SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Nový multidisciplinární časopis orientovaný na výzkum v nanotechnologiích 6. 12. 2016 - IOP Publishing

Před dvaceti sedmi lety vydavatelství IOP Publishing začalo vydávat Nanotechnology, což byl první vědecký časopis na světě zaměřený na nanovědy. Během čtvrtstoletí prošla oblast nanověd velkým vývojem a hraje stěžejní roli ve vědeckém pokroku a inovacích.

Proto nyní IOP Publishing představuje nový časopisecký titul Nano Futures, který bude orientován výhradně na výzkum s dlouhodobým vlivem na oblast nanotechnologií. Hlavním editorem se stal profesor Mark Reed z Yale University.

Články v Nano Futures budou v průběhu roku 2017 zdarma k dispozici jednotlivým uživatelům, univerzitám, akademickým a výzkumným ústavům.

Více informací

Štvrtý diel The Context of Scripture 6. 12. 2016 - Brill

Štvrtý zväzok The Context of Scripture rozširuje online referenčné dielo a nástroj na výskum biblie a starovekého Blízkeho východu o preklady novo-objavených textov a nové preklady známych textov, ktoré osvetľujú literárnu stránku hebrejskej biblie.

Každý článok obsahuje úvod k textu, preklad, komentár a bibliografické ú­daje.

Více informací

Aktuálne analýzy a štúdie World Bank 5. 12. 2016 - World Bank Group

World Bank v novembri zverejnila publikácie v edíciách:

Mimo sérií vyšli napr. Becoming a Knowledge-Sharing Organization: A Handbook for Scaling Up Solutions through Knowledge Capturing and Sharing.

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k World Bank eLibrary, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným publikáciám.

Více informací

Brill E-books: nové knižné edície pre medzinárodné právo 5. 12. 2016 - Brill

Do kolekcie International Law E-Books Online pribudli:

S obsahom kníh a časopisov vydavateľstva Brill sa zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie, abstrakty a open access knihy.

Více informací

Brill predstavil nové knižné edície pre religionistiku a teológiu 2. 12. 2016 - Brill

Nové edicíe pribudli najmä do kolekcie Religious Studies, Theology and Philosophy E-Books Online:

Jedna do Biblical Studies, Ancient Near East and Early Christianity E-Books Online:

A dve do kolekcie Middle East and Islamic Studies E-Books Online:

Počas roku 2016 začali vychádzať nové špecializované kolekcie pre jedntolivé edície:

Zoznámte sa s obsahom cez voľne dostupné vyhľadávanie, abstrakty a open access knihy.

Více informací

Lexikon des gesamten Buchwesens bude dostupný online 28. 11. 2016 - Brill

Vydavatelství Brill získalo distribuční práva k Lexikon des gesamten Buchwesens (2. vyd. LGB²) od vydavatelství Hiersemann Verlag (Stuttgart, Německo), a rozšiřuje tak své portfolio v oblasti knižní historie a referenčních děl v německém jazyce.

Hlavním editorem právě dokončené devítisvazkové práce je Günther Pflug, bývalý šéf německé národní knihovny. Cílem publikace je zaregistrovat a popsat všechny osoby, instituce, skutečnosti, faktory a postupy, které hrají roli při zprostředkování intelektuálního obsahu mezi autorem a čtenářem, což zahrnuje výrobu, distribuci a příjem knih. Obsahuje kolem 21 000 příspěvků od více než 400 autorů. LGB² je nepostradatelným zdrojem pro studenty a vědce v oboru knihověda, knihovnictví, studium rukopisů, mediálních studií, literatura a kulturologie.

Brill zpřístupní toto dílo online v prosinci 2016. Jednotlivé záznamy jsou obohaceny o další literaturu, obrázky, tabulky a mapy. Na webových stránkách Brill je k dispozici více informací o LGB² Online, zkušební přístup na vyžádání.

Více informací

Diderot, d'Alembert, Émile Littré a Pierre Bayle v elektronickej podobe 24. 11. 2016 - Classiques Garnier Publishers

Vydavateľstvo Classiques Garnier spracovalo podľa princípov digitálnej filológie:

  • Encyclopédie Diderot et D'Alembert – Encyklopédia alebo racionálny slovník vied, umení a remesiel vznikla pod vedením Denisa Diderota a Jeana le Rond d'Alemberta. Predstavuje obrovský systém, ktorý klasifikuje, hierarchizuje a obsahuje ľudské poznanie z pohľadu osvieteneckých myšlienok.
  • Encyclopédie d'Yverdon – Celým názvom L’encyclopédie ou dictionnaire raisonné des connoissances humaines vyšla v rokoch 1770 až 1780 v 58 zväzkoch. Bola výsledkom spolupráce vedcov z celej Európy pod vedením Fortunata Bartolomea De Felice z Yverdon. Encyklopédia opravuje, dopĺňa, aktualizuje alebo nahrádza obsah Racionálneho slovníka vied, umení a remesiel od Diderota a D'Alemberta.
  • Le Dictionnaire de la langue française d’Émile Littré – prvý slovník, ktorý ilustroval filolofickú aj historickú lexikografiu súčasne. Súčasťou je 300 000 citátov z francúzskej literatúry. Pôvodné dielo vyšlo v Paríži v r. 1873 a 1877.
  • Corpus Pierre Bayle – Úplné literárne a filozofické dielo Pierrea Bayleho (1647 – 1706) vrátane historické kritického slovníku.

Databázy sú výsledkom rozsiahlej spolupráce akademických inštitúcií a umožňujú vyhľadávať v úplných textoch, štruktúrach a podľa kritérií pre výskum textov z jazykovedného, literárneho či historického hľadiska.

Classiques Garnier sa špecializuje na online vydávanie kompletného diela francúzskych učencov, slovníkov a encyklopédií vo francúzštine z 9. – 20. storočia, francúzskej a frankofónnej literatúry, gramatických kníh, odborných kníh a časopisov pre literárnu vedu a humanitné odbory.

Více informací

Altmetrika u článků na platformě IOPscience 23. 11. 2016 - IOP Publishing

IOP Publishing je dalším vydavatelem, který u článků dostupných přes svou platformu zobrazuje také alternativní ukazatele čtenosti, sdílení a citovanosti (tzv. altmetric).

Uživatelé a autoři článků tak získají komplexnější obrázek o tom, kolikrát byl konkrétní článek zobrazený nebo citovaný v tradičních (zpravodajství) nebo sociálních médiích (Twitter, Facebook, Google+, Wikipedia, ad.), zmíněný na blogu nebo uložený v online citačních manažerech.

Podívejte se na ukázku – kliknutím na duhový kruh s číslem získáte detailní data.

Více informací

ProQuest se opakovaně umístil na seznamu EContent 100 22. 11. 2016 - EContent Magazine

Časopis EContent Magazine pošestnácté publikoval prestižní seznam 100 firem, které jsou považovány za nejdůležitější v oblasti zpřístupňování digitálního obsahu za uplynulý rok The Top 100 Companies in the Digital Content Industry.

Společnost ProQuest se na tento seznam dostala již poněkolikáté. V nabídce má řadu velmi zajímavých online databází, kolekcí e-časopisů a e-knih, videokolekcí a online služeb pro široké spektrum oborů a institucí.

Jejich kompletní přehled je k dispozici v našem katalogu.

Více informací