SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Edice Cambridge Companions to Literature kompletně dostupná v Literature Online 2. 11. 2012 - ProQuest, Chadwyck-Healey

Součástí databáze Literature Online se staly všechny svazky edice Cambridge Companions to Literature. Tyto publikace formou esejů poskytují základní informace k nejvýznamějším světovým spisovatelům, žánrům a literárním obdobím (a to jak k těm současným, tak i historicky významným).

Nad touto novinkou jistě zajásají studenti anglistiky, kteří k databázi Literature Online již mají přístup, protože tak získávají neocenitelného pomocníka pro zpracování seminárních a diplomových prací. Další referenční příručky, které jsou v Literature Online k dispozici, jsou např.: The Concise Oxford Dictionary of Literary Terms, The Concise Oxford Companion to English Literature, Routledge Encyclopedia of Narrative Theory, Encyclopedia of Linguistics, ad.

Více informací

Summon nabídne vyhledávání v databázi Scopus a zobrazí počty citací 2. 11. 2012 - Ex Libris, a ProQuest company

Vyhledávač Summon v brzké době nabídne vyhledávání v největší citační a abstraktové databázi Scopus. V tuto chvíli probíhá indexace metadat. Další podstatnou novinkou, vyplývající z této spolupráce, bude zobrazování počtu citací u výsledků vyhledávání přímo v Summonu a to včetně vyskakovacích oken (pop-ups) s odkazy na citující články. Počty citování sehrají svou roli také při řazení výsledků vyhledávání podle relevance.

Všechny tyto novinky přinesou podstatné výhody pro instituce, které využívají službu Summon a mají předplacen přístup do Scopusu. Scopus obsahuje již 47 milionů záznamů a jeho obsah je relevantní pro oblast vědy, techniky, medicíny a společenských věd.

Službu Summon aktuálně využívá více než 450 institucí na celém světě. Počet záznamů v jednotném indexu Summonu již přesáhl jednu miliardu záznamů. Vyhledávací rozhraní je dostupné i v češtině.

Více informací

Knovel sprístupnil v októbri takmer 100 titulov 1. 11. 2012 - Knovel

Od novembra majú používatelia Knovel Library k dispozícii takmer 100 nových titulov od vydavateľstiev Oxford University Press, Elsevier, American Society of Civil Engineers (ASCE), American Water Works Association (AWWA), John Wiley & Sons, Royal Society of Chemistry a ďalších, najmä v tematických kolekciách:

Více informací

Oxford Bibliographies s modulmi pre judaistiku, amerikanistiku, anglistiku a afrikanistiku 29. 10. 2012 - Oxford University Press

Oxford University Press rozšírila Oxford Bibliographies Online o moduly:

Moduly v sebe spájajú to najlepšie z anotovanej bibliografie a kvalitnej encyklopédie s doporučenými titulmi kníh, kapitol, článkov, webstránok a ďalších zdrojov pre odborníkov i študentov.

Více informací

Ovid rozširuje ponuku knižných kolekcií pre lekárov 28. 10. 2012 - Wolters Kluwer - Ovid

Či potrebujete príručky, ktoré poskytujú informácie o diagnostike, liečbe a starostlivosti o pacienta v stručnej a prehľadnej podobe, alebo knižné kolekcie pre jednotlivé medicínske špecializácie, ako sú anesteziológia či tradičná čínska medicína, teraz máte na výber ešte širšie spektrum knižných kolekcií na OvidSP. Najnovšie pribudli:

Více informací

Nové série e-prednášok v HSTalks Biomedical & Life Sciences 26. 10. 2012 - Henry Stewart Talks

Kolekcia HSTalks Biomedical & Life Sciences je rozšírená o dve série:

Používatelia s aktívnym predplatným majú prístup automaticky rozšírený o všetky nové série a e-prednášky.

Více informací

Online archivy Sunday Times a National Geographic získaly ocenění CILIP 26. 10. 2012 - Gale, a part of Cengage Learning

Produkty společnosti Gale, The Sunday Times Digital Archive, 1822–2006 a National Geographic Magazine Archive, 1888–1994 získaly ocenění Besterman/McColvin Award v rámci ISG Reference Awards, které každoročně uděluje CILIP (Chartered Institute of Library and Information Professionals).

Oba produkty získaly nejvyšší ocenění v kategorii „významný počin v oblasti elektronických zdrojů a knih“.

Oba archivy jsou součástí digitalizačního programu Gale. The Sunday Times Digital archive umožňuje uživatelům procházet a vyhledávat v článcích tohoto významného magazínu z let 1822–2006, a obsahuje téměř 600 000 stránek.

National Geographic magazine je oficiálním časopisem National Geographic Society, je oceňován za svou roli průkopníka na poli fotožurnalistiky a vysokou kvalitu a autentičnost publikovaných snímků. Letos vzniklý archiv nabízí přístup ke všem článkům z let 1888–1994, které je nyní možné sofistikovaně prohledávat.

Více informací

Volně dostupné články a publikace laureátů Nobelovy ceny 26. 10. 2012 - Wiley

Osm laureátů Nobelovy ceny za rok 2012 publikovalo své dílo v časopisech a knižních publikacích vydavatelství Wiley. Chcete-li si jejich dílo přečíst, máte příležitost do konce roku 2012, a to na zvláštních stránkách – 2012 Nobel Prize – zde jsou volně dostupné články a kapitoly z knižních publikací z posledních i dřívějších let (vlevo na stránkách si vyberte obor, který vás zajímá).

Více informací

Nové: Dejiny moderného ruského a ukrajinského umenia online 24. 10. 2012 - Brill

Nová kolekcia primárnych prameňov History of Modern Russian and Ukrainian Art Online: Monographs and Serials, 1907–1930 dokumentuje históriu moderného ruského a ukrajinského umenia. Zahŕňa kritickú literatúru, ilustrované knihy a umelecké periodiká. Zbierka obsahuje:

  • texty umelcov ako boli Vasilij Kandinskij, Pavel Filonov, Kazimir Malevič a Anatol Petrickij
  • publikácie umeleckých skupín, ako bol Bubnovyj valet, spolok ruskej výtvarnej avantgardy (tiež známy ako Jack of Diamonds) a M kovets
  • teoretické traktáty od Nikolaja Tarabukina a Borisa Kušnera
  • knihy od známych kritikov ako boli Jakov Tugenchoľd, Erich Gollerbach a Nikolaj Punin

Kolekcia ponúka aj výber periodík súvisiacich s umením začiatku 20. storočia. Tieto historické zdroje pred- a porevolučného umenia odrážajú rozmanitosť umeleckého myslenia v prvých tridsiatich rokoch 20. storočia, intenzívne diskusie o povahe nového umenia, jeho forme cieľoch.

Více informací