SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Tituly vydavatelství Springer nově dostupné přes ProQuest ebrary 22. 1. 2015 - ProQuest

Tituly akademického vydavatelství Springer jsou již nějakou dobu dostupné přes EBL (Ebook Library), a od prosince 2014 je ve zkušebním režimu nabízí k nákupu také ebrary, a to formou jednorázového nákupu, krátkodobé výpůjčky (STL) nebo přes uživateli řízenou akvizici (patron driven acquisition = knihovna nakupuje tituly, o které je mezi uživateli zájem).

Jedná se o více než 90 000 e-knih pro obory jako jsou management, počítačová věda, kryptografie, ochrana dat, počítačové sítě a počítačová bezpečnost, matematika, politické vědy, sociální politika, uchovávání a vyhledávání informací, ad. Kompletní seznam je k dispozici online.

Projděte si nabídku titulů vydavatelství Springer a napište si o ceny.

Více informací

Knovel Search Widget - šikovné vyhledávací okénko pro webstránky, intranety i do počítače 13. 1. 2015 - Knovel

Díky zajímavé funkci Knovel Search Widget mohou nyní předplatitelé databází na platformě Knovel vkládat do svých webových stránek nebo na plochu počítače – Windows nebo Mac OS X – vyhledávací formulář.

Je to vítaný způsob, jak např. začlenit vyhledávání v Knovelu do stránek knihovny, materiálů k výuce, e-learningových portálů, firemních intranetů a podobně. Uživatelé z akademických institucí můžou search widget využívat i mimo internetové sítě organizace, když si vytvoří osobní účet My Knovel.

Více informací

Novinky z oblasti transplantační medicíny na rok 2015 13. 1. 2015 - Wolters Kluwer - Ovid

Společnost Wolters Kluwer do portfolia svého vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins od roku 2015 zařadí nový open access časopis Transplantation Direct. Publikovat se zde budou výsledky základního výzkumu a klinických studií z oblasti transplantační medicíny. Recenzenty budou odborníci z The Transplantation Society. Časopis umožní publikovat informace o výzkumných studiích sponzorovaných ze soukromých a veřejných zdrojů, které vyžadují publikování v režimu open access.

Jaké typy článků zde naleznete? Standardní základní nebo klinicko-vědecké články, stručné předběžné zprávy o experimentálních nebo klinických nálezech, protokoly zvlášť významných klinických pokusů, nové metodiky a technické zprávy, články předkládající nové (i když dosud netestované) hypotézy, články vycházející z aktuálního výzkumu, komentáře, ad.

Tento nový open access titul bude doplňkem k prestižnímu časopisu Transplantation, který je součástí několika časopiseckých kolekcí dostupných na platformě Journals@Ovid nebo jej lze předplatit samostatně (retrospektiva od roku 1963 do současnosti).

Více informací

Co mají společného ukulele, rešerše a hrtan 6. 1. 2015 - Albertina icome Praha

Po přečtení 7 zábavných faktů o ukuleleOxford Reference, a také díky AiP Ukulele Bandu, který hrává na konferencích Inforum, jsem se dostala k rešeršérské hře, co se stane, když zadám slovo ukulele do vyhledávacího políčka, a to nejen v hudebních nebo víceoborových e-zdrojích:

 • Ulrichsweb.com vyběhne jedna ročenka Ukulele Yes! vydávaná v tištěné podobě v Kanadě v letech 1976–1981.
 • Podle 360 KnowledgeBase má ukulele v názvu 70 e-knih.
 • ebrary nabízí 2 126 e-knih, u kterých se v textu vyskytuje slovo ukulele (za 1 měsíc psaní úvodníku přibyly 3 nové výskyty). V názvu má ukulele 5 e-knih.
 • ProQuestu je 70 695 záznamů, z toho 63 546 s plným textem od novinových až po vědecké články, mezi nimi také 12 historických článků z let 1830–1899. Omezení vyhledávání na grafické informace vydá 79 výsledků (především fotografií včetně nejstarší z roku 1950 o tradiční oslavě luau s americkými vojáky). Ale najde se i tabulka z American Journal of Applied Sciences o „Pitch Analysis of Ukulele“.
 • Jako předmětové heslo lze „ukulele“ použít na platformách Gale InfoTrac, ProQuest ve spojitosti s ukulele navrhne rovnou devět hesel.
 • Platforma OvidSP se přes Related Terms postará, aby ve výsledcích byly také záznamy, ve kterých se vyskytuje ukelele(s).
 • Na platformě Alexander Street Online je 404 dokumentů od audio (349) a video (38) nahrávek až po texty (17). Poslechnout se dají také čtyři krátké skladby z 20. let minulého století.
 • Pokud si myslíte, že ve znalostním nástroji pro podporu rozhodování v klinické praxi se ukulele nevyskytuje, máte pravdu. Zato se zeptá, zda jste mysleli allele(s), mukul, needleless nebo paralleled.
 • Že může souviset hrtan a ukulele, zjistíte v jediném nalezeném článku na platformě American Institute of Physics.
 • BioOne jsem se dozvěděla, že existuje Ukulele Camp v nadmořské výšce 1583 m n.m., kde vědci zkoumají místní faunu a flóru. Ani vědci zkoumající živou přírodu neodolají ukulele a rádi si na tento nástroj zahrají, jak vyplynulo z jednoho vzpomínkového článku.
 • A také nejeden chemik, píšící do časopisů American Chemical Society, si rád zahraje na ukulele.
 • Jaký má ukulele hospodářský význam jsem se sice nedozvěděla, ale v 8 dokumentech Economist Intelligence Unit se o něm píše.
 • AiP Ukulele Band, který hraje na konferencích Inforum, je vzpomenut ve dvou článcích v Ikarovi o konferenci INFORUM 2013, úvodních scénkách na konferenci a ve Zpravodaji U nás.

Tady končím s vědomím, že ukulele žije také v dalších e-zdrojích, ale toto je novoroční úvodník, a ne informační vodopád.

Více informací

Archív pre výskum ľudských práv a zločinov proti ľudskosti 11. 12. 2014 - Alexander Street Press

Alexander Street Press predstavil archív materiálov, analýz a interpretácií väčších porušení ľudských práv a brutálnych zločinov proti ľudskosti po celom svete. Po dokončení bude Human Rights Studies Online obsahovať 75 000 strán textov a 150 hodín videí, ktoré dokumentujú genocídy, vojnové zločiny, etnické čistky a ďalšie trestné činy v oblasti ľudských práv v 20. storočí a začiatkom 21. storočia.

Zastúpené sú Arménsko, holokaust, Kambodža, Bosna a Hercegovina, Rwanda, Darfur a vyše 30 ďalších prípadov. Pramene pre každú tému vedú používateľov cez celú udalosť, od historického kontextu a príčin cez medzinárodnú odozvu, stíhanie páchateľov až po kroky vedúce k náprave.

Obsah pochádza z významných historických archívov, vrátane Witness.org, Journeyman Pictures, Chip Taylor Communications, Nara Archives, Basic Books a Harvard University Press.

Více informací

Päť nových publikácií v MedicinesComplete 11. 12. 2014 - Pharmaceutical Press

Vydavateľstvo Pharmaceutical Press – súčasť Royal Pharmaceutical Society of Great Britain – sprístupnilo na platforme MedicinesComplete publikácie:

Tieto tituly sú prvýkrát dostupné online. Na platforme MedicinesComplete sa dá vyhľadávať v ich úplných textoch jednotlivo alebo súčasne s ostatnými referenčnými dielami, ktoré obsahujú informácie o liečivých látkach pre klinickú prax, výskum a štúdium, ako sú napríklad Martindale a BNF.

Více informací

PF 2015 11. 12. 2014 - Albertina icome Praha

Děkujeme Vám za projevenou důvěru v uplynulém roce a přejeme Vám veselé prožití vánočních svátků s těmi, které máte rádi, a úspěšnou plavbu klidnými vodami roku 2015.

Vaše AiP.

Ilustrace Eva Holická

Více informací

ProQuest se znovu umístil na seznamu EContent 100 11. 12. 2014 - EContent Magazine

Společnost ProQuest byla opět oceněna na mezinárodní scéně. V letošním roce se opakovaně dostala mezi 100 firem, které se umístily na seznamu EContent 100 v kategorii Distribution & Delivery. Ve stejné kategorii se umístila i společnost Cengage Learning, Inc.

EContent 100 je každoroční (od roku 2000) seznam firem, které jsou považovány za nejvlivnější v oblasti zpřístupňování digitálního obsahu za předchozí rok. Seznam všech oceněných firem je dostupný na webu a v prosincovém čísle časopisu EContent magazine. V letošním roce se objevila nová kategorie Big data.

Více informací

Dráma 18. storočia v Oxford Scholarly Editions Online 18. 11. 2014 - Oxford University Press

Oxford Scholarly Editions Online od októbra obsahuje vyše 70 nových vedeckých vydaní a nový modul 18th Century Drama. Zaradené sú diela autorov, ako sú Fanny Burney, Robert Herrick, Henry Fielding, John Gay a Sir Richard Steele. Prvýkrát sú zahrnuté romány.

S novým obsahom sa zoznámite cez ukážky:

OSEO teraz obsahuje vyše 450 kritických vydaní materiálov napísaných v rokoch 1485 až 1788, spolu 44 000 diel a listov s rozsahom vyše 233 000 tlače­ných strán.

Více informací