SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Prosopografia stredobyzantského obdobia online 1. 5. 2013 - de Gruyter

Prosopographie der mittelbyzanti­nischen Zeit Online je jediný biografický slovník dokumentujúci vyše 20 000 osôb žijúcich v Byzantskej ríši počas raného stredoveku (641 – 1025 n. l.).

PMBZ Online je založený na tlačenom vydaní Prosopographie der Zeit mittelbyzanti­nischen, ktoré bolo vydané v dvoch častiach v rokoch 1998 a 2013. PMBZ Online dokumentuje všetky osoby uvedené:

 • menom alebo anonymne v relevantných byzantských a nebyzantských prameňoch,
 • v byzantských prameňoch zo západnej Európy, arabských a slovanských oblastí, ako aj kresťanského Východu.

Jednotlivé články poskytujú používateľom:

 • súhrnný osobný životopis (keď je to možné), vrátane údajov, ako sú meno v preklade a grécky, titul/povolanie, miesto, obdobie, pohlavie, duchovný/laik, život, práca
 • prehľad všetkých prameňov vzťahujúcich sa k tejto osobe,
 • odkazy na relevantný výskum.

Více informací

Knovel navázal spolupráci s šesti novými vydavateli 29. 4. 2013 - Knovel

Knovel aktuálně spolupracuje s více než 100 odbornými společnostmi a vydavateli. Nově navázal spolupráci s těmito partnery:

 • American Industrial Hygiene Association (AIHA) Publications – základní literatura pro bezpečnost práce a zdravé životní prostředí
 • Analytics Press – knihy, zprávy a studijní materiály zaměřené na aplikovanou obchodní analýzu a kritické myšlení
 • CBS Press – specializované vydavatelství pro knihy o managementu a ekonomii
 • Cengage Learning – vzdělávací produkty pro akademické instituce
 • Dover Publications – knihy o matematice, vědě, architektuře, astronomii, šachách, výtvarném umění, řemeslech, histori, literatuře, hudbě, dále dětské publikace a tituly od laureátů Nobelovy ceny
 • Maritime and Coastguard Agency – tato agentura realizuje vládní politiku námořní bezpečnosti ve Velké Británii

Více informací

Prohlížejte ekonomické časopisy do konce května zdarma 29. 4. 2013 - de Gruyter

Vydavatelství De Gruyter nabízí 22 online titulů pro obor ekonomie (v angličtině), které se zabývají širokým spektrem témat z makro- i mikroekonomie. Všechny tituly jsou dobře známé v odborných kruzích a nyní je možné až do konce května 2013 využít bezplatný přístup do těchto titulů. Jedná se např. o časopisy:

 • Business and Politics
 • Global Economy Journal
 • Journal of Agricultural & Food Industrial Organization
 • Journal of Time Series Econometrics
 • Journal des Économistes et des Études Humaines
 • Review of Law & Economics
 • Review of Network Economics
 • Review of Marketing Science
 • ad.

Je třeba se individuálně zaregistrovat a použít přístupový kód ECONOMICS.

Více informací

Projekt Springer Book Archives nabízí již 72 000 titulů 29. 4. 2013 - Springer

V lednu jsme vás informovali, že vydavatelství Springer spustilo nový projekt Springer Book Archives, který si klade za cíl zpřístupnit v digitální podobě prakticky všechny tituly, které Springer vydal od svého založení v roce 1842.

Aktuálně kolekce obsahuje již 72 000 titulů, do konce roku 2013 by jich mělo být 100 000, v angličtině a němčině. Naleznete zde díla známých vědců a laureátů Nobelovy ceny, např. Wernera von Siemense, Rudolfa Diesela, Emila Fischera a Marie Curie.

Více informací

Summon od dubna podporuje nová pravidla RDA 29. 4. 2013 - Ex Libris, a ProQuest company

K 1. dubnu 2013 došlo ke změně v katalogizační praxi Library of Congress a dalších národních knihoven, nová pravidla jsou pojmenována Resource Description and Access (RDA).

Společnost Serials Solutions od tohoto data poskytuje podporu zákazníkům, kteří používají formát MARC 21 a službu Summon.

Popis změn v záznamu viz tisková zpráva.

Více informací

Summon nabídne vyhledávání ve zdrojích Lippincott Williams & Wilkins 19. 4. 2013 - Ex Libris, a ProQuest company

Společnost Serials Solutions, součást ProQuest LLC, uzavřela spolupráci se společností Wolters Kluwer Health. Cílem spolupráce je zpřístupnit uživatelům služby Summon vyhledávání v obsahu časopisů vydavatelství LWW (Lippincott Williams & Wilkins – 280 titulů), které jsou dostupné na platformě Ovid. Kolekce LWW časopisů patří ve světě mezi nejrespektovanější recenzované zdroje informací pro medicínu a ošetřovatelství.

Discovery systém Summon využívá již více než 500 knihoven ve 40 zemích, jedná se o jediné řešení discovery postavené na unifikovaném indexu a využívající vlastní technologii slučování metadat a plných textů z různých zdrojů do jednoho záznamu. Počet položek v jednotném indexu se za poslední roky zvýšil několikanásobně – v průběhu tří let z 200 milionů až na 1 miliardu. Na léto letošního roku Serials Solutions plánují představení nové verze Summon 2.0.

Více informací

Vyhledávání v ebrary a databázích ProQuest z jednoho místa 19. 4. 2013 - ProQuest

Obsah elektronických knih ebrary a obsah databází ProQuest je nyní možné prohledávat najednou zadáním dotazu na platformě ProQuest. Lze vyhledávat samostatně v databázi elektronických knih ebrary (výběrem ebrary e-books v nabídce dostupných databází) nebo zvolit křížové vyhledávání společně s dalšími zdroji, které má uživatel dostupné na platformě ProQuest.

Ve výsledcích vyhledávání se následně zobrazí extra záložka se všemi relevantními výsledky z ebrary. Kliknutím na název elektronické knihy se uživatel ihned dostane na relevantní část plného textu, který se mu zobrazí již v rozhraní ebrary. Zde mají uživatelé dostupné funkce Bookshelf, InfoTools, ad.

Informace k této novince naleznete na webu ProQuestu, včetně krátké video ukázky.

Tato nabídka je relevantní pro všechny instituce, které předplácejí některou z databází na platformě ProQuest a zároveň mají předplacenou kolekci/zakoupeny tituly ebrary. Všechny tituly ebrary jsou také zindexovány ve vyhledávači Summon.

Více informací

INFORUM 2013: v pátek devatenáctého odzvoní ranním ptáčatům 15. 4. 2013 - Albertina icome Praha

Upozorňujeme všechny zájemce o účast na INFORU 2013, že tento pátek (19.4.) končí možnost zaregistrovat se na konferenci se slevou pro ranní ptáčata. Proto s přihlašováním a platbou neváhejte!

INFORUM proběhne jako každý rok na Vysoké škole ekonomické, letos bude konference dvoudenní od21. do 22. května 2013. Doprovodné workshopy, zaměřené na discovery systémy a budoucnost elektronických knih, se uskuteční v pondělí20. května.

Pozvání na konferenci přijali Stephen Abram z Kanady, Aki Lassila z Finska a Thomas Mutschler z Německa. Na výstavě v předsálí se bude možné setkat se zástupci domácích a zahraničních vystavujících firem.

Těšíme se na setkání s vámi a vy se můžete těšit na zajímavý odbornýspolečenský program!

Více informací

ProQuest digitalizuje dizertace z předních evropských univerzit 15. 4. 2013 - ProQuest

Společnost ProQuest v současné chvíli digitalizuje více než 15 000 diplomových prací a dizertací z předních evropských univerzit (University College London, University of Aberdeen, Cardiff University, University of Leicester, University of Bath a University of Valencia), a nabídne tak poprvé online přístup k absolventským pracím těchto prestižních univerzit.

Všechny práce budou dostupné na konci roku 2013 a stanou se součástí PQDT Global – nového zdroje absolventských prací ze světových top univerzit. V roce 2015 by databáze PQDT Global měla nabídnout více než 2 miliony plných textů a 3,5 milionu záznamů s abstraktem. Každý následující rok se pak v databázi objeví více než 90 000 nových prací, včetně 15 000 z konti­nentální Evropy, a to v různých jazycích.

Více informací

Dizajn historických záhrad online 5. 4. 2013 - Brill

Vydavateľstvo Brill sprístupnilo kolekciu primárnych prameňov zaoberajúcich sa záhradami, ich architektúrou a umením tvorby zo 16. až 19. storočia.

Historical Garden Design Online obsahuje 178 úplných textov s ilustráciami, ktoré sa týkajú teórie i praxe zahradníčenia, návrhu záhrad, doplnkov, záhradných budov a skleníkov, či použitia stromov. Súčasťou sú diela významných záhradníkov svojej doby.

Více informací