SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Vyšlo prvé číslo JAMA Cardiology 3. 7. 2016 - Wolters Kluwer

Najnovší špecializovaný časopis Americkej lekárskej spoločnosti zverejňuje pôvodné články o všetkých aspektoch kardiológie vrátane epidemiológie, prevencie, diagnostiky, intervenčnej a farmakologickej liečbe, translačného výskumu, zdravotnej politiky, výsledkov a verejného zdravia. Cieľom je informovať kardiológov – vedcov, lekárov a pedagógov – o významnom klinickom výskume, vedeckých objavoch a zdravotnej starostlivosti.

Úplné texty článkov sú dostupné skôr online na platforme Ovid než v tlačenom vydaní.

Prvé číslo je počas júla 2016 dostupné bezplatne.

Více informací

Aktuálne analýzy a štúdie Svetovej banky 2. 7. 2016 - World Bank Group

World Bank v júni zverejnila publikácie – najmä výskumné štúdie – v edíciách:

Mimo edícií vyšli napr.:

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k World Bank eLibrary, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným publikáciám.

Více informací

Online výukový program pro endokrinologii a echokardiografii zdarma 1. 7. 2016 - BioScientifica

Společnost BioScientifica, vydavatel řady uznávaných a impaktovaných časopisů zaměřených na klinickou endokrinologii a metabolismus, reprodukci a onkologii, zpřístupnila dva e-learningové programy zaměřené a endokriologii a reprodukci, a na echokardiografii, vhodné pro začínající vědce, kteří dokončili PhD studium.

Zaregistrovat se lze bezplatně na www stránkách BioScientifica. Každý program se skládá z několika modulů, součástí jsou také testy, po úspěšném absolvování možnost získání certifikátu.

Do portfolia BioScientifica patří např. Journal of Endocrinology (aktuálně zvýšení impakt faktoru na IF 4.498), Journal of Molecular Endocrinology (IF 2.947), European Journal of Endocrinology (IF 3.892), Reproduction (IF 3.184) nebo Echo Research and Practice (open access). Obraťte se na nás s požadavky na nastavení zkušebního přístupu nebo pro cenovou nabídku předplatného.

Více informací

Krásné léto, krásné prázdniny! 23. 6. 2016 - Albertina icome Praha

Přejeme vám všem krásné léto plné odpočinku, pohody a sluníčka. Vaše AiP.

Více informací

Nové knižné edície Royal Society of Chemistry 23. 6. 2016 - Royal Society of Chemistry

RSC Publishing predstavilo dve nové knižné série:

  • Food Chemistry, Function and Analysis s prvou knihou Food Biosensors edície zameranej na chémiu potravín, funkcie potravín vo vzťahu k zdraviu a súvisiace analytické metódy.
  • Chemical Biology s referenčnými dielami pre hraničnú oblasť medzi chémiou a biológiou. Zastúpené budú analytické a výpočtové nástroje, zobrazovanie, chemické sondy, glykovedy, genomika a transkriptomika, chemická genetika a nástroje na úpravu génu a syntetická biológia.

Onedlho začnú vychádzať aj série:

Více informací

Novinky z OECD 23. 6. 2016 - OECD

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

Více informací

Právní důsledky Brexitu - volně dostupné informační zdroje 22. 6. 2016 - Oxford University Press

Tento týden se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Vydavatelství Oxford University Press ze svých právnických zdrojů vybralo a bezplatně zveřejnilo řadu materiálů.

K dispozici je také Brexit Debate Map, jejímž cílem je shromáždit právní analýzy důsledků Brexitu dle mezinárodního práva a práva EU.

Více informací

Impact factory časopisov Royal Society of Chemistry 21. 6. 2016 - Royal Society of Chemistry

Royal Society of Chemistry zverejnilo impact faktory svojich časopisov z 2015 Journal Citation Reports. Za všetky vyberáme:

Prvý impact faktor dostali časopisy:

Tri z časopisov sú medzi najlepšie hodnotenými vo svojej kategórii – Energy & Environmental Science, Natural Product Reports a Green Chemistry. Osem z časopisov RSC (tvoria 22 % z portfólia) sú medzi hornými 5 % v kategóriách JCR, čo je o 3 časopisy viac oproti minulému roku (9 % portfólia).

Více informací

Historický archiv dalšího významného britského deníku je online 20. 6. 2016 - Gale, a part of Cengage Learning

Každodenní život a všechny důležité události dvacáteho a druhé poloviny devatenáctého století zachycuje historický archiv britského deníku The Telegraph Historical Archive. Prohledávat lze až 1 milion stránek od prvního vydání z roku 1855 až po rok 2000, včetně článků ze Sunday Telegraph od roku 1961.

The Telegraph nabízí osobní příběhy vedle břitkých analýz, dopisy z války mladého Winstona Churchila a také reportáže z celého světa od proslulého žurnalisty George Augusta Saly.

Archiv podporuje výzkum napříč různými obory, včetně obchodu, umění, mezinárodních vztahů, vědy nebo filozofie. Vyhledávat v archivu lze podle názvu článku, autora, čísla stránky, čísla vydání nebo klíčových slov. Uživatelé si mohou novinové články číst cover-to-cover a také si je ukládat, tisknout nebo posílat e-mailem.

Archiv je součástí programu Gale NewsVault a je možné jej křížově prohledávat např. s archivy The Times nebo Daily Mail.

Dalšími novinkami z Gale jsou:

Více informací

Všetky rukopisy od Mŕtveho mora po prvýkrát online 18. 6. 2016 - Brill

Po biblických textoch, ktoré Brill vydal online v roku 2015, vydavateľstvo sprístupnilo všetky nebiblické texty. The Dead Sea Scrolls Electronic Library Non-Biblical Texts je rozsiahlym nástrojom pre výskum nebiblických textov z Judskej púšte **s transkripciami textov, prekladmi, ilustráciami a indexom. Obrázky vo vysokej kvalite s možnosťou zväčšenia. V oboch databázach sa dá vyhľadávať súčasne.

Více informací