SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Jak využít Literature Online při výuce lingvistiky 6. 3. 2011 - ProQuest

Victorina Gonzalez-Diaz z University of Liverpool v nové případové studii popisuje, jak je databáze Literature Online nepostradatelným zdrojem pro její hodiny lingvistiky se studenty anglistiky. Plný text této případové studie naleznete zde.

Více informací

Nové produktové stránky pro kolekce ProQuestu 6. 3. 2011 - ProQuest

Společnost ProQuest na svých www stránkách zveřejnila komplexní přístup k informacím z vědeckých a technických oborů – spojila své doposud samostatné postupy zpracování dokumentů, t.j. k bibliografickým záznamům a abstraktům je přidán výsledek „hloubkové“ indexace článků, která poskytuje záznamy o vyobrazení, fotografiích, tabulkách, schematech aj., a přístup k plným textům:

ProQuest SciTech Collection

Kolekce se skládá z částí discipliny přírodní vědy a technologické discipliny:

ProQuest Natural Sciences Collection

ProQuest Technology Collection

Více informací

Publikace Wrox Press přidány do Safari Books Online 6. 3. 2011 - Wiley

Předplatitelé Safari® Books Online se již brzy dočkají titulů z nabídky vydavatelství Wrox Press. Na základě uzavřené dohody je již nyní v Safari Books Online dostupných 19 titulů, postupně bude přidáno všech 307 titulů tohoto vydavatelství a následně pak další nově vycházející tituly.

Wrox Press se zaměřuje na programátory, vydává publikace jak pro začátečníky, tak pro profesionály. Autory jsou skuteční programátoři, experti ve svém oboru, více na www.wrox.com.

Autorizovaným distributorem Safari Books Online pro akademické a veřejné knihovny je společnost ProQuest.

Více informací

Vydavatelství LWW spustilo Orthopaedics Network 6. 3. 2011 - Wolters Kluwer - Ovid

Vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins (LWW), součást Wolters Kluwer Health, spustilo v těchto dnech Orthopaedics Network – jedná se o unikátní online portál, který na jednom místě nabízí ortopedům rychlý přístup ke všem aktuálním článkům ze všech časopisů z kolekce LWW, které jsou zaměřené právě na ortopedii.

Kompletní přehled zařazených titulů naleznete zde.

Více informací

AiP/AiB oficiálnymi zástupcami World eBook Library 28. 2. 2011 - World eBook Library Ltd, Albertina icome Praha

Spoločnosti Albertina icome Praha s.r.o. a Albertina icome Bratislava s.r.o. sa stali oficiálnymi zástupcami World eBook Library v ČR a SR. Spoločnosť World eBook Library je najväčším poskytovateľom elektronických kníh na svete.

Zámerom konzorcia World eBook Library Association, založeného v roku 1996, je globálne zachovanie a šírenie klasických literárnych diel, bibliografií, slovníkov, encyklopédií a ďalších referenčných diel.

Online služba World Public Library je určená pre čitateľov verejných knižníc a World eBook Library slúži akademickým organizáciám.

Súčasťou sú takmer 2 milióny elektronických kníh, ktoré vznikli digitalizáciou rozsiahlych svetových kolekcií kníh, napr. v projekte Gutenberg:

  • E-knihy boli kompletne spracované do textovej podoby, vďaka čomu s nimi možno efektívnejšie pracovať vrátane vyhľadávania v úplných textoch.
  • E-knihy sú dostupné na download vo formáte PDF.
  • Používatelia môžu voľne sťahovať a kopírovať e-knihy pre svoju potrebu bez akýchkoľvek obmedzení.
  • V dohľadnej dobe budú k dispozícii používateľské aplikácie pre iPad, iPhone a Android.
  • Knižnice môžu využir MARC záznamy s odkazom na download knihy.
  • Online služby sú dispozícii ako predplatné alebo trvalý nákup.

Více informací

ProQuest New Platform spuštěna! 28. 2. 2011 - ProQuest, Albertina icome Praha

Většina zákazníků ProQuest v ČR a SR byla počátkem února migrována na nové rozhraní ProQuest New Platform. První reakce jsou velmi příznivé, uživatelé se většinou shodují, že ProQuest opět předběhl konkurenci a že nová platforma je přehlednější, vyhledávání v ní intuitivnější a práce s výsledky snazší. Na nové platformě bude možno vyhledávat ve všech e-zdrojích společnosti ProQuest, většina z nich je zde dostupná již nyní:

Během letošního roku budou na nové platformě dostupné i další zdroje z kolekce Chadwyck-Healey rozšířené v ČR, např. Periodicals Index Online a Periodicals Archive Online.

Více informací

ABI/INFORM Complete - ocenění časopisu CHOICE 27. 2. 2011 - ProQuest

ABI/INFORM Complete patří mezi zdroje oceněné časopisem CHOICE za rok 2010. ABI/INFORM Complete, to je několik databází na jedné platformě – ABI/INFORM Dateline, ABI/INFORM Global, ABI/INFORM Trade and Industry.

Databáze ABI/INFORM představuje největší kolekci svého druhu na světě v oblasti obchodu a managementu.

Více informací

Friedrich Nietzsche a jeho dílo online 27. 2. 2011 - de Gruyter

Nietzsche Online je nová databáze, která umožňuje online přístup k dílu a korespondenci slavného německého filozofa Friedricha Nietzsche. Dále zde najdeme i interpretace jeho děl a všechny referenční příručky z nabídky vydavatelství De Gruyter, které se týkají tohoto filozofa.

Vyhledávání je plnotextové v celém obsahu databáze, usnadněné připojeným Nietzsche dictionary – online verze Nietzsche dictionary byla oproti tištěné verzi rozšířena, a průběžně se budou objevovat nová hesla, v roce 2011 např. Einsamkeit; Ekel; Elektrizitaet; Empfindung; Entdecken; Entartung; Europa; Gattung; Gebet; Genie.

Uživatelské rozhraní je v angličtině a němčině.

Více informací

Nová kolekce Early European Books již na podzim 27. 2. 2011 - ProQuest

Na podzim letošního roku bude spuštěna Collection 3, která je součástí projektu Early European Books. Bude 5× větší než předchozí kolekce Collection 1 a Collection 2 – nabídne 3 miliony stránek a 15–20 000 publikací. Kolekce bude kompletní na začátku roku 2012.

Náplní Collection 3 bude obsah z několika knihoven:

  • BNCF Itálie (33%) – nabídne více prvotisků
  • Koninklijke Bibliotheek (KB) Holandsko (30%)
  • některá další Národní knihovna (v jednání)
  • STOP PRESS! Wellcome Library Velká Británie (22%) – speciální kolekce knih zaměřených na medicínu, vědu a příbuzné obory, celosvětově ceněný zdroj o historii medicíny

Více informací

Novinky pro uživatele Cambridge Journals Online 27. 2. 2011 - Cambridge University Press

Cambridge Journals Online (CJO), online portál pro akademické časopisy z produkce vydavatelství Cambridge University Press, představil řadu novinek pro vydavatele a uživatele.

Novinkou je např. přímý export citací do RefWorks, odkazy na konference a podobné události z homepage časopisu a jediný administrátorský přístup pro instituce, které mají více účtů.

Více informací