SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Denníky kráľovnej Viktórie voľne dostupné do 30. 6. 2012 29. 5. 2012 - ProQuest

24. mája 2012 sprístupnila kráľovná Alžbeta II. jedinečný online zdroj Queen Victoria’s Jou­rnals. Denníky kráľovnej Viktórie z rokov 1832 – 1901 sú významným prameňom primárnych materiálov predovšetkým pre historikov špecializujúcich sa na britské a koloniálne dejiny 19. storočia. Poskytujú cenný a neraz prekvapivý vhľad do sveta a myšlienok známej panovníčky. V elektronickej podobe je dostupných všetkých 141 denníkov prvýkrát a to vďaka spolupráci spoločnosti ProQuest s Bodleian Libraries, Oxford University a Royal Archives v Londýne.

Do 30. 6. 2012 sú Queen Victoria’s Journals pri príležitosti výročia narodenia kráľovnej Viktórie voľne dostupné pre všetkých záujemcov.

Více informací

Chystané videokolekce u Alexander Street Press stojí za povšimnutí 29. 5. 2012 - Alexander Street Press

Vydavatelství Alexander Street Press (ASP) zpřístupnilo v posledních týdnech nové videokolekce a řadu dalších chystá. A zatímco doposud se v ASP zaměřovali spíše na humanitní obory (historie, etnologie, psychologie, filosofie, politika, ad.) a umělecké obory (hudba, tanec, film, literatura), nyní připravili/při­pravují videokolekce i pro další obory (medicína, rehabilitace, kriminalistika). Mezi nejnovější kolekce patří:

 • The March of Time – unikátní a kontroverzní série filmových týdeníků promítaných v amerických kinech v letech 1935–1967
 • Health and Society in Video – unikátní online kolekce dokumentárních videofilmů zaměřených na zdravotní potíže a jejich vliv na společnost. Obsahuje širokou škálu témat, např. HIV/AIDS, obezita, rakovina prsu, zdravotní reforma prezidenta Obamy, závislosti, hospicová péče, Alzheimerova nemoc, stárnutí, smrt a umírání, dárcovství orgánů, poruchy paměti, podvýživa, zdraví dětí, přístup ke zdravotní péči, ad.
 • Rehabilitation Therapy in Video – kolekce více než 750 hodin videa se zaměřením na fyzickou léčbu pacientů s vrozenými vadami, chronickými zdravotními problémy a traumatickými zraněními. Vystupují zde světově známí ergoterapeuti, fyzioterapeuti a logopedi.
 • Sports Medicine and Exercise Science in Video – rozsáhlá sbírka videonahrávek pro studium lidského pohybu, cvičení, výkonu, rehabilitace a tělesné výchovy (750hodin videa). Vystupují zde světově uznávaní trenéři atletiky, lékaři, fyzioterapeuti, dietologové, psychologové a pedagogové.
 • Criminal Justice and Law in Video – téměř 750 dokumentárních filmů, vyšetřovacích zpráv, rozhovorů, instruktážních videí a policejních videozáznamů od předních producentů a distributorů. Mezi témata, která zde naleznete, patří např. vyšetřování trestného činu, forenzní věda, DNA analýza, násilí gangů, rasové a sexuální předsudky, atd.
 • Art and Architecture Video Online – přináší více než 500 hodin dokumentárních filmů a rozhovory ilustrující teoretickou a praktickou stránku různých uměleckých forem. Sbírka pokrývá různá období a regiony, včetně renesance, neoklasicismu, romantismu, moderního a současného umění.

Více informací

INFORUM 2012 za námi 25. 5. 2012 - Albertina icome Praha

Předkonferenčními workshopy odstartoval v pondělí 21. května v Praze již 18. ročník konference INFORUM.

Vlastní konference začala v úterý 22.5. na Vysoké škole ekonomické tradičním zahájením, během něhož byli účastníci nejprve seznámeni s historickými okolnostmi tzv. Philadelphského experimentu. Pak byl experiment zopakován moderními metodami, v důsledku čehož tentokrát zmizela budova Národní technické knihovny v Praze (videozáznam zahájení).

Konference se zúčastnilo více než 500 účastníků, přednášejících a vystavovatelů.

Děkujeme všem, kteří se na konferenci podíleli, a pevně věříme, že pro všechny účastníky kromě samotných přednášek a workshopů byla velkým přínosem také vzájemná výměna zkušeností v neformální atmosféře. Příští INFORUM 2013 se bude konat ve dnech 21.-23. 5. 2013.

Více informací

Knovel's Search Widget - přístup do Knovelu na jedno kliknutí 22. 5. 2012 - Knovel

Knovel inovoval Knovel's Search Widget, malý vyhledávací formulář, přes který lze rychle zadat dotaz do Knovelu.

Jednoduchý a technicky nenáročný způsob, jak začlenit vyhledávání v Knovelu do stránek knihovny, materiálů k výuce, do vlastních blogů, sdílet přes sociální sítě, atd. Pomocí tohoto nástroje umožníte uživatelům vyhledávat v technických příručkách, databázích i interaktivních nástrojích, které Knovel nabízí.

Nově jsou přes search widget na jedno kliknutí dostupné také expertní webináře, tipy pro vyhledávání (quick tips), převodníky jednotek, živý chat, videoukázky a novinky z Knovelu.

Návod, jak použít vlastní vyhledávací box, hledejte na adrese http://pages.knovel.com/…bedCode.html.

Více informací

Rozšířený archiv 249 časopisů Lippincott Williams & Wilkins 22. 5. 2012 - Wolters Kluwer - Ovid

Ovid zpřístupnil Lippincott Williams & Wilkins Extended Archive Collection – novou archivní kolekci 249 časopisů z produkce tohoto známého vydavatelství od prvního čísla až do roku 2008. Máte tak na dosah obsah, který nikde jinde nenajdete:

 • 50 000 čísel
 • 5 milionů stránek
 • 93% z dostupné literatury
 • texty spolu s obrázky (fotografie, ilustrace, tabulky, grafy)
 • možnost integrace s dalšími časopiseckými a knižními kolekcemi a databázemi

Více informací

Češi bodovali ve video soutěži OECD 13. 5. 2012 - OECD Publishing

OECD (Organization for Economic Co-operation and Development) vyhlásila výsledky video soutěže pro mladé lidi ve věku 18–25 let na téma „Education and Skills – what are the big issues today?“.

Sešlo se 180 soutěžních příspěvků ze 46 zemí světa, zvítězilo video z Ugandy.

V přehledu Top 20 videí, která vybrala porota, je také video studenta VŠE Bc. Filipa Truhláře What would the World be Like.

Gratulujeme!

Více informací

OvidMD - nové funkce a aplikace pro mobilní telefony 13. 5. 2012 - Wolters Kluwer - Ovid

Služba OvidMD, která již rok lékařům umožňuje jednoduše a rychle vyhledávat medicínské informace, byla na základě požadavků od uživatelů vylepšena o několik nových funkcí. Zároveň je od poloviny května dostupná aplikace OvidMD Web App pro iPad® a iPhone®.

V OvidMD mají kliničtí lékaři možnost přes jednoduché vyhledávací rozhraní vyhledávat v kolekci známých zdrojů Ovid a rychle získat relevantní a komplexní odpovědi na otázky, které řeší ve své každodenní praxi. OvidMD klade důraz na medicínu založenou na důkazech a snaží se tak lékařům přinášet smyslupné informace využitelné pro jejich praxi.

Nyní se v databázi objeví tyto novinky:

 • funkce našeptávač – již v momentě, kdy začnete psát do vyhledávacího pole svůj rešeršní dotaz, Vám OvidMD navrhne možné vyhledávací termíny
 • nová navigace podle klinického zaměření – zúžení výběru obsahu dle typu, datumu a klinických potřeb – přehledový článek, klinické zkoušky, diagnózy, léčba a další
 • nová funkce „What Am I Searching“ – umožní rychle procházet nebo vyhledávat konkrétní knihu nebo časopis dle vašeho zájmu
 • brzy dojde také na vylepšené vyhledávání v UpToDate = získání UpToDate výsledků v reálném čase a jejich zobrazení ve stejném pořadí, jak jsou zobrazeny v UpToDate

Více informací

Séria e-prednášok Macrophage Heterogeneity and Function v HSTalks 10. 5. 2012 - Henry Stewart Talks

Najnovšia séria e-prednášok v HSTalks Biomedical & Life Sciences – Macrophage Heterogeneity and Function – sprístupňuje 10 e-prednášok o najnovšom výskume. Nové e-prednášky sú doplnené i do existujúcich sérií:

Používatelia s aktívnym predplatným majú prístup automaticky rozšírený o všetky nové e-prednášky.

Více informací

Nová tematická sekce Manufacturing Engineering v Knovel Library 9. 5. 2012 - Knovel

Společnost Knovel Corporation zpřístupní 18. června v kolekci Knovel Library již 29. tematickou sekci pro výrobní inženýry Manufacturing Engineering, která bude poskytovat informace o procesech a osvědčených postupech pro montáž, design forem a nástrojů, optimalizaci procesů navrhování a kontrolu kvality.

Je určena inženýrům ve výrobních podnicích zaměřených např. na letectví, průmyslová zařízení, polovodiče a medicínské přístroje, a poskytne jim podstatné informace pro automatizaci a pokročilé výrobní technologie, formování a obrábění materiálu, rychlou výrobu prototypů, časově a finančně efektivnější výrobní procesy a výběr strojů.

Tato unikátní sekce je zaměřena na:

 • Materials and Manufacturing Processes
 • Product, Tooling, and Assembly Engineering
 • Manufacturing Systems and Operations
 • Manufacturing Competitiveness

Sekce začíná s více než 100 tituly (z 80% jsou to novinky v Knovel Library) od významných společností a vydavatelství, jako jsou:

 • Amacom
 • ASM International
 • Butterworth Heinemann
 • Cambridge University Press
 • Elsevier Science
 • Industrial Press
 • Oxford University Press
 • Technology Perspectives
 • Trans Tech Publications LTD
 • Wiley
 • William Andrew

Více informací