SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Ušetřete na nákupu e-knih, které už máte v tištěné podobě 3. 6. 2016 - ProQuest

Šetřte místo na regálech a nabídněte vašim uživatelům snadný přístup k nejžádanějším titulům online! ProQuest nabízí u knižních titulů vybraných vydavatelství, které již vaše knihovna vlastní v tištěné podobě, slevu na online verzi.

Aktuálně se nabídka týká produkce více než 110 vydavatelů – např. CRC, Taylor & Francis, Encyclopaedia Britannica, McFarland, Sage, Wiley, Wolters Kluwer, MIT Press, RAND, University of Chicago Press, American Mathematical Society, Columbia University Press, Harvard University Press, Springer Publishing Company aj. E-knihy lze zpřístupnit na platformách ProQuest Ebook Central, ebrary nebo EBL.

Po omezenou dobu můžete získat 50% slevu na tituly, které již máte (tištěné) ve fondu Vaší knihovny.

Více informací

Naučte se, jak vést kvalitní výzkum a úspěšně publikovat výsledky 1. 6. 2016 - BMJ

Cílem každého vědce je publikovat výsledky svého výzkumu v prestižních vědeckých časopisech. Klíčové to bývá především pro mladé vědce, kteří se teprve orientují v zákonitostech vedení výzkumné práce a sepsání odborného článku. Ideálním pomocníkem jim může být nový e-learningvý program Research to Publications společnosti BMJ, který je zaměřen na výzkum a publikování v medicíně.

Program Research to Publication připravuje BMJ ve spolupráci s University of California San Francisco (UCSF), celkem obsahuje 48 modulů, dostupných formou předplatného pro celou instituci.

Každý kurz obsahuje výukové materiály a aktivity, lze získat certifikát o úspěšném absolvování. Moduly jsou sestavovány a prezentovány předními odborníky v oblasti výzkumu a publikování.

V případě zájmu si vyžádejte zkušební přístup pro Vaši instituci.

Více informací

Sledujte 58 časopisů Springer Nature nově v ProQuestu 1. 6. 2016 - ProQuest

ProQuest přidal dalších 58 uznávaných vědeckých a lékařských časopisů od vydavatelství Springer Nature do svých databází (ProQuest Central, Health & Medical Collection, a SciTech Premium Collection). Patří mezi ně sedm Nature Reviews časopisů z klinické medicíny, biologie a vědy o materiálech a několik akademických titulů, včetně American Journal of Gastroenterology a Translational Psychiatry.

I nadále zůstává v ProQuestu dostupných dříve přidaných 64 časopisů z produkce Springer Nature, a to včetně Nature, celosvětově nejcitovanějšího multidiscipli­nárního vědeckého časopisu. Kompletní seznam všech 58 nově přidaných časopisů včetně impakt faktoru je k dispozici.

Více informací

Konference INFORUM 2016 úspěšně za námi 28. 5. 2016 - Albertina icome Praha

Na Vysoké škole ekonomické se aktuálně uskutečnil 22. ročník konference INFORUM, které se zúčastnilo cca 420 účastníků, přednášejících a vystavovatelů. V roli zvaných řečníků letos vystoupili Daniel Albertsson (Švédsko), Nazlin Bhimani (UK), Helle Lauridsen (Dánsko) a Dietrich Schüller (Rakousko).

Během zahájení zazněla zdravice Eugena Garfielda, který se konference zúčastnil před 21 lety a proběhla úvodní scénka AiP. Záznam nám laskavě poskytl Dr. Rostislav Kudláček – děkujeme!

Příspěvky v letošním programu byly věnovány především trendům v akvizici elektronických knih a jejich propagaci, podpoře vědy a výzkumu z pohledu akademických knihoven, trendům v oblasti knihovnických systémů, otevřenému přístupu k vědeckým informacím, informační a digitální gramotnosti, dlouhodobé archivaci audiovizuálních dokumentů, digitalizaci historických fondů, eLearningu, vyhledávání v datech, predátorským časopisům, nebo projektům Knihovny.cz a CzechELib, součástí konference byla i posterová sekce. Téměř všechny příspěvky a prezentace jsou již dostupné v online sborníku.

Letošní Cenu INFORUM 2016 získala Virtuální národní fonotéka, k vyhlášení došlo během večerního Infomejdanu. Denní i noční dění na konferenci zachycuje také obsáhlá fotogalerie. Mediálními partnery letošní konference byly časopisy IKAROS, ITlib a KNIHOVNA – knihovnická revue.

Děkujeme všem, kteří se na konferenci podíleli, a pevně věříme, že pro všechny účastníky kromě samotných přednášek a workshopů byla velkým přínosem také vzájemná výměna zkušeností v neformální atmosféře. Příští INFORUM 2017 se bude konat na samém konci května ve dnech 30.-31. 5. 2017.

Více informací

Oxford nabízí mladé časopisy, a se slevou! 24. 5. 2016 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press každoročně do svého portfolia časopisů zařadí několik nových titulů, které označuje jako Young Journals. Instituce, které předplácejí kompletní kolekci Oxford Journals Collection, si od letošního roku mohou osm Young Journals předplatit s 50% slevou (jednotlivě, e-only předplatné). V nabídce pro letošní rok jsou:

Máte-li o předplatné zájem, kontaktujte Jiřího Kadlečka.

Více informací

Biologové, foťte a zapojte se do soutěže 11. 5. 2016 - Royal Society Publishing

Věnujete se vědecké práci v oboru biologie a jste nadšenými fotografy? Zašlete své snímky do fotosoutěže vydavatelství Royal Society Publishing, které publikuje např. časopisy Biology Letters, Journal of the Royal Society Interface, Open Biology, Philosophical Transactions of the Royal Society B, Proceedings of the Royal Society B nebo Royal Society Open Science.

Soutěží se ve čtyřech kategoriích:

  • Behaviour
  • Ecology and Environmental Science
  • Evolutionary Biology
  • Micro-imaging

Hlavními kritérii jsou estetický dojem a zprostředkování zajímavého biologického fenoménu. Soutěží se o peněžité ceny a zařazení fotografií do digitální výstavy. Termín odeslání do 1. června, bližší propozice a registrační formulář naleznete na www stránkách Royal Society Publishing.

Více informací

APS začala vydávať časopis Physical Review Fluids 5. 5. 2016 - American Physical Society

Najnovší časopis American Physical Society Physical Review Fluids zverejňuje články z výskumu prúdenia kvapalín. Rozširuje svojim zameraním témy, ktoré nájdete v časopisoch APS.

Pre všetkých záujemcov je voľne dostupné prvé číslo do 31. 12. 2016.

Více informací

Primárne pramene pre výskum dejín ženských a sociálnych hnutí 5. 5. 2016 - Alexander Street

Na Women and Social Movements International nadväzuje Women and Social Movements in Modern Empires since 1820 a rozšiřuje ju o primárne dokumenty, knihy, šedú literatúru, obrazový materiál a ďalšie dokumenty zamerané na ženské hnutie a ženské otázky od roku 1820 v kontexte kolonizácie, osídľovania, odporu a v postkoloniálnom období.

Po dokončení bude obsahovať v 75 000 strán plných textov, ktoré sú veľmi cenné pre výskum habsburskej monarchie, otomanskej ríše, britského impéria, francúzskej, talianskej, holandskej, ruskej, japonskej, americkej a austrálskej kolonizácie. Veľká časť materiálov je venovaná domorodým ženám zo Severnej Ameriky.

Více informací