, které je v tuto chvíli velmi aktuální i u nás.

Jednotlivé kapitoly se zaměřují na následující témata: věk odchodu do penze, chování týkající se odchodu do penze, stimuly k odložení odchodu do penze, poptávka po starších pracovnících a vazba mezi důchody a průměrnou délkou života. Toto vydání přináší aktualizované informace o klíčových charakteristikách systémů důchodového zabezpečení v zemích OECD a výhledy důchodových příjmů pro dnešní pracující.

Nabízí rozšířenou sadu 34 ukazatelů, které pokrývají oblast navrhování národních důchodových systémů, důchodových nároků, příjmů starších lidí, financování penzijních systémů, demografický a ekonomický kontext, v němž penzijní systémy působí, a soukromé důchody.

Na stránkách OECD je dostupné krátké shrnutí v češtině a slovenštině.

Oproti předešlým vydáním bylo analyzováno více zemí včetně nových členských zemí OECD. Tam, kde to bylo možné, jsou uvedeny údaje i pro další velké ekonomiky skupiny G20.

Více informací

ProQuest Entrepreneurship - rozšíření obsahu a nová videa 29. 3. 2011 - ProQuest

ProQuest Entrepreneurship nyní nabízí téměř 12 000 video nahrávek s úspěšnými podnikateli – hovoří zde o svých zkušenostech a názorech. Dále mají uživatelé k dispozici 400 business plánů ze soutěže „Super Bowl of Investment Competition“ a **100 nových elektronických knih **na různá témata.

ProQuest Entrepreneurship je určen pro podnikatele, kteří hledají rychlý přístup k nejaktuálnějším informacím. Databázi je možné prohledávat spolu s dalšími databázemi jako např. ABI/INFORM (v případě, že Vaše instituce má předplacen přístup k tomuto zdroji).

Více informací

Do Literature Online přibude edice Penguin Classics a referenční příručky 28. 3. 2011 - ProQuest

Nejpozději ke konci letošního roku se v databázi Literature Online objeví více než 400 svazků z edice Penguin Classics. Ta nabízí díla známých britských a amerických autorů, jako byli Charles Dickens, Anthony Trollope, Mark Twain a sestry Bronteovy, řadu přeložených děl z Evropy, Ruska a Středního a Dálného Východu (např. dílo Emila Zoly, Fjodora Dostojevského, Giovanni Boccaccia, ad.).

Novinkou je také zařazení dalších referenčních příruček, jejich počet se tak zdvojnásobí. Nově se zde objeví např. Oxford’s Dictionary of Literary Terms, Companion to Irish Literature (1996) a Concise Companion to English Literature.

Do Literature Online bylo také zařazeno šest nových plnotextových časopisů (Book History, Cahiers Victoriens & Édouardiens, Eudora Welty Review, Fantasy Commentator, Mythlore, JASAL).

Více informací

Jak dnešní vědci zvládají zahlcení informacemi? 28. 3. 2011 - Knowledgespeak

Vydavatelství Annual Reviews publikovalo nejnovější white paper, který se zaměřuje na to, jak dnešní vědci dokáží zvládat zahlcení odbornými informacemi. Publikace s názvem The Role of the Critical Review Article in Alleviating Information Overload odkrývá výsledky průzkumu na toto téma a také názory expertů (např. Eugene Garfield a Richard Zare).

V závěru současní a bývalí členové Annual Reviews popisují životní cyklus přehledového článku (critical review article) a zaměřují se na to, jak tento typ článku pomáhá vědcům zvládat zahlcení informacemi.

Plný text naleznete zde.

Více informací

ProQuest Dissertations & Theses teraz obsahuje 1,4 milióna dizertácií a stále sa rozrastá 28. 3. 2011 - ProQuest

Po oznámení o zrušení poplatkov za registráciu dizertačných a diplomových prác prostredníctvom online systému ProQuest/UMI ETD Administrator sa celosvetovo známa databáza ProQuest Dissertations and Theses rýchlejšie rozrastá o nové kvalifikačné práce z celého sveta.

Databáza momentálne sprístupňuje:

  • 2,9 milióna bibliografických záznamov a abstraktov
  • 1,4 milióna úplných textov kvalifikačných prác v PDF formáte
  • 7 000 dizertácií s multimediálnym obsahom (video, prezentácie v PowerPoint, tabuľky v Exceli, zdrojové kódy a ďalšie)
  • diela od roku 1637

Více informací

Zkušenosti s novou platformou ProQuest na Drexel University 28. 3. 2011 - ProQuest

Elizabeth Ten Have z Drexel University ve svém článku Birth of a New Platform, publikovaném v březnovém čísle časopisu Searcher, recenzuje novou platformu ProQuest, která byla spuštěna teprve nedávno a umožňuje z jednoho bodu přistupovat do celé řady zdrojů.

Více informací