SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Ukážky, ako môžu vedci využiť ProQuest 2. 3. 2016 - ProQuest

Hľadáte príklady, ako sa dajú využiť e-zdroje ProQuestu vo výskume? Tu je zopár vážnych aj odviazaných príkladov z ProQuest Dissertations and Theses Global, ProQuest Historical Newspapers, History Vault a Digital National Security Archive.

ProQuest Historical Newspapers

History Vault

Digital National Security Archive

ProQuest Dissertations and Theses Global

Více informací

Nové učebnice v Thieme E-Book Library 1. 3. 2016 - Thieme Publishing Group

Do kolekcie učebníc, referenčných diel a atlasov Thieme E-book Library boli zaradené knihy:

E-knihy môžete prezerať pomocou aplikácie v režime online aj offline na počítači, v iPade alebo na tabletoch s operačným systémom Android.

V súčasnosti Thieme E-book Library obsahuje 81 ilustrovaných, plnofarebných učebníc medicíny.

Více informací

Obsáhlá databáze mezinárodních neziskových organizací aktualizována 29. 2. 2016 - Brill

Yearbook of International Organizations (YBIO) nabízí nejobsáhlejší přehled mezivládních a mezinárodních neziskových organizací. Online verze existuje od roku 2010 a je obdobou tištěné šestisvazkové publikace. Aktuálně nabízí údaje o 67 000 nezis­kových organizacích (IGOs a INGOs) z 300 zemí. Databáze je aktualizována každých 6–8 týdnů, každoročně přibývá 1 200 nových záznamů.

Online verze nabízí plnotextové vyhledávání, grafické znázornění sítě mezinárodních organizací, detailní popis u každé organizace (historie, struktura, zaměstnanci, cíle, aktivity, publikace, ad.), biografie klíčových pracovníků, přímé odkazy na www stránky a kontaktní údaje, a v neposlední řadě také statistické informace a analýzy.

Více se dozvíte v promo videu.

Více informací

EIU dává firmám do rukou nástroj pro identifikaci příležitostí na mezinárodním trhu 24. 2. 2016 - Economist Intelligence Unit (EIU)

Economist Intelligence Unit (EIU) představila unikátní online nástroj Market Explorer, který firmám umožňuje rychlou a efektivní analýzu trhu, vyhledávání nových potenciálních zemí a trhů pro konkrétní výrobky a služby, a strategické plánování až do roku 2030. Vyvinut odborníky na ekonomické modelování a prognostiku, zahrnuje více než 90 zemí a 200 měst.

K dispozici je webinář s ukázkami vyhledávání a analýz.

Více informací

Rozhraní ProQuest i v češtině! 24. 2. 2016 - ProQuest, Albertina icome Praha

Uživatelské rozhraní ProQuest je od konce února k dispozici i v češtině! Čeština se primárně zobrazí všem uživatelům z České a Slovenské republiky (za předpokladu, že i v jejich www prohlížeči je nastavena čeština), jinou jazykovou mutaci (angličtina, francouzština, španělština, ruština, italština, němčina, ad.) si lze nastavit hned na úvodní stránce vpravo nahoře nebo v rámci osobního účtu My Research (Předvolby).

Možnost volby jazykové verze pro celou instituci mají také administrátoři v rámci administrátorského modulu PAM.

Beta verze českého rozhraní je novinkou, narazíte-li proto v překladu na nějakou nesrovnalost, dejte nám, prosím, vědět.

Více informací

Publikace Columbia University Press součástí UPSO 22. 2. 2016 - Oxford University Press

Columbia University Press se stává v pořadí dvacátým vydavatelem, který právě zpřístupnil své tituly na platformě University Press Scholarship Online (UPSO). V nabídce je téměř 390 titulů v osmnácti předmětových kategoriích, např. ekonomika a finance, filosofie a politické vědy.

Vydavatelství Columbia University Press bylo založeno v roce 1893 a jedná se o čtvrté nejstarší univerzitní vydavatelství v USA. U příležitosti spuštění Columbia Scholarship Online jsou vybrané kapitoly z několika klíčových titulů tohoto vydavatelství volně dostupné:

  • Avatar (2009) z The Cinema of James Cameron: Bodies in Heroic Motion
  • The Yeti: The Abominable Snowman z Abominable Science!: Origins of the Yeti, Nessie, and Other Famous Cryptids
  • Beyond the Death of Philosophy z The Death of Philosophy: Reference and Self-reference in Contemporary Thought
  • The Case for Mars z Mankind Beyond Earth: The History, Science, and Future of Human Space Exploration
  • To Clone or not to Clone: That is the Question z Stem Cell Dialogues: A Philosophical and Scientific Inquiry Into Medical Frontiers

K dispozici je také nové promo video How University Press Scholarship Online can benefit your studies.

Více informací

Gastroturistika hýbe cestovním ruchem i žebříčky knih 18. 2. 2016 - CABI Publishing

Gastroturistika v sobě spojuje hned dvě příjemné aktivity – cestování a kulinářské zážitky, zaslouženě je to tedy nejrychleji rostoucí odvětví cestovního ruchu. Vydavatelství CABI Publishing vydalo obsáhlou publikaci, která pojednává o rozvoji gastroturistiky, marketingových strategiích a o budoucích trendech Food Tourism: A Practical Marketing Guide.

Tato publikace aktuálně získala v Austrálii ocenění Nejlepší kulinářská cestovatelská kniha v rámci Gourmand World Cookbook Awards, a půjde do boje o Best Culinary Travel book in the World.

Food Tourism: A Practical Marketing Guide je dostupná i online, u CABI Publishing je součástí kolekce Tourist Behaviour and Experiences, anebo samostatně v ebrary.

Více informací

Nový projekt usiluje o identifikaci a přiřazení chybějících čísel ISSN 17. 2. 2016 - ProQuest

ProQuest a International Standard Serial Number (ISSN) International Centre spojili své síly v projektu, který si klade za cíl kontrolu aktivních seriálů bez přiděleného čísla ISSN a přiřazení správného identifikátoru k těmto publikacím. Navazovat bude aktualizace záznamů v databázích ISSN International Register, Ulrich's Peri­odicals Directory® a Ulrichsweb™. Výstupy projektu mají velký význam pro knihovníky, vydavatele a vendory, protože budou mít k dispozici kompletnější data k aktivně vydávaným seriálům.

ISSN je nejdůležitější prostředek pro identifikaci seriálových publikací, který se používá pro efektivní řízení jejich distribuce, objednávání a katalogizaci v mezinárodním měřítku.

Více informací

Největší kolekce videí pro veřejné knihovny a jejich uživatele 16. 2. 2016 - Alexander Street

Společnost Alexander Street představila největší multidisciplinární kolekci videí určenou primárně pro veřejné knihovny a jejich uživatele. Public Library Video Online: Premium obsahuje 42 800 videí – dokumentů, rozhovorů, vystoupení, televizních a zpravodajských pořadů, instruktáží, reklam, ad. Jsou mezi nimi také snímky ověnčené cenami Academy®, Emmy® a Peabody®.

Více než polovina obsahu je zcela unikátní (jinde nedostupná) a obsah pochází od více než 1 500 distributorů, producentů a filmových tvůrců, např. CBS / 60 MINUTES, PBS, BBC, NBC, Berkut Dance International, Broadway Theater Archive, First Run Films, Zeitgeist Films, Fashion News World, Research Methods, The Great Speeches Collection, Meet the Press, Documentary Educational Resources, Stanford Prison Experiment, Bloomberg, The Open University, ad.

Přístup ke kolekci formou předplatného. Na konci každého ročního období si knihovna navíc dle výše předplatného vybírá videa, ke kterým získá trvalá archivní práva.

Více informací