SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Dráma 18. storočia v Oxford Scholarly Editions Online 18. 11. 2014 - Oxford University Press

Oxford Scholarly Editions Online od októbra obsahuje vyše 70 nových vedeckých vydaní a nový modul 18th Century Drama. Zaradené sú diela autorov, ako sú Fanny Burney, Robert Herrick, Henry Fielding, John Gay a Sir Richard Steele. Prvýkrát sú zahrnuté romány.

S novým obsahom sa zoznámite cez ukážky:

OSEO teraz obsahuje vyše 450 kritických vydaní materiálov napísaných v rokoch 1485 až 1788, spolu 44 000 diel a listov s rozsahom vyše 233 000 tlače­ných strán.

Více informací

E-knihy z produkce APA nakoupíte jednotlivě přes ebrary 18. 11. 2014 - ProQuest

Jednotlivé knižní tituly z produkce APA (American Psychological Association) je nyní možné na platformě ebrary získat formou jednorázového nákupu, krátkodobé výpůjčky nebo přes uživateli řízenou akvizici (Demand-driven Acquisition). Poprvé jsou tak k dispozici v elektronické podobě jednotlivé odborné monografie a refereční příručky z oblasti psychologie, duševního zdraví a výzkumu v behaviorálních vědách (více než 250 titulů vydaných od roku 2009).

Knihovny do svého fondu mohou zařadit např. APA Dictionary of Statistics and Research Methods nebo Medical Family Therapy and Integrated Care.

Vyberte si tituly, které chcete zařadit do Vašeho fondu, a napište si o ceny.

V ebrary je také dostupné kompletní dílo C.G. Junga (vyd. Princeton University Press).

Více informací

Nové časopisy a kolekce vydavatelství Karger na rok 2015 11. 11. 2014 - S. Karger Publishers

Vydavatelství Karger, které se specializuje na časopisy a knihy pro výzkum a klinickou praxi v oblasti biomedicínckýh věd, zveřejnilo chystané novinky na rok 2015. Od ledna začne vydávat 10 nových časopiseckých titulů, např. Inflammatory Intestinal Diseases, Karger Kompass Ophthalmologie, Kidney Diseases, Molecular Neuropsychiatry, Ocular Oncology and Pathology, Skin Appendage Disorders.

Celkem bude v roce 2015 v nabídce 106 časopisů a vyjde cca 120 knižních publikací. Z online časopisů a knih je možné si libovolně vybírat, všechny tituly jsou dostupné na stejné platformě. Archivní práva na 5 let s možností obnovy, neomezený počet současně pracujících uživatelů, statistiky COUNTER, záznamy ve formátu MARC 21, množstevní slevy.

Přístup lze získat i k archivním číslům, poprvé v roce 2015 bude dostupná kolekce 63 časopisů Karger Journal Backfiles Collection, kde najdete čísla z let 1998–2012 – lze koupit jako celek nebo po jednoltivých titulech. Ještě starší obsah je pak k dispozici v Karger Journal Archive Collection (od prvního čísla až po rok 1997). Jedná se o 64 titulů, v nabídce je pět tematických balíčků.

Pro nemocnice je v nabídce balíček vybraných časopisů a knih Karger Hospital Collection.

Kompletní přehled všech kolekcí Karger naleznete v našem katalogu.

Více informací

ProQuest LibGuides - šikovné návody pro začátečníky i knihovníky 11. 11. 2014 - ProQuest

Produktové informace, novinky, tipy na vyhledávání, ukázkové dotazy, přehled vyhledávacích polí, návody pro práci s výsledky, odkazy na online webináře a mnoho dalšího lze pohromadě najít v tzv. LibGuides (online stránky s komplexními informacemi o produktu, pro všechny uživatelské úrovně).

K již dříve zveřejněným LibGuides ProQuest aktuálně přidal několik nových:

Rozcestník ke všem ProQuest LibGuides se nachází na adrese proquest.libgu­ides.com.

Více informací

100 let Vogue aneb data mining je v módě 6. 11. 2014 - ProQuest

Časopis Vogue nemusí být jen zdroj nejnovějších módních, kosmetických nebo společenských trendů, ale dostane-li se do rukou knihovníků, je možné z něj vydolovat řadu zajímavých analýz. Knihovna Yale univerzity, která má přístup do online verze Vogue Archive (všechna čísla od roku 1892 až po současnost), za pomoci nástroje Bookworm došla ke zjištění, že zatímco v polovině 20. století Vogue častěji hovořil o „dívkách (girls)“ než o „ženách (women)“, kolem roku 1980 „dívky“ ze stránek časopisu téměř vymizely.

Zajímavě vyšel i pokus „poskládat“ na sebe obálky ze všech čísel jednoho ročníku, kde se ukázalo, že obálky ve 20. letech byly tak různorodé a kreativní, že výsledný obrázek je kaleidoskop barev. Z obálek ze 70. a 80. let je naopak vidět, že nejčastěji se na nich objevovaly obličeje modelek ve velmi podobnývch pozicích, což je znát i na výsledném obrázku.

V dalších grafech je vidět, jak často a kdy která firma v časopise inzerovala. Slovní analýza prozradila, jak často se konkrétní slova objevují ve vzájemné blízkosti, včetně odkazů na články, kde se v určitém období objevila nejčastěji. Sledoval se i poměr cena/číslo, počet stránek za rok, poměr článků vůči reklamám, ad.

Informace o projektu a další zajímavosti naleznete na stránkách knihovny Yale.

Více informací

Brill vydal kolekciu entomologických kníh 4. 11. 2014 - Brill

Brill prevzal vydávanie vybraných monografií v angličtine vydavateľstva Apollo books. Výsledkom je špeciálna kolekcia 13 e-kníh zameraných na entomológiu z rokov 2007 – 2012.

Zoznam titulov

Více informací

Videosoutěž pro lékařské knihovny má své vítěze 4. 11. 2014 - Wolters Kluwer - Ovid

Na konci června jsme vás upozornili na videosoutěž, kterou pro všechny lékařské knihovny vyhlásila společnost Wolters Kluwer Health.

Pro účast v soutěži bylo třeba natočit 1–3 minutové video, které popíše, jak knihovna motivuje lékaře k používání evidence-based informací v praxi, jaké marketingové fígle pro propagaci evidence-based zdrojů zafungovaly, jak efektivně školit uživatele – začátečníky i pokročilé, ad.

Vítězové byli vyhlášeni, oceněná videa naleznete na YouTube, vítězné video například popisuje celý proces spuštění a propagace databáze JBI (Joanna Briggs Institute) v Scotiabank Health Sciences Library.

Více informací

Volně dostupné články a publikace laureátů Nobelovy ceny 4. 11. 2014 - Wiley

U příležitosti vyhlášení Nobelových cen za rok 2014 zpřístupnilo vydavatelství Wiley výběr článků těchto oceněných autorů, volně dostupné jsou až do konce roku:

Více informací

Články laureátů Nobelovy ceny volně dostupné 2. 11. 2014 - IOP Publishing

Vydavatelství IOP Publishing gratuluje letošním laureátům Nobelovy ceny za fyziku, vědcům Isamu Akasaki, Hiroshi Amano a Shuji Nakamura, a do konce prosince 2014 zpřístupňuje kolekci vybraných článků z časopisů Japanese Journal of Applied Physics, Applied Physics Express, Journal of Physics D: Applied Physics, Reports on Progress in Physics a Semiconductor Science and Technology volně na webu.

V nejnovějším žebříčku citovanosti (2013 Impact Factors) zaznamenaly tituly vydavatelství IOP Publishing (IOP) výrazný posun nahoru. Mezi časopisy s nejprogresiv­nějším nárůstem impakt faktoru patří: Biofabrication (IF 4.302), Environmental Research Letters (IF 4.090), Journal of Breath Research increased (IF 3.590), Nuclear Fusion (IF 3.243), Physical Biology (IF 3.140), Plasma Sources Science and Technology (IF 3.056), Reports on Progress in Physics increased (IF 15.633) a Semiconductor Science and Technology increased (IF 2.206).

Časopisy dostupné na platformě IOPscience mohou být předplaceny jednotlivě nebo v rámci předmětových kolekcí, počet současně přistupujících uživatelů je neomezený, vedle aktuálního ročníku je částečně dostupný i archiv, lze nastavit zasílání novinek na e-mail, na vyžádání jsou dostupné uživatelské statistiky, atd.

Více informací

Nový prohlížeč elektronických knih ebrary a jeho výhody 2. 11. 2014 - ProQuest

Elektronické knihy na platformě ebrary si stávající uživatelé již mohou číst ve zbrusu novém prohlížeči ebrary online Reader, jehož podoba vznikala na základě odezvy od uživatelů, kteří prohlížeč testovali. Využívá moderní www technologie a nabízí intuituvní ovládání, vyšší kvalitu a čitelnost textů, rychlý přístup ke kopírování, tisku, stahování a vyhledávání v obsahu, a přístup ke knihám odkudkoliv a kdykoliv z různých zařízení. Pro jednotlivé instituce bude nový reader implementován postupně. Podívejte se na krátké video.

Prohlížeč je určen jak pro stolní počítače, tak i pro čtení v tabletech a v chytrých telefonech. Uživatelům mobilních zařízení doporučujeme si stáhnout populární aplikaci Bluefire app pro stahování elektronických knih a offline čtení na zařízeních Apple (iPad a iPhone) a Android. Bluefire nabízí celou řadu funkcí včetně vytváření záložek, zapisování poznámek, barevného označování textu, kontextuálního vyhledávání, sdílení, a mnoho dalších funkcí.

Pro uživatele ebrary je k dispozici prezentace všech funkcí nového prohlížeče a aktualizovány byly také stránky ebrary LibGuides, kde jsou k dispozici i obrázkové návody, jak knihy stahovat na počítač nebo do mobilního zařízení.

Nový prohlížeč je kompatibilní s operačními systémy Windows 7, 8 a 8.1 a OS X: 10.8 a 10.9, s nejnovějšími verzemi internetových prohlížečů Chrome, Firefox, Safari a Internet Explorer, detailní info naleznete na stránkách ebrary support center.

Více informací