SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Science of Synthesis verze 4.1 - nový obsah a prolinkování 7. 8. 2015 - Thieme Publishing Group

Vydavatelství Thieme představilo nejnovější online verzi Science of Synthesis 4.1 (SOS), která vedle vylepšeného uživatelského rozhraní nabízí i novinky v obsahu a prolinkování na primární dokumenty prostřednictvím DOI. Přesvědčit se můžete prostřednictvím série video tutorialů.

Science of Synthesis je uznávaná referenční příručka poskytující přístup k ověřeným informacím o organických syntetických metodách. Online verze 4.1 obsahuje nové SOS Knowledge Updates (500 stran). V rámci Reference Library přibyla dvousvazková příručka C-1 Building Blocks in Organic Synthesis, na které se podílelo 54 expertů (1168 stran).

Science of Synthesis je průběžně aktualizována, každý svazek je editován týmem odborníků, kteří dodržují přísná a jasně stanovená kritéria pro výběr metod a průběžně sledují nejnovější literaturu. Tento zavedený postup zaručuje, že informace v SOS vždy odráží současný stav poznání.

Více informací

Ušetřete 50% na e-knihách od Taylor & Francis 6. 8. 2015 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Pořiďte si v online verzi tituly Taylor & Francis, které už vlastníte v tištěné podobě, a nabídněte vašim uživatelům snadný přístup k nejžádanějším titulům tohoto vydavatelství. Po omezenou dobu můžete získat 50% slevu na tituly vydané v roce 2013 a dříve, které již máte ve fondu Vaší knihovny.

Pro více informací se obracejte na Filipa Vojtáška.

Více informací

Linkovací nástroj 360 Link propojen se službou Ulrichsweb 5. 8. 2015 - ProQuest

Aktuální verze 360 Link (OpenURL link resolver společnosti ProQuest) nabízí řadu nových užitečných funkcí a vychytávek, za povšimnutí stojí především integrace se službami Ulrichsweb (podrobné informace o seriálových publikacích z celého světa) a Syndetic Solutions (obálky milionů knih a tisíců časopisů, plus další informace).

V praxi to znamená, že data z Ulrichsweb a Syndetic Solutions se zobrazují v postranním panelu Sidebar Helper Frame a u výsledků vyhledávání. Uživatelé tak ihned mají k dispozici další informace o časopisech (např. zda jsou recenzované, jak často vychází, přímý odkaz do Ulrichsweb) a náhled na obálky knih a časopisů. Podmínkou je být zároveň předplatitelem těchto dvou služeb. Pro aktivaci propojení je třeba zaškrtnout příslušné políčko v admin modulu 360 Link.

Další funkce:

 • nový formulář Citation Linker pro snadnější přístup k plnému textu v případě, že znáte citaci nebo potřebujete opravit metadata
 • konfigurace a přizpůsobení formuláře Citation Linker – knihovna rozhoduje, co bude formulář obsahovat
 • snadnější nastavení Custom Links – usnadňuje knihovně přizpůsobit rozhraní a konfigurovat své vlastní odkazy na externí zdroje
 • integrace služby CrossRef LookUp pro pohodlné vyhledávání DOI odkazů
 • aktualizované 360 Link API – přístup k Index-Enhanced Direct Linking (IEDL), veřejným poznámkám, ad.
 • pro knihovny možnost dopisovat vlastní poznámky k veřejným databázím a k titulům – zobrazí se v postranní liště Sidebar Helper Frame a ve výsledcích vyhledávání

Všechny novinky si lze prohlédnout v souhrnné prezentaci, nebo se přihlásit na chystaný webinář. Registrovaní uživatelé najdou podrobné info v Support Center.

Další zajímavostí je nový plug-in Google Scholar (pro prohlížeče Firefox, Chrome a Safari), který naviguje uživatele z jakékoliv www stránky ke zdrojům knihovny, a to za předpokladu, že knihovna nakonfiguruje interakci Google Scholar s linkovacím nástrojem 360 Link. K dispozici je stručný manuál.

Více informací

SAGE představil videokolekce pro sociální vědy 4. 8. 2015 - SAGE Publications

Vydavateství SAGE nedávno představilo novinku ve své nabídce zdrojů pro akademický sektor – sérii videokolekcí pod názvem SAGE Video. Lze je využít jak při výuce, tak při studiu a pro výzkum. Aktuálně jsou dostupné tři kolekce – pedagogika, média a komunikace, poradenství a psychoterapie, další kolekce přibydou v příštím roce.

K dispozici je 1 600 videí (400 hodin materiálu), obsahově se jedná nejčastěji o případové studie, tutoriály, interview, dokumentární filmy, prezentace z konferencí, praktické demonstrace teorií a technik, ad.

Pět základních pilířů SAGE Video:

 • na obsah dohlíží mezinárodní ediční rada, SAGE spolupracuje také s knihovníky
 • pedagogické zaměření – v každé kolekci se nabízí různé typy obsahu pro různé úrovně uživatelů
 • stabilita – z velké části se jedná o exkluzivní obsah, nákupem knihovny získají trvalý přístup ke kolekci
 • reflektuje studijní kurikula ke každé disciplíně, i s ohledem na rozdíly osnov v různých částech světa
 • globální záběr

Platforma SAGE Video nabízí intuitivní webové rozhraní a řadu užitečných funkcí pro akademiky – vyhledávat lze i v přepisech textu, k dispozici je html kód pro vložení videa do výukových systémů nebo možnost vytvářet své vlastní krátké klipy.

Více informací

PQDT Global roste a sílí! Dalších 5 přispěvatelů na seznamu 30. 7. 2015 - ProQuest

Úspěšná jízda ProQuest Dissertations & Theses Global pokračuje – v červnu 2015 se zapojilo dalších pět vysokých škol, které v následujících týdnech začnou do PQDT přidávat své dizertace.

Portfolio PQDT rozšířily tyto univerzity:

 • Lomonosovova univerzita – mezinárodně uznávaná veřejná vysoká škola specializující se na fyziku, matematiku, přírodní vědy a další obory.
 • Universidad Central de Nicaragua – poskytne vědecké práce z oblasti obchodu, vzdělávání a vědy o životním prostředí.
 • Gujarat University – regionální univerzita v Indii se zaměřením na filozofii a medicínu.
 • Florida Southern College – nejstarší soukromá vysoká škola na Floridě nabídne vědecké práce z oboru managementu školství a ošetřovatelství.
 • Clarion University of Pennsylvania – veřejná univerzita zaměřená na vzdělávání, knihovnictví a ošetřovatelství.

Zvyšující se počet přispěvatelů odráží rostoucí mezinárodní záběr PQDT Global a jeho význam pro mezioborové vzdělávání.

Více informací

Rozhraní ProQuest v novém kabátku 29. 7. 2015 - ProQuest

Letošní léto a podzim budou ve znamení řady novinek pro uživatele ProQuest a ebrary. Na základě testování a odezvy od zákazníků aktuálně představil ProQuest novou podobu svého vyhledávacího rozhraní.

Nový svěží design usnadňuje přístup k obsahu a nejpoužívanějším funkcím, a je lépe uzpůsoben pro uživatele, kteří přistupují z mobilních zařízení (viz náhledy v ProQuest LibGuides).

Co je nového:

 • grafika a navigace na stránkách (nové menu, barvy, ikony a fonty)
 • intuitivní navigace ve výsledcích vyhledávání – zpřesňující filtry/fasety jsou umístěny vlevo
 • prohlížení detailu záznamu – dostupný formát (html či PDF) se zobrazuje na záložkách přímo u záznamu, snadnější stahování PDF, odkazy na související dokumenty
 • responzivní design – zobrazení stránek je optimalizováno pro všechny druhy nejrůznějších zařízení (mobily, notebooky, netbooky, tablety atd.), důraz na snadné použití

Více informací viz support center. K dispozici jsou také videonávody na YouTube. S dotazy a žádostmi o školení se obracejte na Kláru Loukotovou.

Více informací

Videonávody laboratórnych postupov a pokusov pre biológov a psychológov v JoVE 29. 7. 2015 - MyJoVE Corp.

Do video kolekcie JoVE: Science Education pribudli moduly na výučbu základov laboratórnych postupov a princípov pokusov v biologických a behaviorálnych vedách pomocou ľahko pochopiteľných videoukážok.

Více informací

Databáze klinických postupů a videí pro zdravotní sestry a ošetřovatele 20. 7. 2015 - Wolters Kluwer - Ovid

Lippincott Procedures bývá někdy přezdívána jako „UpToDate pro sestry“, účelem této služby je poskytovat z jednoho místa okamžitý online přístup k více než 1600 postupům a dovednostem založeným na nejlepších aktuálních důkazech (evidence-based) a ověřeným praxí (best practice), pro různé ošetřovatelské specializace, a to přímo v místě péče o pacienta (u lůžka, v ambulanci). Lippincott Procedures nabízí kompletní, utříděný soupis kvalitních postupů pro ošetřovatelství, respirační terapii a fyzioterapii, v uživatelsky příjemné a snadno použitelné formě.

Obsah je průběžně aktualizován, a každý postup je rozpracován detailně krok za krokem, viz ukázky (kliknout na View Sample Procedures). Nemocnice mají možnost jednotlivé postupy upravovat a doplňovat dle svých interních směrnic, a přidávat svoje vlastní postupy. K dispozici je i aplikace pro iPad.

Lippincott Procedures přispívají k lepší kvalitě péče o pacienty, snížení chybovosti personálu a pomáhají propagovat konzistentní standardizovanou péči v celé nemocnici. Zlepšení výsledků nemocnic s přístupem do Lippincott Procedures potvrdila studie ze začátku letošního roku.

Více informací

Compendex bude indexovat záznamy z ProQuest Dissertations and Theses 16. 7. 2015 - ProQuest

Compendex, přední bibliografická databáze pro inženýrské obory, nově bude indexovat také záznamy z nejrozsáhlejší databáze disertačních prací ProQuest Dissertations & Theses (PQDT). Další databáze, do jejichž indexů nyní přibyly záznamy z PQDT, jsou: Feminae: Medieval Women and Gender Index, Inspec a Philosopher’s In­dex. Kompletní seznam všech databází zde.

Dizertace jsou pro další výzkum velmi cenným zdrojem informací (viz článek Lindy Bennett) a zařazení záznamů o disertacích do klíčových bibliografických databází napomáhá šíření nejnovějších informací mezi odborníky a zvyšuje povědomí o publikovaných dizertacích. Nejčtenější dizertace najdete v přehledu, který ProQuest publikuje každý měsíc, a zveřejňuje informace až po úroveň abstraktu.

K PQDT má přístup cca 3 000 institucí z celého světa (mimo jiné 70% top univerzit), každoročně se v databázi objeví přes 100 000 nových dizertací a ročně proběhne 200 milionů rešeršních dotazů. I další univerzity mají možnost začlenění svých disertací do programu Digital Archiving and Access. Autoři dizertací mohou své dílo zveřejnit i v režimu open access prostřednictvím PQDT Open.

Více informací