SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Ako integrovať Knovel s MS SharePoint 17. 6. 2014 - Knovel

Knovel predstavil Knovel Software Development Kit (SDK) na integráciu s Microsoft SharePoint. Sada nástrojov umožňuje organizáciám – používajúcim softvér SharePoint ako systém manažmentu znalostí – integrovať technické informačné zdroje dostupné na platforme Knovel. Keď používatelia vyhľadávajú v intranete cez SharePoint, zobrazia sa im aj výsledky nájdené v Knoveli.

Knovel SDK pre SharePoint je prvým zo série integračných nástrojov. Jedným z nich bude API rozhranie.

Zákazníci Knovelu môžu požiadať o ďalšie informácie ku Knovel SDK pre MS SharePoint.

Více informací

Nové publikace z OECD - zajímavé mezinárodní srovnání kvality života od roku 1820 17. 6. 2014 - OECD Publishing

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

Více informací

Aktualizovaná verze COUNTER statistik pro e-knihy 16. 6. 2014 - Projekt COUNTER

Jste zodpovědní za zpracování statistik využití elektronických knih ve vaší instituci? Pokud ano, zapojte se do krátkého průzkumu iniciativy COUNTER, připravuje se totiž aktualizovaná verze COUNTER Code of Practice for Books. Které další údaje by se měly ve statistikách zobrazovat a jak celkově by mohly být statistiky týkající se elektronických knih vylepšeny? Odpovídejte do pátku 20. června.

Projekt COUNTER usiluje o vytvoření mezinárodně uznávaných jednotných formátů pro konzistentní a kompatibilní statistiky (Code of Practice – CoP). První CoP vznikl v roce 2003 (elektronické časopisy a databáze). V roce 2006 byl rozšířen o kodex pro e-knihy a referenční díla.

Řada vydavatelů, jejichž e-knihy máme v nabídce v našem katalogu, nabízí stahování uživatelských statistik ve formátu COUNTER. Pro zpracování a analýzu většího objemu statistických dat od různých vydavatelů je skvělým pomocníkem online nástroj 360 Counter.

Více informací

Aktualizované knižné kolekcie Amirsys pre patológov a rádiológov 16. 6. 2014 - Wolters Kluwer - Ovid

Ovid aktualizoval kolekcie s príručkami od popredných špecialistov na patológiu, rádiológiu a anatómiu vydavateľstva Amirsys.

V kolekcii pre patológov pribudli:

  • Familial Cancer Syndromes
  • Fetal Histology
  • Gynecological
  • Intraoperative Consultation
  • Nonneoplastic Pediatrics
  • Transplant Pathology

V kolekcii pre rádiológov sú nové:

  • Diagnostic Imaging: Emergency
  • Diagnostic Ophthalmology
  • Specialty Imaging: Functional MRI

Amirsys okrem vydávania kníh vytvára aj znalostné informačné riešenia pre rádiológiu, patológiu a anatomiu, v ktorých spája vlastnú technológiu s grafickými informáciami založenými na dôkazoch.

Více informací

Astronomické časopisy od ledna 2015 elektronicky 16. 6. 2014 - IOP Publishing

American Astronomical Society (AAS) a IOP Publishing (IOP) společně rozhodli, že odborné časopisy z produkce AAS budou od ledna 2015 dostupné pouze v online formě (skončí vydávání časopisů v tištěné podobě). Týkat se to bude časopisů The Astronomical Journal (AJ) a The Astrophysical Journal (ApJ), The Astrophysical Journal Letters (ApJL), a The Astrophysical Journal Supplement Series (ApJS).

Rozhodnutí přejít na e-only verzi bylo urychleno změnami ve způsobu, jakým jsou vytvářeny, distribuovány a konzumovány informace v astronomických vědách. Elektronické verze časopisů mohou oproti tištěné verzi nabídnout navíc „digital-born“ obsah, a mají pro uživatele řadu dalších nesporných výhod – časopisy dostupné na platformě IOPscience mohou být předplaceny jednotlivě nebo v rámci předmětových kolekcí, počet současně přistupujících uživatelů je neomezený, vedle aktuálního ročníku je částečně dostupný i archiv, lze nastavit zasílání novinek na e-mail, na vyžádání jsou dostupné uživatelské statistiky, atd.

Více informací

Doody's zverejnil zoznam top medicínskych kníh na rok 2014 16. 6. 2014 - Wolters Kluwer - Ovid

Doody's zverejnil zoznamy najlepších kníh z klinickej a teoretickej medicíny, ošetrovateľstva a ďalších zdravotníckych odborov pre rok 2014.

Ovid pri tejto príležitosti zostavil dve kolekcie kníh vydavateľstva Lippincott Williams & Wilkins – s 46 ťažiskovými knihami a vyše 200 knihami – ktoré sú na zozname Doody's Core Titles in the Health Sciences.

Doody's uľahčuje lekárskym knižniciam a zdravotníckym zariadeniam rozhodovanie pri výbere a budovaní kolekcie e-kníh. Knihovníci z lekárskych knižníc a špecialisti každý rok hodnotia knihy a zostavujú zoznamy najlepších kníh pre 121 lekárskych špecializácií. Známy je ako Doody's Core Titles.

Vlastníte už kolekcie z predchádzajúcich rokov a chcete doplniť chýbajúce e-knihy? Napíšte alebo zavolajte nám.

Více informací

Soutěž s finanční odměnou pro lékařské knihovny 16. 6. 2014 - Wolters Kluwer - Ovid

Společnost Wolters Kluwer Health opět po roce vyhlašuje videosoutěž pro VŠECHNY lékařské knihovny, tentokrát na téma Úspěšné tipy na propagaci evidence-based medicine zdrojů mezi Vašimi uživateli. WWW stránky soutěže najdete na www.ovid.com/videocontest13. První tři oceněné knihovny získají zajímavé finanční částky (vítěz dostane USD 5000), které mohou použít dle svých potřeb, např. na nákup databází, elektronických časopisů, knih nebo vybavení.

Pro účast v soutěži je třeba natočit amatérské!! 1–3 minutové video, kde popíšete, jak motivujete lékaře k používání evidence-based informací v praxi, jaké marketingové fígle pro propagaci evidence-based zdrojů ve vaší instituci zafungovaly, jak efektivně školit uživatele – začátečníky i pokročilé, jak se vám daří udělat zdroje pro uživatele dostupnější, jak usnadnit uživatelům přechod z jednoho evidence based zdroje na jiný nebo jak knihovna prostřednictvím evidence-based zdrojů přispěla ke zlepšení poskytované péče. Můžete to pojmout seriózně, i s humorem. Hodnotí se obsah sdělení, kreativita a originalita. Detailní informace a pravidla soutěže naleznete na výše uvedené www stránce.

Soutěž je určena pro knihovníky a informační profesionály z akademických lékařských knihoven, nemocničních knihoven, NLK, SZŠ, VOŠ, farmaceutických firem, ap. Uzávěrka je 15. září.

Pro inspiraci se podívejte na vítězná videa z roku 2013. Přejeme hodně štěstí a zábavy! Budete-li potřebovat pomoc, ozvěte se nám.

Společnost Wolters Kluwer Health je předním světovým poskytovatelem medicínských informačních zdrojů – časopisů, referenčních příruček, bibliografických a lékových databází, znalostního systému pro klinickou péči, ad. Do jejího portfolia patří např. produkty společností Lippincott Williams & Wilkins, Ovid, Lexicomp a UpToDate.

Více informací

Dvě nová vydavatelství součástí University Press Scholarship Online 6. 6. 2014 - Oxford University Press

Vydavatelství Mississippi Scholarship Online a British Academy Scholarship Online zpřístupnila své tituly na platformě University Press Scholarship Online (UPSO). V nabídce se tak objevilo téměř 300 nových titulů především z oblasti sociálních a humanitních věd (sociologie, historie, literatura, hudba, film a televize, historie, antropologie, filosofie, politologie, psychologie, ekonomie, náboženství, archeologie, ad.). Seznamy naleznete na těchto adresách:

Seznam dalších vydavatelů, jejichž tituly jsou dostupné přes tuto platformu, je dostupný zde. Celkově se zde nabízí přes 15 000 titulů ve 28 předmětových sekcích.

Všechny tituly disponují abstrakty a klíčovými slovy až na úroveň jednotlivých kapitol, jsou dostupné v XML formátu (s možností uložení do PDF), celý obsah je možné křížově prohledávat a přes citace v bibliografiích a poznámkách pod čarou se lze prokliknout na další dokumenty.

Uživatelské rozhraní je optimalizováno i pro chytré telefony a tablety.

Více informací

Gale sprístupní stovky e-kníh od vydavateľstva John Wiley & Sons 4. 6. 2014 - Gale, a part of Cengage Learning

Vyše 400 e-kníh vydavateľstva John Wiley & Sons pribudne na platforme Gale Virtual Reference Library (GVRL). GVRL je knižná platforma vydavateľstva Gale, part of Cengage Learning, popredného vydavateľa vedeckých a vzdelávacích zdrojov pre knižnice, školy a firmy.

Medzi titulmi sú monografie pokrývajúce žiadané odbory, ako sú obchod a ekonómia, medicína, informatika a psychológia. Gale tak pokračuje vo svojom zámere rozšíriť portfólio e-kníh pre akademické odbory STEM (prírodné vedy, technológie, inžinierstvo a matematika).

Navyše pribudne 180 e-kníh aj z obľúbenej edície „For Dummies“, napr. Stock Investing For Dummies®, Paleo Cookbook For Dummies® a Pinterest For Dummies®.

Více informací

Desátá kolekce Periodicals Archive Online je kompletní 3. 6. 2014 - ProQuest

V databázi Periodicals Archive Online je nyní 11 nových titulů. Zároveň byla zkompletována Collection 10, která v konečné podobě obsahuje 65 titulů.

Mezi novinky patří časopisy Aethlon, Agricultural Research, Alcohol Research and Health, Arab Studies, Quarterly Economic Affairs, Family Therapy, Gaskell Society Journal, International Schools Journal, Journal of Housing Research, Mentalities a Tri-Quarterly.

Collection 10 není součástí základního předplatného PAO, existující předplatitelé PAO mohou přístup získat po zaplacení extra poplatku za tuto kolekci.

Periodicals Archive Online zpřístupňuje v plných textech kompletní vydání časopisů od roku 1802 až do roku 2005, pokrývá oblasti společenských i sociálních věd a umění. Databáze nabízí online přístup k více než 750 titulům z více než 30 zemí a ve více než 25 jazycích.

Od roku 2013 je databáze PAO dostupná na platformě ProQuest, běžní uživatelé i zkušení rešeršéři tak mají možnost při vyhledávání využít všech předností platformy ProQuest a také řadu specifických funkcí.

Samozřejmě je také možné křížově vyhledávat v dalších časopiseckých kolekcích na stejné platformě (v případě, že je instituce předplácí), jmenovitě např. v ProQuest Central, Vogue Archive, International Index to Performing Arts, ad.

Více informací