SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Video kolekcia pre rentgenológov 1. 4. 2015 - Alexander Street Press

Nová kolekcia Medical Imaging in Video od Alexander Street Press obsahuje vzdelávacie videá pre študentov aj praktikujúcich rentgenológov. Zahrnuté sú rentgenografia a sonografia, rádioterapia, zariadenia, komunikácia s pacientom a ďalšie ťažiskové témy diagnostiky a liečby.

Videá pochádzajú od akreditovaných producentov, ako sú Gulfcoast Ultrasound, Lightbox Radiology Education a Blue Chip LLC.

Více informací

2. vydanie The ESC Textbook of Intensive and Acute Cardiovascular Care 31. 3. 2015 - Oxford University Press

Na platforme Oxford Medicne Online je odteraz dostupné aktualizované a rozšírené vydanie knihy The ESC Textbook of Intensive and Acute Cardiovascular Care. Päť kapitol z nového vydania je pri tejto príležitosti voľne dostupných na prečítanie:

Více informací

Composite Materials Handbook aktualizovaná v Knoveli 31. 3. 2015 - Knovel

Knovel rozšíril Composite Materials Handbook od SAE International o najnovšie revízie.

Príručka je osvedčeným zdrojom technických informácií o kompozitných materiáloch a štruktúrach už vyše 70 rokov.

Podľa SAE „základným účelom príručky je štandardizácia inžinierskych metodík týkajúcich sa testovania, redukcia dát a ohlasovanie vlastností súčasných i novo vznikajúcich kompozitných materiálov. Používajú ju inžinieri po celom svete pri navrhovaní a výrobe produktov z kompozitných materiálov, najmä v leteckom priemysle“.

Celá príručka je dostupná v rámci novej tématickej kolekcie Composites a jednotlivé zväzky v Plastics & Rubber, Aerospace & Radar Technology a Metals & Metallurgy.

Více informací

Již brzy: Z Google Scholar vstříc plným textům v ProQuestu 26. 3. 2015 - ProQuest

Knihovníci a koncoví uživatelé (např. vědci) často vyhledávají informace zcela rozdílným způsobem, ale pro obě skupiny je žádoucí se rychle a snadno dostat k relevantním a důvěryhodným informacím, klíčovým faktorem je pak přístup k plným textům odborných článků. Proto v současné době zažívají takový rozkvět služby typu discovery (mezi prvními např. Summon), které z jednoho místa přes komfortní uživatelské rozhraní umožňují vyhledávání ve všech zdrojích, kterými knihovna disponuje.

Pro vědce často hledání zdrojů začíná přes Google Scholar. Již během tohoto roku se dočkáme přímého propojení z Google Scholar do plných textů časopisů v databázích ProQuest. Díky intenzivní spolupráci společností ProQuest a Google budou autorizovaní uživatelé ProQuest automaticky rozpoznáni, a prolinkováni přímo na plný text.

Není to první spolupráce ProQuest – Google, připomeňme, že z Google Scholar lze přímo exportovat záznamy do citačních manažerů RefWorks a ProQuest Flow, a součástí Flow je také doplněk pro Google Docs.

Více informací

Knovel Interactive Equations podporujú formát MathML 26. 3. 2015 - Knovel

Pokiaľ pracujete s rovnicami vo formáte MathML, odteraz sa dajú nahrať priamo do Knovel Equation Solver a nemusíte ich písať od piky. Viac sa dozviete v tomto jednominútovom videu.

Čo sú Knovel Interactive Equations Sú jedným z nástrojov na online platforme Knovel s 500 overenými interaktívnymi rovnicami pre inžinierov a vedcov. Dostupný je bezplatne, či už má vaša organizácia prístup ku Knovelu alebo nie.

Čo je Equation Solver Kalkulačný program je súčasťou Interactive Equations. Slúži na zápis vlastných rovníc a riešení. Okrem vlastného formátu Knovelu podporuje import vo formáte MathML a export do PDF, Mathcad, HTML alebo ako obrázky.

Čo je MathML Mathematical Markup Language je XML aplikácia pre zápis matematickej symboliky zachytávajúca jej štruktúru aj obsah.

Ako si uložíte vlastné rovnice a výpočty Prihláste sa do svojho osobného účtu My Knovel alebo si ho najprv vytvorte v rámci internetovej siete vašej organizácie, ktorá má prístup ku Knovelu. Použite e-mailovú adresu s doménou vašej organizácie. Osobný účet potom môžete využívať aj mimo internetovej siete vašej inštitúcie a budete mať prístup k celému predplatenému obsahu a nástrojom.

Ako zistím, či mám prístup ku Knovelu V rámci internetovej siete alebo vzdialeného prístupu vašej organizácie na Knovel Browse kliknite na My Subscription vpravo hore a zobrazí sa vám len to, čo máte dostupné.

Více informací

Online atlas pro diagnostiku zneužívání dětí 24. 3. 2015 - Evidentia Publishing

Pro pediatry, soudní lékaře, sexuology, sociální pracovníky, kriminalisty a všechny další zainteresované odborníky, zabývající se zneužíváním dětí a mladistvých, je určen nový online atlas The Child Abuse Atlas, který je online verzí známého CD The Anatomy of Child and Adolescent Sexual Abuse (autoři John J. McCann, David L. Kerns).

Atlas je unikátním a uceleným zdrojem informací pro tuto problematiku – obsahuje fotografie, video animace, klinické popisy a slovníček pojmů. V tuto chvíli je zaměřen na sexuální zneužívání, ale brzy zde budou dostupné i informace k fyzickému týrání. Atlas může sloužit ke studijním i výukovým účelům, je možné přidat a popsat vlastní případy a sdílet je, a chystá se také modul s testy.

Součástí atlasu je Child Sexual Abuse Evidence database, která nabízí přehled aktuální literatury (články, případové studie).

Vážní zájemci z řad odborníků mohou požádat o 30tidenní zkušební přístup.

Více informací

Statistiky ProQuest pro rok 2015 kompatibilní s COUNTER 4 24. 3. 2015 - ProQuest

Standardizované uživatelské statistiky jsou pro knihovny klíčové pro sledování uživatelských potřeb, deklarování efektivnosti využití předplacených zdrojů a pro rozhodování o dalším profilování jejich kolekcí. Platforma ProQuest obdržela i pro rok 2015 certifikaci kompatibility se standardy COUNTER 4 (agregátoři podstupují tento audit každoročně), konkrétně se jedná o tyto statistické výstupy:

  • e-časopisy: JR1, JR1 GOA, JR2, JR5
  • databáze: DB1, DB2, PR1
  • e-knihy: BR2, BR3
  • multimedia: MR1

Přístup ke statistikám mají administrátoři prostřednictvím ProQuest Admin Module (PAM). Detailní informace k jednotlivým reportům naleznete v Support Center. V případě dotazů nás kontaktujte.

Více informací

Věda ze stříbrného plátna se stává realitou 21. 3. 2015 - IOP Publishing

Jak technika rychle kráčí kupředu, každodenní praktické výsledky vědy začínají dohánět fikci z filmového plátna.

Michael Bishop z IOP Publishing přibližuje poznatky, které se objevily ve filmech na vědecká témata a sklidily ohlas na letošních Oscarech.

Chci si přečíst celý článek

Více informací

Encyclopedia of Hinduism komplet v digitální podobě 20. 3. 2015 - Brill

Brill zkompletoval online verzi rozsáhlého encyklopedického díla Encyclopedia of Hinduism, všechny svazky lze nyní plnotextově prohledávat. Zobrazují se i ilustrace, mapy a fotografie. Jedná se o tematicky zaměřenou encyklopedii představující nejnovější výzkum všech hlavních aspektů hinduistických tradic formou původních esejů napsaných předními odborníky na hinduismus z celého světa. Index obsahuje zhruba 20 000 termínů, pojmů a osobních jmen a místních názvů.

Encyklopedie se snaží o interdiscipli­nární a pluralistický přístup, a termín „hinduismus“ používá s vědomím, že většina z těchto tradic, které dnes tvoří hinduismus, je mnohem starší, než samotný termín. Editory jsou Knut A. Jacobsen, Helene Basu, Angelika Malinar a Vasudha Narayanan.

Přístup do encyklopedie lze získat na základě ročního předplatného nebo jednorázového nákupu. Zainteresované instituce mají možnost požádat o zkušební přístup.

Více informací

Chystá se videoarchiv známého publicistictého pořadu 60 MINUTES 12. 3. 2015 - Alexander Street Press

Společnost Alexander Street Press (ASP) chystá ke zveřejnění novou exkluzivní videokolekci (cca 350 hodin videonahrávek) s reportážemi z jednoho z nejúspěšnějších amerických publicistických pořadů 60 MINUTES (vysílá televize CBS). Velká část obsahu z let 1997–2014 je ke shlédnutí pouze u ASP.

Obsahově se zaměřuje na širokou škálu témat, např. historie, obchod a ekonomika, zdravotnictví, právo, mezinárodní vztahy, psychologie, sociologie a kultura, umění, afro-americká studia, politika, ad. Dále kolekce obsahuje i bonusy z populárního zpravodajského pořadu CBS Sunday Morning.

Kolekce bude dostupná formou předplatného nebo trvalého nákupu. V případě zájmu o zkušební přístup nás kontaktujte.

Více informací