SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

IoP představilo poslední verzi svých iPhone aplikací 15. 1. 2011 - IOP Publishing

Vydavatelství Institute of Physics (IOP) představilo nejnovější verze svých aplikací pro iPhone – IOPscience express a physicsworld.com newsflash. U obou aplikací došlo k výrazným vylepšením na základě požadavků od uživatelů. Zdarma si je můžete stáhnout přes iTunes nebo App Store.

IOPscience express uživatelům umožní bezplatně stáhnout až 20 článků každý měsíc (z obsahu cca 40 časopiseckých titulů za poslední 2 roky). Nově teď mohou uživatelé najít články podle autora, názvu nebo abstraktu.

physicsworld.com newsflash umožní uživatelům vyhledávat a stahovat nejnovější novinky z portálu physicsworld.com. Nová verze aplikace nabízí jednodušší navigaci a čtení článků ve vašem iPhonu. Uživatelé také mohou články sdílet přes Facebook, Twitter a e-mail.

Více informací

Knovel's Search Widget - vyhledávejte v Knovelu přímo ze svých stránek 15. 1. 2011 - Knovel

Díky zajímavé funkci Knovel's Search Widget mohou nyní knihovny (a jejich uživatelé) předplácející Knovel vkládat do svých www stránek vyhledávací formulář, přes který lze rychle zadat dotaz do Knovelu (spustí se tak vyhledávání v technických příručkách, databázích a interaktivních nástrojích, které Knovel nabízí).

Je to vítaný způsob, jak např. začlenit vyhledávání v Knovelu do stránek knihovny, materiálů k výuce, do vlastních blogů, atd.

Knovel's Search Widget po vložení do libovolné www stránky zobrazí miniaturní vyhledávací okénko, díky němuž mohou uživatelé stránek vyhledávat v Knovelu bez použití standardního vyhledávacího rozhraní.

Více informací

Kolekce biografických databází WBIS Online je kompletní 15. 1. 2011 - de Gruyter

Do databáze World Biographical Information System (WBIS) Online byla přidána poslední aktualizace – digitalizované záznamy z „Biographical Archive of Christianity (BAChr)“. Celkově tak nyní WBIS Online nabízí 57 biografických archivů (jejich přehled zde), to jsou údaje o více než šesti milionech lidí.

WBIS Online je nejrozsáhlejší světový zdroj biografických informací online – obsahuje informace o osobách, rodinách v nejširším rozsahu – uvádí jejich historické role, význam a biografická data (jméno, data narození, úmrtí, rok zmínky o osobě, zaměstnání a vzdělání, titul zdroje informací a další). Zahrnuje spektrum mnoha povolání, regionů (Afrika, Austrálie, Asie, Evropa, Latinská Amerika, Severní Amerika – USA a Kanada), historické období až od 4. tisíciletí před Kr. po současnost.

WBIS je digitalizovanou verzí původních biografických archívů vydavatelství K. G. Saur Verlag v mikroformátech.

Více informací

Socialsciencespace - online síť pro diskusi o sociálních vědách 15. 1. 2011 - SAGE Publications

Vydavatelství SAGE spustilo novou komunitní síť pro sociální vědy – Socialsciences­pace. Diskutovat zde mohou společně všichni, kteří jsou angažováni ve společenských vědách – vědci, odborné společnosti, výzkumné týmy, politici a představitelé vlády, ad.

Na spuštění Socialsciencespace spolupracovaly nejdůležitější učené společnosti a profesní organizace z celého světa. Všechen obsah je zdarma dostupný a také registrace je bezplatná.

Více informací

Veterinary Research nyní jako open access časopis 15. 1. 2011 - BioMed Central

Časopis Veterinary Research rozšířil nabídku titulů pro veterinární medicínu u BioMed Central. První číslo tohoto open access časopisu se objevilo právě nyní, časopis má impakt faktor 3,58 a je jedničkou v kategorii Veterinary Sciences (Journal Citation Report).

Veterinary Research publikuje originální odborné články a recenze se zaměřením na infekce u zvířat (bakteriologie, parazitologie, virologie, imunologie a epidemiologie).

Více informací

ebrary se stává součástí rodiny ProQuest 7. 1. 2011 - ProQuest

Společnost ProQuest, která v současné době chystá spuštění nového rozhraní, na začátku ledna oznámila, že koupila společnost ebrary, významného hráče na poli zpřístupňování elektronických knih. V katalogu ProQuest se tak objeví více než 250 000 e-books a uživatelé budou mít možnost vyhledávat v širokém spektru formátů od časopisů, knih, dizertací, ad. až po videa, s retrospektivou 800 let.

ProQuest plánuje další investice do produktů a služeb ebrary a zahájí indexaci titulů ebrary na své nové platformě, aby knihy z nabídky ebrary bylo možné prohledávat spolu s dalšími zdroji ProQuestu.

Společnost ebrary vznikla v roce 1999 v Palo Alto v USA. Kromě více než čtvrt milionu e-books od více než 500 vydavatelů nabídla i vlastní technologie InfoTools™ a DASH!™. Ebrary si rychle získala reputaci po celém světě mezi akademickými, vládními a veřejnými knihovnami, a její vlajková databáze Academic Complete s 52 000 ebooks získala řadu ocenění.

ProQuest patří mezi nejvýznamnější hráče na poli informačního průmyslu a poskytuje své služby všem typům knihoven. Do jeho portfolia patří značky UMI®, Chadwyck-Healey™, SIRS™ a eLibrary®. Do rodiny ProQuest patří dále také Serials Solutions®, Ulrich's™, RefWorks®, COS™, Dialog® a Bowker®.

Více informací

Medicínské časopisy Wiley ve vašem mobilu 5. 1. 2011 - Wiley

Vydavatelství Wiley-Blackwell zpřístupnilo novou aplikaci Wiley Health Mobile Apps, která umožní přístup k vybraným medicínským titulům přes iPhone, Blackberry, Android, Symbian, PalmOS a WAP.

Jako první začne fungovat přístup k časopisu American Journal of Transplantation (AJT) a uživatelé tak získají možnost rychlého a mobilního přístupu k abstraktům článků, posledním novinkám a informacím v oboru transplanatace orgánů a tkání.

Pro stažení aplikace navštivte http://amjtrans.mwap.at.

Více informací

Soudní rozsudky z Jamajky součástí Justis 5. 1. 2011 - Justis Publishing

Platforma Justis obohatila svůj obsah o soudní rozsudky z Jamajky v elektronické podobě. Justis Jamaican Cases nabízejí téměř 2 000 rozsudků od Jamaica’s Court of Appeal, Supreme Court a Revenue Court od roku 1999.

Více informací

Springer API Challenge 5. 1. 2011 - Springer

Společnost Springer vyhlásila Springer API (Application Programming Interface) Challenge 1.0, soutěž o originální a nekomerční aplikace využívající metadata Springer, Springer Metadata API a Springer Open Access API.

Nejlepší aplikace se objeví na dev.springer.com a budou minimálně rok volně dostupné koncovým uživatelům. Vítězové na prvním, druhém a třetím místě získají peněžitou odměnu.

Všichni účastníci této soutěže si mohou vyžádat metadata více než 4,8 milionu dokumentů, a musí dodržovat oficiální pravidla a podmínky. Soutěž končí 31. května 2011.

Pro další informace, pravidla a podmínky navštivte dev.springer.com.

Více informací

Databáze PsycINFO má už více než 3 miliony záznamů 4. 1. 2011 - American Psychological Association

American Psychological Association (APA) oznámila, že její vlajková databáze PsycINFO obsahuje aktuálně více než 3 miliony bibliografických záznamů. Databáze už existuje více než 80 let (od roku 1927, nejprve jako Psychological Abstracts), indexuje mezinárodní literaturu v oblasti psychologie a příbuzných disciplín. Jubilejním záznamem se stal článek z časopisu Neuropsychology ‚Rehabilitating patients with left spatial neglect by prism exposure during a visuomotor activity‘.

PsycINFO nabízí informace o dokumentech (knižní publikace, časopisy a dizertace) s retrospektivou od 16. století až dodnes. Obsah byl později rozšířen i o granty a stipendia, testy, supplementa, a také o více než 45 milionů citací.

Více informací