SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Novinka COS Pivot pomůže identifikovat příležitosti pro výzkum a vývoj 7. 6. 2011 - ProQuest | RefWorks-COS

Pod značkou COS již léta dostávají pracovníci VaV nástroje pro vyhledávání příležitostí k financování stejně jako potenciálních partnerů pro výzkum.

V nejbližších týdnech bude představena nová služba COS Pivot, která umožní profesionálům zabývajícím se podporou a rozvojem výzkumu a jejich institucím z jednoho místa snadno identifikovat vhodné příležitosti k výzkumu, možnosti jeho financování a relevantní pracovníky.

Akademičtí pracovníci, výzkumníci i postgraduální studenti tak budou moci nacházet nové cesty pro financování a spolupráci.

COS Pivot vznikl jako úplně nový produkt, který kombinuje to nejlepší z renomovaných zdrojů COS Funding Opportunities a COS Scholar Universe s inteligentním mapováním, které umožní rozvíjet vědu a výzkum jak v rámci instituce, tak mimo její rámec.

Více informací

De Gruyter zpřístupnil zdarma vybrané zdroje v rámci 100th German Librarians' Day 6. 6. 2011 - de Gruyter

Společnost De Gruyter nabízí v rámci 100th German Librarians' Day bezplatný přístup k 49 vybraným elektronickým zdrojům, a to na 30 dnů. Více informací najdete na adrese Free Trial Access to 49 De Gruyter Databases.

Mezi 49 online zdrojů, které jsou v tomto období dostupné bezplatně, patří: Zoology Online; Nietzsche Online a Kürschner's Al­manac of German Scholars Online.

Více informací

Špecializované medicínske zdroje od McGraw-Hill 6. 6. 2011 - McGraw-Hill Professional

Vydavateľstvo McGraw-Hill vytvorilo novú generáciu špecializovaných medicínskych databáz, ktoré integrujú medicínske publikácie s multimediálnym a interaktívnym obsahom, efektívnymi vyhľadávacími funkciami a nástrojmi pre dištančné vzdelávanie.

Medzi nové databázy pre klinických i praktických lekárov a študentov patria:

Více informací

Ohlédnutí za konferencí INFORUM 2011 5. 6. 2011 - Albertina icome Praha

Chcete-li se vrátit k zážitkům ze 17. ročníku konference INFORUM 2011 anebo – pokud jste se nezúčastnili – chcete-li se s letošním ročníkem seznámit, jsou Vám již nyní k dispozici všechny materiály na níže uvedených odkazech.

Konference se letos zúčastnilo 542 účastníků z České a Slovenské republiky, celé řady dalších evropských zemí, USA, Saudské Arábie a Kataru. Celkem měli návštěvníci na výběr ze 2 workshopů a více než 60 vystoupení v programu. Na výstavě v předsálí se mohli setkat se zástupci 27 vystavujících firem.

Více informací

Databáze BNI pod křídly ProQuestu 3. 6. 2011 - ProQuest

Společnost ProQuest koupila BNI (British Nursing Index) – britskou databázi pro ošetřovatelství a porodnictví. BNI vzniká díky spolupráci několika zainteresovaných knihoven – Bournemouth University, Poole Hospital NHS Foundation Trust, the Royal College of Nursing a Salisbury NHS Foundation Trust.

Databáze BNI byla dlouhá léta nabízena na platformě Dialog. Indexuje více než 240 titulů, včetně nejdůležitějších mezinárodních časopisů zaměřených na ošetřovatelství a porodnictví. Aktualizována je měsíčně. ProQuest se nyní chystá do této bibliografické databáze investovat a vytvořit z ní plnotextový zdroj.

Více informací

IOP nabízí hybridní open access model u 23 časopiseckých titulů 3. 6. 2011 - IOP Publishing

IOP Publishing nově nabízí autorům možnost publikovat open access článek ve 23 časopisech, které jsou dostupné formou předplatného. Autor, který bude chtít svůj článek zpřístupnit zdarma, zaplatí za tuto možnost poplatek, který pokryje všechny náklady spojené s publikováním.

Detailnější informace a přehled titulů IOP, kterých se tato možnost týká, naleznete zde.

Více informací

Jaké změny přinášejí el. knihy do akademických knihoven? 3. 6. 2011 - ProQuest

Leslie Lees, viceprezident společnosti ebrary pro vývoj obsahu, publikuje na blogu InfoViews sérii úvah na téma Academic Ebooks – The Shifting Landscape.

První z nich, How Individual Book Buying Experiences are Reshaping Academic Library User Expectations for Ebooks, je již dostupná, další příspěvky budou následovat v nadcházejících týdnech.

Více informací

Referenční příručky pro krystalografii u Wileyho 3. 6. 2011 - Wiley

Wiley-Blackwell je nyní oficiálním vydavatelem International Tables for Crystallography (dříve pod vyd. Springer).

International Tables for Crystallography je knižní edice referenčních příruček pro krystalografii – každý svazek obsahuje články a tabulky týkající se výzkumu v krystalografii a možností aplikace krystalografických metod v různých oborech.

Jednotlivé tituly jsou vhodné i pro výuku, neboť nabízejí nejen teoretické pojednání, ale i praktická vysvětlení a příklady.

Více informací

Tradiční čínská medicína v Books@Ovid 3. 6. 2011 - Wolters Kluwer - Ovid

V rozhraní Books@Ovid se objevilo 8 nových titulů zaměřených na klinickou a tradiční čínskou medicínu z produkce vydavatelství People’s Medical Publishing House, People’s Military Medical Digital Press a LWW.

Seznam titulů s podrobnějšími informacemi naleznete zde.

V rozhraní Journals@Ovid přibylo 10 nových titulů pro obory klinická medicína, zubní lékařství a biomedicína od vydavatelství Allen Press, Bioinfo Publications, Berkeley Electronic Press, a American Academy of Periodontology.

Více informací

Ekonomický výhled OECD na další dva roky 2. 6. 2011 - OECD Publishing

OECD vydává 2× ročně analýzu hlavních ekonomických trendů a prognóz pro příští dva roky. Nejnovější OECD Economic Outlook 2011 obsahuje údaje, které se týkají např. hrubého domácího produktu, nezaměstnanosti, cen, vládních rozpočtů, údajů o exportu a importu, a dalších. Dostupné jsou podrobné údaje o všech členských zemích OECD, i o několika dalších nečlenských státech.

Na www stránkách OECD naleznete krátké shrnutí pro Českou republiku a Slovensko.

Více informací