SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Knovel oznámil partnerství s novými vydavateli 19. 6. 2011 - Knovel

Společnost Knovel začala v roce 2011 spolupracovat s dalšími vydavateli. V současnosti Knovel spolupracuje s více než 75 vydavateli a společnostmi z celého světa. Nejnověji navázal spolupráci s těmito partnery:

 • United States Pharmacopeia (USP) – Knovel získal licenci pro Food Chemicals Codex (FCC), který je součástí balíčku Food Science. FCC je kompendium mezinárodně uznávaných standardů a testů pro stanovení nezávadnosti a kvality přísad do jídel.
 • Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) – Knovel získal licenci na „OECD Guidelines for the Testing of Chemicals“ a „Good Laboratory Practice – OECD Principles and Guidance for Compliance Monitoring“, které se používají pro identifikaci potenciálních rizik u nových a existujících chemických látek, chemické přípravy a chemických směsí. Tyto tituly obohatí Knovel's Chemistry and Chemical Engineering.
 • International Council on Mining and Metals (ICMM) – Knovel má licenci na sedm titulů, které se týkají lidských práv, původního obyvatelstva a biodiverzity. Jsou součástí kolekce Mining Engineering and Extractive Metallurgy.
 • The Society for Mining, Metallurgy and Exploration (SME) – mezinárodní společnost profesionálů v průmyslu minerálů. Knovel má exkluzivní licenci na 36 titulů, které jsou součástí Mining Engineering and Extractive Metallurgy.

Více informací

OECD chystá zajímavé publikace analyzující oblast zemědělství, migrace nebo podnikání 19. 6. 2011 - OECD Publishing

OECD chystá v červenci 2011 vydání několika zajímavých titulů:

 • OECD-FAO Agricultural Outlook 2011–2020 – 17. vydání výhledu pro oblast zemědělství, který byl posedmé připraven ve spolupráci s Organizací pro výživu a zemědělství OSN (FAO). Tato zpráva uvádí světové tržní trendy pro sektory biopaliv, obilnin, olejnatých semen, cukru, masa, mléčných výrobků a poprvé také rybolovu na období 2011 až 2020. V tomto vydání naleznete také vyhodnocení nejnovějšího vývoje, hlavních otázek a nejistot, se kterými se musejí tyto komoditní trhy vyrovnávat.
 • International Migration Outlook 2011 – tato publikace analyzuje současný vývoj migrační politiky a migrační aktivity v zemích OECD a v některých nečlenských zemích, všímá si např. migrace kvalifikovaných a nekvalifikovaných pracovníků nebo migrace studentů.
 • Entrepreneurship at a Glance 2011 – nová publikace, která přináší unikátní soubor indikátorů pro měření situace v podnikání. Obsahuje také speciální témata business demography, green entrepreneurs a angel capital.

Více informací

BMJ chystá nové aplikace pro chytré telefony 14. 6. 2011 - BMJ

Vydavatelství BMJ představilo sérii nových aplikací pro iPad, iPhone a iPod. Aplikace pro Best Practice nabízí 20 ukázkových témat, aby lékaři mohli posoudit strukturu, rozsah a kvalitu textů u této aplikace.

Student BMJ app umožňuje studentům číst nejnovější zpravodajství z medicíny, hledat informace o relevantních odborných akcích nebo číst blogy dalších studentů medicíny. Tato aplikace je zdarma.

BMJ iPad app kombinuje výběr z tištěného vydání BMJ a nejnovější informace, blogy, podcasty a videa z bmj.com.

Více informací

Nová aktualizace Oxford Textbook of Medicine Online 14. 6. 2011 - Oxford University Press

Online verze Oxford Textbook of Medicine Online se v červnu dočkala první velké aktualizace s cílem zajistit aktuálnost obsahu této příručky.

Oxford Textbook of Medicine, která byla publikována poprvé před 35 lety, patří mezi mezinárodně uznávané učebnice medicíny a byla oceněna v rámci Bookseller’s Fu­tureBook Digital Innovation Award 2011 jako Best Content Innovation. Kromě textů a odkazů na primární dokumenty nabízí např. 2 500 barevných ilustrací.

Online verze příručky funguje také v chytrých telefonech.

Více informací

Služba Summon nyní podporuje nativní vyhledávání v němčině 14. 6. 2011 - Ex Libris, a ProQuest company

Uživatelé služby Summon nyní mohou přesněji vyhledávat v němčině, a to díky řadě sofistikovaných jazykových funkcí specifických pro němčinu – Summon podporuje např. různé variace hláskování (podpora diakritiky ä, ö a ü, ostrého německého ß a podpora transliterací těchto hlásek), umí pracovat s různými slovními formami, složenými slovy a stop slovy).

Serials Solutions Summon aktuálně vedle němčiny podporuje jazykově specifické vyhledávání v holandštině, francouzštině a japonštině. Nativně přitom Summon samozřejmě podporuje všechny světové jazyky včetně češtiny.

Více informací

ebrary má novou kolekci e-books pro firmy zaměřenou na výpočetní techniku 13. 6. 2011 - ProQuest

Společnost ebrary nachystala pro firemní zákazníky novou kolekci ebooks v databázi Corporate Computing, která nabízí neomezený přístup k digitální knihovně s nabídkou nejpodstanějších titulů se zaměřením na výpočetní techniku (od předních vydavatelů jako např. Wiley, Elsevier, Taylor & Francis, ad). Své si zde najdou IT specialisté i koncoví uživatelé.

Celkově je aktuálně v nabídce 210 titulů např. z těchto oborů:

 • Certification & Compliance
 • Databases
 • Software Engineering
 • Internet & Web Development, ad.

Další informace a přehled titulů naleznete na http://corptitles.ebrary.com.

Více informací

Factiva - nový obsah a vzhled 13. 6. 2011 - ProQuest

Společnost Dow Jones představila nové rozhraní pro databázi Factiva. Důraz byl kladen především na moderní vzhled a lepší navigaci, v nové verzi se tak objevují např. nové barvy, fonty a ikony.

Zároveň se také databáze rozrostla o více než 100 arabských zdrojů (noviny, časopisy, přepisy rozhlasového vysílání a finanční data). V dubnu 2011 bylo navíc zařazeno 224 nových licencovaných zdrojů a 741 blog/www stránka, např.:

 • 61 zdrojů v arabštině, včetně Aljazeera.net, BBC Arabic, Emirates News Agency a Middle East Energy, Oil & Gas
 • tiskové zprávy obchodního charakteru v japonštině a čínštině
 • marketingové časopisy ze Spojených arabských emirátů – Communicate a Gulf Marketing Review
 • CNN Wire – originální zpravodajství z celého světa
 • China Industrial Statistics Data Base – přináší zpravodajství o čínském průmyslu v japonštině
 • Bakhtar News Agency – nezávislá afgánská zpravodajská agentura s denním zpravodajstvím v angličině

Více informací

Literature Online v praxi 13. 6. 2011 - ProQuest

Na www stránkách ProQuestu jsou dostupné tři případové studie od lektorů a profesorů anglického jazyka, kteří popisují, jak prakticky využívají databázi Literature Online při výuce a výzkumu.

Jedná se o případové studie z těchto institucí:

Více informací

Nové LWW časopisy v Journals@Ovid 13. 6. 2011 - Wolters Kluwer - Ovid

V databázi Journals@Ovid se objevilo 6 nových titulů od vydavatelů LWW, Oxford University Press a Bioinfo Publications. Jedná se o tyto tituly: Human Andrology, Clinical Infectious Diseases, Journal of Infectious Diseases, Egyptian Journal of Oral & Maxillofacial Surgery, Journal of the Egyptian Public Health Association a International Journal of Parasitology Research.

V rámci LWW Journal Definitive Archive byly nově zařazeny dva tituly: American Journal of Forensic Medicine and Pathology a Regional Anesthesia and Pain Medicine.

V databázi Books@Ovid je aktuálně 6 nových titulů z produkce vydavatelství Hodder Arnold.

Více informací

OvidSP Expert Searches - sofistikované vyhledávání aktuálních témat v medicíně 13. 6. 2011 - Wolters Kluwer - Ovid

Pro jednodušší vyhledávání medicínských témat mohou uživatelé OvidSP využít přednastavené dotazy ze stránek OvidSP Expert Searches.

Je zde nadefinováno vyhledávání podle různých filtrů nebo celé dotazy týkající se aktuálních témat – nově např. přibyly dotazy zaměřené na vyhledávání informací k bakterii E. coli.

Více informací